PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONBEKENDEN EISEN MOORD BUBACK OP Paasdrukte op gang Prijzen stegen 0,8 procent GIRO D'66 GEBLOKKEERD Inkrimping \an de werf 'Scheldepoort' in Ylissingen met 150 arbeidsplaatsen Rabin treedt af HELMO BOETIEK Duitse procureur-generaal zou door vrouw met machinegeweer zijn doodgeschoten vandaag Boekje met daden van kabinet- Den Uyl 220e jaargang no. 78 Vrijdag 8 april 1977 iets nieuws met pasen dat mag wel. LANGE DELFT 61 MIDDELBURC DEN HAAG - De prijzen zijn van half februari tot half maart 0.8 procent gestegen. Sinds oktober vorig jaar is het leven 1,6 procent duurder geworden. De raming van het Centraal Planbureau was dat het leven in de periode oktober tot en met april 2,6 procent duurder mag worden. Óp het moment dat de cijfers werden vastgesteld voor maart was de verhoging van de ziekenfondstarieven voor een deel nog niet bekend. Toch heeft het bureau er een zo goed moge lijke schatting van gemaakt. Premier Den Uyl zei tijdens zijn wekelijkse persconferentie donderdag in Den Haag. dat hij echter een sterkere stijging verwacht ..Het zal meevallen als we daarbinnen blijven Door de hogere koffieprijs izal stijging van 0.2 procent betekenen) en de huurverhoging van 1 april zal het moeilijk zijn om onder de 2,6 procent te blijven. Kleding en woninginrichting en WA-verzekering voor bromfietsen werden duurder. Daartegenover werden aardappelen, fruit, bloemen en planten goedkoper In de afgelopen 12 maanden is helleven ruim 8.5 procent duurder geworden i Van onze correspondent) BONN - Een tot nu toe onbekende actiegroep die zich Ulrike Meinhof noemt heeft donderdag de verantwoordelijkheid opgeëist van de moord op Siegfried Buback, de hoogste openbare aanklager van de Bondsrepubliek. Kort na de moord ontving het persagentschap DPA in Bonn drie anonieme telefoongesprekken. Een van de anonieme bedreigers zei: „Wij hebben Siegfried Buback vermoord, u hoort nog van ons". De regering van de deelstaat Baden-Wuertemberg verklaarde, dat zij reke ning houdt met de ernst van deze mededelingen. Inmiddels is één persoon gearresteerd. In hoeverre deze ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de moor daanslag, waarhij hphalve Buback ook diens 29-jarige chauffeur werd gedood en een veiligheidsbeambte levensge vaarlijk werd gewond, is niet bekend. Een radiocommentator meldde onder uitkammen oorlog Geen visserij-oorlog in de Ierse wateren. kloof bouw De werkloosheid in de bouw is in Zee land 'minder zorgwekkend' molesteren vermindering Enka kan volstaan met een verminder ing van 400 arbeidsplaatsen recreatie Afdeling Zeeland KNVB wil sportieve voetbalrecreaüe. succes Kunst en cultuur Forum Tl ais een suc ces afgeslotea jong Nelleke Burg. Ik ben jong, ik kan nog vc-ol nroberen. radio- en televisieprogramma's: strip. PAGINA 19 bevredigend Voor de dagbladen was 1976 een bevre digend jaar. beurs-finnncien-economie voorbehoud dat het gaat om de bezitter van de motor waar vanaf met een ma chinegeweer op de auto van Buback werd geschoten. Dc motor, die blijkt te zijn gestolen, is door de politie gevon den Het hele politieapparaat van West- Duitsland is in slaat van hoogste alarm gebracht. Aan alle grenzen wordt ver scherpt gecontroleerd. Ook alle op- en afritten van de antobaan Karlsruhe- Bazel worden door zwaar bewapende agenten bewaakt. Personen met een verhoogd veiligheidsrisico (politici, rechters, officieren van justitie, advo caten) worden strenger bewaakt. Vrouw De aanslag op de dienstauto van de chef van het Westduitse openbaar ministe rie gebeurde donderdagmorgen om kwart over negen. Toen de wagen, na te hebben stilgestaan voor een rood stop licht in dc binnenstad van "Karlsruhe, langzaam optrok, verscheen ineens een motor. De duopassagier, mogelijk een vrouw, opende het vuur op de wagen. Er volgden minstens dertien schoten. De chauffeur viel vrijwel onmiddellijk dood op straat, waarna de auto nog een tiental meters doorreed. Daarna kon den voorbijgangers slechts constateren dat ook Siegfried Buback dodelijk was getroffen. Alle politieke partijen, de kerken, de vakbeweging en de regeringen van bond- en deelstaten