Vijf dagen wegens verzet tegen politie Middelburg Axel wordt tenachtergesteld ten opzichte van Hulst en Terneuzen LOGIESGEBOUW LOODSEN OPENING PIJLERDAM ZO GROOT MOGELIJK BLOEDPROEF VOORDEEL VERDACHTE: 250 boete ¥(w treffen na barbezoek op damplein Actiegroep aan ministerraad: Alcoholrijders voor politierechter Middelburg Boete voor stelen giro kaarten Bezoek de Voorlichtingsavond in uw regio I „B|,DAG 15 APRIL 1977 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter mr P. van Empe! heeft donder- Hf de Middelburger W. B. veroordeeld lot een gevangenisstraf van vijf dagen ens verzet tegen de politie. Mejuffrouw G. de L. uit Middelburg en de heer J. fenK ultKoIluraerland (niet ter zitting verschenen), die in het gezelschap van B. M ren werden ieder veroordeeld tot een boete van 200 gulden. B. werd conform de ^"veroordeeld. Tegen beide andere verdachten had offï cier van justitie mr A. P. Dpcjer een boete van 250 gulden geëist. -- schap probeerden te ver hinderen dat B. in de polltie-auto zou verdwijnen. In die toestand van duwen en trekken han teerde de politie de gummiknuppel, waarbij B. harde klappen kreeg. Uit de reconstructie van het geheel was het mr Van Empel duidelijk geworden, dat er niets gebeurd zou zijn als B. zijn naam maar had opgegeven. Bont en blauw Maar er lag ook een klacht van B. en mejuffrouw De L., volgens wie de poli tie veel te hard was opgetreden. Ze begonnen te slaan met gummiknup pels", zo bracht B. tijdens de zitting naar voren, ik heb een doktersverklaring bij meIk was bont en blauw geslagen" ejufirouw De L zei, dat ze had gepro beerd de politie agenten tot rede te brengen: Omdat ze hem zo aan het aftuigen waren'. Een getuige a décharge, A. V. uit Mid delburg bevestigde dit. Hij had B. die op een gegeven momentop de grond lag, n^ctrppks vier uur in de ochtend v ESïïfvan het vorig jaar ontmoette Ert drietal ee» twee mor.tellende poh- EmtrotüUe. Datgeöeurde toen de drie n de auto aaien om zich na het bezoek een nachtbar huis waarts te bege- ven OP dat moment verscheen op het Damplein per auto een politiepatrouil- die zich naast de auto van B. posteer de Blijkens het rapport van de beide enten zette B. toen zijn portier open om zijn grote hond los te laten. B. zelf you naar de politieauto zijn gegaan om belde agenten de nodige verwensingen toe te voegen. B. had daarbij het portier van de politie-auto geopend. Toen B. zijn naam niet wilde opgeven, besloten de agenten hem mee te nemen naar het bureau. De andere mensen uit het gezel- Verkoping MIDDELBURG - Notaris H. van den Briel heeft woensdagmiddag in café Royal te Zoutelande een kavel weiland en een kavel bouwland publiek bij op bod verkocht. 3.03.70 hectare bouwland aan de Pro- vincialeweg te Westkapelle werd voor f 155.000,- gekocht door mevrouw J. M. de Slegte te Domburg, terwijl de heer A. M. H. van Geel te Bergen op Zoorri q.q koper werd van 27.70 are weiland aan de Boudewijnskerkseweg te Valkenisse voor een bedrag van 17.100,-, matige be- met een been onder het wiel van de politie-auto, 'absoluut niet zien vech ten', zoals hij verklaarde. Toen B einde lijk toch in de politie-auto was terecht gekomen, was V. meegereden naar het bureau. Hij zei verwonderd te zijn, dat hij toen niet was toegelaten tot het bu reau om B. te kunnen begeleiden. B wilde ook over de behandeling in het bureau een klacht deponeren: We gin gen naar binnen en daar werd ik van de trap afgegooid: Voor de officier van justitie was hetover- igens volkomen logisch dat de