PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERWARRING NA AFTREDEN RABIN WASHINGTON VERBIEDT ISRAEL INMENGING LIBANESE STRIJD Toeristenstroom traag 'op gang' Recreatievoorzieningen 'bevriezen' tot een Zeeuws beleid is vastgesteld BONN: GEEN VERSCHERPING VAN WETTEN NA MOORD OP BUBA CH Opvolging probleem voor arbeiderspartij PZC/zaterdag HELMO BOETIEK Kernreactor voor Cuba Sanitaire stop genotuleerd 220e jaargang no. 79 Zaterdag 9 april 1977 Het is lente! Volop voorjaarsmode to broekenrokken, blouses en T-shirts. Alles prettig geprt/sd en in de nieuwe kleuren khakigroen en beige. ^^^^^NG^EL5j^Wj|IODEU3URG JERUZALEM - De toestand van de christelijke falangisten in Zuid-Libanon verslechtert snel als gevolg van het offensief van de Palestijnse commando's die gesteund worden door de Syri sche artillerie en mogelijk ook door de pro-Syrische Saiqa- commando-organisatie, zo wordt uit Israëlische' militaire kringen gemeld. Als de huidige trend doorgaat vreest men in Israëlische militaire kringen dat de christenen in Zuid- Libanon niet lang stand kunnen houden. Ondanks het feit dat de Israëlische politiek van het afgelopen jaar gebaseerd is geweest op een christelijke bufferzone in Zuid- Libanon langs de grens met Israël, beschouwt Israël - volgens de woorden van de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken - de huidige strijd in Zuid-Libanon als een interne Libanese kwestie, zolang de Palestynen Israël niet bedreigen Deze verklaring staat in lijnrechte tegenspraak met alles wat gedurende het laatste halfjaar gezegd is: dat Israël geen Pales tijnse commando's in Zuid-Libanon aan zijn grens zal dulden. Hoewel de Israëlische politieke en militaire strategie in Zuid- Libanon op instorten staat, als gevolg van het offensief van de Palestijnen, die voortdurend versterkingen aanbrengen in sa menwerking met Syrië, worden uit Isral geen dreigementen ge hoord over mogelijke interventie. De woordvoerder van buitenlandse zaken wilde alleen zeggen dat Israël en Amerika gegevens uitwisselen en dat Israël zich in dit stadium buiten de strijd zal houden, zeker zolang geen christelijke dorpen in Zuid-Libanon veroverd zijn door de Pa lestijnen. De meest waarschijnlijke verklaring voor Israels te rughoudendheid is dat Amerika Israëlische interventie niet toestaat. Als gevolg daarvan neemt Israël nu een heel formeel standpunt in. en stelt dat de oorlog in Zuid-Libanon geen zaak is die Israël aangaat zolang geen „buitenlandse troepen" idat zijn niet' Libanese troepen) aan de gevechten deelnemen. De Syrièrs zor gen er wel voor dat geen soldaten in Syrische uniformen mee vechten: het zijn mannen van de pro-Syrische Saiqa- commandogroep die meedoen En zijn de Palestijnse commando's dan geen „buitenlandse troepen?". Jawel, maar - volgens de woordvoerder - de aanwe zigheid van Palestijnse commando's is een intern Libanese zaak. zolang Israël niet bedreigd wordt. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie (plo) heeft, vrijwel zeker na overleg met Syrië en andere Arabische regeringen, haar strijdkrachten in het zuiden van Libanon opdracht gegeven de 'veiligheidszone' in Zuid-Libanon open te breken. Dit is onthuld door kapitein Nabil Moussa. commandant van de linkse Palestijnse strijdkrachten die donderdag het strategisch gelegen dorp Khyam, bij de grens met Israël, na hevige gevech ten hebben ingenomen. Van onze correspondent JERUZALEM - Het aftreden van premier Rabin heeft een chaotische toestand gecreeerd in Israël, in het bijzonder binnen de