JUSTITIE VERWACHT MEER ARRESTATIES Verbazingwekkende terugtocht Carter PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet stuurt rapport doorstroomopening in Oosterscheldedam naar tweede kamer ONDERZOEK SLECHTE AMERIKAANSE MUNITIE PZC/z Amsterdamse poltiemannen verdacht van handel in heroïne en aannemen giften Euromast was enkele uren bezet Nog geen melding ongelukken Man doodt zijn moeder Margarine en halvarine duurder Brood op de plank pagina 9 J20e jaargang no. 84 Zaterdag 16 april 1977 UÜUOCOXXXXÏXJOXrOLXX' AMSTERDAM - De Amsterdamse hoofdofficier van justitie, mr. A. Messchaert, heeft vrijdag meegedeeld dat er ernstige vermoedens bestaan dat nog meer dan de twee deze week door de rijksrecherche aangehouden Amsterdamse politie-ambtenaren, zich aan het aannemen van giften en goederen van exploitanten van Chinese gokhuizen hebben schuldig gemaakt. „Meer arrestaties zijn niet uitgesloten", aldus mr. Messchaert. Het onderzoek van de rijksrecherche wordt voortgezet. „Het belang van het onderzoek vereist thans dat de nodige terughoudendheid moet worden betracht bij het geven van nadere inlichtingen", zo merkte mr. Messchaert nog op. De sfeer bij de Amsterdamse politie is jarige brigadier Anne B. en de 31-jarige ben. dat hij gratis van hun diensten ge- zeer gedeprimeerd nadat berichten in hoofdagent Theun V. de pers zijn verschenen dat 20 agenten De offificier van justitie mr. F H von van het korps betrokken zouden zijn bij Meyenfeldt aan wie zij vrijdagmorgen gevallen van omkoping Een woord- zijn voorgeleid heeft hen doorgezonden voerder van de politie: „Het is heel erg naar de rechter-commissaris bij wie hij wat er op het ogenblik m de kranten naast een gerechtelijk vooronderzoek komt Het lijkt wel of er een hetze tegen ook een bevel tot bewaring tegen de ons korps bezig is". twee politie-ambtenaren heeft gevor- Alsgevolg van dit onderzoek werden on- derd. De rechter-commissaris heeft dat langs twee agenten gearresteerd, de 52- bevel verleend, dat zes dagen van kracht is. De hoofdagent en de brigadier vormde een koppel. Zij worden verdacht van handel in heroie Dit roesmiddel zouden zfj bij arrestaties hebben achtergehou den. en het vervolgens hebben verkocht aan verslaafden. Prostituees zouden over Anne B. bovendien geklaagd heb- 'Alpinist' valt van Keulse dom KEULEN IUPA) - Vrijdag is een 27- jarige Westduitser gedood bij een val van de Keulse dom. Naar de poli tie meedeelde had de man met een 'volledig ontoereikende uitrusting' willen afdalen van de 100 meter hoge zuidelijke toren van de kathed raal. De 'alpinist' heeft waarschijnlijk een vnend willen nadoen, die enige tijd geleden de Keulse dom aan de bui tenkant heeft beklommen. bruik maakte en met maatregelen dreigde als zij zouden weigeren De arrestatie van een derde agent, de 28-jarige hoofdagent Willem van O., staat geheel los van de voorgaande ar restaties. Van O. is ook niet bij het on derzoek door de rijksrecherche door de mand gevallen, maar min of meer door toeval. Twee maanden geleden werd Ingebro ken in het huis van Van O. Daarbij ver dween zijn dienstpistooL Toen de die ven enkele weken geleden werden ge grepen. kwam aan het licht dat Van O. nog twee vuurwapens moest hebben gehad, want ook die waren gestolen. Hierop volgde een huiszoeking in het huis van Van O. Daar werden nog eens een aantal vuurwapens en een hoeveel heid verdovende middelen gevonden. Volgens de politie had Van O. slechts als verzamelaar belangstelling voor de wa pens. Van O. heeft gezegd, dat hij de verdovende middelen 'voor voorlich tingsdoeleinden binnen de familie' ge bruikte. Veroordeeld Op 7 april werdcen door de rechtbank in Amsterdam twee andere leden van de politie veroordeeld. De 59-jarige hoofd agent Hendrik B dienstdoend aan het bureau Warmoesstraat, kreeg wegens het aanemen van giften van een kamer- verhuurster conform de eis een geld boete van 400 gulden. De 29-jarige agent G. van L. werd ver oordeeld dot drie weken voorwaarde lijke gevangenisstraf voor een poging tot diefstal. De rechtbank achtte in zijn geval bewezen dat hij geprobeerd had in het fouilleerkamertje van het burean Warmoesstraat twe