Culturele raad Goes wil bescherming stadsgezicht Den Berg in Goes gedeelten geschieden Vernieuwbouw moet in m Beste pilsjes in Zeeland in Cadzand en Vlissingen getapt te koop OUDE LEIDSE, BETAALD MET'N EUROCHEQUE. PZC/t ZLM WIL DIRECTE INKOMENSSTEUN VOOR AGRARIËRS DE EUROCHEQUE. BETAALMIDDEL VAN OUDE LEIDSE TOT BARBECUE. tegen verval, verpaupering en verminking Waarom niet? De bood schappen bij het kaashuis betaalt u net zo makkelijk met de Eurocheque als bijvoorbeeld de aanschaf van een barbecue. Want de Eurocheque is een bijzonder handig en veilig betaalmiddel- Dat ervaren nu al zo'n 600.000 Nederlanders. Hij is gegarandeerd tot 300 gulden. U kunt 'm ook gebruiken in het buitenland. En hij is gedekt tegen zowel verlies als diefstal. Voor de Eurocheque betaalt u 'n tientje per jaar. Dat is 't waard. eurocheque De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. VOORRONDEN LANDELIJKE BIERTAPWEDSTRIJD WOENSDAG 4 MEI 1977 VLISSINGEN-De beste biertjes in Zeeland worden getapt in Cadzand en Vlissingen. als men mag afgaan op de resultaten van de Zeeuwse biertapwedstrijd, die dinsdagmid dag in het VUssingse Strandhotel werd gehouden. De beide finales namelijk waren Cadzandse en Vlis- singse aangelegenheden. Bij de eenmansbedrijven tapte mevrouw Keinekmeijer-Hazelman van de bar 't Keldertje in Cadzand in de finale de gaafste pilsjes, bij de teams le verden de heer en mevrouw J. Aar- noudse de fraaiste pilsjes aan de ju ry. Zij zullen Zeeland op 11 januari volgend jaar vertegenwoordigen tijdens de landelijke biertapwed strijd op de Horecava in Amster dam. De ongeveer veertig deelnemers en deelneemsters aan de Zeeuwse tap- wedstrijd hadeen in het Strandhotel veel bekijks op deze door het Cen traal Brouwerijkantoor en de geza menlijke brouwerijen georgani seerde wedstrijd. Toen de eerste ronde en de selectieronde tappen achter de rug waren., bleven bij de eenmanszaken drie deelnemers uit Cadzand over in de finale; behalve winnares mevrouw Reinkemeijer (770 punten), waren dat mevrouw D. de Groole-Pleijie van de bar Blue Corner (met 766 punten tweede) en de heer W. Reinkemeijer van hotel „De Schelde", die in de finale met 762 punten op de derde plaats kwam. Bij de teams liepen de prestaties van de nummers twee en drie minimaal uit een; het koppel van de heren W. de Baat en J. Geelen uit de bar Astoria in Vlissingen verdiende met het provincie zorgvuldig tappen van hun pilsjes 1549 punten, de heer F Steinhart en mevrouw J vö Heijkant van hotel ..Limburgia" m VlisSmgen verdien den met hun prestatie 1548 pun teil- Het ging erom. dat de deelnemers aan twee verschillende tappen - met hevel- en draaikraan - zo gaaf moge lijke pilsjes produceerden en dat ze toonden hoe goed ze een glas bier uit een flesje afleverden Presentator Dick de Vree attendeerde erop. dat het ging om een van de voorronden van de vijfentwintigste biertapwed- stnjden. Jury-voorzilter Groden legde bij de prijsuitreiking nog eens uit waarom de tapwedstrijden wor den gehouden: ..Even ophalen hoe dat glas bier getapt kan worden om het goed bij de consument te bren gen Op dejoto. Enkele deelnemers aan het werk tijdens de Zeeuwse voorronde voorde vijfentwintigste nationale biertap wedstrijd, dinsdagmiddag in het Strandhotel te Vlissingen kenmerken 'behouden" GOES - De culturele raad van de ge meente Goes vindt dat de binnenstad van Goes moet worden aangewezen tot beschermd stadsgezicht Doel van die bescherming is vooral de gedeelten die