PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERDERE UITSTOOT ARBEIDSKRACHTEN Politie maakt eind aan optreden Glimmerveen Gemeenschappelijk havenbeleid voor het Westerscheldebekken Centraal Plan Bureau: vooruitzichten zijn voor veel bedrijfstakken niet 'florissant9 DEN UYL: UITLATINGEN NVU WEERZINWEKKEND 'La Pasionaria' terug in Spanje BELGISCHE DIRECTEUR-GENERAAL STEDEBOUW: Sport-thais pagina 15 220ejaargang no.208 Zaterdag 14 mei 1977 uannmnmumx' DEN HAAG (ANP) - Het deel van de bedrijfsinkomsten dat voor de lonen moet worden bestemd blijft vooral in industrie en land bouw hoog. In deze situatie ligt een sterke stimulans tot voortgaande kosten besparing besloten, die zeer waarschijnlijk tot een verdere uit stoot van arbeid zal leiden. Het centraal planbureau (CPB) zegt dit in zijn analyse van de ontwikkeling dei bedrijfstakken in het centraal econo misch plan 1977 Daarbij, aldus het CPB. is vooral de toestand in de indus trie zorgelijk, gelet op de omvang van de daar aanweaige werkgelegenheid en het feit, dat een voortgezet winstherstel een verdere vermindering van de werkgele genheid wel kan afremmen, maar niet kan verhinderen Van de bedrijfstakken, waarvan de winstmarge zich in 1977 op een laag peil zal bevinden, noemt het CPB in het bijzonder de textiel- en kledingindus trie, de papier- en grafische industrie, de basismetaalindustrie, de trans portmiddelenindustrie. de handel, de zeevaart, de luchtvaart en de overige dienstverlenende bedrijfstakken. Re latief gunstig is de situatie daarente gen in de dranken- en tabaksprodukte- nindustrie, de chemische industrie, de elektrotechnische industrie, de olieraf- fïnage, de delfstoffenwinning en het bank- en verzekeringswezen. Het CPB verwacht, dat in 1977 de kos- tenstijgingin het bedrijfsleven matigzal zijnen ongeveer een hall procent zal lig gen onder de gemiddelde toeneming in de jaren 1968/73. De arbeidskostenstij- luchthaven ging is dit jaar in het algemeen aan de matige kant. dit als gevolg van een ver minderde nominale loonstijging en een verdergaand produktiviteitsherstel In de textielindustrie, waarvan de toe stand overigens precair blijft, zal zelfs een daling optreden. Ook zal zich een daling voordoen in de chemische indus trie en de elektrotechnische industne. De produktiviteitsherstel is de arbeids kostenstijging in de landbouw eveneens zeer gering, evenals in de volgende be drijfstakken: kleding, schoenen, me- taalprodukten, machinebouw, papier en grafische industne. De belangrijkste uitzondering wordt gevormd door de transportmiddelenindustrie (scheeps bouw enz.), waar, door het bestaan van een arbeidsoverschot, de arbeidspro dukti viteitsstijging zeer klein is en dien tengevolge de toeneming van de ar beidskosten groot. De totale kostenstijging (arbeidskos ten. invoerskosten enz.) zal in 1977 on geveer 4.5 procent bedragen tegen on geveer 7 procent in 1976. 10 procent in 1975 en 18 procent in 1974 In alle bedrijfstakken is een geringere groei te venvachten dan in 1976, be halve in de bedrijfstakken veehouderij, houtindustrie, bouwmaterialen, me- taalprodukten en machinebouw. Dc fwakke positie van de Nederlandse in dustrie wordt grotendeels door buiten landse invloeden bepaald. Behalve op de buitenlandse markten ondervindt de Nederlandse industrie op de binnenlandse markt steeds meer concurrentie vanuit het buitenland Men koopt steeds meer buitenlands fa brikaat. o.m. omdat dat goedkoper is. De Nederlandse industrie verkeert in een zeer kwetsbare positie en een krach tig herstel ligt nog niet in het verschiet. Dc meeste bedrijfstakken (behalve zui vel. papier en grafische industrie) zijn bezig het binnenlandse marktaandeel te verliezen Buitengewoon groot is het positieverlies van de