PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERDERE STIJGING VAN WERKLOOSHEID Stem eens een vrouw NS zetten plannen voor halte in Souburg voorlopig in de ijskast Vance m Centraal Plan Bureau: voorbarig optimisme BRITTEN NEMEN NIET DEFT, AAN NAVO-RADARPROJECT POTENTIEEL REIZIGERSAANBOD TE GERING Superbenzine cent goedkoper Wanne roeping pagina 9 220e jaargang no. 72 Vrijdag 1 april 1977 (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het optimisme over het verdere verloop van de werkloosheid, ook na de daling van de afgelopen maanden, blijft voorbarig. De verwachting is, dat in de komende maanden van het jaar de werkloosheid nog verder zal toenemen. Dit is het sombere beeld, dat het Centraal Plan Bureau schetst in het don derdag verschenen Centraal Economisch Plan 1977. Volgens het CPB geeft de werkloosheid, op middellange termijn evenmin reden tot optimisme te zien. Teleurstellend verloopt de werkgelegenheid in de in dustrie. „Mogelijk ook neemt, aan de aanbodkant, de vrouwelijke beroepsbe volking veel sterker toe dan eerder werd verwacht. Niettegenstaande alle mee vallers van 1976 kan dan ook worden geconcludeerd dat de problematiek van de volledige c.q. volwaardige werkgele genheid weinig of zelfs niets van zijn scherpte heeft verloren. Het vorig jaar in gang gezette beleid, gericht op creatie van arbeidsplaatsen en beperking van de collectieve lasten stijging, blijft dan ook voor de middel lange termijn onverminderd noodzake lijk", aldus het Centraal Economisch Plan 1977 Positief Toch noemt het plan ook een aantal po sitieve punten. Het overschot op de be talingsbalans wijst op een sterke ex terne positie. De loonstijging zou dit laar beneden de 8 procent kunnen blij ven. De prijsstijging is op zichzelf wel rroot, zwakt eveneens af en komt naar verwachting uit op 6 procent. De wo- lingbouw neemt toe en de investerin gen in het bedrijfsleven laten enig her stel zien. „Anderzijds moet bij een gelijkblijvende of zelfs iets dalende druk van de collec tieve lasten met een omvangrijk finan cieringstekort in de collectieve sfeer worden gerekend", is het weinig verhef fende beeld. Bovendien komt er weinig verbetering in de internationale concur rentiepositie door het hard blijven van de gulden. „Een aantal sectoren van het bedrijfsleven blijft dan ook in een kwetsbare, zo niet zeer kwetsbare posi tie verkeren", aldus het Centraal Eco nomisch Plan. dat met name wijst op de moeilijke positie van de industrie. Gulden Wat de wereldhandel betreft zegt het Centraal Plan Bureau dat de stijging van de produktie in de industriële lan den dit jaar beperkt blijft. ..Met als ge volg dat ook internationaal op een vooralsnog hoog peil van de werkloos heid gerekend moet worden", al wordt er met name in West-Duitsland, de VS cn Japan enige daling geconstateerd. Een probleem waarop wordt, gewezen is de hardheid van onze gulden in het bui tenland. Bij een ongewijzigde koers van de gulden in 1977, kan ten opzichte van 1976 worden gerekend op een waardes tijging van 3 procent bij de invoer en zelfs op 5 procent bij de concurrerende uitvoer. De verwachting voor 1977 voor het midden- en kleinbedrijf kan globaal ge typeerd worden door: enige stijging van de inkomens van zelfstandigen; lichte verbetering van de rendementspositie Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf geeft in een zo juist gereedgekomen rapport, getiteld "Het midden- en kleinbedrijf in 1976 en 1977'. een beeld van de verwachtingen over de gang van zaken bij het midden- en kleinbedrijf in 1977. alsmede een voorlopige realisatie voor het inmiddels verstreken jaar 1976. mede gebaseerd op het vandaag gepubliceerde Centraal Economische Plan 1977 Uit het genoemde EIM-rapport blijkt dat het inkomen van een zelfstandige in het midden- en kleinbedrijf- niet alleen nominaal doch ook reèl - een verbete ring zal vertonen. 