PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VISSERS VOOR RECHTER PI©"010 'Buitengebeuren' centraal op zonnige koninginnedag CDA IN HERSTEL Oliespuiter bedwongen Vlaggetjesdag in Ierse Cork DUIZENDEN IN DEFILE de krant van zeeland MUZIEK, OUDE EN NIEUWE SPELEN GEVOLGEN KLEIN' Doden bij schietpartij in Istanboel 220e jaargang no. 97 Maandag 2mei 1977 De veertien Nederlandse vissersschepen die in de Ierse havenstad Cork zijn ovqelegd zijn de volgende: de SCH22 „De Buis", SCH 54 „Franziska", SCH33 Maria", SCH 90 „Onderneming I", SCH 108 Onderneming II", SCH 81 Frank Vrolijk CznSCH 120 „Poseidon", SCH 302 „Willem van der Zwan 'jw 172 „Dirk-Diederik", KW 122 Arte Ouwehand", KW 49 „Schout Vel- thuys". KW 171 „Jan Maria", IJM36Egmonden natuurlijk de VL89 „Mom- ka", alsmede het hospitaal-kerkschip „De Hoop". De schepen SCH 22,54,108 en 120 zijn niet aangehouden en opgebracht, maar uit solidariteit toch naar Cork gevaren. Foto: rijen Nederlandse trawlers, afgemeerd in de haven van Cork. Van onze speciale verslaggever Hans de Bruijn) CORK - De veertien Nederlandse vissersschepen die vrijdagavond door de Ierse marine werden aangehouden en opgebracht naar Cork wegens vissen binnen 50 mijl van de Ierse kust, hebben hun daad zeer bewust begaan. Zij wilden daarmee een confrontatie uitlokken met de Ierse autoriteiten, die eenzijdig de 50-mijlszone instelden. Deze confrontatie vindt vanmorgen maandag plaats. De Nederlandse vis sers zullen zich om half elf plaatselijke tijd moeten verantwoorden voor de plaatselijke rechter. De verwachting is dat zij op borg worden vrijgelaten. - De vissers kunnen zich in ieder geval gesteund weten door de Nederlandse ministers Van der Stee (landbouw en visserij) en Van der Stoel (buitenlandse zaken). De ministers hebben met de re ders van de Nederlandse vissersvloot zaterdag een spoedberaad over de kwestie gehouden. De Nederlandse re gering heeft de Ierse actie als „illegaal" bestempeld en in felle bewoordingen afgekeurd. In Den Haag is men bezig naar het zoe ken van de snelste weg om het conflict tot een oplossing te brengen. De Nederlandse ambassadeur in Du- puinhoop held Henk van Ulsen brengt 'Mijn held Tsjlts- jlkow' van Gogol, Radio- en televisie programma's: Strip kampioen Kampioen Ajax was niet overwerkt op de dag van de arbeid. titel beker eindelijk Knetemann: eindelijk hebben wij ook de grote overwinning stijl Peter Hcrüngs reed in sublieme stijl naar een zege m de Axelse i hand blin, mr. F. van Raalte overhandigde za terdag een officiële protestnota van de Nederlandse regering aan de Ierse mi nister van buitenlandse zaken. Garret Fitzgerald. Daarnaast heeft de Neder landse ambassade in Ierland gezorgd in het kader van de consulaire bijstand een advocaat, van de vissers. Europese hof te zullen dagen. Hij moet daarvoor nog toestemming krijgen van zijn collega's uit de Europese commis sie. Volgens een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij is het wachten daarop niet meer dan een formaliteit. De Europese commissie komt vandaag In de algemene raad van ministers van maandag speciaal bijeen om zich te be- buitenlandse zaken van de EEG zal mi nister Van der Stoel dinsdag een verkla ring afleggen en daarmee opnieuw de raden over het conflict. Landbouw commissaris Gundelach, die zich duide lijk teleurgesteld toonde over deze wen- MiMdjdige Iterse uitbreldmg van territo- Jnntn het toch al.gevoelige erimoel- rlale waLen opnieuw aa/de orde stel- 3' Europees landbouwcommissaris Gun delach heeft Van der Stee toegezegd de Ierse regering voor deze zaak voor het zijn collega's het groene licht krijgen voor