PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERKLOOSHEID STIJGT WEER Levenslang voor Baader-Meinhof Goede spreiding basisonderwijs op het platteland essentieel voor leefbaarheid jakobsen Aantal nadert de200.000 BROODOORLOG IN AMSTERDAM Kamer akkoord met 200-mijls- zone visserij TROEPEN OEGANDA IN ZAIRE F. W Dronken man in politieauto overleden SCHULDIG AAN MOORD EN AANSLA GEN GEDEPUTEERDE MR. BOERSMA OP ONDERWIJSDAG: Huizen in twee jaar vijftig procent duurder Populariteit Carter daalt 220e jaargang no. 95 Vrijdag 29 april 1977 TILBURY MANNENMODE EKSKLUSIEF OP WALCHEREN BIJ: Kanaalstraat 55 Oost Souburg 'Van onze redactie economiei DEN HAAG - Het aantal werklozen is deze maand met 14.000 gedaald, maar wanneer rekening wordt gehouden met seizoen sinvloeden blijkt er een stijging van de werkloosheid met 3000 personen te zijn. Deze cijfers blijken uit de eerste, voorlopige tellingen van het ministerie van sociale zaken. De geregistreerde openstaande vraag naar personeel daalde, rekening houdend met de seizoens correctie, met ruim 4000 mensen. Zonder de correctie is er sprake van een stijging met ruim 1000 aanvragen. De gedetailleerde cijfers luiden totaal aantal "zuiver' werklozen daalde van 201.500 eind maart tot 187.800 eind april met een daling bij de mannen van 11.700 en bij de vrouwen van 2000. Voor seizoen gecorrigeerd steeg het totaal van DEN HAAG (ANP» - Met algemene stemmen heeft de tweede kamer don derdag goedkeuring verleend aan de instelling van een visserijzone van maximaal tweehonderd mijl. Dezezone wordt door alle lid-staten van de EEG met ingang van 1 januari 1977 inge steld. Dez maatregel isgenomen om het visbestand in de gemeenschap.swate- ren te beschermen tegen de gevolgen van de eenzijdige uitbreiding van vis- serijzones. PAGINA 2 winst Hoechst H PAGINA 3 studie De Academische Raad wil in afwijking van staatssecretaris Klein een studie duur van 5 jaar. PAGINA 4 bezoek PAGINA 7 scholen Volgens minister Van Kemenade kan het behoud van de kleine school ten koste gaan van de verscheidenheid toekomst De dorpswinkels op Zuid-Beveland gaan zich dit najaar beraden over hun toekomst. PAGINA 11 regiem PAGINA 17 inkomens Het wetsontwerp op de openbaarheid van Inkomens is bij de tweede kamer ingediend. PAGINA 19 verzorgen Jan Raas kl zich met eer PAGINA 21 jacht 'De Appel jaagt verder opde ambitieuze eruit 193.400 tot 196.500. bij de mannen 1700 en bij de vrouwen 1400. Vacatures Het zuiver aantal ingeschreven vaca tures bij de arbeidsbureaus steeg van 45.900 tot 46.500. Dc openstaande vraag, voor seizoen gecorrigeerd, daalde van 51.400 eind maart tot 47.000 eind april. Ook van februari op maart steeg, voor seizoen gecorrigeerd de werkloosheid van 191.100 eind februari tot 193.400 eind maart. Niet voorzien gecorrigeerd daalde de werkloosheid in die periode met 17.600 (van 218 100 tot 201 500) In maart steeg de voor seizoen gecorri- NAIROBI (UPI/REUTER) - Een 'zclfmoord'-campagnie uit Oeganda is donderdag naar Zaïre overgevlogen om de regeringstroepen te versterken die vechten legen de opstandelingen in de zuidelijke provincie Shaba. Dit heelt de Ocgandese radio meegedeeld. AZAP meldde donderdag dat Zaïrese valscherm troepen donderdagochtend met succes zijn neerge.aten achter de uit Angola in de provincie Shaba bin nengevallen invasiemacht. Volgens AZAP zijn donderdagochtend honderd parachutisten neergelaten. Deze eerste parachutisten hadden ne gen gevangenen gemaakt, 'wier sensa tionele onthullingen de vernietiging van de invallers zullen verhaasten. AZAP meldt ook, dat president Mobotu besloten heeft het aanbod tot de lever ing van troepen van Soedan, Oeganda en de Centraalafrikaanse republiek te aanvaarden. Maar deze troepen zouden in reserve gehouden worden in hun ei gen landen totdat Zaïre zou besluiten, dat het ze nodig heeft. geerde vraag ten opzichte van februari met 1100 tot 51 400. Half maart nog verklaarde het ministe rie van sociale zaken dat de toen gecon stateerde dalende lijn