PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEG NIET BIJ VOOROVERLEG OVER ECONOMISCHE TOP MINI Kritiek tweede kamer op Ierse visgrenzen Milieu-organisaties woedend over lozing door General Electric op Westerschelde Frankrijk ligt weer dwars Zie pagina vandaag Onderzoek Jumbobanden gereed Kiezers keuren kabinets crisis af ra Voor tien mille koffie gestolen 220e jaargang no. 89 Vrijdag 22 april 1977 fff'"IMM BRUSSEL - Frankrijk ligt opnieuw dwars in de onlangs heftig omstreden kwestie van de deelne ming van Roy Jenkins, voorzitter van de Europese Commissie, aan de economische top met Ame rika en Japan die begin mei in Londen wordt gehouden. Hoewel de regeringsleiders van de Euro pese Negen een maand geleden in Rome instemden met de aanwezigheid van Jenkins bij het Londense beraad, wil Parijs niet dat de Europese Commissie bij het voorbereidend overleg wordt betrokken. Gemeenschap, direct mee te maken Gemeenschap is betrokken. Twee voor heeft. Aanvankelijk waren alleen de vier beelden zijn er met name genoemd: de grote EEG-landen (Frankrijk, Duits- handelspolitiek en de Noord-Zuid- land, Engeland en Italië) voor de Lon- dialoog in Parijs (waar de EEG met één Deze week is in Brussel op ambtelijk ni veau het overleg tussen de Negen be gonnen over de Londense top. waar de Gemeenschap, behalve door de voorzit ter van de Europese Raad. de Britse premier Callaghan. ook vertegenwoor digd zal zijn door Jenkins, de voorzitter van de Europese commissie, het ..dage lijks bestuur" van de Gemeenschap. Frankrijk dat kort geleden nog tegen deelneming van Jenkins aan de weste lijke top was. weigert nu ambtenaren van de Europese Comnussie bij het be raad te betrekken. Onder druk van de kleine EEG-landen. waaronder niet in de laatste plaats Ne derland. stemde de Franse president Giscard d'Estaing eind maart op de Eu ropese Raad in Rome in met de aanwe zigheid van Jenkins in Londen. Op de top komen namelijk tal van economi sche vraagstukken aan de orde waar de commissie als dagelijks bestuur van de Nieuwe ambassadeur Israël in Den Haag TEL AVIV (RTR) - De huidige ambas sadeur van Israël in Den Haag, Abra ham Kidron, wordt overgeplaatst naar Londen. Dit heeft de Israëlische radio donderdag bekendgemaakt. Hij zal worden opgevolgd door Shlomo Argov. werkzaam op de afdeling voor lichting van het ministerie van buiten landse zaken in Jerusalem beslissing Geen beslissing demissionaire regering over doorstroomopening Oosterschel- uramum De Verenigde Staten leveren Europa weer hoog verrijkt top te verlaten als de kwestie van de EEG-vertegenwoordiging in Londen niet bevredigend zou worden opgelost. Minister Duisenberg )finan- ciën) had kort daarvoor al gedreigd dat Nederland minder scheutig met finan ciële hulp zou zijn als de Europese soli dariteit zich niet ook tot de kleine EEG-landen zou uitstrekken. afrika openbaarheid De toepassing van de wet openbaarheid bestuur zal niet van een leien dakje gaan. hinderwet PAGINA 13 steun Manusama ontkent steun te krijgen v; treinkaping De emoties lopen uiteen bij plannen voor verfllmlng van de treinkamping. conflict Trainer Nico de Frel verbreekt contract met WHS na conflict met aanvoerder Theo Moerland. PAGINA 18 aanzoek NOS-omroepster Viola van Emmenes: Ik knjg doorlopend huwelijksaanzoe ken; radio- en televisieprogramma's: stnp. PAGINA 19 stimuleren De vestiging van zcllbedieningswmkels in de kleine kernen moet worden gesti muleerd; beurs - financiën economie dense top uitgenodigd. In Brussel wordt erop gewezen dat de weigering van Parijs de Europese Commissie bij het voorbereidend over leg te betrekken, tenminste in strijd is met de geest van het besluit van de rege- gen en (je Europese Commissie niet bij ringsleiders in Rome. Daar werd over- - - eengekomen dat Jenkins aan de Lon dense besprekingen zal deelnemen als zetel is vertegenwoordigd) De Franse houding kan moeilijk anders worden uitgelegd, zo menen Brusselse waarnemers, dan als een poging de posi tie van Jenkins zo klein mogelijk te houden. Als Parijs in zijn opzet zou sla- de voorbereiding wordt betrokken, dan zal Jenkins nauwelijks namens de Ne gen kunnen