deur van het politiebureau op dat nachtelijk uur verder voor V. gesloten was gebleven. GOES - De actiegroep Oosterschelde Open heeft in een brief aan de ministerraad een pleidooi gehouden voor een zo groot mogelijke doorlaatopening in de pijlerdam van de Oosterschelde. In die brief somt de actiegroep de voordelen op van de grootste opening (20.000 m2) ten opzichte van de tussenoplossing (een opening van 14.000 m2). Volgens de actiegroep wegen de extra kosten niet op tegen de voordelen, die de grootste damopening biedt. „Zonder in details te willen treden, wijzen wij op de vele honderden miljoenen, die gestoken worden in zeerzwakke bedrijven (in een gewaardeerde poging deze bedrijven te redden) en de vele honderden miljoenen, die om dezelfde reden uitgegeven worden aan premies en subsidies, soms zelfs voor instandhouding van grote onverkoopbare over producties", aldus de actiegroep in de brief aan de minis terraad. „Andere landen breiden hun visserijzones uit en doen alles om hun visserijbelangen veilig te stellen. Zou den wij dan geen extra investering van 160 miljoen gulden durven doen, om niet alleen de milieu- maar ook de visse rijbelangen in de Oosterschelde veilig te stellen? Een in vestering, die het risico uitsluit, dat we straks eventueel nog meer geld zullen moeten uitgeven om de nadelen van een sterk gereduceerd getij ongedaan te maken". Volgens de actiegroep staat het vast, dat de grootste doorlaatope ning absolute zekerheid biedt voor het behoud van het Oosterscheldemilieu. De andere oplossing is, zo meent de actiegroep, niet meer dan een lapmiddel. Indien toch ge kozen zou worden vooreen opening van 14.000 m2 vreest de actiegroep, dat de rentabiliteit van bedrijven in de visserijsector sterk achteruit zal gaan. Brief aan scholen gemeente Oostburg: wijs leerlingen op gevaar explosieven OOSTBURG - Burgemeester A. Schip per van Oostburg heeft de leerkrachten van alle scholen in de gemeente Oost burg in een brief verzocht om hun leer lingen nogmaals te wijzen op de geva ren die het spelen met explosieven met zich meebrenet. In de brief Herinnert hij aan het ongeluk dat vorige week het leven kostte aan een 10-jarige jongen uit Breskens. De heer Schipper wijst verder op een adverten tie waarin de bevolking is opgeroepen om de aanwezigheid van oorlogstuig (of het vermoeden daarvan) onmiddellijk te melden aan de rijkspolitie. De explosievenopruimingsdienst (EOD) heeft inmiddels het zoeken naar explosieven bij Breskens (in de buurt van de plaats van het ongeval) gestaakt. Men heeft in de afgelopen week de hele omgeving uitgekamd. De verhoogde waakzaamheid van de EOD, de politie en de bevolking heeft geleid tot vrij veel vondsten en meldingen. De brief van burgemeester Schipper is gericht aan schoolhoofden, rectoren, onderwijzers en leraren. (ADVERTENTIE) MIDDELBURG - Voor diefstal van veertien giro-betaalkaarten en een bijbehorende giropas, gevolgd door de verzilvering van die kaarten tot een bedrag van 1.400,- is donder dagmorgen een jongedame uit Mid delburg door de politierechter ver oordeeld tot een boete van 500,- waarvan 250,- voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De politierechter overwoog daarbij dal de jongedame het bedrag van 1.400,- nog dient terug te betalen aan de verzekering van de bena deelde. De officier van justitie had eenzelfde boete geëist. Op 16 augustus eigende mevrouw A. M, zich in het huis van een kennis de kaarten en het pasje toe, nog de zelfde dag verzilverde zij op het post- kantoor in Middelburg acht kaarten voor een bedrag van 800.