Taptoe Axel: puikje van Nederlandse showbands Staat van archieven in West- Zeeuwsch-Vlaanderen in opspraak RUIM DUIZEND ZITPLAATSEN WATERSCHAP: 'GEEF ONS DE TIJD' ZEEUWSCH-VLAANDEREN G. VAN VOOREN: „MEN HOUDT ZICH NIET AAN DE WET"' AARDENBL'RG/OOSTBl'RG - G.A.C. van Vooren, beheerder van Aarden- burg's gemeentelijke archieven en se cretarie van de heemkundige kring Wcst-Zeeuwsch-Vlaanderen. slaat er de archiefwet op na. 'Kijk, hier staat het. Men is volgens de archiefwet ve- plicht om de archieven in goede staat geordendestaat te bewaren en om alle stukken die ouder zijn dan vijftig jaar kosteloos ter inzage te geven'.In West-Zeeuwsch-Vlaanderen mankeert daar het een en ander aan. Daarop geat tendeerd door- oud-West-Zeeuwsch-Vlamtng H. Wij fels, die nu in de zuidelijke IJselmeer- polders beroepshalve in de archieven snuffelt, is de heemkundige kring in het geweer gekomen. Vooral het Waterschap 'het Vrije van Sluis' dat de archieven heeft opgesla gen in een oude bunker achter garage 't Westen in Oostburg, moet het ontgel den, maar ook de gemeenten en kerken hebben hun zaakjes niet honderd pro cent in orde. Van Vooren; "Als de heem kundige kring dit aanhangig maakt bij CRM, gedeputeerde staten in Zeeland en de algemeen rijkargchivans. dan moet er wel iets gebeuren, want men houdt zich niet aan de wet Wij gaan er niet met de botte bijl op in. maar er moet wel verbetering komen in de toestand Dijkgraaf J B Becu van 'het Vrije van Sluis' heeft weinig zin om de PZC een kijkje te gun nen in de bunkers waar de oude docu menten liggen opgeslagen "Waarom zo negatleP Er wordt hard gewerkt aan een oplossing en dat doen we al jaren Gs weten dat bijvoorbeeld heel goed" Het waterschap ontkent niet dal de bunker lekt. maar men gelooft dat het met de schimmel op de archieven waarover de heer Wijffels sprak) nogal losloopt. Toevallige omstandigheden hebben volgens de heer Becu tot de pro blemen, maar er is verbetering in zicht. De aanstelling van een nieuwe provin- tiale archiefamtenaar. die de archieven zou kunnen ordenen, is een eerste voor waarde om dat te bereiken, de uitbrei ding van het waterschapshuis in Oost- burg, waar archiefruimte beschikbaar komt, een tweede. Als amateur-heem kundige is de dijkgraaf geïnteresseerd in de West-Zeeuws-Vlaamse historie en wil ook hij de interessanye polder-ar chieven -een erfenis van 76 kleine pol ders, die opgingen in 'het Vrije van Sluis'- goed bewaard zien. In zijn stem klinkt ergernis door als hij zegt: "Ze moeten niet beweren dat het water schap er mets aan doet Dat doen we wel. maar het is ook zo dat we ons fi nancieel geen al te zware onkosten kun nen permitteren' Beroepskracht Daarop sprong in 1972 ook een gemeen schappelijke regeling af tussen de West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten Oostburg, Aardenburg en Sluis en het waterschap.Men werdhetnieteensover de verdeling van de kosten, die aanstel ling van een beroepskracht met zich mee zou brengen. Die vaste man had alle archieven in de streek onder zijn hoede kunnen nemen, zijn tijd verde lend tussen de verschillende instanties. Nu staat van de oude stukken in op spraak is. wordt er heel voorzichtig weer gedacht aan een gemeenschappelijke regeling. Van Vooren: "Het zou de op lossing zijn, al zie ik het niet een twee driegebeuren". Becu; "Misschienvalter weer over te praten, maar het mag ons niet al te veel kosten". Provinciaal in specteur der archieven in Zeeland, me vrouw M.Mijnssen-Butilh zegt: "Zo'n regeling zou zinnig zijn. Ik kan het nog eens aan de orde stellen, al geef ik het weinig kans. Dit is een zaak van lange De bunker. waarin de archieve 1 het waterschap nog liggen opgeslagen adem Ik vind het wel een goed iniuauei van de heemkundige kring dat het pro bleem naar buiten zou worden ge bracht" Zij stelt ook vast dat de uit breiding van het waterschapshuls en de inventarisatie van de archieven, met behulp van de inspectie, al een aardige stap op de goede weg is. Dijkgraaf Becu wil de actie van de