PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NAAR VOLLEDIGE WERKGELEGENHEID Veluwehal door brand verwoest Meeste winkeliers Midden- Noord-Zeeland willen de wekelijkse koopavond op vrijdag van z Zomertijd zonder problemen ingevoerd DEN UYL: GRENS MINIMUMLOON NAAR 18 JAAR NIET HAALBAAR Slotsom Oslo-conferentie sociaal-democraten Kritiek werkende jongeren op kabinet Premier Tmdeau slaat zijn vrouw een blauw oog Doclpuntcnregen Pagina 15 220e jaargang no. 74 Maandag 4 april 1977 DEN HAAG - In de nacht van zaterdag op zondag zijn twee en drie uur samengevallen - Nederland had voor het eerst sinds de oorlogsjaren weer de zomertijd ingevoerd. Nergens heeft dit tot problemen geleid, of het moest zijn, dat een stationsbeambte van de Rotterdamse metro een uur te laat op zijn werk kwam. In bijna alle gezinnen werd zaterdagavond voor het naar bed gaan de klok een uur vooruit gezet. Daarbij deed zich veelal het probleem voor dat de kinderen er niets meer van begrepen Moesten zij nu een uur vroeger of later naar bed? En hoe zat het nu de volgende morgen, mochten ze nu een uur langer op bed blijven liggen, of maakte het niets uit? Wie zondagmorgen vroeg op straat kwam. ontdekte dat overal de kerkklok ken inmiddels de juiste tijd aangaven Voor de kerkdiensten had men gere kend op laatkomers en verslapers, doch ook daar behoefde men niet te gniffe len om deze vergeetachtigen. De openbare dienstverlenende instanties, als politie en openbaar vervoer hadden tevergeefs gerekend op langslapers Er zijn nergens klachten geweest over openbare klokken, die het uur verkeerd zouden aangeven De Nederlandse Spoorwegen hadden ook geen enkel pro bleem met het bustellen van de stationsklokken. Benelux In het Vlaamse stadje Lier is de invoering van de zomertijd in de nacht van zaterdag op zondag als een waar Beneluxfeest gevierd. Onder gejuich van een grote menigte heeft te middernacht (oude tijdeen als Pallieter verklede brandweerman, staande op een magirusladder. de klok van de oude Zim- mertoren een uur verzet. Die gebeurtenis werd vooraf gegaan door een plechtige aankondiging door herauten uit de drie landen van de Benelux. Het geheel werd omlijst door muziek en dans. en toespraken van autoritei ten. De Belgische minister van verkeer. Jos Chabeert, beloofde zijn best te zullen doen dat nog meer landen van de Europese gemeenschap de zomertijd gelijk tijdig gaan Invoeren. Dit keer zijn het alleen de Beneluxlanden en Frankrijk die dit gezammenlijk doen. De secretaris-generaal van de Benelux economische unie. drs. E D. J. Kruyt- bosch, onderstreepte dat de gelijktijdige invoering van de zomertijd in de drie landen een Benei ux-beslissing is geweest, waarvoor de economische unie zich heeft ingespannen Dat deze gezamenlijke actie met succes is bekroond, stemt tot tevredenheid omdat blUkt daat Benelux in staat is iets te bereiken in het belang van de Europse eenheid, aldus drs. Kruytbosch De plechtigheid in Lier was georganiseerd door de centrale toeristische organisaties van de drie Beneluxlanden onder auspiciën van de Benelux- economische unie. OSLO (DPA) - Het economische beleid van West-Europa moet gericht zijn op een herstel van de volledige werkgelegenheid tegen 1980. Bestrijding van de werkloosheid dient, gezien het aantal van vijf miljoen werklozen in West-Europa, voorrang te krijgen. Tot die conclusie komen verte genwoordigers van sociaal-democratische partijen en vakbonden, die dit weekeinde in de Noorse hoofdstad Oslo hebben vergaderd. De Deense premier Anker Joergensen beklemtoonde zondag dat die boodschap met name gericht is tot de komende economische topconferentie in Oslo verschaft 'goede richtlijnen voor een verdere discussie", meende Joergensen. De voorzitter van de redactiemissie van de conferentie, de Fransman Michel Rochart, kenschetste het communiqué