een snel en krachtig optreden tegen Ierland Waarschijnlijk zal Gundelach de com missie eerst voorstellen van Ierland in een brief te eisen dat zij haar eenzijdige maatregelen binnen zeven dagen In trekt. Als Dublin dit weigert, kan de commissie de Ierse regering voor het Europese hof dagen. De vissers geven als reden op voor hun aanwezigheid binnen de 50-mijlszone dat zij de scholen makreel waar zij op visten, gevolgd waren. Eerder vorige week was de vissers door hun reders te verstaan gegeven dat zij de vis moesten volgen, ook al zou deze zich naar de Ierse visserij gronden verplaatsen. De vissers kregen opdracht om gewoon door te vis sen, waarmee zij bewust het risico aan vaardden door de Ieren te worden aan gehouden, Ierland heeft zoals gemeld per 1 april een eenzijdige visserijmaatregel afge kondigd. Binnen een zone van 50 mijl uit de kust is vissen voor schepen met een lengte van meer dan 33 meter en een sterkere motor dan 1100 pk verboden verklaard. Alle 14 Nederlandse schepen overschredjn deze grenzen. De vissers visten reeds vanaf vorige week woensdag in de verboden wate ren. Vrijdagmiddag vond voor het eerst een controle plaats door een vliegtuig van de Ierse luchtmacht. Vrijdagavond omstreeks zes uur verscheen het korvet Deirdre van de Ierse marine bij de drie Nederlandse vissersschepen die bij de zuidelijke havenstad Cork op zo'n 28 mijl uit de kust aan het vissen waren. De Ieren kozen de VL 89 Monika van de Vlaardingse rederij Kwakkelsteln voor hun aanhouding uit. Schipper Cor Schonenberg van de Monika kreeg twee marinemensen aan boord die hem ar resteerden. „Wij kregen eerst het ver zoek om de Ierse wateren te verlaten, maar dat weigerden wij. Toen werden we onder arrest geplaatst", aldus de schipper. De twee marinemensen - gewapend met Slot zie pagina 3 kolom 5) Paus Paulus VI heeft zaterdag bis schop Gijsen van Roermond ontvangen in een particuliere audiëntie. SOESTDIJK iANPi - Koningin Juliana heeft op haar 68ste verjaardag weer de gelukwensen in ontvangst genomen van enkele duizenden Nederlanders die in groepsverband of individueel naar Soestdijk waren gekomen voor hel traditionele bloemendefilé. De felicitaties golden ook nog een beetje het in De voltallige koninklijke familie, inclusief de elf kleinkinderen, verscheen om half elf op het bordes (foto). tZie verder pagina 7i. GEEN OVERDREVEN UITBUNDIGHEID VLISSINGEN - Een bloesemend en zonnig Zeeland vierde zaterdag de 68- ste verjaardag van koningin Juliana, Het spreekwoordelijk, bijna legenda risch geworden Oranjezonnetje over goot de Zeeuwse dorpen en steden, waar de bevolking- en dan vooral het jeugdige deel -opgetogen, maar vrijwel nergens overdreven uitbundig konin ginnedag vierde, 's Morgens voor tien uur was het op veel plaatsen nog rustig, met in de dorpen slechtseen wat vroege brommer of een fluitende vogel, die de stilte verstoorde. Maar na tien uur kwam er leven in de brouwerij en nam ook hel verkeer op de wegen aanmerke lijk toe. In Domburg echter werden de bewoners al om even negen uur aan koninginne- feest herinnerd door klokgelui en trom petgeschal vanaf de dorpstoren, en in het Noord-Bevelnnd.se Colljnsplaat luidden de klokken al even na acht uur. De fanfare "Advendo" in het Beve- landse Wolphaartsdijk was niet het enige muziekkorps dat wij op onze tocht ontmoetten. Met een mars door het veel bevlagde dorp werd een druk pro gramma van activiteiten ingeluid, waarbij onder meer de voetbal-teams van de tweelingdorpen Oud- Sabbinge^ Wolphaartsdijk elkaar be- kampten en de jeugd 's middags in wed- strijdvorm haar best deed de dorpsvij ver van' een aantal al te vet geworden karpers te bevrijden. Ook in het a) even Zuldbevehindse nabij Kloetinge werden de bewoners 's morgens door klokken gebeier van de Geertestoren er aan her innerd dat er die dag "iets te doen" was. De brassband "Excelsior" trad daar om halftien al "in 't geweer" om de jongere schoolkinderen onder feestmuziek naar het poppenspel in Amicitia te begelei den. 