Koffie weer duurder VMF-PERSONEEL IS BEREID TOT ACTIE Crisissfeer Spanje is nog niet geweken PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belgisch Loodswezen krijgt ultramodern logiesgebouw aan Vlissingse boulevard Raad van bestuur zal niet zwichten WEHRMA CHT-FOTO 'S MENTEN ZIJN VALS hftNNCN riiiorj PETITIE VOOR CLAUDIA CAPUTI verhuor huisjes caravans te koop caravans CAMPING DE ZANDPUT Advocaat schrijft Van Agt: Ui ,\JCRKRfiCHTir4 Bijna helft Nederlanders heeft sympathie voor Israël Badpak-ruzie... pagina 17 220e jaargang no. 83 Vrijdag 15 april 1977 Vroondijk 9, Vrouwenpolder Tel. 01189-1602. OEN HAAG-Deze maandgaat de prijs van een half pond koffie met 75 cent omhoog. Een pak koffie kost dan gemiddeld f 5.90. De Unie van kofïlebran- ders en theepakkers heeft minister Lubbers (economische zaken) een ver zoek daartoe gedaan. Een woordvoerder van de minister heeft laten weten dat het verzoek in behandeling is genomen en dat op het ministerie inmid dels onderzocht wordt of de gevraagde verhoging redelijk is. Volgens de Unie is de verhoging noodzakelijk omdat het aanbod van koffie minder is geworden. Als oorzaken worden genoemd de vorst in Brazilië waar door een deel van de oogst is mislukt en de oorlog in Angola. Indien minister Lubbers instemt met de prijsverhoging betekent dit dat de prijs van een half pond koffie sinds mei 1976 meer dan verdubbeld is. Met inbegrip van de aanstaande verhoging is de prijs van de koffie dit jaar drie maal verhoogd. Sinds januari 1976 stegen de koffieprijzen negen maal. Naast Brazilië en Angola zijn Columbia. Ivoorkust. El Salvador en Indonesië voor Nederland belangrijke koffie-exporterende landen. UTRECHT (ANP) - De bestuurder van de industriebond NW, Jan Schermer, acht het niet uitgeslo ten dat één van de actiepunten in de komende weken van de bonden zal ziun een wisseling in de top van het VMF-bcstuur. Hij zei dit op een bijeenkomst van leden van de industriebonden NVV en NKV donderdagavond in Utrecht. De bij de bonden aangesloten leden werkzaam bij de VMF-gieterijen i n Utrecht (253 man) zeiden bereid te zijn acties te voeren voor het behoud van hun werkgelegenheid. InUtrechthebben de VMF-werknemers daarom een uit vijf man bestaand actie comité ingesteld dat de acties moet gaan organiseren en coördineren met de gieterij in Hengelo. Welke acties men zal ondernemen houdt men echter geheim om zo het verrassingslement daarvan niet uit handen te geven. Ook de werknemers van de Stork Werk spoor Gieterijen (SWG) in Hengelo heb ben donderdagmiddag tijdens een ver gadering in de kantine van het bedrijf de vakbonden toegezegd de richtlijnenen van het actiecomité op te volgen. De in- dustnebonden van NKV en NW wilden hier evenmin verder ingaan op de ko mende acties, omdat zo stelde de woordvoerder van de industriebonden. De raad van bestuur van het VMF- concem en de directie van Stork Hen gelo zouden kunnen inspelen op de ac ties Leden van de industriebond CNV en de unie BLHP bij het VMF-bedrijf SPPM in Hengelo hebben donderdagmiddag op een vergadering hun bereidheid uit gesproken om acties te voeren bij het bedrijf. Bovendien werd besloten een actiecomité te vormen dat zich gaat be raden op de vorm van de acties. Tevens besloot de vergadering een tele gram te stu ren naar de raad van bestuur van het VMF-concem waarin veront waardiging werd uitgesproken over het besluit van deze raad van bestuur om SPPM te sluiten en niet in te gaan op het ben gezamenlijk ongeveer 50 leden bij SPPM. De werknemers van de Stork Werkspoor Gieterijen (SWG) gaan vandaag (vrij dag) een open huis houden voor de be- vollking van Hengelo en omgeving. Dit in navolging van hun georganiseerde collega's van de SPPM (Stork Plastrics Processing Machinery) eveneens