cultour-historisch van belang zijn. te behoeden tegen 'verval, verpaupering en verminking'. De raad stelt zich ach tereen nota van de heren M. van Doorn, Ir. A Hoitsma en Ir. C. J. Keulemans, waarin de voor- en nadelen van de aanwijzing van de Goese binnenstad tot beschermd stadsgezicht worden opgesomd. gen zijn een gemeente op zicbr. wat voor ki nderen geldt, is ook van toepassing op het personeel -men kent elkaar, de af stand tussen direktieötaf en het perso neel is genng. ook voor de ouders is de kleinschaligheid plezierig- ze zien hun kind en zichzelf niet opgaan in een grijze massa; een klein internaat biedt de mo gelijkheid voor pupillen, werkers en ou ders om zich er thuis te voelen; finan cieel gezien hoeft een klein internaat Gs op ppr-vragen: geen storing, wel lekkage in leiding kerncentrale MIDDELBURG - In antwoordop vra gen van het PPR-statenlid W. van der Heiden hebben gs laten weten, dat er zich op 19 februari geen storing heeft voorgedaan in de kerncentrale Borsse- le. „De centrale was op die datum nog buiten bedrijf in verband met de jaar lijkse splijtstofwisseling en de perio dieke revisie." Wel werd die avond ge constateerd, dat een „sperwaterlei- ding" lekte, aldus gs. Op de vraag of voor het herstel een las ser nodig was meteen stoomwezencerti ficaat zeggen gs: „Laswerkzaamheden aan deze leiding moeten door een door de dienst van het stoomwezen bevoegd verklaarde lasser worden verricht". Men zegt, dat een van de lassers van het ei gen bedrijf het laswerk heeft uitgevoerd en op de vraag of is gecontroleerdof deze lasser bevoegd was dit karwei te doen: ,.De lasser beschikt over de nodige be voegdheid. Dit heeft de kwaliteitsfunc tionaris van de PZEM hoewel ten over vloede. nog gecontroleerd." niet duurder te zijn dan een grotere in richting. Eisen Bij het opstellen van het programma van eisen (dat inmiddels naar het minis terie van volksgezondheid en milieuhy giëne om goedkeuring verzonden is», heeft de uitwerking van de kleinscha ligheid een belangnjke rol gespeeld. 'Den Berg wenst meer een wooncom plex voor pupillen te zijn. dan een ver zorgingsinstituut'. wordt in het pro gramma gemeld. De huidige vesti- gingsplaats, vlakbij het stadscentrum en in een wijk met een vrij dichte be bouwing, biedt daarvoor volgens het ei senprogramma volop mogelijkheden: "Belangrijk zal zijn. dat de sfeer met be hulp van andere elementen wordt ver strekt: de wooneenheden en andere ge bouwen moeten door hun schaal en vormgeving de nadruk leggen op huis elijkheid en knusheid. Erg belangrijk is ook de verhouding met de omliggende bebouwing. De uiterlijke vorm moet minder als instituut van gezondheids zorg opvallen, maar meer als wooncom plex'. In het programma van eisen wordt nog eens herinnerd aan drie voor name uitgangspunten voor de ver nieuwbouw: het opheffen van de (brand(gevaarlijke situaties, het ophef fen van problemen in de organisatie en daarmee de exploitatiekosten verlagen (efficiency), het handhaven van de als goed en gunstig ervaren woon- en leef omstandigheden. Voor de uitvoering van de werkzaamheden is een volgorde schema opgesteld. Het eerst moet de huisvesting voor de diep- gehandicapten en imbecielen aan bod komen. Daarna de gebouwen voor de ci viele diensten, keuken, werkplaatsen en arbeidstherapie. Als derde onderdeel staat in hetschema de inrichting van de overige woongelegenheden voor de pu pillen. Het laatst komen de ruimten voor Je bestuurlijke en begeleidende diensten aan