Arbeiderspartij. Rabin trad af omdat hij in Washington een naar Isralische maatstaven illegale bankrekening had. Alhoewel minister van defensie Peres de meest waarschijnlijke kandidaat is nu Rabin zich heeft teruggetrokken-hij werd op het partijcongres in februari met klein verschil verslagen - staat zijn kandidatuur nog niet vast. Er bestaat een kans dat minister van buitenlandse zaken Allon zich alsnog kandidaat zal stellen. Dat alles moet in ijltempo gebeuren: uondag zal het 800 leden tellende cen trale comité van de partij een opvolger voor Rabin moeten kiezen, want dins- spannmgen Spanningen onder personeel openbare werken in Temeuzen ontslag VMF zet ontslag 600 n: gelovigen Opinie: Rusland telt miljoenen gelovi- positief dag moet volgens de wet de kandidaten lijst voor de Knesset (het Israëlische parlement) worden gesloten. Alloa moet intnsse» voor zichzelf een rekensom maken: als Peres premier wordt, zal Eban, die zich bij de cam pagne van Peres aan diens kant heeft geschaard, waarschijnlijk buiten landse zaken krijgen. In dat geval is het heel goed mogelijk dat Allon uit de boot valt, want het staat wel vast dat de Arbeiderspartij niet alle belang rijke baantjes meer kan verdelen na de verkiezingen. Als daarentegen Allon eervol tweede wordt achter Peres, zit er voor hem wellicht toch een belangrijke ministerspost in in het volgende kabi net. Een andere overweging van Allon is dat i zijn Achdoet Ha-avoda-vleugel ernstige bezwaren tegen Peres heeft, vanwege het historische feit dat Peres indertijd met Dajan en Ben Goerion de partij heeft verlaten en daarmee „verraden Er wordt in die kring dan ook over een „coup" van Peres gesproken. Het is niet geheel onmogelijk dat een deel van de Achdoet Ha-avoda uit de party zal stappen in geval Peres inder daad gekozen wordt. Tenslotte is daar de Mapam, die samen met de Arbelder- sparty op één lyst uitkomt Mapam heeft als uitdrukkeiyke voorwaarde ge steld dat de premier met Peres mag zy n, maar een kandidaat die voor territoriale compromissen is op de Westoever. Maandag, na de keuze van de Arbeider sparty dus, zal Mapam beslissen of zy alleen dan wel met de Arbeidersparty de verkiezingen in zal gaan, en als Peres het wordt is het niet duidelijk hoe de Mapam het verbond met de Arbeider spartij met goed fatsoen kan voortzet ten. Compromiskandidaten Onder die omstandigheden moet de mogelijkheid ook niet geheel worden uitgesloten dat op het laatste moment naar compromiskandidaten zal wor den gezocht die alsnog voor alle par tijen aanvaardbaar zijn. Dat is een kleine kans, maar hij is niet geheel uit gesloten. In dat verband wordt de naam van de minister van justitie Za- dok genoemd, terwijl ook hier en daar de naam van Golda IVleir is genoemd, alhoewel die mogelijkheid wel uiterst onwaarschijnlijk is. Hel schijnt dat Golda Meir de kandidatuur van Allon steunt, evenals Rabin. Wat men zich in Israël afvri waarom heeft de procureur-f besloten om Leah Rabin in staat van beschuldiging te stellen „tegen het ad vies van het ministerie van financiën in". In het algemeen wordt In dit soort deviezenzaken door het ministerie van financiën een boete opgelegd: dat is ook by grotere bedragen in het verleden ge beurd. maar door persooniyk Ingrijpen van de procureur-generaal is besloten (Slot zie pagina 3 kolom 4) MARCUS BAKKER WIL OPENBAAR DEBAT MET DEN UYL AMSTERDAM (ANP) - De fractievoor zitter van de CPN in de tweede kamer, Marcus Bakker, heeft premier Den Uyl uitgenodigd voor een openbaar debat over diens afwijzing