spreken. De vertegenwoor- er zaken aan de orde komen waarbij de djgirig van de Gemeenschap valt dan toch voornamelijk toe aan de Britse premier Callaghan. zoals Frankrijk ook in maart al voorstond. Vooral in Nederland werd sterk aange drongen op de deelneming van Jenkins. De Tweede Kamer nam een motie aan waarin premier Den Uyl en minister Van der Stoel werd gevraagd -de Ro- WASHINGTON - Het onderzoek van de banden uit de Boeing 747- toestellen die betrokken waren bij de ramp op Tene- rife en van de verkeerstoren is donder dag beëindigd. Het materiaal is met de uitkomsten van de analyses overge dragen aan de Spaanse luchtvaartde legatie die het hele onderzoek zorgvul dig heeft bewaakL De Spanjaarden gaan nu in hun eigen land verder met de juridische procedure die uit het onge luk zal moeten voortvloeien om een schuldvraag vast te stellen. Zij ver trekken vandaag. Het onderzoek heeft aanmerkelijk lan ger geduurd dan gewoonlijk, aldus een woordvoerder van de raad voor ver keersveiligheid, omdat het ging om de analyse en het gezamenlijk in kaart brengen van drie geluidsbanden. In het laboratorium zijn voortdurend ruim twintig deskundigen met de zaak bezig geweest. Bij het afluisteren van de banden waren ook piloten van de KLM en experts van de Rijksluchtvaartdienst aanwezig. Zij zijn inmiddels weer in ons land terugge keerd. Het kan nog geruime tijd duren voor de Spanjaarden met een cfefinitief eind rapport komen. Dit rapport zal in eerste aanleg aan de rijksluchtvaartdiensten van de Verenigde Staten. Nederland en Spanje ter hand worden gesteld. Als de conclusies van deze diensten uit eenlopen, zal de rechter zich over de schuldvraag moeten buigen. Van der Stoel hoopt op Indonesisch initiatief Timor DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stoel van Buitenlandse zaken hoopt op een Indonesisch initiatief om een in ternationale commissie uit te nodigen voor een bezoek aan Oost-Timor en daar de situatie op humanitair vlak te bekijken. De bewindsman heeft dit donderdag morgen meegedeeld in een besloten vergadering van de vaste commissie voor buitenlandse zaken van de tweede kamer. Minister Van der Stoel laat nu in Djarkarta nagaan of de Indonesische regering bereid is een commissie te ont vangen. LONDEN - Britse huisvrouwen hebben zich erg boos gemaakt over de stijgende voedselprijzen, volgens hen een direct gevolg van de toetreding tot de EEG. Van daar dat de dames, verenigd in een 'Mum's Army' Ide vrouwelijke Schutters, zou men kunnen zeggende straat zijn opgegaan. Met borden werd donderdag in Londen geprotesteerd tegen de boterberg en de levering van goedkope melkboer aan Cuba. Een van de leidsters was mevrouw Barbara Fellows, die de organisatie van de 'vrouwen tegen de EEG' campagne in handen heeft.. REGERING VERWACHT GEEN VISSERIJ-OORLOG DEN HAAG - Minister Van der Stee (landbouw en visserij) gelooft niet dat het tot een scherp visserijconflict met Ierland zal komen, nu de Ieren eenzij dig beperkingen hebben gesteld aan het vissen binnen een grens van vijftig mijl uit de Ierse kust. „Ik kan niet aan nemen dat de Ierse regering zou riske ren dat zij zich voor het Europese Hof zal moeten verantwoorden", zo zei Van der Stee donderdagmiddag in dfc Tweede Kamer, al stelde hij ook dat Ierland „willens en wetens" in strijd met de EEG-verdragen Nederlandse schepen uit haar wateren zal weren. De minister zei dat Nederland alles zal moeten doen om olie op de golven te gooien. „We moeten onze positie In de Ierse wateren niet in gevaar brengen. Daarom ook zullen we bij de Ieren een visserijplan indienen", aldus Van der Stee. De minister zei de indruk te heb ben. dat het visserijconflict meer een kwestie van psychologische oorlogvoer ing is. Maandag zal opnieuw een ge sprek over deze kwestie in Europees verband plaatsvinden. Alle sprekers in de Kamer spraken hun ongenoegen uit over de eenzijdige Ierse maatregel. De socialist Rocls noemde het een schending van de Euopese vis serijverdragen, terwijl CDA- woordvoerder De Boer zelfs sprak van een „onaanvaardbare discriminatie". Volgens de SGP'er Van Rossum mag Nederland onder geen voorwaarde met de 