favoriet door gebrek aan training Peter Godde: niet WIM DE WAAL: IK RIJ NOG GEEN DEUK IN EEN PAKJE BOTER FINANCIËLE ZORGEN VOORBIJ VOOR WIELERC0MITE PHILIPPINE Deelnemersveld PZC/S OMLOOP TERUG OP HET VERTROUWDE PARKOEI VRIJDAG 15 APRIL 1977 sport PHILIPPINE - Het deelnemersveld met rugnummers ziet er als volgt uit. SOKA: 1 Toine van den Bunder. 2 Peer Maas. 3 Ad Kramer. 4 Ad Prinsen. 5 Jack Vooys, 6 Bert Scheuneman. Ploegleider Ben van Erp. WTC WOERDEN - LUCKY STAR: 7 M. v. d. Baak. 8 P. v. d. Zwart. 9 B. Verha gen. 10 J. v. d. Berg. 11 G. van Dijk. 12 J. Spruijt. Ploegleider niet bekend. UNION: 14 Gaby Minneboo. 15 Wim Lugtenburg, 16 Reinier Stroosnijder, 17 Michel Jacobs, 18 Matje Dhomen, 19 Jan Jonkers. Ploegleider Rinie Wagtmans. MILITAIRE PLOEG: 20 Toon van dei- Steen, 21 Frans Verstraete, 22 Jack Ver- brugge, 23 Cees de Brouwer. 24 Guust Bierings, 25 Ed van Kessel. Ploegleider H. Driessen. w.v. ZEEUWSCH-VLAANDEREN: 26 .Wim de Waal. 27 Tonnie de Waele. 28 Ad de Feyter, 29 Cor Vervaet, 30 Theo van de Brande, 31 Alfred Verschuren. Ploeg leider Miel Verstraete. BATAVUS: 32 Johnny Verbeke. 33 Tonnie Huijzen. 34 Gerrit Pronk. 35 Ma- thieu Pronk. 36 S. Klaver. 37 G. Ver- waayen. Ploegleider Cees Kouwenho- ven. BO88CHE STAALBOUW- EUROCHEMIE: 38 T. Hogervorst, 39 Wim Jeremiasse, 40 Cees Spaans. 41 Ge rrit Mak. 42 M. van Leeuwen. 43 M Gevers. Ploegleider N. Walravens, 1 w.v. EDE: 44 H. Marcus, 45 J. Muldöd C. van Leyen, 47 H. van Leyen. MARKTHOF: 50 J. Weber, 51 J, r Vliet, 52 Fons Schelfhout, 53 R. Kc&i M. v. d. Toorn, 55 P. Pennekamp. P|(J leider H. Plat TRANSVEMIJ-ZUIDWESTHOEK: j Cees Coppens. 57 Wim Evertse, 58 Ei Fiktorie, 59 Bram Geense, 60 a2 Deusing, 61 Ad van Tryen. PloegieM P. Bos. ELITEMEUBEL-KETTING-SH1MAV' 62 Frits Schür, 63 Martin Havik, 64 ft' van de Wereld, 65 Krijn St-Nicolaasi Hans Langerijs, 67 Tinus de LaJ Ploegleider Wim Lambrigts. AMSTEL: 68 Ton ter Harmsel, 69 Pr?' Valentijn, 70 Piet Verheijen, 71 Leoi* Vliet, 72 M. Visser, 73 Adrie van How lingen. Ploegleider Herman Krott. JAN VAN ERP TEGELS: 74 Peter 15 der Krutjs. 75 Peter Gödde, 76 PletR Leeuwen. 77 Hans Koot, 78 Bart vans 79 Henk Mutsaerts. Ploegleider 1 Gisbers. ZAANLANDSCHE WIELERClfl D.T.S.: 80 T. Ammeraal, 81 C. Comma deur, 82 N. Duineveld. 83 W. KorverMl v. d. Loo, 85 R. Tiggelaar. Ploegleidq Stoop. De Omloop van de Braakman is zaterdag na een onderbreking van eenfc weer terug op het oude parkoers. Vorig jaar moest men naar een andere oplosi zoeken omdat toen de weg onder de zeedijk van de Braakman niet bruikbaar* Het parkoers van zaterdag ziet er als volgt uit: Start Kanaalpolder - Provinciale weg - Vergaertpolder - Seydlitzpolder - Visartj der - Langeweg -p Mauritsfort - Binnendijk - Kleine Zevenaar - Noordwetenrijkp der - Goese Dijk - Huis Altena - Kruising Provinciale weg - Lovenpolderse stta Savoyaardsweg - Braakmanweg - Spanjaardseweg - Burg. Dhoogeweg - Kruis*! Stellaweg - Kanaalpolder. Het parkoers heeft een lengte van 39,5 km en moet door de renners vier maal worit afgelegd. De start is zaterdagmorgen om half twaalf. De aankomst is voorzien oul uur 22. KOEWACHT- Peter Gödde heeft de Omloop van de Braekman nog nooit hoog op zijn