bankbiljetten van honderden gulden van een arrestant weg te nemen. ROTTERDAM - Een groepje van zes mensen heeft vrijdagavond enkele uren een lift van de Euromast in Rot terdam bezet gehouden. De zes bezetters zijn na hun actie vrijge laten. Het waren twee Nederlanders en vier in Suriname geboren leden van het landelijk orgaan bijstand (LOB), afde ling Rotterdam. Zij voerden deze actie, omdat zij het niet eens waren met de manier waarop de gemeente bijstands- beleid voert. Omstreeks zeven uur vrijdagavond ging het zestal met de lift naar het eerste ge deelte van de Euromast, dat op ruim 100 meter hoogte ligt. Daar stapten de ac tievoerders, die ongewapend waren, over in de tweede lift, die de bezoekers in ronddraaiende beweging naar de top van de mast op 150 meter hoogte voert. Eerst zetten de mensen de portier, die de lift bediende, buiten het apparaat Zij lieten de lift enkele meters omhoog gaan en ze tten hem stiL Vervolgens namen zij per telefoon con tact op met de directeur van de mast de heer Van Raalte. Zij eisten, dat de ge meente toezeggingen zou doen voor een beter beleid. De onderhandelingen, die ruim drie uur duurden, kwamen tot een eind nadat de politie had toegezegd maandag contact op te nemen met het kabinet van de burgemeester Zij zal proberen een af spraak te maken voor een gesprek tus sen de zes bezetters en burgemeester Van der Louw. Bij de onderhandelingen was ook de straathoekwerker, de heet O'Brian, aanwezig. Gekke en droeve wereld §V erhalen overcomipte poli- tiemensen - zo leek het al thans tot voor kort - spelen zich voornamelijk in de Ver enigde Staten af. In tv- filmseries en in bioscoopfilms is de niet brandschone politieman een vaste verschijning, tot in het bizarre toe. Zo trok een aantal jaren geleden een su perfilm met een politieman de aan dacht. waarin alle mogelijke en onmoge lijke grappen van de 'slapstick' waren verzameld onder de titel: 'Het is een gek ke. gekke, gekke, gekke wereld'. The ma: een aantal mensen zijn er min óf meer toevallig achter gekomen waar zich ergens een gestolen buit bevindt en zij snellen over elkaar struikelend ach ter de 'poet' aan. Op hun beurt worden zij achtervolgd door een politie- inspecteur, gespeeld door niemand minder dan Spencer Tracy. Bijna tot op het laatste moment is hij de enige eer lijke man in de film. maar in de laatste minuten bezwijkt ook hij voor de verlei ding en gaat hij voor de bijl. Een lachen-gieren-brunen-film, zij het met een naargeestige ondertoon: als het om geld gaat zijn mensen tot alles in staat, ook een 'honest cop'. een eerlijke poli tieman. Een Brits kritikus vond destijds dat de film een verkeerde titel had ge kregen. het ging niet om een 'mad. mad. mad. mad world', maar om een 'sad. sad. sad. sad world", geen gekke, maar een droeve wereld- functie NW-districtsbestuurder W. Pel gaat ach bezinnen op zijn functie binnen de Stichting Zeeland voorwaarden brandgevaar festival dichterbij De invoering van een algemene wette lijke pensioenplicht is weer een stapje dichterbij gekomen. SCHIPHOL - Zeer strenge veiligheidsmaatregelen w^Deleidden vrijdagmiddag de aankomst van de demissionaire minister van buitenlandse zaken Yigal Allon van Israël op Schiphol. AI Ion neemt vandaag en zondag in het Amsterdamse Marriott-hotel deel aan een bijeenkomst van socialistische leiders. iVan onze correspondent WASHINGTON - 'Een verbazingwek kende terugtocht' noemen Ameri kaanse commentatoren president Car ters beslissing om af te zien van zijn plan elke Amerikaan 50 dollar belas tinggeld terug te geven ter stimulering van de economie. Te zamen met de plannen om de industriële bedrijvig heid via belastingvoordelen aan te wakkeren, is zodoende een totaal be drag van elf miljard dollar geschrapt uit Carters economische voorstellen, die hij nu wil gebruiken om meer evenwicht te brengen in de begroting. Carters beslissing heeft vooral verba zing gewekt omdat hij nog geen week geleden betoogde dat deze stimule ringsmaatregelen vooral gahandhaafd nasleep publiek Ex-deelneemster aan Miss-Holland- verkiezingen. ze zouden het publiek moeten laten kiezen. Radio- en televi sieprogramma's; Strip. DEN