FRANSTALIG AFRIKA KOMT IN ACTIE TEGEN CUBANEN Minister Van Doorn installeerde Stichting Oude Zeeuwse Kerken PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Jenkins blij met oproep energiebesparing Carter Nieuwe brief generaal Gitzover discipline z^2Sr JMSSS»» Plannen in Dakar voor 'vliegendeskader' vandaag Ontvoering in El Salvador Dertienduizend liter benzine in Gronings kanaal Regeringssteun voor Franse staalindustrie VEEL WAARDERING VOOR INITIATIEF Stunt Biggs vagina 13 220e jaargang no. 87 Woensdag 20 april 1977 BRITANNIA lUtaMisii IaJalcherenÏ PARIJS - De franstalige landen in Afrika gaan hun krachten bundelen tegen de groeiende invloed van de Sowjet-Unie en Cuba op hun continent. Op hun jaarlijkse topconferentie in Dakar, de hoofdstad van Senegal, ligt een plan op tafel voor de vorming van een Afrikaans „vliegend eskader", dat het hoofd moet bieden aan invasies zoals in de Zaïrese provincie Sjaba, waar hevig gevochten wordt tussen troepen van Moboetoe en opstande lingen van het Nationale front voor de bevrijding van Angola, die zouden worden gesteund door Cubanen. De Afrikaanse leiders zullen op deze conferentie, die vandaag begint, worden toegesproken door de Franse president Giscard d'Estaing, die al tevoren heeft laten weten dat Frankrijk zijn Afri kaanse bondgenoten niet aan hun lot zal overlaten wanneer ze voor dezelfde situatie zullen komen te staan als Zaire. binnen de organisatie „een verstandige, haar troepen onmiddellijk uit Zaire te- - rug te trekken en bij de Franse regering maar al te zwijgende meerderheid vor men'' Spijtig vond hij het ook dat Ame- te protesteren tegen het inzetten rika geen logistieke hulp heeft, gegeven Frans materieel, „zodat de Neder- aan Zaire Hy gaf echter toe dat directe landse regering ditmaal op tijd stelling bemoeienis van de Verenigde Staten in neemt tegen een mogelijke vietnamise- Zaire het conflict een ..uiterst gevaar- ring van Afrika". Aan de bijeenkomst nemen deel de pre sidenten Senghor (Senegal). Houphouet-Boigny (Ivoorkust). Bongo (Gabon), Malloun (Tsjaad). Kountche (Niger). Mancham (Seychellen). Haby- rimana(Roeanda), Traore (Mali), Cabral sche mijnen, zo wordt in Kinsjasa, de hoofdstad van Zaire, gezegd. Het moreel van de Zairese troepen, die worden bijgestaan door 1500 Marok kaanse commando's, zou weer zijn op gevijzeld doordat ze hun achterstallige soldij hebben uitbetaald gekregen en door verse rantsoenen uit Amerika en China. Volgens de Marokkaanse koning Has san staat het vast dat bij de strijd in Sjaba Cubanen betrokken zijn. In een vraaggesprek met de Franse bladen l'Aurore en le Figaro zei Hassan dit be vestigd te hebben gekregen van zijn soldaten in Zaire absoluut zeker is", al dus koning Hassan. ■De Marokkaanse vorst leverde felle kri tiek op de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). waarvan de leiding vol gens hem terecht is gekomen bij een handjevol „linkse agitatoren". Hij be treurde het dat de gematigde landen (Guinee-Bissau) en de premiers van het commandant in Sjaba, kolonel Abdal- Centraal Afrikaanse keizerrijk van Boe- roendi en Mauritius. De Afrikaanse landen zullen naar men verwacht Giscard vragen hen te helpen bij de vorming van een gemeenschappe lijke militaire macht, die in Ivoorkust gestationeerd zou moeten worden. Terreinwinst Intussen duren de gevechten in Sjaba voort. Naar verluidt zouden de troepen van Moboetoe terrein hebben gewon nen. Zij zouden de opstandelingen van deFNLC langzaam maar zeker terugd ringen naar de Angolese grens. Hun ac ties worden bemoeilijkt door Russi- lah. „Op 17 april stuurde hij mij een telegram waarin stond dat een gewonde blanke was gevangen genomen in een dorp. De ondervraging van deze man en Informatie ingewonnen in dorpen tonen aan dat de aanwezigheid van Cubaanse SAN SALVADOR (AFP) - De minister1 van buitenlandse zaken van El Salva dor, M. Borgnovo, is dinsdag ontvoerd, zo wordt van welingelichte zijde in San Salvador vernomen. De onbekende ontvoerders hebben nog niets van zich laten horen. werkgelegenheid stem Het Holland Festival staat in het teken de menselijke stem. regen Opinie: Het blijft voorlopig lintjes rege- ■tijd WD-leli wat het PAGINA 7 dicht bindend kijken