in de werkloos heidscijfers gedurende de wintermaan den zich zou kunnen voortzetten. De harde uitkomsten blijken echter een andere taal te spreken evenals inmid dels de commentaren en beschouwin gen. Prof Van der Beid, directeur van het Centraal Planbureau, verklaarde op 22 april dat Nederland rond 1980 zal worden gekenmerkt door een omvan grijke werkloosheid. Hij verwachtte in de jaren tachtig een werkloosheid boven de 200.000. Minister-president Den Uyl legde er onlangs echter nadruk op dat binnen de gemeenschappelijke markt Nederland en de Bondsrepubliek rela tief nog de gunstigste werkloosheidscij fers hebben. Op zijn wekelijkse perscon ferentie op 1 april zei de heer Den Uyl onder meer 'geen aanleiding te zien om te veronderstellen dat de werkloosheid de komende jaren algeheel zal ineen schrompelen". .T AMSTERDAM (ANPI- Dc51-jarige E. J. D. uit Monnikendam is in de nacht van woensdag op donderdag in een auto van de rijkspolitie overleden. De man, die volgens de politie in een cafe in zijn woonplaats minstens een nes cognac had leeggedronken en laveloos moet zijn geweest, was door vrienden in de richting van zijn aan de Kloosterdijk liggende woonboot gebracht. Toen men dat schip echter niet kon vnden werd de politie gebeld. De agenten, die ook dinsdag al een proces-verbaal tegen de Monniken dammer hadden opgemaakt wegens openbare dronkenschap, besloten de man ter ontnuchtering over te brengen naar het bureau Y-tunnel in Amster dam. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie is dit geen ongebruikelijke procedure omdat lang niet alle bureaus van de rijkspolitie gedurende de nacht een bezetting hebben. Bij aankomst in Amsterdam bleek de man te zijn overle den Sectie door dr J. Zeldenrust heeft intus sen uitgewezen, dat de overledene geen letsel had en dat hij dus hoogstwaar schijnlijk door overmatig drankgebruik om het leven moet zijn gekomen Jan-Carl Raspe <321, Andreas Baader <331. Oudrun Ensslin <36). Van onze correspondent) STUTTGART - Dc leiders van de Baader-Meinhofgroep zijn elk veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf plus nog eens 15 jaar. De rechtbank achtte in een bijna drie uur durende uiteenzetting bewezen dat Andreas Baader. Gudrun Enss lin en Jan-Carl Raspe schuldig zijn aan moord op vier personen en poging tot moord op 34 mensen. Bovendien hebben zij meerdere bomaanslagen gepleegd en meegedaan aan de oprichting van een 'criminele vereniging', de zgn. Rote Armee Fraktion (RAF), beter bekend als Baader-Meinhofgroep. Baader. Ensslin en Raspe zijn. aldus het oordeel, gemeenschappelijk verant woordelijk voor een reeks bomaansla gen tussen 11 en 24 mei 1972 in verschil lende grote Duitse steden. Het doel hiervan was het doden van mensen, zo staat in het vonnis. Op 11 mei was de Amerikaanse militaire vestiging in Frankfurt doelwit Gevolg: één dode en één zwaargewonde In Augsburg en München ontploften op 12 mei zware explosieven in gebouwen van de politie. De rechtbank acht het een toeval dat hierbij alleen maar materiële schade ontstond. Op 24 mei werd het Amerikaanse mili taire hoofdkwartier in Heidelberg door een aanslag getroffen. Drie soldaten kwamen hierbij om het leven. Hoewel de verdachten zich nooit over deze aanslagen hebben uitgelaten, noemde de rechtbank een reeks punten, o.a. brieven van de RAF en verklaringen van de getuigen Muller en Hoff. op die 'er geen twijfel aan laten bestaan dat de verdachten hierbij waren betrokken'. Monsterproces Met dit vonnis is een einde gekomen aan een opzienbarend monsterproces, dat twee jaar heeft geduurd- Talloze zeer ernstige gebeurtenissen hebben dit 'proces van de eeuw' gekenmerkt. Zo werd de aanvankelijke rechtbank voorzitter Prinzing vervangen door rechter Foth. omdat hij blijk had gege ven van ontoelaatbare vooroordelen. Bijna alle gekozen verdedigers zijn wegens verdenking van ondersteuning van de gevangenen van het proces uit gesloten en moesten eveneens worden vervangen. Twee keer zijn gesprekken tussen advo caten