PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LIKOED GROOTSTE PARTIJ IN ISRAEL Politie protesteert in RAI tegen beschuldigingen Uitgaven NAVO 3 pet. omhoog Goes start voorlichtingscampagne ter bevordering van de werkgelegenheid Verrassende prognose televisie: arbeiderspartij verliest 19 zetels cöcöaxnxmxrmxrö j fiantlijh Loos kruit Pagina 2 220e jaargang no. 211 Woensdag 18 mei 1977 JERUZALEM - De Likoed gaat een grote verkiezingsoverwinning behalen volgens een verrassende voorspelling van de Israëlische televisie, met 44 zetels, tegenover de arbeiderspartij slechts 32. Voor de Likoed een winst van 5, voor de arbeiderspartij een verlies van maar liefst 19 zetels. Enige zekerheid omtrent de definitieve uitslag geeft deze voorspelling niet, aangezien het om een experi ment gaat, maar volgens deskundigen gaat het hier om een representatieve steekproef, gebaseerd op 25 stemlokalen, met een totaal van ruim 10.000 kiezers. Het gaat hier om een techniek die van de BBC is overgenomen: aan de kiezers in 25 stemlokalen over het land verspreid, wordt gevraagd om voor de televisie in een apart stemlokaal nog eens dezelfde stem uit te brengen. Dash, de nieuwe partij van prof. Yadin, een zondag, waarop niet gewerkt wordt, het ministerie van binnenlandse zaken zal volgens deze voorspelling 16 zetels behalen. Iets meer dan werd verwacht, terwijl de nationaal religieuze partij van 10 op 11 zetels komt. Van de Kleinere partijen krijgen de communisten - die vooral op de Arabieren steunen - slechts 4 zetels. 3 minder dan werd verwacht. Shelli, het nieuw-linkse blok mag op 2 zetels rekenen. Shlomzion, de partij van generaal Sharon eveneens op 2, evenals de Franse miljonair Plato-Sharon, die via parlementaire onschendbaarheid uitlevering aan Frankrijk probeert te voorkomen. De verkiezingen in Israël zijn betrekke lijk zonder noemenswaardige inciden ten verlopen. De dag der verkiezingen is Nederland en Israël hebben een voor lopige wapenstilstand gesloten in het conflict over de vijfde wkelijkse vlucht, die de KLM sinds 1 april zonder Israëli sche toestemming is gaan uitvoeren op de route Schiphol-Tel Aviv. Ook de be handeling van een klacht die tegen de KLM was ingediend en die op 26 mei door het Israëlische gerechtshof zou worden beoordeeld, is voor onbepaalde tijd aangehouden. omhoog Den Uyl: economische stagnatie door breken door fundamentele politieke keus. greep Opinie. Veertien dagen ii China. PAGINA 7 slecht alternatief Commissie bestudeert alternatieve ge- vooraan De Zeeuwse atletiekteams lopen v aan in de competitie. beker Wilskrachtig WHS joeg ook de eerste klasformatic Zwaluwen uit de beker strijd. verlies Estel verloor over het bijna 80 miljoen economie Dat is ook wel nodig, want vanwege de chaos op het ministerie van binnen landse zaken moeten duizenden naar een vorige woonplaats reizen om te stemmen, omdat de administratie van WOEDE GEKOELD OP AUTO VAN VAN DER STOEL WAALWIJK (ANP) - Een groepje van circa 15 Zuidmolukkcrs heeft dinsda gavond in Waalwijk deuken getrapt in de dienstauto van minister Van der Stoel van buitenlandse zaken. Voorts moest de motorkap van de wagen het ontgelden, ze gingen er op dansen. Tenslotte lieten ze een band leeglopen. Minister Van der Stoel sprak in het sociaal-cultureel centrum de Leest in Waalwijk op een verkiezingsbijeen komst van de plaatselijke PvdA- afdeling. Hij beantwoordde zo goed en zo kwaad als dat kon vragen die de Zuidmolukkers op hem afvuurden, maar zij toonden zich over zijn ant woorden ontevreden en begonnen la waai te maken. Korte tijd later verlieten zij de zaal en koelden hun woede op de auto. enige jaren achterloopt. Dat heeft ook tot gevolg dat enige tien duizenden burgers in het geheel niet kunnen stemmen, omdat zij niet op de kieslijst voorkomen, vanwege admini stratieve fouten, of fouten van de com puter. Dat gaf tot enige dramatische ta ferelen aanleiding, in het bijzonder waar het nieuwe Russische immigranten be trof, die eindelijk voor het eerst aan de mocratische verkiezingen deel hoopten te nemen, maar nu tot de volgende ver kiezingen zullen moeten wachten. De eerste officiële uitslagen uit de