'Te gunstig9 Daling zuivere werkloosheid werktijd Hercules in Middelburg wil werktijd- terkorting van 150 van de 232 werk- ïemers dictaat Het CDA gaat niet ln op het dictaat van de progressieven. aldus CHU-frac- leider Kruismga PAGINA 9 vierbaans (Van onze redactie economie).. DEN HAAG - De zuivere werkloosheid is in maart gedaald: met 17.600 tot 201.500 (150.800 mannen en 50.700 vrouwen). Dit blijkt uit de voorlopige cij fers, zoals het ministerie van sociale za ken die voortaan steeds aan het eind van elke maand zal bekendmaken, van het aantal ingeschreven werklozen. De werkloosheidscijfers, zoals die wor den berekend na correctie vanwege sei zoensinvloeden, laten een stijging zien: met 2300 tot 193.400 (1000 mannen en 1300 vrouwen meer). De geregistreerde vraag naar personeel steeg enigszins met 1100 tot 51.400, althans voor seizoen gecorrigeerd. Zonder dit effect steeg de vraag met 3200 tot 45.400. Het totaalbeeld van de economie ziet er iets te gunstig uit, want allerlei takken van industrie zitten er slecht bij en het aandeel van de lonen in het nationaal inkomen blijft te hoog. Dit zei donder dag prof. C. A. van den Beid, directeur centraal Plan Bureau, in een toelich ting op het Centraal Economisch Plan. Weliswaar is er volgens hem enig con junctureel herstel, maar stimulansen om de structuur te verbeteren (het scheppen van arbeidsplaatsen en het beperken van de lastenstijging) blijven noodzakelijk. Gezien de politieke situatie heeft het CPB in zijn prognoses plannen van het (demissionaire) kabinet met een bezuin igend (verlaging wao- uitkeringspercentage) en nivellerend (omzetting kinderaftrek in kinderbijs lagen) karakter niet betrokken. Wat de wao betreft, de invloed daarvan zou voor dit jaar niet groot zijn geweest, over de effecten van het kinderbijslag- aftrekplan kan ook het CPB niets zeg gen. Evenmin is de invloed van het invoeren van de vermogensaanwasdelmg (VAD) ter sprake gebracht in het plan. „De consequenties daarvan zijn moeilijk te overzien", aldus Van den Beid. Het sti muleringsinstrument WIR (wet op de investeringsrekening, die een overheid- simpuls van een miljard geeft) is wel ln aanmerking genomen „Als de WIR eventueel per 1 oktober zou worden in gevoerd. alleen de basispremie, gaat daarvan ook niet veel invloed uit op het totaal", aldus de CPB-directeur De 8 procent investeringsstijging, die in het plan wordt aangenomen, is daarom 'wellicht iets overtrokken' 1978 blanco Over water in 1978 zal gebeuren is niets te zeggen in dit stadium, liet de CPB- directeur weten. Gezien de onzeker heid van de politieke toekomst is er ook geen beleid voordat jaar bekend. Wel is het duidelijk dat er opnieuw een stij ging van de premielasten in het ver schiet ligt: Van den Beid schat die toe neming voorlopig op 2 procent van het nationaal inkomen. Voorwaarde voor een gunstiger ontwikkeling is dat het loonaandeel in het nationaal inkomen na 1977 gaat dalen. Bijzonder zorgelijk is de CPB-directeur over de werkgelegenheid. De daling van de werkgelegenheid in de industrie (vo rig jaar met 4 procent) is groot. Dit jaar en komende jaren ziet hij trouwens weinig stijging op dit gebied ondanks de overheidssteun aan bedrijven, waarvan de effecten moeilijk zijn te schatten Uitbreiding van de werkgelegenheid zal voornamelijk in de dienstensector moe ten worden gezocht Enige meevaller is de betere gang van zaken in de bouw Gezien de programma's is de daling van vorige jaren er nu wel uit voor de ko mende Jaren. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse vereniging voor vrouwenbelangen, vrouwenarbeid en gelijk staatsburgerschap is donderdag begonnen met de actie Stem eens op een vrouw' in het Tweede Kamergebouw te Den Haag kreeg kamervoorzitter Vondeling van een deputatie een affiche waarmee bekendheid aan de actie gegeven wordt. De actie toil bereiken, dat bij de komende Tweede Kamervenezingen op 25 mei, zoveel mogelijk voorkeurstemmen op een vrouwelijke kandidaat worden uitgebracht. „De politiek is met alleen een mannenzaak", aldus vrouwenbelangen. „Nederland heeft de vrouw ook nodig voor de huishouding