HERUNGS IN SUBLIEME STIJL NAAR ZEGE IN MOTORCROSS AXEL Rallycrosser Hirdes tweede achter snelle Van Bruggen ONDANKS ZWEMVERLIES TOCH STUG EN DE LIJN Ondanks formidabele achtervolging Wolsink en Sigmans Johan Scheele achtste PZC/s John en Anneke Veldman wonnen zeilstrijd Arne Toeschouwer verongelukt op Nürnberg AXEL - De 4 kopstukken, die organisator Harry Goossens had weten te strikken voor de motorcross in Axel. hebben de 5000 toeschouwers zaterdag een middagje topsport van de bovenste plank bezorgd. Een enerverende finale, waarin Gerrit Wolsink en Frans Sigmans van ver in de achterhoede oprukten naar een derde en een vierde plaats en Peter Herlings in zijn sublieme rijstijl naar een dikverdiende overwinning reed, vormde het in drukwekkend sluitstuk. In dat geweld van absolute wereld klasse accentueerde Johan Scheele uit Zaamslag zijn grandioze come-back. Met 'n schitterende achtste plaats heeft hij zich nu al definitief verzekerd van een plaats in de finale voor het Neder lands kampioenschap. Het was op voorhand te voorspellen, dat de winnaar van de Axelse motorcross moest worden gezocht tussen de vier 'vedetten' uit de Nederlandse crosswereld. Gerrit Wolsink, Frans Sigmans, Peter Herlings en Toon Karsmakers mogen dan wel vrijgesteld zijn van deelname aan de selectiewedstrijden, genoegen nemen met 'n be scheiden klassering kan een crosser van die naam zich nauwelijks permitteren. En daarom benadrukte Gerrit Wolsink net voor de start van zijn serie: „Natuurlijk neem ik op dit zware circuit geen onverantwoorde risico's. Maar de toeschouwers komen hier toch hoofdzakelijk om ons aan 't werk te zien en als ik voorin zit. zal ik heus wel voor de overwinning rijden." Franske Sigmans was iets voorzichtiger in zijn voorspelling. „Mor gen start ik in Hengelo en die cross is voor mij veel belangrijker. Bovendien is 't soms gevaarlijk voor ons in die selectiewedstrij den. Die jongens, waar we hier mee geconfronteerd worden, missen de internationale ervaring en als ik bij de start achteraan zit ga ik beslist niet riskeren om al die jongens voorbij te gaan." Een leuke redenering, waar overigens De belangstelling van de toeschouwers tijdens de finale niets van overbleef. Want Sigmans had inderdaad een uit erst zwakke start.Met Gerrit Wolsink kwam hij bij de eerste doorkomst niet in de eerste 20 voor, terwijl op dat mo ment Toon Karsmakers en Peter Her lings, in die volgorde, via een splij tende demarrage de maat namen van het overige rennersveld. bleef zich gedurende die hele reeks con centreren op de solo van Peter Herlings, maar vooral op de achtervolging van Frans Sigmans en Gerrit Wolsink. Want de twee topcrossers toonden zich ter dege bereid om risico's te nemen. Spec taculair rijdend en met speels gemak tegenstanders passerend begonnen ze aan een rush, die hen op vier ronden van het einde achter Johan Scheele op de 6e en 7e plaats bracht. Een Johan Scheele. die na de start was opgerukt naar de vijfde plaats, maar die in de laatste ron den conditioneel in moeilijkheden kwam Het was nauwelijks verwonder lijk. dat hij de aanval van het duo Sigmans-Wolsink met kon pareren, en in de laatste ronde moest hij alleen Matje Hensen nog voorbij laten gaan Peter Herlings reed onbedreigd naar de overwinning, op een vrij grote afstand gevolgd door Tbon Karsmakers. Frans Sigmans en Gerrit Wolsink