in Hengelo, die hier donderdagochtend al toe hadden besloten. De weknemers in deze gieterij die met sluiting wordt be dreigd. willen hiermee de bevolking nauwer betrekken bij de moeilijkheden die zijn ontstaan nadat de raad van be stuur van de Verenigde Machinefabrie ken (VMF) hun gieterij heeft.opgegeven. Bij de gieterij werken 250 man „De werknemers bij de SPPM en de SWG in Hengelo moeten niet denken dat de raad van bestuur van het VMF- concem zal zwichten voor de acties die donderdag zijn aangekondigd. Ik denk dat de acties erop gericht moeten zijn de overheid op andere gedachten te brengen. De raad van bestuur hoopt eerder d at de acties niet de sfeer elders in het VMF- concem bederven". Dit zei G.A. Beme- lot Moens, directeur Stork Hengelo, donderdag na afloop van vergaderingen van de werknemers van de SPPM en de SWG over te voeren zeties. Bij de SPPM worden machines gemaakt voor de plasticverwerkende industrie en bij de SWG onderdelen voor scheepsmotoren. Volgens directeur Bemelot Moens heeft dc directie van de SPPM en de SWG geen moeite met de open dag die de werknemers vrijdag gaan houden voor de Twentse bevolking. „Wij hebben haervoor toestemming verleend. De ver antwoordelijkheid ligt bij de industrie bonden. Wij blijven toezien op de veilig heid en de orde. Ik denlk echter dat er niet veel meer te redden valt. De onder- handelingsperiode met overheid en vakbonden over de moeilijkheden bij beide bedrijven heeft veel te lang ge duurd. Dat heeft ons in een moeilijke positie gebracht". Verkend adres §V VD-fractievoorzltter Wie- gel heeft premier Den Uyl dringend verzocht het rustig aan te doen in zijn contacten met de media. Hij moet naar het oordeel van Wiegel voor komen dat gesprekken, die hij a la minister-president voert met vertegen woordigers van pers, radio en tv, „on taarden in interviews met de lijstaan voerder van de PvdA," In Wiegels vra gen zit de beschuldiging opgesloten dat Den Uyl op dit ogenblik misbruik zou maken van zijn positie als premier, een verwijt dat overigens altijd weer bij ver kiezingen wordt geuit wanneer een der kandidaten tevens de belangrijkste re- genngsfiguur is. In de Verenigde Staten was het een der hoofdbezwaren van de Democraten tegen Nixon tijdens de campagne van 1972. De democratische kandidaat McGovem beschuldigde Nixon er destijds van dat hij zich in de media als president liet bewieroken, maar niet als een 'gewoon' kandidaat met de kiezers tn debat ging. Nlxons reactie: hij had nu eenmaal een belang rijke baan. namelijk president van de VS. en daar kon hij niet om heen. Bij de laatste verkiezingen kwam Ford met een soortgelijk betoog: het president schap legde zoveel beslag op hem dat een dagelijkse campagne vrijwel onmo gelijk was, Daarnaast accentueerde hij op een wat on-Amerikaanse manier de 'hoogheid' van het ambt: zijn verant woordelijkheid als president dwong hem tot een 'afstandelijker' campagne dan zijn tegenvoeter, zo suggereerde Ford althans. DEN HAAG (ANP) - De foto's die de Blaricnmmer Pleter Menten voorstellen in een Duits uniform nit de tweede wereldoorlog zijn bedrieglijke trucfoto's. Ze kunnen niet in 1941 gemaakt zijn. zoals gezegd wordt. Dat heeft de Haagse advocaat van Menten, mr. L. van Heijningen. geschreven in een brief van minister Van Agt. Mr. Van Heijningen wil dat de foto's worden verwijderd uit de dossiers en dat het ministerie onderzoekt wie deze 'montage-foto's heeft vervaardigd Volgens de advocaat zijn de distinctieven die op deünkerkraag van het uniform voorkomen pas in de loop van 1942 ingevoerd bij de toenmalige Duitse Wehrmacht» Dit uniform kan onmogelijk in 1941 gedragen zijn, aldus mr Van Heijningen. Een woordvoerder van het ministerie van justitie in Den Haag kon donderdag