POLITIE IN ROME SCHIET TERUG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor 1 september moet besluit regering pijlerdam Oosterschelde worden genomen DDR-materiaal over Menten naar Van Agt JUSTITIE BEMOEIT ZICH MET ZAAK-VAN TILBURG Regering onderdruk na studentenrellen TINDEMANS FORMA TEUR NIEUW KABINET BELGIE üuxxxxaxx x x xxoxmjax Generaal wil atoomkoppen Akkoord Akzo en schippers Onderhandelingen volgende week Nog geen officieel onderzoek Bedrijven Van Gelder even plat Tweemaal 106 pagina u 220e jaargang no. 90 Zaterdag 23 april 1977 DAMESMODE Lange Delft Promenade 111 - Middelburg Ware klasse verloochent zich niet (Van ome correspondent) ROME - De Italiaanse minister van binnenlandse zaken Cossiga staat bloot aan een storm van kritiek na de onlusten aan de universiteit van Rome waar donderdagmiddag een politieman werd vermoord en een ander zwaar gewond. Hij werd onmiddellijk ter verantwoording geroepen in het parlement: „Het kan, het mag, het zal niet meer gebeuren dat onze politie op deze manier de dood in wordt gejaagd zonder dat alle middelen gebruikt zijn, zowel om dergelijke gebeurtenissen te voorko men als om ze de kop in te drukken", beloofde Cossiga. Hij deed een beroep op het parlement om ingrijpende nieuwe wettelijke maatregelen te nemen die de politie daartoe in staat moeten stellen. Maar van allerlei kanten werd hem voor de voeten geworpen dat er voldoende wetten bestaan, die eerst maar eens moeten worden toegepast. ..De oproer kraaierszijn bekend", zei de communist Alessandro Natta. ..hoe komt het dat die nog steeds op vrije voeten zijn?" Hij noemde het wel heel merkwaardig dat de minister in zijn reconstructie van de ernstige feiten die zich in Rome hadden afgespeeld met geen woord had gerept over arrestaties, al was het er maar één. „Waar wacht de staat op om zich te ver dedigen?". vroeg Hatta zich af. „waar wachten we op om deze gewapende be nden te isoleren en uit elkaar te slaan?" premier Andreolti, „in het teken van de gezamenlijke verantwoordelijkheid van het hele kabinet". Het eerste resultaat van de vergader ing was een absoluut betogingsverbod voor de stad Rome, van vandaag tot en met 31 mei aanstaande. Autonomen Waai- iedereen het langzamerhand over eens schijnt te raken is dat er eigenlijk niet meer kan worden gesproken van studentenverzet, ook al begonnen de rellen bij de ontruiming van de universi teit. Het beste bewijs dat de meerder heid van de studenten geen geweld wil. is dat die ontruiming vreedzaam verliep en dat de botsingen pas buiten op straat begonnen, toen de meeste studenten zich al hadden verspreid. Het zijn de kleine groepen zogenaamde autono men. die opzettelijk aansturen op ge- terontrust De Zeeuwse staten zijn ernstig veron trust over plannen voor voorhaven Zeebrugge. PAGINA 3 toekomst crematoria Opinie De helft van het aantal uitvaar ten vindt plaats in crematoria. invloed help Rubnek HoorUZiet^Schrijfl" Help de patiënt verzuipt. doping Tenminste een Nederlander is betrapt bij Belgische dopingonderzoeken. concerten De NOS zendt, het komende seizoen tien concerten door het Rotterdamse Phil- harmonisch Orkest uit op Hilversum 4, radio- en televisieprogramma's: stnp. bestaan operatie Rome en Canterbury: de fusie-operaUe vrije tijd Zon in hius maakt regelend optreden noodzakelijk. klinieken Plannen voor hartklinieken 2500 hartoperaties per jaar meei lijk maken opstaan Wil de echte Moody Blues opslaan" Denksporten en hengelen weid en het vergieten van bloed. Het is volslagen onduidelijk hoeveel van die „autonomen" ook maar iets met de uni versiteit hebben uit te staan. Zij gebrui ken de algemene ontevredenheid onder de studenten slechts als voorwendsel voor hun eigen plannen. Zij waren het die de politie buiten de universiteit op wachtten met vuurwapens, handgrana ten. molotovcocktails en stenen en de duidelijke bedoeling te doden Zo werd Rome opnieuw urenlang het toneel van een stadsguerrilla, die zich van straat tot straat verplaatste en die de politie pas tegen de avond, met inzet van pantserwagens, wist te onderdruk