„Meer regionale samenwerking in Zeeuws onderwijs nodig" pzcy. wé Dr. Vondeling fietste dinsdag Zeeland uit 'Zeeland, land tussen randsteden thema symposion Middelburg Directeur ZLM-huishoudschool te Zierikzee werd gehuldigd 25 mei DOPPERTJES, BETAALD MET'N EUROCHEQUE. „Drie miljard extra voor Oosterschelde niet zo geweldig zinvol" Verkoping P. DE MOOR 40 JAAR BIJ ONDERWIJS in Zeeland 1 r eumcheque DE EUROCHEQUE. BETAALMIDDEL VAN DOPPERTJES TOT POLSHORLOGE. TWEEHONDERD JAAR NIJVERHEID EN HANDEL: Nieuwe fabriek 'Excelsior' in Nieuw-Namen WOENSDAG 4 MEI 1977 GEDEPUTEERDE MR. J. P. BOERSMA BIJ 50-JARIG BESTAAN ZLM-SCHOOL ZIERIKZEE provincie achterdocht maakt dat vaak onmogelijk" ZIERIKZEE - „Een regionale organisa tie van elkaar aanvullende onderwijs voorzieningen zou wel eens een goede zaak kunnen zijn. Helaas bestaat er in bepaalde gevallen een achterdocht, die een samenwerking bij voorbaat ai on mogelijk maakt", aldus mr; J. P. Boersma, lid van gedeputeerde staten van Zeeland en voorzitter van de pro vinciale onderwijscommissie, dinsda gochtend tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Zierikzcesc ZLM- huishoudschool De heer Boersma belichtte enkele as pecten van het voortgezet onderwijs in Zeeland en tegen de achtergrond van de nieuwe on twikkellngen zag hij juist voor gebieden als Schouwen-Duiveland een oplossing in het zoeken naar meer sa menwerking. „Bij het voortschrijden van de processen van schaalvergroting en concentratie dreigen juist gebieden als Schouwen-Duiveland, dunbevolkt en excentrisch gelegen, in de knel te komen", zo zei hij „Het belangrijkste aspect van het voortgezet onderwijs is het voortzetten van dat onderwijs", aldus deheer Boersma Kleinere scholen worden door de schaalvergroting en concentraties in hun voortbestaan bedreigd en dat ter wijl die kleinere scholen juist een gewel dige bijdrage leveren in het bieden van mogelijkheden aan meer jongeren En Zeeland kent nogal wat kleine scholen. Dank zij het feit dat het middelbaar huishoud-/ en nijverheidsonderwijs in een groot aantal scholen voor lager huishoudonderwijs wordt gegeven it dat onderwijs voor zeer velen bereik baar. ook in de plattelandsgebieden aldus de heer Boersma In een beleids nota van de regering, die in februari 1976 verscheen, wordt een herstructurering van het mhno en het middelbaar sociaal pedagogisch onderwijs In het vooruit zicht gesteld met zeven categorieën op leidingen. die aan afzonderlijke scholen gegeven zullen worden. De tweede ka mer heeft daar het licht al voor op groen gezet en de heer Boersma waarschuwde er dan ook voor dat ook Zeeland hiei mee te maken zal krijgen. „Juist Zee land, want het nieuwe beleid houdt ook een concentratie in en dank zij die sane ring, zal niet iedere school kunnen be houden wat zij heeft. En dat zou wel eens kunnen betekenen," aldus de heer Boersma. dat bijvoorbeeld ook Schouwen-Duiveland van datonderwijs verstoken zou blijven" Hoewel de ZLM een sterke voorstander was van een samenwerking, bleek dat niet haalbaar. ..De gedachten aan sa menwerking doen helaas sommigen nog steeds huiveren". De heer Boersma zag een meer genuanceerde vorm van sa menwerking als een mogelijkheid voor scholen om eigen identiteit en autono mie te kunnen behouden Een dergelijke vorm is in Zeeland al op het terrein van het hoger beroepsonderwijs uitgewerkt Gering De heer Boersma merkte verder op dat Boekje over politiek voor jonge kiezers in Vlissingen VLISSINGEN- Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft aan de kiezers die bij de komende verkiezingen op 25 mei voor het eerst hun stem zullen kunnen uitbrengen, het boekwerkje „Kiezen en delen" toegezonden. Het boekje, op verzoek van de Verem ging van Nederlandse Gemeenten ge schreven door Dick Verstegen, gaat in op een aantal belangrijke kenmerken van de Nederlandse democratie en geelt voorts een globaal inzicht in de Neder landse staatsinrichting Tenslotte wordt een aantal van de belangrijkste partijen „geschetst" Het gemeentebes tuur van Vlissingen heeft het boekje vergezeld doen gaan van