PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT UC-ALMELO TOE AAN UITBREIDING KLM-cockpitbandj e naar fabriek in VS Gs van Zeeland leggen ook tracé voor leidingenstrook in De Poel ter visie kleintjes Lubbers deelt conclusie mee aan de kamer: KWF HEEFT HALF MILJOEN LEDEN BRITS INITIATIEF RH ODES IE vandaag 106 SLACHTOFFERS GEÏDENTIFICEERD Plan Kissinger van de baan Zuid-Afrika: 471 politieke gevangenen Ieren beperken visvangst door EEG-landen Vakbonden wonnen strijd pagina 13 220e jaargang no. 76 Woensdag 6 april 1977 kunt u ook telefonisch opgeven. iUv" Ziépag. 3 voor telefoonnummers. Van ome redactie economie) DEN HAAG - Minister Lubbers (economische zaken) heeft de Tweede Kamer dinsdag meegedeeld perspectief te zien voor de uitbreiding van het ultra-centrifugeproject in Almelo. De be sprekingen die hij daarover heeft gehad met zijn Britse en Duitse collega's, zijn bevredigend verlopen. In de planning moet nu naar een capaciteit van 1000 ton worden gestreefd. Dit hangt nog mede af van de afronding van het contract met Brazilië, met de waar borgen waarvan minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) nog bezig is. Lubbers schrijft de Kamer dat de be- gerond zijn deze besprekingen echter sprekingen met zijn Engelse en Duitse nog niet. ambtgenoten over een aantal commer- Voor wat het Nederlandse aandeel in het project betreft, zal volledige concen tratie van activiteiten in Almelo worden bereikt na overplaatsing van de resear- chactiviteiten uit Amsterdam. Nu wordt gewerkt aan de bouw van de fa briek met een capaciteit van 200 ton verrijkt uranium. Nederland en Duits land zullen hun aandeel daarin in de loop van 1979 voltooid hebben. De drie landen zullen dan een capaciteit van ongeveer 400 ton hebben bereikt Deze capaciteit is op zichzelf ruim toe reikend om aan de leveringsverplich tingen tot en met 1980 te voldoen, aldus Lubbers. In 1981 zal echter, het Brazi liaanse contract van 200 ton per jaar in begrepen, een capaciteit van 600 ton aanwezig moeten zijn. In de jaren 1982 en 1983 zal de capaciteit uit een oogpunt van de leveringsverplichtingen met mi nimaal 200 ton en maximaal 500 a 600 ton per jaar moeten toenemen. ciële, economisch en organisatorische! uitgangspunten bevredigend verliepen( Dat betekent volgens hem dat de uit breidingen voor wat betreft het Duitse en Nederlandse deel in het project voor shands ln Almelo zullen worden gereali seerd en dat infrastructurele voorzie ningen voor een capaciteit van 1000 ton ln de planning zijn voorzien. Het tempo van de uitbreiding zal nauw worden afgestemd op wat bedrijfseco nomisch optimaal is, zodat een positief rendement mag worden verwacht. De Duitse en Nederlandse inspanningen worden geleidelijk geintegreerd. Gezien dit 6treven zal het Verdrag van Almelo, waarop de samenwerking van Neder land, Engeland en West-Duitsland in dit project berust, tenminste voor tien jaar worden verlengd. Vorderingen Lubbers schrijft ook dat minister Van der Stoel belangrijke vorderingen heeft gemaakt in de kwestie van de zo genaamde waarborgen, die aan de le veringen van verrijkt uranium naar andere landen (met name Brazilië) moeten worden verbonden. Geheel af- Er zal enige soepelheid mogelijk zijn als gevolg van voorraad vorming aan het eind van de jaren zeventig. Men houdt volgens de bewindsman inmid dels een periode van ten minste vier jaar aan tussen het ontstaan van een in de tijd gepreciseerde leveringsver plichting en de feitelijke levering. Ver traging in de bouw van kerncentrales zal een belangrijke invloed hebben op de leveringsverplichtingen, aldus Lubbers. In Duits-Nederlands overleg worden nu plannen uitgewerkt voor een nieuwe, gezamenlijke fabriek met een capaciteit van 400 ton in Almelo. De bedoeling is deze fabriek in te richten met een tech nologisch hoogwaardiger tol, waarvan nu al proefeeries worden gemaakt. Dit betekent dat bij een handhaving van de huidige personeelsbezetting ln de tol- lenfabriek in ruim driejaar, te beginnen vanaf eind 1979, deze verrijkingsfabriek kan worden voltooid. Bij