PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meer alcohol in verkeer BETERE CONTROLE KERNENERGIE NODIG Levenslang voor Menten Politie vindt film van de Vara beledigend PZG Betere afspraken met België gewenst in verband met kans op kernrampen Initiatief Carter: Uitnodiging aan 24 landen vandaag GETUIGE MOORDPARTIJ WIL GERECHTIGHEID: Gijzeling kinderen afgelopen PROTEST TEGEN TV-PROGRAMMA VS verharden politiek tegen Zuid-Afrika Monsterscore pagina 11 220ejaargang no.209 Maandag 16 mei 1977 DEN HAAG /ANP) - Bij een landelijke, door de centrale politie verk.eerscom- missie gecoördineerde alcoholcontrole-actie vrijdagavond is gebleken dal ten op de 34 autobestuurders te veel had gedronken om verantwoord aan liet verkeer deel te nemen. Volgens een woordvoerder van de politie verkeerscommissie neemt het rijden onder invloed van alcohol de laatste tijd sterk toe. Vrijdagavond zijn 2S.15S bestuurders van voertuigen gecontroleerd van wie 27582 bestuurders van motorvoertuigen Een op de vijjlig bestuurders kreeg wegens alcoholgebruik een rijverbod opgelegd en één op de 122 bestuurders kreeg een proces verbaal voor dit feit. Volgens een rekensommetje van de politie verkeerscom- missie komt men dan op 1 op de 34 mensen die met één (of meert glaasje'si teveel op achter hel stuur zijn gaan zitten. WASHINGTON (AFP/AP) - De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft in een poging de verdere verspreiding van kernwapens-tegen te gaan 24 landen uitgenodigd om gezamenlijk de toekomstige ontwikkeling van de kenerenergie in al zijn aspecten te bestuderen. De uitnodiging is behalve aan bondgenoten en neutrale landen, waaronder Frankrijk, Zuid-Afrika en Brazilië, ook gericht aan communistische landen. De meeste landen hebben op het voorstel om de vraagstukken betreffende de kernenergie en de internationale samenwerking op dit terrein te bestuderen, positief gerea geerd. Dat is nu uit goede bron in Washington vernomen. Eveneens mt goede bron is dal de staats- en regeringsleiders die de economische topconferentie in Londen bijwoonden, hebben ingestemd met het opstellen van een procedure voor de or ganisatie van de studie. Het project zal onder auspiciën staan van het interna tionale bureau voor aloomenergie in Wenen. Er zullen minstens twee jaar mee gemoeid zija De Amerikaanse adjuncLondenninister voor technolo gie en wetenschappen, Joseph Nye. heeft verklaard dat zo'n internationale studie o.a. betreffen: de gegarandeerde veiligheid van reactorbrandstoffen de verzekering dal ruwe uraniumert s beschikbaar zal zijn voor landen die moten doden Het, aantal doden bij de rellen In Basken land stijgt. films vragen De VMZ stelt vragen aan g.s. over d vestiging van Eurogas in Vlissingen. RI catastrofe weg De Roemeense turnsters liepen weg bij de Europese kampioenschappen. spelen Een vechtlustig Zeeuws elftal elftal speelde voor rust met een defensief zwak AZVV klassen De vorming van schaakklassen m< acht teams haalde het net niet op d vergadering van de schaakbond sterker Een sterker Zeeland haalde slecht s -■ in het afdelingsvoetbal tegen de Bv; pech 'laanderen. Michel Jacobs deze stof voor hun reactoren nodig hebben; het aanleggen van internationale voorraden en het opstellen van een internationaal reglement om zeker te stellen dat uraniumverbruikers niet van een enkele leverancier afhanke lijk zijn: het instellen van internationale op slagplaatsen voor gebruikte reac- torbrandsiof. Dit kernafval zou in een speciale broedreactor tol