een brief, waarin wordt gewezen op het belang om te gaan stemmen. de provincie in formeel opzicht slechts een gering aantal taken en bevoegdhe den heelt op het terrein van het onder wijs Vanuit een behoefte aan een ni veau tussen de centrale overheid en de lokale eenheden werd in 1970 de provin- cialeonderwijscominissie opgericht, die een adviesorgaan is van gs en een plat- form van overleg. ïnformatie.en coördi natie voor bij het onderwijs in de pro vincie betrokkenen. Deze commissie mist de bevoegdheid om iets dwingend op te leggen of bindende beslissingen te nemen In sommige provincies wordt dit als een handicap ervaren. De heer Boersma zei echter van mening te zijn, dat de bevoegdheden zo dicht mogelijk bij de basis moeten liggen en dat daar naast het gevaar bestaat dat bij een provinciale bevoegdheid een veralge menisering op kan treden, waar toch de belangen per provincie niet parallel lo pen Hel missen van bevoegdheden op pro vinciaal niveau kan ook een voordeel zijn", vond hij. ..Van de provincie zijn geen dwangmaatregelen te verwachten Wel kan van de provincie verwacht wor den. dat zij waar nodig, met enig gezag de zaken van het Zeeuwse onderwijs bij de rijksoverheid zal bepleiten." De heer Boersma zei tenslotte nog te hopen dat Schouwen-Duiveland in de toekomst niet slechts haar deel van de onderw ijsvoorzieningen zal behouden, maar dit zelfs zal kunnen uitbreiden. Hierna wenste hij de prinses Juliana- school voor lager en middelbaar huiv houd en nijverheidsonderwijs geluk met dit jubileum. SGP-KAMERLID IR. H. VAN ROSSUM IN TERNEUZEN: „dam moet dicht als olie dreigt" Hij waarschuwde zijn gehoor van het milieu 'geen afgod' te maken, al blijft de SGP vooreen verantwoord milieube heer. Gedeputeerde Boersma tijdens zijn toe spraak. SINT-JANSTEEN - Notaris W. Vroome uit Hulst verkocht voor F. de Maat in café 'Den Ouden Arend' te Sint- Jansteen het woonhuis me t aanbehoren te SintrJansteen, groot 3,20 are Koper werd de heer Al Suy van Koewacht voor eenenveertigduizend-vierhonderd gul den. Er waren slechts drie bieders. TERNEUZEN - Ir, II. van Rossum. tweede kamerlid voor de S.G.P.. vindt het uitgeven van 3 miljard gulden extra vooreen afsluitbare dam in de Ooster schelde 'niet zo geweldig zinvol." „Wanneerzich op de Westcrscheldeeen ongeluk zou voordoen, waarbij olie naar de Oosterschelde zou stromen, roepen alle milieudeskundigen dat de dam moet worden dichtgedraaid. Als je dat drie of vier dagen achtereen zo houdt zijn alle oesters en mosselen dood. Drie miljard weggooien voorzo'n project bevordert uitsluitend de infla tie." zei hij dinsdagavond op een bij eenkomst van zijn partij in de Ds. Aan- gecnbrugschool in Terneuzen. De heer Van Rossum verwachtte over igens niet dat de Oosterscheldekwestie eên van de 'breekpunten voor een vol gend kabinet zou zijn. Na heel wat stu dies en rapporten is met uiteindelijk toch tot een compromis gekomen Overigens verheelde het S.G.P - kamerlid niet, liever te hebben gezien dat de miljarden waren geïnvesteerd in een vaste oeververbinding. „Minister Duisenberg zegt dan. maar Zeeland heeft al zoveel. Laten we dan echter met vergeten dat Zeeland met heeft gevraagd om een Oosterschelde- afsluiting volgens de huidige plannen. Heel Nederland heeft zich met die zaak bemoeid, maar tussen al die mensen zat nauwelijks een verdwaalde Zeeuw. De meeste 'deskundigen' werden volstrekt niet gehinderd door plaatselijke kennis. P.P.R.-motie school vierde het 50-jarig bestaan ZIERIKZEE - De heer J. Oggcl, secreta ris van het hoofdbestuur van de ZLM, heeft dinsdagochtend tijdens een bij eenkomst in de dependance 'De Kluut' ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Prinses Julianaschool voor lager cn middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs in Zierikzee de directeur van die school, dc heer P. de Moor, gehuldigd. De heer De Moor is veertig jaar in het onderwijs werk zaam. waarvan achttien jaar aan dc ZLM-huishoudschool. eerst als adjunct-directeur en later als direc teur. De heer Oggel noemde de heer De Moor een nauwgezet