de keuze van het moment waarop de bouw van de fabriek moet beginnen, spelen uit een oogpunt van optimale bedrijfsvoering drie vragen: Wanneer moet de meerdere capaciteit beschik baar zijn uit een oogpunt van leverings verplichting? Wanneer loopt de tollen- fabricage voor de huidige capaciteit^ sopbouw af? Wanneer is de nieuwe tol geheel geschikt voor produktie en toe passing in grote series? Gat in produktie Voor wat de tollenfabricage e: zet van de nieuwe tol betreft, staat het volgens Lubbers vast dat een regelma tige ontwikkeling kan worden verkre gen wanneer snel een bouwbesluit kan worden genomen. Wordt dit nog verder uitgesteld, dan ontstaat straks „een duidelijk gat in de produktie, met die novereenkomstige verliezen". Het Braziliaanse contract, waarvoor de besprekingen nog niet zijn afgerond, is bepalend voor de onmiddellijke nood zaak de bouw van de 400-tonsfabriek te starten Een latere volledige afronding van het Braziliaanse contract geeft overigens volgens de bewindsman niet veel verlichting, omdat dit al snel tot een geforceerd sterke uitbreiding een jaar la ter zou kunnen leiden. Slechts een niet doorgaan van het Braziliaanse con tract zou uit een oogpunt van leveran ties een verder uitstel mogelijk maken, ten koste van stilstandsverliezen „Tegen de achtergrond van deze situa tie is het feitelijk beleid nu wel de voorbereidingen (bouwvergunningen en dergelijke) voor een nieuwe fabriek te treffen, maar een feitelijk bouwbes luit voorshands gekoppeld te houden aan een bevredigende afronding van het Braziliaanse contract en een nadere afstemming van het exportbeleid als zodanig. Mocht dit nog geruime tijd gaan duren, dan ontstaat de noodzaak te komen tot een alternatief schema", aldus minister Lubbers aan de Tweede Kamer. Foto: Mr. E. A. Schuttenhelm, voorzitter van de vereniging KWF, knjgt van kassier F. H. Houbrich de girokaart overhandigd waarop het 500.000ste lid van de vereniging staat. iepar AMSTERDAM- Het Koningin Wilhelmtna Fonds voorde Kankerbestrijding tKWFi heeft een half miljoen leden. Dinsdag werd als 500 000e lid van de Nederlandse Vereniging tot Steun aan het Koningin Wilhelmtna Fonds inge schreven mevrouw B C. J van Bakel-Van WeU uit het Brabantse Nuenen. Vooral de laatste jaren is de vereniging KWF. de fondsenwervende instantie voor de Stichting KWF. die de gelden bestemt voor wetenschappelijk on derzoek en patiêntenbehandeüng, snel gegroeid. Eind 1975 waren er 433.000 leden, begin van dit jaar 484.000. explosie Een elfjarig Jongetje uit Breskens is dinsdagmorgen bij een explosie om het leven gekomen. ontwikkelingshulp PAGINA 4 guerrilla onbekend Zeeuws-Vlamingen zijn te onbekend met de positie van buitenlandse werk nemers. subsidie Staatssecretaris Van Dam heeft de be dragen voor de individuele huursubsidie verhoogd. Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG - De geluidsband uit de cockpit van het verongelukte KLM- vlicgtuig is maandag uit Washington naar de fabriek aan de Amerikaanse westkust gezonden om nader te worden onderzocht. De mogelijk ernstig be schadigde band is van een nieuw type, geproduceerd door Sunstrand in het plaatsje Red Band bij Seattle. De cassette van de band is door de brand in het wrak zwaar aangetast. Daarnaast kan de band met de appara tuur waarover het laboratorium be schikt mogelijk niet worden beluisterd zonder risico voor uitwissen of het ont vangen van onvolledige informatie. In het geval van de KLM-band is dit van I groot belang nu gebleken is dat de ge- Israëliërs hebben dinsdag op de bezette Westoever van de Jor- sprekken op de PanAm-cockpitband daan een mars gehouden om hun standpunt voor blijvende bezet- dezelfde zyn ais die in de verkeerstoren. maar geen opheldering lyken te geven ting van dit gebied kracht bij te zetten. over de omstandigheden waardoor en waaronder de KLM- gezagvoerder heeft besloten te vertrekken. Rijkspolitiemannen en tandartsen zijn er tot dusver in geslaagd om 106 van de 248 omgekomen passagiers van de KLM-Boeing te identificeren. De 248 kisten met de stoffelijke