verlanglijstje gehad. De wedstrijd op de smalle polderwegen van de Braekman ligt hem kennelijk niet en dat is er ditjaar nietbeter op geworden. Zoals bekend heeft Gödde aangekondigd dat dit zijn laatste seizoen als wielrenner is, omdat de beslommeringen van zijn garage teveel tijd in beslag nemen. Gebrek aan tijd om te trainen heeft dan ook tot gevolg dat Gödde zichzelf zeer zeker niet tot de kanshebbers rekent. Aan kilometers trainen voor derge lijke wedstrijden kom ik toch niet meer toe, vertelt hij. 'Als ik train is het momenteel hooguit nog een uurtje dan moet ik weer terug zijn. Ik heb het onlangs meegemaakt dat er drie mensen aan de deur zijn geweest voor een auto. Omdat ik was gaan trainen heb ik die niet meer terug ge zien en hebben ze ongetwijfeld er gens anders een auto gekocht. Dat zal me niet meer overkomen. Het is natuurlijk wel zo dat ik zaterdag probeer om zo goed mogelijk te rij den. Ik denk dat een plaats binnen de vijftien haalbaar moet zijn. Maar winnen zal er niet bij zijn. Ik kom in de finale gewoon te kort'. Peter Gödde mag dan klagen over gebrek aan tijd om te trainen, in de criteria tot nu toe reed hij toch al enkele ma len erg kort en ook in de Baronie ein digde Gödde voorin. 'De Baronie was gewoon een uitzondering. Ook al train je weinig, dan kun je nog we ieens een goede dag hebben.Dat was toen het geval', reageert Gödde. De lange Koewachtenaar maakt nog al tijd deel uit van de ploeg van tegen- handel Jan van Erp. Een formatie die er ditjaar bij verrassing nog niet aan te pas is gekomen in de klassiekers. De ploeg wacht nog altijd op de eer ste overwinning in een grote wed strijd. Volgens Peter Gödde een normaal verschijnsel. 'We hebben nu een ploeg met veel jonge coureurs die overigens voortreffelijk rijden. Al leen komen ze in de finale nog wat te kort. Daar komt dan bij dat van de ouderen alleen Peter van der Kruys erg goed rijdt. Die rijdt altijd goed, als die vent niet zoveel werk voor de ploeg zou verzetten won hij iedere klassieker. Het is formidabel hoe sterk hij rijdt Maar alles ten dienste van de ploeg', aldus Peter Gödde. Het minder marcheren van de ploeg van Jan van Erp in de klassiekers is volgens Peter Gödde ook nog vol gens planning. Gödde: 'Vorig jaar wonnen we in het voorjaar bijna al les wat er te winnen was. In mei-juni zagen ze ons niet meer. Daar is dit jaar afgesproken en er is besloten om dit jaar het seizoen af te stem men op de maanden mei-juni met Olypia's toer en het kampioenschap van Nederland. Dan pas zal van Erp er moeten zijn'. Peter Gödde ziet Toine van den Bunder als de favoriet 'Maar', zo zegt hij.'er zijn er genoeg die zaterdag kunnen winnen'. Peter Gödde blikt ook nog even terug op de tweestrijd tussen Van den Bunder en De Waal afgelopen zondag in IJzendijke. Gödde: Als ik net als de Waal zou tergkeren van de profs en ik moest dan zo in het wiel koersen dan stopte ik er mee. Ik denk dan ook dat Wim de Waal zaterdag geen enkele kans maakt. Hij kan gerust in het wiel van Van den Bunder kruipen, maar dan laten ze hem mooi zitten. Dan gaat er wel iemand anders van Soka in de aanval. Hij heeft trouwens ook geen ploeg rond zich'. AXEL - Wanneer Wim de Waal uit