PROTEST VMF WERKNEMERS Vandaag weer poging tot bedwinging 'oliespuiter' PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bewoners van de Walletjes dringen aan op onderzoek MIL JOENENZ WENDEL MEUBELEN OPGEROLD om voor de zomer rampenregeling Westerschelde rond te krijgen Streven voor de de krant van zeeland Werkonderbreking tegen sluiting CORRUPTIE GEMEENTE Zeventien arrestaties verricht Carter wil strengere controle op splijtstof 220e jaargang no. 94 Donderdag 28 april 1977 UTRECHT (ANP) - Het overgrote deel van de werknemers van de bedrijven van het VMF-concern in Nederland heeft het werk woensdagmorgen een uur of langer onderbroken uit protest tegen de voorgenomen sluiting van de fabriek voor plastic kunststof- machines SPPM in Hengelo en de gieterijen in Utrecht en Henge lo. Bestuurder Jan Schermer van de industriebond NW zei om halfeen, dat de actie 'boven verwachting' is geslaagd. „We had den niet verwacht, dat het personeel het beleid van de raad van bestuur zo massaal afkeuren", aldus Schermer. Volgens zijn gegevens hebben achtdui zend van de zeventienduizend VMF- Btork personeelsleden aan de door de bonden uitgeroepen werkonderbreking deelgenomen. Naast de Bronswerk-vestiging in Nij- kerk (150 man), hebben ook de perso neelsleden van Stork Kerkradeen Stork Boxmeer niet aan de acties deelgeno men. Waarschijnlijk zijn bij deze twee laatste bedrijven de demonstraties on voldoende voorbereid, aldus Schermer. Spaanse arbeiders stonden bloot aan straling in kerncentrale EL FERROL (AFP) - Ongeveer 100 Spaanse arbeiders zijn woensdag in Pnentes de Garcia Rodriguez ter ob servatie opgenomen na een ongeval bij een in aanbouw zijnde kerncentrale bij bet dorp. Bij het ongeval werden ver- scheidenen voor korte tijd blootgesteld aan radio-actieve straling. Volgens de woordvoerder van vivif- Stork is er slechts in beperkte mate ge hoor gegeven aan de oproep van de bonden. Vaak is niet het volledige uur het werk neergelegd en bij ongeveer tien vestigingen is het werk helemaal niet onderbroken. Daarbij was het per centage werkonderbrekers in de be drijven waar het werk wel vanaf 11.00 uur woensdagochtend stillag niet al tijd even hoog. aldus de woordvoerder. In de bedreigde vestigingen, in Henge lo, Utrecht en Velsen, zo gaf hij toe, is in ruime mate gehoor gegeven aan de op roep. In geen van de vijftig in Neder land gevestigde werkmaatschappijen van VMF-Stork heeft de werkonder breking langer geduurd dan tot en met de lunchpauze, zo zei de woordvoerder. De VMF heeft begrip voor de reacties, zo merkte de woordvoerder op. Maar. zo beklemtoonde hij, de besluiten die opgenomen zijn en die nog moeten worden genomen, worden genomen op pure realiteit. Bovendien, zo zei hij. ziet VMF niet in wat woensdag gehouden acties bijdragen tot een oplossing van de problemen. Overleg II Hij hoopte dat de raad van bestuur van het Concern na de acties contact met hem zal zoeken om tot herstel van het opgeschorte overleg te komen op basis van dc door de bonden aangegeven voorwaarden (het accepteren door de raad van bestuur van VMF van het aanbod van minister Lubbers. Behoud van zoveel mogelijk werkgelegenheid). De woordvoerder van de VMF ver klaarde desgevraagd dat de bonden het overleg hebben opgeschort („dat heb ben wij toen zeer betreurd") en dat het dus voor de hand ligt datzij het Initiatief nemen tot herstel van het overleg. „De VMF is nog steeds bereid om te allen tijde over alle problemen op een zake lijke manier te discussiëren". De volgende actie die de industriebon den NW, NKV, CNV en Unie BLHP on dersteunden, is vamiddag - donderd ag - in Velsen. Daar zullen de 250 werkne mers van Stork Velsen na de schaft in een demonstratie naar IJmuiden trek ken voor een gesprek met de burge meester. Nieuwe acties verwacht Jan Schermer vrijdag als de bonden op uitnodiging van minister Lubbers met hem een ge sprek zullen hebben. Hij wilde zich