duelleer den voor de derde plaats met Sigmam als winnaar. Demonstratie Peter Herlings had zijn enorme klasst eerder ook al in de serie gedemon streerd. Het 20-jange talent uit Gemert moest in die reeks afrekenen met Frans Sigmans en hij deed dat op een manier, die de supporters van Sigmans deed verbleken Vooral op zandcircuits heeft Herlings dit jaar al meerdere keren be wezen. dat hij zeer buinenkort de con frontatie met de wereldtop niet meet hoeft te schuwen. ..Ik heb dit jaar Frans Sigmans al eens meer achter me gela ten". vertelde hij na afloop van de sene glunderend. „Misschien zullen Sigmans en Wolsink nu wel zeggen, dat ze deze cross niet zo belangrijk vinden, maar ik weet zeker dat ook zij vandaag voor de overwinning reden De eerste serie internationalen, waarin Wolsink en Toon Karsmakers de toon aangaven, werd enigszins ontsierd dooi een valpartij van Paul Karsmakers. De jongere broer van Toon was op kop ge start en toen hij al na enkele ronden ge passeerd was door Wolsink en Toon Karsmakers, moest hij te vaak risico's nemen om bij de kop te blijven. Dat brak hem twee ronden voor de finish op. toen hij bij één van de vele hindernissen een verkeerde beweging maakte en over de kop ging. De dienstdoende arts consta teerde een sleutelbeenbreuk en eer lichte hersenschudding. Toon Karsmakers won die reeks mei een comfortabele voorsprong op Gerit Wolsink Hans Witte Behalve Johan Scheele reed zich in Axel nog een andere Zeeuw in de kij ker. In de finale junioren 125 cc was Hans Wille uit Middelburg de refelatie van de dag. Evenals tijdens de serie had hij in de finale een matige start, maar eenmaal goed op gang vormde de Mid delburger een ernstige bedreiging voor leider Harry Barendregl. Die leider splaats was niet haalbaar, maar met zijn uitstekende tweede plaats bewees Hans Witte dat hij in deze categorie met de besten meekan. In diezelfde finale haalde Piet de Visser uit Middelburg een 23e plaats en Dirk den Engelsman, eveneens uit Middel burg, een 30e plaats. Bij de^ senioren 250 cc stond er geen maat op het meesterschap van Eddie Meursch uit Bergschenhoek. Hij won beide manches vooi Hans Ramselaai uit Soest. Leo Ovaa uit Souburg reed een sterke eerste manche, die hij besloot met een 5e plaats. In de tweede manche had hij met pech af te rekenen en dat kostte hem een goede klassering in de eindstapd. Louis Murre uit Hansweert reed bijzonder constant: hij finishte beide malen als achtste en eindigde ook op die plaats in de eindstand. Compliment Peter Herhng achten reeds een voortreffelijke Axelse motorcross, die hij winnend afsloot. Hier is hij in de achtervolging op Toon Karsmaker. De organisatoren van de Nederlandse Motorsport Bond (NMB)en Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMVi waren vol lof over hel zware, maar zeker niet gevaarlijke circuit in Axel. Over het ongeval met Paul Kars makers zei de heer De Konmg. hoofd bestuurslid van de KNMV: „Zo'n val komt volledig voor rekening van de crosser zelf. Het circuit hier is beslist niet gevaarlijk, maar wel erg moeilijk. Door het opgespoten zand komen er na iedere reeks meer kullen en een njder die boven zijn krachten rijdt moet dat vrijwel altijd bekopen Alleen de beste crossers, dus de rijders die ten allen tijde de controle over hun machine hebben, komen op een circuit als hier in Axel altijd vooraan." Uitslagen Finale junioren 125 cc: 1 Haary Barendregt, SUedrechl. 