Axel hersteld is van de lichfe griep die de arts dinsdag bij hem constateerde moet hij een goede prestatie kunnen leveren in de Omloop van de Braakman. De van de profs naar de amateurs teruggekeerde Axelaar heeft in het prille amateursei- zoen ai enkele malen bewezen goed te kunnen rijden. Hij won bijvoorbeeld al drie wedstrijden. Daar staat echter tegenover dat de blonde renner ook al enkele keren is afgestapt. Een wissel valligheid, die hij zelf toeschrijft aan de nog steeds aanwezige rugblessure. „Het is echt niet over", vertelt hij. „Ik ben pas weer gekeurd voor de verzeke ring. Daar moet ik nog de uitslag van krijgen. Ik heb er nog wel veel last van. Elke honderd meter moet ik me verzet ten op de fiets. Dan moet ik weer even recht gaan zitten. Want het is toch een belasting voor mijn rug". Dat verklaart ook de verdeeldheid in het peloton over de wijze van koersen van De Waal. Van den Bunder stelde niet onder de indruk te zijn van zijn voormalige rivaal en Pe ter Gödde sprak er schande van dat De Waal óp het wiel van een ander moet koersen. De Waal:Jk heb het die dokter ook ver telt. Hij zei: je hebt van mei tot januari helemaal niks meer gedaan. Dan ben weer langzaam aan gaan trainen. Dat heeft volgens hem tot gevolg dat je hoogtepunten en snelle laagtepunten hebt. De keren dat ik af heb moeten stappen had ik last van mijn benen Het schijnt toch dat het van mijn rug komt". Desondanks hoopt De Waal in de Om loop van de Braakman te kunnen vlammen. Het rijden in de waaier en tegen die verraderlijke wind in ligt hem wel. „Van den Bunder rijdt wel hard, maar als ik goed ben moet ik ook goede uitslagen kunnen maken. Dan moet het ook geen punt zijn voor mij om hem bij te houden. Maar eerlijk ge zegd rij ik op dit moment nog geen deuk in een pakje boter. Maar hinnen drie dagen kan er heel wat veranderen". De Waal hoopt dat de medicamenten die sportarts Van de Cavylle uit Gent hem heeft gegeven zullen helpen. Het gaat om geneesmiddelen, die buiten de dopingvoorschriften vallen, dus wan neer hij zaterdag bij de eerste drie ein digt en zijn plasje moet inleveren is er geen vuiltje aan de lucht. Diverse malen heeft De Waal laten zien dat de vorm er wel is..Die is er zeker", zegt hij „Alleen die laagtepunten ko men er nog in voor. Dat komt toch door een zwakte in mijn rug. Ik heb al diverse malen gedacht na half koers: ik stap af. De mensen die zeggen dat ik niet kan afeien, weten niet wat ik doormaak. Dat kun je geen mens vertellen", stelt hij. Hoewel de verwikkelingen met zijn vroegere werkgever BPLcjeune, de Franse profploeg van onder anderen Roy Schuiten, nog niet zijn opgelost (Willem heeft toestemming gekregen om weer amateur te worden, maar moet zijn salaris nog ontvangen van vorig jaar), nog niet helemaal zijn opge lost is er toch al weer sprake geweest van interesse van profsponsors voor de Axelaar. „Koos Roos van de Onderne ming heeft me opgebeld. Maar hij kon niets zeggen over het feit of zijn ploeg door zou gaan volgend jaar. En ik heb al zo veel meegemaakt, dat ik toch wel enige zekerheid wil". IToch wil de Axelaar best terug naar de beroepswielrennerij. „Als ik voor een goede renner, waarvoor ik echt knecht