PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MENTEN BLIJFT IN VOORARREST NAM voert proefboring over enkele maanden bij Brouwersdam uit minikrant Recorder rampjumbo's in onderzoekcentrum Voortzetting proces 9 mei ■g- LUBBERS VERLENGT PRIJSMAATREGEL Levenslang eis tegen Frans H. OPSPORING VAN OLIE OF GAS Wereld bijna onleefbaar pagina 3 220e jaargang no. 75 Dinsdag 5 april 1977 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE RUBRIEK voor verenigingen, actiegroep) advertenties ZONDER WINSTOOGMERK. en e.d. voor DEN HAAG-De van oorlogsmisdrijven verdachte Blaricumse miljonair Pieter Menten (77) blijft voorlopig in voorarrest. De bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft maan dagmiddag het verzoek van Menten's raadsman mr. L. van Heijningen tot directe invrijheidstelling van zijn cliënt, van de hand gewezen. De rechtbank vond dat de gronden voor de voorlopige hechtenis nog steeds aanwezig zijn. Ook werden de vier juridische verweren die mr. Van Heijningen had aangevoerd - onder meer dat het ten laste gelegde feit verjaard en de dagvaarding nietig zou zijn - verworpen. hem door de rechter-commissaris moe ten worden gehoord. Heftig Het proces-Menten is maandagmiddag nadat officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl om schorsing had gevraagd, verdaagd tot 9 mei. Dan zullen vele ge tuigen in de zaak worden gehoord. Hier voor zijn voorlopig zes dagen - elke week drie - uitgetrokken. Officier van justitie mr. Habermehl liet maandag weten ze ventien getuigen te willen horen. Zij komen onder meer uit Israël, de Ver enigde Staten, Polen en de Sowjet-Unie. Verder zullen twee medewerkers van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie in Amsterdam als getuigen worden opgeroepen. 81 getuigen Menten's raadsman overhandigde de rechtbank een lijst met 81 getuigen die verhoord moeten worden. Gedeeltelijk gaat het om dezelfde getoigen als die het openbaar ministerie wil horen. Verder heeft de verdediging drie kran teverslaggevers opgeroepen die de reis van de jnstitiecommissie naar Rusland en Polen hebben meegemaakt. Ook hoofdredacteur Hans Knoop van Ac cent, die de zaak-Menten aan het rollen heeft gebracht, en een reporter van de TROS en de NCRV zijn opgeroepen om als getuige te verschijnen. Op de getuigenlijst van mr. Van Heij ningen staat ook verdachtes broer Dirk ophaalbrug Burgemeeste naalbrug slai PAGINA 3 aanval Den Uyl naait uit n PAGINA 7 forum i Tl in Middelburg PAGINA 9 betalen volleybal Moirés en "Ev pioenendoder PAGINA II coördinatie Jan Eversdijk wil atletiek-coo Anton iluisKcs betrekken training. boterham KRO ,s Dne op je boiemnr problemen op Hilversum 3, r. levisieprogramma s; strip precair Do econotmscne toestand van Italië is nog steeds precair: beurs - unancien economie. Menten, die in Cannes woont. Ook wil de verdediging dat de Westduitse officier van justitie dr Rueckerl van het bureau in Ludwigshafen als getuige verschijnt De kans bestaat dat de rechtbank aan de tijd die nu voor het proces is uitge trokken niet genoeg zal hebben. Als dat het geval blijkt te zijn zal de zaak na de zomervakantie worden afgehandeld- de hand de aantekening gemaakt da thy twee weken het bezet gebied zou ingaan. De massa-executies waarvan Menten wordt beschuldigd gebeurden om streeks 7 juli 1941 in Podhoroce en rond 27 augustus in Uryzce. Beide plaatsen liggen in het „bezette gebiectt-aar Men ten op doelt: het vroegere Poolse Gall- ciè. Bewijs Officier van justitie mr. Habermehl liet tijdens de zitting van maandag alvast een stukje van het bewijsmateriaal tegen Menten zien. Hij deed dat nadat raadsman mr. Van Heijningen onder meer had gezegd dat er geen sprake van is dat inmiddels nieuwe feiten in de zaak-Menten aan het licht zijn geko men. Mr. Habermehl kwam onder meer met een brief van Menten van juni 1941. Die zat by een stapel papieren die Menten had achtergelaten in de kelder van het Nederlandse consulaat in Krakau, waar hy in 