Manusama ontkent steun van Vietnam te krijgen te koop Politie zamelt snert-snert in STAATSSECRETARIS MEIJER HANDHAAFT PLAN BEZUINIGING GEZINSVERZORGING PZCA Hazekamp: overheid kan broodbedrijf niet blijven helpen Nederlandse ruimtevaarders gezocht Raad voor de milieu-hygiëne: waterbeheer verward Medische verzorging grotere post VOEDSEL STEEDS KLEINERE HAP UIT HET GEZINSBUDGET Weinig Nederlanders voor (gekozen) president Alternatief van Raad Gezinsverzorging afgewezen WEL ONTMOETINGEN IN PARIJS Rijexamens in beroep anders geregeld DEN HAAG - De Zuidmolukse leider ir. J. A. Manusama ontkent dat de Zuidmolukkers steun van Vietnam hebben gekregen voor hun strijd om een eigen onafhankelijke republiek Zuid-Molukken in de Indonesische Archipel. Het weekblad Nieuwe Revu onthulde deze week dat een afvaardiging van de Molukkers, onder wie ds. S. Metiari op 23 juli 1976 in Parijs alle denkbare steun toegezegd heeft gekregen van Vietnam. De zich president van de Zuid-Molukken noemende ir. Manusama ontkent niet dat die ontmoetingen er zijn geweest. „Maar het is volstrekt onzin dat er afspraken zijn ge maakt en dat er voorwaarden zijn gesteld door Vietnam bij het verlenen van militaire hulp", aldus Manusama. Volgens Nieuwe Revu moeten de Zuid molukkers kiezen voor het socialisme in ruil voor de militaire opleiding van |onge Zuidmolukkers in Vietnam, het totstandbrengen van geheime verbin dingen met Zuid-Molukken en andere delen van het eilandenrijk, het aan land brengen van geheime agenten en voor zover nodig van kleine commando eenheden, en het treffen van voorberei dingen voor een opstand in de Moluk- ken, zowel van binnenuit als van buite naf door landingen van Zuidmolukse militairen. Volgens Manusama ls het contact tus sen de Zuidmolukkers en de Vietname- zen in Parijs tot.stand gebracht door een groepering bulten de Zuidmolukse be weging in Nederland- Ds. Metiari zou door deze groepering verkeerd zijn voorgelicht. Hij doelt daarmee op Ray mond Westerling, de voormalige commando-kapitein die enkele jaren ge leden beschuldigd werd van oorlogs misdaden tijdens politiële acties van Nederland in Indonesië. Volgens Nieuwe Revu zou hij het contact tot stand hebben gebracht met de Vietna- mezen. DEN HAAG - Binnenkort kunnen Nederlanders solliciteren naar de functie van ruimtevaarder. Dit voor Nederland unieke beroep is realiteit geworden nu in 19S1 een Europees i-uimtevaartlaboratorium zal wor den gelanceerd. Ten behoeve van het ruimtelaboratorium van de Euro pean Space Agency, waaraan Ne derland deelneemt, worden een aan tal astronauten gevraagd Begin volgende roeek zullen nadere bijzonderheden over de kwaliteiten waaraan de adspirant- ruimtevaarder zal moeten voldoen worden bekendgemaakt De selectie van Nederlandse kandidaten wordt gecoördineerd door het Nederlands Instituut voor Vltegtuigontwikjceling en Ruimtevaart in Delft Ook in de andere Westeuropese landen die aan het ruimtevaartproject meedoen, zullen kandidaten voor de bezetting van het ruimtelaboratorium via dagbladadvertenties worden aange zocht. BEL RODELKO VOOR EEN INFORMATIEVE WONINGMAP. Aan de hand van door U verstrekte gegevens over, waar U wonen wilt en voor welke prl|s, kriigt U een op uw behoefte afgestemde wo- ingmap met Rodelko - woon- mogelijkheden Rodelko bv Veere tel. 01181-555 „Deze groep van buitenstaanders wil in onze gelederen verwarring stichten of wat aan onze zaak verdienen", aldus Manusama. „Toen de groepering, die buiten mij om besprekingen begon met de Vietnamezen, na afloop naar mij toekwam om over d£ resultaten te spreken, zei ik dat als het een goede zaak was, ik het initiatief wel wilde steunen. Maar later besefte ik dat het geen zuivere koffie was en