FNV VRAAGT VOORRANG VOOR WERKGELEGENHEID hl v PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -3» Advocaat: politie bureau Warmoesstraat schorsen Melk en koffie duurder Restaureren monumenten voor 'eigen' rekening wordt financieel moeilijker Wensen voor komende kabinetsperiode H CARTER IN LONDEN Verhoging omroep bijdrage JONGEN GESTOMPT EN GESCHOPT' Nederlands disconto weer omlaag ICI Kerkrade zegt personeel ontslag aan 220e jaargang no. 101 Vrijdag 6 mei 1977 AMSTERDAM - In de komende kabinetsperiode moet de hoogste prioriteit worden gegeven aan de bestrijding van de werkloosheid. Als er niet voor iedereen een volledige dagtaak beschikbaar is. is herverdeling van de arbeid nodig. De oplossing zal onder meer moeten worden gezocht in werktijd verkorting en part-time werk. Dat staat in 'vier jaar vooruit', de donderdag gepubliceerde schets waarin de Federatie Neder landse Vakbeweging aangeeft, wat ze in de periode 1977-1981 wil bereiken en wat ze op sociaal en economisch gebied verwacht van de nieuwe regering en het parlement. Andere belangrijke wensen van de FNV Öjn: geen bezuinigingen op sociale uit keringen en overheidsuitgaven die een zijdig ten koste gaan van de zwakkeren in de samenleving en een verdere ver kleining van de inkomensverschillen. De FNV vindt dat de inkomensverschil len in ons land nog te groot zijn. In de komende periode zal de FNV deze in komensverschillen permanent ter dis cussie stellen. Dit geldt niet alleen voor de inkomens van werknemers doch ook voor die van zelfstandigen en vrije- beroepsbeoefenaren „Het beleid zal vooral geconcentreerd moeten worden op de inkomens aan de bovenkant van de inkomensverdeling. Bestudeerd moet worden of een wette lijk maximum daarbij behulpzaam kan zjn. Aan de onderkant van de inko mensverdeling zal het wettelijk minimum-loon op zijn minst in de pas moeten blijven lopen met de loonont wikkeling". aldus de beleidsnota van de FNV Het past volgens de FNV in een democratisch ondernemingsbeleid dat de werkgevers zich verantwoorden voor inkomensverschillen en verschillen in secundaire arbeidsvoorwaarden binnen een bedrijf. De FNV constateert dat de belasting- en premieheffing de hogere inkomens minder zwaar treft dan algemeen wordt verondersteld. „De maxima in de inko mens waarover premies worden gehe ven en het feit dat de hogere inkomen strekkers doorgaans gemakkelijker kunnen profiteren van allerlei fiscale af trekmogelijkheden leidt ertoe dat de belasting- en premiedruk in de praktijk minder snel toeneemt naarmate het in komen hoger wordt dan de wetgever oorspronkelijk heeft bedoeld", aldus de FNV De FNV bepleit de instelling van een staatscommissie die op vrij korte ter mijn met concrete aanbevelingen moet komen. De commissie moet opdracht krijgen de belasting- en premieheffing zodanig te vereenvoudigen en op elkaar af te stemmen dat heffing plaatsvindt naar draagkracht. „Uitdrukkelijk stelt de FNV daarbij de premieheffing ter discussie. Er zijn goede redenen om te breken met de gedachten dat sociale uitkeringen via premies op de lonen ge financierd moeten worden". De FNV dringt er ook op aan de successierech ten te verhogen en de speculatiewinst- belasting alsmede een progressief tarief in de vermogensbelasting in te voeren. Sociale zekerheid Ter navordering van de sociale zeker heid verlangt de FNV van het nieuwe kabinet: De invoering van de wettelijke pen sioenplicht als aanvullende pensioen voorziening voor alle werknemers. Invoering van volume-beperkende maatregelen ten aanzien van de werkloosheids- en arbeidsongeschik theidsregelingen zowel als ten aanzien van de kosten van gezondheidsvoorzie ningen. Invoering van een volksverzekering tegen ziektekosten. Integratie van de ziektewet en de wao enerzijds en de ww en wwv anderzijds De belangrijkste prioriteit in het sociaal-economisch beleid van de ko mende jaren moet zijn: volledige en volwaardige werkgelegenheid Dit be