1941 enige tyd gewoond heeft. De officier van justitie noemde het „zeer be lastend materiaal'voor de verdachte. „Het is laat binnengekomen. Momen teel wordt er een vergeiykend schrif tonderzoek gedaan! In de brief die de officier van justitie ci teerde schreef Menten: ,J3c ben als SS- officier naar Lemberg gegaan om te hel pen by de oplossing van het jodenpro bleem en het breken van het Poolse ver zet: Menten had op de brief, gedateerd 26-6-1941, volgens mr. Habermehl met „Vals"? Menten en zijn verdediger mr. Van Heijningen bestreden de echtheid van het bewijsmateriaal. „Niets deugt. Ik heb in het consulaat een hoop briefpa pier achtergelaten. Daar kon iedereen op schrijven wat hij wilde. In Polen zijn er instanties die zich speciaal met ver valsingen bezighouden". Alle bewijs materiaal dat nu nog binnenstroomt is vervalst", aldus Menten. Hy zei verder dat het nieuwe bewijsma teriaal een afleidingsmanoeuvre was „Polen is tenslotte het land van verval singen! Om dat te bewyzen haalde Men ten een aantal kranteknipsels aan, waarin dat werd gesteld in verband met de zaak-Oberlaender. Deze Westduitse minister werd in het begin van de zestiger jaren beschuldigd van oorlogsmisdry ven, gepleegd tydens de Duitse bezetting van Polen. Volgens Menten waren die beschuldigingen ge baseerd op vervalst materiaal, afkom stig onder andere uit Polen. Mentens verdediger heeft prof. Oberlaender op de lijst van getuigen gezet die volgens Tijdens de zitting van maandag viel Menten 's morgens verschillende keren heftig uit tegen de Amsterdamse recht bank, Accent-hoofdredacteur Hans Knoop en dc commissaris G. G. J. Pe ters van de Rijksrecherche. „Ik heb geen enkel vertrouwen in de recht bank. De hele zaak is in Russisch vaar water geraakt. Er was geen enkel Ne derlands belang mee gediend", aldus Menten, die verder zei dat „men zich alleen heeft uitgesloofd om de KGB te behagen". De reis van de justitie-commissie naar Rusland noemde hy een schandelijke zaak „By justitie zitten zwaarbetaalde mislukkelingen: aldus Menten. „De zaak is aan het rollen gebracht door twee valse getuigen, die door Knoop en TROS-Aktua zijn aangebracht: Dat het een eerlijk proces zou zijn, noemde Men ten een „walgelijke dooddoener: Gezondheid De opmerking van mr. Van Heyningen dat Menten een oud en zwak man is en eigenlyk niet meer in staat om zien fatsoenlijk te verdedigen en het proces normaal te doorstaan, noemde Slot zie pagina 3 kolom 7) WASHINGTON - Paul Turner van de Nationale Transportvetligheidsraad bekijkt de zojuist naar Washington overgevlogen vluchtrecorders van de twee ver ongelukte jumbojets. HERDENKING NEDERLANDSE SLACHTOFFERS AMSTERDAM - Vrolijk zwaaiend verlaat de van oorlogsmisdaden verdachte Pieter Menten per auto het kantongerecht. Naast hem een verpleegster van het Scheveningse gevangenisziekenhuis. (RTR/ANP) - Dé twee 'vc en de twee 'flight data recorders' van de op Tenerifc verongelukte vliegtuigen van KLM en Panam zijn maandag door de Spaanse autoriteiten overgedragen aan de Amerikaanse 'National Tran sportation Safety Board' in Was hington. Drie recorders hebben lichte schade opgelopen, de vierde is gedeel telijk vernield. De NTSB gelooft er nuttige informatie over de botsing uit tc kunnen krijgen. Hij verwacht de Spaanse autoriteiten binnen twee tot drie weken een analyse te kunnen verstrekken. Spanje kan die gegevens ai of niet openbaar maken. Pas over 12 tot 18 maanden zal de NTSB zijn eigen rapport over de botsmg uitge ven Woensdagmiddag om 15 uur zal in han gar 11 op de oude Schiphol-Oost een korte besloten her denkingsplechtigheid worden ge houden ter nagedachtenis aan de 248 slachtoffers van het vliegtuigongeval. De plechtigheid is uitsluitend toegan kelijk voor die nabestaanden, die daar- Twee leden van de Spaanse Guardia Civil zijn maandag gedood door een agent, wiens wapen per ongeluk afging tijdenseen autorit door Baskenland, zo heeft de politie meegedeeld. toe van de KLM een speciale