kleding- en textie lindustrie. Samenvattend zegt het CPB. dat voor vele bedrijfstakken 1977 met florissant z?) zijn ARNHEM- Tijdens de eerste openbare vergadering sinds 1974 van de Nederlandse Volks Unie is het vanavond in Arnhem tot ernstige ongeregeldheden gekomen De vergadering is door de politie ontbonden. Foto: na uit de zaal verwijderd te zijn. gaat voorzitter Glimmerveen aan de voorkant van het gebouw weer naar binnen Buiten drukken demonstranten borden tegen de ramen. MADRID (UPI) - Dolores Ibarruri. voorzitster van de Spaanse communis tische partij (PCE). is vrijdagavond na een Russische ballingschap van 38 jaar in haar land teruggekeerd. Het toestel van Aeroflot dat de 81- jarige 'La Pasionaria' (de passiebloem) uit Moskou huiswaarts bracht landde klokslag 20.00 uur op de luchthaven van Madrid. Als de vrouw die het repblikeinse leger in de Spaanse burgeroorlog de leus 'No pasaran' (ze. de Franco-gezinde solda ten. komen er met door) meegaf is Dolo res Ibarruri in haar land een levende le gende geworden. Toen in 1936 de burgeroorlog uitbrak hield 'La Pasionaria' radiotoespraken waann zij de tegenstanders van de la tere dictator motiveerde met het strijd bare 'beter op je benen te sterven dan op je knieén verder te leven' De streng katholiek opgevoede dochter van een mijnwerker uit Baskenland was toen al een van de communistische kop stukken. STINKBOM, VECHTPARTIJEN IN ARNHEM i Van onze verslaggeveri ARNHEM - De Arnhemse politie heeft vrijdagavond een verkiezingsbijeenkomst van de Nederlandse Volksunie (NVU) ontbonden. Dat gebeurde toen tien minuten na aanvang enkele leden van de ordedienst van lijsttrekker Joop Glimmerveen een man met de wapenstok uit de vergadering wilden zetten. Uit protest tegen het betoog van vice- had een vermoedelijk uit Suriname af- DOLORES IBARRURI voorzitter Hagenbeek, gericht tegen nietrNederlanders, gooide de man een stinkbom in de zaal, Er ontstond een vechtpartij, waarbij de Arnhemse poli tie onmiddellijk ingreep. Zowel de man die de stinkbom gooide als de leden van de ordedienst van de NVU werden door de politie meegenomen Volgens inspecteur Wilsink, op wiens last dc vergadering in hotel Carnegie werd ontbonden, zijn enkele leden van de Nederlandse Volksunie gearres teerd, omdat zij in het bezit waren van wapenstokken. Even voor het gooien van de stinkbom meuten PAGINA 4 visitekaart komstige Nederlander pinda's naar de NVU-bestuursleden gegooid. Na dit in cident ontstond tumult onder de ruim honderd aanwezigen, die leuzen riepen als 'geen fascisten in ons land' en 'nu verbod voor de Nederlandse Volksunie'. Een groot aantal aanwezigen wist van alles de zaal binnen te smokkelen: to maten, traangasbommen, stinkbom men en wapenstokken. Wraak De overgrote meerderheid der aanwe zigen behoorde niet tot de aanhang van de Nederlandse Volksunie. Zij waren aftreden motorsport Toprijdersvan de motorsport starten in Oostkapelle voor de kampioenswed strijden DEN HAAG - Het openbaar ministerie in aAmsterdam is bezig met een strafrechterlijk onderzoek naar de gedragingen van de Nederlandse Volks Unie de laatste tijd. Een woordvoerder van het ministerie van justitie heeft dit vrijdagavond meegedeeld. Vrijdagavond na het kabinetsberaad noemde Den Uyl de uitlatingen van de Nederlandse Voks Unie in haar verkiezings uitzending voor de radio van vrijdagavond 'atuitend, weerzinwekkend en zelfs walgelijk". Den U.vl had vrijdagavond op zijn wekelijkse persconferentie al gezegd, dat de justitiële acties mogelijk komen. In zijneerder op de dag gehouden vergader ing besteedde de ministerraad aandacht aan recente uitlatingen van de NVU ..De uitingen van de NVU zijn walgelijk", aldus premier Den Uyl Wie de radiouitzending van de NVU gehoord heeft, twijfelt