nog geen reactie geven op de brief van mr. Van Heijningen "De brief heeft de minister nog niet bereikt", aldus de woordvoerder. He, Jjartlijn gebied samenwerking optimistisch SheU-directcur Wagner is opUmistisch over de resultaten voor dit jaar PAGINA 15 dwaas gevaar PAGINA 19 EN 20 braakman Zaterdagmiddag wordt de amateur- klassieker Omloop van de Braakman verreden. Op de pagina's 19 en 20 wordt vooruitgeblikt, op dit belangrijke wie- Ierevenement. BÉ R" iBa 1 HBfein expressief DEN HAAG - Licsbeth Den Uyl en Marijke Wuthrich hebben donderdag in Den Haag namens acht vrouwcnemancipatiebcwcgingen aan de Italiaanse zaakgelas tigde Paolo Tarony een petitie aangeboden, waarin met kracht geprotesteerd wordt tegen de justitiële behandeling van het 18-jarige Italiaanse meisje Claudia Caputi. Vorig jaar zomer werd de Romeinse door 16 jongens verkracht. Voordat tegen zeven van hen een rechtszaak zou plaatsvinden, werd zij door vrienden van dc mannen ontvoerd en met scheermessen mishandeld, waardoor zij nu nog steeds in het ziekenhuis moet worden verpleegd. Omdat de openbare aanklager meende dat het meisje de mishandeling had verzonnen, werd zij aangeklaagd wegens valse getui genis. Volgens de Nederlandse vrouwenorganisaties is Claudia 'van slachtoffer tot aangeklaagde geworden'. MADRID - De crisis in Spanje in ver band met de legalisering door de Spaanse regering van de communisti sche partij blijft aanhouden. Rechtse vijanden van premier Snarez onder aanvoering van de volksalliantie, een bundeling van rechtse partijen onder leiding van zes ex-ministers, hebben donderdag een spoedbijeenkomst van de cortes - het Spaanse parlement - geëist om over de kwestie van de lgali- sering te debatteren. De Spaanse premier Suarez heeft don derdag admiraal Pacsual Pery Jun- quera benoemd tot de nieuwe minister van marine. Admiraal Junquera volgt Pita da Veiga op, die eerder deze week zijn functie neerlegde uit protest tegen de legalisering van de communistische partij. De nieuwe marine-minister zal vandaag al de ministerraad bijwonen. In verband met het feit dat donderdag precies 46 jaar geleden de Spaanse re publiek werd uitgeroepen, heeft dc regering-Suarez alle openbare poli tieke bijeenkomsten verboden. Dit verbod blijft ook vandaag van kracht, omdat twee grote, vakbonden een lan delijke staking hebben uitgeroepen uit protest tegen de huidige arbeidswet geving, die volgens hun oordeel de werknemers te weinig beschermt. noemd van Franco, zijn ontslag inge- Uit solidariteit met de afgetreden admi- diend. De gouverneur van de provincie raai Pita da Veiga heeft het parlement- Paiencia is eveneens uit protest tegen slid Torcuato Luca de Tena. die in 1969 de legalisering van de communistische tegen het wetsvoorstel stemde waarin partij afgetreden Beide politici zijn van pnns Juan Carlos tot opvolger werd be- weinig betekenis in de Spaanse politiek. .et optreden van Den Uyl geeft geen aanleiding hem ervan te beschuldigen dat hij de "hoogheid van het ambt' mis bruikt. Zijn verschijning op verkiezings vergaderingen bijvoorbeeld is er aller minst op gericht om indruk temaken als een in hoogheid gezeten figuur. In dit opzicht heeft de staatkundige ge schiedenis van Ne derland wel ander soortige premiers opgeleverd: zij spra ken vergaderingen plechtig toe, gekleed in jacquet. Den Uyl komt niet op het podium met een witte ministersbroek en een sjerp over de borst, maar door gaans in een verkreukeld, wat morsig costuum. Met Wiegel kan men het er wel over eens zijn dat in Den Uyls optreden van de laatste tijd de grens tussen diens functie ais premier en zijn lijsttrekker schap van de PvdA wel eens vervaagt. De vraag is evenwel of dat anders kan. We menen van niet Het ligt bovendien niet aan Den Uyl