50-mijlszone van de Ieren akkoord gaan. De Tweede Kamer besprak deze pro blemen donderdag bij de behandeling van het voorstel van de regering om een visserijzone van 200 mijl uit de Neder landse kust in te stellen. Ook stond een wetsontwerp ter discussie dat de over heid de mogelijkheid moet geven maat regelen te nemen in het belang van de visserij, zoals het weren van niet-EEG- vissersschepen en het uitvoeren van een betere controle op de aanvoer van vis. De WD'er Waalkens betoogde - daarin gesteund door de andere sprekers - dat invoering van een 200-mijlsgrens nodig is. nu blijkt dat het niet mogelijk is tot goede internationale regelingen te ko men. Vooral Ierland en Engeland liggen daarbij dwars. Diverse sprekers (PvdA. CDA, CPN, SGP) waren ontevreden over het feit dat in Nederland de vissersvloot steeds meer ingekrompen wordt, terwijl bij voorbeeld in Engeland met steun van de Europese Gemeenschap een grote serie nieuwe vissersschepen wordt gebouwd. De heer Roels (PvdA) zei dat de Neder landse vloot ook wel steun zou mogen verwachten. Volgens minister Van der Stee y/ordt Nederland echter ook niet overgesla gen Van de toegewezen uitbreiding met twaalf gesubsidieerde schepen is een be langrijk deel reeds in de vaart. De be staande haringvloot van 42 schepen is volgens de bewindsman een minimaal uitgangspunt. Van der Stee zei niet te verwachten dat de visserij in de toe komst geheel vrij zal kunnen worden. TILBURG - Op verschillende manieren en door verschillende instanties is donderdagmiddag ge demonstreerd tegen de experimentele fietsroute dwars door Tilburg, die minister Westerterp 'ver keer en waterstaat i opende. De minister fietste met een groot aantal genodigden de vier en een halve kilometer lange route Die route loopt in Oost-west richting dwars door Tilburg en is bedoeld om in een praktijksituatie na te gaan welke invloed een speciaal aangelegde tietsroute voor het woon-iverkverkeer heeft op het fietsgebruik en de veiligheid Waar mogelijk is het langzame verkeer volledig gescheiden van ander verkeer Op kruispunten zijn zoveel mogelijk voor zieningen aangebracht om de doorstroming van hetfietsverkeer zo optimaal mogelijk te laten zijn De kosten van het Tilburgse project bedraagt vijf tien miljoen gulden en worden geheel betaald door het rijk De ongeveer vijftig winkeliers langss deze route, voorzover die doorij de Tilburgse binnenstad loop hadden vnjwel allemaal hun winkelpuien geblin deerd met zwart plastic Daardoor en dooreen iuid boe-geroep in de richting van de voorbij fietsende minister, brachten zij hun ongenoegen ten aanzien van de fietsroute tot uitdrukking. Foto. donderdag is binnen de demonstratieve fiets route. ontsproten uit het brein van min. Westerterp, imidden i, de officiële opening van de eerste fiets route vemcht Links naast hem nurgemeester Let- schert van Tilburg. Foto rechts tegen dezefietsrou te. die dwars door het centrum van Tilburg loopt, is gistermiddag op verschillende manieren door di verse instanties, en de middenstand, gedemon streerd. DEN HAAG - Bijna twee derde van de bevolking keurt het optreden van de politici die de kabinetscrisis hebben veroorzaakt, af. Ruim de belfl geeft daarbij de boofdschuld voor de crisis aan CDA-minister Van Agt en het CDA. Dat blijkt uit een politiek onderzoek, dat in opdracht van KRO's Brandpunt is uitgevoerd. Slechts 12 procent van de onder vraagden legde de schuld voor de cri sis bij Den Uyl en de PvdA. Ook in CDA-kringen gaf men Van Agt de grootste schuld (39 procent), maar toch vooral bij de PvdA wees men de CDA-lfjsttrekker als schuldige aan (75 procent). Uit het onderzoek tonder 1200 Neder landers) bleek dat 57 procent Den Uyl ook weer als onze nieuwe premier wil. terwijl Van Agt door 33 procent wordt gekozen. Zestig procent kiest opnieuw vooreen regeringscombina tie van PvdA, PPR en CDA. Een derde van de ondervraagden geeft de voorkeur aan een CDA-WD- regering. Slechts een vijfde van de onder vraagden is ontevreden over het ka binetsbeleid van de afgelopen vier jaar. Vier en veertig procent is tevre den en 34 procent is noch tevreden, noch ontevreden. De tevredenheid