hebben met af schuw op de moordaanslag gereageerd. Zij spreken van een aanslag tegen de rechtsstaat. Oppositieleider Helmut Kohl (CDUi verklaarde dat er strenger tegen terro risten moet worden opgetreden. De fractievoorzitter van de Beierse CSU. FTiedrich Zimmermann, zei dat het uit moet zijn met de liberalisering van de terroristenwetgeving Maatregelen In de gevangenis van Stuttgart- Stammheim, waar de leiders van de Baader-Meinhofgroep vastzitten, zijn verscherpte maatregelen genomen. Tot nader order mogen Andreas Baader. Gudrun Ensslin en Jan-Carl Raspe (tegen allen is inmiddels levenslang geëist), die al acht dagen in hongersta king zijn. niet meer met elkaar in con tact komen. Zij mogen geen bezoek van hun familieleden en advocaten ont vangen en mogen geen radio en televi sie gebruiken en ook geen brieven schrijven of ontvangen. De verdedigers van de Baader-Meinhofieden ver klaarden hierop dat dit het begin is van een gerichte campagne om te suggere ren dat hun cliënten verantwoordelijk zijn voor de moord op Buback. wat een „rechtvaardiging zou zijn om hen te li quideren". Een afgevaardigde van de Sociaal- Democratische Partij SDP waar schuwde ervoor dat de vrijheden in WestrDuitsland door dit ernstige voor val niet mogen worden gedecimeerd en dat de staat niet met autoritaire maat regelen moet reageren. De 57-jarige Siegfried Buback was sinds 1 mei 1974 de hoogste aanklager van de Bondsrepubliek. In deze functie was hij vooral verantwoordelijk voor het op sporen van terroristen en de aanklach ten tegen deze mensen. Dit heeft hem veel kritiek opgeleverd- Tijdens zijn laatste persconferentie van enkele dagen geleden naar aanleiding van de uitlevering van de terroristen Kroecher en Adomeit door Zweden aan de Bondsrepubliek, waarschuwde Bu back voor een „kleine, maar vastbeslo ten groep terroristen, die niets te ver gaat" Herhaaldelijk sprak hij zich uit voor hogere straffen voor terroristen. Lijst Als het inderdaad juist is dat Buback is vermoord door politieke extremisten, betekent dit dat hij en zijn chauffeur het dertiende en veertiende slachtoffer van politieke misdaden sinds 1970 zijn. De meest opzienbarende en treurige gevallen van deze reeks waren de moord op de Berlijnse rechtbank president Von Drenckmann (7 novem ber 1970) en de moord op twee diploma ten van de Duitse ambassade in Stock holm (24 april 1975). De meest recente gevallen van politiek gemotiveerde aanslagen 2ijn die op de advocaat Pe ters. die als zogenoemde plicht verdediger optreedt in het Stockholm-proces in Duesseldorf. en de voorzitter van de Westduitse Orde van Advocaten. Klaus Schmalz uit Frank furt. In het laatste geval werd het huis van Schmalz door een bomaanslag era- •stig beschadigd. In beide gevallen wa ren geen gewonden te betreuren. ARNHEM (ANP) - Donderdagmiddag is aan de doorlaatpost Bergh-autoweg bij Zevenaar, de grote grensovergang aan de Duits-Nederlandse grens, de verwachte drukte begonnen. Tal van Duitsers zijn al begonnen aan een lang Paasweekeinde. Vanaf zeven uur 's avonds begon het aan de grenspost echt druk te worden, zonder dat er overigens sprake was van opstoppingen. De auto's kwamen toen in vier rijden dik de grens over. Het was donderdagavond op de rijks wegen iets drukker dan anders op don derdagavond, aldus de rijkspolitie in Driebergen- Deze drukte duurde enkele uren. Onge veer 4200 buitenlanders kwamen per uur ons land binnen, voornamelijk Duitsers, maar ook een opvallend aan tal Zwitsers, aldus de marechaussee Overigens verwacht men pas vandaag de grootste drukte Het verkeer uit het buitenland is al wel op gang gekomen maar doordat het in tijd n ogal gespreid was is het niet ab normaal druk geweest Het naderen van de Paasdagen was donderdagavond in het binnenlandse verkeer van de Nederlandse Spoorwe gen nog nauwelijks te merken. Maar de treinen uit het buitenland zaten vol gens een woordvoerder van NS goed vol. Aan de treinen uit Duitsland waren donderdag in totaal tien extra rijtuigen toegevoegd en aan die uit Frankrijk acht Foto: de drukte aan de grenspost Bergh-antoweg. CARTER: WIJZIGING KERNENERGIE WASHINGTON (ANP/gpd) - De Ver enigde