man. die het woord plicht hoog m het vaandel en daarnaast bekend is om zijn rustig en vriendelijk optreden. Namens de ZLM bood hij een grote doos met 'prod uk ten van het land' aan. Ook de inspecteur voor het voort- gezet onderwijs, deheer A. Mulder, bood zijn gelukwensen aan de heer De Moor met zijn jubileum, de school met het vijftig jarig bestaan Ook mevrouw de Moor werd in werd in de huldiging met het vijftigjarig bestaan. Ook mevrouw De Moor werd in de huldiging betrok ken. Voor de jubilerende directeur had hij een fles wijn meegebracht. De bij eenkomst dinsdagmorgen, die werd voorafgegaan door een bezichtigmg van het hoofdgebouw van de school, waar een tentoonstelling was ingericht, had een fleurig tintje. Dat was te danken aan de medewerking van een aantal leerlin gen van de school, die het schoollied zongen, een modeshow hielden en top pers van toen ten gehore brachten. De heer J. Oggel had aan het begin van de bijeenkomst zijn visie over de toekomst van de ZLM-school ontvouwd. „Door de jaren heen is er gestreefd naar een bre dere basis, in die zin, dat de bereidheid bij het bestuur steeds aanwezig is om samen te werken met anderen, omdat we dat zien als een belang van de leer ling Concreet heeft, de ZLM dan ook een gezamenlijke aanvraag voor M.H.N O -deelprojecten ingediend met een aantal andere scholen en stichtin gen in Zeeland en verder wordt er aan gedacht om samenwerkingsvormen te zoeken met het lager technisch onder wijs. „Vooral dat laatste is belangrijk." aldus de heer Oggel. „omdat daardoor met name de basis verbreed wordt." Hij verdedigde daarnaast het feit dat de ZLM zelfstandig scholen beheert en be stuurt. „De ZLM." betoogde hij. „verte genwoordigt een maatschappelijke stroming, die waard is door te klinken naar de leerlingen toe. Daarom willen wij wel mee blijven praten." De heer Van Rossum kreeg de lachers op zijn hand toen hij - op een vraag - antwoordde dat de P.P.R. een uitzon derlijke visie op de toekomstige oever verbinding had „Het is zelfs tot een mo tie gekomen, waarbij de P.PR wilde bepalen dat het een smal tunneltje zou moeten worden waar je alleen met paard en kar en een flets doorheen kon. We hebben die motie met een overwel digende meerderheid weggestemd en er verder hartelijk om gelachen In zijn toespraak signaleerde het kamer lid een geweldige dynamiek in het poli tiek en maatschappelijk leven. De meeste partijen zijn het er zijns inziens wel over eens dat 'we leven in een gebro ken maatschappijmaarze vragen niet naar de wortel van het kwaad. „Ze gaan er. integendeel vanuit dat de mens goed is en het kwaad wel zal herstellen Maar de breuk ontstaat door de afval van God De humanistische krachten zijn nog zeer levendig Het humanisme ein digde met bij Erasmus. De S.G.P gaat er vanuit dat rechtvaar digheid een volk verhoogt en de zonde een schandvlek der natiën is Hij had scherpe kritiek op het ontwikkelingsbe leid van minister Pronk. „Eerst moesten we vechten tegen de onderdrukking in Vietnam onder het bewind van Thieu. In Vietnam zit nu 'n regime dat de mensen nog tien keer zo erg onderdrukt In Angola en Mozambique heerst een onderdrukking waar de Portugezen nooit van gedroomd hebben," meende hij- De S.G.P. stelt voorop dat derde wereld landen geestelijke hulp moet worden verleend. De heer Van Rossum voelde wel voor het idee van de Groningse pro fessor Van Dam - een van de adviseurs van minister Pronk - om een speciale munster van ontwikkelingssamenwer king 'af te schaffen' en deze post zoals vroeger onder te brengen bij buiten: landse zaken n De boodschappen bij uw groentehandelaar betaalt u net zo makkelijk met de Eurocheque als bijvoorbeeld de aanschaf van een nieuw polshorloge. Want de Eurocheque is een bijzonder handig en veilig betaalmiddel Dat ervaren nu al zo'n 600.000 Nederlanders. Hij is gegarandeerd tot 300 gulden. IJ kunt 'm ook gebruiken in het buitenland. En hij is gedekt tegen zowel verlies als diefstal. Voor de Eurocheque betaalt u 'n tientje per jaar. Dat is 't waard. L)e Gezamenlijke Banken en Spaarbanken Dr. Vondeling midden) maakt een praatje met enkele bewoonsters van huize 'De Vliedberg' in Rilland. KRl'INTNGEN- Dr. Ir. A. Vondeling lieefl dinsdag het Zeeuwse deel van zijn PvdA-verkiezingsfletstocht afgesloten. Om ongeveer drie uur peddelde de sportieve kamervoorzitter de grens van Zeeland met Noord-Brabant over. Dinsdag maakte hij nog een rondrit door de gemeente Reimerswaal. Het ging allemaal wat gehaast, want hij wilde dinsdagavond nog in Oisterwijk zijn. 