heb ik op een vergadering duidelijk gemaakt dat we ontzettend voorzichtig moesten zijn. Ik heb de indruk dat we worden ge bruikt Ik heb daarop meteen mijn me dewerking en steun ontzegd aan deze groep", aldus Manusama Hij voegt eraan toe dat de hele zaak naar zijn in druk bedrog is. Manusama ontkent dat er een scheuring is ontstaan binnen de Zuid-Molukse beweging door het initia tief van de groep-Metiary. Dat hij aan Nieuwe Revu zou hebben verleid dat er bij de strijd In de Zuid- Molukken hoogstens 4000 Zuidmoluk- 'SALARIS' KAMERLEDEN VERHOOGD DEN HAAG (ANP) - Omdat voor hel rijkspersoneel met ingang van 1 april jongstleden een salarisverhoging van kracht is geworden, is ook voor de tweede-kamerleden het bedrag van hun schadeloosstelling (salaris) ver hoogd. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken heeft de kamer daarvan schriftelijk in kennis gesteld. Met ingang van 1 apriljongstleden heeft een lid van de tweede kamer recht op een schadeloosstelling van 80.518 per Jaar. Het bedrag bedroeg sinds 1 Januari 1976 77 416 per jaar Over het eerste kwartaal van dit jhaar wordt bovendien aan de tweede-kamerleden een uitke ring ineens gegeven, op basis van 3.53 procent per maand van de uitbetaalde schadelossstelling. De toelage voor de tweede kamervoorzitter is eveneens verhoogd en wel van 33.908 tot 35.366 per jaar De toelagen voor de fractievoorzitters ondergingen ook een verhoging Het vaste basisbedrag is verhoogd van ƒ1.131 tot 1.179, het bedrag per fractie lid van 339 tot 354 en het maximum bedrag, dat een fractievoorzitter krijgt, van 33 908 tot 35.366. DEN HAAG (ANP) - De drinkwater voorziening en het oppervlaktewater- beheer in ons land wordt geregeld dooi rijk, provincie of waterschap en dal dan weer onder toezicht van verschil lende ministeries. Een verwarde situa tie die de kwaliteit van het water in Nederland niet ten goede komt. Een nieuwe wettelijke organisatie van hel waterbeheer is dan ook noodzakelijk De waterhuishouding moet in handen komen van een instantie die er dan ge lijk voorkan zorgen dat het water betei wordt. Dit zegt de voorlopige centrale raad voor de milieuhygiëne in ccn eerste raD .port kers konden worden ingeschakeld, ont kent Manusama ook. Volgens dat blad zijn de onderhandelingen in Parijs ge voerd met de Fransman Guy Charpen- tier. die als gevolmachtigde van de hui dige Vietnamese regering gesprek spartner is van landen die Vietnamezen-hulp nodig hebben in hun strijd voor het socialisme De leider van de Vrije Zuidmolukse Jongerenbeweging, reageerde met ge mengde gevoelens op de Zuidmoluks- Vietnamese samenwerking. „Wij wis ten dat er contacten zijn geweest, maar over de inhoud van de bespreking is iets gezegd". KVP: maatregelen tegen verschillende beoordeling rijden onder invloed DEN HAAG (ANP) - De tweede- kamerleden Cornelissen en mevrouw Lückers (beiden kvp) hebben donder dag de ministers Van Agl van justitie en Westerterp van verkeer en water- staal schriftelijk gevraagd maatrege len te nemen om een onrechtvaardige situatie bij de bestraffing van het rij den onder invloed van alcohol weg te In het aprilnummer van het blad 'Delikt en delmkwent" stond een artikel met als kop 'Straftoemeting bij rijden onder in vloed" Volgens de kamerleden zal de inhoud van het artikel veel burgers de indruk geven, dat bü de vervolging van het rijden onder invloed van alcohol sprake is van ongelijke rechtsbehande- llng in verschillende delen van Neder land. AMSTERDAM - Voor het veilinggebouw Mak van Waay aan het Rokin in Amsterdam worden zorgvuldig twee 3000 kilo zware kanonnen uitgestald De ruim vier meter lange geschutsstukken zijn afkomstig van de in 1613 bij St. Helena vergane Oostlndiévaarder 'Wiite