Staten zien af van het weer voor gebruik geschikt maken van splijtstof om een verdere verspreiding van kernwapens te voorkomen. De VS wil len hiermee een voorbeeld stellen aan de rest van de wereld. Dat heeft presi dent Carter donderdag in Washington gezegd. Carter deelde mee dat het kernenergie programma van de VS drastisch zal worden gewijzigd. De belangrijkste stap in een andere richting is het feit dat het „opwerken" en opnieuw gebruiken van plutonium voor onbepaalde tijd wordt opgeschort. Verder zullen voor kweek reactors andere wijzen van constructie worden ontwikkeld De uitvoer van nu cleaire technologie op het gebied van uraniumverrijking blijft verboden AMSTERDAM - Een flinke ruzie tussen het partijbureau van D'66 en de publiciteitsadviseur Henk Steinvoorte en Liliaan Staugaard heeft ertoe geleid dat de postgirorekening van de partij al vanaf begin februari is geblokkeerd. Steinvoorte begon op verzoek van het partijbureau in augustus 1976 zeer enthousiast D'66 in het land te verkopen om de partij weer een beetje op de been te helpen Zonder contract, maar onder het motto ..no cure no pay" ging men van start. Dat betekent bij geen resultaat geen betaling In deze periode zouden zich enkele duizenden nieuwe leden hebben aangemeld. Op 7 november diende Steinvoorte een rekening in voor gewerkte uren. Per uur was een bedrag van 150 gulden overeengekomen. Op deze totaalreke ning, groot 32.000 gulden, werd eerst niet gereageerd. Na een telegram volgde een laconiek briefje, dat er geen sprake kon zijn van betaling omdat toch was overeengekomen „no cure no pay". D'66 bleef echter wel tot nader overleg bereid. Dat overleg leidde tot niets. Het bracht de door Steinvoorte inmiddels in de arm genomen Amsterdamse advocaat mr. B. 'Bertels ertoe de rechtbank in Den Haag te verzoeken de postgiro van D'66, waar op dat moment een bedrag van 40.000 gulden op stond, te blokkeren. Het verzoek werd ingewilligd, waarna de ruzie uiteraard heviger werd. Toch ging D'66 er nog steeds niet toe over te betalen, of Steinvoorte zijn cong te geven Hij kondigde zelf in een telegram op 23 november aan dat hij zijn werkzaamheden met onmiddellijke ingang belndigde tot de rekening betaald zou zijn. De laatste stap van D'66 is het aanbod een bankgarantie te geven van 10.000 gulden als Steinvoorte bereid is de postgiro weer vrij te laten maken. Nog net voor Pasen heeft D'66 echtereen brief ontvangen waarin dit voorstel van de hand wordt gewezen. RSV:MENSEN OVER NAAR MARINEWERF (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Bij de Staatsuitge verij verschijnt dezer dagen een boekje waarin alle daden van het kabinet-Den Uyl worden opgesomd. Met op de voorpagina een groot por tret van premier Joop den Uyl wordt in 150 bladzijden een omvangrijk overzicht gegeven van alles wat er door de diverse departementen is verricht. Per ministerie worden de belangrijk ste beleidsdaden vermeld en wordt aangegeven wat van de doelstellin gen is bereikt en wat nog op verwe zenlijking wacht. In een supplement wordt een overzicht verstrekt van de honderden wetsontwerpen die door het kabinet zijn ingediend en al ol niet door het parlement zijn behan deld. Ook blijkt dat het kabinet ln vier jaar tijds zo n 150 nota's over de meest uiteenlopende onderwerpen heeft ingediend Ten slotte worden ook de statistische gegevens over de financiële en sociaal-economische si tuatie van ons land gedurende de laatste vier jaar verstrekt. Ook bij vroegere kabinetten werd aan het einde van de rit wel een ge stencild overzicht van de belangrijk ste gebeurtenissen uitgegeven, maar dat gebeurde nog nooit in de vorm van een boekje dat waarschijnlijk binnenkort ook in de boekhandel verkrijgbaar zal zijn. Over de prijs is nog niets bekend „GEHEEL PIJNLOZE INGREEP" Vein onze Haagse redacteur) ROTTERDAM. DEN HAAG - De repa- ratiewerf Scheldepoort in Vlissingen- Oost wordt tot een kleinere omvang te rug gebracht. Daarmee worden onge veer 150 arbeidsplaatsen overbodig. Rijn-Schelde-Vcrolme verwacht dat het om een geheel pijnloze ingreep gaat. omdat de betrokken werknemers goeddeels kunnen worden ingezet op de werf in Vlissingen, waar