in de eerste plaats, maar aan de selectienonnen van de me dia Als de minister-president bijvoor beeld een legeronderdeel bezoekt, dan is dat volgens die nonnen 'nieuws' waar van pers. radio en tv melding moeten maken. En ais de premier tijdens een dergelijk bezoek bepaalde uitspraken doet dan worden die uiteraard vermeld, uitspraken die nu eenmaal niet los kun nen worden gezien van de komende ka merverkiezingen. In deze dagen wordt immers elk woord van iedere belang rijke politicus gewogen door vriend en vijand, zo ook de woorden van de minister-president Het staatshoofd kan hem moeilijk op grond daarvan op non-activiteit stellen, htf is premier. Dat AMSTERDAM (ANFl - Gemiddeld 49 procent van de Nederlandse be volking heeft sympathie voor Israël. Dat is de uitkomst van een onder 1127 Nederlanders gehouden NIPO- enqete in opdracht van de werk groep Israël. Arabische landen en Palestijnen oogstten naar verhou ding weinig sympatic (resp. twee en vier procent). Van de ondervraagden vindt 43 pro cent dat de Palestijnen een onafhan kelijke staat naast Israel moet knj' gen. Een derde van hen meent, dat Israël afstand moei doen van de be zette gebieden na grenscorrecties voor eigen veiligheid. De NIPO-enqéte werd in maart ge houden en is deze week gepubliceerd in het Nieuw Israëlitisch Weekblad.- Gemiddeld eenderde van de onder vraagden zei overigens geen ant woord te willen of kunnen geven op een van de vijf vragen. Het NIPO deelde de ondervraagden ook in naar politieke voorkeur, h Het meest blijkt Iriaél dan ln de gunst bij CDA-ers 59 procent». Voor aanhan gers van de VVD en PvdA zijn de per centages wat 1 ager 154 en 47 procen ti. SLOOP VOORMALIG HOTEL NOORDZEEBOULEVARD Johan Verminnen, een Vlaming die werkt met. muziek en expressieve bewe gingen, Radio- en televisieprogram ma's: Stnp bescheiden Akzo-concem acht bescheiden positief resultaat mogelijk: beurs-Onancièn- economie BOUWKOSTEN DRIE MILJOEN VLISSINGEN - Het Belgisch Loodswe zen in Vlissingen heeft dc plannen ge reed voor dc bouw van een nieuw lo giesgebouw op de plaats van het voor malige hotel Noordzceboulevard aan de Boulevard De Ruyter. Er komt een gebouw, dat vanaf het Beursplein ge- ,zien zeven en vanaf de Boulevard De Ruytergezien vijf verdiepingen telt. Dc bouwkosten bedragen ongeveer drie miljoen gulden en dc bouwtijd zal rond de twee jaar zijn. Het voormalige hotel Noordzeeboulevard zal worden ge sloopt en vermoedelijk kunnen de werkzaamheden volgende maand al beginnen. Nautisch dtenstchef O van Steenklste en bestuurssecretaris F. Lagace van het Belgisch Loodswezen in Vlissingen ver klaarden dat het nieuwe logiesgebouw het aanzicht van de Boulevard De Ruy ter geheel zal wijzigen. "Een verschil van dag en nacht', noemden ze deze wij ziging. Het nieuwe gebouw krijgt een spits dak met dakkapellen en zal wor den uitgevoerd in een donkere kleur Het gebouw krijgt 68 slaapkamers, die zeer modem zullen worden uitgerust. Iedere kamer zal zijn voorzien van een douche en een toilet. De heer Van Steenklste trok een vergelijking met 'een zeer luxueus hotel' Verder komen m het gebouw een cafetaria, een sportzaal, een zitruimte en een t v - kamer. Ook zullen onder anderen de centrale roeierswacht. de chef loodsen en de centrale reaedienst van het Bel gisch Loodswezen in het nieuwe logies gebouw worden ondergebracht De bovenste verdiepingen van het ge bouw zullen geheel als slaapruimten worden gebruikt In de verdiepingen 'onder de boulevard' komen een sport zaal en nog enkele slaapverblijven, ter- wijl ook de roeierswacht daar een plaats zal krijgen. Ruimtegebrek Het Belgisch Loodswezen kampt mo menteel met ruimtegebrek. Van de pro jectontwikkelingsmaatschappij Sto- ritnans bv te Tilburg zijn momenteel tien appartementen