pluto nium. moeten worden verwerkt. het ontwikklen van methodes om kernafval opnieuw te gébruiken het ontioikkelen ren geschikt voc andere brandstoffen dan plutonium of uranium, die ook voor het produ ceren van kernbommen kunnen worden aangeioend. Nieuwe^ leest Hel Amerikaanse initiatief tot dit in ternationale programma is een recht streeks gevolg van Carters pogingen het kernenergieprogramma van de Verenigde Staten op nieuwe leest te schoeien. De president is van mening dat de ver- speiding van kerntechnologie onver mijdelijk gepaard gaat met een steeds grotere verspreiding van de technische kennis die nodig is voor het vervaardi gen van atoomwapens. De problemen waarvoor de regering- Carter zich in dit verband gesteld ziet, zijn eerder van internationale dan van nationale aard. Een groot aantal lan den, waaronder West-Duitsland. Japan én Frankrijk, willen kweekreactoren gebruiken omdat zij zo niet langer af hankelijk zijn van de Verenigde Staten voor de levering van splijtmateriaal. Zij hebben eigen programma's ontwikkeld om kernafval in zuivere plutonium om te zetten. Naarmate de wereldvooraad methodes om plutonium echter toeneemt, groeit ook het gebruik van het gevaar dat deze stof voor de ver vaardiging van kernwapens wordt ge bruikt. Aan die ontwikkeling wil de Ameri kaanse president een einde maken. Nye maakte niet van alle 24 landen die voor deelname aan de geplande studie zijn uitgenodigd de namen bekend. De landen met een eigen kernprogramma, die voor het ondezoek in aanmerking komen, zijn echter: de Verenigde Sta ten, Sowjet-Unie. Engeland. Frankrijk. China, India. West-Duitsland, Oost- DUuitsland, Zuid-Afrika, Argentinië, Brazilië, Spanje, Israël. Egypte. Italië. Canada. Tsjechoslowakije. Zweden. Zwitserland. Denemarken. België. Ne derland. Joegoslavië en Iran. Van der Stoel De controle op het vreedzaam gebruik van kernenergie moet volgens Pvd.A- minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) scherper worden. „Wie pluto nium heeft, is maar één stap verwij derd van de atoombom", zei de Van der Stoel zaterdag in Voorschoten, waar hij voor enkele honderden jongeren zijn buitenlands beleid uiteenzette. Op de vraag wat er terecht zal komen van de uitspraak van het PvdA-congres dat, geen nieuwe kerncentrales mogen worden gebouwd en de uraniumverrij- kingsfabriek in Almelo nietmag worden uitgebreid zei Van der Stoel: ..De PvdA staat pal voor een beleid, dat de risico's terugdringt Maar een dergelijk beleid is er niet mee gediend, als Nederland geen rol zou spelen. Het wordt wel gediend, als Nederland ervoor kan zorgen, dat geen export van splijtbaar materiaal plaatsvindt, als met vaststaat dat mili tair gebruik is uitgesloten". Nederland moet volgens Van der Stoel zijn positie als exporteur gebruiken om waarborgen tegen misbruik te schep pen. „Zich geheel terugtrekken is struisvogelpolitiek", aldus Van der Stoel. STOCKHOLM - „Wraakzuchtig ben ik niet. Zou ik dat wel zijn dan had ik al lang geleden onderzocht wat er eigenlijk verder was gebeurd met Menten. Als hij echter nu niet wordt veroordeeld tot levenslang dan voel ik me zelf gestraft". Aldus de 60-jarige ir. Michael Hauptman. die deze week komt getuigen in het proces-Menten. dat vandaag zijn tweede week ingaat. Hauptman woont sedert enkele jaren in Bandhagen, een rustige voorstad van Stockholm. In de herinnering van Hauptman komt Luisa (14) en Ruben (17). Kort daarna YOUNGSTOWN. OHIO (AP) - Een bankrover die in de stad Youngs- town, in de Amerikaanse