de beurt De huisvesting waarover 'Huize Den Berg* momenteel de beschikking heeft, w ordt in het programma van eisen om schreven ais 'enige woonhuizen en be drijfspanden. die enigermaten voor hun doel zijn aangepast. Het totaal van die verbouw ing is thans volledig ver ouderd'. Gemeld wrordt ook dat de ge meente Goes de renovatie van een en ander op prijs stelt. Het past in de plannen die het gemeentebestuur voor het gebied Goes-noord heeft: terug brengen en herstel van de woonfunctie. Er is inmiddels onder een aantal archi tecten een prijsvraag uitgeschreven voor het opstellen van een bebou- wingsplan. Als alles meezit, zal de ver nieuwbouw van 'Den Berg* en de in richting van het plan Goes-noord tege lijkertijd kunnen worden aangepakt. Overleg tussen bonden en TSB is niet hervat TERNEUZEN - Er hebben zich dinsdag geen nieuwe ontwikkelingen voorge daan in de situatie rond de reorganisa tie van de Terneuzense Scheepsbouw Belangen (TSB). De Industriebonden van FNV en CNV hebben het overleg met het bedrijf niet hervat en de direc tie heeft geen nadere mededelingen ge daan. Mogelijk gebeurt dat vandaag - woensdag - wel, maar de directeur van de TSB, ir. J. J. Engelsma, kon daarover dinsdagavond geen zekerheid geven. Zoals gemeld hebben de industriebon den het overleg met de directie van het bedrijf opgeschort Ze willen pas weer praten als de directie een ontslaglljst intrekt, waarop ongeveer 32 namen staan van werknemers van de werven van TSB in Temeuzen en Hansweert. Districtsbestuurder H. Bijvank van de industriebond NW liet dinsdag desge vraagd weten, dat het overleg niet is hervat en dat de bonden zich beraden op wat zij zullen doen ..De houding van de directie is zo van 'we willen wel praten, maar de ontslagen gaan toch door' en dat is voor ons geen basis voor gesprek', zei de heer De heer Engelsma. die maandag Uet we ten. dat de details van de reorganisatie dinsdagavond bekendgemaakt zouden worden als de bonden niet binnen 24 uur aan de onderhandelingstafel zouden te rugkeren. liet dinsdagavond weten, dat binnen het bedrijf het overleg nog gaande is en dat zich intussen geen nieuwe ontwikkelingen hadden voorge daan. Directeur Westerhuis van Avio-Fokker gaat met pensioen WOENSDRECHT - De heer H. Wester huis, bedrijfsdirekteur van Avio- Fokker te Woensdrecht, zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op vrijdag 6 mei afscheid ne men van het bedrijf. De heer Westerhuis. reeds 44 Jaar in de- luchtvaart werkzaam, is na een langdu rige K.L.M.-periode op 1 maart 1963 bij het toenmalige Aviolanda als bedrijfs direkteur in dienstgetreden. In de 14 jaar. dat de heer Westerhuls bij Aviolanda respektievelijk Avio-Fokker werkzaam is geweest, heeft het bedrijf een stempel gedrukt op de Westbra bantse gemeenschap. Het aantal perso neelsleden is verdubbeld van ruim 350 naai- 700 medewerkers. Onder zijn leiding is het werk aan vlieg tuigen van civiele luchtvaartmaat schappijen en de elektro-montage afde ling vooral tot grote bloei gebracht. De heer Westerhuis zal op 6 mei 's mid dags van het gehele personeel op het bedrijf afscheid nemen en aansluitend van relaties in Hotel Het Pannenhuis. De Heer Westerhuis wordt opgevolgd door ir. G. J. Kluck. de huidige staat Beide benaderingswij zen zijn een vorm van bevriezen'. Verstarring Als er van de aanwijzing meer terecht komt, dan zal-zo benadrukken de samenstellers- het karakter van de binnenstad zo nauwkeurig mogelijk moeten worden omschreven, teneinde de gevreesde verstarring zoveel moge lijk te voorkomen. 