Leeuw' De exemplaren, die naar verwachting wel 20 000 per stuk kunnen opbrengen, kunnen niet binnen worden getoond, omdat ze dan door de vloer van het gebouw zouden gaan. DEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse gezin besteedt naar verhouding steeds minder geld aan voedsel en steeds meer aan alcoholhoudende dranken. Dat concludeert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBSt uit een budget onderzoek onder 'werknemersgezin nen'. Het onderzoek is gehouden tus sen mei '74 en april "75. De vorige budget-studie C63-'64) leerde dat gezinnen met vier pesonen en een bruto-mkomen van maximaal 28.00 Uitspraak in Baader-Meinhof- proces 28 april STUTTGART (DPA/UPI) - In het pro ces tegen de drie nog levende kernleden van de Westduitse Baader-Meinhof stadguerillagroep - Andreas Baader, Jan Carl Raspe en Gudrun Ensslin - is de uitspraakdatum woensdag vastges teld op 28 april. Dit gebeurde nadt de drie van over heidswege aangewezen advocaten hun pleidooien hadden gehouden De open bare aanklager eiste vorige week in zijn samenvattende requisitoir drie maal le venslang wegens vier moorden en 45 pogingen tot moord waarvoor 't wet tig en overtuigend bewijs zou zijn gele verd. De keuzeverdedigers van de ver dachten zullen buiten de rechtszaal, een speciaal voor dat doel gebouwde vleugel van de gevangenis Stuttgart- Slaammheim. eigen 'slotverklaringen' afleggen. Op welke datum en waar zij dat willen doen is nog niet bekend. De 'Pflichtverteidiger' van Baader. Eber- hard Schwarz. vorderde in zijn pleidooi een ongeldigheidsverklanng van het proces. Baader. Raspe en Ensslin waren niet op de laatste zittingsdag aanwezig gulden 34,1 procent besteedden aan voeding. Elf jaar later was dat percen tage gezakt tot 28 In het bestedingspatroon zijn een paar groepen artikelen gelijk gebleven. Zo handhaven de suikerhoudende artike len zich op ruim vijf procent Ook het aandeel van vlees- en visaankopen bleel vrijwel gelijk, het daalde van 6.9 procent in de zestiger jaren naar zes procent in de periode '74/ 35 Het kostenaandee! van de woning ls enigszins toegenomen Deze bestedin gen stegen van 25.9 naar 27,1 procent Het centraal bureau voor de statistiek wijt ditaan de factoren huur. woning- en tuinonderhoud. De huurspeelde daarbij de grootste rol Daartegenover staaldat het percentage voor verwarming en verlichting is te ruggelopen Het centraal bureau schrijft dat toe aan de 'relatief geringe' prijsstij ging van gas en elektriciteit in de pe riode 1964-1974. Er wordt naar verhouding ook kinder uitgegeven aan kleding, schoeisel en opschik: 12.8 procent toen tegen 8.5 pro cent nu. Het aandeel van het roken is ook gedaald, van 2.5 naar 1.8 procent van het gezinsbudget- Relatief gestegen zijn de uitgaven voor hygiënische en medische verzorging (van 9.3 naar 12.5 procent". Aanzienlijk was volgens het CBS de stijging van de uitgaven voor medische verzorging, van 5.5 naar 9.3 procent. Ontwikkeling, ontspanning en verkeer hebben een groter aandeel van het ge zinsbudget gekregen, het steeg van 17,2 procent naar 23 procent. Verhoog de waarde van uw huis Laat uw huis schilderen dooreen vakman-schilder - metSikkens produkten. Dat betekent verfraaiing en bescherming voor ETTEN-LEUR - De gemeente politie van Elten-Leur is donderdag over stroomd met telefoontjes van mensen die dachten erwtensoep tn huis te hebben die alleen geschikt is voor consumptie voor dieren De politie is de hele dag bezig geweest de blikken op te halen bi) de mensen die zich gemeld hebben Uit nadere informa tie büjkt. dat er nog circa 15.000 blik ken snert m omloop moeten zijn en dat tot nu toe 11 000 blikken in beslag zijn genomen De 52-jange W. die woensdag is aan