Kib- boetsiem schijnen de trend van de Amersfoort weert Volksunie AMERSFOORT - Op last van de bur gemeester van Amersfoort is dinsda gavond een vergadering van de Neder- land.se Volksunie in die plaats niet doorgegaan. De overweging daarbij was dat een dergelijke bijeenkomst een verstoring van de openbare orde kan inhouden. De burgemeester van Amersfoort heeft zich bij het nemen van de beslissing laten leiden door de rellen die vorige week in Arnhem plaatsvonden. televisie-uitslagen te bevestigen, zelfs in deze bolwerken van de arbeiderspartij wordt een drastische teruggang van de arbeidspartij geconstateerd, een grote winst van Dash, en zelfs de Likoed, die in het Kibboetsiem geen steun heeft, wist volgens de eerste uitslagen enige stem men te veroveren. Volgens de eerste voorspellingen zal het mogelijk zijn een rechtse coalitie te vormen van de Likoed met de nationaal religieuze partij en enkele kleine par tijen, waardoor zowel de arbeiderspar tij als Dash in de oppositie zouden ko men. „KWALITEIT POLITIE VERBETEREN" UTRECHT-De kwaliteit van de politie moet worden verbeterd. Dat is belang rijker dan uitbreiding. Tot die conclu sie komt de projectgroep organisatie structuren in haar aan de minister van binnenlandse zaken aangeboden rap port Politie en verandering. De com missie wordt voorgezeten door de Gro ningse hoofdcommissaris Heijink. Het rapport, dat In maart gereed kwam en nog niet openbaar is, valt vooral op doordat de conclusie indruist tegen de plannen van minister Van Agt (justitie), de politie vier jaar achtereen steeds met 3000 man uit te breiden. Volgens het rapport is de politie nog te veel ingesteld op het beschermen van de maatschappelijke verworvenheden en te weinig op vernieuwingen in de samen leving. Volgens de projectgroep moet de politie meer dan nu „sociaal rechtvaar dig" zijn, en bijdragen aan de democra tische waarden. Jeruzalem - Oud-premier Golda Meir brengt haar stem uit. BETERE SAMENWERKING BIJ WAPENPRODUKTIE BRUSSEL - De defensie-uitgaven van de NAVO-landcn moeten de komende zes jaar met gemiddeld drie procent reëel (zonder inflatie) omhoog. Dit kwamen de defensie-ministers van de NAVO-landen dinsdag in Brussel over een. Aangenomen werd voorts een reeks Amerikaanse voorstellen om de samenwerking bij de produktie van wapens te verbeteren. De gewenste groei van de defensie uitgaven. door Amerika aan de orde ge steld. werd in voorzichtige termen ge steld. De komende zes jaar „zou gemikt moeten worden" op een gemiddelde uitgavenstijging van om en nabij de drie procent reëel, zo deelde de Nederlandse FELLE KRITIEK OP POLITIEKE PARTIJEN AMSTERDAM - In een geladen stem ming vergaderden dinsdagavond in de RAI in Amsterdam ruim 2000 politie mannen uit het gehele land. De directe aanleiding van de drie politiebonden en de bond van hogere politie ambtenaren voor deze demonstratieve bijeenkomst is het VARA-filmpjc van afgelopen zaterdag. De politiemensen zijn het langzamerhand beu om als cor rupt te worden afgeschilderd. Voorzitter Teeuwe van de christelijke politiebond; „Wij verdienen het niet be jegend te worden op de manier zoals het de laatste tijd gebeurt". Scherpe kritiek had men om te begin nen op de verschillende politieke par tijen die in hun verkiezingsleuzen al sinds jaar en dag verbeteringen in fi nancieel opzicht bij de politie voor staan, maar in werkelijkheid na de ver kiezingen de zaken bij het oude laten. Een ander punt van felle kritiek was dat men het onredelijk, zelfs on-net vond, dat beleidsfouten worden afgewenteld op de ruggen van het politiepersoneel. „Wij hameren al jaren op het opheffen van financiële- en mankrachttekorten bij de politie", aldus Teeuwe, „want ook wij, die toch met een hoge persoonlijke inzet ons werk doen, willen een normale 40-urige werkweek. De Nederlandse samenleving mag met blijvend parasi teren op onze goedwillendheid en ons gevoel voor verantwoordelijkheid, dat ons er toe dwingt overuren te maken. Er is maar één oplossing: de portemonnee moet open. Bij dit tekort aan personeel is het gewoon niet mogelijk om een ge zonde organisatie van de grond te krij gen". Veel begrip en waardering zei