en verdachten gedurende enige tijd heimelijk afgeluisterd. Dat heeft er toe geleid dat de gekozen advocaten en één toegevoegde advocaat de laatste AMSTERDAM (ANP) - Het Dirk van den Broek-concern (su permarktbedrijf) is donderdag proces-verbaal aangezegd nadat de economische controledienst in een aantal filialen in Amsterdam overtredingen van de minimumbroodprijsrege- ling had geconstateerd. In totaal 33 supermarkten van het concern werd donderdag brood verkocht voor de prijs van 1.19 per stuk. terwijl de door het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten in overleg met de overheid vastgestelde mi nimumprijs 1.26 is. Het hoofd van het concern. Dirk van den Broek, vindt dat de minimum- prijsregeling de vrije concurrentie doorbreekt en dat supermarkten voor ren verpakt en gesneden witbrood al jarenlang een prijs moeten berekenen die zij niet nodig hebben. De regering, aldus Van den Broek, schrijft de supermarkten een bruto-winst van 20.5 cent per brood voor. Van den Broek kan en wil het doen met een winst van 13.5 cent. Van den Broek is het oneens met de Nederlandse bakkertjstichting. die ge vraagd heeft om een verhoging van de minimum-pnjs met vijf cent. omdat er In de bakkerijsector een daling van de productiviteit te verwachten zou zijn. Gevraagd hoe het staat met grote bakkerijen als Meneba. Saba en Volma. zegt Van den Broek dat Volma bij zijn weten al lang brood aan rijksinstellin gen levert beneden de minimum-prijs van 106.5 cent per brood, die voor leveringen door bakkerijen aan grote wederverkopers is afgesproken. De andere bakkerijgiganten moeten dat wel met lede ogen aanzien. Ik vermoed dat die twee zich (Meneba en Sabal nu ook al aan het beraden zijn," zo zei Van den Broek in zijn commentaar. „In ieder geval hoop ik. dat ze mijn voorbeeld zullen volgen. Dan staat de zaak veel sterker ook". Zoals gemeld heeft dr. K G. van Senden. lid van de raad van bestuur van Meneba, begin deze week tijdens een internationaal bakkerscongres al laten weten dat Meneba hier en daar 1J -■ --• - 106.5 gaat. :i daar in ons land al beneden de afgesproken prijs vai fase van het proces niet meer hebben meegemaakt. Twee verdachten zijn in hun cellen ge storven. Holger Meins aan de gevolgen van een hongerstaking en Ulrike Mem hof door zelfmoord Dat laatste is al thans de ofBcièle lezing, maar de verde diging beweert dat dit twijfelachtig is. Moord wordt niet uitgesloten geacht. Een week geleden hadden de door de regering aangewezen advocaten geist dat het proces moest worden afgebro ken. Reden: het afluisterschandaal en de omstandigheden (isoiatiei waaron der Baader, Ensslin en Raspe gevangen zitten. De rechtbank heeft deze eis af gewezen. Voorzitter Foth zei dat het heimelijke afluisteren weliswaar een zeer ernstige zaak was. maar aangezien memand van de procesdeelnemers hier iets van had geweten, was het proces door deze wederrechtelijke maatregelen niet beïnvloed. De gekozen verdediging heeft daarentegen het ernstige vermoe den dat de vroegere senaatsvoorzitter Prinzing wel degelijk van alles op de hoogte was. Over het feit dat de gevangenen wegens een hongerstaking in een levensgevaar lijke toestand verkeren, zei Foth. dat 'ze dit aan zichzelf hebben te wijten'. Hij ging niet in op de in het Duitse straf recht vastgelegde paragraaf dat een rechter moet waken over de gezond heidstoestand van een verdachte. Foth wijdde lang uit over de arrestaties van de gevangenen. De rechtbank meent dat de verdachten zich ten koste van alles, ook mensenle vens. tegen hun aanhouding wilden ver zetten om op die manier aan hun ver antwoordelijkheid voor de bomaansla gen te ontkomen Wat de politieke motivatie van de ver oordeelden betreft. zei rechter Foth on der meer dat de 'volkerenmoord' in Vietnam nooit een rechtvaardiging kan zijn geweest voor de aanslagen op de Amerikaanse militaire vestigingen in West-Dultsland. Otto Schily. de gekozen verdediger van Gudrun Ensslin. heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis. Schily