J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENERGIEVERBRUIK KAN BEST LAGER L MOGELIJK TEGEN DERTIG DODEN BIJ BRAND 'POLEN' Gedeputeerden krijgen positief advies over komst van Eurogas naar het Sloe kleintjes Energieraad wil straffer beleid ONEFFENHEID9 BIJ EERSTE GESPREK DEN UYL-CARTER vandaag Rooie vrouwen niet naar prins Bernhard j Jjaidlijri' PROVINCIALE COMMISSIE BEGELEIDING INDUSTRIALISATIE WIL MEEWERKEN Breytenbach moet opnieuw terechtstaan Rokende meisjes pagina 3 220e jaargang no. 205 Woensdag 11 mei 1977 kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnummer."- (Van ome redactie economie) DEN HAAG - Het zou verstandig zijn als we veel meer aan energiebesparing gingen doen. Met het nemen van allerlei maatregelen op het gebied van verwarming en transport valt een besparing te bereiken van het energieverbruik, die even groot is als dé groei van het verbruik in twee jaar. Dat zou ons nationale energieverbruik in 1985 11 procent lager kunnen zijn dan nu wordt verwacht. Maar danmoet het overheidsbeleid ter stimulering van besparingen veel intensiever worden, het huidige beleid is niet doelmatig genoeg. Een volgend kabinet zal er aanzienlijk meer aan moeten doen. stof) minder gebruiken dan nu wordt verwacht. Dat is een vrij korte termijn, maar als er binnen een of twee jaar een sterke beleidsombuiging komt kan ze ker de helft van die besparing in 1985 ook inderdaad worden bereikt. "Het zal veel geld en moeite kosten, al- Dit blijkt uit het advies van de Alge mene Energie Raad aan minister Lub bers (economische zaken) over energie besparing op huishoudelijk gebied. Daaronder wordt verstaan niet alleen het vebruik van gezinnen, maar ook van kantoren, ziekenhuizen, scholèn en in de personenvervoerssector. Het gaat om het voorkomen van verspilling en op pr\r TTTl?Dn\TD het gericht sturen naar een zinniger ge- ËTXJLiM. J. I tul»! JI NI\j bnük. Middelen om tot grootscheepse bespa ring te kunnen komen zijn: betere warmte-isolatie; betere cv-ketels; ge combineerde opwekking van stroom en warmte, vooral door aanleg van stads verwarming, het stimuleren van het rij den van auto's op diesel en lpg; verster king van de functie van openbaar ver voer en selectiever gebruik van de auto. Voorzitter dr. ir. A. P. Oele van de Alge mene Energie Raad (ingesteld om de minister van advies te dienen en be staande uit vertegenwoordigers van de overheid en diverse stromingen uit be drijfsleven en consumenten- en mi lieuorganisaties) zei dinsdag dat ai deze voorzieningen technisch haalbaar zijn. Als zou gebeuren wat de AER wil zou ons land in 1985 voor tien miljoen ton olie (of daarmee gelijk te stellen brand- BANG VOOR 'EXPLOSIES' AMSTERDAM - De politiemannen uit de Amsterdamse Warmoesstraat wil len een einde aan de hetze tegen hun korps. Zij vragen rust, 'zodat we kun nen werken'. Dat staat te lezen in het blad van de Nederlandse Politiebond 'De Politie' dat vandaag verschijnt, volgens de voorzitter en de secretaris van deze politiebond (14.600 leden), die met 30 politieambtenaren uit het be ruchte district hebben gesproken, dreigen er explosies. „Als de Amster- dus Oele. maar gezien de dreigende voorzieningsproblemen in de tachtiger jaren als de olielanden over hun top- produktie heen raken en eerder zullen verminderen dan vermeerderen met de uitvoer van olie is meer besparing no dig, met behoud van het huidige com fort. Zeker na 1985 moet de nog steeds oplopende curve van het energiever bruik worden afgevlakt. Op lange ter mijn is een besparing van het aardgas gebruik voor huishoudelijke doelein den van ongeveer een kwart mogelijk. Een drastische prijsverhoging helpt op korte termijn niet en is ook niet wense lijk in het kader