heemkundige kring slechts ten dele zien alseen ondersteuning van het water schap zelf al heeft ondernomen "Want het is toch vreemd dat ze hun bezwaren over onze hoofden heen richten aan an dere instanties". Het waterschap heeft de archieven van 1941 (toen het 'Vrije van Sluis' werd ge vormd) tot 1967 laten beheren door mr. Lemaire uit Sluis, die de stukken al voor een deel heeft geordend. Kort na zijn pensionering startten de bespre kingen over de gemeenschappelijke re geling, maar bleven de archieven on beheerd. Een provintiaal archiefamb tenaar begon twee jaar geleden op nieuw met de inventarisatie en de or dening van de documenten. Toen hij ontslag nam, kwam het werk weer stil te liggen. Zodra er een nieuwe is aan gesteld, kan die in Oostburg meteen aan de slag. Het resultaat van zijn werk zou aardig kunnen aansluiten op het gereed komen van de uitbreiding van het waterschapshuis, waarin een ruime archiefkamer is gepland. Genealogie "Laten we hopen dat het inderdaad een verbetering is", zegt de heer Van Voo ren. Volgens hem is de heemkundige kring al verschillende malen benaderd over de moeilijke toegankelijkheid van oude polderarchieven en -voorzover ze wel toegankelijk waren- over de slechte staat waarin ze verkeren. "Dat is erg jammer, want we mogen aannemen dat het om buitengewoon interessante stukken gaat. bijna onmisbaar voor mensen die zijn geïnteresseerd in de ge nealogie. in de streek- en dorpshistone. Van voor 1600 vind je alleen iets terug in polder- en kerkarchieven, niet bij de gemeenten. Vele vragen om de gegevens om allerlei redenen Studenten hebben ze nodig voor scripties, bij het onder zoek van de heemkundige kring naar de hofsteden in West-Zeeuwsch-Vlaan- deen zijn ze belangnjk, en voor meer dere publikaties, maar ze zijn niet toe gankelijk. Dat zou moeten veranderen De heer Van Vooren gelooft dat archie ven bij de gemeenten nog best bewaard worden en toegankelijk zijn. Z'n eigen Aardenburg spant daarbij de kroon. Met de polderstukken is het droevig ge steld, maar er zijn ook problemen met de kerkarchieven. Een deel daarvan ligt m Middelburg, een ander deel berust bij de plaatselijke kerken zelf en ook daar laat de opslag en de toegankelijkheid te wensen over. Daarom staat bij Van Voo ren die ene wens zeer hoog genoteerd: een streekarchief hij 'De Koning van Engeland' in Hulst draait 'Dc Nachtportier' 'The Night- porter1). een film van Liliane Cavani met in een van de hoofdrollen Dirk Bo- garde. Max. een voormalig S S -officier die In de oorlogsjaren als concentratiekam parts optrad, leidt een kleurloos be staan als nachtportier in het chicque hotel Opera Hij lijdt onder een schuld gevoel- Zijn collega's willen hem gene zen via een schijnproces. In werkelijk heid proberen ze het bewijsmateriaal van de geallieerde commissie voor oor logsmisdaden te achterhalen en te ver nietigen. Een paar dagen voor het pro ces verwelkomt Max nieuwe gasten, de Amerikaanse dingent Atherton en zijn vrouw Lucia Lucia herkent in de portier de kamparts die haar misbruikte en haar dwong om zijn maitresse te wor den. Ook Max herkent haar en in een flits ziet hij beelden van hun sado masochistische verhouding terug. In Hulst draaien verder de thriller 'Het Breekpunt' 'Breaking Point") en 'Bugsy Malone' (met Scott Baio en Jo die Foster) over een ware liefde tussen de vuilnishopen van twee concurerende gangsterbendes.Nagisa Oshima tekent voor 'Het rijk der zinnen' (l'Empire des sens'), een erotisch meesterwerk uit de japanseschooL Tenslotte is in Hulstnog 'De reincamatie van de zwarte draak', een rolprent over de strijd tussen Chi nese dynastieêen in de 17e eeuw te zien. Het ledeltheater in Oostburg heeft 'Ilsa de wolvin van de S.S. 