PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AKKOORD TUSSEN DE VS EN VIETNAM Doden in het land herdacht Statencommissie acht meer kerncentrales in Zeeland planologisch niet mogelijk Herstel diplomatieke betrekkingen Geen veto meer op toetreding tot VN Dit jaar open hartoperaties in Eindhoven Onderzoek zaak-Menten pas zomer 1978 gereed KONINGIN EN PRINS LEGDEN KRANS Nixon: „zacht gemoed mede oorzaak van mijn falen" Stier los vaginae 220e jaargang no. 100 Donderdag 5 mei 1977 De Amerikaanse onderhandelaar Ri chard Holbrooke schudt in Panjs de hand van de Vietnamese onderminister van buitenlandse zaken Ohan Hien opschorting De ondernemingsraad van het Gasthuis te Middelburg schort het overleg op. steun centrum De middenstand van Bruinisse protes teert tegen het winkelcentrum Aquadel- onzeker leven tegenstand teamwerk VARA-dramaturg Rients Lippens' Het maken van een goed tv-produkt vereist een goed teamwerk, radio programma s; strip PAGINA 23 gas De Gasunie wil het Nöordzee-gas be stemmen voor speciale beurs-financicn-economic. EX-PRESIDENT ARGENTINIË GEARRESTEERD tVan onze correspondent BUENOS AIRES - Ex-president Ale jandro Lanusse van Argentinië en nog drie andere hoge functionarissen zijn gearresteerd in verband met een on derzoek naar een schandaal rond de bouw van een fabriek in het zuiden van het land. Generaal Lanusse. admiraal Pedro Gnayl, brigadier Carlos Rey en de voormalige minister van defensie Ra fael Caceres zouden allen worden vast gehouden in het paleis van justitie in Buenos Aires. De federale rechter Eduardo Marquardt die zich met dit schandaal bezighoudt wil hen aan de tand voelen over ver meende onregelmatigheden in een con tract met de Aluar-maatschappij die de fabriek moet bouwen. Ook wil hij weten of deze affaire te maken heeft met het zogenaamde Graiver-schandaal. Lanusse deed onlangs een beroep op president Videla om zijn vroegere pers secretaris Edgardo Sajon op te laten sporen die op raadselachtige wijze zou zijn verdwenen. Lanusse meende dat Sajon was aangehouden in verband met de zaak-Graiver, een Argentijnse za kenman die er van wordt beschuldigd miljoenen dollars te hebben overgedra gen aan de Montonero. een linkse guerrilla-beweging in Argentinië. Weersoverzicht voor patiënten hooikoorts DEN HAAG - Er komt een nieuw soort weerbericht. Vanaf half mei tot half juni zal elke dag via de radio het weersover- zicht voor hooikoortspatiënten worden gegeven. Deze vooruitzichten zijn gebaseerd op weersverwachtingen van het KNMI in De Bilt en dagelijkse waarnemingen van het aantal grasstu\fmeelkorrrlsdie verantwoordelijk zijn voor hooi zoorts Dr F Th M Spieksma. bioloog aan de afdeling allergologie van het Acade misch Ziekenhuis in Leiden, zal het spe ciale weerbericht dagelijks opstellen. De vooruitzichten voor hooikoortspa tiënten zijn te beluisteren in de medede lingenrubriek van de NOS om 17.55 uur via Hilversum 2. PARIJS (UPI) - De Verenigde Staten zullen de toetreding van Vietnam tot de Verenigde Naties niet langer tegenhouden en op korte termijn diplomatieke betrekkingen aanknopen met de vroegere vijanden in Hanoi. Dit is woensdag in Parijs meegedeeld door de Vietnamese onderminister van buitenlandse zaken Phan Hien. Amerikaanse en Vietnamese delegaties hebben dinsdag en woensdag in Parijs onderhandeld over de conflictstof die in ach tergebleven na de Vietnamese oorlog. Ook een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, Morton Smith, liet woensdag in Parijs weten, dat de VS hebben besloten geen veto over de toetreding van Vietnam meer te zullen uitspreken. Smith deelde ook mee. dat het handel- Wel heeft de Amerikaanse delegatie sembargo tegen Vietnam zal worden opgeheven als onderdeel van een over eenkomst voor het 'zo spoedig mogelijk' aanknopen met diplomatieke betrek kingen met het communistisch bewind in Hanoi. Of tijdens de besprekingen die over twee weken in Parijs worden hervat, verdere resultaten worden ge boekt, is niet meer van invloed op het nu genomen besluit, altlus de Amerikaanse woordvoerder. Vietnam, aldus onderminister Hien, heeft toegezegd dat de naspeuringen naar Amerikaanse soldaten die nog als vermist te boek staan met verdubbelde ijver zullen worden voortgezet. Het ont