woensdag nog niet uitlaten over wat voor acties en waar die zullen zijn. De beslissing daarvoor valt tijdens een vergadering woensdagavond. STAVENGER De réparatieploeg op het booreiland Bravo in het Ekofisk-veld heeft goede voortgang gemaakt Hier wordt de afsluiter in gereedheid gebracht, dichtbij de plaats waar de olie uit de pijpleiding spuit AMSTERDAM (ANP/GPD)- Bewoners en bedrijven uit het Amsterdamse Burgwallengebied (de Walletjes) hebben deze week de rijksrecherche in een brief gevraagd een onderzoek in testellen naar de handelwijze van verschil lende gemeentelijke diensten in de burrt Eigenaars van 'dubieuze' bedrijven (sexshops e d.) zou bijzonder weinig in de weg worden gelegd, terwijl 'bonafide' bedrijven en bewoners aan alle wette lijke voorschriften moeten voldoen, aldus de briefschrijvers. Zij sluiten cor ruptie bij de gemeentelijke diensten, zoals bouw- en woningtoezicht en volks huisvesting niet uit. De brief aan de rijksrecherche is ondertekend door het wijkcentrum d Oude stadt, de Stichting hartje Amsterdam, de werkgroep Burgwallen en de winke liersverenigingen Bethanienbuurt en Vijgendam. Volgens hen worden veel bewoners van het Burgwallengebied door intimidatie en geweld gedwongen de buurt te verlaten. „Er moet een lek zitten bij het rechercheteam dat een onderzoek bij ons doet. Anders had dit nooit bekend kunnen worden." Dit zegt een Amsterdamse politiefunctionaris over berichten in de pers, dat in een gokhuis in Amster dam een kasboekje gevonden is met daarin aantekeningen over aan poli tiemensen uitbetaald smeergeld. Het kasboekje behoort bij het belastende materiaal, dat door de rijksrecher che is verzameld bij het grootscheepse onderzoek naar corruptie bij het hoofdstedelijke politiekorps. In het boekje staan - in het Chinees - bedragen die geregeld aan politieagenten werden betaald. Ook de data waarop de uitbetalingen werden gedaan, staan vermeld. Koninklijke Maatschappij 'De Schelde' wil werktijdverkorting voor 300 arbeiders bij de Scheldepoort-werf. scheepsbouw afscheid merkwaardig Rubnek 'HoortrZiet-Schrijftde Sla- venkas van Zierikzee. een merkwaardig vakantie PAGINA 13 herstel Volgens minister Lubbers valt de mate van herstel van de economie nog wal tegenwerking PAGINA 15 finale De NCRV verfilmde V van Ward Ruyselinck. Radio c sieprogramma's. Stnp PAGINA 21 gelijk Foto demonstratieve werkonderbreking in Hengelo. t Van onze correspondent i STAVANGER-DEN HAAG - Vandaag gaan elf specialisten proberen de spuitende oliebron voor de Noorse kust te bedwin gen door een tijdelijke afsluiter op de bron aan te brengen. De voorbereidende werkzaamhe den zijn woensdag afgesloten. Terwijl de ploeg van elf daarmee bezig was op het booreiland in het Ekofisk- veld. wachtten op de Noordzee 500 as sistenten op het verloop van de actie. Red Adair, de leider van de 'well-killers', heeft dit jaar al 75 keer soortgelijke 'karweitjes' opgeknapt. Woordvoerders van de Phillips-groep, die het booreiland exploiteert. Heten tVan onze Amsterdamse redactie i AMSTERDAM-Zeventien Nederlanders zijn de afgelopen tien weken door een politieteam uit Amsterdam en Alkmaar op grond van flessentrekkerij, oplichting van meubelfabrikanten en bedriegelijke bankbreuk gearres teerd. Zij hebben in de loop der tijd 32 BVsen pseudo-fïrma's met stroman nen als directeur opgericht die in de plaatselijke Kamers van Koophandel zijn ingeschreven. De BV's die werkten onder de naam Nederlands Meubelcentrum en De Ko renschoof. bestelden bij veel fabrieken meubilair, maar ook kleding en elek trische apparaten die op papier werden doorgeleverd naar de pseudo-firma 's In België werkt men onder meer met de naam 'Christoffel International' met vestigingen in Turnhout. Antwerpen en Sint-Niklaas. Zodra de leveranciers betaling vroegen van de geleverde goederen bleken de firma's opgeheven of in andere bedrijven opgenomen te zjin. Bij de politie zi)n ruim 