staat Ohio, een jonge vrouw en haar twee kin deren in gijzeling had genomen, heeft zich zaterdagavond aan de po litic overgegeven. Kort tevoren was de vrouw erin ge slaagd haar kinderen in veiligheid te brengen door hen uit een raam te gooien. De kinderen werden onge deerd door de agenten opgevangen die de woning hadden omsingeld. O ver de toestand van de vrouw is nog niets bekend. De bankrover werd ge boeid in een politieauto weggevoerd. telkens weer de 27e augustus 1941 terug, toen in zijn geboortedorp Urycz 140 jo den op het dorpsplein door SS'ers wer den vermoord. „We hadden geruchten gehoord dat joden werden vermoord. „Door verschillende kieren in de houten muren van onze schuilplaats konden we alles zien en horen. Ze haalden niet al leen alle mannen uit de huizen, maar ook de vrouwen en de kinderen. Mijn vier zusters Alka. Sala, Pepa en Hela werden naar de plaats van executie ge bracht met hun drie kinderen Ema (12), stopte een militaire auto vlak bij ons huis op de weg. Drie SS-officieren stap ten er uit en een van hen was Pieter Menten. Ik zag hem van zo dichtbij dat ik me onmogelijk kon vergissen, want ik kende hem al van voor de oorlog. Toen woonde hij op het landgoed Sopot en bijna iedereen in ons dorp kende hem." Aldus deze nieuwe getuige. Volgens eigen verklaring zat Menten op die bewuste dag in augustus 1941 in Be rlijn. Commissaris Peters links) met getuige Hauptman op Schiphol ROME (DPA/AFP) - De op 5 april ontvoerde provinciale secretaris voor Napels de Italiaanse .socialistische partij, Guido Martino, is zondagmorgen vrijge- n en ongedeerd naar huis teruggekeerd. Hoewel de gevangenschap van 40 dagen hem was aan te zien, verkeerde de 34-jarige een redelijke lichamelijke conditie. De Martino is een zoon van de voormalige leider van de Italiaanse socialisten. Francesco de Martino. Volgens welingelichte kringen is voor de vrijlating van De Martino een losgeld betaald van 1 miljard lire (3 miljoen gulden). Voorts werd gezegd dat de ontvoerders geen politieke motieven hadden. Zij zouden deel uitmaken van de plaatselijke afdeling van de mafia. DORDRECHT - In een telegram aan de VARA heeft de vereniging van hogere politie-ambtenaren zondag geprotes teerd tegen de naar haar mening bele digende inhoud van de sketch over de politie, die zaterdagavond in het tv- programma van de VARA „Hoe bestaat het" werd uitgezonden. De vereniging ondersteunt hiermee de klacht, die het personeel van het politiebureau War moesstraat in Amsterdam bij de offi cier van justitie in Amsterdam heeft ingediend. Het hoofdbestuur van de vereniging zegt te zullen afwachten wat deze klacht tegen de VARA ople vert. Zaterdagavond zond de VARA het ge wraakte filmpje uit. De socialistische omroep liet op de film zien hoe de politie vroeger een overval op een vrouwtje be handelde: de dader werd gepakt en ge vankelijk afgevoerd. In het tweede ge deelte van de sketch liet de VARA zien hoe een dergelijke situatie zich heden zou kunnen afspelen: politie schopt vrouwtje weg en pakt geld van de dame en deelt dit met de dader. De Apeldoomse gemeenteraadsfractie van de VVD wil dat degenen die verant woordelijk zijn voor het gewraakte filmpje strafrechtelijk worden vervolgd. In een brief aan de ministers van bin nenlandse zaken en justitie stelt de Apeldoomse VVD-fractie dat het on aanvaardbaar is dat een zodanige smet op integere politiefunctionarissen wordt geworpen. Laster „Wij zijn van mening dat hier op on weerlegbare wijze laster is gepleegd", aldus