PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EINDE AAN DALING AANTAL WERKLOZEN Buback begraven Percentage werkloze mannen in Zeeland daalde verder naar 4,2 de krant van zeeland n Gecorrigeerde cijfers vertonen stijging VMF SLUIT SPA ANSE LEGER LEGT ZICH NEER BIJ ERKENNING VAN CP Vlamingen en Walen slaags Directeur van Fiatfabriek in Parijs ontvoerd SITUATIE GUNSTIGER DAN VORIG JAAR 220e jaargang no. 82 Donderdag 14 april 1977 i Van onze redactie economiei DEN HAAG- De stijgingen in het aantal werklozen volgens de gecorrigeerde cijfers doen vermoe den dat nu een eind is gekomen aan een periode van aanzienlijke dalingen. Dit zegt het ministerie van sociale zaken bij het presenteren van de definitieve cijfers der werkloosheid per eind maart (de voorlopige werden op 31 maart reeds gemeld). De zuivere werkloosheid is sedert eind januari met 20.000 gedaald, het gecorrigeerde cijfer was al een half jaar in dalende lijn, maar steeg in maart weer iets. Of er nu een 'omslagpunt' is bereikt valt op basis van eén maandcijfer niet te zeggen, meent het ministerie De stij ging van de gecorrigeerde ci.ifers wordt namelijk voor een belangrijk deel ver oorzaakt door de bouwsector. Dat de werkloosheid bij bouwvakkers toenam ondanks een gunstige ontwikkeling van de produktie ls waarschijnlijk een ge volg van het voor de wintermaanden re latief zachte weer. De seizoenbeweging van de werkloos heid in de bouwsec tor trad nu minder op dan 'normaal'. Dit houdt in dat de sei- zoenmatige stijging van de werkgele genheid in maart 1977 relatief klein was. zodat een stijging van de gecorrigeerde werkloosheid tot stand kwam. Wat de werkloosheid onder vrouwen be treft constateert het ministerie dat in tegenstelling tot bij de mannen de nega tieve ontwikkeling al in februari begon. De werkloosheid bii mannen was eind maart vjjf procent, bij vrouwen 6.2 pro cent. totaal 6.2 procent. Totale werk- geval na correctie voorseizoen behalve in de provincie Noord-Holland waar een daling optrad. Van medio januari op medio februari is het aantal korter werkende werkne mers met ruim 6.000 gestegen tot bijna 40.000. 45.360. Voor seizoen gecorrigeerd nam de openstaande vraag eveneens toe, te weten met 1.100 tot 51.400. Dit laatste cijfer komt overeen met 1,3 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. In maart daalde werkloosheid onder mannen en vrouwen in alle provincies. De daling van het aantal werklozen deed zich, gelijk als bij de provincies, eveneens verspreid bij alle beroeps groepen voor. Bij de bouwvakarbeiders, het landbouwpersoneel en het vrouwe lijke horecapersoneel was de afname het grootst. De ontwikkelingen in de ge noemde beroepsgroepen ontstonden voor een groot gedeelte door seizoen sinvloeden. Vermeldenswaard is dat de veranderingen in het niveau van de werkloosheid per provincie en beroeps groep bij de vrouwen kleiner en gelijk matiger verdeeld zijn dan bij de man nen. Vooral bij de mannen is er sprake van een wisselende ontwikkeling van de voor seizoen gecorrigeerde werkloos heid per beroepsgroep Het verloop is gunstig te noemen bij de metaalbewerkers en het landbouwper soneel. maar dit wordt overtroffen door het ongunstige verloop by vooral de bouwvakarbeiders en het personeel in algemene dienst. Bij de vrouwen is de toename enigszins regelmatig over de beroepsgroepen ver spreid. Het aantal openstaande aanvragen steeg in maart in alle provincies, het meest in de provincie Drente' en Noord-Brabant met respectievelijk 22 procent en 18 procent. Dit was ook het OVERUSE (Reuter) - Militante Wa len en Vlamingen hebben dinsdaga vond in het Belgische