PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VISSERIJCONFLICT ZAAK EUROPEES HOF Ui Daders moord Buback na vuurgevecht gepakt Eind mei verlaten de laatste Surinamers st;,rfieliU'r het Zeeuws opvangcentrum in Vlissingen lil Nauwelijks verschil tussen bakje pure koffie en mengsel Vissers - na betaling borg - vandaag vrij vandaag Prinselijk paar in Peking verwelkomd X Nederlanders kapten netten Deense vissers neergestort 220e jaargang no. 99 jH Woensdag 4 mei 1977 Tops/rijd pW™ 7 CONSUMENTENBOND DEED PROEF MET 'SURROGAAT' (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Kunnen mengsels een alternatief vormen voor de zo duur geworden koffie? De Consumenten Bond vindt een mengdrank het „pro beren best waard". In landen als de VS en West-Duitsland maken „sur rogaten" de laatste tijd iveer enige opleving door, ook al vanwege de koffieprijzen. Maar de koffiehandel in Nederland ziet er nog niet veel „brood" in. Men denkt dat er mis schien op langere termijn - bij verder stijgende koffieprijzen - meer be langstelling komt. De Consumenten Bond heeft een on derzoekje naar twee soorten koffie- mengsels gedaan, die bij ouderen nog wel bekend zijn uit de oorlogsja ren. Het gaat om koffie met cichorei igebrande wortels van de clchorei- plant) en koffie met gebrande gerst. De bond liet een aantal proefperso nen. zonder dat zij het wisten, deze mengsels in wisselende verhoudin gen drinken. Men wilde nagaan of de mengsels in smaak veel verschilden van „gewo ne" koffie In een verhouding van één op één iéén schep cichorei of gerst op één schep koffie) viel het smaakver schil over het algemeen meteen op De reacties van de betrokkenen va rieerden van „afschuwelijk" tot „iets slapper, maar verder best te drin ken". In een vethouding van één op twee proefde men geen of nauwelijks verschil met de eerder gedronken koffie. Ook toen de proefpersonen achter elkaar een paar bekertjes met ge wone koffie, oploskoffie en koffie- mengsels te drinken kregen, merkten de meesten nauwelijks enig verschil tussen gewone koffie en koffie met ci chorei. Bij een mengsel met gerst ble ken de verschillen beter te proeven. Het geringe verschil tussen gewone koffie en mengselkoffie woog volgens de proefpersonen ruimschoots op tegen de besparing in geld die men met mengselkoffie bereikt. Per pak van 250 gram ihuidige prijs f025) zou men met cichoreikoffie (één op twee) ongeveer f 1,80 besparen met gerst nog iets meer). Dat komt neer op vijf cent per kop (of bekertje). Gezien de smaaktest met deze kof- fiemengsels hoopt de Consumenten Bond dat de koffiefabrikanten bij wijze van proef ook eens in Neder land wat cichorei of gebrande gerst op de markt zullen brengen (diverse koffiebranders doen dat al in andere 'anden). De Nederlandse consument zou dan zelf kunnen proberen of mengselkoffie een alternatief kan zijn nu gewone koffie „bijna onbe paalbaar" is geworden. iVan onze speciale verslaggever Hans de Bruijn) CORK-IERLAND - Het visserijconflict tussen Nederland en Ierland is sinds dinsdagmiddag ver plaatst van de Ierse havenstad Cork naar Luxemburg. De dïstrictsrechter in Cork besloot toen om de zaak tegen de Nederlandse vissers, die binnen de eenzijdig door Ierland uitgeroepen visserijzone visten, door te verwijzen naar het Europese Hof van justitie in Luxemburg. De tien Nederlandse vissersschepen die sinds vrijdagavond werden vastgehouden, kunnen vandaag - na betaling van een borgstelling van 250.000 Ierse ponden (1,1 miljoen gulden) - de terugreis naar Nederland beginnen. l)e beslissing van rechter B. J. Carroll bracht bij de Nederlandse vissers en hun reders grote opluchting teweeg. Volgens de Ierse wet hadden de sche pen eigenlijk in Cork moeten blijven liggen tot het moment waarop het Eu ropese Hof een uitspraak zou hebben gedaan. Dc zaak zou daarna opnieuw voor rechter Carroll hebben moeten dienen. Rond het middaguur nadat de rechts- Nadat het Europese Hof een uitspraak zaak was geschorst - heeft de advocaat heeft gedaan - en dat Kan weken of zelfs van de Ierse regering echter, mr Niall maanden gaan duren-zal de zaak tegen Fennelly. op zeer hoog niveau overleg de vissers opnieuw