'op het reportolre en "Two minute waming'. Er zit een moordenaar in het stadion maar waar? Zondagmiddag draaft Walt Disney op met zijn versie van 'Alice in wonder land'. De jacht op een nazibuit wordt angstaanjagend belicht in 'Marathon Man', deze week te zien in het Temeu- zense Luxortheater. De hoofdrollen zijn voor Dustln Hoffman en Laurence Oli vier. De Nederlandse film 'De Peetmoe der" -ook in Temeuzen- wil zoveel zijn als een persiflage op de veelbesproken 'Peetvader Zondagmiddag vertoon- terven Disney. Concert door het ensemble Anne Froidebise SINT KRUIS- Zaterdag 30 april wordt in de N Nederlandse Hervormde Kerk te Sint Kruis 's avonds om 21.00 uur een concert bij kaarslicht gegeven door het ensemble Anne Froidebise. bestaande uit J. P Pirard. fluit. Emm Pirard, fluit, J C Kromenacker, viool en Anne Froi debise, orgelpositief. Uitgevoerd wor den werken van Sweelinck. Telemann, Pachelbel en Mozart Bolling HULST - Op de 'Maliebaan' bij W Blommaert te Hulst werden bolderwed strijden gehouden waaraan 27 personen deelnamen. De uitslag luidde: 1 W Blommaert, 2 E. Schelfhout, 3 L. de Wit, 4 V van Waes, 5 mevrouw Vink. 6 P. de Block. 7 A Amout. 8 R. de Vetter. 9 J. Weemaes en 10 Alb. de Vetter, allen uit Hulst. 6 «ral IDAG 15 APRIL 1977 het tamboer- en trompetterkorps Beatnxband uit Hilversum werd opgericht in 1946 en is een onderdeel van de vier Beatrix- sorpsenin Hilversum. Het korps telt momenteel 150 leden. Vanqf april loopt men in nieuwe uniformen. Een van de hoogtepun ten uit het bestaan van dit gezelschap was het behalen van het nationaal showkampioenschap tijdens het wereld muziek concours te Kerkrade tl974i en het behalen van de eerste prijs op het Klondike Days Band Extravagante Championship tijdens een drie weken durend toemee door Canada U975i Verder werd het korps de hoogste onderscheiding van de Federatie can christelijke muziekbonden toegekend in 1973 en 1974. In 1975 heeft de Beatnxband als extra-attractie een colour-guard vlaggeni samengesteld. Verleden jaar is de eerste langspeelplaat van de Beatnxband uitgebracht. Voorts werden verschil-- lende optredens voor radio en tv gedaan De tamboer-maitre is de heer J Meijer en de heer C van de Kolk is de dirigent. Ze lijken niet op elkaar en het geluid is verschillend. De showband Axel treedt op om 21 22 uur. Men heeft voor deze speciale avond een geheel nieuw programma ingestu deerd Ook het optreden van de Axelse band zal twintig minuten in beslag ne men. Daarna maakt 'Wilhelmus' voor de tweede keer zijn opwachting. Dit keer wordt de bekende Russische show op gevoerd 'Jubal' speelt nog een keer van 21 57 tol 22.12 uur. nu in gala-uniform. 12(3 lap q tan vooren in het Aardenburg se archief ..Er moet verbetering in komen:' ileti zorgd door het tamboer-, pijper- en trompetterkorps Jubal uit Dordrecht met honderd muzikanten Dit gezel schap geniet in binnen- en buitenland grote bekendheid Zo gaat men volgend jaar naar de Verenigde stalen om daar op te treden. Na 'Jubal' is het de beurt aan de na tionaal showkampioen de Beatnxband uit Hilversum. Deze band komt met maar liefst 140 mensen ln Axel optre den. Onlangs nog is het gezelschap met zo'n twintig muzikanten uitgebreid Men heeft nu het aantal vlaggemeisjes uitgebreid van vijftien tot 25 tien man meer In de kopersectie en twee xylo foonspelers toegevoegd Het gezelschap is duidelijk op Amenkaanse leest ge schoeid Dit optreden duurt twintig mi nuten. Van de zijde van de organisatie wordt daarbij opgemerkt dat alle ge/el- schappen verschillende shows maken. Tot slot volgt dan nog de taptoefinale waaraan alle gezelschappen zullen meedoen Daama volgt nog een slot woord van de speaker. Het terrein bij de watermolen van Axel zal goed verlicht zijn Er worden twee lampenstellingen ge bouwd. alles bij elkaar 40.000 watt Dat is heel wat meer dan vorig jaar. Ook de geluidsinstallatie is aanzienlijk verbe terd ten opzichte van vorig jaar. Er wa ren toen maar twee geluidsboxen. Nu hangen er tien rond het voetbalveld De organisatie wijst erop dat deze voorzie ningen alleen kunnen worden gereali seerd met behulp van de gemeente Axel en het bedrijfsleven Voor het muzikaal gebeuren op het voetbalveld wordt nog een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de veteranen van de W Axel en de