'Dan kunnen subsi dies een positieve bijdrage zijn om groei en verandering, binnen het ken merk van de kleinschaligheid mogelijk te maken, in plaats van het maken van nieuwe monumentenzoals helaas al te vaak gebeurt', betogen de samenstel lers van de nota. Bezoek 'Eendracht' Breskens uitgesteld OOSTBURG - Het bezoek van het zeil schip 'De Eendracht' aan de jachthaven van Breskens is uitgesteld. Het schip dat een dezer dagen naar Breskens zou komen bezoekt nu wellicht begin juni de haven van Breskens. De juiste da tum is nog niet bekend. De Oostsingel met stenen brug in Goes: onderdeel van een beschermd stadsgezicht tfoto PZC) Opgemerkt wordt dat de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht niet op korte termijn verwezenlijkt kan worden. Voordat het 'groene licht' er is, kost dat tamelijk veel tajd. De samenstellers vin den dat er daarom, in afwachting van de aanwijzing, alvast enkele 'spelregels' opgesteld en gebruikt moeten worden. Die regels moeten dan met name gelden voor alle (ver)bouwprojecten, die geen monument of beeldbepalend pand zijn. 'De rijksdienst monumentenzorg geeft het gemeentebestuur een algemene verklaring van geen bezwaar voor alle (verlbouwprojekten. waarbij de rooilijn niet geschonden wordt en het bouw werk naar het oordeel van de wel standscommissie past in het 'be schermd stadsgezicht'. Hiertoe zou de welstandscommissie voor alle (veribouwprojecten in de binnenstad zonodig uitgebreid kunnen worden met een of twee vertegenwoordigers van de njksdienst monumentenzorg", stellen de heren Van Doom, Hoitsma en Keu lemans voor. De nota, mei de instemming van de cul turele raad, zal worden doorgegeven ian het college van burgemeester en wethouders van de Ganzestad. Het col- ege zal zich er verder over beraden. Als iet tot een voorstel voor aanwijzing tornt, zal ook de gemeenteraad er een tordeel over moeten geven. INTERN AA T BLIJFT DOORDRAAIEN uitbreiding complex naar het noorden nieuwe directeur voor sociaal centrum in goes GOES - Het Bestuur van de Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening en Gezinsverzorging op Zuid- en Noord-Beveland (kortweg: Sociaal Cen trum) heeft de heer P. P. J den Boer (32) uit Terneuzen tot nieuwe direkteur van de instelling benoemd. Hij is per l apnl 1977 met zijn werkzaamheden begon nen. De heer den Boer was voor zijn be noeming bij het Sociaal Centrum, werk zaam bij de A-Kring Zeeland-c van de Bescherming Bevolking in Zeeuwsch- Vlaanderen. De heer den Boer volgt bij het Sociaal Centrum de heer L Kooistraop. De heer Kooistra gaat met pensioen. Hij is ruim 2 1/2 jaar belast geweest met de waar neming van de direkteursfunktie bij de instelling. GOES - De aanpassing t bouw van het zwakzinnigeninternaat 'Huize Den Berg' in Goes Noord, zal in gedeelten uitgevoerd moeten worden. Het ligt namelijk in de bedoeling de verbouwingen, en dergelijke, uit te voeren op dezelfde plaats w aar het in stituut al zo'n 15 jaar gevestigd is ('s- Heer Hendrikskinderenstraati. Uit gangspunt daarbij is dat 'Den Berg' tij dens de verbouwing als instituut kan blijven draaien en uitvoering in ge deelten zal dan niet te vermijden zijn. Gedurende de werkzaamheden zullen noodvoorzieningen getroffen worden voor tijdelijke huisvesting. Het totale gebouwencomplex van 'Den Berg' zal enigzins uitgebreid worden in de noordelijke richting (saneringsge- bied). De huidige Ramusstraat wordt min of meer