resten waren vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag na aankomst op Schiphol in deze hangar ondergebracht Aan het identificatiewerk nemen ongeveer hon derd rijkspolitiemannen en vijftien tan dartsen deel. Nummerdossier Op Tenerife, waar maandagavond na de ramp een ploeg van twaalf man rijkspolitie uit Nederland arriveerde, is van de slachtoffers een nummerdos sier gemaakt. Deze dossiers bevatten de beschrijvingen van de stoffelijke overschotten, waarbij behalve de vast stelling van het geslacht en het ge schatte gewicht en lengte een nauw- favoriet flauwekul m Van onze correspondent) LONDEN - De Britse en Amerikaanse regeringen hebben besloten ten aan zien van Rhodesiè een ander beleid te voeren dan werd uitgestippeld door de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer. In plaats van de inmiddels mislukte Geneefse conferentie waar volgens het plan-Kissinger gesproken zou worden over de formatie van een tussentijdse regering, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Da vid Owen, nu voorgesteld eerst te gaan praten over een nieuwe Grondwet. Het belang hiervan is onder meer dat het Amerikaanse initiatief van Kissin ger vervangen wordt door een Brits voorstel, waarmee de kwestie-Rhodesië terugkeert in de moederschoot. Deze week al heeft minister Owen gesprekken in Londen met de leider van de zwarte Afrikaanse Nationale Raadpartij. bisschop Abel Muzorewa, en met Joshua Nkomo van het Patriotistische Front - beiden hoofdfiguren in de al of niet bloedloze overgang van wit naar zwart Rhodesiè. De Britse minister, zal het nieuwe voorstel samen met ..verscheidene andere ideeën" voorleggen aan de Afrikaanse leiders die hij ontmoet op een zeven daagse reis door zuidelijk Afrika volgende week, aldus de woordvoerder. Het is de bedoeling van Owen om een nieuwe conferentie met alle partijen bijeen te roepen, waarschijnlijk in juni of juli in Londen. Blanken Voor zover de door minister Owen gevolgde strategie geïnterpreteerd kan worden, ziet het ernaar uit dat hij vooral bij de blanken in Rhodesiè een schrikeffect heeft willen wegnemen waardoor zij onder het plan-Kissinger zich van de ene dag op de andere plotseling onder een zwart regime zouden bevinden. Owens plan is erop gericht de blanken het gevoel te geven dat ook hun rechten van tevoren worden gerespecteerd in een Grondwet, die de basis zou moeten zijn van een nieuwe regering, en niet omgekeerd. Ondanks deze nieuwe formule geloven weinig politici en diplomatieke waar nemers ln Londen dat dit nieuwe initiatief tot opzienbarende resultaten zal leiden. keurige beschrijving is opgesteld van de sieraden en delen van de kleding die op het stoffelijk overschot werden aan getroffen. Zeer belangrijk waren daar bij de beschrijvingen van de gebitten. Deze zijn opgesteld door vier Neder landse tandartsen, die dinsdagavond na de ramp naar Tenerife waren ge reisd. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dinsdag dat er geen sprake is dat er een collectieve acte van overlijden komt voor de slachtoffers van de ramp. „Er is alleen een collectieve verklaring van vervoer van de stoffelijke resten afgege ven". aldus het ministerie. Donderdag zullen de geïdentificeerde slachtoffers van de ramp worden be graven op de begraafplaats Westgaarde in Amsterdam-Osdorp- Op deze be graafplaats zullen bij de geopende gra ven de kisten gereed worden gezet met de stoffelijke resten van die passagiers van wie het onmogelijk is gebleken ze nog te identificeren. JOHANNESBURG - In Zuidafrikaanse gevangenissen zitten nog ten minste 471 politieke gevangenen, onder wie 84 scholieren, vijf journalisten, en vijf geestelijken. Dat is de balans per 25 maart, die het instituut voor rassen verhoudingen in Johannesburg heeft opgemaakt aan de hand van gegevens van journalisten en van familieleden van de gevangenen. Volgens de informaties van het instituut zijn twaalf mensen in hun cel overleden in de periode 1 januari tot en met 25 maart van dit jaar. Vorig jaar overleden 117 mensen in de gevangenissen. Van hen hebben