Teeuwe te hebben voor het middenkader van de politie, de kurk waarop de politie blijft, dry ven. Groot respect zei hy ook te heb ben voor de jonge agenten, die, zeker in een stad als Amsterdam, geconfron teerd worden met problemen waar me nige leeftijdgenoot eigenlijk geen notie van heeft. „Nederland heeft een goed politiekorps en de Nederlandse samenleving zou eens wat meer begrip moeten opbren gen voor wat er door de korpsen wordt gepresteerd", zei Teeuwe; een opmer king die met luid applaus en geblaas op politiefluitjes werd ontvangen Teeuwe eiste bovendien dat als er reor ganisaties langs wetenschappelijke weg by de politiekorpsen tot stand komen, de bonden er by worden betrokken, Hy bleef vooralsnog van mening dat de sterkte van het korps sterk ten achter olyft by de opgedragen taak. „En dan mag minister-president Den Uyl in de Amsterdamse Jordaan wel roepen dat ermeer politie moet komen, nou, laat hy er dan maar voor zorgen. Wy willen het recht van de burger bly ven beschermen, maar dan moet er ook eens wat meer aandacht worden besteed aan onze po sitie. Dat er hier en daar uitglyders zyn. die overigens nog bewezen en eventueel berecht moeten worden, geeft de pers on het publiek nog niet de vrijheid meteen het hele korps met modder te bekoge len. Heeft men zich wel eens gereali seerd hoe dat voor onze gezinnen is? Heeft men zich bovendien wel eens ge realiseerd hoe dat voor de verdachten is om al kapotgeschreven te zyn voor hun zaak is voorgekomen by de rechtbank", aldus Teeuwe. die zijn toespraak beëin digde met het vragen van begrip bij het publiek voor de moeilyke taak die de politie in deze sterk veranderende sa menleving heeft. Minister De Gaay Fortman van binnen landse zaken heeft dinsdag bij de ope ning van een nieuw politiebureau in Deventer z»jn afkeuring uitgesproken over de wijze waarop de VARA zater dag de vermoedelijke corruptie bij de Amsterdamse politie in beeld bracht. De bewindsman sprak van „een erger lijke vorm van onzorgvuldigheid in het maatschappelijk verkeer, waarvan een grote omroeporganisatie zaterdag heeft blijk gegeven". DRS. VERBURG: „KANSEN VOOR GOES EN OMGEVING ZIJN UITSTEKEND" GERICHT OP INDUSTRIE EN DIENSTEN GOES - De gemeente Goes is begonnen niet een gerichte campagne ter bevor dering van de werkgelegenheid in de Ganzestad. Dinsdag werd tijdens een bijeenkomst in het stadhuis het eerste exemplaar van een informatiebundel uitgereikt aan drs. M. C. Verburg, lid van de raad van state en oud-directeur van het ETI-Zeeland. Daarna bracht de Goese wethouder voor cconoische za ken, drs. J. Dijkgraaf, de campagne op gang door een enveloppe met informa tie te posten. Ongeveer 1250 bedrijven ln de randstad zullen in de komende weken de informa tie over Goes ontvangen, in totaal be slaat de campagne zes hoofdstukken, die steeds over een verschillende on derwerp handelen. De eerste zending gaat vergezeld van een persoonlijke brief van het gemeentebestuur Behalve aan de industrie, wordt de Informatie bundel ook toegestuurd aan bedrijven in de dicnstverlende sector, zoals inge nieursbureaus. makelaars, banken, or ganisatiebureaus, en dergelijke. Tege lijk met de campagne wordt in verschil lende bladen via advertenties aandacht voor Goes gevraagd. Wethouder Dijkgraaf wees erop dat de campagne, gelet op de teruglopende werkgelegenheid, op een goed moment van start gaat. „Wij willen als gemeente Goes aan den volke kond doen dat wy er ook zijn en wat te bieden hebben. De werkgelegenheidssituatie willen we in Goes in stand houden en zo mogelijk vergroten", aldus de heer Dykgraaf. Hij benadrukte dal men zich met blind moet staren op de gunstig lijkende werkloosheidscijfers in Zeeland „We hebben in de provincie nog altijd een vrij ongunstige arbeidsmarkt met een groot aantal werklozen. Er is dus alle reden om de aandacht van bedrijven el ders op ons te vestigen", betoogde de wethouder. „En als we ons vertrouwd moeten maken met het idee dat de groei eruit is en de werkgelegenheid in het land verdeeld moet worden, dan is meer dan ooit het moment aangebroken om naar buiten te treden". De wethouder vooreconomischezaken herinnerde aan een