breken van klaarheid over het lot van deze waarschijnlijk gesneuvelde) Ame rikanen zorgde ervoor dat Washington tweemaal zijn veto uitsprak tegen het Vietnamese VN-lidmaatschap. Onderminister Hien vertelde dat hij in Parijs heeft aangedrongen op Ameri kaanse hulp bij de wederpbouw van het door de oorlog zwaar geschonden Viet nam. Over ongeveer veertien dagen zal daarover een nieuwe gespreksronde plaatsvinden op de Amerikaanse am bassade in Parijs. Oorlogsgewonden Hiens voornaamste gesprekspartner was zijn Amerikaanse collega voor Azia tische zaken. Richard Holbrooke. Vol gens Hien heeft deze van hem te horen gekregen dat de V.S 'verantwoordelijk zijn voor het helen van de oorlogswon den'. „Wij hebben, aldus Hien. „ook aangedrongen op de onmiddellijke in trekking van het tegen ons geldende Amerikaanse handelsembargo'' De Vietnamese onderminister beweerde overigens niet dat Holbrooke op deze twee punten enige concrete toezeggin gen heeft gedaan. Hien dank gezegd voor de moeite die Hanoi tot dusver heeft gedaan om de kwestie der vermisten uit de wereld te helpen Afgelopen maand maart bracht een Amerikaanse goodwill-missie een be zoek aan Vietnam. Deze missie breikte dat Hanoi de stoffelijke overschotten van enkele Amerikanen vnjgafen repa trieerde. Sindsdien, aldus onderminis ter Hien, „zijn wij in deze zaak aanvul lende informatie blijven geven via de hiertoe speciaal geschapen kanalen" Hien weigerde aanvankelijk in details te treden, maar gaf na aandringen van journalisten toe dat het gaat 'om twee a drie nieuwe gevallen' De tweedaagse bespreking in Parijs sa menvattend zei onderminister Hien dat deze 'opbouwend en nuttig' zijn geweest en hebben plaatsgevonden in een 'har telijke en oprechte sfeer'. De Amerikaanse minister van Buiten landse zaken, Cyrus Vance, heeft woensdag op een persconferentie in Washington gezegd dat de V.S. geen herstelbetalingen aan Vietnam zal ver richten EINDHOVEN - In het Catharina- ziekenhuis in Eindhoven kan vanaf au gustus of september van dit jaar wor den begonnen met open hartoperaties. De chirurgen dr. J. Bredee en Y. Mash- hour hebben woensdag een arbeidso vereenkomst met het ziekenhuis gete kend. De protestantse stakingsleider ds. Pais ley biedt in Belfast aan een vrouw, die daarom vroeg een lift met zijn auto aan naar het ziekenhuis. Energievoorziening Noordierse industrie door staking bedreigd BELFAST (AP/REUTER/DPA) - De al twee dagen durende staking van pro testantse militanten in Noord-Ierland lijkt een succes te worden nu de tech nici op sleutelposten bij de elektrici teitscentrale van Ballylumford, de grootste in Ierland, woensdag hebben besloten zich er bij aan te sluiten. De energie voorziening is van zeer groot belang bij de staking, omdat hiermee de industrie vrijwel lamgelegd kan worden. Na de bekendmaking van het besluit van de technici om aan de stakingsop- roep gehoor te geven heeft de regering een verklaring uitgegeven waarin ge zegd wordt dat de elektriciteitscentrale in werking zal blijven. „De leiding heeft de situatie in de hand", aldus de verklaring. De Noordierse bevolking reageerde woensdag overigens met nog minder animo op de algemene staking, dan de dag ervoor. Ongeveer tweederde van de werknemers gingen gewoon naar hun werk. al moesten zij soms door barrica des heenbreken. In het begin van de ochtend waren er tal van ongeregeldhe den toen demonstraten vochten met de politie. Later op de dag werd het aan zienlijk rustiger en de meeste grote stra ten in de binnenstad waren weer ont ruimd. De oud-bondskanselier van West- Duitsland. Ludwlg Erhard, is ernstig ziek. De 'vader van het economische mi rakel' werd op 4 februari tachtig jaar. Sinds 25 maart ligt hij in het ziekenhuis. COMMISSIESCHOFER: DEN HAAG - De commissie-SchófTer, die het historisch onderzoek doet in de zaak-Menten vanaf 1945, zal daarvoor nog ten minste een jaar nodig hebben. De commissie hoopt haar voorlopig ar chiefonderzoek over enkele maanden te kunnen afsluiten, in de herfst de ver horen te houden en in de zomer van 1978 het eindverslag te kunnen indienen. Dit zegt de commissie in een tussentijds verslag aan minister Van Agt (justitie», waarin overigens op de resultaten van het onderzoek tot nu toe niet wordt