100 aangiften van oplichting gedaan, waarvan 68 afkomstig waren uit België. Volgens een voorlopige schatting is voor minstens 4 miljoen gulden schade geleden De goederen werden niet alleen uit Nederland betrokken, maar ook uit België. Duitsland. Denemarken en Zweden en Italië. Twee Nederlandse leveranciers zijn als gevolg van de oplichting in zulke grote moeilijkheden geraakt dat zij failliet gingen. Drie pseudo-fïrma's werden failliet verklaard voordat zij zichzelf konden opheffen. De politie heeft voor een waarde van 700.000 gulden aan meubelen teruggevonden. De zaak is aan het rollen gekomen toen in Alkmaar goederen waren onttrok ken aan een belastingbeslag. De districtspolitie van Alkmaar kwam bij het onderzoek flessentrekkerij op het spoor en tegelijkertijd onderzocht de Am sterdamse politie een aantal gevallen van diefstal uit auto's, waarbij zij ook op flessentrekkerij is gestuit. zich woensdag optimistisch uit over het weislagen van het karweL Zij wilden echter geen aanduiding geven over het tijdstip waarop de spuiter kan zijn afge sloten Volgens de woordvoerders heeft de olie vlek inmiddels een omvang van zo n 400 vierkante kilometer. Berekend is dat de vlek over enkele dagen de Noorse en Zweedse kust en rond 7 mei de Deense kust zal bereiken. Het PPR-kamerlid Van Kuijen is boos op minister Westerterp. omdat deze persoonlijk een stokje heeft gestoken voor een bezoek van Van Kuijen aan de lekkende boortoren op de Noordzee. Van Kuijen had een plaatsje weten te bemachtigen in het vliegtuig van rijks waterstaat dat woensdag ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Op het laatste moment verbood Westerterp het kamerlid echter de tocht mee te maken. Westerterp gaf woensdag als verklaring dat het een ambtelijke dienstreis be treft. waarbij kamerleden niet thuisho- Chemische middelen De Landelijke Vereniging tot Behoud van dc Waddenzee en de Werkgroep Noordzee wijzen een te snel gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen bij de olicramp voor de kust van Noor wegen af. In een brief aan de minister raad vragen beide organisaties daar over contact te onderhouden met de Noorse autoriteiten. Slechts wanneer de olievlek de Westeu- ropese kusten reëel gaat bedreigen mo gen chemische middelen worden ge bruikt om een nog grotere ramp te voor komen. Zolang de kusten niet worden bedreigd, is het beter de olie met rust te laten en langzaam te laten verdampen en door bacteriën te laten afbreken. W ASHINGTON (AFP/DPA)- In het ka der van zijn energiebeleid, beeft de Amerikaanse president Jimmy Carter woensdag het congres een wetsont werp voorgelegd dat een strenge con trole beoogt op de uitvoer van splijt baar materiaal. Carter wil de verkoop van splijtstof op den duur onder inter nationaal toezicht stellen en de export van nucleaire technologie, die mis bruikt kan worden voor het maken van atoombommen, drastisch aan banden leggen. Het wetsontwerp maakt deel uit van het beleid van Carter dat erop gericht is de wereld zo mogelijk te bevrijden van het atoomgevaar. De voorstellen zijn geba seerd op het algemene beleid dat Carter bij zijn ambtsaanvaarding in januari van dit Jaar bekendmaakte. Volgens het wetsontwerp moet elke transactie met het buitenland waarbij meer dan 15 kilo verrijkt uranium be trokken is, de persoonlijke toestem ming van Carter krijgen IR. G. C. STREEFKERK, RIJKSWATERSTAAT VLISSINGEN: WATERSTAAT BEZIG AAN REGELING BESTRIJDING OLIE VLISSINGEN - Het -Het is de be doeling. dat nog voor de komende zo mervakanties wordt geprobeerd de (ontw erpiovereenkomst voor de be strijding van calamiteiten op de Wes terschelde en de kanalen door Walche ren en Zuid-Beveland bestuurlijk rond te krijgen. Sinds eind vorig jaar ligt cr een regeling voor samenwerking bij rampen in het Wcsterscheldegebied op tafel, ontworpen door een werkgroep. Die regeling moet nu worden vastges teld in dc verschillende