toegangs kaart hebben ontvangen. Donderdag zal van 09.00 tot 16.00 uur op de begraafplaats Westgaarde in Amsterdam-Osdorp voor een ieder die daaraan behoefte gevoelt de ge legenheid bestaan de laatste eer te be wijzen aan slachtoffers. Op deze begraafplaats zullen by de geopende graven de kisten gereed wor den gezet met de stoffelyke resten van die passagiers, van wie het onmogelijk is gebleken ze nog te identificeren en die van wel geïdentificeerde slachtoffers, van wie de nabestaanden de wens te kennen hebben gegeven om ze op de zelfde begraafplaats ter aarde te bestel len Irritant Dominee H. de Bic uit Diepenveen die vorige week naar Tenerife is geweest vooreen rouwdienst daar na de vliegramp, is allerminst te spreken over het gedrag van de vele journalisten op de Canarische Eilan den. Dit verklaarde de predikant bij zijii terugkeer in Nederland. Tijdens zijn vierdaagse verblijf op Tenerife zegt dominee De Bie zich erg gestoord te hebben aan 'het ongelooflijk on bescheiden en irritante optreden van journalisten en persfotografen'. De 69-jarige advocaat Meivin Belli uit het Amerikaanse San Francisco is zon dag naar Nederland gekomen om te be zien of hij voor Nederlandse nabestaan den van slachtoffers van de vliegramp op Tenerife schadeclaims kan indienen bij rechters in de Verenigde Staten. Hij verklaarde zondag in Amsterdam ook eventuele schade-eisen tegen de KLM in Amerika te kunnen behartigen. DEN HAAG-Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) betreurt het, dat minister Lubbers (economische zaken) heeft besloten dc vorig jaar ingestelde prijsbeschikking voorlopig te handhaven. Het VNO vindt het met name jammer, dat voor de industriële sector onver kort blijft gelden, dat de loonsverhogingen met mogen worden doorberekend in de prijzen „Een zekere doorberekening van de toegenomen loonkosten voor deze sector moet zeker mogeiyk zyn! aldus de werkgeversorganisatie. Toen minister Lubbers vorig jaar december de prijzeiibeschikking goede ren en diensten bekendmaakte, werd al gesteld dal de regeling voorlopig zou zijn. De minister verplichtte zich per 1 april te bezien, of het prijsbeleid zou moeten worden bijbesteld. In zijn brief aan de Tweede Kamer van maandag maakt de bewindvoerder bekend, dat niet nodig te vinden. De verlenging houdt onder meer in: - t'oor de industrie mogen de loonsomstijgingen in het geheel niet worden uijui ucrekend. Dat is gebaseerd op de veronderstelling dat loonsom en ar- beidsproduktiviteit ongeveer gelijkelijk stijgen met respectievelijk 7.5 en 7 procenti; - in de dienstensector blijft een doorberekeningsmogelijkheid bestaan tot een maximum van 3.5 procent. Loonsom en produkiiviteit lopen hier niet gelijk op. het verwachte verschil tussen beide is sinds eind december toegenomen, aldus de minister - voor de handel is er nog geen vaste maatregel. De handelsmarges mochten per l januari met lelt hoogste 3.5 procent worden verhoogd Over verdere marge-aanpassingen wordt gepraat: - het stringente beleid met betrekking tot de vnje beroepen wordt voortgezet. Ongewyzigd biyft verder, dat in de industriële en dienstensector bedrijven die met de geldende maatregelen In het slop raken, op het departement var economische zaken kunnen praten over een speciale, op de specifieke pro blemen van het bedrijf toegespitste regeling 'S-HERTOGENBOSCH - In hoger beroep heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch. mr. W. Wetzels, maandagmiddag leven slange gevangenisstraf geëist tegen de 41-jarige voormalige hoofdver pleger Frans H. uit Kerkrade. Hij achtte wettig en overtuigend bewe zen. dat H. zich als afdelingshoofd in de Luckerheidekliniek heeft schul dig gemaakt aan moord op acht al daar verpleegde bejaarden door toediening van een niet voorge schreven grote dosis insuline. Bovendien achtte de procureur- generaal het bewy s geleverd voor een aantal H verweten gevallen van ver duistering in dienstbetrekking en: valsheid in geschrifte. Van