daaraan niet De premici vindt de verkiezingsleus van de NVU. dat er een blank Nederland moet ko men. weerzinwekkend. Op een CDA-verkiezingsbijeenkomst in Utrecht zei DCDA-lijsttrekkcr en minister van justitie Van Agt dat justitie met liet wetboek van strafrecht in de hand tegen de Volks Unie van Henk Glimmerveen zal gaan optreden. ..Met dit optreden van de Volksunie zal justitie geen genoegen nemen", aldus Van Agt. De minister kwalificeerde de inhoud van dc radio-uitzending van de Nederlandse Volksunieals afschuwelijk. „Dal het in de jaren '70 nog mogelijk is dat een politieke partij in Nederland dit durft te zeggen, is onbegrijpelijk", aldus Van Agt. „Het is onvoorstelbaar, dat men nu nog zulke verfoeilijke denkbeelden durft te propageren". Van Agt zegt verder dat ..de vrijheid van meningsuiting een grootgoed is. maar dat zulke vrijheid met voeten kan worden getreden. Dat is hier het geval. Vrijheid van meningsuiting is best. maar dat betekent nog niet dat iedereen de vrijheid heeft om zich schuldig te maken aan rassendiscrimi natie." dDe tweedekamerleden Kosto en Molleman (beiden pvda) hebben de minis ter van justitie deze week gevraagd of het mogelijk is een strafvervolging in te stellen tegen de Nederlandse Volks Unie voor het gebruiken van een i unente ken dat in oorlogstijd hetsvmbool was van de 23e Waffen Gebirgs Division der SS naar hotel Carnegie gekomen na een oproep om tegen deze vergadering te komen protesteren. De oproep was uit gegaan van de stichting Bijstand Bui tenlandse Werknemers Arnhem, de Landelijke Contactgroep Verzetsge- pensioneerden, afdeling Arnhem, de Stichting voor Belangenbehartiging van Surinamers en Antillianen in Gelderland Wan'atti, en de afdeling Arnhem van de CPN. „Wij zullen wraak nemen op deze linkse terreur. Daar kunnen ze op rekenen", schreeuwde lijsttrekker Glimmerveen, terwijl de Arnhemse politie nog bezig was om de orde in de overvolle zaal te herstellen. Voorafhad Glimmerveen ge zegd dat hij op zijn minst een onrustige avond verwachtte.' „In de zaal zitten flink wat rechercheurs". Vice-voorzitter Hagenbeek: „En daaronder hebben wij de meeste aanhang". De politie heeft Glimmerveen en vice- voorzitter Hagenbeek tegen een woe dende menigte in bescherming moeten nemen. Onder zware politiebescher ming werden zij afgevoerd naar een ge reedstaande politieauto, waarbij rake klappen vielen. Nadat Glimmerveen en Hagenbeek door de politie via een ach teruitgang uit Hotel Camegie waren ge loodst. zochten zij hun toevlucht in een ander horeca-etablissement in de buurt. De eigenaar stond hen echter niet toe daar te blijven. Inmiddels hadden zich zo n 300 mensen voor de deur verzameld. Rechercheurs hielden de toegangsdeur met geweld dicht. Binnen en op straat speelden zich heftige taferelen af. Overal braken chao tische vechtpartijen uit tussen aanhan gers van Glimmerveen, betogers en po litie. Rotzooi Burgemeester Roeien heeft vrijdaga vond gezegd bijzonder tevreden te zijn over de actie van de Arnhemse politie. „Zoals het gegaan is, zo hoort het", zei hij. „Glimmerveen heeft royaal de kans gehad, maar nou is het afgelopen. Ook Slot zie pagina 3 kolom l PAGINA 21 JL JL PAGINA 21 schaatsen europees Europees denken is nog niet lot hei on derwijs doorgedrongen Stemmen uil de kerken. Ter overdenking. onderzoek PAGINA 27 actie PLEIDOOI VOOR BOVENNATIONAAL OVERLEGORGAAN MIDDELBURG - Rond de Wes- terschelde moet een gemeen schappelijk havenbeleid «or den gevoerd. Er moet worden gestreefd naar een consolidatie binnen de vier maritieme po len: Antwerpen. Gentse en Zeeuwse Kanaalzone, het Sloe- gebied en Zeebrugge. die allen nog over een aanzienlijke ter reinreserve beschikken. Ver dere spreiding van de zeeha venindustrieterreinen rond