in gegaan. Wel wordt gemeld dat er een vondst van groot belang is gedaan. In Amsterdam is het oude strafdossier-Menten opge spoord, dat „zo goed was opgeborgen dat slechts één archiefdeskundige zich de plaats van opberging kon herinne ren". De commissie zegt dat van alle over heidsinstanties die tot nu toe zijn bena derd, alle medewerking is verkregen bil AARDBEVING IN IRAN TEHERAN (UPI) - In midden-Iran is woensdagochtend een aardbeving ge registreerd van ongeveer vijf punten op de schaal van richter. Volgens eerste berichten is de materiële schade aan zienlijk en is er vee gedood. Volgens het nationale persbureau Pars waren er woensdag nog geen meldingen van do den of gewonden onder de bevolking van het getroffen gebied. het onderzoek van archieven Ook par tlculieren hebben meegewerkt. Alleer ln één geval (het archief van de vroegert kamervoorzitter Kortenhorst) heeft dt commissie nog geen uitsluitsel gelere gen op haar verzoek om de stukken tt mogen inzien. Het is volgens de commissie ook var belang dat de heer Menten schriftelijk toestemming heeft gegeven zijn parti culiere stukken die bewaard wordea bij overheidsinstanties of in archie ver van rijn vroegere advocaten, voor het onderzoek te raadplegen. AMSTERDAM (ANP/GPD) - Op de Dam in Amsterdam is woensdagmid dag de jaarlijkse nationale dodenher denking gehouden. De plechtigheid werd voorafgegaan dooreen korte her denkingsdienst, die dit jaar voor de tweede maal werd gehouden in de Nieuwe Kerk aan de Dam. Koningin Juliana en prins Bemhard woonden de plechtigheid bij en legden als eersten een krans aan de voet van het monument. Daarna volgden krans- leggingen namens vele binnen- en bui tenlandse organisaties, waaronder het comité chefs van staven, de Stichting 1940-1945 en de Federatie van Neder landse oud-strijders Namens de minis terraad legden minister-president Den Uyl en de ministers De Gaay Fortman en Siemerdink een krans. De konin klijke militaire kapel speelde vervol gens het Wilhelmus, waarna de plech tlgheid met een défilé langs het monu ment werd besloten Woensdagavond om acht uur werd op de Dam een tweede herenkingsbijeen- komst gehouden Daaraan ging een stille tocht vooraf. De herdenking werd besloten met een kransleggmg door burgemeester Samkalden en een défilé. Ook op tal van andere plaatsen in ons land vond de dodenherdenking plaats. Een stille optocht van ruim een kilome ter lengte trok woensdagavond door den Haag naar de fusilladeplaats op de Waalsdorpervlakte in de duinen bij Den Haag. Honderden mensen legden bloe men en kransen bij de herdenkings plaats. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst op het Hrenkerkhof van de Nederlandse Oorlogsgrqvenstichtmg in Loenen werd het woord gevoerd door kardinaal Al- ffink die belichtte van hoe grote bete kenis het offer is geweest dat de in de oorlog gevallenen ter wille van de vrede hebben gebracht. In Utrecht is een krans gelegd bij het monument ter nagedachtenis van de spoorwegmensen, die zijn gesneuveld tijdens de Tweede Wereldoorlog. Even eens hebben de treinen van NS' 's avonds om acht uur gedurende de na tionale herdenking twee minuten halt gehouden Op de begraafplaats Rusthof in Amers foort hebben woensdagmorgen ambas sadeurs van een aantal Oostblok landen kransen gelegd bij het herden kingsteken voor de in de Tweede Werel doorlog gesneuvelde Russische mllitai- silladeplaats Koedriest nabij het voor ren. Verder legde men kransen op de fu- malige concentratiekamp Amersfoort. Moslempartij: verkiezingen op Oost-Java niet volgens de regels JAKARTA (UPI» - De Moslem-partij van Indonesië heeft woensdag ver klaard dat de verkiezingen voor het parlement niet volgens de regels zijn verlopen. Plaatselijke vertegenwoordigers van de party op Oost-Java hebben gemeld dat daar drie miljoen stemmen ongeldigzijn verklaard, en dat 1,1 miljoen mensen geen stembiljet hebben gekregen. Voorts zou het voorgekomen zijn dat andere stemmen dubbel werden geteld, en dat de leden van de Moslempartij uit de stembureaus werden geweerd en in enkele gevallen gearresteerd. Omdat de verkiezingsuitslagen nog slechts voorlopig zijn heeft de partij geen formeel protest ingediend. Een de legatie van de partijleiding hoopt de grieven