voor de rechter reid, zouden de Nederlandse visserijbe- langen ernstig nadeel berokkenen, al dus verluidt in kringen van Nederlandse deskundigen. Na afloop van een kort debat tussen de ministers van buitenlandse zaken van de negen EEG-landen zei minister Van der Stoel: ..De Britten zullen met argu sogen naar het Europese Hof kijken Minister Van der Stoel bevestigde dat de commissie, het „dagelijks bestuur'' van de gemeensdhap. al geruime tijd een brief met haar negatieve oordeel over de beperkingen aan Ierland gereed had liggen. Het incident met de Nederlandse gevoerd met de Ierse regering. Daarbij Cork moeten worden voortgezet Heeft vissers nabij de Ierse zuidkust moest werden de knapsteijuridische koppen in Ierland in Luxemburg gelijk gekregen blijkbaar de stoot geven voordat de commissie besloot handelend op te tre den. aldus de Nederlandse bewindsman. Dublin Ingeschakeld om te voorkomen dan zullen de vissers verder moeten dat de Ierse wet overtreden zou worden, worden vervolgd In de praktijk zou dat Na de hervatting van de zitting deelde echter uitsluitend de verbeurdverkla- ^ie noS <*at regering inmiddels de Fennelly mee dat de Ierse regering er ring van de 250.000 Ierse ponden bete- T j geen bezwaar tegen had dat de schepen kenen. zouden worden vrijgelaten. Voorwaarde Wordt de Ierse maatregel in Luxemburg was dat er een garantiesom zou worden gestort die hoog genoeg was om te ver zekeren dat de schippers zouden terug- Links Verena Becker. Rechts Guenter Sonnenberg. als illegaal bestempeld, dan krijgen de Ierse regering aansprakelijk heeft ge steld voor de schade die de vissers heb ben geleden. Van der Stoel wees erop dat de proce- reders - die het bedrag moeten opbren- dure die de Europese commissie tegen gen - hun geld terug. Bovendien zullen Ierland heeft Ingezet te vergelijken is keren indien een hervatting van het de reders dan tegen de Ierse regering met een kort geding Dat heeft als voor- ontslag De directie van het caravanbedrljf in Axel wil het personeel - 26 man - ont slaan stipt Opinie VandaagverschiJntNlxonopde Amerikaanse televisie ln hel eerste van een sene interviews met David Frost bescherming samen werking besprekingen spitsprobleem Zeeuws elftalselectie voortreffelijk ir teriaal. maar enonn spitsprobleem. herdenking Met 'Naar aanleiding van een dagboek' brengt de NOS een nieuw soort herden kingsprogramma's; radio- en televisie programma's. strip. resultaat proces - na een voor Ierland positieve uitspraak van het Europese Hof - nood zakelijk is. Fennelly sprak met de advocaat van de Nederlanders, mr. Rory Conway, een bedrag af van 250.000 pond voor de tien vastgehouden schepen. Dat bedrag is ongeveer gelijk aan de waarde van de vis die zich aan boord van de schepen be vindt. Bovendien moest nog een bedrag van 100 pond (440 guldën) betaald wor den per schipper om hen officieel vrij te krijgen. Rechter Carroll bepaalde ln de morge nuren al dat hij zich niet aan een uit spraak over de werkelijke basis van het visserijconflict durfde te wagen. Die ba sis is namelijk de vraag of Ierland met het eenzijdig afkondigen van een 50- mijls visserijzone illegaal heeft gehan deld. Volgens de advocaat van de Neder landers is dat wel zo. Er bestaan name lijk Europese verdragen over de visserij in eikaars wateren, en die gaan volgens Conway boven plaatselijke wetten. Rechter Carroll erkende deze juridische problemen. schadeclaims kunnen indienen voor de gederfde inkomsten. Een van de in Cork aanwezige reders. C. Vrolijk uit IJmulden. die met drie (Schevenlngsei schepen in Cork ligt. verklaarde na afloop van het proces dat de reders best bereid waren geweest oni hun schepen desnoods maanden in Cork te laten liggen. „Wij willen weten Negen onderling waar we aan toe zijn. Het gaat om ons brood", aldus Vrolijk. De woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij verwacht op korte termijn een uitspraak van het Europese hof gezien de ernst van het ëonflict. Van der Stoel De Nederlandse regering vertrouwt erop dat de Britse regering zal wachten met maatregelen tot beperking van de visvangst in de Britse kustwateren tot het Europese Hof van Justitie