marine- opdrachten worden uitgevoerd. Een deel van het Scheldepoort-personeel is al „uitgeleend" aan de werkzaamheden voor de marine. Dit voornemen van Rijn-Schelde- Verolme blijkt uit het jaarverslag over 1976. dat donderdag in Rotterdam werd toegelicht door ir A Stikker, president van de raad van bestuur van RSV. en door de leden A Rijke en J. van Rijn van dat bestuur Zij lieten uitkomen, dat 1976 over de hele linie voor de divisie scheepsreparatie „niet eenvoudig" is geweest De meeste problemen waren terug te voeren op conjuncturele ont wikkelingen. De heer Stikker stelde tot zijn genoegen vast. dat de eerste maan den van dit jaar in deze sector al weer blijk is gegeven van een opleving Bij de reparatiewerf Scheldepoort zijn daar naast echter structurele moeilijkheden gesignaleerd, die tot de inkrimping hebben doen besluiten De heer Rijke, die in het RSV-bcstuur verantwoordelijk is voor de afdelingen scheepsbouw en scheepsreparatie, over de Scheldepoort-werf: „Het gaat om een inkrimping met globaal 180.000 manuren. Die is nodig om de repara tiewerf behoorlijk voort te kunnen zet ten. Voor de werkgelegenheid in de re gio hebben dc plannen met Schelde poort geen noemenswaardige gevol gen. De mensen die bij de bouw van marine-schepen worden ingezet, kun nen tot in de jaren '80 van werk verze kerd zijn". De heer Rijke noemde De Schelde een krachtig bedrijf, dat door de marine- opdrachten grote bestaans zekerheid voor de toekomst heeft ge kregen. Ir Stikkei noemde de marine-sector van zijn concern een duidelijk plus divisie dat wil zeggen een onderdeel dat de RSV allerminst windeieren legt. Door de onlangs nog door de marine ge geven opdrachten, die de werkgelegen heid voorlopig veilig hebben gesteld, zijn volgens de heer Stikker de eerste jaren geen grote ontwikkelingen meer te verwachten Dat neemt niet weg dat de RSV met grote belangstelling uitziet naar beslis singen die de marine binnen afzienbare tijd zai moeten nemen over de bouw van van enige on- Acquisitie Tijdens de bijeenkomst in Rotterdam werd herhaald dat de RSV een krachtig acquisitiebeleid voert om marine opdrachten voor rekening van het bui tenland in huis te halen. Daarbij wordt gedacht aan nieuwbouw, verbouwing en renovatie van buitenlandse marine schepen. Ir. Stikker: „Het is op dit mo ment nog moeilijk om te voorspellen wanneer die orders zullen afkomen, maar er liggen wel al enkele duidelijke lijnen". RSV legt zich de laatstejaren ooksteeds meer toe op het verkopen van ..know how" over de uitvoering van marine opdrachten aan het buitenland - Duits land i Ir Stikker daarover .Nederland heeft zich wat dat betreft een zekere we reldfaam veroverd Vooral waar het gaat om het samenspel tussen overheid en de industrie. Het spreekt vanzelf, dat het ministerie van defensie hierbij zeer nauw wordt betrokken". Een ander belangrijk aspect van het werk voor de marine voor de toekomst vindt RSV het ombouwen van buiten landse oorlogsschepen. De onderne ming werkt nu aan schepen voor Nige ria en Peru. Men acht het op voorhand uitgesloten dat De Schelde in de toe komst daarbij een rol van betekenis zal spelen. De financiële resultaten van de pro- duktgroep marine waren in 1976 bevre digend. Tot een bedrag van 495 miljoen gulden weiden nieuwe opdrachten ge boekt Met het ministerie van defensie werd in 1976 overeenstemming bereikt over de bouw van de derde serie van vier stan- Slot zie pagina 7 colom 2) TEL AVIV-(RTR) - Premier Yitzhak Rabin van Israël heeft donderdaga vond meegedeeld dat hij aftreedt naar aanleiding van een onderzoek naar on geoorloofde bankrekeningen die hij en zijn vrouw in Washington hadden. De 55-jange Rabin, die m Juni 1974 Golda Meir als premier opvolgde, was de eerste in Israël geboren regeringslei der, De premier verklaarde via de radio, dat hij de volle verantwoordelijkheid aanvaardt voor de overtreding van hem en zijn vrouw. Hij beschouwt het zelf als een kleine fout. Rabin is leider van een zakenkabinet dat niet kan aftreden en moet aanblijven tot de volgende alge mene verkiezingen, die 17 mei.a.s. zullen worden gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1