- en op 18 augustus deed zij dat op hetzelfde postkantoor met het restant van de kaarten. Daarna gooide zij het be- taalpasje in een sloot. Bij het innen van het geld tekende zij de kaarten met de naam - M. N - van de bena deelde. Bij de behandeling van de zaak at tendeerde raadsman mr E. Tak erop dat de benadeelde verzekerd was; deze maatschappij zal het geld on- getwijfels van mevrouw M. terugvor deren Hij vroeg voorts aandacht voor de jeugd en de onervarenheid van zijn cliënte en de financiële om standigheden van haar gezin, dat binnenkort voor de last van het te rugbetalen van de 1.400,- komt te staan. Voor het vernielen van een ruit van een huis in zijn woonplaats Middel burg en mishandeling werd R. M. conform de eis veroordeeld tot een boete van 500,- waarvan 250,- voorwaardelijk met één jaar proef tijd. Op 16 december probeerde M. een huis in de Koningin Juliana- straat binnen te dringen. Hij ver nielde een ruit, waarna hij een poging deed via de ontstane opening in het pand te komen. Op 7 januari maakte hij zich schuldig aan mishandeling van zijn plaatsgenoot J van de B MIDDELBURG - Hoezeer de bloed proef ook in het voordeel van een ver dachte van rijden-onder-invloed kan werken, bleek donderdagmorgen tij dens de zitting van de Middelburgse politierechter, toen zich J. T. uit Goes verantwoorden. De jongeman reed op 7 december in Zierikzee met een vracht wagen, werd aangehouden door de po litie en daarbij werd toen het gebruik van alcoholhoudende drank geconsta teerd. Dc jongeman maakte echter op de politie de indruk nog wel degelijk in staat te zijn 'naar behoren een auto te besturen' en dat bleek ook uit de uitslag van de proef, die een blocdaleoholpro- millage van 0,78 aanwees. Medewerking aan de bloedproef is over igens altijd in het voordeel van de ver dachte, omdat de justitie er bij weige ring van uitgaat, dat het - niet boven water gekomen - promillage zodanig bedenkelijk kan zijn geweest, dat een forse straf op zijn plaats is. Zoals bekend ligt de strafbaarheids- grens op 0,5 promille, maar in het juist daarboven liggende 'grensgebied' staat de justitie niet onmiddellijk klaar met gevangenisstraffen en rij ontzeggingen. Conform de eis van offi cier van justitie mr. A. P. Besier ver oordeelde politierechter mr. P. van Empel de jongeman tot een boete van ƒ250,-, met de aanzegging, dat men juist als beroepschauffeur in diensttijd de drank uiteraard maar beter geheel kan laten staan. Grensgebied In het grensgebied was ook R. van H. uit Vlissingen gebleven, by wie op 11 de cember toen hij in zijn woonplaats een auto bestuurde, 0,95 promille was geme ten. In deze zaak eisten de officier een boete van 500.- en - voorwaardelijk - drie maanden niet rijden met twee jaar proeftijd. De politierechter wilde echter rekening houden met de financiële posi tie van de jongeman en legde de drie maanden rij-ontzegging onvoorwaarde lijk op, gekoppeld aan een boete van 100,-. In de zaak van J.B. uit Middelburg kwam de politierechter tot een vrij spraak voor wat het rijden onder in vloed betrof. Op 10 december was bij B. in Vlissingen een bloedalcoholpromil- lage van 1.03 vastgesteld, maar tussen het moment van een aanrijdinkje en zijn aanhouding in zijn woning had hij nog drank gebruikt. Hij was in Vlissingen licht in botsing gekomen met een fiets vaneen groepje mensen, datmetde fiets aan de hand op de rijweg stond te pra ten. Daarna was hij doorgereden. Voor het