PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DODEN NAAR SCHIPHOL Kabinet terug Demissionair kabinet neemt geen besluit over pijlerdam en vaste oeververbinding LAATSTE WOORDE Voice-recorders worden in VS beluisterd BREZJNEV VERWIERP VOORSTEL CARTER •>sn- MELKPRIJS OMHOOG IN PERIODE TOT VERKIEZINGEN IN MEI Beeldkrant pagina 17 Hebt u milieuklachten? Bel dan 01100-14444 (voor de Bevelanden, Schouwen-Duiveland en Walcheren) of provincie zeeland q1150-4444. (voor Zeeuwsch-Vlaanderen). MADRID (DPAl - De Spaanse dagbladen 'Ya' en 'ABC' brach ten woensdag loat zij noemden, de tekst zoals die staat op de toonbanden van de verkeerstoren van Santa Cruz op Tenerife met de gesprekken tussen de toren en de verongelukte jumbo jets van KLM en Panam. De laatste zinnen van die gesprekken waren als volgt: KLM: „Wij zijn gereed voor de start". Verkeerstoren: Blijft u op uw positie - Panam, heeft u de startbaan verlaten?". Panam: „Neen". Verkeerstoren: „Verlaat u hem en deel mee als de baan vrij is". Op dat moment moet, volgens de luchthavendirectie, de KLM-machine zonder uiteindelijke startpermissie zijn ge start. Lange rijen doodkisten op het vliegveld (Van onze verslaggevers) TENERIFE-AMSTELVEEN - De stoffelijke overschotten van de zondag bij de vliegramp op Tene rife omgekomen passagiers van de KLM-Boeing De Rijn zullen vrijdagnacht in Nederland arrive ren. Op Schiphol is een hangar als rouwcentrum ingericht, waar de lijken zullen worden opgeb aard. 220e jaargang no. 71 Donderdag 31 maart 1977 Omdat het vliegveld Los Rodeos maar gedeeltelijk voor het vliegverkeer is opengesteld, worden de stoffelijke res ten per boot van Tenerife naar Las Pal- mas overgebracht. Vandaar verzorgt een KLM-toestel het transport naar Schiphol. Het is tot nog toe niet gelukt alle 248 Nederlandse slachtoffers te identifice ren. Tussen de wrakstukken van het KLIYÏ-vIiegtuig werd woensdagmorgen nog een lijk aangetroffen. De dossiers met de beschrijving van alle stoffelijke overschotten zijn woensdagavond naar PAGINA 2 dam In april begint, het wegbaggeren van de ringdijken bij de Brouwersdam. PAGINA 3 getuige Een verdwenen getuige- in de moordzaak-Kenncdy is in Amerika dood aangetroffen. PAGINA 7 academie De pedagogische academie in Middel burg hield een politieke dag PAGINA 13 gevangen De Israëlische autoriteiten houden sinds januari een groep terroristen ge vangen na een verijdelde aanslag op een El-Al vliegtuig. PAGINA 15 kampioenschap Het Nederlandse damkampicoschap begon voor Harm Wiersma zonder ver rassingen PAGINA 17 beeldbuis Omroep en pers strijden om de 'beeldbuis-krant' PAGINA 19 eenvoudig Barbara Dickson vindt eenvoudige nummers het best. Radio-en televisie programma's; strip PAGINA 21 kernfusie Weer geen beslissing over een EEG- kemfusie-project. Beurs-önancïèn- Nederland overgevlogen. Op Schiphol zullen die gegevens - verzameld door een team rijkspolitiemensen, Spaanse medische studenten en vier'Neder landse tandartsen - worden vergeleken met de informatie die de nabestaanden aan het crisiscentrum hebben ver strekt. Luitenant J. Oostebroek, die het politieteam leidt, meende dat in enkele gevallen de uiteindelijke identificatie niet plaats zal kunnen vinden. Woensdagavond waren op Tenerife nog niet voldoende loden kisten aanwezig- om de stoffelijke resten van alle slach toffers volgens internationale voor schriften te kunnen vervoeren. De kis ten moeten worden dichtgelast, een karwei dat een half uur vergt. Twee passagiers van de PanAm-Boelng waarmee het KLM-toestel op die fatale zondagmiddag in botsing kwam zijn in de nacht van dinsdag op woensdag over leden. Het totaal aantal doden is nu ge stegen tot 573. Banden Inmiddels heeft een woordvoerder van het Spaanse ministerie van luchtvaart woensdag bevestigd dat de vliegramp op Tenerife te wijten is aan de KLM. Gezagvoerder Veldhuyzen van Zanten heeft, zo is uit de woensdag aan de Amerikaanse en Nederlandse onder zoekscommissies vrijgegeven geluids- t Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Hetps uitgesloten dat het huidige demissicmaire kabinet nog be slissingen kan nemen ever de Ooster- schelde (omvang doolstroomopening pijlerdam) en de Westerschelde (vaste oeververbinding). Deze verwachting heeft in politiek Den Haag definitief postgevat na het debat van woensdag middag naar aanleiding van de jongste regeringsverklaring van de demissio naire minister-president Den Uyl. De behandeling door de tweede kamer van het andere Zeeuwse potje op het nu vrijwel gedoofde Haagse vuur hoort nog wel tot de mogelijkheden. Dat is de intrekking van de Wet van 1870 op de calamitcuze polders. Vanmiddag - donderdag - wordt daarover tijdens de regering van de parlementaire werk zaamheden een besluit genomen. Tot banden van de verkeerstoren vastges teld, de start ingezet zonder de uitein delijke toestemming van de toren te hebben ontvangen. Zoals wij gisteren reeds meldden is echter uit de band niet op te maken wat de reactie van de ver keerstoren was nadat de KLM- gezagvoerder zijn start aankondigde. Zowel de Nederlandse als de Ameri kaanse delegatie