tekent dat volgens de FNV dat humani sering van de arbeid evengrote aan- Staatsbegrafenis voor Erhard BONN (AP) - De president van de Bondsrepubliek. Walter Scheel, heelt donderdag bekendgemaakt dat de die op 80-jarige leeftijd overleden voorma lige bondskanselier Ludwig Erhard een staatsbegrafenis zal worden gege ven. In het parlementsgebouw in Bonn zal een rouwdienst worden gehouden ter nagedachtenis van de overledene die vermaard is geworden als een van de grote mannen achter het Westduitse na oorlogs 'Wirtschaftswunder" (Zie ook pagina 17) bezoek spionage dramatisch smokkelen functie Het Gravensteen in Zlerikzee krijgt e( openbare functie. verkeer Staatssccretans Van Huiten vindt dat alle verkeerstaken bij de ten berusten naast Joost de Ridder met in de - overigens weinig verrassende Zeeuws elftalselec- omroep De omroepraad wil per provincie regio nale omroepen, radio- en televisiepro gramma s. stnp LONDEN - De Amerikaanse president Jimmy Carter is donderdagavond in Londen aangekomen voor het bijwo nen van een topconferentie van de be langrijkste wersterse geïndustriali seerde landen, welke zaterdag en zon dag in de Britse hoofdstad wordt ge houden. Het is de eerste keer dat Carter na zijn ambtsaanvaarding in januari een bezoek brengt aan het buitenland. De bijeenkomst wordt voor een belang rijk deel aan de slechte economische toestand in de wereld gewijd. Daarvan is echter weinig te bespeuren in de voorbe reidingen ervan. Zo is de vijf ton we gende gepantserde limousine van pre sident Carter van de Verenigde Staten hem al vooruit gevlogen en wachtte hem gisteravond op toen hij om 10 uurop hel Heathrow-vliegveld aankwam. Op het vliegveld en in Londen waren honderd Amerikaanse geheime agenten gestationeerd die voor de zekerheid maar hun eigen afbakeningspaaltjes met rode koorden hadden meegeno men. De bemanning van Carters presi dentiële vliegtuig had de route Washington-Londen voor de zekerheid zelfs twee keer op en neer gevlogen. dacht moet hebben als de opvoering van het aantal arbeidsplaatsen ..De FNV is niet tevreden met de doelstelling van de regering een vermindering van de werk loosheid tot 150 000 in 1980". aldus de FNV Erkend wordt dat de werkloosheid een internationaal verschijnsel is waar onder de gehele westerse wereld gebukt gaat. Meer dan tot nu toe zal de FNV behoud, verbetering en creatie van nieuwe ar beidsplaatsen tot inzet maken van de jaarlijkse cao-onderhandelingen met de werkgevers. In het bijzonder zal aan de ondernemers de eis worden gesteld dat winst via investeringen wordt om gezet in werk. Een bijzonder hard punt wil de FNV maken van de democratisering van het bedrijfsleven. Concrete verlangens zijn: Aan de werknemers zal meer directe invloed op de samenstejling en het be leid van de raden van commissarissen dienen te worden gegeven. De overheid zal de bevoegdheid moe ten krijgen fusies van te voren te toets en. Ook voor kleinere ondernemingen moet de verplichting komen onderne mingsraden in te stellen. De positie van werknemers bij multi-nationale ondernemingen moet worden versterkt Volgens de beleidsnota van de FNV zul- Slot zie pagina 3 kolom 6) m MADRID - Serguey Bogomolov tri heejl donderdag m Madrid zijn geloofs brieven overhandigd aan koning Juan Carlos Bogomolov is daarmee de eerste ambassadeur van de Sowjet-Uniein Spanje sedert 3t jaar In maart dit jaar werd besloten de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen te herstellen, nadat ze aan het eind van de Spaanse burgeroorlog verbroken werden. HEN HAAG (ANP) - Crm-minister Van Doorn heeft besloten tot verhoging van de omroepbijdragen. Met ingang van volgend jaar wordt de omroepbijdrage A. (tv en radio) 120,- en de omroep bijdrage B. (alleen radio) 36,-. De ver hoging bedraagt 6,-, dan wel 1,50. De beslissing van de minister wijkt al van de voorstellen van het NOS- bestuur. dat herhaaldelijk heeft aange drongen op verhogingen van 12-, res- pectievelyk ƒ3.