opgenomen in hetcomplex, maar zal gehandhaafd blijven voor het openbaar verkeer. Het aantal vierkante meters ruimte waarover men in het in stituut de beschikking heeft, zal aan zienlijk vergroot worden. Het aantal pupillen (106) blijft hetzelfde Dit bete kent dat in de toekomst voldaan kan worden aan de moderne opvattingen in de zwakzinnigenzorg. Tot die moderne opvattingen behoort onder meer de zogenaamde 'kleinscha ligheid' van een internaat: een inrich- tingsomvang van ten hoogste 150 be dden. hetgeen leefbaarheid en werksfeer in gunstige zin beïnvloedt. Andere voordelen van de kleinschaligheid zijn kinderen zijn geen nummers, en worden door iedereen bij hun naam genoemd; er zyn betere opnamemogelijkheden met de gemeentebevolking (grote mrichtin- In de nota wordt als een van de belang-, rijkste kenmerken van de Goese bin nenstad genoemd: de kleinschaligheid. Als ander opvallend kenmerk geldt, volgens de samenstellers van de nota, de voortdurende groei van de binnen stad, 'dat wil zeggen dat reeds verande ren, waar alle tijden en ook onze tijd een bijdrage aan leveren', aldus de samen stellers. Deze kenmerken wettigen het streven naar de aanwijzing tot be schermd stadsgezicht, menen de heren van Doom, Hoitsma, en Keulemans. De samenstellers komen tot een reeks voordelen die de bescherming kan ge ven, zoals: alle plannen gaan door een extra zeef, namelijk de rijksdienst voor de monu mentenzorg. Dit betekent in de praktijk een grotere waarborg voor de toekom stige kwaliteit van de omgeving, zeker omdat er voor de binnenstad nog geen bestemmingsplan is de historische karakteristiek van een bepaald stadsdeel blijft duidelijker aanwezig. Hierdoor isereen grotere ver scheidenheid in woonmillieus, zodat er meer keuzemogelijkheden zijn in de plek waar men wil wonen financieel gezien zijn er meer moge lijkheden (onder andere in de vorm van subsidies). Erkend wordt dat er ook nadelen ver bonden zijn aan de aanwijzing. Zo zal de voorbereidingsprocedure voor (ver)bouwplannen langer worden. Ver der zal een 'extra zeef verstarrend kun nen werken; zowel uitschieters naar be neden als uitschieters naar boven wor den namelijk door de zeef (de rijks dienst) bijgesteld. De samenstellers stellen dat er in de al beschermde stads-en dorpsgezichten veelal sprake is vaneenstarbeleid: "Zo was tot voor kort de strekking: terug restaureren tot het jaar.....Thans isde tendens: behouden in „Anders steeds meer gezonde bedrijven naar de bijstand" In 1977 al een paar tegenslagen GOES - Het hoofdbestuur van de zuid elijke landbouwmaatschappij (ZLM) vindt het 'absoluut onaanvaardbaar' als teunmaatregelen voor de landbouw alleen zullen bestaat uit sociale- cn structurele aanpassingen en de rijks groepsregeling zelfstandigen. „Willen wij zin onze landbouw levensvatbare bedrijven behouden, dan zijn directe inkomensmaatregelen noodzakelijk. Anders lopen steeds meer gezonde be drijven gevaar, bij de geringste tegen slag inderdaad bij de bijstand terecht te komen," zei ZLM-voorzitter A. J. G, Doeleman tijdens een vergadering van bet hoofdbestuur in Goes. De heer Doeleman toonde zich weinig gelukkig met de opstelling van land bouwminister mr. A. P. J. M. M. van der Stee, die naar aanleiding van de prijs vaststellingen in 'Brussel', niet over di recte inkomensmaatregelen praten wiL Het ZLM-hoofdbestuur stelde zich op het standpunt dat het 'inkomensgat' voor de agrariërs op verantwoorde wijze opgevuld moet worden. Men was niet