de WD-fractie in de brief. „Door de uitzending worden alle politie ambtenaren op lasterlijke wijze van corruptie casu quo diefstal beschul digd". Van de beide ministers verlangt dc Apeldoomse raadsfractie de nodige stappen teneinde het politiekorps van die blaam te zuiveren. In het zondagmiddagprogramma ..Klink Klaar" kwam de VARA nog even terug op het veel stof doen opwaaiende programma. De VARA deelde middels Ben Eikerbout (hoofd tv) mee. dat er nogal wat reacties waren binnengeko men. Eikerbout noemde de sketch een satirisch onderwerp over de politie naar aanleiding van de vele berichten in de pers over corruptie. „Het was zwart-wit aangezet omdat het een satire was", zo zei hij. „Ik heb de indruk dat men het gevoel heeft gekre gen dat wij hebben gezegd dat de hele politie corrupt is. Dat hebben wij niet gewild. Het spijt ons dat het op die ma nier bij het korps is overgekomen". Elles Berger, die de sketch zaterdaga vond op de tv had aangekondigd, nam daarop het woord over. Zij zei: „Ik was gisteravond in de studio en was er min of meer bij betrokken, wat ik niet zo fijn vond. Wij kregen terstond na de uitzen ding zeer veel telefoontjes van kijkers die hun verontwaardiging luchtten, ook al kan ik niet zeggen dat er werd ge scholden". Ben Eikerbout zei ten slotte, dat bij de VARA zal worden nagegaan of het „on derwerp niet te hard is gebracht. Wij hebben niet de bedoeling gehad om het Nederlandse politie-apparaat in elkaar te stampen. Dat moet iedereen van mij aannemen. Er zal aan deze zaak nog iets worden gedaan". •JeanJacques Servan-Schreiber. politi cus, uitgever, burgemeester van Nancy en 'Enfant Terrible' van de Franse poli tiek. is zondag gekozen tot voorzitter van de radicale partij, een centrumpar tij die de huidige regeringsoalitie steunt BURGEMEESTER MOLTHOFF VAN HULST OVER RAMPENPLAN: HERZIENING PLAN NODIG HULST - „Je bent te afhanke lijk van België. Je hebt te ma ken met een land waar onze voorschriften niet gelden. Voorzover ik weet sluiten onze regelingen over rampen wel aan bij de Belgische. De kern centrale van Doel heeft desge vraagd op ons rampenplan ge reageerd. Die reactie wordt in ons rampenplan opgenomen". Burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst is de mening toege daan dat er betere afspraken moeten komen met België over een mogelijke calamiteit met de kerncentrales in Doel. „De kringraad van de BB in Zeeuwsch-Vlaanderen is daar over eenstemmig. We moeten komen tot een zo sluitend mo gelijk geheel aan weerszijden van de grens. Ze zitten bij Doel aan de Westersehelde bij ons op de stoep", vertelt de heer Mol thoff. Als burgemeester van een van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten heeft luj zitting in de kringraad van de Bescher ming Bevolking. Dc BB heeft opdracht gekregen om alle gevaren die vanuit de industrie op de Antweipse Schelde oevers kunnen dreigen voor het Zeeuws-Vlaamse land en dan met name hetdichtstbijgelegen deel, de gemeente Hulst, te onderzoeken. Volgens de heer Molthoff moet het grootste gevaar vanuit Belgié met ver wacht worden van de kerncentrale, maar eerder van tié industrie op de Linker- en rechteroever Toch wordt er in Zeeuwsch-Vlaanderen natuurlijk re kening gehouden met een 'als'. De gemeente Hulst heeft dan ook een rampenplan, dat verleden jaar in de raad is vastgesteld. Nu wordt het echter weer herzien. Onder meer de opmerkin gen over de kerncentrale Doel worden erin verwerkt. „Ons rampenplan gaat op dit moment vilj ver. Er wordt