rapport van een gemeentelijke commissie voor de bevordering van de werkgelegenheid, dat in 1975 verscheen. In dat rapport werden de nodige aanbe velingen gedaan om de werkgelegen heid te verbeteren. De heer Dijkgraai stelde dat veel van die aanbevelingen inmiddels zyn verwezenlijkt: het kli maat tussen de plaatsely ke overheid en het bedrijfsleven is verbeterd door maandefljke contactbyeenkomsten, de zogenaamde 'infrastructuur' lijkt de goede kant op te gaan door het door trekken van de Deltaweg naar rijksweg wnt ?ie vaqina 5 kolom 1) De kracht van de democratie fUit antwoorden van minis ter Van Agt op kamervragen blijkt dat de regering de Ne derlandse Volksunie op twee manieren wil aanpakken. In de eerste plaats langs de 'ge wone' weg van het strafrecht: het open baar ministerie gaat na in hoeverre uit latingen van leden dezer unie aanlei ding geven tot een strafvervolging. De tweede weg is een geheel nieuwe: de Amsterdamse officier van justitie over weegt by de rechtbank te vorderen dat de bewuste partij worden ontbonden. Een dergelyke vordering is sinds kort mogelijk op grond van het verenigings recht dat vorig jaar van kracht is gewor den. Er kan worden uitgesproken dat de bewuste vereniging in strijd met de openbare orde en de goede zeden han delt. Met de eerste methode - de straf vervolging - zal waarschynlijk niemand enige moeite hebben, maar vermoede lijk is dat wel het geval met de tweede stap. Zou de Volksunie inderdaad wor den ontbonden, ontstaat nameüjk een weinig aantrekkelijke situatie. Er komt dan een sfeer van 'illegaliteit' rond deze groep en dat is wel hét laatste waar Ne derland op zit te wachten: een onder grondse fascistische kern In het gun stigste geval wordt een nieuwe partij opgericht die wat minder uitgesproken opvattingen huldigt dan de verboden groep, maar die in feite uit dezelfde figu ren bestaat We hebben al eerder be toogd: aan deze unie wordt teveel aan dacht besteed. De atten tie zou nog weer groter worden als een vordering tot op heffing zou worden ingediend. minister van defensie Stemerdink mee. De bewindsman stemde met dit streef doel in omdat in de huidige meerjaren raming voor de Nederlandse defensie een uitgavestyging van 2,8 procent tot 1983 is voorzien. Minister Stemerdink liet zich positie! uit over de voorstellen van de Ameri kaanse minister Brown die vooral tot doel hebben de planning voor de aan schaf en de vervanging van wapens te verbeteren. Betere planning maakt ook grotere samenwerking mogefij k die kos tenbesparend kan zyn. Stemerdink wees erop dat beheersing van de prijzen nodig is om „uitholling van de uitgaven stijging" te voorkomen. Binnen een jaar wordt nu bekeken hoe anti-tankwapensystemen zullen wor den ingevoerd. Volgens een Ameri kaanse zegsman is versterking van de defensie tegen tanks vooral nodig in de Noordduitse laagvlakte, een gebied waar de verdediging mede is opgedra gen aan de Nederlandse troepen. Ste merdink hoopt dat de regering dit na jaar de beslissing kan nemen over de aanschaf van een nieuw anti tankwapen voor de middellange af stand. Op korte termijn wordt ook gestudeerd op de uitbreiding van de munitievoor- raden. volgens Stemerdink met 150 tot 200 procent omhoog gegaan. Ten slotte wordt bekeken hoe eenheden sneller gevechtsklaar kunnen zyn. In dit ver band wordt op het NAVO- hoofdkwartier hernieuwde aandacht geschonken aan de Nederlandse mobili satieschema's (RIM - Rechtstreeks In stromend Materieel), aldus minister Stemerdink. Voorts besloten de NAVO-ministers tot een inventarisering van de behoeften aan vervanging van materieel en de planning daarvan over een termyn van zeven jaar. Stemerdink hield zijn colle ga's voor dat Nederland „zich niet zal neerleggen' by verhoging van defensie-uitgaven als gevolg van on evenredige kostenstijgingen bij de ont wikkeling van nieuwe wapens door ge brek aan samenwerking. Het is uitgeslo ten, aldus de Nederlandse minister, dat wy verantwoordeiykheid gaan dragen voor kostenontwikkelingen waarop wy geen invloed hebben. Voorbehoud Stemerdink zei na afloop dat zijn be toog was overgenomen zodat het Ne derlandse voorbehoud betrokken zal worden bij