2 Hans Witte, Middelburg, 3 Ferry Oskam. Woerden. 4 Dick Vos. Apeldoorn. 5 Wnn van de Brink, Harskamp; 6 Ane van der Pol, Barendrecht, 7 Bert Konis. Schiedam; 8 Rein Drlks, Vlaardtngen, 9 Marcel Slaghekke. UJrecht. 10 Appie Hissink. Beekbergen 23 Piet de Visser. Middelburg. 30 Dirk den En gelsman. Middelburg ie manche junioren 250 cc: 1 Eddie Merus, Berschenhoek. 2 Hans Ramselaar, Soest; 3 Frank de Haan, Zaandam. 4 Gerne Doms, Dorst 5 Leo Ovaa. Souburg, 6 Gerard Ko ning, Zand voort; 7 Arnold van Eyden, Amers foort, 8 Louis Murre, Hansweert, 9 Ron Wil- lems, Amsterdam; 10 Frans Haaken, Badhoe vedorp; 14 SJaak Meulmeester. Koudekerke, 20 Peter de Kunder. Nleuwdorp; 33 Jan Goos sens, Axel; 36 .Tan Bouten, Viissingen, 42 Jan Berendsen, Viissingen 2e manche junioren 250 cc: 1 Eddie Meurs, Bergschenhoek, 2 Hans Ramselaar. Soest; 3 Gerrie Doms. Dorst, 4 Ronald de Beer, Bus- sum, 5 Gerard Koning, Zandvoort, 6 Frans Haakes, Badhoedorp. 7 Frank de Haan, Zaandam, 8 LKouis Murre. Hansweert. 9 Ron WiUems. Amsterdam; 10 Arnold van Eyden. Amersfoort, 16 SJaak Meulmeester, Koude kerke. 17 Jan Bouten, Viissingen; 26 Leo Ovaa, Souburg 22 Peter de Kunder, Nieuw- dorp' 33 Jan Goossens Axel 39 .Tan Rprpnri- sen, Viissingen Eindstand 1 Eddle Meurs; 2 Hans Ramselaar; 3 Gerrie Doms; 4 Frank de Haan; 5 Gerad Koning 6 Ronald de Beer; 7 Frans Haaken, 8 Louis Murre, 9 Arnold van Eyden, 10 Marting van de Burg 14 SJaak Meulmeester; 16 Leo Ovaa. lc serie internationalen 500 cc: 1 Toon Kars makers. Waalre; 2 Gerrit Wolsink. Lochem. 3 Henk Aarts, Veldhoven; 4 Gerard Verhoeven, Boekei, 5 Arie van Herpen. Zallbommel; 6 Rene van de Made, Dongen; 7 Johan Scheele. Zaamslag; 8 Ad Verslegen, Volkel, 9 Jo van Ham. Uden, 10 Arno Bosch, Heerlen. 2e serie; 1 Peter Herlings, Gemert; 2 Frans Sigmans. Bakel; 3 Wieger Boersma, Bergen, 4 Mat Hensen. Ulestralen; 5 Peter van de Nieu- wenhof, Son, 6 Hans Brans, Son. 7 Ben Bus- sers, Volkel; 8 Mat Gielen. Helden. 9 Peter van der Vleuten, Best. 10 Ane van Beers, Eersel. Finale 500 cc 1 Peter Herlings, Gemert, 2 Toon Karsmakers Waalre- 3 Frans Sigmans, Bakel, 4 Gerrit Wolsink. Lochem 5 Henk Aarts. Veldhoven, 6 Mat Hensen. Ulestraten; 7 Arno Bosch, Heerlen, 8 Johan Scheele. Zaamslag; 9 Mat Gielen, Helden. 10 Ad Ver stegen, VolkeL Johan Scheele reed een uitstekende wedstrijd in Axel. VEERE - Met wat vertraging is de wv Arne aan het zeilwedstrijdseizoen be gonnen. Na uitstel van de paaswed- strijden en afgelasting van deze uitge stelde races heeft het er zelf naar uitge zien. dat het ook afgelopen zondag niet zou lukken. De start verliep trouwens niet helemaal vlekkeloos net voor de verlossende schoten werd de baan verlengd, hetgeen nogal een omschakeling voor de zeilers met zich meebracht De strijd in het 'berekende klassement ging tussen Kees Beije met Europe uit Veere en de 420's van Veld man uit Middelburg en Wallage uit Viis singen. Beije haalde s morgens de eer ste plaats maar moest 's middags met een derde plaats genoegen nemen, John en Anneke Veldman werden door een gewonnen tweede wedstrijd en een tweede plaats ln de eerste race uiteinde lijk winnaar, vóór Beije. Marcel en René Wallage werden (met een derde en een tweede plaatsi als derde geklasseerd. Ronald W'ït haalde met een Laser een mooie vierde plaats en de