kan spelen, in een ploeg kon komen werd ik weer beroepsrenner", vertelt De Waal. „Maar ik wil niet op de basis zoals het de afgelopen jaren is geweest prof zijn. Ik heb steeds gereden voor een kopman, die er toch niet was aan de meet. Als je nu in de Frisol- ploeg rijdt van dit moment en je ziet zo'n Jan Raas, nou da's toch formidabel. Die jongen brengt het geld binnen voor de hele ploeg. Daar wil je dan wel wat voor doen. Maar ik heb bij twee ploegen ge zeten, die in opbouw waren. Ze maken iedereen kopman, maar aan de meet waren ze er niet. Dus geld was er ook niet. De ploegleiders gaan dan van hun neus maken dat er geen prestaties ko men. Maar als je voor drie kopmannen moet rijden komt er natuurlijk niks van terecht. PHILIPPINE - Het ziet er naar uit dat dc Omloop van de Braakman, die zaterdag in Philipinne van start gaat. zich voor hel eerst sedert jaren kan verheugen in een sluitende begroting. Veertien dagen nadat de organisato ren hun financiële problemen kenbaar hadden gemaakt in de PZC zijn demoeilijkheden opgelost. In de PZC van woensdag 30 maart vertelden de organisatoren dat de problemen op financieel gebied dit jaar erg groot waren. Een aantal grote sponsors was gestopt ol dc bijdrage drastich inge krompen, waardoor de organisatoren op zoek moesten naar andere spon sors. Penningmeester Johnny Spuessens vertelde toen onder meer "We hopen in de komende weken toch nog wat mensen of bedrijven te vinden die ons willen steunen. We zijn financieel bij langena nog niet rond. Ik schat dat we momenteel nog een kleine duizend gulden tekort komen Nu ziet de altijd bezorgde penningmees ter Johnny Spuessens de toekomst heel wat vrolijker tegemoetdan veer tien dagen geleden. "Zo het er nu voor staat, moeten wc minstens quitte spelen".zegt hij. "Als we dit jaar niet quitte spelen, dan lukt het ons nooit meer. Het is de laatste we ken erg vlot gegaan Alles valt plotse ling mee Volgens secretaris Paul Wiskerk heefl de publikatie over de financiële problemen rond de Om loop van de Braakman veel goed ge daan aan de financiële situatie van dit moment "Het is opvallend", zo zegt hij. "dat na publikatie er geld losgekomen. Het ging gewoon in een keer een stuk makkelijker". Voor de organisatoren is het een jaar of vier geleden dat ze voor de laatste keer quitte hebben gespeeld. De jaren daarna moest er iedere keer wel geld bij. "Dat gaf ei genlijk niets, omdat we ieder jaar toch wel aan onze kermïskoers ver dienen. Dat geld werjl dan weer in de Omloop gestopt. Maar vorig jaar is ook daar de klad in gekomen. Toen moester plotseling een smak geld bij voor de kermïskoers, Voor ons is het echt een opluchting dat we ditjaar helmaal rond zullen komen. Dit had den we als organisatie echt nodig", aldus voorzitter Henk Segers. Veertien ploegen Nu de Omloop van de Braakman voor de organisatoren financieel een succes is geworden richt alle aan dacht op de wedstrijd van morgen (zaterdag). In totaal verschijnen er veertien ploegen aan de start, waar onder vrijwel alle bekende merken ploegen Dat aantal stemt Henk Segers tot te vredenheid. „Hel valt mij in ieder ge val niet tegen", zegt hij. „als je het vergelijkt met andere klassiekers dan