instellingen, diensten en organen, die er deel in heb ben: de gemeenten rond het Wcster scheldegebied. de BB. de brandweer kringen Walcheren en Zeeuwsch- Vlaandercn. het loodswezen, de rijks politie en de rijkspolitie te water en rijkswaterstaat. Ir G.C. Streefkerk, hoofd van het arrondissement Vlissin- gen van rijkswaterstaat: „De deelne mers moeten nu de overeenkomst aan vaarden. Dat overleg is nog niet afge rond. er wordt naar gestreefd dat voor het begin van de vakanties rond te krij gen". Ir G.C. Streefkerk wijst erop. dat de re geling voor net Westersciieldegebied een van de drie overeenkomsten is. die in de maak zijn: ook voor het Schelde- Rijnkanaal is - zoals gemeld een ontwerp regeling klaar en voor de Oos- terschelde moet er nog een worden op gesteld: daar is men - aldus ïr Streefkerk nu in een overleggroep mee bezig Bo vendien is binnen de rijkswaterstaat een aparte rapportage gemaakt over de problemen, die olieveront reiniging op de Westerschelde of een van beide kana len tot gevolg zou hebben, aldus lr Streefkerk desgevraagd In eerste instantie gaat het er in de al gemene regeling bij calamiteiten in het Westerscheldegebied om vast te leggen wie w at doet er wordt een samenwer- kings verband aangegeven om zo de be staande middelen op de meest effec tieve manier te kunnen gebruiken Er wordt daarbij van uitgegaan, dat de burgemeester op wiens grondgeb.ed de calamiteit gebeurt verantwoordelijk is voor de bestrijding en dat rijkswater staat de beheerder van het vaarwater voor dc ..operationele bestrijding te w a ter'" zorgt Men wil met de samenwer king - aldus ir Streefkerk - met wachten op ontwikkelingen, die in de toekomst technisch en financieel haalbaar zijn. Inbrengen Bij rijkswaterstaat in Vlissingen be kijkt men in hoever het mogelijk en no dig is. dat de bestrijding van olie ver ontreiniging in het Westerscheldege bied moet worden „ingebracht" in de algemene regeling. Ir. Streefkerk: „Het is denkbaar, dat ook deze zaak in een breder verband wordt bekeken. Ander zijds is er iets voor te zeggen, dat rijks- w aterstaat dc olicbestrijding in eigen hand houdl.De vraag is bijvoorbeeld wie beslridjingsmateriaal moet behe ren. de gemeenten of rijkswaterstaai. Er Is daarover nog geen voorkeur uit gesproken bij de deelnemers aan h het overleg over de reeeline." De rapportage van rijkswaterstaat over olie verontreiniging gaat met name in op de problemen, die daarbij ontslaan In studie is volgens ir Streefkerk nog de vraag of er e zo ja. welke bestrijdings middelen er moeten worden aange schaft Ir Streefkerk; .Persoonlijk denk ik, dat het zinvol is in de eerste plaats maatregelen tegen olleverontreimging te nemen Dat is gemakkelijker te bena deren dan scheepsbranden. Het effect van blusboten lijkt me eigenlijk maar beperkt. Olie is ten dele makkelijker te best rijden. Erzijn vaartuigen, die de olie als het wate kunnen oplikken, van het water afscheppen, zogenaamde skim mers. Als je die gebruikt, weetje zeker, dat het weg is. Bij het gebruik van che mische afbraakmiddelen moet je dat maar afwachten en je weet bovendien met altijd wat daarvan de schadelijke gevolgen voor het milieu nog kunnen zijn". Oliescherm Op het Kanaal door Walcheren of het Kanaal door Zuid-Bevelan is een olie ramp gemakkelijker te bestrijden dan in de Westerschelde: „Op de rivier ver- l Slot zie pagina 7 kolom 11 Vrouw bij 50 km uit auto gegooid DIJON (AFP) - De Franse politie speurt naar de Nederlander D. uit Barendrecht die. volgens verklarin gen van ooggetuigen, zijn 42-jarige echtgenote C. dinsdag bij Dijon uit de auto heeft gegooid. Volgens de ooggetuigen ha de auto een senlheid van 50 kilometer toen mevrouw D. op het wegdek werd geworpen. Daarvoor zouden in de auto al klappen zijn gevallen. De Nederlandse isernstig. maarniet levensgevaarlijk gewond opgeno men in hel ziekenhuis van Beaune.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1