had tijdens zijn 'slotpleidooi'. woens dag in een Stuttgarts hotel, echter al laten doorschemeren weinig hoop op een ander oordeel dan levenslang te koesteren. VOORTBESTAAN VELE KLEINE SCHOLEN BEDREIGD iVai e ondertcijsmedeicerkst Leen Jongewaard zou er wel eens ge- I woon tussen uil willen, radio- en televi sieprogramma's stnp MIDDELBURG - Hoe klein mag dc kleine school worden? Beantwoording van deze kernvraag, zo stelde donder dagmiddag gedeputeerde mr. J. P. Boersma op een onderw ijsdag in Mid delburg. staat in nauwe relatie tot de opdracht het platteland leefbaar te houden. Bevorderen dat er een goede spreiding van het basisonderwijs op het platteland komt. noemde bijeen es sentieel onderdeel van dit leefbaar houden. Met die gedachte voor ogen pleitte de gedeputeerde.die tevens de instelling an een subcommissie van de landelijke Innovatiecommis- sle - met daarin deskundigen uit de provincie - die zou moeten vaststel len bij welke omvang de kleine school nog redelijkerwijs onderwijs kundig verantwoord kan worden geacht komen tot een duidelijker onder scheid tussen gemeenten en woon kernen Voor tal van kernen kunnen naar net oordeel van mr Boersma de inwonertallen van de gemeenten, waartoe zij behoren, met als uit gangspunt worden genomen voor de normen voor stichting en instand houding van basisscholen De nad ruk legde hij daarbij op de instand houding Het begnp school zal zodanig moeten worden geformuleerd, dat kleine eenheden voor één school geteld zouden kunnen worden. Niet alleen het bestuur van een bijzondere school zou die mogelijkheid moeten krijgen maar ook één of meer ge meenten in onderlinge samenwer king In zijn visie zouden zodanige combinaties gemeentegrens- overschrijdend moeten kunnen zijn. met een aangepaste kostenregelmg. Mr. Boersma was donderdagmiddag een van de inleiders tijdens de door drie onderwijsvakorganisaties opgezette onderwijsdac m de Middelburgse Schouwbute waarop de grootste aan dacht uitging naar het probleem van de kleine school. ..Hetr vraagstuk van de kleine school", aldus mr. Boersma. ..is met meer van louter onderwijskundige aard. maar is geworden tot een sociaal- cultureel. infrastructureel vraagstuk. Hetraaktdegehelegemeenschap zeker in plattelandsgebieden. Het gaat óók om de leefbaarheid van de woonkernen op het platteland" Mr Boersma hemnnerde eraan, dat de discussie over de kleine school reeds lang aan de gang is. met alleen in Zee land. maar ook in overige delen van Ne derland Hij wees daarbij op het bin nenkort te verschijnen gezamenlijke rapport van de verschillende provinciale- en regionale onderwijsra den m ons land Boersma „Tot voor enige tijd werd de discussie over de kleine scholen in de verschillende gebieden afzonderlijk ge voerd. Thans is er echter ook nadrukke lijk overleg m interprovinciaal en inter regionaal verband" Volgens hem heeft het vooruitzicht op een nieuwe wet op het basisonderwijs het vraagstuk ur genter gemaakt, waarbij het in hoofd zaak gaai om twee punten: de komende Integratie van kleuter- en lager onder wijs en de stichtings- en mstandhou- dingsnormen. Spreker stelde vast. dat tot voorenkele jaren de kleine scholen in hun voortbe staan zelden direct werden bedreigd. ..Maar daarin is verandering gekomen. Van vrijblijvendheid is thans geen sprake meer. Het voortbestaan van Slot zie pagina 7 kolom 2 Slordige minister OLjfy Miinlsler Pronk heeft er- tX*^i kend dat zijn uitlating, waarin hij de Amerikaanse rol bij de pgarBj bevrijding van WesuEuropa ErSjj vergeleek met die van de Cu- banen in Angola „bij nader inzien minder gelukkig was" Een nogal diplomatieke formulering, die er in ge woon Nederlands op neerkomt dat de bewindsman toegeeft een slordige en domme opmerking te hebben gemaakt. En dat was het ook. Slordig omdat de vergelijking feitelijk met klopte: de rol van de Amerikanen in de oorlog van 1940-1945 isop geen stukken na identiek aan het Cubaanse optreden in de Ango lese oorlog. Dom omdat een dergelijke onjuistheid