HAAG-WASHINGTON - Het ministerie van defen sie probeert op korte termijn te achterhalen of Ameri kaanse wapenfabrikanten ook Nederland ondeugdelijke anli-lankgranaten hebben geleverd. Donderdag is door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie bekendgemaakt dat zeven procent van deze 105-mm-granaten ernstige defecten vertoonde. De mili taire attaché van de Nederlandse ambassade in Washing ton is druk doende de serienummers van de gewraakte partijen te verzamelen. Naar in Den Haag werd verwacht zullen die maandag kunnen worden vergeleken met de serienummers van in de afgelopen jaren uit de VS betrok ken 105-mm-munitie. Er zjjn. aldus een woordvoerder van het ministerie van delensie. nooit klachten over de Amerikaanse anti- tankgranaten binnengekomen. Evenmin is ooit melding gemaakt van ongelukken door defecten aan de munitie. Nederland betrekt maar een klein deel van deze granaten uit de VS. Frankrijk en West-Duitsland zijn op dit terrein belangrijker leveranciers. De 105-mm-granaten zijn aan nog elf andere landen verkocht, waaronder Israël, België, West-Duitsland. Iran en Jordanië De munitie zou gemakkelijke doelen missen, kort na het verlaten van de loop gaan wentelen en soms ontploffen op korte afstand van de vurende tank. In de VS zijn hier bij tot nu toe, aldus het Pentagon, geen slachtoffers ge vallen tijdens oefeningen. moesten worden, terwijl hy en zijn eco nomische adviseurs thans betogen dat de economische stimulans die de maat regelen teweeg hadden moeten bren gen, inmiddels al heeft plaats gevonden zonder rechtstreeks Ingrijpen van de re gering. Het resultaat van dit alles is, dat Carters economische formule nu nauwelijks meer verschilt van die van de regeringen-Ford-Nlxon, al benadrukte Carter vrijdagochtend tijdens een pers conferentie dat zijn regering in tegen stelling tot voorheen niet uitgaat van een Ingebouwde werkloosheid die infla toire tendensen moet tegenwerken. De angst voor een aanwakkerende inflatie ls in Amerika de laatste weken sterk toegenomen. Gevreesd wordt dat Car ters strategie op energiegebied sterk inflatie-bevorderend zal zijn. De presi dent echter betitelde de veronderstel ling dat zij wellicht zelfs 2 tot 4 procent meer inflatie zullen bewerkstelligen, als 'volslagen verkeerd', en onthulde dat naar zijn smaak de gevolgen tot een ex tra inflatie van omstreeks een half pro cent beperkt zullen blijven. De belasting op benzine en op andere soorten brandstof zal worden ver hoogd. er wordt een zekere boete inge bouwd in de prijs van grote en benzine verslindende automobielen, het ge bruik van zonneënergie voor huisver warming krijgt een premie, en er zal in ruime mate worden overgeschakeld naar kolen in plaats van olie en aardgas voor elektrische centrales. Met dit project komt Carter volgende week bij volk en congres aankloppen, maar veel volksvertegenwoordigers zullen ongetwijfeld met enige terug houding reageren, nadat zij eerst tegen het verlangen van een deel van hun kie zers Carter in zijn belastingavontuur hadden gesteund en door zijn plotse linge ommezwaai zich bu in de kou voe len gezet. Het anti-inflatieprogramma van Carter voorziet behalve de al genoemde ele menten in maatregelen tegen monopo lies en prijsafspraken (die de burgerij te veel laten betalen, zoals bijvoorbeeld voor vliegreizen), minder regerings voorschriften die bijdragen aan een inef ficiënte bedrijfsvoering en zo prijsopd rijvend werken, en internationale af spraken om grondstoffen goedkoper te maken, terwijl de VS zullen afzien van regeringsmaatregelen die goedkope In voer moeten tegenhouden. DEN HAAG (ANP) -De 45-jarige J. F. R. N. uit Den Haag heeft vrijdagavond tegenover de politie verklaard dat hij eerder die dag zijn 79-jarige moeder om het leven heeft gebracht. De politie was op de man opmerkzaam gemaakt door bewoners van de Suez- kadein Den Haag Zij meldden dat daar iemand op vreemde wijze rondhing. Po litieagenten die poolshoogte namen troffen de man in overspannen toestand aan in de kofferruimte van een auto. Hij vertelde hen dat hij zich vrijdag had moeten melden voor opname in een psychiatrische inrichting. De