als een compromis, dat als alle comp romissen onvolmaakt is. De richtlenen in het communiqué Een wooni voerder van de redactie- moeten bijdragen tot het overbruggen commissie zei op een persconferentie van de 'vertrouwenskloof. volgens de dat een expansiever economisch beleid Westduitse bondskanselier Helmut niet tot meer Inflatie hoeft te leiden, als Schmidt een voorwaarde om de econo- ten minste de middelen voor de bevor- teveel M mister De Gaay Fa. provincies is teveel vooreen struikelblok Minister Van Aft ziet de abortuskwestie als een mogelijk struikelblok bü de ka bmetsionnaiie vak TnereseSteininetzdoet naar vak "er niet zomaar eventjes bijBeurs tinancien combine imposant titel Zienkzee pakt de titel ir winning op NSV PAGINA 10 hoog Haul Stunii en Tneo Flatjouw sprongen ren mdoor-noogte van 1 91) meter 111 ruk mische crisis te boven te komen Op de topconferentie heerste wat te leurstelling omdat economisch sterke landen als West-Duitsland en Nederland niet bereid zijn een ex pansieve economische politiek te voeren, maar vast willen houden aan hun stabilisatiepolitiek. In het slot communiqué, dat met algemene stem men is goedgekeurd, wordt het recht op arbeid een van de mensenrechten ge noemd. Volledige werkgelegenheid moet het hoofddoel van het eco nomische beleid zijn.'t Mag niet zozUn dat een moderne democratische maat- schappü met in staat is al haar burgers een veilige arbeidsplaats te verschaffen Een gemeenschappelijke strategie ter uitbanning van de werkloosheid moet berusten op: uitbreiding van de open bare diensten, aanzwengelen van par ticuliere en overheidsinvesteringen en een actievere arbeidsmarktpolitiek door het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen. denng van de werkgelegenheid worden aangewend in gebieden met grote werk loosheid en een zwakke economische structuur Volgens het communiqué wordt de ge- dachtenwisseling op geregeld terugke rende vervolgconferenties voortgezet. Er komt geen permanent orgaan dat zich in tussentijd met de werkgelegen- heidsproblematiek zal bezighouden, hoewel dat aanvankelijk wel de be doeling was. Die taak zal worden op gedragen aan al bestaande samen werkingsorganen van sociaal- democratischa partijen en vakbonden op Europees niveau. De conferentie in Oslo is gehouden op initiatief van de vakcentrales en sociaal-democratische partijen van de Noordse landen. BARNEVELD - Negen ijlings te hulp geschoten brandweerkorp sen hebben zondagmorgen in alle vroegte machteloos moeten toezien dat de Veluwehal, in het centrum van Barneveld, tot de grond toe afbrandde. De schade wordt geraamd op meer dan 10 miljoen gulden. De gemeente is verzekerd. Of het complex her bouwd zal worden, is nog niet bekend. in korte tijd door de vlammenzee ver woest. De kerk. die onder monumenten zorg stondwas nog in 1954 geheel geres taureerd^^ Foto Een 'zwart' doorkijkje bij de ra vage die door de brand in de Veluwehal ontstond. POLITIE OEGANDA VERBRANDT MENSEN LEVEND Foto vijfprominente deelnemers aan hetcongresin Oslo. Van links tiaar rechts: de Engelse eerste minister James Callaghan. de Westduitse kanselier Helmuth Schmidt, de Noorse premier Odvar Nordli. de voorzitter van het Duitse vakverbond Heinz Vetter en tenslotte Reiulf Steen, voorzitter van de Noorse socialistische partij De oorzaak van de brand is niet bekend. Daarnaar wordt deze week een groots scheeps onderzoek ingesteld. Tien da gen geleden brandde in Barneveld het cultureel centrum De Biezen van de Mo lukse gemeenschap af. Die brand werd aangestoken door zeven Zuidmolukse Jongeren. Een politiewoordvoerder ver klaarde gisteren dat er geen feiten zijn die op dit moment een conclusie van opnieuw brandstichting rechtvaardi gen. De brand, die tegen zes uur zondagmor gen door een van de omwonenden werd ontdekt, is ont-staan in de nok van het gebouw In