sup portersvereniging 'Oranje-Wit'. Deze wedstrijd begint om half zeven Een uur later maken de vier korpsen een begin met hun rondgang door AxeL Shoivband Axel. Het tamboer-, pijper- en trompetterkorps 'Jubal' uit Dordrecht werd opgericht tn 1911. Het instrumentarium, dat recht streeks uit de Verenigde Staten is geïmporteerd, mag uniek genoemd worden in Europa. De band zal m Axel optreden met ongeveer honderd muzikanten 'Jubal' geniet tntemationale bekentheid als gevolg van optredens in Frankrijk België en Duitsland ln Frankrijk en Nederland heeft hel korps tv-opnamengedaan In 1966 werd het gezelschap wereldkampioen. Jubal speeld vaak m het sportpaleis Ahoy m Rotterdam en in het Feyenoordstadion Tijdens de showtaptoe Axel zxal men twee keer optreden, m show- en galatenue. De showband Axel zal optreden met 50 personen. De band werd in 1965 opge richt onder de naam drumband Axel Onder deze naam heeft het korps vele successen behaald. Er wordt veelvuldig in het buitenland opgetreden, onder meer in Frankrijk, België en Duitsland. In 1974 werd een tweede umfonn aange schaft Hiervoor heeft het uniform van de Koninklijke Nederlandse Mariniers kapel model gestaan. 'Axel' maakte in 1975 een langspeelplaat. Onlangs is weer een herpersing uitgebracht. Deze platen (er zijn er nu al zo'n 5000 ge maakt) zijn te koop hij vishandel Van Schoot in Axel. In 1975 kreeg 'Axel' een vlaggenpeloton Een jaar later werd het hele korps voorzien van nieuwe instru menten Op het wereld muziek concours in Kerkrade in 1970 en in 1974 werden tweede prijs behaald. Voorts sieren vele eerste en ereprijzen op nationale concoursen de erelijst. Onder meer is ui 1976 opgetreden voor koningin Juliana en in Nice Het 50 leden tellende showkorps Wilhelmus is de showbandojdeling van het tamboer-, pijper- en trompetterkorps Wilhelmus uit Shedrecht, met een ledental van ongeveer 150. Deze muzikanten zijn verdeeld over drie korpsen. Vooral de laatste tien jaar kent 'Wilhelmus' een bloeiende periode. Er zijn veel successen geboekt m binnen- en buitenland i Frankrijk en Belgièi. Het korps heeft de beschikking overeen nieuw instrumentarium wat grote mogelijkheden geeft Zeer bekend van 'Wilhelmus' is de Russische show. Met Russische melodieën en de muzikanten gekleed in Kozakken-kostuums De Russische show wordt ook: tijdens de taptoe Axel gebracht. ZATERDAG 14 MEI AXEL - De organisatoren van de show taptoe Axel 1977 zijn trots op het muzi kaal gebeuren op zaterdag 14 mei. Op het voetbalveld van de vv Axel zal die avond het puikje van de Nederlandse shonbands optreden, terwijl in het loorprogramma de Axelse drumfan fare'Hosanna'zal spelen. Verleden jaar kwamen er zo'n 3500 mensen naar de eerste showtaptoe van de showband Axel. Een groot succes. De organisato ren zijn tevreden als er dit jaar een zelfde aantal bezoekers komt. Meer is natuurlijk nog beter. Er wordt gere kend op veel publiek. De overdekte zit- tribuneop het voetbalveld biedt plaats aan 250 mensen. Dan bouwt de showband Axel met be hulp van de gemeente er nog eens een tnbune voor 800 mensen bij. zodat er in totaal ruim duizend zitplaatsen zijn. Langs het veld kunnen dan nog eens duizend mensen een staanplaats ver krijgen De drumfanfare Hosanna uit Axel treedt als eerste op. Vanaf acht uur tot hall negen speelt het gezelschap (dat uit 45 leden bestaat) op het voetbalveld De vierovenge korpsen maken dan nog een rondgang door Axel. Om half negen begint de show taptoe Axel 1977 meteen minuut durende ope ningsfanfare door de Beatnxband uit Hilversum (nationaal showkampioen). Daarna zal speaker Th Klein (de direc teur van de christelijke mavo te Axel) een welkomswoord spreken. Om 20 32 uur staat het eerste optreden op het programma van het tamboer- en trompetterkorps showband Wilhelmus uit Sliedrecht. Dit gezelschap zal met 50 mensen optreden. Het tweede optreden (een kwartier na het eerste) wordt ver Enkeleoude polderboeken zijn nog wel goed bewaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 33