ken. Toen bleef er. tussen de wrakken van vernielde auto's en bussen, slechts de bloedvlek over op de plaats waar de 23-jarlge agent Settimio Passamonti door een pistoolschot was vermoord. Een onbekende had er met krijt naast geschreven: „Hier lag een smerus. Lo Russo. je bent gewroken". Francesco Lo Russo was de 26-jarige student die op 11 maart door de politie werd gedood by de onlusten in Bologna. Als er een ding is waar de communisti sche parlementaire spreker gelijk in had. is het wel dat de aanstokers bekend ROME - Het lijkt compleet oorlog op de campus van de universiteit van Rome. icaar twee politiemannen <n hun door studenten doodgeschoten college Set timio Passamonti wegslepen en de an dere agenten plat achter geparkeerde auto's wegduiken. zijn. Ze hebben zelfs een hoofdkwartier, niet ver van de universiteit, waarvan ie dereen het adres kent. Maar toen de po litie een tijdje geleden tot sluiting wilde overgaan, werd haar dat door een rech ter verboden. Hij was tot de overtuiging gekomen dat het ging om de zetel van een cultureel genootschap Agressie Tot die slotsom moet ook minister Cos siga zijn gekomen. Na de kabinetszit- ting van vrijdagmorgen, die grotendeels was gewijd aan de gebeurtenissen in Rome, zei hij: „Van nu af zullen betogin gen waarby gebruik wordt gemaakt van bommen en vuurwapens niet meer wor den beschouwd als studentenbetogin gen. We zullen ze beschouwen als gewa pende agressie tegen de staat en Tk zal de politie opdracht geven ze als zodanig te bestrijden. Laat niemand my ver keerd verstaan", ging hij dreigend ver der. „Wie er van nu af nog op de politie schiet, moet erop rekenen dat de politie terugschiet. Ik zal nog duidelijker zijn: we zullen niet meer toelaten dat zoons van doodarme boeren uit het zuiden worden vermoord door de kinderen van de Romeinse bourgeoisie". Overigens blijft Cossiga van mening dat er nieuwe wetten nodig zijn om de „agressie tegen de staat" de kop in te drukken. Hij kondigde aan dat daar na de kabinetszitting een besloten verga dering aan zou worden gewijd van hemzelf met de ministers van justitie en defensie, onder voorzitterschap van OLDEBROEK - Volgens generaal- majoor B. Bouman zou de pas paraat geworden lanceerafdcling van de artil lerie uitgerust moeten worden met atoomkoppen. Hij zei dat het ernstige consequenties zou kunnen hebben als deze pas paraat geworden afdeling alleen met conven tionele middelen het legerkorps gaat versterken. De generaal deed deze uitla ting ten overstaan van een groot aantal plaatselijke autoriteiten tydens de vie ring van het 300-jarig bestaan van de artillerie in Oldebroek GRONINGEN (ANP) - AKZO Zout Chemie in Delfzijl heeft vrijdagavond in Groningen een akkoord bereikt met de stakende binnenschippers. Volgens een woordvoerder van AKZO zullen de zoutbedrijven in Delfzijl en Hengelo de vrachtprijzen betalen die de schippers bedongen hebben. De procureur-generaal van de DDR. Josef Streit, heeft de Nederlandse minister van Justitie Van Agt be wijsmateriaal doen toekomen inzake Pieter Menten. die ervan wordt ver dacht zich aan oorlogsmisdaden te hebben schuldig gemaakt Dit heeft het Oostduitse persbureau ADN vrijdag gemeld. ADN meldde dat Menten ervan wordt beschuldigd in Galiziè te hebben deelgenomen aan de moord op talrijke burgers en aan de roof van belangrijke kunstwerken. Menten was vnjdag in Amsterdam in verband met het vooropnderzoek in zyn proces, waarby getuigen waren opgeroepen. Foto: Menten bij zijn aankomst m de hoofdstad. BRUSSEL (ANP) - Koning Boudewijn van België heeft Leo Tindemans vrij dag belast met het vormen van een nieuwe Belgische regering. Tinde mans. die zes dagen geleden 55 jaar werd, behaalde met zijn partij, de Christelijke Volkspartij (cvp) afgelo pen zondag een forse overwinning bij de Belgische parlementsverkiezingen. Die verkiezingen betekenden voor Tindemans zelf ook een grote overwin ning. Hij kreeg bij die verkiezingen 134.163 voorkeurstemmen. JOHANNESBURG-DEN HAAG - De Nederlandse justitie gaat zich verdie pen in het verleden van de Dordtsc