van de staat". Niets meer en niets minder §In dit land is deze week een actie gestart onder het vriendelijke motto 'Stem eens op een vrouw", een activiteit die de organisatrices nodig vinden omdat 'vrouw en poli tiek' hier nog altijd moeilijk zijn samen te brengen. Deze week hielden Zeeuwse vrouwenorganisaties in Goes een poli tieke avond en daar bleek dat de poli tieke partijen slechts één vrouw hadden afgevaardigd: Nel Barendregt van de PvdA. Tijdens zo'n bijeenkomst is er overigens alle reden om zich voortdurend te vragen waarom toch po litieke partijen zo weinig vrouwen op hun kandidatenlijsten zetten. Vrouwen weten in de politiek even goed van wan ten als mannen, zo kwam ook weer in Goes vast- te staan. Er werd over het al gemeen raak en soms ook geladen ge discussieerd en menig deelneemster aan het debat leverde een geharnast be toog. Vrouwen treden echter in dergelijke vergaderingen dikwijls feller op dan mannen, althans dat is onze in druk. Onlangs waren we in het Haagse bij een discussie, waaraan voornamelijk vrouwen deelnamen die duidelijk lieten merken het met elkaar hartelijk oneens te wezen. Na afloop vroegen we meteen lichte verwondering aan een der deel neemsters - een oud-kamerlid, fervent voorvechtster van vrouwenbelangen waarom toch het debat met zoveel hef tigheid was gevoerd. „Dat hebben alle minderheidsgroepen." zei ze. „Als er nog eens werkelijk gelijkheid tussen man en vrouw in de politiek komt. dan verdwijnt die extra-heftigheid automa tisch." He, fiantlijn i Van onze correspondent) BRUSSEL - Met teleurstelling is in Brusselse NAVO-kringen gereageerd op het besluit van de Britse regering een eigen vliegend radar- en controle systeem (NIMROD) in te voeren en niet deel te nemen aan het Amerikaanse AWACS-project, waaraan de andere NAVO-landen wel hun medewerking hebben toegezegd. Het Britse besluit door te gaan met NIMROD betekent een klap voor de standaardisatie van de NAVO- bewapening, waarvan het belang her haaldelijk door alle NAVO-landen is onderschreven, zo wordt in Brussel ge zegd. Gevreesd wordt dat de invoering van AWACS wordt vertraagd omdat nieuw overleg nodig is over het project en over de financiering. AWACS - Airborne Waming and Con trol System - omvatte de aanschaf van afstoten proces Maandag be Blancummer PAGINA 19 wild WASHINGTON (UPI/Reuter)- De Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie hebben donderdag laten weten dat zij blijven streven naar een tweede akkoord tot beperking van de strategische bewapening (SALT), ondanks het mislukken van de besprekingen die minister Cyrus Vance in Moskou over dit onderwerp heeft gevoerd. De Russische minister van buitenlandse zaken. Andrei Gromyko. verklaarde op een van zijn zeldzame persconferenties „Wij zijn allen voor stander van een nieuwe Russisch-Amenkaanse overeenkomst inzake beperking van de stra tegische bewapening. Die zou stroken met de belangen van zowel de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten als van andere landen". Intussen verzekerde zijn Amerikaanse collega Vance in Bonn, dat president Carter 'zeer ongaarne' de bewapeningswedloop zou willen versnellen, nu het overleg in Moskou geen resultaat heeft opgeleverd. Volgens hem hadden de Russen zijn 'zeer billijke pakket' voorstellen verworpen, waarna dc Amerikanen een Russisch tegenvoorstel van de hand wezen. Foto Donderdagmiddag deed minister Vance tri verslag over de doorhem gevoerde besprekingen aan de Westduitse bondskanselier Schmidt tl i 27 Boeing-707-vliegtuigen. Uitgerust met speciaal ontwikkelde radarappa- ratuur kunnen deze toestellen, die hun gegevens doorgeven aan grondcontro- lestations, 400 kilometer verder over de grens kijken dan tot nu toe het geval was. De aanschaf werd begroot op een kleine zes miljard gulden, waarvan circa 120 miljoen gulden voor rekening van Nederland zou komen. Nu de Britten, die in AWACS 18 procent van de kosten was toebedacht, verder gaan met hun NIMROD-systeem - 11 Cornet-vliegtuigen