-. Volgens de minister bestaat er thans onvoldoende aanlei ding voor een verdere verhoging van de omroepbijdrage dan de nu door hem voorgestelde, mede gelet op de ontwik keling van de algemene financiële re serves bi) de omroep. Uit een toelichting op het ministerieel besluit blijkt verder dat de bewindsman heeft ingestemd met een voortzetting van het programma Hilversum TV. Tot het begin van het nieuwe winterseizoen. Een definitieve beslissing hangt at van de resultaten van een onderzoek naar deze zender (in feite nog steeds een ex periment). Met ingang van 1 januari zullen ook scholen de verplicht gestelde omroep bijdragen moeten betalen. Minister Van Doom (erm) meent dat de huidige rege ling, waarbij aan scholen een gedeelte lijke vrijstelling van betaling werd toe gekend, 'op geen enkele wijze' is m te passen In het vrijstellingenbeleid. De regeling hield in dat scholen die over meer dan één televisietoestel beschik ken slechts eenmaal de omroepbijdrage A. verschuldigd zijn. terwijl scholen die alleen radiotoestellen hebben slechts verplicht zijn eenmaal de omroepbijd rage B. te betalen. AMSTERDAM (ANP)- De Rotterdamse advocaat, mr. F. H. Kernkamp wil schorsing van de gehele geünifor- meerde politie van het district War moesstraat in Amsterdam en tijdelijk vervanging door eventueel de militaire politie. Dit blijkt uit een brief, die mr. AMSTERDAM - Met het oog op de posi tie van de gulden op de valutamarkt heeft de Nederlandscbe Bank besloten haar tarieven over de gehele linie met een procent te verlagen. Deze verlaging doet niet af aan het voornemen van de bank om te komen tot een matiging van de binnenlandse krcdictexpansie. Met, ingang van vrijdag 6 mei gaat het wisseldisconto van 4.5 naar 3.5 procent, de voorschotrente van 5 naar 4 procent en het promesse disconto van 5.5 naar 4,5 procent. De verlaging van het promessedisconto ls het belangrijkste omdat de banken gewoonlijk hun rentetarieven voor kort lopende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven aan het promessedisconto koppelen. In geldmarktkringen was men niet ver baasd over de maatregel van de Cen trale Bank. Na het bekend worden van de Neder landse maatregel trok de dollar in Am sterdam aan Ook de Duitse mark be woog zich boven zijn laagste interven- tiepunt. Volgens de valutamarkt bleven de aankopen van de Centrale Bank donderdag erg beperkt. Kernkamp aan de minister van jusitie en burgemeester Samkaiden heeft ge zonden. Hij reageert hiermee op gebeurtenissen, die zich woensdagmiddag afspeelden rond de aanhouding van een Suri naamse jongen en de advocaat mr. J. de Groot in het jongerencentrum De Vuur toren in de Amsterdamse Staatsiieden- burrt. Dit gebeurde op het advocaten kantoor, dat in het Jongerencentrum is gevestigd. Volgens mr. F. Eberhard van het advocatenkantoor verschenen woensdagmiddag twee agenten van bu reau Warmoesstraat om de jongen we gens diefstal van enkele rollen behang aan te houden. Op het kantoor was men in aanwezigheid van de jongen bezig een kort geding voor te bereiden tegen diens huisbaas, die hem van zijn kamer had gezet De aangifte van diefstal was ge daan door de nieuwe huurder van de woning, die evenals de verhuurder zou hebben gedreigd de jongen met geweld te verwijderen als hij zijn kamer niet ontruimde Volgens mr. Eberhard had zfjn cliënt recht op huurbescherming en had hij in een eerders stadium contact met de politie gehad om bescherming van de jongen te krijgen. Op het advocatenkantoor ontstond een vechtpartij, omdat aldus mr. Eberhard zijn cliënt alleen ongeboeid mee naar het bureau wilde gaan. Hierbij zouden de agenten de jongen hebben gestompt en geschopt Toen zij de jongen tens lotte op straat hadden, wilde ook mr. De Groot mee naar het bureau om de be langen van de jongen te behartigen. Volgens mr. Eberhard reageerden de agenten hierop met: „Dat mag, maar dan wel als verdachte van verzet tegen de politie." Typerend Mr. Kernkamp kondigt in zi jn brief aan De Britse premier James Callaglian irechtsi begroet president Jimmy Carter bij aankomst in Londen donderdagavond. VLEUTEN. DEN HAAG lANPIGPDi - De melkprijs gaat omhoog en ook wordt er toeer een verhoging van de kof fieprijs verwacht. De minimumprijs van een liter verpakte volle melk gaat dne cent omhoog, waarmee de prijs op 1,03 per liter komt. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft hiertoe donderdag een verordening aangenomen. Bij deze verhoging is de prijsstijging van één cent per liter inbegrepen, waartoe het produktschap eerder had beslo ten. De mmstenele goedkeuring daarvoor is tot dusver nog uitgebleven. Het produktschap venoacht echter dat de minister de totale verhoging van drie cent spoedig zal goedkeuren. De mogelijkheid bestaat dat de koffie in de tweede helft van deze maand nog weer duurder zal worden. De koffie- branders hebben bij het ministerie van economische za ken een aanvraag ingediend voor verhoging met één gul den per pak. Wellicht zullen zij niet meer toegestaan krij gen dan 70 d 75 cent. De vorige prijsverhoging ging per 20 april m: 84 cent per half pond. Bij die gelegenheid hebben de branders op nieuw een verdere verhoging gevraagd. De directeur van het Mexicaanse koffie-mstituut, Fausto Cantu Pena. verwacht dat de wereld tegen het einde van september met de grootste koffieschaarste van deze eeuw geconfronteerd zal worden. Hij zei zich geen zorgen temaken over een recente daling van de koffieprijzen. Dat was volgens hem het gevolg van een technische aanpassing'. Hij voorspelde dat de prijzen volgend jaar opnieuw een aanzienlijke stijging te zien zullen geven. VERWACHTING AANTAL ZEEUWSE GEMEENTEN: VLISSINGS RAADSLID LAAKT BELEID DIENST MONUMENTENZORG VLISSINGEN - Een aantal Zeeuwse gemeentebesturen vreest dat particu lieren in de toekomst steeds minder be reid zullen zijn. monumentenpanden voor eigen rekening te laten restaure ren. De krappe kas waarmee de rijks dienst voor de monumentenzorg moei werken en de lange periode voordat formele goedkeuringen voor het verle nen van subsidies afkomen zouden er toe leiden, dat het restaureren an mo numentenpanden in particulier beheer in de toekomst minder aantrekkelijk zal worden. Het college van b en w van Vlissingen beraadt zich momenteel over stappen, die het zal nemen bij het ministerie van erm over het probleem dat het opknap pen van monumentenpandjes door par ticulieren oplevert Wethouder van openbare werken F G Smit We zetten alle gevallen waar problemen zijn om staan op hei ogenblik op een nj In de werkgroep stadsvernieuwing hebben we de zaak besproken en verder hebben we een vertegenwoordiger van monu mentenzorg uitgenodigd om in een vol gende bijeenkomst van die werkgroep uiteen te zetten hoe die problemen kunnen ontstaan Er zijn ons gevallen bekend van particulieren, die in pro blemen zijn gekomen, maar we moeten natuurlijk als we met monumentenzorg gaan praten wel met bewijzen aanko men En daarom is er op het ogenblik een inventarisatie gaande Hei Vlissingse RPCU-raadslid C J van der Weele bracht de moeilijkheden waarmee particulieren die een monu- mentenpand willen opknappen zich zien geconfronteerd, enkele weken ge leden ter sprake tijdens de vergadering van de commissie voor openbare wer ken De heer Van der Weele:.. Er zijn in Vlissingen gevallen bekend, waann het trage beleid van erm mensen financieel de das omdoet Monumentenzorg moet een subsidie-aanvraag die bij de ge meente wordt gedaan goedkeuren. Zo'n aanvraag kan vijf maanden op zich la ten wachten. Pas als die formele goed keuring er is. kan de gemeente subsidië ren Maar dan krijg je het probleem dat in die lange periode van wachten bouwmaterialen, loonkosten enzo voorts veel duurder zijn geworden. Men sen komen met hun opgestelde begro ting dan gewoon niet uit Al dat ambte lijk dralen betekent voor hen dat ze een nieuwe