gehoudenverkocht de soep in zijn supermarkt m Sint-WiüibrorcL Vol gens de politie heeft hij op 28 maart, toen hij departlj soep voor een habbe- krats kocht van een soepfabriek in Den Bosch, een schriftelijke verkla ring ondertekend dat de soep alleen voor dierlijke consumptie is. De be doeling van de fabriek was dat de soep gedroogd vermengd zou wor den met veevoer W is ook handelaar in veevoer. Het nuttigen van deze soep is. vol gens een woordvoerder van de keu ringsdienst van waren, niet schade lijk. Wel heeft een aantal mensen de politie laten weten na het eten van de soep misselijk geworden te zijn. Er zijn echter geen meldingen van voed selvergiftiging. Foto: dein beslag ge nomen blikken LISSE - Een trotse Andre van Duin toont hier dc 'Andre van Duin-tulp' Een bos van de naar dc komiek ge noemde tulpen werd hem donder dagmiddag in de HoBaUo in Lisse overhandigd VRIJDAG 22 APRIL 1977 binnen-buitenland 13 dering zich namelijk uit over beide voorstellen. Staatssecretaris Metier heeft nu op dit verzoek gereageerd met de mededeling dat hij tegen het voorstel van de Raad. dat uitgaat van een vacaturestop van 14 procent voor de totale hulpverlening, uitdrukkelijk bezwaar heeft HIJ vindt namelijk dal de Raad daarmee de hulp verlening feitelijk verminderd. Gezien de omstandigheden in de ge zinsverzorging en de behoeften, die er bij de bevolking leven, is dit volgens hem een moeilijk te verteren zaak. Ook al ls het misschien aantrekkelijk dat in voering van de bemiddelingshulp op een later gelegen tijdstip kan plaatsvin den. Bemiddelingshulp is een vorm van hulpverlening, waarbij vrouwen zonder speciale opleiding en niet in dienst van een instelling gedurende een aantal uren per week huishoudelijk werk ver richten bij een hulpvrager De instelling van gezinsverzorging treedt daarbij al leen als tussenschakel („bemiddelaar") op. De bemiddelingshulp wordt direct door de hulpvragei in de meeste geval len zijn dat bejaarden i betaald. Bemidaelings- of alpha-hulp is voor CRM stukken goedkoper dan de profes sionele hulp. verstrekt door de instellin gen Volgens hel voorstel van Meijer moeten in de loop van twee jaar de vacatures, die ontstaan bij de part-time gezins helpsters. alleen met deze bemidde lingshulpen worden opgevuld HIJ gaat daarbij uit van een verloop onder deze beroepshelpsters van ongeveer 25 pro cent per Jaar. In die twee jaar zullen dan de bemiddelingshulpen de helft van alle part-time krachten hebben vervangen. Nadeel Het grote nadeel van het voorstel van de Centrale Raad acht Meijer dat de ontwikkeling en de invoering van de alpha-hulp op volstrekt vrijwillige ba sis geschiedt, waarbij de verantwoor delijkheid geheel bij de afzonderlijke instellingen komt te liggen. Voorts vindt Meijer dat een door de Raad voorgestelde selectieve toepassing van de vacature-stop geen verbinding naar de bemiddelingshulp aangeeft. Als nadeel van zijn eigen voorstel noemt Meijer in zijn brief dat er door de directe invoering van de alpha-hulpverlening een zekere druk op de instellingen ont staat. Niettemin zal met zijn plan. zo vindt Meijer zelf. de kwaliteit van de ge zinsverzorging veel beter gewaarborgd zijn Ten slotte zegt Meijer de besluitvor ming van de vergadering van de Cen trale Raad aanstaande maandag in Den Haag af te w achten, alsmede het advies dat hem naar aanleiding daarvan /al bereiken. Hij houdt echter vast aan de datum van 1 juli 1977, waarop de maat regelen effectief moeten worden. AMSTERDAM - Slechts een zeer klein percentage Nederlanders vindt dat koningin Juliana moet worden opgevolgd door een (gekozen) president. Over de opvolging bestaat nauwelijks twij fel: 80 procent, zo blijkt uit een landelijk NIPO-onderzoek, wijst prinses Beatrix aan als de meest geschikte troonopvolgster. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van het weekblad Pano rama. Zowel prins Bemhard als prins Claus worden door bijna de helft van de onder vraagden beschouwd als harde werkers. Maar als het om betrouwbaarheid gaat scoort prins Claus duidelijk hoger. Pieter van Vollenhoven wordt nogal eens „hoog hartig" genoemd. De meest in het oog springende eigenschappen die men aan koningin Juliana toekent zijn eerlijkheid, geschiktheid voor het ambt. Ruim de helft van de onder vraagden vindt de koningin „lief BEZORGD OVER PRIJZENFRONT Deskundige kernenergie boos op de NOS ARNHEM - De voorlichter van de Ge meenschappelijke Kernenergiecen trale Nederland, exploitant van de kerncentrale in Dodewaard. heeft een boze brief aan het NOS-bestuur ge schreven. waarin wordt gevraagd af keuring uit te spreken over de handel wijze van de makers van "Het pro gramma met de map'. In een televisie uitzending van vorige week woensdag werd aandacht besteed aan kernener gie, waarbij voor- en tegenstanders aan het woord kwamen. Volgens voorlichter drs. P. J B. Wasser van de GKN hebben de programmama kers in strijd met de gemeekte afspra ken hem niet ter afgesproken tüd de ge legenheid gegeven om te beargumente ren dat kernenergie voor ons land nuttig is. Aan de NOS is nu gevraagd opgave te doen van de namen en adressen van de kykers die de bü het programma beho rende informatiemap hebben aange vraagd. De GKN wil die mensen de voor de tv onthouden informatie alsnog ge ven. aldus Wasser. Hij zegtheterg moei lijk ie vinden om nog vertrouwen te hebben in de objectiviteit van de pro grammamakers. De NOS geeft geen commentaar op de GKN-bnef. De klacht was binnen en het NOS-bestuur moet er zich nog over uit spreken. zo werd donderdag gezegd. DEN HAAG - Staatssecretaris Meijer (CRM) geeft de voorkeur aan het door hem voorgestelde plan tot het doorvoe ren van bezuinigingen in de gezinsver zorging boven dat van de Centrale Raad voor Gezinsverzorging. Hij heeft dit in een woensdag aan de Centrale Raad verzonden brief kenbaar ge maakt. De Raad schreef begin deze week aan de bewindsman akkoord te willen gaan met de bezuinigingsplannen, maar dat haar een andere methode voor ogen staat dan die welke door de staatssecre taris wordt voorgesteld Meijer werd ge vraagd vr maandag op het alternatief van de Raad te'wiilen reageren Op deze dag spreekt de algemene ledenverga- UTRECHT - Staatssecretaris Haze kamp leconomische zakem heeft de bakkers gewaarschuwd dat de over heid niet steeds voorde moeilijkheden in hun sector kan opdraaien. De groot bedrijven moeten erop bedacht zijn dat herstructureringen met gemeen schapsgelden niet regelmatig kunnen worden herhaald, zei hij in de leden vergadering van de Nederlandse bak- kersbond. Hazekamp zei zich zorgen te maken over de onrust op het prijzen- front bij de bakkers. De staatssecretaris constateerde dat de groot-industriële bakkerijbedrijven niet eenvoudig tot afspraken over mini mumprijzen kunnen komen Zij geven elkaar nu de schuld van prijsonderbie- dingen. „De werkwijze van de gentle men bij het agreement is niet zo ver trouwenwekkend' aldus Hazekamp Als oorzaak wees hij op de achtergrond van de interne problematiek bij de grote concerns en de vermindering van hun marktaandeel Gentse rechter lijkt vrouw niet te hebben vermoord BRUSSEL (ANP) - De Gentse onder zoeksrechter G. J. die op zondag 27 fe bruari werd aangehouden omdat hij er onder meer van verdacht werd zijn echtgenote vermoord le hebben, lijkt wat deze beschuldiging betreft vrijuit te gaan. Een uitvoerige lijkschouwing heeft aan het licht gebracht dat de vrouw. Rosine de Sutter, door verdrinking in