nieuwkomers Joop Rotteveel en Robert-Jan Poer- stamper uit Viissingen werden met hun 420 vijfde De snelvarende Slmoun 4 85 van Raymond Castel en Jos de Beer (een Vllssings-Middelburgse combinatie» werd zesde, 's Morgens maakten zede op één na snelste tijd en s middags gingen ze als eerste over de finishlijn, maar na het rekenwerk belandden ze net buiten de pnjzen op de zesde plaats. Maarten de Vries werd met zijn Europe zevende en de gebroeders Steketee met Slmoun 4.35 legden beslag op de achtste plaats. Enk en Karin vzn Wijngaarden voeren met hun Spanker en sterke tweede race (ze pakten de 420 van Wallage net niet) en werden toen zevende, s Morgens brachten ze het echter met verder dan een twaalfde plaats en daardoor be landden ze in het eindklassement op de negende plaats De volgende wedstrijd is op 5 juni. COVENTRY - Wanneer een nationale ploeg in een drielandenwedstrijd met een achterstand van 67 punten als tweede eindigt, is men snel geneigd de hakbeil ter hand te nemen. De Neder landse zwemploeg, die in Coventry strijd leverde met Groot-Brittannié en Frankrijk, leed een dergelijke - zo op het oog-zware nederlaag. Maar deson danks zou het irreéel zijn de ploeg daarom te veroordelen. De prestaties vertonen - vergeleken met de zes- landenwedstrijd in Rotterdam - over bijna alle linies een stijgende lijn, het geen het duidelijkst wordt gedemon streerd door het feit, dat de oranjefor matie acht eerste en tien tweede plaat sen naar zich toetrok. Annelles Maas etaleerde weer eens kwistig haar grote talenten. Met over winningen op de 200. 400 en 800 meter vrije slag en een groot aandeel in de triomf van het vrtje-slagkwartet, was zij de ster van het bijzonder sfeervolle fes tijn in Coventry. En passant legde de schier onvermoeibare 16-jarige Wage-, ningse ook nog beslag op tweede plaat sen op de sprint en de 400 meter wissels lag, De Europese zwemwereld is duide lijk opmerkzaam gemaakt op dit talent, dat ongetwijfeld bij de 'Europese' in au gustus in Zweden een stevige vinger in de pap zal hebben. Haar glansnummer was de 400 meter, waarop ze met 4.23.13 slechts een fractie van een seconde bo ven haar nationale record bleef. Maar ook Diane Edelijn, twee keer moeiteloos winnares op de rugslag- nummers. en Ineke Ran, de verwachte winnares op de sprintnu Enith Brigitha het h ad laten afweten, en met een opval lende 100 meter vlinderslag (1.06.09) en een verwarmend goed gezwommen 400 meter vrije slag (4.28.16) toonden aan. dat zij een goede vorm weten vast te nouden. Wijda Mazereeuw en ook haar streekgenote Yolanda Aggenbach stelde teleur, hetgeen ook van toepas sing is op de 'kleintjes' Maritska van der Linden en Daphne Demuth. Maar wat voor de hele ploeg meespeelde, gold in nog meerdere mate voor deze Jongeren Coventry was de vijfde zware wedstrijd m evenveel weken. Bü de heren kwam toch ook ontegen zeggelijk de progressie van de vorm aan de oppervlakte. In feite was er sprake van een B-ploeg, want Henk en Hans Elzerman. Kees Vervoorn. Robin en Ronald Woutering en Henk Bakker konden om verschillende redenen niet aan de start verschijnen. De belasting voor de anderen werd daardoor wel erg groot en ln dat licht bezien, was de to tale prestatie niet onvoldoende Het is een bekend feit dat er tussen de top en de rest een diepe kloof bestaat en dat werd in Coventry nog eens onder streept. Fred