van het te voeren in komensbeleid. De AER heeft berekend dat alleen al een verbetering van stookinstallaties zich zelf in twee jaar terugbetaalt. Isolatie van huizen en gebouwen vergt 12 a 15 jaar 'verdienen', maar levert wel het leeuwedeel van de theoretisch moge lijke besparingen tot 1985. Dan gaat het echter om zowel dubbele beglazing en het vullen van spouwmuren, dat niet al leen bij nieuwbouw maar ook bij oudere damse collega's hun gevoelens op dui- huizen moet gebeuren. De overheid zal delijke wijze naar buiten gaan brengen, dit mogelijk moeten maken door subsi- dan laten wij hen niet in de kou staan" aldus de politiebond. dieregelingen, die ruimer moeten zijn dan de huidige. De maatregelen die de AER wil zullen tien miljoen gulden per jaar vergen naar schatting, maar leveren ook extra werkgelegenheid op. Volgens een lage raming zouden alleen al voor isolatie van woningen en gebouwen permanent 35.000 mensen aan het werk kunnen zijn (inclusief degenen, die daarvoor nu al werkzaam zijn), volgens een hoge schat ting zelfs 70.000. Zouden alle bespa ringsadviezen worden opgevolgd dan levert dit bijna 85.000 arbeidsplaatsen op. Wat het verkeer betreft zou de overheid gebruik van dieselauto's en het rijden op gasolie moeten stimuleren. Dan zou er echter wel iets moeten worden ge daan aan het huidige hoge wegenbelas tingtarief voor dergelijke voertuigen. De functie van het openbaar vervoer moet worden versterkt, ook door bij stad splanning de verkeersafstanden zo kort mogelijk te doen houden. Van belang is daarbij dat (zoals In het Westen al ge beurt) bij het woonvergunningenbeleid de eisen van economische gebonden heid een groter rol gaat spelen. Aardgasbaten Volgens de AER kan energiebesparing ook aanzienlijk bijdragen tot beperking van de milieubelasting. Omdat een goed besparingsbeleid kan bijdragen tot vermindering van de werkloosheid is het noodzakelijk dat een groter deel van de aardgasopbrengsten en vooral van de extra opbrengsten door prijsverho gingen voor dit doel wordt gebruikt. LONDEN - De eerste ontmoeting tussen de nieuwe Amerikaanse president Carter en premier Den Uyl, die vergezeld was van minister Van der Stoel, begon met een kleine „oneffenheid". De Nederlandse regeringsleider ver telde dat hij zijn collega's van de NAVO-landen alvast een welkom wilde toeroepen in zijn rede - Den Haag was immers aangewezen om de Raad van volgend jaar mei te ontvangen. President Carter, die het eerst sprak tijdens de Londense top, vroeg de leiders van de NAVO-landen echter volgend jaar naar Washington te komen. De Nederlandse premier kon toen moeilijk nog over Den Haag gaan praten. Hun gesprek begon dan ook met een kleine rechtzetting van dit „misverstand", dat evenwel publicitair en politiek gesproken grote gevolgen heeft. Op de vraag van verslaggevers wat hij Carter hierover had gezegd, reageerde Den Uyl met een grap: „Ik we wees hem erop dat Nederland voor het eerst in zijn lange geschiedenis êen stap opzij heeft gedaan voor de Verenigde Staten, Maar ik wees erop dat dit wel de laatste keer moest zijn". (Zie ook pagina 6. PAGINA 2 winst Bij tachtig procent van de bedrijven In Midden- en Noord-Zeeland isde winst ln 1976 niet toegenomen. PAGINA 3 roken ontwapening Tijdens een CDA-bijeenkomst in Ter- neuzen heelt KVP-fractieleider And- riessen rijn excuses aangeboden voor het uitblijven van de vaste oeververbin ding. afgekeurd Delta Sport was succesvol ln de compe titie. maar de sintelbaan van Zierikzee is afgekeurd aanvallers belastingen Incidentele belastingen drukten het re sultaat van Unilever; Beurs-financien- Die explosies zullen in de praktijk kun nen neerkomen op het bijvoorbeeld niet meer uitvoeren van bepaalde