haar bad om het leven is gekomen. De drie hoog leraren die het stoffelijk overschot van de vorig Jaar overleden vrouw hebben onderzocht zijn tot de bevinding geko men dat er geen geweld op de vrouw werd gepleegd en dat ze niet verdoofd' was toen ze verdronk. Wel hebben ze ln bet stoffelük overschot sporen van alco hol en van een kalmeringsmiddel aan getroffen. De Gentse onderzoeksrechter die gear resteerd werd omdat hij ervan verdacht werd zijn vrouw te hebben gedood, en ook omdat hij verdacht wereen grote rol te hebben gespeeld in een miljoenenrool in Gent, heeft steeds volgehouden dat hij onschuldig is. De Gentse onderzoekrechter werd aan gehouden nadat hij ervan beschuldigd was z()n vrouw al eerder om helleven te hebben willen brengen dooreen bom te plaatsen in de auto waarmee ze reed. Later zou hij. aldus de beschuldigingen, zyn echtgenote m bad hebben verdron ken. Ok is G J ervan beschuldigd de hand te hebben gehad in het beroven vaneen bejaard echtpaar, dat miljoenen aan kostbaarheden en geld kwijtraakte uit een bankkluis in Gent- De vraagof de herstructurering r waarbij met overheidssteun de totale capaciteit van de bakkerijen met een kwart werd verminderd) ls mislukt, kan niet zonder meer worden beantwoord door cijfers over wijzigende marktaandelen af te le zen. Want de concurrentiekracht van de ene groep ondernemers kan groter zijn dan de andere Geslaagde herstructure ring houdt niet in dat er dan betere kan sen voor het grootbedrijf moeten zijn- Ontwikkelingen als de voorkeur van consumenten voor bepaalde soorten brood kunnen volgens Hazekamp hun Invloed doen gelden. De Stichting Her structurering Broodbakkerij zal nader bezien welk gewicht moet worden toe gekend aan de diverse factoren die een rol spelen. Overigens constateerde de bewindsman dat het midden- en klein bedrijf in de bakkerijsector aan een come-back bezig is. die er niet om liegt. Onmaatschappelijk De algemene vergadering van de katho lieke vereniging van ondernemers in het bakkersbedrijf heeft te Utrecht una niem elke prijsdumping van brood als onmaatschappelijk veroordeeld De vereniging die ruim 1400 leden telt vooral uit het midden- en kleinbedrijf is de grootste bakkerijorganisatie van on dernemers in ons land De vereniging is van mening, dat de bakkerij de nodige zelfdiscipline zal moeten opbrengen om tot een gezonde prijszetting te komen. Het PvdA-tweede-kamerlid Knot wil dat minister Lubbers van economische zaken stappen onderneemt die leiden tot een betere naleving van de afspra ken over de prijs van brood Hij heeft de minister hierover donderdag schriftelijk vragen gesteld. DEN HAAG (ANP) - Er is volgens het ministerie van verkeer en waterstaat een verandering gekomen in de wijze van aanmelding en betaling voor hen die gezakt zijn voor het rijexamen bij het CBR en daarna examen willen doen in beroep bij de minister van verkecren waterstaat. De aanmelding voor het onderzoek naar hun rijvaardigheid moet voortaan ge beuren bij de directie verkeersveiligheid van het ministerie. Kanaalweg 3 te Den Haag. en niet meer bü de rijkswater staat, i De 65.-examengeld moet thans worden gestort op girorekening 325280 van de directie verkeersveiligheid en niet meer. zoals voorheen, op giroreke ning 1 van 's rijks schatkist. Op de stor- tingskaart moeten naam en adres van de aanvrager worden vermeld en de aanduiding 'nader onderzoek rijvaar digheid ex artikel 109 WVR') De nieuwe regeling is ingegaan op 16 april 1977. Er is echter een overgangsre geling tot 1 januari 1978 Examengeld, dat per abuis op de oude girorekening wordt gestrot. wordt tot 1 januari nog overgeschreven naar de directie ver keersveiligheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 13