is kennelijk groeiende, want in februari zei 35 procent tevreden te zijn en in maart 38 procent. De winst van de WD na de kabinets crisis is van tijdelijke aard geweest. Dit blijkt uit de twaalfde peiling van het veertiendaags verkiezingsonder- zoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek. Uit deze peiling, die maandag 12 en dinsdag 13 april werd gehouden, blijkt dat de opzienba rende vooruitgang van de WD van 16 procent vóór naar 20 procent na de kabinetscrisis, weinig is overgeble ven. De laatste cijfers geven voor de WD een stemmenpercentage van 17 procent aan. Hoewel het CDA zich van de terug val direct na de kabinetscrisis (het viel met 4 procent terug tot 29 pro cent) enigszins heeft hersteld (nu 31 procent), hebben de „Progressieve Drie" hun voorsprong behouden (was 44 procent, nu 45 procent). Oude en open kerken tkl inister van Doom was et deze week voor overgekomen, voor de speciale bijeenkomst waarmee in de Hervormde Kerk van Kloetinge de Slich ting Oude Zeeuwse Kerken haar werk begon. De aanwezigheid van de bewindsman onderstreepte dat de rijksoverheid het werk van de nieuwe stichting van groot belang acht: zij kan er in niet geringe mate toe bijdragen dat het Zeeuwse bezit aan oude kerken niet verder achteruitgaat. In enkele andere provincies zijn stichtingen als deze al enige jaren aan het werk zij nemen be dreigde kerkgebouwen over omdat ze ól leegstaan öf omdat er geen of onvol doende mogelijk heden tot restauratie zijn. Indien deze gebouwen niet meer voor de eredienst nodig zijn zoekt de stichting er een zinvolle bestemming voor. Oude kerken zijn „aan de zorg van de huidige generatie toevertrouwd als een kostbaar pand uit het verleden," zo meldt de Zeeuwse stichting in een circu laire. Zo heel veel kerken zijn er vergele ken met vroeger helaas met meer. aldus bleek uit een opsomming van de Am sterdamse hoogleraar Van Swigchem tijdens de Kloetingse bijeenkomst In een boeiend betoog zette hij uiteen hoe rampen, oorlogen en slordig beheer hebben huisgehouden onder dit Zeeuwse cultuurbezit Er is alle reden om er thans met de uiterste zorgvuldig heid mee om te gaan. J.n het betoog van professor Van Swig chem trof ons één uitlating in het bij zonder omd at zij het werk van de nieuwe stichting nog weer accentueerde. Hij herinnerde er aan, dat in vroeger eeu wen het kerkgebouw veel meer was dan een sacrale ruimte, meer dan de plaats van samenkomst voor parochie of ker kelijke gemeente. Het was namelijk de centrale plaats waar een groot deel van het gemeenschapsleven zich afspeelde. „De middeleeuwer moet er redelijk nuchter tegen heb ben aangekeken." Deze opmerking lijkt ons vooral van belang voor die situaties waarin kerk gebouwen niet meer fungeren als plaats voor de eredienst. Sommigen vinden dat een vorm van 'ontheiliging' die ei genlijk niet past Minister Van Doom bijvoorbeeld maakte in Kloetinge dui delijk dat voor hem de combinatie kerkgebouw en kerkelijke gemeen schap eigenlijk de enig juiste is. al er kende hij dat in deze tijd vele factoren andere oplossingen nodig maken. In sommige dorpen (en ook steden) is er sprake bijvoorbeeld van ontvolking, men heeft voorts te maken met een toe nemende onkerkelijkheid en een daar mee samenhangende vermindering van het kerkbezoek. In zulke gevallen moet soms onvermijdelijk worden omgezien naar een andere bestemming. Indien het daarbij echter mogelijk blijkt de ge bouwen dienstbaar te maken voor een brede gemeenschap, dan wordt daar mee een oude traditie voortgezet. De traditie van de middeleeuwer, die 'rede lijk nuchter' tegen zijn kerk aankeek. CHEMISCH BEDRIJF BERGEN OP ZOOM STAAKTE OMSTREDEN LOZING OOSTERSCHELDE OOK BEZWAREN BIJ HET RIZA (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Het chemische bedrijl General Electric Plastics BV in Bergen op Zoom heeft zich de woede op de hals gehaald van verschillende grote milieu-organisaties. De oorzaak van hun boosheid is. dat het bedrijf vorige week is gestopt met het lozen van af valwater op de Oosterschelde en is be gonnen met de lozing van hel vuile wa ter op het rioolstelsel van de gemeente Bergen op Zoom. Dit stelsel