Eefing, Bertlel Kaanen, Richard van Klooster en vooral René van der Kuil realiseerden toch accepta bele tijden. André in 't Veld heeft een grote trainingsachterstand gekregen door zijn studie, wat zijn tfld van boven de twee minuten op de 200 meter vrjje slag verklaart. In Coventry, het stadje in de Midlands, dat als één van de eerste Engelse steden het doelwit werd van de Stuka's van Góring in de tweede wereldoorlog, be leefden we de opstanding van het Britse zwemmen. Met Sue Jcnner - naar 1.03.88 op de 100 meter vlinderslag brengt haar hoog op dc Europese lad der - Sharon Davies, Debbie Rudd en Cheryl Brazendale bij de dames, David Parker, Paul Sparkes, David Dunne en Stephan Harrison bij de heren, be schikken de Britten over een sterke ba sis. Ook bij de Fransen rukken een paar heren op naar de top van Europa. Serge Buttet, Pierre Andraca en Jacques Gay zijn namen waarvan we ongetwijfeld in de naaste toekomst nog meer zullen ho- Eindstand drielandenwedstrijd 1 Groot-Brittannié 261 punten; 2 Neder land 192. 3 Frankrijk 157 Sprinters Glance en Jones verslagen PHILADELPHIA/EWELL - Tijdens at letiekwedstrijden in Philadelphia heeft de ploeg van de universiteit van Arizona het wereldrecord op de 4 x 200 meter estafette verbeterd. De Ameri kaanse ploeg, bestaande uit Gary Burl, Tony Darden, Gerald Burl en Herman Frazier, liep een tijd van 1.21,4, eén tiende seconde sneller dan de Ita liaanse nationale ploeg in 1972 had ge daan. In Ewell (Eng) verbeterde de Brit Don Ritchie zaterdag het, wereldrecord op de 50 kilometer Hij deed dat in een tijd van 2 uur, 51 minuten en 38 seconden. ADENAU (ANP) - Na de trainingen voor de autoraces op de Nürnburgring in West-Duitsland is zaterdag een toe schouwer om het leven gekomen, toen hij met twee vrienden het circuit opreed en de echte coureurs ging nadoen. De auto sloeg met hoge snelheid over de kop. Een van de drie inzittende stierf kort na het ongeluk. De twee overige inzittenden raakten gewond en werden ln het ziekenhuis ODgenomen. MAANDAG 2 MEI 1977 sport Bressiaander Jaap de Jonge i vooraan i gaf Rob Seitsinger erg sterk partij RHXAND-BATH - Henk Hirdes heelt zich gerevancheerd voor zijn meer dan matige optreden tijdens de eerste rallycross van dit seizoen van de Goese autorallyclub Zuid- Beveland enkele weken geleden. Toen kwam de Rillander met zijn VH bijna niet op een behoorlijke snelheid op het rulle circuit, zater dag 'vloog' de secretaris van de stichting automobielsport Ossend- rccht als het ware rond op het nieuwe circuit van dc SAO bij Rilland-Bath. Nadat Reimerswaals burgemeester Boer dit 700 meter- parkoers had 'ingewijd' snelde Hir des in de drie manches naar de beste lotaaltijd over twee ritten en ver overde in de finale een uitstekende tw cede plaats achter de supersnelle Ad van Bruggen uit Klaaswaal, die ook in Goes al grote indruk had ge maakt. In Goes was de ondergrond vrij zacht en kon ik amper vooruit ko menliet Henk Hirdes weten Hij voegde er aan toe ..Hier, op het Scheldecircuit. is het grootste deel van de 700 meter hard. zodat ik vol doende snelheid kon maken" Over igens kregen de rijders en de motoren het al spoedig zeer zwaar te verdu ren.omdat met name de in het circuit aangebrachte eicane volledig losge woeld werd. zodat de crossauto's door soms veertig centimeter losse grond moesten ploegen. Die cicane