agenten namen de man mee naar het bureau, waar hij aan een gewaar schuwde psychiater vertelde dat hij zijn moeder had gedood. De politie vond de vrouw inderdaad dood in de slaapkamer van haar woning. Vermoedelijk is zij gewurgd- VERGEZELD VAN STANDPUNT VAN DE REGERING zaterdag traan Wlm Aantjes: Ik zal er geen traan om laten als ik geen CDA-fracticvooratter word. evangelie Leger des Heils-majoor Ray Bowes: Evangelie brengen en met plezier cul tuur bedrijven. Stemmen ultdc kerken, Ter overdenking. drugs Botsende meningen over de omvang van het dmgprobleem In Temeuzen PAGINA 23 zomerbloeiers ONZEKR OF HET DEMISSIONAIR KABINET ZAAK MAG AFHANDELEN Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De regering wil het rap port over de doorstroomopening in dc Oosterscheldedam volgende week vrijdag naar de tweede kamer sturen. Het stuk zal vergezeld gaan van een brief, waarin het standpunt van de re gering over deze kwestie is opgenomen. Minister-president Den Uyl heeft dat vrijdag meegedeeld na afloop van het wekelijks kabinetsberaad in het Cats- huis. De premier zei op zijn persconferentie niet de vrijheid te hebben over de in houd van het aangekondigde rege ringsstandpunt mededelingen te doen. Evenmin wilde hij aangeven of uit de brief van volgende week zal blijken of de regering duidelijke voorkeur heeft voor een van de onderzochte mogelijk heden. De demissionaire ministers hebben vrijdag in Den Haag uitvoerig over de inhoud en de diepgang van een beslis sing over de Oosterscheldedam van ge dachten gewisseld. Daarbij zijn in het bijzonder de eventuele spoedeisende en politiek-omstreden aspecten van deze beslissing aan de orde geweest Zoals bekend, is het de huidige regering na de moeilijkheden over de grondpoli- tiek alleen nog toegestaan beslissingen te nemen over kwestie® waarbij het landsbelang spoedig uitsmitsel vereist. Besluiten waarvan kan worden aange nomen dat een meerderheid in de volks vertegenwoordiging er anders over denkt, horen eveneens tot de 'verboden vruchten' voor het kabinet De heer Den Uyl liet uitkomen dat tus sen deze twee voorwaarden voor wat be treft de Oosterschelde een spanning is gesignaleerd, die er in ieder geval toe heeft geleid dat het vrijdag nog niet tot een beslissing is gekomen. De komende week zal nader beraad over deze eigen schappen plaatsvinden. De minister-president wilde zich er niet over uitlaten wie aan dit beraad zullen deelnemen In Den Haag werd echter onmiddellijk verondersteld dat minis ter Westerterp van verkeer en water staat nader zal moeten aangeven of er haast ls bij een regeringsbeslissing en dat met de belangrijkste fractieleiders uit de tweede kamer zal worden gespro ken over de toelaatbaarheid van een re geringsbeslissing voor de verkiezingen. De resultaten van deze besprekingen zullen op een nj worden gezet, waarna conclusies worden getrokken die ver volgens in een ontwerp-brief van de re gering aan de Kamer zullen worden ge zet Dit ontwerp zal dan tijdens de mi nisterraadsvergadering van komende vrijdag onderwerp van gesprek zijn. Aan de opmerkingen van Den Uyl wor den in politiek-Den Haag verschillende speculaties verbonden. Vrij sterk is de opvatting dat men er in de regering van overtuigd ls dat de beslissing - hoe die ook zal uitvallen - sterk omstreden zal worden en dat men op grond daarvan de uiteindelijke beslissing aan een vol gende regering wil overlaten. Anderzijds zou ln regeringskringen worden gewezen op het spoedeisende aspect. Ir. Engel, het hoofd van de Del tadienst van Rijkswaterstaat, heeft vo rige week tegen deze krant gezegd dat de beslissing uiterlijk ln september 1977 moet vallen zonder het risico te vergro ten dat het tijdschema van de Ooster- scheldewerken voelbaar in de war wordt gebracht. Den Uyl heeft vorige week laten weten overtuigd te zijn van de haast die met de laatste belangrijke beslissing over het Oosterschelde-karwei gemoeid is. Hij liet daarbij uitkomen het allerminst Die Jitadlrjn 'ie droeve wereld doet zich nu ook. tamelijk spectaculair, in Nederland voor. In Amsterdam heeft de justitie het ernstige vermoeden dat enkele politie mensen zijn betrokken bij