is aange sloten op de afvalwaterpersleiding tussen Moerdijk en Waarde, die in de Westerschelde uitmondt. Voor de lo zing op de Oosterschelde heeft de fa briek een - hevig omstreden - ministe riële vergunning (Westerterp) en voor de lozing op de Westerschelde alleen de voorwaardelijke toestemming van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom. Dat laatste vinden de milieugroepen ruimschoots ontoereikend. De milieugroeperingen, waaronder de Stichting Natuur en Milieu en de Bra bantse Milieufederatie, overwegen ern stig stappen te ondernemen by de daar voor in aanmerking komende vestigin gen van het openbaar ministerie in Breda en Middelburg Ze willen signale ren. dat naar hun mening wetten en voorschriften met voeten worden getre den en dat nog wel onder het toeziend oog van de overheid Ze vinden dat de ontwikkeling van de laatste week een aanleiding zou kunnen zijn om de nieuwe afdeling van het chemische be drijf onmiddellijk te sluiten, evenals kortgeleden is gedaan na een gevaar lijke gasontsnappmg. die de opneming van een aantal werknemers in zieken huizen noodzakelijk maakte Het PvdA-Tweede-Kamerlld Roels is van plan schriftelijke vragen aan de regering te stellen. De overschakeling van de lozingsaetlvi- teiten van de Ooster- naar de Wester schelde werd donderdagmiddag in Den Haag bekend gemaakt door mr. H. P Utermark. Bij de Raad van State trad hy namens General Electric Plastics op by de behandeling van beroepen bij de Kroon Ir. M C H. van Doom van Gene ral Electric gaf daarbij op verzoek van de dienstdoende staatsraden aan. dat bij het opstarten van de nieuwe produktie-eenheld van General Electric Jiaidlijn J-n het nieuwe, voortreffelijke boek- van-de-maand 'Het woord in beeld' (van Mönnich en Van der Plas) komt een re productie voor van een schilderij door Pieter Saenredam: het interieur van de Baafskerk in Haarlem. In die kerk lopen mensen, het is kennelijk een door-de- weekse dag. Tegen een zuil zit een moe der. die uitrust van het boodschappen doen. Hetschildery maaktduidelijkdat de middeleeuwse traditie van de 'open kerk' ook na de reformatie in Nederland lang gehandhaafd bleef de kerkgebou wen waren een openbare ontmoetings plaats. Misschien zijn ermede daardoor juist 'n aantal gespaard. In dit opzicht heeft eens Menno ter Braak op een merkwaardige paradox gewezen: „Aan het feit, dat men ze niet respecteerde, maar gebruikte, onverschillig voor hun afkomst en waardigheid, danken 'mo numenten' als de amphitheaters van Aries en Nimes en het pauselijk paleis te Avignon (dat als gevangenis en kazerne heeft dienst gedaan en daar dan ook alle 'moderne' sporen van draagt) hun be houd. Bruikbaarheid voor de 'barbaren' en bot toeval zijn de conservatoren van het verleden, niet de eerbied en het his torisch bewustzijn," schreef hij na een bezoek aan Arles. Ook Zeeland kent dergelijke voorbeelden de Veerse dom werd eveneens als kazerne gebruikt en draagt daarvan alle sporen. Toch heeft dit gebouw een nieuwe en functionele plaats in de Veerse gemeenschap gekre gen. En tot die gemeenschap behoren in dit geval ook de velen die Veere In hun hart hebben gesloten. In deze géést zal de Stichting Oude Zeeuwse Kerken - naar men mag hopen - voor de toekomst belangrijk werk kunnen doen: zorgen voor het 'kostbaar pand' uit het verle den, maar wel zodanig dat het als van ouds bezit is van de gemeenschap. Der halve: oude én open kerken. was gebleken, dat nog niet kon worden voldaan aan de strenge eisen die de overheid heeft gesteld aan de kwaliteit van het afvalwater dat in de Ooster schelde mag vloeien. Gezocht is toen naar een alternatief en dat is toen gevonden in het gemeente lijk rioolstelsel van Bergen op Zoom. waardoor het vuile water in de Wester schelde terecht komt. Overigens sprak hij de hoop uit. dat binnen afzienbare tijd een oplossing van de gerezen pro blemen wordt gevonden en dat alsnog overeenkomstig de eisen van de over- DEN HAAG'ANP'-Uit een magazijn aan het Faillantplein in Den Haag zijn donderdag 70 dozen met pakken koffie gestolen. De waarde ervan in ongeveer 10.000.-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1