controles. „Gewoon het bijltje erbij neerleggen". Ook mag volgens de bond worden ver wacht dat het ziekteverzuim door de vele spanningen zal toenemen. De politieambtenaren noemen de be richtgeving over corruptie bij de Am sterdamse politie volstrekt eenzijdig. Enerzijds scheert men de hele politie over één kam, anderzijds maakt men van verdachten meteen schuldigen. Waarom, zo vragen de politiemensen zich af, worden degenen tegen wie thans verdenkingen-zijn ingebracht, niet met rust gelaten, zodat hun verdedigers zich op normale wijze aan de zaak kunnen wijden. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM- De Rooie Vrouwen van de PvdA hebben een uitnodiging van prins Bernhard voor een informatieve bijeenkomst op Soestdijk over het we- reidnatuurfonds van de hand gewezen. „Wij werken met vrouwen, niet met beesten", aldus de Rooie Vrouwen in een brief aan de prins. De voorzitster van de werkgroep Rooie Vrouwen, Pij kei van der Merwe, zegt niet te begrijpen dat er rond de brief zoveel ophef wordt gemaakt. „Het ls geen ongebruikelijke brief. Wij worden door veel actiegroepen bena derd. Maar wij hebben ons te houden aan een congresuitspraak, namelijk dat de werkgroep zich alleen bezighoudt met zaken die vrouwen of politiek be treffen. Vandaar onze afwijzing", aldus mevrouw Van der Merwe. Dat het hier ging om prins Bernhard maakt volgens haar geen verschil. De bijeenkomst heeft plaatsgehad op 2 mei. De uitnodigingen naar diverse or ganisaties waren een week tevoren rondgestuurd. AMSTERDAM - Uit het puin van het door brand verwoeste hotel Polen in Amsterdam is dinsdagavond het tiende slachtoffer geborgen. Gevreesd wordt dat het totale aantal doden als gevolg van de brand boven de 20 en mogelijk zelfs tegen de 30 zal blijken te liggen. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie, die kort geleden betrokken was bij de identificatie van slachtoffers van de vliegramp op Tenerife, is inmiddels ook ingeschakeld in Amsterdam. Boven dien zijn twee experts van het gerechte lijk laboratorium in Rijswijk naar de hoofdstad gekomen om recherche en geneeskundige dienst bij het onderzoek te helpen. De Zweedse groep toeristen die in hotel Polen logeerde toen de brand maanda gochtend omstreeks kwart over zes uit brak, heeft uit 53 mensen bestaan. Ne gen van de Zweden liggen met ernstige brandwonden in verschillende zieken huizen. Er zijn 27 Zweden gered en van twee staat vast dat zij tot de omgeko menen behoren. Er worden van het Zweedse gezelschap nog 15 mensen vermist. Gevreesd wordt dat ook zij in de brand zijn omgekomen. Mogelijk is van enkele vermisten het stoffelijk over schot al geborgen. De identificatie van de slachtoffers verloopt echter uiterst moeizaam. "Onder de 105 gasten van Polen waren verder Argentijnen, Israëli's, Span jaarden, Duitsers en Japanners. Van deze buitenlanders liggen er 13 in zie kenhuizen, zijn er 28 ongedeerd en worden er elf nog vermist- Ook worden vier Nederlanders vermist die in de woningen boven de eveneens afge brande boekhandel De Slegte, naast Polen, woonden. JOAN CRAWFORD OVERLEDEN NEW YORK (UPU - Joan Crawford, de vroegere Hollywooddiva wier carrière begon in het tijdperk van de stomme film, is dinsdag in haar Newyorkse wo ning overleden. Zij was 69 jaar. De doodsoorzaak was waarschijnlijk een hartaanval. Karavaan gesprekken tV erkiezin^skaravanen trekken door het land. een op- v all end spek takel w aarbij nie t altijd duidelijk is wie naar wat kijktof luistert. Komen de po litici naar de burgers om hen ervan te overtuigen dat zij het beste met hen voor hebben? Of lopen de burgers uit om befaamde figuren, bekend van het scherm, zo-maar-eens in het wild te zien lopen? Of is soms sprake van een