de in to taal negen ten laste gelegde gevallen van moord achtte mr Wetzels slechts by de patiënt Thomas Iczczak zoda nige twyfel aanwezig, dat hy - in na volging van de rechtbank in Maas tricht - vryspraak wilde zien uitge sproken- De officier van justitie bij de recht bank van Maastricht, mr. J. Booster, had zowel op donderdag 13 mei als dinsdag 9 november van vorig jaar tweemaal levenslang geëist tegen Frans H. Carter en zijn doctrine P resident Carter kreeg vo- rige week tydens een pers conferentie deze vraag voor gelegd: „Bent u bereid om zo nodig uw verklaringen over de rechten van de mens te matigen indien u daarmee een beter re sultaat kunt bereiken by de onderhan delingen met Rusland over de ont wapening?" Carters antwoord was niet voor tweeërlei uitleg vatbaar „Nee." Of hij zijn uitlatingen inzake de rechten van de mens beschouwde als een in menging in de interne zaken van Rus land? Carter zei opnieuw 'nee'. „Mijn uitspraken zijn in overeenstemming met de opvattingen die in ons land leven. Verklaringen die publiekelijk uitdrukking geven aan wat een natie ge looft. kunnen niet worden gezien als in mengingen in de aangelegenheden van een andere staat, ook niet naar de nor men van internationaal recht." En de president verzekerde nogmaals er niet aan te denken zyn uitlatingen in deze sector te matigen. Voor deze opvatting is inmiddels in de Amerikaanse pers al een nieuwe naam opgedoken: de Carter-doctrine. warters stellige verklaring duidt op het versterken van een bepaald ideolo gisch element in de Amerikaanse poli tiek. Met opzet zeggen we: een 'bepaald' element Ook in de vóór-Carterperiode ontbrak het zelden aan ideologische motiveringen ln de Amerikaanse buitenlandse politiek. maar de accenten lagen anders. In de jaren van Truman en Eisenhower bijvoorbeeld was het buitenlandse beleid vooral ge baseerd op terugdringing van wat als de communistische dreiging' werd be schouwd. Analyses achteraf hebben echter duideüjk gemaakt dat in dit op zicht de grenzen tussen mythe en wer kelijkheid niet altyd scherp werden ge trokken. Was Rusland in de koude oorlog een vooral communistische supermacht, bezig om de wereldrevolu tie te verkondigen en metterdaad te verbreiden? Of was hier sprake van de traditionele Russische machtspolitiek, die los moest worden gezien van de vraag wie er in Moskou de actuele re geerders waren? Met andere woorden: Tzaar of Stalin maakte in feite niet zo veel uit. En was in het antwoord op de Russische uitdaging de ideologie van het westen niet ook een vermenging van mythe en macht? Werd onder de banier van democratie en zelfbeschikking niet ook harde machtspolitiek bedreven, met name door de Verenigde Staten? Het zyn vragen die in alle be schouwingen over de machtsblokken in de jaren vijftig en zestig opduiken. In het Nixon-tydperk werd de ideologie min of meer losgelaten: Kissinger be dreef zy n buitenlands beleid zonder veel frasen. maar baseerde zich voornamelijk op de internationale krachtsverhoudingen. Bij Carter blijkt er nu een opvallende nieuwigheid by te komen: hy stelt de mensenrechten bij zijn ideologische tegenstander zelf aan de orde. Hy praat niet over Vietnam of over Noord-Korea. maar over dissidenten m Moskou. fiastlijn Warters betoog zal in de Verenigde Staten zelf zonder twijfel aanslaan. In feite spreekt de president over de hoofden van zyn Russische collega's heen tot eigen landgenoten. Hij maakte hun na de Watergate-tragedie duidelijk dat hij teruggaal tot de ideologische oorsprong van de VS. namelijk de over tuiging dat de regering van dit land er is voor het volk en door het volk. In de geschiedenis van de Verenigde Staten komt dit element steeds weer terug: het land kende vele dieptepunten en crises, ook in de verhouding tussen regering en volk, maar door alle rampen en crises heen bleef het geloof behouden dat men met elkaar bezig was de democratie te verbeteren. Carters uitlatingen tydens de persconferentie van