de Brown-studies. Stemer dink lichtte zijn standpunt toe met het voorbeeld dat de aanschaf van tanks in de jaren tachtig een half miljard meer gaat kosten dan was voorzien. Daar naast noemde hij de verbetering van de Hawk-raketten, een project dat Neder land alleen al 400 miljoen gulden kost te, als voorbeeld van een goedlopend project waarbij de kosten binnen de ramingen bleven. Wai aarom verbieden? Is men in Neder land de geschiedenis van de jaren dertig vergeten? In 1935 leek de partij van Mussert - de NSB - onstuitbaar in op komst. Bij de statenverkiezingen van dat jaar - de eerste waaraan zij meedeed haalde zy bijna ach t procen t van het to taal aantal stem men. De onvermij delijke conclusie van datjaarwasdan ook dat de NSB een ernstig te nemen ge vaar betekende voor de democratie en dat de fascistische dreiging van binne nuit in ons land ernstig moest worden genomen. Twee j aar later echter was het allemaal anders. Op 26 mei 1937 werden kamerverkiezingen gehouden en de verwachting was dat de NSB minstens tien van de honderd zetels zou verwer ven. Het werden er slechts vier. „Als deze party nog zetels in de kamer wil hebben, moet zy zelf stoelen meebren gen." spotte men in die dagen. Mussert moest erkennen: „Wy hadden gedacht dat wy in deze jaren van strijd het hart van ons volk zouden hebben gewonnen, maar het blijkt dat we ons hebben ver gist." Zelf ging Mussert niet in de kamer zitten, hy beweerde nodig te zyn in de 'beweging', vooral nu „de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk zyn lot onvoorwaardeüjk wenst toe te vertrouwen aan de politieke partijen." In feite was de NSB vanaf 1937 een afge dane zaak. Zij kon later slechts een (ovengens kleine) verradersrol spelen omdat zij met de nazi-bezetter heulde. De 'e Nederlandse democratie heeft het niet nodig om partijen te verbieden. Er zyn andere en betere middelen om anti-democraten te bestrijden. Daarvan nog een voorbeeld uit de jaren van vóór de tweede wereldoorlog. Toen in 1937 de NSB met vier man in de kamer was ge komen stelde zij zich onverbloemd anti-semitisch op: op 14 december 1937 kwam het NSB-kamerlid Dieters met het voorstel om by naturalisatie- ontwerpen in de toekomst een onder scheid te maken tussen Joden en nietr Joden. De liberale fractieleider Wende- laar protesteerde onmiddellyk en fel en anderen sloten zich by hem aanWende- laars woorden zyn het waard om op dit ogenblik te worden herhaald. Dit zei hy onder meer: „In de kamer is dit een nieuw geluid, een geluid dat in het Ne derlandse volk volkomen ongebruike lijk is en dat hier niet wordt gewaar deerd. Dit zyn buitenlandse manieren, die men hier wil importeren, dit is imita tie van een buitenlands volk op zyn al lerslechtst. Eén van de schoonste tradi ties van het Nederlandse volk is altijd geweest dat wij hier gewoon zijn elkaar als personen te beoordelen en te schat ten naar de waarde die men individueel in onze samenleving heeft, en dat men niet vraagt naar ras, huidskleur of ge laatstrekken. Wanneer men hier dat desniettemin zou willen importeren, dan vergiftigt men de ziel van het Neder landse volk." Tot zover Wendelaar. Men bedenke: deze woorden werden uitge sproken in een tijd zwanger van fascisti sche dreiging. Aan de andere zyde van de oostelijke grens maakte een racisti sche SS-staat zich op om de democra tieën in Europa onder de voet te lopen. Toch werd in Nederland de malafide or ganisatie van Mussert niet verboden, maar ze werd afgestraft via de stembus en de heilloze voorstellen van zyn tra wanten werden in de kamer striemend bejegend. Dat is de manier. In wezen is er maar één middel om de omstreden volksunie aan te vatten: men dient haar strikt te houden aan de wetten die voor ons allen gelden. Wetten die - zeker op het stuk van racisme - de geest van ons volk vertolken. Laten we verstandigzyn en vertrouwen op de kracht van de de mocratie. Ook nu. Japan en de Sowjet-Unie zijn het dinsdag in Moskou eens geworden over de voornaamste punten van een nieuw, voorlopig visserijakkoord, zo is door een woordvoerder van de Japanse ambas sade in Moskou meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1