doorrijden zonder zich bekend te maken zal B. een boete van 150,- moe ten betalen en voorts het botsinkje eveneens een boete van 150,-omdat hij daarmee de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Een iets hoger promillage 1.35) werd op 21 november bij W.O. in Zierikzee geme ten, toen hij in zijn woonplaats zijn auto tegen een muur van de Noordhaven poort reed. O., die al een behoorlijk schadebedrag heeft moeten incasseren aan de auto zal vier maanden niet mo gen rijden en moet bovendien een boete van 600,- betalen. Voorts hangt hem een voorwaardelijke gevangenisstraf van é-en week boven het hoofd, waar voor de proeftijd werd gesteld op twee jaar. In cie hogere promillages (boven 1,5) kwam J. R. uit Middelburg toen hij op 2 december in Souburg werd aangehou den. Bij deze autobestuurder werd een promillage van 1.76 vastgesteld, wat gisteren conform de eis resulteerde in twee weken gevangenisstraf en zes maanden niet rijden. Garage Bij het binnenzetten van de auto, vlak voor de eigen woning, werd op 7 de- certiber bij B.P. uit Vlissingen eveneens alcoholgebruik geconstateerd met een bloedproefuitslag van 1,79. Bovendien bleek toen, dat het rijbewijs van P. al geruime tijd was verlopen. De Vlissin- gerzaf vier maanden niet mogen rijden, moet één week naar de gevangenis (ge koppeld aan een week voorwaardelijke gevangenisstraf met één jaar proeftijd) en voor het ontbreken van een geldig rijbewijs zal hij een boete van 50,- moeten betalen. Zijn plaatsgenoot D. de J. werd conform de eis veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf en twaalf maanden niet rijden. De J. was op 14 november door gereden na een aanrijdinkje meteen ge parkeerde auto. De politie wist hem te achterhalen en de bloedproef gaf een promillage van 2.12 aan. Op twee weken gevangenisstraf en ne gen maanden niet rijden (w aarvan drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd) hield de politierechter liet voor R.F. uit Klaaswaal. F. was op 17 november op de weg Zierikzee- Bruinisse ter hoogte van Nieuwerkerk aangehouden, toen hij daar slingerend reed en vijftien bermpaaltjes raakte. De bloedproef gaf 2,78 aan. Slot van pag. 1 joen gulden - komen geheel voor reke ning van de Belgische staat, om percelen grond aan zowel de Boule vard De Ruyter als aan het Beursplein met een oppervlakte van respectieve lijk 13 en 40 vierkante meter. Deze per celen zullen in eigendom worden over gedragen aan de Belgische staat. Een perceel grond, dat thans als trottoir in gebruik is met een oppervlakte van on geveer zes vierkante meter, zal door de" Antiekbeurs in hotel 'Britannia' te Vlissingen VLISSINGEN - In hotel Britannia in Vlissingen wordt zaterdag en zondag een antiekbeurs gehouden, waaraan antiquairs uit heel Nederland meewer ken. De organisatie is m handen van de Schiedamse antiekhandelaar A. C. J. de Vos, die al eerder een dergelijke beurs hield in Terneuzen. In 'Britannia' zijn meubelen, klokken, horloges, juwelen, zilver, koperen tin te zien en er is een onafhankelijk expert aanwezig voor het taxeren van antiek, dat bezoekers meebrengen. Politie Terneuzen ruimt fietsen en brommers op TERNEUZEN - De politie van Terneu zen gaat gevonden fietsen en brommers van de hand doen. Het gaat om rijwie len en bromfietsen die tijdens het vierde kwartaal van vorig jaar onbe heerd werden aangetroffen. Ze worden na vandaag (vrijdag) opge ruimd. Wie tot dusver zijn 'karretje' niet terugvond (of nog geen aangifte deed van vermissing) kan nog snel komen kijken