zich heeft uitgesproken over de Ierse beperkingen waarvan Nederlandse vissers het slach toffer zijn geworden. De Britse beper kingen die al verregaand waren voorbe- deel dat snel een uitspraak van het Eu ropese Hof is te verwachten. In zijn bijdrage aan het debat gaf Van der Stoel de Britse regering zonder deze met name te noemen de schuld van de moeilijkheden. Dc Britten hebben immers tot nu toe alle voorstellen tot regeling van de visvangsten tussen de de hand gewezen. SONNENBERG LEVENSGEVAARLIJK GEWOND De NVV-bond Mercurius en de voe dingsbonden FNV (bond voor werkne mers in de voedings- en genotmiddelen industrie en de horeca) bereiden acties voor bij de bioscoopbedrijven. Kaderle den hebben hiertoe dinsdagmiddag Ih Utrecht besloten. Inzet ls het nog steeds niet tot stand komen van een aan vaardbare cao voor de rond duizend werknemers in de bedrijfstak. Van onze correspondent) BONN - De Westduitse politie heeft dinsdag na een felle klopjacht de 22- jarige Gunther Sonnenberg en de 24- jarige Verena Becker gearresteerd die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op procureur-generaal Siegfried Buback, ruim vier weken geleden. Buback, de hoogste vertegenwoordiger van het Westduitse openbaar ministe rie. werd in zijn dienstauto doodgescho ten in de binnenstad van Karlsruhe. Toen de auto, na voor een rood stoplicht te hebben stilgestaan, langzaam wilde optrekken, verscheen ineens een motor fiets. De duopassagier, een vrouw, opende het vuur op de wagen. De chauf feur werd onmiddelijk gedood. Gunther Sonnenberg en Verena Decker werden gepakt ln het plaatsje Singen. ln de deelstaat Baden Wuerttembcrg, na naar hun auto openden zij opeens het vuur op de politie. De twee terroristen hielden vervolgens een voorbijrijdende auto aan en dwon gen de bestuurder uit te stappen. Maar op hun vlucht werden zij door de politie in een doodlopende straat klemgereden. Na een fel vuurgevecht werden de twee I terroristen echter uitgeschakeld: Son- een tip van mensen die het koppel in een nenberg werd levensgevaarlijk gewond café hadden gesignaleerd. Politieman nen vroegen de jongen en het meisje in het etablissement naar hun papieren die volgens hen ln de auto lagen. Op weg BRUSSEL - Brendan Dillon i midden de permanente vertegenwoordiger voor Ierland bij de EEG. tn gesprek met minister Max van der Stoel van buitenlandse zaken in Brussel. Rechts Jan Lubbers, de Nederlandse permanente vertegenwoor diger bij de EG. PEKING (ANP) - Prinses Beatrix en prins Claus zijn dinsdagavond in Peking aangekomen voor een werk bezoek van 12 dagen aan de Chinese volksrepubliek. De regeringsfel- lowship F-28. waarmee het prinse lijk paar reisde, 1 andde om 19.00 uur <13.00 uur onze tijd) op de luchtha ven van de Chinese hoofdstad. Conform het karakter van het bezoek was de ontvangst door de gastheren sober gehouden. Na een korte be groeting onderaan de vliegtuigtrap door de vice-minister van buiten landse zaken i belast met Westeuro- pese aangelegenheden) Lioe Tsjeng-Hwa en diens collega van het ministerie van posterijen Lo SJoe- Tsjen. reden de prinses en haar man naar het gastenverblijf in Peking Na een eerste verblijf van drie dagen ln Peking maken de pnnselijke gasten een rondreis door de volksrepubliek. Foto. De Chinese vice-minister van buitenlandse zaken, Lioe Tsjeng- Hwa vencelkomt prinses Beatrix en prins Claus t op de foto niet te zien i op het vliegveld van Peking. en het meisje werd in het been getroffen. Een politieman werd eveneens leven sgevaarlijk gewond. Met Sonnenberg werd de man naar een ziekenhuis ge bracht. Verena Becker werd overgebracht naar de gevangenis in Stuttgart- Stammheim. waar ook de Inmiddels tot levenslang veroordeelden Andreas Baader. Gudrun Enslin en Jan Carl Raspe gevangen zitten. Verena behoort tot de zogenaamde Beweging van de Tweede Juni en werd in mei 1974 uit de gevangenis vrijgelaten in ruil voor de vrijlating van de ontvoerde CDU- voomtter Peter Lorenz. KOPENHAGEN (UPIl - De Deense ma rine heeft dinsdag een korvet gestuurd om drie Deense treilers bij te staan die meldden dat Nederlandse collega's hun netten hadden stukgevaren. Een