zinnigegedachtenwisseling, waarbij mensen uit de regio aan Haagse mannen en vrouwen duidelijk maken wat er in eigen streek aan schort? Af en toe wordt inderdaad de indruk gewekt dat het laatste het geval is: er worden klachten geuit en de politici - om het even van welke partij - luisteren aandachtig en knikken als regel instemmend. Ze doen het zelfs voorkomen alsof ze hetbewuste probleem nognooit van die kanthebben bekeken en tonen zich verheugd en dankbaar over de aldus verkregen in formatie. Niet zelden geven ze een me ning over het aangesneden vraagstuk, een opvatting die dan weer keurig in de krant wordt afgedrukt. Daarmee wordt de Indruk gewekt dat sommige kamer leden de vijfentwintigste mei niet kun nen afwachten om deze regionale poli tiek in de kamer aan de orde te kunnen stellen, zo brandend komt hun de zaak voor. Waarna de karavaan verder trekt, naar andere gebieden, waar zich gelijke taferelen afspelen. W e geven toe: het kan allemaal moei lijk anders en het is ook wel nuttig dat adspirant- en echte kamerleden af en toe eens met de neus op regionale feiten en feitjes worden gedrukt Maar laat toch niemand de illusie koesteren dat dergelijke karavaangesprekken ook maar iets meer betekenen dan het geven en ontvangen van enige oppervlakkige voorlichting. Directe beleidsdaden kunnen en zullen er niet uit voortko men. Het openbaar vervoer in bepaalde delen van Zeeland wordt er niet door verbeterd omdat kamerleden tijdens een verkiezlngstoemee erkennen dat het niet best is, de arbeidsmarkt wordt niet anders omdat in de maand mei van dit jaar vertegenwoordigers van welke partij dan ook een bepaalde andere ver deling van openbare werken blijken voor te staan. Dergelijke gesprekken zijn nog minder dan sleutelen in de mar ge Beleidskwesties komen vrijwel al leen aan de orde bij regeringsvoorstel len en zodra dat het geval is gaan kamer fracties uit op specifieke voorlichting. Op dat moment ook moeten zij allerlei belangen tegen elkaar afwegen, niet al leen die van een regio. Zijn over een be paald onderwerp geen regeringsvoor stellen aanhangig, dan zal een kamerlid wellicht eens vragen stellen zodra zich een bepaalde actualiteit voordoet, maar het is zeer de vraag of een dergelijke in terventie tot een beleidswijziging leidt. Gaat het om een werkelijk belangrijke zaak. dan kan er een interpellatie wor den aangevraagd, maar dat betreft meestal andere aangelegenheden dan de kleine regionale feiten die thans in karavaangesprekken aan de orde ko men. Dergelijke spektakels zijn wer- vingstochten, met minder en vooral niet meer. Na de vijfentwintigste mei keren in dit opzicht de normale tijden geluk kig weer terug. Te veel aandacht Vf ordt de laatste tijd niet teveel aan dacht besteed aan de groep die zich Ne derlandse Volksunie noemt? Zowel van socialistische als van liberale kant is nu om een verbod van deze organisatie ge vraagd. Tevens wordt her en der haar het vergaderen moeilijk zo niet onmoge lijk gemaakt, waardoor ze nog weer extra-aandacht krijgt. Men zou bijna gaan denken dat deze unie een gevaar voor de Nederlandse samenleving ople vert en dat nu lijkt ons in strijd met de feiten en ook teveel eer voor Glimmer veen. De volksunie is een randver schijnsel in het politieke leven van Ne derland. eigenlijk nog minder dan dat. Zodra men er overdreven aandacht aan gaat besteden, wordt haar pseudo- belang opgeklopt en opgeblazen, waar bij alleen deze organisatie garen spint: zij gaat zich gedragen alsof ze werkelijk iets betekent. Nederland weet beter en zou wijzer moeten wezen. TNO-RAPPORT LEIDT NIET TOT AFWIJZING ivan onze Haagse redacteuri DEN' HAAG - De Provinciale Commis sie Begeleiding Industrialisatie (PCBIl heeft