er 27 zelfmoord gepleegd, zo verklaarde minister van just itie Kruger. VAN 15 APRIL TOT 15 JUNI Dora van der Groen (van 'Tussen wal en schlp'i; „Men moet over toneel geen flauwekul maken"; radio- en televi sieprogramma's; strip. confectie SCHADE AAN HET HËGGËNGKBIED IS MOGELIJK MIDDELBURG-Gedeputeerde staten van Zeeland hebben besloten om - na een trace voor een leidingstrook door West Zuid-Beveland in de omgevin van de rijksweg 58 - ook het trace voor zo'n leidingstrook door het gebied van De Poel (het zuidelijk Poeltracé) ter visie te leggen. Dit ontwerp ligt ter visie in een periode van twee maanden, van 15 april tot 15 juni, in de gemeentehuizen van Borsele, Goes, Kapelle en Reimer- swaal en op de provinciale griffie in Middelburg. In die periode kan iedereen reactiesgeven op dekcuze van dit trace; die zullen daarna worden doorgesproken in de provinciale plano logische commissie en de advies commissie uit de staten voor de streekplannen./ „Na deze procedure." zo schijven gs aan de staten van Zeeland.zal een en ander aan de sta ten worden voorgelegd teneinde over de wenselijkheid en het tracé van een leidingen bundeling te kunnen beslis sen "Als het tracé is vastgesteld - zo schrijft het college - zal de gemeenten worden gevraagd dit m hun bestem mingsplannen op te nemen. Dat na een route voor een leidingenstrook volgens het rijksweg-trace nu ook een tracé via de zuidelijke Poel ter visie komt, is mede het gevolg van de discussie, die over deze zaak is gevoerd in de advies commissie uit de staten voor de streekplannen In augustus vorig jaar namebjk bleek een meerderheid van deze commissie ervoor de leidingstrook door de Poel te situeren. Die gedach- tengang werd verwoord door vertegen woordigers van de fracties van de WD. het CDA, de SGP en het GPV, terwijl PvdA, PPR en Boerenpartij de voorkeur gaven aan een leidingenstrook in noor delijke richting, in de omgeving van rijksweg 58. 1 (gestemd Gedeputeerde ruimtelijke ordening mr J. P. Boersma kondigde na die discussie aan, dat gs zich opnieuw met de zaak zouden bezighouden en een en ander opnieuw ter visie zouden kunnen leg gen. Dat gebeurt nu, vanaf 15 april. In een lo lichting bij het ontwerp voor het zuidelijke Pocltracë maakt het college duidelijk, dat dit wordt bepaald door de leidingen, die er al liggen: namelijk van Total en de watermaatschappij ZuidwestNederland. Die leidingen vormen overal de zuidelijke begrenzing van de strook. Men wijst er de stateu op, dat de ruilverkaveling plannen en - werken in het gebied De Poel-lleinkenszand en het leidings- trooktrace „zoveel mogelijk op elkaar zijn afgestemd". Als belangrijkste uitgangspunten zijn volgens gs bij het ontwerpen van deze leidingstrook gehanteerd, dat de ver bindingen tussen „vaste" punten zo kort mogelijk zijn en dat de route zoveel mogelijk is gekoppeld aan wegen, dijken, watergangen en kavelgrenzen „teneinde (nieuwe) doorsnijdingen te kunnen beperken." Deze uitgangspunten zijn volgens het college toegepast voor zover belangen van na tuurbehoud. landbouw, bebouwing en obstakels onevenredig schade zou kun nen worden gedaan. Men wijsterwelop, dat vanaf de 's Heerenhoeksedijk tot de grens van het Industriegebied Slot zie pagina 7 kolom 7) i de g idl Jjatdlïjn De Gaay Fortman en de korte afstand ^/[inlster De Gaay Fortman heeft vorige week in Arnhem verklaard dat vierentwintig provincies voor Nederland SSSj eigenlijk te veel zijn. Een op merking waarmee hij nogal wat verbazing wekte bij zijn gehoon provincie- en gemeentebestuurders van het CDA. Die verbazing was be grijpelijk, want deze bewindsman werd algemeen versleten voorde tovenaar die het magische getal vierentwintig had berekend en dat blijkt nu niet het geval; het ging om een compromis binnen het kabinet, zei de minister. Nu is de afgelo pen weken duidelijk geworden dat compromissen levensgevaarlijk kunnen zijn voor een kabinet, weliswaar niet in eerste instantie, maar wel bij de tweede ronde, zodra de kamer een eerste voor lopige uitspraak heeft gedaan. Bij de grond poll tiek was dat voor