marinewoordvoerder in Aarhus zei: „Vier Nederlandse treilere omsingelden dinsdag op 30 tot 40 mijl ten noordwes ten van Jutland drie Deense treilers. De Nederlanders kapten de netten van de Denen die daama om assistentie ver zochten. Het korvet Tri ton werd naar de plaats gezonden maar toen het daar ar riveerde waren de Nederlanders al ver dwenen. MEESTEN GAAN NAAR NOORD-BRABANT in vijl CENTRAAL BUREAU HIELP IN ZEELAND 128 GEZINNEN AAN EEN HUIS VLISSINGEN - Eind mei zullen de laat ste Surinamers, die in Zeeland gecen traliseerd huisvesting en verzorging genoten in een opvangcentrum, daaruit vertrokken zijn. Van de 29 mensen, die thans nog in het gebouw St Joseph te Vlissingen wonen zullen de meeslcn dan naar Noord-Brabant gaan. waar zij op een enkel gezin na- eigen woningen zullen betrekken. Een paar gezinnen gaan ook naar woningen in Goes en Middelburg. Het gezin, waarvoor nog geen eigen huisvesting is gevonden, wordt tijdelijk ondergebracht in een opvangcentrum in Bergen op Zoom. Dit alles werd bevestigd door de heer J. G L. Geerdes, plaatsvervangend hoofd van de afdeling coördinatie en afwikke ling van het 'Centraal Bureau Uitvoer ing Vestigingsbeleid migranten uit Su riname' te Den Haag Dit bureau had de zorg voor de ln opvangcentra gehuis- vestte Surinamers. In oktober vorig jaar telde Zeeland nog vier opvangcentra. Baarland (met op dat tijdstip 22 tijdelijke bewoners.) Breskens met toen 33) pension Ciska Vlissingen (met toen nog 7 Surinamers) en het voormalige St Joseph Ziekenhuis weer terug, evenals het CNV- in Vlissingen, in oktober '76 nog het vakantieoord in Oostkapelle. In het grootste Zeeuws Centrum met toen 95 Surinaamse bewoners, voornamelijk Hindo-stanen. Al deze centra zijn - op 't St Joseph na- inmiddels opgeheven, omdat de tijdelijke bewoners elders- meestal met medewerking van gemeen tebesturen en woningbouworporaties- een eigen 'home' gevonden. Eind mei doet St Joseph de deuren dicht, waar mee dan ook het laatste opvangcen trum in Zeeland verdwijnt. Nog ver voor eind vorig jaar had het het bungalow park 't Zeepe in Burgh -Haamstede- waar ook tijdelijk Surinamers verbleven- zijn oorspronkelijke functie vroege voorjaar van 1976 werd geschat dat Zeeland, onder zijn bevolking zo'n 3000 Surinamers telde, gehuisvest zowel in eigen woningen als in opvangcentra. Volgens de heer Geerdes van het Cen traal Bureau waren er perl januari 1977 in Zeeland 128 Surinaamse gezinseen heden of wel 638 personen definitief ge huisvest door zijn bureau met mede werking van gemeenten en woning bouwverenigingen. waarvan het me rendeel m de steden Middelburg, Vlis singen en Goes. Het Centraal Bureau had met de direkteur-eigenaar van St Joseph, de heer J. C. de Vries, uit Den Haag een contract van twee jaar lopen tot en met november van dit jaar voor verzorging en huisvesting van Surinamers in dat gebouw. 'Maar de opname van deze mensen in normale huisvesting is snel ler gegaan dan we hadden verwacht', aldus de heer Geerdes. Het Centraal Bureau, dat per januari 1976 nog 100 opvangcentra in het land onder zijn beheer had, verwacht, dat dit er per 1 juni nog maar tien zullen zijn. Het is vrijwel zeker dat het St Joseph-gebou w in Vlissingen zal verkocht worden, maar eigenaar de Vries was niet te be reiken voor nadere bijzonderheden. DEN HAAG (ANP) - Een helikopter van de luchtmacht heeft dinsdagavond de iloot van een eerder op de dag neerges torte Starfighter uit zee opgepikt. De man verkeert, volgens een woordvoer ster van de luchtmacht, in goede condi tie. De Starfighter is in zee gestort, maar de piloot had zich met zijn schietstoel we ten te redden. Hij werd aangetroffen dobberend in zijn reddingsbootje. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend. De Starfighter van de vliegbasis Leeu warden verdween dinsdagmiddag om half vier tijdens een luchtgevechtsoefe ning boven de Noordzee. Op het mo ment van de vermissing bevond het toe stel gevlogen dooreen vlieger op deta chering van de vliegbasis Volkel, zich op zestig kilometer noordwestelijk van de Waddeneilanden. Er werd direct een zoekactie op gang gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1