van samenwer king tussen socialisten en communis ten. Den Uyl heeft donderdag gezegd dal hij tegen zo'n samenwerking is. In een telegram heeft Bakker er vrijdag op gewezen dat Den Uyl in en bulten het parlement een discussie over samen werking met de communisten heeft ge weigerd „Vanwaar toch deze vrees voor een openbare en ernstige gedachten- wisseling over een zaak van zo'n groot belang?" zo vraagt Bakker in het tele gram. Hij zegt te willen praten over 'het vraagstuk van een regering gebaseerd op vooruitstrevende samenwerking en over alle punten die daar volgens u en ons mee samenhangen". mythe Automatisering zonder werkloosheid de meest verleidelijke mythe. Stemmen uit de kerken. Ter overdenking schilderen Schrijven en s kundige krom PAGINA 21 allure Bezig zijn allure aan PAGINA trips Tips voor trips rond Pasen. Hans de Roo vindt de Amsterdamse theaters een 'grote pot wurmen'. Gerichte Neder landse hulp voor Libanon. kil BERGH - Sneeuw-, hagelbuien en regen zijn de voornaamste oorzaken geweest van de traag op gang komende toeristenstroom naar de Nederlandse kust. Pas in de loop van vrijdagmorgen kreeg de koninklijke marechaussee het bij de grenso vergang Bergh-Autoweg op de E-36 druk. Aanvankelijk passeerde de toeristen stroom met 1200 tot 1400 auto's per uur de grens, maar later op de dag stagneerde dit weer enigszins. Aan de Duitse zijde van de grens vormde zich een file van zo'n twee kilometer. WIESBADEN - De Westduitse politie is vrijdag een klopjacht begonnen op drie vermeende anarchisten in verband met de moord van donderdag op de procureur-generaal Siegfried Buback, v.l.n.r. Oünther Sonnenberg <22). Knut Folkerts <25) en Christian Klar <24). Tegen zes uur vrijdagavond waren ook die files opgelost. Mede daarom zal Pa sen 1977 de geschiedenis ingaan als een niet zo druk' weekeinde, gerekend en vergeleken met eerdere topjaren. Wel is duidelijk komen vast te staan daLde Duitsers zich nogal gespreid naar Tiet westen van ons land hebben begeven. Daardoor ontstonden er nauwebjks files op de Nederlandse wegen. Mocht het weer in de loop van vandaag iets gunstiger worden, dan zal de echte stroom van Duitsers die de paasdagen ln Nederland willen doorbrengen, pas goed op gang komen. Buiten de Duitsers kwamen er vrydag ook veel Belgen en Fransen ons land binnen, maar aan de zuidgrens zijn geen moeilijkheden geconstateerd. Veel Ne derlanders zijn inmiddels afgereisd om een paasvakantie aan zonniger stran den dan die van de Noordzeekust door Spoorwegen Van onze correspondent) BONN - De Westduitse minister van binnenlandse zaken, Werner Maihofer, houdt er rekening mee dat het onderzoek naar de moord op procureur-generaal Siegfried Buback binnenkort de eerste successen zal opleveren. Volgens Maihofer werpen de moderne methoden van terrorismebestrijding die de laatste jaren zijn ontwor pen, nu hun vruchten af. De man die donderdag werd aangehouden is nooit in arrest geweest. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken van de deelstaat Baden-Wuerttemberg. na controle van zijn papieren onmiddellijk mocht doorijden. Het misverstand kwam in de wereld doordat de minister van buiten landse zaken van de deelstaat donderdag op een persconferentie van een arresta tie' sprak De minister zei verder dat er geen verscherping van de wetgeving zal worden doorgevoerd. Dit was vrydag door de volksvertegenwoordiger Wittmann van de conservatieve Beierse christen-sociale unie geëist Hy wil dat de maximumstraffen worden verhoogd. Eerder had oppositieleider