met radar - moet het AWACS-project worden herzien Kan het worden gecombineerd met het En gelse systeem, dan zijn minder vliegtui gen nodig. Ook het financieringsschema moet uiteraard gewijzigd worden. Ge vreesd wordt dat verder uitstel uiteinde lijk tot afstel kan leidenVooral in Duits land groeit het verzet tegen AWACS, dat te duur wordt geacht in vergelijking tot zfin militaire waarde De Britse minister van defensie. Fred Mulley. wees donderdag in het Britse lagerhuis op de voordelen voor de werkgelegenheid die de keuze van de NIMROD heeft via Engelse vliegtui gindustrie. Een rechtbank in Münchcn heeft donderdag de 26-jarige Tsjechoslowaak Rudolf Becvar tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het kapen van een IIjoesjin-18 met 10" inzittenden die een bin nenlandse vlucht in Tsjechoslowakije maakte. Op bevel van Becvar is het toe stel toen in West-Duitsland geland. Heddy Lester, de Nederlandse vertegen woordigster op liet songlesiival. wacnt maar rustig ai radio- en televisiepro gramma's: strips. pest 'REALISERING HALTE KAN NOG JAREN DUREN' VLISS1NGEN - De plannen van de Ne derlandse Spoorwegen voor de bouw van een stopplaats in Souburg zijn voorlopig van dc baan. De NS verwach ten niet dat een halte in Souburg op korte termijn zal kunnen worden ver wezenlijkt. Hoewel het oorspronkelijk dc bedoeling was dat Souburg al dit jaar, met het ingaan van de zomerdien stregeling. zou kunnen beschikken over een 'eigen' halte, zijn de Spoorwe gen daarover thans aanzicnlijkmecr terughoudend.. Een woordvoerder van NS: 'We hebben de plannen voor die halte voorlopig nog maar even in dc ijskast gezet'. Volgens de woordvoerder van NS kan het nog wel enkele jaren duren voor Souburc een eigen station rijk zal zijn. Dat station zou een zogenaamde voorstadshalte worden, wat neerkomt op de bouw van een eenvoudige ruimte waarin plaatsbewijzen worden verkoch ten wachtruimte voor passagiers aan wezig is en twee perrons De Ne derlandse Spoorwegen verwachten dat de halte voorlopig onvoldoende reizigers zal trekken NS 'Vooral aan de westkant van Souburg zijn er volgens ons nog te weinig potentiële reizigers. Pas als daar meer mensen zullen wonen, wordt een halte voor ons interessant'. De Nederlandse Spoorwegen menen dat ook de Souburgse brug een belan grijke hindernis voor liet nieuwe slation zal betekenen. 'Veel van de po tentiële reizigers voor de nieuwe voorstadshalte komen uit West- Souburgen Westerzichten moeten over die brug naar het station. Hel is niet bepaald bevorderlijk voor het image van het openbaar vervoer als de trein naar Middelburg net vertrekt als die brug open is. Daarom wilden wij de ga rantie van rijkswaterstaat dat minstens tien minuten voor het vertrek van een trein naar Middelburg vanaf de nieuwe halte die brug dicht zou zijn voor de scheepvaart. Rijkswaterstaat staat niet al te positief tegenover deze wens. Maar wij menen dat het voor reizigers beslist niet plezierig is als ze voor zo'n brug slaan en hun trein aan de overkant zien vertrekken'. Paar jaar 'Het kan dan ook zekernogeen paarjaar duren voor de voorstadshalte in Souburg een feit ls besloot de NS- woordvoerder Ir. G. C. Streefkerk, hoofd van het arrondissement Vlissingen van rijkswaterstaat, beves tigde desgevraagd dat t»ij de verkeers afwikkeling rond de Souburgse brug het scheepvaartverkeer inderdaad vooraang geniet. 'Maar dat is een voor waarde die minister Westerterp indertijd heeft gesteld toen de Souburgse brug niet hoefde te worden ingeleverd Het scheepvaartverkeer heeft toen prioriteit verkregen en dat is nog steeds zo. We hebben hierover met de Spoorwegen wel eens een bespreking gehad, maar toen is het bij mij met zo overgekomen dat de Spoorwegen de ga rantie stelden dat de brug voor de scheepvaart dicht zou gaan als de treinenloop dat vroeg', aldus ir. Streef kerk. De heer Streefkerk merkte verder op dat bij het handhaven van de Souburgse brug indertijd is afgesproken dat met de door de scheePvaart in het Kanaal door Walcheren veroorzaakte hinder genoegen zou worden genomen Nieuw Burgemeester drs. Th. J Westerhout van Vlissingen deelde don derdagmiddag desgevraagd mee nog niet op de hoogte te zijn van het stand punt van NS. 