Overijse met elkaar slag geleverd waarbij ver- scheidene mensen gewond raakten. Het incident deed zich voor toen aanhangers van het Franstalige Front Democratique Francophone verkiezingsbiljetten opplakten in het dorp De biljetten waren gesteld in het Nederlands op voorschrift van de burgemeester van Overijse. Renatus Brankaer De burgemeester bepaalde onlangs dat alle verkiezingsbiljetten in het Nederlands gesteld moesten zijn. loosheidscijfers: zuivere 201.470 (daling van 17 540). gecorrigeerde 193.400 «stij ging van 2300). De geregistreerde openstaande vraag naar personeel steeg met 3.120 tot De president van de Duitse Bondsrepubliek Scheel irechtsi bij het leraarde bestel len van het stoffelijk overschot van Buback. Naast Scheel de iceduice van de vermoorde procureur-generaal die steun zoekt bij haar schoondochter PAGINA 2 schoot offensief postkantoorstenen PAGINA 13 woedend Scheidsrechter Vervoort wordt op eigen verzoek op non actief gesteld lijk De VPRO zendt vanavond een docu mentaire uit over de landhervorming ui liet land van Soares Over mijn lyk het /al nooit meer gebeuren radio- en televisieprogramma's; strip PAGINA 19 stijging Philips verwacht een stijging omzetvolume met 9 procent; beurs; fi nanciën; economie DEN HAAG - Het staat nu definitief vast dat het VMF-bedrijf Stork Plastic Processing Machinery ISPPM) in Hengelo met 300 werknemers dicht gaat. Deze week nog worden de ontslagaanvragen bij het gewestelijk arbeidsbureau inge diend. Dat is woensdag bekendgemaakt tijdens de vergadering van de centrale ondernemingsraad van het concern. De ondernemingsraad besloot, tegen het advies van de vakbonden in. het overleg met de bedrijfsleiding niet op te schorten. De Industriebonden NW en NKV praten sinds vorige week vrijdag niet meer met VMF Stork, uit protest tegen de sluiting van de SPPM. De centrale ondernemingsraad wil blijven overleggen omdat er bij het concern nog meer massa-ontslagen dreigen. Zo dreigen eind deze maand twee yzergieterijen in Utrecht en Hengelo met 550 man dicht te gaan. als met minister Lubbers van economische zaken geen overeenstemming wordt bereikt over steun door de over heid. VMF Stork zegt in een perscommuniqudat aan de minister is voorgesteld, dat de overheid een meerderheidsbelang in het Hengelose bedrijf zou nemen. „Gezien de moeilijke arbeidssituatie in Twente leek een beroep op de overheid passend". Lening De bewindsman wees deze vorm van steun, aldus VMF Stork, echter van de hand en bood in plaats daarvan 'een lening aan die net genoeg zou zijn om het verlies over 1977 op te vangen. Al het risico van verder te lijden verliezen werd voor rekening van VMF Stork gelaten. Zo'n voorstel is voor ons onaanvaardbaar. Na 70 miljoen gulden verlies in tien jaar te hebben geleden, moet deze situatie thans daadwerkelijk beëindigd worden', aldus het concem. VMF Stork zegt de oproep die de bonden vorige week gedaan hebben tot acties bij het bedrijf, 'teleurstellend' te vinden. „Dit kan alleen maar leiden tot commerciële schade en verder verlies van werkgelegenheid". Volgens de Industriebonden zijn er bij het hele concem VMF Stork - met ruim 22.000 werknemers - zo'n 6000 arbeidsplaatsen in gevaar. De raad van bestuur ontkent echter de juistheid van het door de bonden genoemde getal. Met name mededelingen als zou binnen de dieselmotorendivisie de werkgelegenheid in ge vaar zijn, noemt VMF Stork 'onjuist en schadelijk voor die afdeling' fiantlijn Soldaten dragen de kisten met de lichamen van de slachtoffers van de aanslag naar de begraafplaats in Karlsruhe MADRID - De nieuwe Spaanse minister van marine zal zeer