ex-wethouder Van Tilburg, die ver dacht wordt van oorlogsactiviteiten. By justitie zijn gegevens over de thans in Zuid-Afrika verbiy vende Van Tilburg voorhanden. Hij werd direct na de oor log gearresteerd, onder meer omdat hu voor miljoenen guldens aan joodse be zittingen in zijn bezit zou hebben gekre gen De aanklacht tegen hem werd op 15 mei 1948 vervallen verklaard wegens gebrek aan bewijs. De processtukken zyn nu opnieuw uit de archieven gehaald. Zij zullen aan staande maandag worden gegeven aan de Haagse procureur-generaal. A. Baron van der Feltz, die ze. zoals een woord voerder van het departement van Justi tie ons zei. „eens gaat doorbladeren Deze „verkenning" draagt nog niet het karakter van een officieel onderzoek. Daarvan zal eventueel pas sprake zyn als de procureur-generaal vind t. da t zo'n onderzoek moet plaatsvinden Geen verzoek Bu de Nederlandse justitie is nog geen verzoek uit Zuid-Afrika binnengeko men om een onderzoek naar het verle den van Van Tilburg te doen instellen Zoals bekend heeft de universiteit van Pretoria de Nederlandse ambassade vragen gesteld over de 88-jarige «wethouder. die zyn gigantische kunstverzameling onlangs aan de uni versiteit gaf. Deze verzameling zou voor een groot deel zyn opgebouwd uit. gesto len joods bezit. Het dagblad The Star in Johannesburg heeft gisteren uitgebreide aandacht besteed aan een vriendin van Van Til burg, de thans 70-jarige Albina van Zaanen-Filgasova. Zij werkte als be diende bij dr. Friedrich Weinreb, die zelf ook weer connecties had met Van Tilburg. Mevrouw Van Zaanen zegt in The Star ook. dat Van Tilburg na de oorlog in de gevangenis heeft gezeten wegens collaboratie. opdracht in een simpele formule is gego ten, namelijk een regering vormen. Het is natuurlijk wel zaak dat er zo snel mo gelijk een goede regering komt, aldus Tindemans, die overigens over de sa menstelling van de nieuwe regering niet veel kwyt wilde. Problemen We worden nog steeds gecontronteera met economische en sociale problemen en natuurlijk het eeuwige Belgische probleem de gewestvorming. Het is zaak. aldus Tindemans dat er zo snel mogelijk een goede regering gevormd wordt die deze problemen de baas kan. Ik streef emaar. aldus de formateur dat de staatspartijen in deze regering zit ting nemen. Tindemans zei dat hy vrij dagmiddag al de nodige contacten zou hebben. Het weekeinde gebruik ik om na te denken en volgende week zak ik dan de onderhandelingen over de vor ming van de nieuwe regering beginnen, zo zei Tindemans. Tindemans, die ook de vorige Belgische regering leidde be gon, na zijn universitaire studies (licen tiaat in de handelswetenschappen, de consulaire-, de economische- en de poli tieke en sociale wetenschappen) zyn carrière als journalist bij de Gazet van Antwerpen. In 1958 werd hy nationaal secretaris van de CVP. In 1961 bezette hij voor het eerst een zetel in de kamer van volksvertegenwoordigers. Minister Regeringservanng deed Tindemans op in dejaren 1972-'73 toen hij ministervan landbouw en middenstand was. Van 1973 tot 74 was hij vice-premier. In 1974 werd hij eerste minister in een voorna melijk christen-democratisch-liberale regering. Tindemans kreeg ook buiten zyn land bekendheid, o.a als vervaardi- In Brussel wordt aangenomen dat de formateur in eerste instantie zal aan sturen op het vormen van een coalitie van christen-democraten en socialis ten. Beide partijen hebben in de kamer van volksvertegenwoordigers een twee-derde meerderheid. APELDOORN (ANP) - Het voltallige personeel van de fabriek van Van Gelder Papier in Apeldoorn heeft vrij dagmorgen om half elf het werk voor twee uur onderbroken. Met deze spon tane actie, waartoe donderdagavond werd besloten, zegt het personeel (520 man) met klem te protesteren tegen de voorgenon sluiting van de papierfa briek in Apeldoorn, er zijn volgens de bonden en het perso neel nog mogelijkheden om een ge deelte van de fabriek zonder verlies te laten doordraaien. Dit isberekend door een werkgroep uit het personeel. Ook hel personeel bij Van Gelder in Rotter dam (200 man) heeft