illegale prak tijken. Het spectaculaire element lijkt ons vooral gelegen in de omstandigheid dat de thans aangehouden politieman nen relaties onderhielden met dat deel van de onderwereld dat zich met de drughandel bezighoudt, Nederland heeft de laatste ja ren Inditopzichteen uiterst slechte naam gekregen: het zou het centrum van de drughandel in WesUEuropa zijn. Wanneer nu zou ko men vast te staan dat de bestrijding mede faalde omdat het Amsterdamse politiekorps niet waterdicht zou zijn, dan zou dat een trieste aangelegenheid zijn. Overigens behoort met veroorde lende uitspraken op dit ogenblik terug houdendheid in acht te worden geno men, want het onderzoek is nog in volle gang en de omvang van het kwaad ls nog niet bekend. De Nederlandse justi tie is echter meestal zeer voorzichtig met ui tspraken .zekeralservermoedens bestaan van misdrijven binnen het op sporingsapparaat. Tegen die achter grond gezien zijn de recente verklarin gen van de Amsterdamse hoofdofficier van justitie veelzeggend: beschuldigin gen zoals hij die heeft uitgesproken, worden niet lichtvaardig geuit. Kenne lijk is er sprake van zeer ernstig te ne men feiten. De; waarschijnlijk te achten dat de kabi netsformatie reeds kort na de verkiezin gen van 25 mei al een feit kan zijn. Nog een mogelijkheid is dat het beraad van de komende week vooral zal gaan over de voor- en nadelen van de zoge naamde tussenoplossing en de grootste oplossing. De kleinste mogelijkheid, waartoe half vorig jaar in principe is be sloten, zou niet eens meer ln de overwe gingen worden betrokken. Voor de werkzaamheden in de Ooster schelde moei nu nog een beslissing worden genomen over de doorstroom opening, waarmee de toekomstige pij- lerdam in de monding van deze rivier moet worden uitgerust. Hoe groter deze opening, des te groter het gemiddeld getijverschil bij Yersekc en des te gro ter de kans op het behoud van het mi lieu en de mogelijkheden voor de visse rij- Een interdepartementale werkgroep - Slot zie pagina 7 kolom 2) "eze Amsterdamse gebeurtenissen vestigen er op een opvallende manier de aandacht op dat er in velerlei opzicht één wereld is ontstaan. Vroeger waren grenzen meer dan geografische aandui dingen, ze markeerden met name ver schillen in landschappen en leefge woonten: wat in Londen mogelijk was, bleef voor Amsterdam vaak een geslo ten boek. Zo ook omgekeerd. In deze tijd echter is kennelijk alles overal mogelijk. Uit de Verenigde Staten komen verha len overwaaien over grote steden, die in ernstige financiële moeilijkheden ver keren. in Nederland kan men - in aange paste vorm - dezelfde uitlatingen horen. In vele landen heeft men te maken met kapingen en gijzelingen. Nederland kent deze misdrijven in allerlei vormen Drugverslaving elders was een tiental jaren geleden een vast onderwerp voor verbaasde reportages in Nederlandse kranten, vandaag is het een binnen landse kwaal. In deze krant bijvoor beeld kan men een pagina vinden over de problematiek van het druggebruik in Temeuzen: men hoeft er niet voor naar Amsterdam. Rassenonlusten deden zich in Nederland niet of vrijwel met voor. maar de tekenen wijzen er op dat ook op dit terrein moeilijkheden in de toekomst niet zijn uitgesloten. In Ame rikaanse verhalen kan men lezen over 'cop killers' en 'killer cops', criminelen die agenten neerschieten en agenten die hand- en spandiensten verlenen aan moordenaars. Kennelijk is deze vorm van corruptie in relatie tot de drughan del nu in het Amsterdamse politiekorps binnengeslopen, daarmee onderstre pend dat er inderdaad één soort wereld bezig is te ontstaan. Een wereld waar alles gelijk is. geweld, rassenonlusten, misdaad, corruptie Inderdaad, een 'sad. sad, sad, sad world', een zeer droeve wereld. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse margarinefabrikanten hebben beslo ten met ingang van maandag (18 april) hun prijzen voor margarine per een heid van 250 gram met vier cent te ver hogen. De prijzen van halvarine wor den met ingang van dezelfde datum verhoogd met twee cent De Bond van Nederlandse margarinefabrikantea heeft dit vrijdagavond meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1