op de Grote Markt in Vlissingen te huur. die plaats bieden aan ongeveer 40 man. Deze apparte menten zullen de komende jaren zo lang de bouwwerkzaamheden voort gang vinden, als 'uitwijkmogelijkheid' worden gebruikt Het Belgisch Loods wezen heeft deze slaapplaatsen de ko mende twee jaar hard nodig om plaats te bieden aan zeeloodsen, die van de schepen komen. De toewijzing van de ruwbouw voor het logiesgebouw komt waarschijnlijk nog deze maand af. Zodra dat gebeurd is, kan met de sloop worden begonnen van het voormalige Noordzeeboulevard. Het is de bedoeling dat dit oude. thans leeg staande hotel, zo snel mogelijk wordt gesloopt Op 29 april heeft in het Strandhotel te Vlissingen de aanbeste ding plaats voor het technisch, elek trisch en werktuigkundig gedeelte van de bouwwerkzaamheden. Behoudens goedkeuring van de Belgi sche regenng zal de Amsterdamsehe Aannemingsmaatschappij in Den Haag zich met de bouwwerkzaamheden be lasten, Deze - formele - toestemming vanuit Brussel wordt op niet al te lange termijn verwacht. Het ontwerp voor het nieuwe logiesgebouw is van architec tenbureau Steen en Tuinhof te Vlissin gen. Over de bouwplannen is uitgebreid overleg gevoerd met allerlei instanties en ook met de toekomstige gebruikers van het pand De heren Van Steen- kiste en Lagace benadrukten de plezie rige samenwerking die er bij de tot standkoming van de plannen is geweest met de Nederlandse instanties. De bouwkosten - zoals eezeed zo n drie mll- (Slot zie pagina 7 kolom 5 'at nu is de kern van de conflictsitua tie. die Wiegel, blijkens zijn vragen, aanwezig acht: Den Uyl is premier van een demissionair kabinet en dat kan niemand negeren. In het debat daarover in de kamer op 30 maart j.l. betoogde Wiegel dat demissionair-zijn betekende dat het kabinet 'uitsluitend lopende za ken mag behandelen.' Nee. geen sprake van. aldus Den Uyl: „Die formulering staat niet in de opdracht, ze Is trouwens na de tweede wereldoorlog nooit meer gebruikt. De werkelijke opdracht luidt: alles te verrichten wat het kabinet in het belang van het koninkrijk noodzakelijk acht. En dat is een ruimer begrip dan het behartigen van lopende zaken." Deze formulering geeft Den Uyl als minister president een grotere bewegings vrijheid dan vermoedelijk Wiegel Hef is, maar-datmag niet worden vergeten - ze bezorgt de premier ook beperkingen. Hij moet namelijk prioriteit geven aan zijn functie van minister-president en de verkiezingsstrijd komt op de tweede plaats. Hij kan niet her en der door het land trekken om stemmen te winnen en dat kost hem specifieke publiciteit. Hij heeft echter andere verplichtingen: er staan bijvoorbeeld voor de komende weken buitenlandse conferenties op de agenda (het bezoek van president Car ter). bij welke gelegenheden de premier weliswaar in contact met de media komt, maar dat contact is weinig op de verkiezingen gericht Het betoog van Wiegel lijkt ons dan ook niet helemaal relevant, ook daarom niet omdat het hier niet om de primaire verantwoorde lijkheid van Den Uyl gaat. maar om die van de media. In feite betoogt Wiegel: „Mensen van kranten, radio en tv, pas op je tellen, Den Uyl is eerst en vooral lijsttrekker." De leiders van de tv.actua- liteltenrubrieken hebben al laten weten dat Wiegel in dit opzicht niet ongerust hoeft te zijn; voor Den Uyl wordt de zelfde regeling toegepast als destijds bij Biesheuvel, namelijk opschorting van de wekelijkse tv-praatjes. Het ziet er naar uit dat Wiegels vragen aan het ver keerde adres zijn gericht en bovendien te voorbarig waren Het tweeae-kamerua van oer Lek iPSPi wil dat minister Van Doom 1CRM1 zijn besluit lot intrekking per I juni aanstaande van de zendtijd voor Symbiose ongedaan maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1