komen wij er zeker gezien de sponsorploegen goed vanaf. Andere klassiekers hadden enkele ploegen meer, maar het verschil zit hem dan in de gesponsorde clubs. Die hebben wij minder. Veertien ploegen bete kent toch tachtig renners. Dan mag je niet klagen, dacht ik." Hoewel Paul Wiskerke niet klaagt is voor hem het aantal ploegen toch tegengevallen Wiskerke: „Ik had ge zien de belangstelling van de spon sorploegen toch op minimaal vijftien ploegen gerekend. Vooral het feit dat Middelkamp niet met een ploeg van start gaat is me enigszins tegengeval len. We organiseren toch koersen voor hun leden en nu laten ze ons staan, met het argument dat ze geen renners beschikbaar hebben omdat de meesten zijn ondergebracht in een sponsorploeg. Ergens laten ze ons een beetje verrekken." Wat de secretaris wel tot tevreden heid stemt is het niveau van de ren ners die zijn ingeschreven. „Dat kan haast niet beter. Vrijwel alle renners die tot nu toe de aan- dachtop zich hebben gevestigd gaan bij ons van start. Ik denk dat Joop Ribbens, die dit jaar al de Ster van Zwolle en de Ronde van Drente ge wonnen heelt, de enige is die van top figuren van het voorseizoen ont breekt. Omdat er zoveel sterke ama teurs zijn heelt bijvoorbeeld Toine van den Bunder genoeg tegenspel. Het staat voor mij vast., dat hij het za terdag niet kado zal krijgen", aldus Paul Wiskerke. De organisatoren hebben vooral lof voor de medewerking van de politie korpsen uit Terneuzen en Sas van Gent die zaterdag een groot aantal mensen zullen inzetten om de afzet ting zo veilig mogelijk te maken. Paul Wiskerke: „Iederjaarkrijgen we van de kant van de politie alle mede werking. Samen met de politie zijn alle punten besproken die moeten worden afgezet. Of door een politie man. of door Iemand van ons." Dit mat ook wel eens gezegd worden." Laatste keer Zoals altijd is er ook zaterdag weer een afwachtlngskoers. Dit keer voor liefhebbers die in twee reeksen van 25 km tegen uit elkaar uit komen. De liefhebbers die uit de twee reeksen het beste resultaat behaalt wordt overwinninaar. Het houden van een afwachtingswedstrijd doet men om het publiek te amuseren, maar het kan goed zijn dat er zaterdag voor de laatste maal een afwachtingswed- strijd wordt gehouden „Van de zijde van het publiek, is voor de afwach- tingswedstrijd nauwelijks belang stelling. Vorig jaar hadden we 90 be talende bezoekers. Op deze manier heeft het geen zin. Iedereen volgt toch de Omloop door heen en weer t e rijden. Het gevolg is dat bij de finish van de Omloop er heel wat mensen staan te kijken. Die zijn dan echter op het parkoers gekomen, nadat de posten zijn gesloten Voor die paar mensen kun je het toch niemand aandoen om daar een hele middag te staan. Daarom proberen we het dit jaar nog een keer Lukt het niet, dan stoppen we met de afwachtingswed strijd". aldus Henk Segers. Het wie- lercomité Philippine' heeft bewust voor deze laatste kans met opzet voor de liefhebbers gekozen. Paul Wiskerke: „Er zijn vry veel liefheb bers en het prijzengeld is voor een comité niet onoverkomenlijk. Het is goedkoper dan bijvoorbeeld nieuwe lingen of juniores." HENK SEGERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 36