het Veluwehal-complex. dat vyf jaar geleden door prins Claus werd geopend, waren ondergebracht een sporthal, cultureel centrum, restaurant en zwembad, kegel- en schietbanen. De Veluwehal werd intensief gebruikt Overdag door scholen, 's avonds door verenigingen, terwijl er ook veel lande- Bij het overtrekken van een wer velstorm zijn vrijdag in Bangladesj zeker meer dan 600 doden gevallen en 1.500 mensen gewond, zo hebben de au toriteiten in Dacca zondag meegedeeld. Duizenden mensen zijn dakloos gewor den. lljke manifestaties en congressen plaatsvonden. De brand werd bestreden door korpsen uit de gemeente Barne veld met assistentie van Amersfoort. Ede. Leusden en Hoevelaken. De gehele dag is men bezig geweest met de nablus- singswerkzaamheden. Meer branden Bij een brand in zijn ouderlijk huis is zondagmorgen de 21-jarige J. M. F. Goossens uit Gilze om het leven geko men. De oorzaak van de branmd is de politie nog onbekend. Dc middeleeuwse kerk van Oude Nie- dorp is zondag na blikseminslag uitge brand. De bliksem sloeg in het dak met houten tongewelf en houten torentje op het schip. Het fraaie eiken interieur was De Italiaanse reder Piero Costa, die twee maanden geleden werd ontvoerd, ts zondag vrijgelaten nadat zijn familie een losgeld van naar verluidt 43 miljoen gulden had betaald Costa's ontvoerders hadden zich bekend ge maakt als leden van de 'rode brigade's', een groep stadsguerilleros die verant woordelijk wordt geacht vooreen reeks bomaanslagen, ontvoeringen en ban kovervallen NAIROBI (UPl/ÜPA) - üc Oegandesc politie heeft afgelopen weckend een onbekend aantal smokkelaars levend verbrand op een eiland in het Vic- toriameer, zo is zondag in de Keniase hoofdstad Nairobi vernomen. Tussen Kenia en Oeganda bestaat vooral de laatste tijd een omvangruke smokkelhandel. De smokkelaars ver voeren. onder meer met snelle boten, koffie en katoen uit Oeganda naar Ke niase havens en brengen le vensmiddelen en andere produkten waaraan in Oeganda tekort bestaat, mee terug. De smokkelaars zouden een politieheli- kopter hebben neergeschoten, die naar hen op jacht was. daarbij werd een agent gedood en twee werden gewond. Maar toen versterkingen waren gearriveerd konden de smokkelaars niet meer ont komen. Ze moesten op de grond gaan liggen en weiden overdekt met in benzine gedrenkte jutezakken, die ver volgens werden aangestoken, aldus deze berichten. AMSTERDAM (ANP) - Premier Den Uyl acht een verlaging van de leeftijdsgrens voor het volwassen minimumloon van 23 naar 18 jaar niet haalbaar. De organi satiesvan werkende jongeren eisen al jaren dat de grens omlaag gaat van 23 naar 18 jaar. maar Den Uyl ziet dat niet zitten. „Verlaging van die grens naar 18 jaar zou scheppen geld gaan kosten Er zijn wel andere zaken waaraan dringender behoefte is", zo zei Den Uyl zaterdag tijdens een praatje rond de haard dat hij thuis in Amsterdam had met tien vertegenwoordigers vanNVV-Jongerencontact Dezeorganisatie van werkende jongeren hield zaterdag een vergadering in het voormalige Marcanti in Amsterdam, waar het beleid van het kabinetDen Uyl van de afgelopen vier jaar werd gewogen en te licht bevonden. Een delegatie van de jongeren wipte even over naar Den Uyls bungalow in Buiten- veldertom de demissionaire premier persoonlijk te laten weten wat hun eisen zyn voor een mogelyk vervolgkabinet Den Uyl Ze overhandigden Den Uyl een eisen pakket alsmede een bos rode potloden die bedoeld was om de noodzaak van 'prog ressief stemmen' te onderstrepen Den Uyl wees erop dat in sommige bedrijven de leeftijdsgrens voor het volwassen minimumloon al op 22 jaar ligt en die grens kan mogelijk later nog iets omlaag, maar niet veel. Niet alleen de iïnancièn spreken daarbij een woordje mee. maar ook zou een drastische verlaging nadelige effecten sorteren voor de jeugdwerk loosheid. „Het effect