Jan Raas over het koersverloop In Gent - Wevelgem; Iedereen zat naar mij te kij- stoppen Faiiport Convention-violist Dave Swarbnck denkt drie maal per week Ik stop er mee: radio- en televisiepro gramma's: strip. onjuist Minister Duisenberg vindt de kriUek op de PTT-gelddiensten onjuist en lenden- a&teümBUfirn iTiiiinmir GRONINGEN (ANP) - Er is dinsdagavond 13.000 liter superbenzine uit eén van de tanks van het tankschip BP 27 in het water van het Groningse Van Starkenborgh- kanaal bij de sluis in Gaarkeuken terechtgekomen. Met pompen is de overgeble ven benzine van de BP 27 in het tankschip Arturis overgeheveld. De brandweer van de stad Groningen damde de benzine die op het water dreef, al met kunststofdry vers. Het verontreinigde water werd daarna opgepompt en In een lege tank van de BP 27 overgebracht. Het scheepvaartverkeer in beide richtingen werd gisteravond tegengehouden. Ook de autowegen in de omgeving bleven tot een uur afgesloten ln verband met explosiegevaar Het schip is vermoedelijk lek geraakt, doordat het by doorvaart op een drempel in de sluis is gestoten. ïyke dimensie zou hebben gegeven" Het Nederlandse Marokko-comité heeft in een open brief aan de Neder landse regering scherp geprotesteerd tegen de inmenging van Marokko in Zaire en tegen de Franse hulp. Het co mité vraagt de regering er bij de Ma rokkaanse regering op aan te dringen Nog geen aanwijzing Belgische formateur BRUSSEL AP/AFP/DPA) - Een coali teit tussen de leidende christelijke volkspartij en de socialistische parti, leek dinsdag het meest waarschijnlijke vooruitzicht voor Belgié nadat de offi ciële uitslagen van de verkiezingen van zondag een aanzienlijke winst vooi beide partijen te zien gaven. Koning Boudewyn van Belgié heelt de formatieopdracht nog niet verstrekt. WaarschynUjk wordt de winnaar van de verkiezingen, de CVP-leider Leo Tln- demans. met deze taak belast. Het is echter ook mogeUjk dat koning Boude- wijn eerst een informateur aanwyst, die de coalitiemogelijkheden gaat bekijken zodat Tindemans daarbij geen vuile handen hoeft te maken De uiteindelijk definitieve uitslag van de verkiezingen luidt dan ook als volgt: Christen-Democraten 80 zetels (plus 8). Socialisten 62 (plus 3). Liberalen 33 (-), Volksunie 20 (-2). Front des Francopho nes 10 (plus 1Rassemblement Wailon 5 <-8>. Communisten 2 (-2j De voorzitter van de Katholieke Volks Party heeft dinsdag in telegrammen aan de Belgische minister-president Tindemans en aan de voorzitter van de christelijke Volks Party namens de KVP gelukwensen aangeboden voor het behalen van hun verkiezingsoverwin ning. PARIJS (RTR) - De Franse regering wil de Franse staalindustrie in totaal twaalf miljard frank: circa zes miljard guldcni aan steun geven. Dal heeft premier Raymond Barre dinsdag in de Nationale Vergadering bekendge maakt De financiële steun, die over enkele ja ren zal worden uitgesmeerd, is bestemd voor het moderniseren van de staalin dustrie en voor het scheppen van ver vangende werkgelegenheid voor men sen die in de staalindustrie overbodig worden. De Franse staalindustrie, die hoofdza kelijk in het noorden van het land en in Lotharingen is gevestigd, biedt op hel ogenblik aan circa 150 000 mensen werk. Verwacht wordt dat binnen afzienbare tijd 16.000 staalarbelders zullen worden ontslagen. De grootste staalonderne- ming in Frankrijk. Usinor. wil een fa briek in Thionvllle ln Lotharingen slui ten. waar 3.000 mensen werken. Barre deed een beroep op Usinor om in deze kwestie voorlopig geen definitieve be slissing te nemen BONN - Andrea Gwendolyn Scheel, de 6-jarige dochter van de Westduitse president Walter Scheel speelt hier een gevaar lijk spelletje met de trekker van het geweer van een soldaat van de erewacht voor de residentie van Scheel, bij de aan komst van de Spaanse koning Carlos en koningin Sofia dins dag in Bonn. (Van onze correspondent WASHINGTON - De voorzitter van de Europese commissie, het dagelijks be stuur van de EG, Roy Jenkins, heeft de oproep van president Carter aan de Amerikanen tot drastische energie besparing met instemming begroet. ..Wij zyn er natuurlijk voor dat de alarmklok geluid wordt', zei Jenkins na besprekingen met Carter en andere au