was vele combinaties te machtig, zo dat de organisatoren besloten om tijdens de finale deze bochtenpartij er uit te latenen een recht, hard en snel stuk er voor in de plaats te bren gen SAO-secretaris Hirdes kon nog niet meedelen of de cicane definitie! uit het circuit 'verbannen' wordt. Het was een experiment en als zo danig wel geslaagd, dacht ik. Het is misschien ook mogelijk om de cicane door uitgraving een hardere onder grond te geven, zodat we de bochten toch kunnen handhaven". Hoewel ruim vijftien zich opgege ven renners zonder meer weg ble- ven.konden de toeschouwers, voor het merendeel gezeten op het talud van de dijk naar de brug over het Schelde-Rijnkanaal, zodat een fraai overzicht gewaarborgd bleef, toch genieten van vaak spectaculaire ra ces. temeer, omdat op tijd gereden werd. waardoor een snelle jongen toch moest doorgaan als hij ver voor de rest uit reed. In de kleinste categorie, tot 1000 cc.gaf Jaap de Jonge uit Breskens met zijn NSU voortreffelijk partij aan de ongenaakbare Rob Seitsinger uit Ossendrecht. die zijn Simca snel en bekwaam rondstuurde. Zowel Seit singer als De Jonge won dne man ches en in de finale (in verband met het 'zware werk' in de cicane werd besloten om de halve finale niet te rijdem nam de couceur uit Breskens zelfs in deeerste ronde de leiding Hij leek voor een enorme surprise te gaan zorgen door ook in de tweede ronde nog aan de leiding te blijven, maar vlak voor het ingaan van de derde ronde schoot Seitsinger de Zeeuws-Vlaamse renner voorbij. De strijd in de categorie 1000 tot 1300 cc leverde een overwinning op voor Henk den Dekker uit Goes. In de manches deed de Simcarijder het wat kalm aan. zodat Co Traels uil Woensdrecht met zijn Vff de snelste rondetijden kon boeken, maar in de finale sloeg de Goesenaar zijn slag. Simon van Iwaarden bezette dc tweede plaats. In de categorie van 1300 tot 1600 cc <u aarbij de enige rijder in de zwaar ste klasse werd ingedeeld: Henk van Wijk) konden we dus het kundige optreden noteren van Henk Hirdes. In de eerste manche reed hij vijf se conden langzamer dan Ad van Bruggen, in de tweede manche won hij 5.9 seconde op zijn Zuidhol landse rivaal, die echter de snelste tijd (3.45.9) had laten aidrukken. Hoewel de totaaltijd van Hirdes iets sneller was dan die van de rijder uit Klaaswaal. 7 45 om 7.45 9. moest de RiUandiaan het in de finale toch af leggen tegen de snelheid, die Vart Bruggen op de rechte harde stukken ontwikkelde In de bochten en op de moeilijke gedeelten liep Henk Hirdes steevast op zijn rivaal in. maar het was niet voldoende voor een eerste plaats. Op de derde plaats ln die finale ein digde het aankomende talent Ger van Wijk uit Bergen op Zoom. Deze 18-jarige rallycrosser kwam als één van de weinigen tijdens de manches onder de vier minuten en hij stuurde zijn auto reeds keurig uitgebalan ceerd over het circuit. In de finale bleef hij zelfs Henk van Wijk, uitko mend in de hoogste klasse 'boven de 1600 cc) met een seconde verschil de baas. De resultaten van de finale in de ca tegorie 1300 tot 1600 cc waren als volgt 1 Ad van Bruggen (J (Kiaas- waali 3 09.1. 2 Henk Hirdes (Rüland-Bathi 3.14 9.3 Ger van Wijk (BergenopZoomi3 26 9.4Charlesde Nood 'Waterlandkerkjei 3 34. 5 Kees v.d. Vijver (Terneuzen) 3.48.2. en 6 Jack van Loon (Tilburgi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 15