van het minimumloon op de jeugdwerkloosheid speelt niet zo'n grote rol als vaak wordt gesuggereerd, maar een klein rolletje wel", aldus Den Uyl. HU hield de werkende jongeren voor dat het minimurrUeugdloon dat in 1974 werd ingevoerd nog steeds een omstreden zaak is, met name in werkgeversknngen. Maar ook binnen het kabinet iser destijds veel verzet tegen invoering van dat minimum jeugdloon geweest. „Ik vind het een goede zaak maar als er straks een rechts kabinet zou komen zou dat het minimumjeugdloon weieens helemaal op kunnen blazen", zo waarschuwde hy. Tijdens het bijna een uur durend gesprek gaven de werkende jongeren Den Uyl flink de wind van voren, maar hij bestreed dat zijn kabinet onvoldoende oog zou hebben gehad voor hun problemen. ENQUETE VAN KAMER VAN KOOPHANDEL KEUS TUSSEN DONDERDAG EN VRIJDAG VLISSINGEN - De meeste w mkeliers in het gebied van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland willen graag dat de we kelijkse koopavond op vrijdagax ond valt. Dat blijkt uit een enquête, die de Kamer van Koophandel onder de de- tailisten inhaargebicd heeft gehouden. Alleen de grootwinkelbedrijven in het zelfde gebied zien de koopavond liever op donderdag. De Kamer van Koop handel in Middelburg is half januari begonnen met de verzending van 2700 enquête-formulieren aan de ver schillende winkeliers in midden en Noord-Zeeland. Daarvan zijn er 1541 terugontvangen, ofwel 57 G. In dat laatste cijfer zijn dan niet begrepen de antwoorden van een aantal midden- standsx erenigingen, die namens dc winkeliers in hun plaats hebben ge reageerd. Deze nog meegerekend wordt de response op de cnquele wel op 70 geschat. "Een goed resultaatmeende dc heer J. Touw chef van de afdeling Midden- standswetten bij de Kamer van Koop handel te Middelburg Hij sprak van een'vrij vlotte medewerking die de aan geschreven detallisten hadden verleend, door hun enquête-formulier binnen tien dagen ingevuld terug te zenden De Kamer had bij het enquête formulier een begeleidingsbrief aan de detallisten meegezonden, waarin deze werden at tent gemaakt op de winkelsluitingswet 1976. Deze wet is enige tijd geleden door de Tweede Kamer aangenomen en zal waarschijnlijk per 1 januari 1978 in wer king treden Dc lï et Als hoofdpunten stelt deze wet dat de gemeenteraad verplicht is bij veror dening een avond per week - of don derdag of \njdag- van 18.00 uur tot 21.00 uur als koopavond aan te w ijzen. Bovendien kan de gemeenteraad voor verschillende delen van dc gemeente binnen deze keuzemogelijkheid ver schillende avonden aanwijzen, maar voor dit laatste moeten naar de mening van de Kamer duidelijke motieven zijn- Op grond van de nieuwe wet mogen de winkels maximaal 52 uur per week opengesteld zpn. inclusief de koop avond. De ondernemer wordt verder verplicht bij tedere publieksmgang van zijn winkel de opemngstyden aan te geven op een door de gemeente ge- Slot zie pagina 5 kolom 5) MONTREAL (AFP) - Volgens de hele Canadese pers heeft premier Pierre E. Trudeau van Canada zijn vrouw een dag of veertien geleden een blauw oog geslagen. Dit gebeurde tydens een woorden wisseling toen de 57-jarige eerste mi nister van zyn 28-jarige vrouw een verklaring vroeg voor haar onort hodoxe gedrag in New York, waar zy impulsieve uitlatingen had gedaan over het officiële leven ln Ottawa Het zou mevrouw Trudeau zelf zyn geweest die over de echtelijke ruzie heeft verteld aan de buitenwereld, met name aan „vyf parlementaire verslaggevers, twee ministersiêle ambtenaren en een academicus Tijdens de onthulling zette mevrouw Trudeau haar donkere bril af om haar blauwe oog te laten zien. Het kabinet van de eerste minister wordt volgens de Canadese kranten in de grootst mogelyke verlegenheid gebracht wanneer men over het Inci dent inlichtingen vraagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1