toriteiten in Washington. Op een pers-' conferentie wees hij er op dat de Ameri kanen in de omgang met energie 'nogal verkwistend' zyn. Daarentegen slaagde de Europese gemeenschap er in haar energieverbruik sedcecet 1973 met ca 2,5 procent te verminderen minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft Jenkins krachtig steun be tuigd aan Carters pleidooien voor de rechten van de mens, een aspect van de wereldsamenleving dat volgens beiden in Belgrado duidelijk aan de orde moe ten komen. Maar Vance noch zyn ge sprekspartner verheelden dat Belgrado een bijzonder moeiiyke conferentie zal worden. Er is vooralsnog geen sprake van dat het Westen bereid zal zyn om met de Russen aan tafel te gaan zitten om te spreken over het milieu, vervoers vraagstukken en energie, zoals hy heeft voorgesteld. De Russen zullen eerst duldehjk moeten maken wat hen pre cies voor ogen staat. Het Westen be tracht de uiterste voorzichtigheid in deze zaak omdat Breznjev wellicht de bedoeling heeft de aandacht af te leiden van de discussie over de menselyke vrijheden waaraan hy in Belgrado niet kan ontkomen. Naar te Washington verluidt zon zowel van Amerikaanse zijde als van de kant van de EEG het verlangen bestaan om deze consultaties tassen de Europese Gemeenschap en de Amerikaanse rege ring tot een jaarlijks gebeuren te ma ken. IS oord-Zu id s-GRAVELAND - Tijdens een bijeenkomst in het hoofdkantoor van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten te 's-Graveland heeft pnns Claus het eerste exemplaar van het boek 'Natuur is duur' gekregen. Hier praat de prins met beide auteurs W. van Dieren ill en ir. Wagenaar Hemmelinck tri over de inhoud van het boek Het bezoek van Jenkins, zo zegt de EEG. is vooral van betekenis omdat hij de laatste Europeaan van betekenis zal zyn die als deelnemer aan de topconfe rentie in Londen met de Amerikaanse regering spreekt voordat de byeén- komst in mei in Downingstreet begint. Jenkins verwacht dat het een nuttige conferentie zal worden en met het oog daarop is de vraag of landen als Japan en West-Duitsland hun economien snel ler moeten gaan stimuleren dan de rege ringen eigenlijk willen, terwille van een algemeen belang, van de agenda afge voerd. De Noord-Zuid-conferentle. die officieel conferentie voor internationale economische samenwerking heet. eind mei in Parijs krijgt nu vooral aandacht van de staatshoofden en regeringslei ders. In de gesprekken met de Amerikaanse MINDER HARDE UITSPRAKEN DEN HAAG - De commandant van het eerste legerkorps, luitenant-generaal E. Gitz, heeft dinsdag in een brief aan zijn ondercommandanten nieuwe richtlijnen uitgegeven voor het hand haven van de discipline binnen het le gerkorps. „Al moeten we de vermaat schappelijking van de krijgsmacht po sitief benaderen", zo schrijft Gitz, „er is geen aanvaardbaar excuus voor mili tairen om zich niet te houden aan de geldende normen en regels". De nieuwe brief van de legerkorpscom mandant (die op 1 mei de dienst verlaat) is aanmerkeiyk zachter geformuleerd dan de eerdere discipline-brief van ge neraal Gitz, die enige tyd geleden nogal wat stof deed opwaaien en een optreden van defensieminister Stemerdink uit lokte. De nieuwe discipline-brief van Gitz is het directe gevolg van ingrijpen van mi nister Stemerdink van defensie, nadat Gitz zyn eerste brief had verstuurd. Stemerdink droeg Gitz op zijn brief met orders (binnen acht weken wilde Gitz zijn richtüjnen uitgevoerd zien) terug te draaien tot een discussiestuk. De reac ties daarop zyn verwerkt in de dinsdag verschenen brief, die nu wel de instem ming van de defensieleiding heeft. Korpsgast STICHTING STREEFT NAAR BEHOUD HISTORISCHE KERKEN KLOETINGF, „Ik betreur het, dal het zover heeft moeten komen, dat er stich tingen in het leven geroepen moeten worden, om het bedreigde deel van onze kerken veilig te stellen. Maar aan de andere kant verheugt het mij, dat men ook in Zeeland tot dit nuchtere be sef is gekomen. Een stichting zoals de ze. is een weg om de Zeeuwse kerken en torens in ons beeld te laten blijven voortbestaan". Dat zei de demissionaire mimstermr. H. W van Doorn van erm dinsdagmorgen in de hervormde kerk in Kloeünge. tij dens de officiële presentatie van