Helmut Kohl (CDU) zich in dezelfde zin uitgelaten. De Westduitse politie, die nog altijd in staat van hoogste alarm verkeert, is speciaal op zoek naar drie met name genoemde personen: Guenther Sonnenberg (25). Chris tian Klar (27) en Knud Volkerts (27). De eerste twee worden ervan verdacht begin van dit jaar een Zwitserse douanebeambte te hebben neergeschoten. Aangenomen wordt dat Sonnenberg direct bij de moordaanslag op Buback en diens chauffeur is betrokken. Inmiddels is nog steeds niet bekend of de moord op Buback werkelijk het werk van politieke extremisten is geweest. Niettemin wordt gesuggereerd dat de ge- vangenzittende leden van de Rote Armee Fraktion, beter bekend als de Baader- Meinhofgroep, op zijn minst bij de aanslag zijn betrokken. In de gevangenis Stuttgart-Stammheim hebben tien gedetineerde anarchisten hun hongerstaking, die zy een week geleden begonnen uitgebreid tot een dorststaking. Volgens hun raadsman Klaus Croissant willen zij daarmee protesteren tegen de verscherpte maatregelen tegen de leden van de harde kern van de Baader- Meinhof-groep, die donderdag na de moord op Buback zyn genomen. Volgens CSU-afgevaardigde Wittmann is de moord in de cellen voorbereid. Op nieuw sprak hy er zich voor uit dat het contact tussen gevangenzittende anarchis ten en hun advocaten door een derde wordt bijgewoond. Eerder is dit door allerlei personen en organisaties uit de rechterhjke sfeer afgewezen, omdat op deze manier een normale verdediging niet meer mogehjk is. En daar heeft iedereen, ongeacht wat hy heeft gedaan, ook in de Bondsrepubliek recht op Oproep Dat de politie misschien toch nog geen duidelijke resultaten heeft geboekt bij de opsporing van de twee verdachten, kan blijken uit het feit dat de hulp van de bevolking massaal is ingeroepen. Voortdurend worden via radio en televisie mogelijke nummers van de motor vertoond, waar vanaf op de auto van Buback is geschoten. Ook is een reconstructietekening van de huurder van de motor ver spreid. Bovendien heeft de rei leiden tot arrestatie van de d DISCUSSIENOTA PPD ZEELAND: De spoorwegen hebben vrijdag veel binnen- en buitenlandse 'Paaa- reizigers' vervoerd. De uittocht naaf het buitenland, ook in de richting Noord-Dnitsland en Scandinavië, was woensdag al begonnen, maar de piek kwam vrijdagochtend. De TEE-treinen naar Duitsland en Frankrijk waren go- heel bezet. Ook veel buitenlanders bevolkten vrij dagochtend de treinen op de Neder landse sporen. De Italiè-Holl and- Express kwam binnen met tweemaal zoveel rijtuigen als normaal. In Roosen daal zyn vrijdag ylings extra rijtuigen aan de trein uit Vlissingen gekoppeld, toen bleek dat die een onverwacht groot aantal mensen te vervoeren had gekre gen die met de Olau-iyn uit Engeland waren aangekomen. In de treinen die bij Venlo en Hengelo ons land binnenkwamen was het aan zienlijk drukker dan normaal. De be zetting van de treinen die bij Arnhem de grens passeerden week niet veel al van die op andere dagen. EERST IN DETAIL UITWERKEN MIDDELBURG - De ontwikkeling van nieuwe voorzieningen voor de ver- hlijl'srecreatie in Zeeland moet worden bevroren tot in detail en per regio is vastgesteld wat er op dit gebied nog van de grond kan komen. Dat staat in de Zeeuwse Reereatie Discussienota, die de Provinciale Planologische Dienst heeft samengesteld in opdracht van de provinciale raad voor de recrea tie in Zeeland. Een van de vierentwin tig globale doelstellingen luidt letter lijk: ..Behoudens initiatieven waarvan de urgentie moet worden aangetoond, is