waarschijnlijk admiraal Javier Elizalde y Lainez worden, een vertrouweling van koning Juan Carlos, aldus welingelichte kringen in Madrid. Dinsdag diende een van de laatste Franco-veteranen in het kabinet-Suarez. admiraal Pita da Veiga, zijn ontslag in als minister van marine vanwege de regeringsbeslissing de communistische partij van Spanje te legaliseren. Volgens het bureau Eu ropa Press heeft de legertop zich niet daadwerkelijk bij het protest van Da Veiga aangesloten. In een door dit bureau gepubliceerde verklaring van de opperste legerraad aan de regering wordt gesteld dat de raad het inhoude lijk niet eens is met het besluit, maar zich er om redenen van vaderlands liefde bij zal neerleggen. De 18 leden tellende opperste legerraad (bestaande uit de bevelhebbers van de verschillende krygsmachtonderdelen en de commandanten van de elf militaire gewesten) kwam dinsdag bijeen nadat het ontslag van Da Veiga wereldkundig werd. Tot nog toe is het ontslag officieel trouwens nog niet bevestigd. Woensdag volgde een andere militair uit het kabinet-Suarez. staatssecretaris van koopvaardij admiraal Amador Franco, het voorbeeld van Da Veiga Geruchten als zouden ook de ministers van luchtmacht en leger van plan zijn hun ontslag in te dienen, worden met klem tegengesproken door woordvoerders van hun ministeries. Met de verklaring van de legerraad lijkt het eerste openlijke treffen tussen het kabinet-Suarez en de conservatieve Franco-gezinde legertop voorlopig in het voordeel van de regering beslecht. BONN - Onder uiterst strenge bewaking is woensdag in de evangelische kerk van Karls ruhe een begrafenisdienst ge houden voor de verleden week donderdag bij een aanslag om het leven gekomen procureur- generaal van de Bondsrepu bliek Buback, zijn chauffeur Gobel en de dinsdagnacht aan zijn verwondingen overleden lijfwacht Wurster. Bondskanselier Schmidt en minister van justitie Vogel hielden gedenkredes. Zij wezen erop dat het verschrikkelijke gebeuren niet mag leiden tot een ver scherpte wetgeving De moordenaars wilden volgens Schmidt bereiken dat de staat overgaat tot ongekend tegenge weld. waarna zij dan weer zouden kun nen spreken van een fascistische dicta tuur. .Maar hun verwachtingen zullen niet vervuld worden zo zei de bonds kanselier. In een brief van vijf bladzijden aan het bureau van het persagentschap DPA in Dusseldorf en aan het dagblad Die Welt in Bonn heeft een 'commando Ulrike Meinbof verklaard dat zij Siegfried Buback heeft 'terechtgesteld'. PARIJS (AFP/REUTERi - De 58-jarige Luchino Revelli-Beaumont, president-directeur van dc Fiatfabrie- ken in Frankrijk, is woensdag in Parijs ontvoerd. Voor zijn woning in een de- fitge Parijse wijk werd hij door onkbe- kenden meegenomen. Zijn chauffeur die hem wilde beschermen, werd licht gewond. VRAAG NAAR TIMMERLUI EN METSELAARS MIDDELBURG - Het percentage werk loze mannen is in Zeeland in de loop v an maart verder gedaald van 4.8 naar 4.2. De situatie is thans gunstiger dan vorig jaar, toen begin maart het per centage op vijf lag en hel kon zakken tot 4,5 aan het eind van die maand. De vraag naar personeel, die nog steeds verder toeneemt, is eveneens groter dan vorig jaar. Per eind maart van dit jaar was er vraag naar 1045 mannelijke werkkrachten in Zeeland ide ide gere gistreerde openstaande vraagl het begin van die maand was dat cijfer 1008. Deze cijfers steken goed af tegen die van maart van het vorig jaar (636 begin maart. 