's Middags - na een snelle tocht door Schouwen-Duiveland en Zeeuwsch-Vlaanderen - keerden we in het door vlaggen en bloeiende tuinen kleurrijke Kloetinge terug, om nog net een paar glimpen op te vangen van het ringsteken, een oude Zeeuwse sport, ditmaal beoefend door in moderne rul- terdracht en op pony's en rijpaarden ge zetenjongens en meisjesen ouderen, die voor hun toernooi het sfeervolle Markt plein hadden uitgezocht. De kloetinge- naren konden ook nog meedoen aan een (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het CDA heeft zich volgens de jongste NIPO- Rooie-Haan-, enquête enigszins hersteld van de sterke teruggang van vlak na de kabinets crisis. Het CDA zou nu duidelijk als grootste partij uit de stembus komen met 33,2 procent (51 zetels), tegen de PvdA 29,2 procent (45 zetels). De VVD komt op 19,2 procent, goed voor 30 zetels. De progressieve drie bleven, vergeleken met de enquête van vorige maand, stabiel met 55 zetels. D'66 liep iets terug, van 7 naar 6 zetels en de PPR ging licht, vooruit, van drie naar vier zetels. Het CDA verloor ten opzichte van de enquête van maart 2,1 procent (3 zetels vergeleken echter met een tussentijdse peiling van vlak na de kabinetscrisis, die een teruggang van 5 zetels voor het CDA voorspelde, liep het CDA weer twee zetels in. De WD, die vlak na de val van het kabinet 5 zetels zou winnen, moest daar in de jongste peiling weer twee van inleveren, zodat de winst ten opzichte van de vorige maand drie zetels bedroeg. De kleine partijen bleven nagenoeg gelijk, wat betekent dat CPN, PSP en Boerenpartij één zetel zouden verliezen vergeleken met de vorige verkie zingen van 1972, en DS'70 nog slechts één van de zes zetels overhoudt. Uit de enquête blijkt voorts dat CDA en WD samen over 81 zetels kunnen beschik ken, dus 6 meer dan de meerderheid van 75 zetels. Het percentage mensen dat overigens nog steeds niet weet op welke partij het gaat stemmen op 25 mei bedraagt 19 procent, terwijl 6 procent aankondigt in het geheel niet naar de stembus te zullen gaan. (Van ome correspondent) STAVANGER-De Amerikaanse specialistengroep onder leiding van Red Adair is er zaterdag in geslaagd de oliespuiter op het booreiland Bravo onder controle te krijgen. De groep van Adair deed zaterdag een vijfde poging het gat te dichten, en deze keer met succes. Eerst werden stalen platen in de oliestraal geschoven. Daarna werd een vier ton zware kap op het uiteinde van de boorpijp aangebracht. Om het gat voorgoed te dichten werd ten slotte onder hoge druk modder in de pijp gespoten. Ondanks de afsluiting is er in de olie- en aardgasbel onder de Bravo nog sprake is van behoorlijke overdruk. Volgens een naaste medewerker van Adair. Jack Thompson, zal worden geprobeerd deze druk weg te nemen door een nieuwe pij pleiding aan te leggen naast de be staande. Een Noors hefschroefvliegtuig, dat ma teriaal en levensmiddelen aan boord van de Bravo zou brengen, is in de met olie bedekte zee gestort. Van de drie koppige bemanning is niemand terug gevonden. De Noorse minister-president Nordli prees de groep van Red Adair enkele uren na hun geslaagde afsluitpoging uitvoerig. „Zij hebben uitstekend werk verricht. Mijn eerste reactie is er een van enorme opluchting", aldus de Noorse