begroting moeten opstellen, die gewoon veel en veel duurder uitkomt Er is hier overigens sprake van een lande lijk probleem: er is bij erm en dus bij monumentenzorg gewoon te weinig geld voor dit soort projecten. Je moet de dat er binnen de orde van advocaten op aan te zullen dringen, dat zowel het openbaar ministerie als de politie in het openbaar hun ernstige afkeuring over de gang van zaken uitspreken. Volgens hem kan het gebeurde niet als incident worden beschouwd, maar is het typerend voor de houding van de politie op 1 ureau Warmoesstraat, „al thans als typerend zal worden be schouwd." De tweede-kamerleden Voogd, me vrouw Haas-Berger en mevrouw Salo mons (allen PvdA) hebben dondeidag minister De Gaay Fortman van binnen landse zaken schriftelijk om inlichtin gen gevraagd over dit optreden van de Amsterdamse politie op woensdag. mensen op den duur gewoon waarschu wen om goed te overwegen waar ze aan gaan beginnen". \eus op de feiten Wethouder Smit van Vlissingen is het daarin met de heer Van der Weele eens „Het zou inderdaad goed ajn als Je de indieners van subsidie-aanvragen voor de restauratie van monumenten- panden met de neus op de feiten drukte, teneinde ze te waarschuwen waar ze aan beginnen. Ze moeten zien wat de conse quenties zijn en we doen dat ook inder daad bij nieuwe aanvragen" De heer Van der Weele heeft Inmiddels Slot zie pagina 9 kolom 6> KERKRADE (ANP) - Bij gebrek aan voldoende afzet van haar produkten heeft de directie van de ICI Kerkrade donderdag alle 115 werknemers ont slag aangezegd. Een gedeelte van het personeel kan in een andere vestiging van de ICI te Rozenburg worden te werk gesteld. ICI ls een van de drie bedrijven in de oostelyke mijnstreek die in ernstige moeilijkheden verkeren. Dezer dagen nog hebben gedeputeerde staten van Limburg, stadsgewest Heer len en industrieschap oostelijk mijnge- bied er bij de minister-president en bij de ministers van economische en van sociale zaken op aangedrongen dat de werkgelegenheid in deze industrieën behouden blijven Rotobrite De handelsdrukkerij Rotobrite in Oss zal vandaag, vrijdag, uitstel van beta ling aanvragen Dit is mogelijk door de toezegging van het ministerie van eco nomische zaken, dat het bedrijf door de overheid zal worden geholpen de tijd van surseance door te komen. Gedu rende deze periode zal een van buiten aangetrokken bewindvoerder orde op zaken stellen en bovendien zal een or ganisatiebureau zoeken naar oplossin gen voor de m moeilijkheden verke rende drukkerij. Slechts 11 pet. kijkers vond tv-loze avond 'zeer vervelend' HILVERSUM (ANP) - Op de televisie- loze avond van maandag jongsleden is er iets meer geluisterd naar Hilversum 3 en andere populaire buitenlandse- of piratenzenders en wat meer gekeken naar de Belgische televisie. Dit blijkt uit de resultaten van een re presentatieve telefonische enquête, die de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS dinsdag en woensdag heeft gehouden onder 388 personen boven vijftien jaar Het uitvallen van de Neder landse televisie wasvoorelf procent van de ondervraagden zeer vervelend, voor achttien procent met of niet zo erg ver velend. één procent gaf geen antwoord en 23 procent zou toch niet hebben ge keken. Op de vraag of men bepaalde program ma's echt heeft gemist, antwoordde 37 procent 'ja', 39 procent 'nee' en 24 pro cent 'zou toch niet hebben gekeken' De kijkdichtheid van het Nederlandse pu bliek naar Duitsland 1 en 2 bleef nor maal op een procent, die naar de Belgi sche televisie liep op van minder dan een half tot vier procent. De luister dichtheid op Hilversum 1 en 2 hand haafde zich op eén procent, die op Hil versum 3 steeg van drie naar vijf pro eent (Eén procent is 100.000 leden», en ook naar populaire buitenlandse of pi ratenzenders werd Iets meer geluisterd. Het rapport over de enquête spreekt van 'een lichte lulsterloeneming'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1