's Morgens om negen uur reed de heer Vondeling naar Hansweert. waar hij met een paar mensen een kort gesprek had over de plannen voor de verbreding en verbetering van het Kanaal door Zuid- Beveland en de gevolgen die die plan nen voor Hansweert kunnen hebben In Yerseke had hij een gesprekje met en kele werknemers van een werf Via Krabbendijke reed de heer Vondeling naar Rilland. Daar bleef hij wat langer. In huize"De Vliedberg" sprak hij met een twintigtal bezoekers van de bejaar- densoos. Hij zette ondermeer uiteen waarom hij evenals tijdens de verkie zingscampagne van 1972 weer op de Geslaagd UTRECHT - De heer A. G. W Bax uit Vlissingen is aan de rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het dierenart- sexamen. fiets geklommen is voorzo'n lange tocht doorhetland. „Je zit in Den Haag als het ware op een eiland, waar je met kunt nagaan hoe de mensen overal in het land over de politiek denken. Als je een goede volksvertegenwoordiger wilt zijn dan moet je af en toe eens met de men sen gaan praten". St.-Philipsland en de Philipsdam GOES - In de PZC van dinsdag werd melding gemaakt van een bespreking tussen het gemeentebestuur van Smt- Philipsland en GPV-lijsttrekker A. J. Verbrugh. In dat bericht werd abusieve lijk gemeld, dat de pijlerdam in de Oos terschelde een eind zou maken aan het i isolement van Sint-Philipsland. Dat ls natuurlijk onjuisL De aanleg van de Philipsdam betekent voor de gemeente een betere verbinding met de rest van Zeeland. De heer J Oggel, secretaris van de ZLM. feliciteerde dinsdag de directeur van de Prinses Julianaschool te Ztenkzee. de heer P de Moor i recht si met zijn 40-jang onderwijs jubileum discussie over planologie in zeeland MIDDELBURG - 'Zeeland, land tussen randsteden'. Dat is het thema, waar over vrijdag 13 mei van gedachten ge wisseld wordt op een s>mposium, dat het departement Zeeland van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel in Middelburg organi seert. Het departement wil met het symposion een aanzet geven tot een discussie over wat, gezien vanuit de ge zichtshock van de ruimtelijke orde ning, de plaats van Zeeland is cn zal zijn tussen de agglomeratie rond Rot terdam en die rond Antwerpen. Het thema wordt op de bijeenkomst in Middelburg behandeld door ir. S. Her- weijer, directeur-generaal van de ruim telijke ordening van het Nederlandse ministerie van volkshuisvesting en ruimt,eiyke ordening en door de heer Philippe van den Borre. directeur- generaal van het bestuur van de stede- bouw en de ruimtelijke ordening van het ministerie van openbare werken in Brussel Na de inleidingen van die twee specia listen op het terrein van de ruimtelijke ordening zal mr J J van der Weel, ad vocaat in Middelburg, over het thema spreken Het symposion wordt georganiseerd ter gelegenheid van het tweehonderdjarig bestaan van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel Landelijk is daaraan op 9 juni een jubileumviering verbon den. Aan de departementen is gevraagd zelf ook na te denken over een manier, waarop aan het jubileum aandacht kan worden besteed en in Zeeland wil men nu een discussie op gang brengen over de positie, die Zeeland inneemt tussen twee gebieden, die sterk in ontwikkeling zijn. De heer J H. Scheuerman, die tot 21 april voorzitter was van 't Zeeuwse departement van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, en die bij de voor bereiding van het symposion betrokken is, zegt over de te voeren discussie: „Mo gelijk kan een gesprek op gang gebracht worden onder een grote groep van geïn teresseerden en belanghebbenden We hebben niet de