premier. De produktie van alle booreilanden in het Ekofisk-veld is vanaf zondag weer hervat. De Noorse regering had afgelo pen donderdag onder druk van de linkse partijen in het parlement „om veilig heidsredenen" de produktie in dit ge bied laten stop zetten. De oliespuiter heeft naar schatting 28.000 ton olie in de Noordzee doen te rechtkomen. Omdat ongeveer de helft van deze olie vrijwel direct na het vrij komen verdampt, schat men dat er nu nog zo'n 14.000 ton olie op de golven drijft. Verrassend klein Volgens een adviescommissie van de Amerikaanse kustwacht is het niet no dig apparatuur uit Amerika te laten overkomen om deze olie op te ruimen, omdat golfslag en verdamping ook dit restant zullen vernietigen. Volgens een Noorse functionaris zullen de gevolgen van de olievlek „verrassend klein" zijn. Wat de gevolgen zijn van de ramp met de Bravo is nog niet duidelijk. Geschat wordt dat de Phillips Company, de ei genaar van het booreiland, per dag 5 miljoen dollar aan produktlekosten heeft verloren. Evenmin staat vast hoe de ramp is begonnen. De Noorse rege ring zal daarnaar een onderzoek instel len. Er is al een speciaal olieveiligheidsde- partement opgericht. Momenteel wor den alle olieboorplatformen volgens verscherpte veiligheidsnormen onder zocht. Aan boord van alle booreilanden zijn Noorse veiligheidsexperts gesta tioneerd. ISRANBOEL - Een massabijeenkomst ter gelegenheid van de 1-meiviering in het centrum van Istanboel. georgani seerd door de linkse Turkse vakcen trale Disk, is zondag uitgelopen op schietpartijen, waarbij volgens het semi-officièle Turkse persbureau Ana- tolie minstens 30 mensen om het leven zijn gekomen. Zeker 50 mensen zouden verwondingen hebben opgelopen. De schietpartijen zouden zijn begonnen toen linkse extremisten het vuur had den geopend op de politie en vakbonds leden die de bijeenkomst bijwoonden. Op een gegeven ogenblik begonnen ook sluipschutters die zich genesteld had den op de daken van gebouwen rond het grote plein waar een massabijeenkomst werd gehouden, te schieten op de politie die onmiddellijk terugschoot. Op het plein hadden zich toen circa 150.009 mensen verzameld' Duizenden mensen verdrongen elkaar toen zij een goed heenkomen trachtten te vinden. In verschillende delen van de stad braken vechtpartijen uit tussen vakbondsleden en linkse extremisten die met stokken en messen gewapend waren. Intussen duurde het vuurge vecht tussen de politie en andere linkse extremisten voort. De extremisten hadden deel willen nemen aan de grote mars die vooraf ging aan de massa bijeenkomst. Zij werden echter niet ge tolereerd door de vakbondsleden. Bij de vechtpartijen werden ook auto's in brand gestoken. De omgeving van het Taksimplein waar de bijeenkomst werd gehouden, ligt vol glas. Vele ramen van hotels, bankgebouwen en overheidsbu reaus zijn ingegooid. puzzelorrientatierit: één van de vele. die op koninginnedag in Zeeland werd ge houden In Nieuwerkerk op Schouwen- Duiveland had de drumband eventuele langslapers al tijdig gewekt. Op het sportveld vermaakten de kinderen van de schoolklassen zich met spelen als ringsteken per fiets, hoepelen met een autoband, blokdansen en zaklopen. in hun verrichtingen aangevuurd door be langstellende familieleden en klasgeno ten. Ook de Oosterlanders waren 's morgens vroeg gewekt met de tonen van hun Oosterlandse Fanfare. De Jongere schoolkinderen werden hier - onder meer - opeen filmvertoning getracteerd. Zierikzee deed tegen een uur of half elf (Slot zie pagina 5 kolom 2) Red Adair na de succesvolle poging de spuiter te dichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1