vrijdagmorgen het werk neergelegd. Volgens bedrijfsdi recteur C. PhafT ging het om een wer konderbreking van drie kwartier. De Verenigde Staten houden een la ding traangasgranaten en -werpers tegen voor Pakistan in verband met de binnenlandse toestand daar RAPPORT WERKGROEP MAANDAG NAAR KAMER DOOR NIEUWF. OF DEMISSIONAIRE REGERING iVan onze Haagse redacteuri DEN HAAG - De regeringsbeslissing over de omvang van de doorstroom- opening in de Oosterscheldedam moet uiterlijk 1 september van dit jaar wor den genomen. Maandag aanstaande wordt het rapport van de speciale in terdepartementale werkgroep alvast naar de Tweede Kamer gestuurd. Rij het stuk zal een brief zitten, waarin de regering uiteenzet waarom 1 septem ber ais uiterste datum moet worden aangehouden en dat het de regering is gebleken, dat in de Tweede Kamer zeer uiteenlopend wordt gedacht over de keus die moet worden gemaakt. Om die laatste reden ook heeft het demissio naire kabinet-Den Uyl nog geen beslis sing genomen. De minister-president heeft dat vrijdagavond meegedeeld na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad. Hoe de regering eruit ziet die de beslis sing straks moet nemen, zal sterk af hangen van de vorderingen die na de verkiezingen van 25 mei zijn gemaakt met de kabinetsformatie Als men daar vóór 1 september niet uit. is - en daarmee wordt in politiek Den Haag ernstig re kening gehouden - zal het demissio naire kabinetrDen Uyl zich alsnog over de Oosterschelde moeten uitspreken. Vast staat nu al wel. dat een nieuwe Tweede Kamer haar mening over het regeringsstandpunt zal moeten geven in verband met de voortydige kameront binding waartoe is besloten na de val van het kabinet-Den Uyl, gisteren pre cies een maand geleden. De regering heeft zoals gemeld de afge lopen week informeel overleg gepleegd met de belangrijkste fracties uit de Tweede Kamer Daaruit ls naar voren gekomen, dat men de actuele Ooster- scheldekwestie een politiek omstreden onderwerp vindt. Volgens de heer Den Uyl liggen de kaarten ruwweg zo. dat de WD-fractie vasthoudt aan de kleinste van de bestudeerde openingen (11.500 vierkante meter), de drie progressieve regeringspartyen geven de voorkeur aan de grootste opening (20.000 vier kante meteri en het CDA heeft nog geen standpunt ingenomen. Den Uyl: „Dui delijk is geworden dat welke beslissing ook wordt genomen, ze zal omstreden worden" Volgens de minister-president zijn het huidige kabinet en alle tot ongeveer 1985 nog volgende kabinetten eraan ge houden. dat Zeeland in dat jaar zyn be loofde veiligheid door de Oosterschel- dewerkzaamheden moet hebben gekre gen. Vastgesteld is vrijdag, dat 1 sep tember als uiterste datum moet worden genomen in verband met betonwerk- zaamheden onder water aan de toekom stige pijlerdam in de monding van de Oosterschelde en de constructie van de drempel. Zou de beslissing later worden genomen, dan kan daaraan pas later worden begonnen dan het tijdschema aangeeft. Daarmee zou tegeiukertijd (Slot zie pagina 6 kolom 6 Nijmegen, Amsterdam en Middelburg Tydens een lunchbyeen- komst van het Zeeuwse de partement van de Maat schappij voor mjverheid en handel heeft deze week drs. M. C. Verburg er nog eens op ge wezen dat in de huidige maatschappij de industriële werkgelegenheid by een groeiende productie verder afneemt. Hy doelde daarmee op een steeds verder gaande technologisering in en van de bedrijven, waardoor het aantal arbeids plaatsen vermindert: de machine, de computer, zij doen meèr en meer het werk. Eenzelfde gedachtengang ont wikkelde onlangs vakbondsbestuurder Arie Groenevelt tijdens een tv- interview. maar hij sprak er in verwij tende zin over de ondernemers auto matiseren te sterk en daardoor komtde werkgelegenheid in de knel. Groenevelt meende dat de vakbeweging daar Iets aan moet doen, onder meer in onder handelingen met de werkgevers. Hij wees er m dit verband op dat er in het Haags akkoord, gesloten tussen onder nemersorganisaties en vakbonden, een bepaling voorkomt dat winst moet wor den omgezet in arbeidsplaatsen. „De ondernemers