donderdag met president Su harto te bespreken. Een bericht van het officiële Indonesi sche persbureau Antara, dat Oosteuro- pese landen Indonesië hulp gaan verle nen vla de IGGI, de Intergouvernemen tele groep voor Indonesië, heeft in Den Haag stomme verbazing gewekt. Koningin Juliana en prins Bemhard leggen een krans bij het Nationaal Monument op de Dam. ALS GEVOLG VAN 'LANDELIJKE BEVOLKINGSNORMEN' WEL BEREIDHEID TOT NADERE STUDIE MET RIJK MIDDEI,Bl"RG-De commissie voor de streekplannen uit de Zeeuwse staten die gs adviseert over de ruimtelijke or dening. vindt, dat er in Zeeland in feite geen plaatsen meer zijn, naar een nieuwe kerncentrale kan worden ge vestigd. Die visie is met name geba seerd op de „bevolkingsnormen", die in het aanvullende structuurschema voor de elektriciteitsvoorzieningen zijn ge hanteerd. Delokatie Borssele kon voor kerncentrales niet meer in aan merking en ook een situering langs de Wcsterschelde in het gebied Bath,' Hoedekenskerke moet op grond van landelijke normen worden afgewezen. Wel is men bereid om samen met het rijk te laten studeren op de mogelijk heden. die er voor kerncentrales nog langs de Westerse hel de zijn. mede in re latie tol de vraag hoe „hard" de zone ringsnormen zijn. de commissie aldus samen „Met de normen van het aanvullend structuur schema elektriciteitsvoorzieningen in de hand is een tweede kerncentrale Borssele niet mogelijk Hel is niet aan vaardbaar Hoewel wij op het eerste ge zicht van oordeel zijn dat ook een an dere lokaue dan Borssele langs de Wes- terschelde tot de onmogelijkheden be hoort. zijn we bereid om samen met het rijk op dat punt een studie te laten ver richten De andere lokaties in Zeeland - Tholen en Slnt-Philipsland hebben we al afgewezen en dat klemt als het gaat om kerncentrale nog meer." Met. name bij de lokatie Bath-Hoedckenskerke werd er van de kant van CDA- conimissieleden G.J de Jager en P.G. van de Bosse wei d aangetekend, dal een kerncentrale daar ..zeer problematisch" zou worden Daarbij werd erop gewezen wat er de laatste jaren ln de „llessehal van Zuid-Beveland allemaal totstand is gekomen en werd ook met nadruk geat tendeerd op de planologische conse quenties van de Belgische kerncentra les bij Doel voor het gebied wat betreft de zoneringsnormen. Bij de discussie betoogde de heer De Slot Zie pagina 7 fcolom 2) Jager, dat hij ovei v„„, „c toelaatbare bevolkingsconcentraties in de omgeving van kerncentrales met kon oordelen. ...Maar die normen zijn door het rijk opgesteld en zijn voor ons nu een gegeven. Dan zeg ik: dan kun je in Zeeland geen kerncentrales meer hebben. Het enige watje dan kunt doen is bestudéren oi die normen werkelijk doeltreffend zijn en wal de inhoude lijke gevolgen zijn." Ook volgens VVD-commissielid L.A.M. Elenbaas WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse oud-president Richard Nixon heeft woensdag voor de tele visie gezegd nooit een misdaad be gaan tc hebben tijdens h Watergate-schandaal, dat hij in h gin 1973 bijna was afgetreden tenslotte het gevoel had dat 'lilj het Amerikaanse volk in de steek bad gelaten", Nixon gaf in zijn vraaggesprek met David Frost toe fouten gemaakt en gelogen te hebben tijdens het schan daal. Nixon zei dat zijn falen ten delen te wijten was aan zijn zachte gemoed en dat hij te lang had gewacht met het ontslaan van zijn medewerkers Hal- deman en Ehrlichman. Het vraaggesprek duurde anderhalf uur. Nieuw is zijn onthulling dat hij op de dag dat Haldeman en Ehrlich man weggingen aan aftreden had ge dacht Dat was anderhalfjaar voor dat dat werkelijk gebeurde op 9 au gustus 1974 De initiatieven inzake China SowjetrUnïe. Vietnam en de eerste doorbraak in het Midden-Oosten weerhielden hem echter hiervan. Aan het slot beschrijft Nixon zijn laatste dagen als president en de teleurstellingen die hij nog koestert. Nixon hield vol dat hij het Waterga- teschandaal niet in de doofpot heeft willen stoppen. Hij beschouwde deze zaak meer als een 'oorlog' met open bare aanklager, dc senaat, nieuwsmedia enz Bij de inbraak zelf was hij niet betrokken geweest, zei hij. Dat hij die wilde verhullen v legaal omdat hij er geen corrupte oogmerken mee had. aldus Nixon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1