681 eind maart). Opmerkelijk is ook. zo blijkt uit het maandelijks overzicht van het Dis trictsbureau voor de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland, dat de vraag naar tim merlieden en metselaarseen veelvoud is van het aanbod in deze beroepsgroepen. Timmerlieden en metselaars zijn vrijwel met te knjgen en die situatie is eigenlijk al maanden zo Wel zal binnenkort de ergste spanning op du deel van de ar beidsmarkt enigszins wegvallen door het atlopen van de industriebouw in de kanaalzóne. Daar slaat echter weer tegenover dat er thans weer meer men sen nodig zijn op andere werken (wo ningbouw! Per eind maart waren in Zeeland 3011 mannen werkloos, aan het begin van de maand waren dat er nog 3441 van wie men een vijfde deel 16I81 tot de minder geschikten moet rekenen, voor wie al tijd moeilijk werk te vinden is Het aan tal werkloze jongens tot en met 22 jaar daalde in maart 703 naar 597 In deze groep zaten per begin maart nog 130 zo genaamde schoolverlaters' van het vo rig seizoen, van wie er eind maart over igens 27 aan dc slag waren komen Da ling van de werkloosheid is een normale omwikkeling in het voorjaar, als allerlei nieuwe activiteiten ter hand worden ge nomen In de meeste beroepsgroepen deed zich daarom een vermindering van het aanbod voor Zo konden in de loop van maart m de landbouw 72 mensen aan de slag en vonden 81 metaalbewer kers nieuw werk. 32 bouwvak men sen. 137 mensen in de sector grond- weg- en waterwerken. 31 mensen die tothet ver- keerspersoneel worden gerekend en 22 indehorecasector Uiteen vergelijk met de cijfers van het vong jaar blijkt dat vooral de vraag naar bouwvakkers sterk is gestegen In de meeste beroeps groepen is dat het geval, met uitzonder- j.i giondweg- en waterbouw, waar men 36 werklozen meer telt dan vong jaar, bi) het onderwijs (21 meer) en losse arbeiders (45 meen Het aantal werkloze vrouwen in Zeeland daalde in maart van 1026 met 44 tot 982. In de sector kantoorpersoneel kwamen 13 meisjes en vrouwen aan nieuw werk, zes bij het onderwys. 12 m de horecasec- tor. elf in de sector huishoudelijk perso neel en 21 in de sector geneeskundig personeel. De vraag naar vrouwelijk personeel nam in maart met 22 toe tot 241 en daarbij ging het met name om horecapersoneel en huishoudelijk per soneel. Door deze ontwikkelingen kon het per centage in Zeeland werkloze vrouwen in maart dalen van 6.7 naar 6.4. cijfers die Slot. zie pagina 7 kolom 2i De keus van de kiezer §Op vijfentwintig me! aan- staande is er voor de kiezer een ruime keus voorhanden: in totaal zijn deze week vij fentwintig kandidatenlijsten ingediend, zij het niet m alle kieskringea In Amsterdam doet zich de grootste variatie voor. drieëntwintig lijstern het blijft daar een buitenissige stad. In de ovenge kieskringen komt men niet verder dan zeventien of acht tien. een paar meer dan de vorige keer. Het lijkt heel wat. dit totaal, maar het blijft bescheiden vergeleken bij de aan tallen die tussen de beide wereldoorlo gen werden gehaaid. Kampioensjaar was 1933: vierenvijftig lijsten In 1918 waren er tweeëndertig en in 1922 ach tenveertig. waarna het aantal enigszins terugliep (1929: zesendertigi Vooral in 1933 was men nogal verlegen met de vele lijsten en heel wat kranten schreven er ernstige hoofdartikelen over Men sprak over een 'aanfluiting voor de democra tie' en de rechts-radikalen van die dagen (o.a. de NSB) betoogden met graagte dat de democratie verziekt was. Over igens bleek het kwaad grotendeels te kunnen worden bestreden door middel van enkele technische wijzigingen in de kieswet Zo werd de betaling van een waarborgsom ingevoerd, waardoor het aantal lijsten in 1937 al tot twintig was geslonken. W e zijn nooit zo onder de indruk ge weest van het misbaar dat ook ln na oorlogse jaren wel over het grote aantal