zullen dat waar moeten maken." zo ongeveer stelde hij. Verburg daarentegen zocht de oplossing niet m afremming van de automatisering als één meisje bij Unilever een x-aantal ys- lollies per dag kan maken, is het onzin om datzelfde aantal met twee meisjes te bereiken, aldus zijn betoog. Nieuwe ar beidsplaatsen zullen derhalve elders moeten worden gezochten gevonden, In welk verband Verburg met name op de dienstensector wees. De frontlijn hier aangeduide problematiek is allerminst nieuw, maar komt wel steeds duidelijker op de Nederlandse samenle ving af. Ruim twee j aar geleden vestigde minister-president Den Uyl er op nogal spectaculaire wijze de aandacht op: hij hield zijn befaamd geworden 'Nij meegse rede' en vulde die later aan - naar het oordeel van sommigen was het een correctie - met een rede in Amster dam. De eerste toespraak werd gehou den tijdens een vergadering van het Ne derlands Christelijk Werkgeversver bond op 1 oktober 1974. Dit zei toen de premier. „Als we spreken over ontwik kelingen van de werkgelegenheid op lange termijn, dan kan niet worden voorbijgegaan aan een bewuste rem op het tempo, waarin technische vernieu wingen in onze economie, metname ook in onze industrie, worden toegepast En dat betekent dat daar een nieuwe dwang zit om investeringen en investe ringsbeslissingen te toetsen. Het is mis schien naar, maar naar mijn mening on ontkoombaar." Uit deze woorden zou men kunnen afleiden dat de premier tegenstander was geworden van ver nieuwingen in het productieproces Geen wonder dat hij vervolgens op vele fronten en van vele kanten werd aange vallen. Maar Den Uyl pareerde de aan vallen. H„ Lij kwam terug op 15 Januari 1975. namelijk in een toespraak by de ope ning van een VMF-fabriekshal: de Am sterdamse rede. Bij deze gelegenheid zei de premier „Gelukkig leiden vele tech nische vernieuwingen tot een besparing van energiegebruik, vaak ook tot een besparing van grondstoffen. Dikwijls ook leveren ze niet alleen een bydrage tot vergroting van de welvaart, maar ook tot datgene wat we 'welzijn' noe men. Dank zij deze technische vernieu wingen kunnen mensen op een prettiger manier werken dan voorheen." Voorts erkende de minister-president dat in dustrie nodig is voor het op peil brengen van „het onderling verkeer tussen de mensen, dat wat we 'dienstverlening' noemen." De Amsterdamse rede was hoe dan ook genuanceerder dan die van Nijmegen, terwijl tevens een relatie werd gelegd met de dienstensector, een relaüe die Verburg deze week even eens aanbracht, zij het op een meer doelgerichte manier. D, 'e Middelburgse rede - om die termi nologie maar eens voor Verburg te ge bruiken - leek ons van een optimisti scher strekking dan die van Nymegen en Amsterdam, anders van toon ook dan de opmerkingen van Groenevelt. Verburg gaf globaal aan waar zich de veranderingen zouden moeten afspelen, al erkende hijdathethieromeen terrein vol voetangels en klemmen ging. Bij de discussie na afloop werd dat nog sterker onderlijnd de inleider gebruikte de term 'mechanismen voor inkomens overdracht' en bedoelde daarmee dat voor het werken in de dienstensector, zeker in de welzijnssfeer, geld nodig is dat eerst moet worden verdiend in an dere sectoren. Hoe die overdracht tot stand moet komen? Er is nog geen ant woord op te geven. Wel waarschuwde Verburg met grote nadruk voor panie kerig gedoe. „Het is gevaarUjk om te doen alsof er duistere machten ons per manent bedreigen om dan als het ware opeen verlossing te wachten. Een derge lijke houding staat een rationele oplos sing van de werkelijke problemen in de weg 'Iletlijktons een woord waaronder een forse streep moet worden gezel. De problemen van de toekomstige werkge- legenheidsstructuur in Nederland züjn te belangrijk en te allesoverheersend om ze met onredelijke reacties te lijf te gaan. Overheid, werkgevers en werk nemers zullen er samen uit moeten ko men Dat eist creaüviteit en vooral ook samenwerking. Het gaat hier om een van de zwaarste opgaven voor de ko mende jaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1