nu weer aan gesleu teld. Als dat gebeurt is gaan we de be volking voorlichten, bijvoorbeeld door een populaire versie van hel plan in het gemeentelijk voorlichtingsblad, via de pers ol een speciale huis-aan-huis circu laire Het is natuurlijk niet de bedoeling om paniek te zaaien, maar de bevolking moet weten wat in geval van een calami teit me t de kerncentrale In Doel te doen. Dat is niet alleen voorNieuw-Namen be langrijk (de Huister kem ligt op zeven kilometer van de Doelse centrale), maar voor de hele gemeente en de andere ge meenten". zoyer de burgemeester van Hi. 1st II erkwijze l)c heer Molthoff doet uit de d«el"»n dat er een waarschuwingssysteem is in ge val er in Doel een ongeluk is op het kerncentralepark. „Er wordt dan in Nederland melding gedaan aan het Rijks Instituut voor de Volksgezond heid. Dan begint het Nederlandse ram penplan te werken, In eerste instantie moet ik dan in Hulst maatregelen ne men om de invloed van de calamiteit op ons grondgebied te bekijken Na een uur of anderhalf uur zal de minister van volksgezondheid de leiding van de ope ratie in het kader van het rampenplan overnemen. De burgemeester geeft de eerste aanzet bij een ongeluk met een kerncentrale. Daarna neemt de minis ter het over. Het gaat dan op een ander niveau, het is natuurlijk een technische zaak". Ook de kerncentrale van Doel heeft een rampenplan op zich, het. zogenaamde OH-plan (Organisatie Hulpverlening). Een van de eerste zaken die bij een ca lamiteit met de kerncentrale te Doel in de gemeente Hulst zal gebeuren is het meten van het stralingsgevaar. Daar voor is dan een meetwagen nodig. De BB in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft, zelf niet zo'n wagen. Die staat in Goes. Zo'n wagen kan vrij snel in Hulst zijn. als het niet mistig is of de weersomstandighe den met te slecht zijn. Dan vaart name lijk de pont tussen Kruiningen en Perk- polder niet „Het is bekend dat de BB (Slot zie pagina 7 kolom 3) LISSABON - De Amerikaanse vice-president Walter Mondale en de Amerikaanse ambassadeur bij dc V.N. de neger Andrew Young, heb ben zondag in Lissabon van gedach ten gewisseld over de plannen van de Amerikaanse regering een har dere politiek tegenover Zuid-Afrika tc gaan voeren in verband met de aparheidspolitiek van de Zuidafri- kaan.se regering. Mondale heeft, donderdag in Wenen een onderhoud met premier John Vorster van Zuid-Afrika en Young liet zondag weten dat hij het ko mende weekeinde een - omstreden bezoek aan Zuid-Afrika zal brengen. Hij hoopt dat dit bij zal dragen tot een vreedzame omwenteling in dit land. Vóór zijn onderhoud met Young had Mondale gezegd dat hij de ambassa deur bij de V.N. nadere bijzonderhe den zou verstrekken over de nieuwe en hardere Amerikaanse politiek tegenover Zuid-Afrika die hij ook Vorster in Wenen zal uiteenzetten. Mondale heeft tegen met hem rei zende verslaggevers gezegd dat Vor ster van hem te horen zal krijgen dat de regering Carter van mening is dat het van levensbelang voor Zuid- Afrika is zijn radicale apartheidspo litiek op te geven. Young vertrekt vandaag (maandag) uil Lissabon om in Maputo, de hoofdstad van Mozambique, een conferentie van de V.N. bij te wonen. Premier Ian Smith van Rhodesië heeft president Kenneth Kaunda van het buurland Zambia gewaar schuwd dat het Rhodesische leger zal toeslaan op Zambiaans grond gebied als de Rhodesische nationa listen vanuit hun bases in Zambia een nieuw frontopenen in Rhodesië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1