tegenover de Verenigde Staten irriterend is. De minister had be ter moeten weten. in het begin van deze eeuw heeft eens een Amerikaanse president een hautain woord uitgesproken, dat hij - gelukkig voor Europa - niet heeft kunnen waar maken: „Amerika is te trots om te vech ten." President Wilson zei dit enige maanden na het uitbreken van de eerste wereldoorlog in Philadelphia. Hij sprak daar emigranten toe. die het Ameri kaanse staatsburgerschap hadden ver worven. Het lag voor de hand datde pre sident bij die gelegenheid iets zou zeg gen over Amerika en de grote Europese oorlog, die kort tevoren was uitgebro ken. Hij deed het op eenomachtige ma nier, namelijk door te betogen dat Ame rika op eigen wijze naar vrede moest koersen. .Er is zoiets als een man. die er te trots voor is om een gevecht aan te gaan," zei Wilson. „Zoiserook zoiets als een natie, die het met nodig heeft om met geweld de wereld ervan te overtui gen dat ze gelijk heeft" Een hautain woord inderdaad, het ging er van uit dat Amerika moreel zo onaantastbaar was, dat het zich kon afw enden van de vul gaire Europeanen, die elkaar beoor loogden. Diezelfde Wilson echter moest inzien - gedwongen door de harde feiten dat zijn land niet buiten de strijd mocht blijven. Gelukkig bleek het niet te arrogant om zijn zonen naar de slag velden van Frankrijk te sturen. Geluk kig ook was het met te hautain om een generatie later opnieuw zijn zonen naar Europa te zenden om hen te laten vech ten op de kusten van Normandiè. terwijl het grootste deel van het oude Europa werd geterroriseerd dooreen fascistisch re giem Zij hadden zich 'te trots' kun nen voelen, maar deden dat niet Het werd Europa's redding. Jjartlïjn J- egen deze achtergrond beschouwd moet een Nederlands minister enige zorgvuldigheid in acht nemen zodra hij de Amerikanen wil betrekken in histori sche vergelijkingen, die te maken heb ben met de deelneming van de Ver enigde Staten aan twee Europese oorlo gen. In een dergelijke vergelijking be hoort dan elk detail te kloppen, juist omdat ze van een bewindsman komt Minister Pronk is immers niet zomaar 'n willekeurige burger, maar een lid de regering. Van hem moeten geen kre ten worden verwacht wanneer hij lan den m zijn beschouwingen betrekt, waaraan Nederland zijn bestaan mede te danken heeft en waarmee het boven dien bondgenootschappelijke betrek kingen onderhoudt Die zorgvuldigheid heeft hij hier achterwege gelaten. Mis schien zou hij de volgende week bij de herdenking van de bevrijding naar Mar graten kunnen gaan er liggen daar een tienduizend jonge Amerikanen begra ven. wier sneuvelen het mogelijk heeft gemaakt dat in Nederland zelfs een mi nister in alle vrijheid slordigheden kan debiteren BREDA (ANP) - De prijzen van huizen zijn de laatste twee jaar gestegen met vijftig procent. Aan deze 'ongezonde' prijsstijging kan alleen een eind komen als het aanbod op de woningmarkt sterk wordt vergroot. Dat is de mening van voorzitter H. Meijer van de Neder landse bond van makelaars. Bij de opening van een tweedaags con gres van de NBM ln Breda zei hij don derdag dat steeds minder mensen zich een eigen woning kunnen permitteren, die ontwikkeling is volgens hem volko men ln strijd met wat leeft in brede kla gen van de bevolking. Om de woning bouw weer gezond te krijgen is meer no dig dan wat gesleutel in dc marge, aldus de NBM-voorzltter. Hij vindt dat het aanbod van woningen opgevoerd moet worden Ook gemeenten en woning- bouwcorporaUes zouden nog te aarze lend staan tegenover verkoop van hul zen aan bewoners. WASHINGTON lüPAl - President Jimmy Carter heelt gelijk gekregen met zijn veronderstelling, dat zijn pro gram voor energiebestnjding hem niet in dank zal worden afgenomen. Bij het Jongste opinie-onderzoek van de televisiemaatschappij NBC is gebleken, dat na de energie-week' nog maar 53 procent van de Amerikanen tevreden is met het staatshoofd - 10 procent minder dan bü een onderzoek m maart i.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1