pretentie dat de Maat schappij voor Nijverheid en Handel als enige zo'n discussie zou voeren, maar we vinden het wel zinvol, dal die ook daar plaatsvindt. Wellicht komt het in een later stadium tot uitspraken over wat. planologisch gezien in Zeeland nog wel mogelijk is en op welke gebieden geen nieuwe ontwikkelingen meer op gang gebracht kunnen worden Tot nu toe zijn er veelal discussies ge voerd over deelgebieden en werden za ken nogal zwart-wit gesteld. Wij menen dat een gesprek op een bredere basis van belang kan zijn. Platform Het Zeeuwse departement van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft 286 persoonlijke leden en 98 be drijven die lid zijn. De leden komen uit allerlei sectoren, niet alleen uit het be drijfsleven, maar ook uit de vrije beroe pen en de politiek. De heer Scheuerman „De maatschappij vormt een breed ge spreksplatform. Het is geen belangen vereniging, maar - vooral de laatste tientallen jaren - een ontmoetingspunt, waar bepaalde zaken ter discussie wor den gesteld en waarbij allerlei facetten behandeld wordenDe doelstelling van de maatschappij is „het bevorderen van de plaatselijke en regionale belangen op het gebied van nijverheid, handel, ver keer. landbouw, delfstoffenwinning en vissenj'. Het Zeeuwse departement heeft in het verleden onder meer mede initiatief genomen tot de aanleg van het vliegveld Midden-Zeeland en tot de bouw van de vaste oeververbinding over en onder de Weslerschelde, Verder or ganiseert het departement regelmatig bijeenkomsten, op welke sprekers wor den uitgenodigd De heer Scheuerman: .Ter gelegenheid van het tweehonderd] ang bestaan wil len we eens iets meer doen dan de klas sieke lunch-bijeenkomsten We hebben daarom mensen uitgenodigd, die over een grote kennis op planologisch gebied beschikken. Mr. Van der Weel hebben we uitgenodigd, omdat hij een Zeeuw is met bestuurlijke ervanng. die de ontr wikkelingen hier heeft meegemaakt, maar die niet het officiële provinciale standpunt vertolkt". Voor het symposion hebben zich tot nu toe honderd deelnemers gemeld. Het departement hoopt op deelname door ongeveer honderdvijftig personen. Het programma voor de dertiende mei is als volgt: om tien uur 's morgens worden de genodigden en deelnemers in de schouwburg in Middelburg ontvangen. Om elf uur wordt het symposion in de Koorkerk geopend door de pas gekozen voorzitter, ir. II. P. van Heel. De heer en mevrouw Adrlaanse-Quint verzorgen vervolgens een muzikaal intermazzo en de commissaris van de koningin in Zee land. dr. C. Boertien. spreekt een felici tatierede uit Om half twaalf is er in de statenzaal een ontvangst door het pro vinciaal bestuur. Daama wordt er ge luncht m de schouwburgen om twee uur wordt de eerste inleiding gehouden door de heer Van den Borre. Om half drie spreekt deheer Herweijeren tussen half vier en vier uur houdt mr. Van der Weel zijn inleiding Het symposion wordt beëindigd om half vijf NIEUW-NAMEN - De textielfabriek 'excelsior1 te Nieuw-Namen zal eind dit jaar een nieuw fabriekspand betrek-, ken. Directeur H. van Rooy vertelde desgevraagd dat het pand aan de Hul- sterloostraat eind dit jaar zal w orden verlaten. 'Excelsior* heeft in Nieuw- Namen een ander gebouw gekocht. De heer Van Rooy vond het nog te vroeg om mee te delen om welk gebouw het gaat. Het gebouw aan de Hulsterloos- traat liep een aantal maanden geleden forse schade op als gevolg van een felle brand. De directie besloot na de brand uit te zien naar een andere plaats voor 'Excel sior' Er is onder meer gedacht aan nieuwbouw. De heer Van Rooy heeft hierover gesproken met de gemeente Hulst. Later ls besloten een bestaand pand aan te kopen. 'Excelsior' kwam onlangs nog in het nieuwd door de overname van een brei goed erenfabriek in Yerseke. Bij 'Excel sior' lopen de zaken uiterst goed. zo deelde de heer Van Rooy mee. Het per soneel is uitgebreid met tien mensen. Het totale personeel omvat nu zo'n 40 werknemers. Eind dit jaar zal de fabriek verhuizen naar het nieuwe gebouw m Nieuw-Namen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 9