of het bij de collectie is. Rijwielhandelaren (die zijn erkend en ingeschreven bij de kamer van koop handel) kunnen tot uiterlijk 19 april een kijkje nemen en daarna eventueel een schriftelijk bod doen. plicht voor de grondruil de gemeente Vlissingen een bedrag van 5.875,- uit gemeente Vlissingen in eigendom den verkregen. Dit perceel ligt aan het Beursplein. De te betalen. Belgische Staat heeft zich voorts ver- Het voormalige hotel Noordzeeboule- vard werd al eerder eigendom van het (Advertentie) Collecte GOES - De collecte voor de Neder landse Hartstichting heeft in 's-Heer Hendrikskinderen een bedrag van 1010,65 opgebracht. Belgische Loodswezen en werd ook als logiesruimte gebruikt. Momenteel doet het gebouw geen dienst meer. Nieuwe or voor LAB in Sluis SLUIS - Vrijdag 22 april wordt de nieuw gekozen ondernemingsraad van Leenhouts' Aannemingsbedrijf (LAB) in Sluis officieel geïnstalleerd. Dat ge beurt in het kantoor van het bedrijf tij dens een vergadering die om 16.00 uur begint, door directeur M. J. Leenhouts van LAB. Het Sluise aannemingsbedrijf krijgt daarmee z'n tweede ondernemingsraad. De eerste heeft een zittingsperiode van twee jaar achter de rug en moet daar door aftreden. Tijdens de installatiever gadering worden enkele toespraken ge houden. De nieuw gekozen leden van de ondernemingsraad zijn: mevrouw M. S. Mookhoek - Van Houte. de heren I C. Ekkebus, F. G. van Schoote, J. Torbijn, P. A van Gassen, I. J.Hennekeij. J. Pais en H. Verschelling. B. EN W. VAN AXEL OVER ONTWERP-STREEKPLAN: 99 „BEZWAAR INDIENEN AXEL- „Wij menen, dat de argumenten van de provincie om Axel de aanwij zing tot regionale groeikern te onthou den, voldoende weerlegd kunnen wor den. De door gedeputeerde staten voor gestelde aanduiding van Axel voelen wij als een achterstelling van onze ge meente ten aanzien van Hulst en Ter neuzen". Dat schrijft het college van burgemeester en wethouders van Axel. B. en w. van Axel stellen de gemeente raad voor om bezwaren in te dienen tegen het ontwerp-streekplan Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. B.enw van Axel zijn van mening dat de Inspraakprocedure en het vooroverleg over het ontwerp-streekplan weinig of geen fundamentele veranderingen te weeg hebben gebracht. Men vindt dat slechts op een aantal detailpunten in het ontwerp aanpassingen zijn gedaan. Axel met name hèeft altijd gepleit voor de betiteling 'regionale groeikern', een aanduiding die Hulst en Terneuzen ook hebben gekregen. Het Axelse college schrijft aan de raad, die woensdag 20 april een extra vergadering aan het ontwerp- streekplan besteedt, dat niet aan alle wensen van de raad is voldaan. Met name is geen gevolg gegeven aan - de opmerking dat de voorkeur uitgaat naar een kernindeling in drie catego rieën in plaats van een vijf-indeling. - de wens, dat Axel aangewezen dient te worden als regionale groeikern, zulks in navolging van Hulst en Terneuzen, - de wens om exacter aan te geven de gebieden, die bestemd zijn voor hinder lijke industrie, omdat er in de huidige situatie onzekerheden bestaan voor de kern Axel. Uit de motivatie die g.s. aanvoeren om Axel geen regionale groeikern te ma ken, blijkt volgens b. en w., dat de be volkingsgroei tengevolge van de indus trialisatie in de Kanaalzone voor het grootste deel gehuisvest moet worden in Terneuzen. „Gedeputeerde staten blijven het karakter van Axel anders zien dan dat van Terneuzen en Hulst, Wij zijn van mening dat de streekfunc- tie van Axel wel vergelijkbaar is met