lijsten is gemaakt. Naar ons gevoel zijn andere verschijnselen in het parlemen taire stelsel van Nederland ernstiger. Bijvoorbeeld opsplitsing van een be paalde fractie omdat men om al dan niet ideologische redenen ruzie met elkaar heeft, gekregen. In zo'n geval behoren de dissidenten hun zetel ter beschikking te stellen in plaats van op te treden als een mini- of éénmansfractie. Nog zo'n kwaad: het tussen tijds accepteren van een kamerzetel, ter wijl men geen lid meer is van de be wuste partij, zoals zich de afgelopen periode heeft voorge daan met een oud CH-er. Wanneer ech ter een groot aantal lijsten wordt inge diend, dan hoeft dat nog met op een ziekteverschijnsel van het parlemen taire stelsel te duiden. Het betekent ei- genlijknietmeeren nietminderdan dat er nogal wat mensen pretenderen dit land te kunnen regeren. Dat nu lijkt ons een democratische trek bij uitstek. Het is echter aan de kiezer om te beslissen of hij deze mensen naar de kamer wil zen den zenden, hetgeen in de praktijk nogal blijkt mee te vallen (of voor de kandidaten: tegen te vallen). Over het algemeen moet de kiezer namelijk weinig van politieke avonturiers heb ben en houdt hij het op gevestigde par tijen. Gevolg: figuren van min of meer toevallige lijsten komen zelden in de kamer. Zou dat wel gebeuren, d an zou er voor de bestaande partyen alle reden zijn om tot een grondig zelfonderzoek over te gaan, zichzelf de vraag voorleg gend waarom de kiezer zich van hen af keert om zijn gunst aan ééndagsvliegen te geven. Zolang dat laatste echter niet gebeurt, is er weinig reden tot veront rusting. J-n de jaren van de grote droefheid om de vele kandidatenlijsten - de periode tussen de beide wereldoorlogen - heeft eens een kamervoorzitter wijze woorden gesproken over vermeende crises van het. parlementaire stelsel Die vooratter was mr J. R H van Schalk, voor het eerst vooratter in 1929 In zyn eerste toespraak vroeg hij zich af of er wel van een crisis van het parlementaire stelsel sprake was. Naar zijn mening waren er andere zaken in het geding: „Het gehele maatschappelijke en staatkundige le ven verkeert op dit ogenblik in een sterke ontwikkelingstoestand, waaraan niet in de laatste plaats de wetgever be zig is - en voorlopig bezig zal blijven - nieuwe vormen te geven Mr Van Schaik waarschuwde niet te sterk aan 'ziekteverschijnselen' te geloven. „Een volksvertegenwoordiging, die zich van de grote vraagstukken van deze tijd klaar bewust is en die bezield i3 met de vastberaden wil om de oplossing daar van met alle kracht te bevorderen, zal haar rechtmatige invloed niet verliezen, maar kan veel ten bate van het land tot stand brengen." Deze woorden werden bijna een halve eeuw geleden uitge sproken, maar ze zijn nog onverminderd van kracht. Ze houden een opdracht in voor de gekozenen, maar ook voor de kiezer hij dient er voor te zorgen dat er een goede volksvertegenwoordiging komt en met een kamer met toevallige figuren. De democratie is een te ernstige zaak om aan politieke avonturiers over te laten. Denemarken wil opnieuw uitstel ondertekening F-16 contract KOPENHAGEN (AFP) - Denemarken wil proberen opnieuw uitstel tot juni - te verkrijgen van de definitieve ondertekening van hel 'contract van dc eeuw' voorde aankoop door Denemar ken, Noorwegen, België en Nederland van ca. 350 Amerikaanse P- 16-gevechtsvlieg tuigen. Dit heeft de Deense minister van Defen sie. Orla Moefler. woensdag bekendge maakt. Aanvankelijk was de datum van ondertekening vastgesteld 1 april, maar op Deens verzoek werd besloten toteeD uitstel tot 1 mei I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1