bijzonder gerust op het komende over leg met de demissionaire bewindsman hierover „Als het niet lukt dan zullen wij ons. zonodig in een spoedvergader ing, ernstig beraden over wat ons te doen staat," aldus het ZLM- hoofdbestuur. Voorzitter Doeleman benadrukte dat gezonde bedrijven, via marktprijzen, zich op normale wijze bij de ontwikke lingen aan moeten kunnen passen. „Be drijven ook die via reserveringen, een onverwachte tegenslag zelf op kunnen vangen," betoogde de ZLM-voorman. Hij wees erop dat in '77 al de nodige tegenslagen opgedoken zijn. verschil- lendepercelen bieten, maanzaad en vlas GEVRAAGD in geheel Zeeland woningen, boerderijen, vakantiewoningen, bouwgrond en andere onroerend goed objekten Rodelko bv teToi181-555 moesten overgezaaid worden en in de fruitteeltsector, maanzaad en vlas moesten overgezaaid worden en in de fruitteeltsector bevroren enkele perce len Cox, zodat deze met meer in bloei kunnen komen. In de veehouderijsector is de grasgroei door het koude weer van afgelopen weken, een stuk achtergeble ven. De heer J. M. van Heijst, veehouderij-deskundige van hwt ZLM- hoofdbestuur, hekelde eveneens de Brusselse prijsbeslulten. „Ze hebben daar zitten treuzelen, zodat we twee maanden te laat de prijsverhoging heb ben gekregen. En dan een verhoging van 3,5 procent, terwijl we met een kosten stijging hebben te maken van 10 pet. Het is eigenlijk meer een aalmoes en voor de veehouderij niet acceptabel." aldus de heer Van Heijst Ook hij drong aan op aanvullende maatregelen: „We moeten onze eigen boontjes kunnen blijven doppen en als dat niet binnen EEG-verband kan, dan moet het maar nationaal gebeuren. Zo niet. dan zijn we straks vooral in de veehouderij allemaal bijstandstrekkers." Strucluurvisie Tijdens de vergadering werd ook aan dacht besteed aan de zogenaamde structuurvisie landbouw." onderdeel van de nota landelijke gebieden. Voor zitter Doeleman constateerde dat er met de uitgangspunten van de struc tuurvisie te werken valt. Hij onder streepte dat het beleid erop gencht moet zijn om de bedrijven van goede ondernemers levensvatbaar te houden: nu de mogelijkheden daarvoor via be- drijfsvergroting minder zijn. zal opbrengst- en kwaliteits verbetering voorop komen te staan. De ZLM- voorziter stelde verder dat een andere vorm van aangepaste bedrijfsvoering plaats zal moeten vinden door middel van beheersovereenkomsten. „We zul len daar met altijd onderuit kunnen. Het belang van grondverbetering, draainage. ontsluiting en ruilverkave ling kan echter niet genoeg onder streept worden. Noodzakelijk is even eens modernisering en rationalisering van vooral de gezinsbedrijven, waar door de arbeidstijden en werkomstan digheden van vooral de gezinsbedrij ven, waardoor de arbeidstijden en werkom standigheden verbeterd kunnen wor den," betoogde de heer Doeleman, Hij vond ook dat de landschappelijke en ruimtelijke beperkingen tothet uiterste beperkt moeten worden, gelet op de be langrijkheid van de landbouw voor de nationale economie. De heer Doeleman ging nog kort in op de beveiliging van het Oosterscheldege- bied. Hij was verontwaardigd over het uitstellen van de beslissing ovr de wijze van afsluiten van de Oosterschelde. „Op deze wijze wordt de veiligheid van men sen opnieuw op spel gezet. Daarom moet er nü een beslissing genomen wor den. zodat technici en deelnemers aan de slag kunnen en op tijd klaar kunnen zijn," zei de ZLM-voorzitter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 7