Hulst. Weliswaar ontbreekt tot op he den in Axel de mogelijkheid van on derwijs boven het niveau van mavo en is er geen ziekenhuis, doch overigens kan aan de kwantiteit en de kwaliteit van het voorzieningsniveau nietgetwij feld worden. Bovendien bestaat er, voor zover ons bekend nog geen zeker heid over de vestigingsplaats voor een nieuw ziekenhu is in de Kanaalzone", zo stellen b. en w. Wat betreft het werkgelegenheidsas pect in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, merkthelcollegc op.datditnietbinnen eng gemeentelijke grenzen moet wor den bezien. Er wordt op gewezen dat men te doen heeft met een streekplan B. en w. wijzen erop dat Axel voor de gemeentelijke herindeling van 1970 een belangrijke eigen werkgelegenheid had in Sluiskil-Oost. (de NSM en de bedrij ven aan de Axelse Sassing). Een groot deel van de werknemers van deze be drijven woont, in Axel. Het college vindt dat het juist Sluiskil-Oost en de Axelse Sassing zijn waar de uitbreiding en ves tiging van industrieën gedacht wordt. Men vraagt zich af wat dan logischer is dan Axel als woonplaats voor een groot deel van de nieuwe werknemers te be stemmen. „Voor de woningzoekende is de gemeen tegrens beslist geen barrière. Wij achten dan ook voor onze gemeente goede ont wikkelingskansen aanwezig", zover het college. „Het moge dan waar zijn dat de ligging van Axel m niet aantrekkelijker is dan de toekomstige uitbreiding van Terneu zen over de Otheense Kreek, doch voor Sluiskil-Oost en de Axelse Vlakte is Axel qua afstand en qua woonmilieu bijzonder aantrekkelijk", vinden b. en w. Zij wijzen erop dat g.s. in hun weer woord op de reactie die op het vooront werp/streekplan zijn geuit, stellen dat Axel onder de naam 'kem met aanvul lende woonfunctie' aanmerkelijk meer mag groeien dan in het verleden werd gerealiseerd. Het aandeel van Axel in de totale bevolkingsgroei bedraagt circa twaalf procent, terwijl in het verleden slechts acht procent werd gerealiseerd. B. en w. „zo gesteld worden aan de groei van Axel weinig beperkingen opgelegd, doch niet vernield is dat in de richtlij nen uitdrukkelijk is opgenomen dat het tempo van de groei Axel overeen moet komen met dat van de groeikernen Ter neuzen en Hulst. Ergo. blijft Terneuzen of Hulst achter in zijn ontwikkeling dan zal dit zijn weerslag hebben op de groei van AxeL Wij achten dit niet aanvaard baar." Het college van b. en w. vindt dat de aanwijzing van Axel tot groeikern het streven van g.s. naar een zekere diïle- rentiatiein woonmilieus beslist niet in de weg hoeft te staan. „Ook al wordt Axel groeikern dan zal het toch niet identiek worden aan het karakter van Terneuzen", vinden b. en w. De ministers van Verkeer Waterstaat en van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening hebben hun plannen op het gebied van Vaarwegen samengevat in een zogenaamd "structuurschema''. Het gaat hierbij om een voorlopig standpunt. Tot 1 september krijgt u de gelegenheid daarover schriftelijk uw mening te geven. U kunt de brochure Vaarwegen aanvragen bij Postbus 51, Den Haag. Daarin zijn de kernpunten samengevat. 26 april a s, 20.00 uur Carlton Hotel, Koning en Muntzaal Vijzelstraat 2-18 Amsterdam 3 mei a.s., 20.00 uur De Doelen - Feestzaal Kruisplein 40 Rotterdam 10 mei a.s., 20.00 uur Bovenzaal Restaurant IJsselha! Veemarkt Zwolle 13 mei a.s., 20.00 uur Cultureel Centrum Oranjerie Kloosterwandstraat ■y£»LERA"%. Roermond i het Ministerie van Verkeer Waterstaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 7