Van Agt een reden om nog weer nadere compromissen te eisen, waarop de zaak vervolgens stukliep. Vandaar dat men( nu zowel bij de progressieven als bij dé confessionelen om 'spijkerharde afspra ken roept met het oog op de komende kabinetsformatie. Voor dat afspraken- lijstje zijn inmiddels al heel wat punten naar voren gebracht. Nu De Gaay Fortman het magische getal vieren twintig - ook weer zo'n compromis - heeft losgelaten, is er reden om de provincies-nieuwe-stijl eveneens op het lijstje te zetten. Een vreemde zaak. deze Arnhemse mededeling van de demissionaire mi nister van binnenlandse zaken. In feite laat hij weten het oneens te zijn met een belangrijk element uit een ingrijpend wetsontwerp tot bestuurlijke her vorming, onder welk ontwerp zijn naaiDr staat, Zo'n nadere verklaring gaat een eigen leven leiden en zal door tegen standers van het wetsontwerp zeker met beide handen worden aangegrepen om het nu en straks aan te vallen en de strekking ervan t ondermijnen. Bij de verschijning overigens al duidelijkdat de minister de omvang van de provincies-nieuwe-stijl uiterst zwak had gemotiveerd. Eigenlijk had hij als enige reden de 'korte afstand' genoemd, een term die aan de atletiek doet den ken: De Gaay Fortman ontpopte zich in deze memorie als een korte-afstand- loper. Het gaat hem namelijk om de korte afstand tussen bestuur en burger, waardoor voor die burger de mogelijk heid ontstaat tot 'deelneming aan en in teresse voor de uitvoering van de over heidstaak'. De bewindsman vindt dat de provincies-nieuwe-stijl een formaat moeten krijgen die enerzijds de afstand tot de burger zo kort mogelij k maakt en anderzijds de nieuwe provincie een zo groot mogelijke draagkracht geeft. Een zwak betoog, dat wij ontlenen aan de memorie van toelichting: het lijkt ons daarom zo zwak omdat noch voor de korte afstand noch voor de grote draagkracht een zo klein land als Neder land behoeft te worden opgedeeld in vierentwintig mini-provincies. De be windsman gaf dat in dezelfde memorie min of meer toe: de huidige elf achtte hij qua takenpakket en omvang zeker niet te zwak om taken en bevoegdheden van het rijk over te nemen. Zaterdag echter heeft hfj er een flinke schep bovenop ge daan. maar daarmee tevens zijn eigen wetsontwerp flink ontkracht .Inderdaad een vreemde gang van za ken, een bewindsman die nog vóórdat de kamer heeft gesproken, zijn betoog in eerste instantie aanvalt. Zonder blikken of "blozen geeft hl] 'toe dat hij vieren twintig mini-orovincles voor Nederland te veel vindt, maar dat aantal was nu eenmaal nodig omdat er een compromis moest worden gesloten. De Gaay Fort man blijkt nog sneller te lopen dan Van Agt: deministervanjusütie wachttehet voorlopig verslag van de kamer af voor dat hij een nader compromis in het ka binet verlangde, maar de bewindsman van binnenlandse zaken, demissionair geworden, wijst bij voorbaat al de zwakke plek van zijn eigen wetsontwerp aan. Bij nader inzien heeft hij voor zijn korte ais tand geen vierentwintig pro vincies nodig, het mogen er minder zijn. Daarmee is echter de waarde van dit voorstel tot bestuurlijke hervorming sterk gerelativeerd Den Uyl heeft gelijk: bij een volgend kabinet zullen 'spijkerharde afspraken' nodig zijn. LUXEMBURG - Vanaf 10 april gaat Ier land de visvangst door vissers uit an dere EEG-landen in de kustwateren rond Ierland beperken. De ministers van buitenlandse zaken van Ierlands partners in de Europese Gemeenschap stemden hier dinsdag mee in nadat een regeling van de visserij in de Europese zeegebieden voor de vis sers uit de Negen onmogelijk bleek door hardnekkig verzet van de Britse rege ring. De oplossing die nu gevonden is. blijft tot eind juni van kracht. Staatssecretaris Brinkhorst (buiten landse zaken) zei dat de Negen uitdruk kelijk waren overeengekomen dat dé regeling die de Ieren is toegestaan niet zou worden opgevat als precedent om nog meer nationale maatregelen ter be perking van de visvangst door vissers uit andere EEG-landen af te kondigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1