vorige week wyzen er op dat dit geloof, deze ideolo gie, voor hem even belangrijk is als de overtuiging van de Russische regerings- en partijleiders dat het communisme uiteindelyk over de hele wereld zal ze gevieren. Welke uitwerking deze houding zal hebben op de in ternationale relaties is nog moeilijk voorspelbaar De eerste Russische reac ties waren grimmig en bars, maar Carter was er niet van ondersteboven. Waarom zou hij? De Russische machthebbers nemen immers nooit een blad voor de mond als het om hun geloof gaat: in hun historisch-materialistische levensbe schouwing begroeten zij elke crisis in het westen als een teken van de komende westerse ondergang. In ant woord daarop toont Carter zich de zelf bewuste Amerikaan, president van een land dat een regeringssysteem op de mocratie en op de rechten van de mens heeft opgebouwd. En zonder aarzeling en recht op de man af laat hij weten dat hij met deze opvatting niet wenst te schipperen Er zijn onsympathiekere doctrines in deze wereld. VERGUNNING NIET VOOR DE 'ZWARTE PLEKKEN' iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Over enkele maanden zal de Nederlandse Aardolie Maatschappij BV (de NAM) een proefboring verrich ten in de territoriale wateren bij de Rrouwersdam, dc westelijke verbin ding tussen Goerec en Schouwen. Het karwei. waarvoor Noordzee-booreiland wordt gebruikt, is bedoeld om aanwijzingen te geven voor de aanwezigheid van aardolie of aardgas. De bodemkundigen van de NAM zijn achter hun bureau tot de veronderstel ling gekomen, dat deze waardevolle delfstoffen zich in het gebied kunnen bevinden. De proefboring, waarvoor minister Lubbers van economische za ken zojuist een vergunning heeft ver leend, moet aantonen of dat inderdaad het geval is en of de eventueel aan te treffen hoeveelheden de moeite waard zijn om te worden gewonnen. groot Zover is het echter voorlopig nog niet. ren is nog niet te voorspellen. Dat hangt By haar vergunning om in het gebied onder meer af van de moeilykheden die van ongeveer 6990 hectare te boren zich daarby kunnen voordoen. Zo kan heeft de NAM onder meer een kaart ge kregen waarop zwarte plekken staan, die aangeven voor welke delen van het byvoorbeeld blijken, dat de gunstigste plaats voor de boring precies is gelegen van de zwarte plekken op de gebied de vergunning niet geldt Het kaart In dat geval moet. worden gezocht gaat daarby om beschermde zeegebie- naar een alternatieve plaats. Wellicht den, die men in eerste aanleg op geen moet ook worden bekeken of moet wor- enkele manier aangetast wil hebben. De den afgeweken van het traditionele bo- bodemkundlgen gaan de komende maanden met deze kaart en andere in lichtingen aan het werk om de gunstig ste plaatsen voor de proefboring aan te wyzen ren ln verticale richting. De NAM wil zo gauw mogeiyk met haar boring begin nen Het is nog met gezegd, dat zon eerste boring de juiste vindplaats van aardolie over de bodemgesteldheid kan echter wel worden opgemaakt of de geologen van de NAM op het goede spoor zitten en of een tweede proefboring moet wor den uitgevoerd Met een dergelyke bo ring zijn vele honderdduizenden gul dens gemoeid Het laat zich daarom ver staan. dat men niet met een tweede proefboring begint als de informatie van de eerste boring geen sterke aanwyzin- gen bevat dat het onderzochte gebied aardolie of aardgas in zich bergt. De minister van economische zaken WIJ6C1I uiJniigurjuwic vinupiaahi vanaaiuvfuc Hoe lang dit onderzoek precies zal du- of aardgas aamvyst. Uit de informatie 01 zie Pagina 5 kolom 7) Grote diefstal in Purmerend opgelost PURMEREND (ANP) - In de afgelopen twee jaar is bij een bedrijf in Purmerend voor meer dan 460.000 aan meubelen en tapijten ontvreemd. De politie heeft acht mensen, onder wie medewerkers en ex-medewerkers van het bedryf, aangehouden wegens diefstal, verduistering, heling en ook nog voor oplichting van een verzke- ringsmaatschappy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1