de Westerschelde moet van de hand worden gewezen. Dat zej de heer Philippe van den Borre, directeur generaal van het be stuur van de stedebouw en de ruimtelijke ordening van het ministerie van openbare wer ken te Brussel vrijdag in een in leiding die hij hield tijdens het symposion, dat het departe ment Zeeland van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Middelburg organi seerde. De heer Van den Borre: „Uitgaande van het feit dat de havens van het Wester scheldebekken zich duidelijk als een 'bedrijf beschouwen en daarmee andere havens als concurrenten, moge worden gesteld dat het belang van het Wester scheldebekken als een geheel door een te ver gaande concurrentie kan worden benadeeld De heer Van den Borre achtte het van groot belang dat wordt gezocht naar samenwerking, specialisa tie onderlinge complementariteit' en differentiate Deze zullen evenwel slechts verw ezenlijkt kunnen worden in het kader van een bovennationaal over legorgaan voor het Westerscheldebek ken waann door de hierbij betrokken bestuursniveaus wordt deelgenomen Dit orgaan zou daarbij moeten streven naar een zo duidelijk mogelijke bepa ling van functie en positie van iedere haven", zei de heer Borre De directeur-generaal van het bestuur van de stedebouw gaf m zijn inleiding een beschrijving van de situatie en de verw achtingen voor de vijf aan Neder land grenzende Belgische gewesten en kwam tot de slotsom, dat bij het formu leren van een visie vanuit België op de toekomst van Zeeland drie uitgangs punten voor ogen moeten staan - Zeeland maakt integraal deel uit van net Deltagebied waarvan de Vlaamse gewesten het zuidelijk deel vormen met een hoge bevolkingsdichtheid en een in tern net van ruimtelijke structurerende infrastructuurelementen venfunktie. Aangezien het. hier gaat om aanzienlijke ontwikkelingspotenties die elders zeerschaarszijn. is hetlogisch dat de haven- en havenindustnefunctie minstens geconsolideerd worden en dat deze zo mogelijk verder worden uitge bouwd. - het voorkomen van grootschalige na tuurgebieden en infonr.alienjke cul tuurlandschappen die hoofdzakelijk bestaan uit polders met kreken en beekdalen en het geheel van het getij demilieu en de aanzienlijke buiten dijkse natuurgebieden, gevormd door de Oosrersciielde en de Westerschelde De heer Van den Borfe gaf aan. dat Bel- gié als basiselementen voor het beleid ziet, dat huisvesting en aanvullende uit rusting geconcentreerd moet worden in Op zoek naar nieuwe grenzen ty Da Middelburgse advocaal A| mr.J J. van der Weel wees ei jfl gisteren tijdens het sympo r\ sion van het jubilerende Nij- 3 verheid en handel op dat ei ten aanzien van Zeeuwse ont wikkelingen sprake is van een genera tieverschijnsel. Zijn betoog hield vooral een waarschuwing tn tegen de gevolgen van een voortschrijdende verstedelij king in Zeeland, maar hij wrist eenzijdig heid te vermijden Van der Weel plaatste de na- en voordelen en de voor- en nade len van allerlei ontwikkelingen tegen over elkaar. daarbij steeds weer op zoek naar de juiste grens. Doelend op deze ontwikkelingen verzuchtte hij: ..Het le ven is ingewikkeld Moet ik er op wrijzen dat Zeeland er ook iets van kreeg: ver jonging en opheffing uit een diep ge voeld isolement? We proeven hier een generatieverschil: het zijn zaken die jongeren onder ons vanzelfsprekend vinden, maar waar de ouderen voor hebben gevochten." Een juiste ken schetsing. Situaties van vandaag - ook in het Zeeuwse - kunnen slechts worden begrepen wanneer men ze beschouwt in de stroom van feiten en gebeurtenissen, die samen de geschiedenis vormen, in dit geval die van na de tweede wereld oorlog. Ee, Jen diep gevoeld isolement In de ne gentiende eeuw was het een onderdeel van het Zeeuwse denken geworden, een