de stichting 'Oude Zeeuwse Kerken'. Deze stichting wil belangstelling wekken voor de historische kerken van Zeeland en waar nodig de helpende hand bieden by het streven om deze gebouwen ln stand te houden. De stichting is ook be reid bedreigde kerken over te nemen om ze -eventueel na restauratie- een zin volle bestemming te kunnen geven Be halve in Zeeland bestaan dergelijke stichtingen in de provincies Groningen, Friesland. Gelderland, Noord-Holland en Zuid-Holland. De minister van erm noemde de oprich ting van de sUchting 'een hele goede zaak', maar die tegelykertijd ook illus treert welke problemen het behoud van kerken kan opleveren. Mr. Van Doorn betoogde, dat onder meer de deconfes sionalisering er toe heeft geleid, dat vele kerkbesturen vaak na een langdurige worsteling het hoofd in de schoot heb ben gelegd en afstand hebben gedaan van het kerkgebouw. „De gevolgen daarvan ln cultureel-historisch- en in ruimtelijke opzicht zijn voor velen tele urstellend. Ook voor hen, die geen en kele kerkelijke binding hebben". De heer Van Doorn zei, dat het verdwijnen van torens en kerken onherroepelijk leidt tot een verschraling van het dorps- en stadsbeeld Hij constateerde ver heugd. dat de stichting 'Oude Zeeuwse Kerken' daar iets aan wil gaan doen. Hij bracht de vele genodigden ionder wie tal van autoriteitem onder de aandacht dat de stichting in Groningen tot nu toe al enkele zeer goede resultaten heeft ge boekt ..Ik wens U uit de grond van mijn hart toe. dat het in Zeeland net zo zal gaan als in Groningenbesloot de de missionaire minister van erm zijn toe spraak. Doelstellingen Stichtingsvoorzitter mr. J. van Aartsen (oud-commissans van de koningin in Zeeland) gaf een toelichting op de doel stellingen van de stichting 'Oude Zeeuwse Kerken'. Hij signaleerde, dat vele kerkelijke gemeenten, door de te ruggang van het aantal meelevende kerkleden, grote moeite hebben met het bijeenbrengen voor geld voor de pasto rale zorg. Met het onderhoud en beheer van kerkgebouwen zijn grote bedragen gemoeid, die de kerk nauwelijks kan opbrengen „En men mag met verwach ten", aldus de heer Van Aartsen. „dat de kerk die kosten laat prevaleren boven haar eerste taak: de pastorale zorg" De voormalige commissaris van de ko ningin in Zeeland benadrukte, dat de burgelijke gemeente netzo gebaat is by het behoud van de historische kerkge bouwen als de kerkeUjke gemeente. „Verliest een dorp of stad niet iets es sentieels als de kerk verdwijnt?". Hy benadrukte dinsdagmorgen, dat de stichting geen bepaalde kerkelijke sig natuur draagt, en rekent op de steun van de hele gemeenschap. De heer Van Aartsen betoogde, dat het rijk, de pro vincies en de gemeenten al grote som men gelds bescliikbaar stellen voor het behoud van historische kerkgebouwen (Zeeland telt 102 'beschermde' kerken». Maar. zo zette hij uiteen, zonder de fi nanciële steun van de bevolking zal dat niet lukken. Hij deed een beroep op de Slot zie pagina 7 kolom 3) In de nieuwe brief zijn alle harde woor den weggelaten en ontbreken ook pas sages waarin Gitz meer aandacht voor uiteriykheden vraagt, vooral om de korpsgeest by de soldaten te vergroten. Wel blijft Gitz bij zyn opvatting dat een correct uiterlijk belangrijk is. „Vrije haardracht betekent geen vrijbrief voor gebrek aan hygiëne, ongepoetste schoenen, vuile of onverzorgde kleding, slordig tenue, ongeschoren gezichten en een lakse houding", aldus Gitz aan zijn commandanten. Andere punten waarin Gitz ook in zijn nieuwe brief aandringt, zijn betere in specties van de manschappen en het materieel, het meer de hand houden aan de begin- en eindtijden van de dienst, het tegengaan van alcoholgebruik tjj- dens oefeningen en het beter voorberei den van oefeningen. Evenals in zijn eerste brief stelt Gitz, dat zijn richtlijnen niet mogen leiden tot een golf van krijgstuchtelijkc straf fen. Stelde hij toen echter dat hard moest worden opgetreden en dat ver keerde toestanden niet getolereerd mochten worden, nu zegt hij dat „de individuele bereidheid om de nood zaak van nonnen en regels in te zien en er zich aan te houden, wel moet worden aangekweekt maar niet kan worden af gedwongen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1