'Dat is nieuw voor mij We hebben wel gesproken met de Spoorwe gen over het treffen van regelingen voor dehalfhoge brug. maar daar zijn de plannen voor de halte toen busten- gehouden. Er komt, overigens nog een bespreking met de Spoorwegen over die halte, dus dan zullen we daar het stand punt van de Spoorwegen wel vernemen aldus de heer Westerhout Let kan best zijn dat ditoud-kamerlid gelijk heeft. In ieder geval hebben politiek-geïnteresseeide vrouwen alle reden om heftig uit te vallen over het langzame tempo waarmee de vrouw met name in de landspolitiek wordt op genomen. De man nenmaatschappij kan blijkbaar maar moeilijk wennen aan de vrouw in de poli tiek, terwijl daar toch al vele tientallen jaren over wordt gesproken Een befaamd emancipatie-debat' in de tweede kamer ging destijds over het arbeidsverbod voor de gehuwde vrouw, een discussie die in het bijzonder was gericht op de gehuwde ambtenares. Vrouwelijke par lementariërs slaagden er met veel moeite in een motie aangenomen te krijgen, waarin de kamer als haar oor deel uitsprak dat "hetnietop de weg van de staat ligt om de arbeid van de ge huwde vrouw te verbieden'. Dat was in september 1955 en vergde tegen de mannen een harde strijd, waarin de vrouwen uit alle partijen zich verenig den. FTeule Wttewaall van Stoetwegen, die in haar herinneringen - enige jaren geleden verschenen - deze gebeurtenis beschrijft, vertelt dat zij na de bewuste debatten 'bek-af was en dat zij vooral teleurgesteld was 'door het onbegrip van mijn fractiegenoten.' Sindsdien is er een nieuwe generatie van zowel politici als kiezers aangetreden, maar nog altijd blijkt het nodi g om acties te voeren voor een groter aandeel van de vrouw in het openbare leven. Vandaar 'Stem eens op een vrouw.' J. ijdens de Goese bijeenkomst deze week werd de voorzitter van de SGP- statenfractie Maljaars aangevallen omdat zijn partij aan de vrouw in de po litiek geen plaats toekent Maljaars bleef er nogal rustig onder en zette in grote gemoedsrust de voor hem geldende principiële gronden van deze houding uiteen. Hij voegde erechteraan toe dat bij de propaganda van zijn partij weinig aandacht aan dit punt wordt ge schonken. Kennelijk begrijpt men ook in de SGP dat op dit stuk van zaken allerlei ontwikkelingen met zijn terug te draaien, sterker nog dat deze ontwikke lingen steeds verder zullen gaan. In En geland was het na het puriteinse bewind van Cromwell zelfs verboden dat vrouwen een rol op het toneel speelden, dat was slechts aan mannen voorbe houden. Dit voorschrift gaf soms echter aanleiding tot vreemde situaties. Toen bijvoorbeeld Karei n kort na zijn terug keer uit de verbanning een voorstelling van Hamlet bezocht, verontschuldigde een der acteurs zich tegenover de hoge gast omdat de koningin uit het stuk niet goed geschoren was.' Dergelijke opmerkingen hoeven in de Nederlandse politiek niet meer te worden gemaakt, maar wel zijn de rollen van de man en de vrouw op het politieke toneel nog altijd ongelijk verdeeld en er valt nog veel te veranderen. Een Amerikaanse voor vechtster van vrouwenbelangen zei het in de vorige eeuw zo. „Het gaat om de rechten van de man en niets meer, het gaat om de rechten van de vrouw en niets minder." En daarom houden Ne derlandse vrouwen thans de kiezers voor 'Stem eens op een vrouw.' Waarom ook niet? DEN HAAG (ANP) - De maximumprijs van een liter superbenzine gaat met in gang van vrijdag. 1 april één cent oro- laai: Een liter super gaat dan maximaal 1,086 kosten. De prijs van gewone benzine blijft ongewijzigd. Dit heeft het ministerie van eco nomische zaken donderdagmiddag meegedeeld. Volgens het ministerie ls de Verlaging het gevolg van de ont wikkelingen van de internationale marktnotering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1