er geen reden om tot het moment waarop een regionale gedetailleerde visie is aanvaard, nieuwe verblijtsre- creatieve objecten in voorbereiding te In de discussienota wordt gesteld, dat naar de huidige kennis en maatstaven in het verleden de landschappelijke, na tuurwetenschappelijke en milieuhygië nische draagkracht van de recreatiege bieden is overschat. De PPD consta teert dat met de ontwikkeling van de openluchtrecreatie met name ln het kustgebied een aanmerkeUjke aantas tingvan landschaps- en natuurwaarden heeft plaatsgevonden „Ook het zelf reinigend vermogen van het opper vlaktewater is in het verleden over schat, waardoor de sterk toegenomen afvalwaterproduktie heeft geleid tot verontreiniging van het oppervlaktewa ter. De berokkende schade, die door de ontwikkeling van de openluchtrecratie is ontstaan, is voor een belangrijk deel niet te hersllen", wordt in de nota vast gesteld De PPD erkent dat ook ten gunste van de eigen bevolking margi nale middenstandsbedrijven soms kon den blijven bestaan of tot een verrui ming van het assortiment konden over gaan doordat het verblijfstoensiae groeide. Daarbij wordt echter aangete kend dat de toegenomen verkeers drukte en de overgang naar tweede wo- bewoonde woningen naar tweede wo ningen in de recreatiekrmen. de leef- vaarheid in een aantal kemen heeft verminded. Daartegen ziln. zo wordt opgemerkt, onvoldoende maatregelen gelijk is rekening houdend met de be- getroffen. langen van de eigen bevolking. Er moeten duideUjker grenzen worden getrokken en op de naleveing van de richtlijnen, die uit het beleid voortko men, moet nadrukkehjker worden toe gezien. Volgens de PPD moet worden gestreefd naar een zo hoog mogeüjke gebruikswaarde van de ruimten die een openluchtrecreatieve functie vervullen, met een zo genng mogeüjke aantasting van het landschap, de natuur, hetmilleu en de leefbaarheid van de kemen. Om die belangen zo goed mogehjk te behar tigen moeten de recreatieacavltelten geconcentreerd worden op een beperkt aantal plaatsen Om schade te beperken Zeeuwse bevolking De PPD geeft in de discussienota een serie 'globale geleidsdoelstellingen', waarbij wordt opgemerkt dat het niet gaat om een gedetailleerd beleidspro gramma. In de doelstellingen wordt bepaald dat bij het te voeren recreatie- beleid voorop moet staan, dat de Zeeusse bevolking nu en in de toekomst naar aard en omvang voldoende dag re creatieve voorzieningen kan worden geboden. De belangen van de op Zee land georiënteerde verblijfsrecreanten moeten, zo stelt de nota, naar behoren worden behartigd, voorzover dat mo- (Slot zie pagina 8 kolom 4) BELGRADO (API - Cuba gaat met steun van de Sovjet-Unie zijn eerste kernreactor bouwen, zo heeft bet Cu baanse agentschap bekend gemaakt De centrale wordt gebouwd in het ge bied van Cienfuegos op basis van Rus sische plannen. Het bericht van het Cubaanse agentschap is hier verspreid door Tanjoeg. Over het bezoek van Castro aan Moskou is een gezamenüjk communiqué uitge geven waarin staat dat van Sovjet-Tijde de activiteiten ln de buitenlandse poli tiek van Cuba hoog worden aangesla gen alsmede de uitbreiding van de ban den van Cuba met vele staten. Over een groot gebied van problemen bestaat volledig geüjk inzicht tussen de Sovjet- en Cubaanse leiders. Indirect worden in het communiqué de Verenigde Staten gekritiseerd wegens het stellen van kunstmatige eisen m onderhandelingen en interventie in de binnenlandse aan gelegenheden van andere landen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1