weten dat men voortdurend achterbleef bij ontwikkelingen die elders wel moge lijk waren. De uittocht van vele Zeeu wen gedurende vele generaties leidde tot een haast fatalistisch besef dat een redelijk bestaan in eigen gewest niet voor een ieder was weggelegd. Een besel dat naar het oordeel van sommigen deel ging uitmaken van het Zeeuwse volks karakter. Dit fatalisme leek zijn vol strekte rechtvaardiging te krijgen in de jaren na de tweede wereldoorlog. Weet men het nog? West Zeeuwsch-Vlaanderen verwoest, zo ook Walcheren en bo vendien onder water gezet, de bestaans mogelijkheden tot een dieptepunt ge daald. mede omdat allerlei bedrijven wegtrokken naar andere landsdelen. En toen het herstel voorzichtig op gang was gekomen, kwam daar de ramp over- heen. In de tweede helft van de jaren vijftig was er echter een groep Zeeuwen, die wegen wist aan te geven om het tra ditioneel geworden isolement te door breken. In die dagen ontstond de sfeer van wat Van der Weel gisteren noemde 'veijonging en opheffing'. Het was meer dan een doorbreking van het isolement, het was de afrekening meteen fatalisme dat een onderdeel van het Zeeuwse be staan was geworden. fianf/ijn D„ tijd ligt nu achter ons, zo ver zelfs dat naar het oordeel van Van der Weel over een 'generatieverschil' kan worden gesproken. Thans zijn de Zeeuwse over heden. mede onder de invloed van een algemene herijking van waarden en op vattingen. in voortdurende discussie met bevolkingsgroepen op zoek naai nieuwe grenzen Een moeilijk en vaak moeizaam werk. dat aan allerlei beper kingen onderhevig is. Wat kan een over heid anders doen dan - we citeren Van der Weel - „een beleid formuleren, wik kend en wegend, gevend en nemend, no ta's. structuurschetsen, structuur schema's, streek-, structuur- en be stemmingsplannen producerend, met planologische kernbeslissingen, goede beslissingen, verkeerde beslissingen of- niet zelden - uitstel van beslissingen?" Toch beginnen zich daarin de nieuwe grenzen vaag af te tekenen Men herkent ze in de discussies over de ruimtelijke ordening in de Zeeuwse staten, men ziet ze in de debatten over de recreatiemoge lijkheden van dit gewest, ja, in het hele huidige beleidsproces waann met val len en opstaan wordt gepoogd de plaats voor nu en straks aan te geven van Zee land. land tussen de randsteden'. Overi gens zijn ook de huidige discussies generatie-gebonden: het is onvermijde lijk dat een komend geslacht, oordelend op grond van dan ten dienste staande gegevens, andere grenzen nodig acht. Van der Weel wees er nog op dat bij het zoeken naar meuwe verhoudingen con flictsituaties ontstaan. waarbij zowel de overheid - in diverse verschijningsvor men - als de burger zijn betrokken. Dat zal er In de toekomst zeker niet minder op worden. De bevoegdheden - dat wil zeggen: de grenzen - van de overheid worden steeds ruimer, terwijl die van de individuele burger meer en meer wor den ingeperkt Een verschijnsel waar van de kwalijke kanten al werden her kend in de periode, waarin tweehonderd Jaar geleden de Maatschappij voor nij verheid en handel werd opgericht On geveer tn die zelfde tijd schreef namelijk Immanuel Kant: „De beste regerings vorm Is niet die waaronder het gemak kelijk is te leven, maar waarin de burger zich het beste van zijn recht weet verze kerd Een goed woord voor een gewest waarin nieuwe grenzen - ook tussen overheid en burger - worden verkend en vastgelegd. zwaartepunt zeehü- 'Slot zie pagina 7kolom 2i YOUNG NAAR JOHANNESBURG KAAPSTAD (AFP) - De Zuidafrikaanse regering is ermee akkoord gegaan da» Andrew Young, ambassadeur van de VS bij de Verenigde Naties op 212 of 32 mei een 'niet-officieel' bezoek aan Jo hannesburg brengt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1