gedeputeerde staten van Zeeland geadviseerd in principe mee te werken aan de vestiging van het gasopslagbed- rijf Eurogas in het Sloegebied. Het be drijf zou enkele tientallen arbeid splaatsen opleveren. Als het naar het Sloegebied komt, heeft Eurogas een terrein nodig van maximaal veertig hectare. Gedeputeerde staten nog een beslissing nemen ovc tuele medewerking aan de vestiging van het bedrijf. Het advies van de Provinciale Begelei- dings Commissie Industrialisatie (PCBIl is onder meer gebaseerd op een rapport, dat TNO heeft uitgebracht over de vestiging van het bedrijf. Het directo raat generaal van de arbeid heeft voor een studie over de risico's de opdracht gegeven. Een woordvoerder van het di rectoraat generaal heeft desgevraagd meegedeeld dat de arbeidsinspectie op grond van het TNO-rapport positief ad viseert over de komst van Eurogas. In het nog interne rapport van TNO wordt berekend dat de kans op een ern stig ongeluk - een grote tankbreuk -zeer gering is. maar dat de gevolgen van zo n ongeval ingrijpend zijn. Volgens de woordvoerder van het directoraat gene raal van de arbeid ligt de kans op een zeer ernstig ongeval in de orde van grootte van eenmaal ln de miljoen Jaar De gevolgen daarvan zijn niet exact ge kwantificeerd. In ieder geval zouden ze vele malen geringer zijn dan bij het ern stigst denkbare ongeluk meteen kerne nergiecentrale De arbeidsinspectie heeft op basis van het TNO-rapport - dat zelf geen conclu sies geeft - gesteld dat Eurogas uit een oogpunt van arbeidsveiligheid naar het Sloegebied zou kunnen komen. In de Provinciale Begeleidings Commissie is dat standpunt kenbaar gemaakt en de commissie is vervolgens met een posi tief advies voor gedeputeerde staten gekomen. In de commissie zitten drie leden van gedeputeerde staten - de he ren A. J. Kaland, mr J P Boersma en J. van den Bos - vertegenwoordigers van de Provinciale Waterstaat, de Provin ciale Planologische Dienst, het Econo misch Technologisch Instituut, de ar beidsinspectie en de milieuinspectie- MANIER Over de manier, waarop de vestiging van Eurogas tot stand zou moeten ko men bestaat verschil van mening tussen de arbeidsinspectie en de milieu inspectie. Naar het oordeel van de ar beidsinspectie zou het vloeibare gas kunnen worden opgeslagen in tanks van 3 000 ton en de milieu-inspectie zou voor kleinere eenheden pleiten. De Provin ciale Begeleidings Commissie is van oordeel dat die kwestie bij de vaststel ling van de voorwaarden, die aan de komst van het bedrijf worden verbon den, geregeld kunnen worden. Het bedrijf Eurogas is gevormd door een samengaan van de Rotterdamse bedrijven Paktank en Gem-gas. De be doeling van het bedrijf is naar Vlissin- gen Oost per schip vloeibaar gas te la ten brengen, het daar op te slaan en het van daaruit te distribueren in met name het Benelux-gebied. De komst van Eurogas naar Zeeland zou voor de werkgelegenheid geen grote gevolgen hebben, maar het zou scheepvaartacti viteit in het Sloegebied opleveren. KAAPSTAD (REUTER) De Zuidafri- kaanse dichter Breyten Breytenbach die in 1975 wegens samenzwering tot omverwerping van de regering tot ne gen jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, zal opnieuw terecht moeten staan. Dit heeft de Zuidafrikaanse mi nister van justitie, James Kruger, dins dag bekendgemaakt. Hij wilde niet zeggen waarvan de 37- jarige Breytenbach ditmaal wordt be schuldigd. De minister zei ook niet wanneer het nieuwe proces begint. Volgens kringen van Krugers departe ment zal Breytenbach wellicht worden beticht van een poging tot ontsnapping uit de gevangenis in Pretoria waar hij sinds zijn veroordeling in november 1975 verblijft-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1