op Los Rodeos hebben de Spaanse autoriteiten verzocht de verkeersleiders van het vliegveld te mo gen ondervragen. Er zijn na het beluis teren van de banden nog verschillende vragen opengebleven: waren de op drachten van de verkeerstoren duidelijk genoeg, was er sprake van verkeerde ge volgtrekkingen bij de bemanningen van de beide toestellen en had het PanAm- toestel de startbaan moeten verlaten bij de derde afslag (of diende dat pas bij de vierde en laatste verbinding van start- naar taxibaan te gebeuren. Amerikaanse gezagvoerder Victor Grubs verklaarde woensdag voor zijn vertrek naar Amerika zich niet schuldig te achten aan de botsing. „Ik heb alle bevelen van de verkeerstoren correct uitgevoerd", aldus Grubs. Volgens Spaanse employés van de luchthaven echter zou Grubs opdracht hebben ge kregen via de derde verbindingsbaan (Charlie Three) de startbaan te verlaten zodat die baan vrij zou zijn voor de start de verkiezingen op 25 mei resten de tweede kamer nog zeven vergaderda- gen. Als het kabinet Den Uyl-Van Agt niet over de grondpolitiek was gestruikeld, dan zouden waarschijnlijk nog voor de verkiezingen regeringsbesluiten zijn genomen over de grootte van de door- stroomopening in de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde en over de aanleg van de vaste oeververbinding tussen Kruiningen en Perkpolder, Voor de voortgang van de werkzaamhe den in de Oosterschelde zal het uitstel geen gevolgen hoeven te hebben. De be slissing zal uiterlijk in het vooijaar van 1978 moeten worden genomen om het tijdschema niet gevoelig in de wai te brengen. De besluitvorming houdt technisch gesproken alleen verband met het tijdstip waarop de schuiven van het KLM-toesteL Een veronderstel ling is dat de verkeersleiding' die op dracht niet duidelijk genoeg heeft ver strekt. bijvoorbeeld door niet de term Charlie Three te gebruiken, waardoor de Amerikaanse jumbo op de startbaan doortaxiede naar de volgende afslag. Van Amerikaanse zijde is gesteld dat gezagvoerder Grubs terecht doorreed RIJSWIJK (Z.H.) - De minimum prijs voor verpakte volle melk gaat binnen kort met een cent omhoog tot een gul den per liter. Het bestuur van het pro- duktschap voor zuivel heeft woensdag lot deze verhoging besloten. De verordening moet nu. voordat zij in kan gaan. nog ministeriële goedkeuring krijgen. tussen de pijlers moeten worden be steld. De pijlers kunnen toch wel wor den geplaatst. In Den Haag wordt echter ook ernstig rekening gehouden met de mogelijk heid dat de laatste belangrijke beslis sing over de Oosterschelde deel uit maakt van de afspraken die de coalitie partners na de verkiezingen zullen ma ken by de formatie van het nieuwe ka binet Van de voorspelling van minister Westerterp i verkeer en waterstaat) dat de regering in maart of april over de doorslroomopening besluit, zal door de huidige problemen niets terecht kun nen komen. Hooguit bestaat de kans dat men op het ministerie van verkeer en waterstaat besluit het rapport van de ambtelijke studiegroep over het gat in de pijlerdam met het advies van de raad van de waterstaat openbaar te maken. naar de laatste afslag omdat zijn toe stel een te scherpe bocht had moeten maken bij het benutten van 'Charlie Three'. De Amerikanen hebben tot nog toe slechts de handelwijze van de PanAm-gezagvoerder becommenta rieerd, maar onthouden zich van elke suggestie over de directe oorzaak van de ramp. Pan American wil vooral meer weten over het zicht tijdens de botsing, dat circa 300 meter zou hebben bedragen - de minimaal toegestane afstand. Een moeilijkheid hierbij is dat de Spaanse verkeersleiders die hierover uitsluitsel moeten geven, onder militair gezag staan, anders dan in de meeste andere Europese landen en de VS zelf. Voice-recorders De voice-recorders uit de cockpits van de beide toestellen, waarop alle gc- Slot zie pagina 3 kolom 5 Dit rapport is reeds in deze krant ver schenen. Op dit moment ligt bij de demissionaire bewindsman van verkeer en waterstaat het advies van de interdepartementale werkgroep om de tussenoplossing (14.000 vierkante meter) te kiezen op grond van financiële en politieke motie ven. Zonder deze overwegingen zou de grootste opening (20.000 vierkante me ter). die tevens het grootste gemiddelde getij verschil bij Yerseke garandeert, de voorkeur verdienen. De raad van de wa terstaat is bezig met de formulering van zijn advies over het studieresultaat van de werkgroep, bestaande uit vertegen woordigers van de betrokken departe menten Oeververbinding Ook de beslissing over de aanleg van de i Van ome correspondent i MOSKOU - Sowjet-parti jleider Leonid Brezjnjev heeft persoonlijk Washing- tons minister van buitenlandse zaken Vance meegedeeld, dat de nieuwe Ame rikaanse strategische (SALT-) voor stellen voor de Sowjet-leiding onaan vaardbaar waren. Brezjnjev verscheen tijdens de laatste ronde van de Russisch-Amerikaanse onderhande lingen om dit mee te delen aan Vance, die vandaag naar Bonn vertrekt. Vance had eerder aangeboden eventueel lan ger in de Russische hoofdstad te blij ven, als dit nuttig zou blijken voor een vruchtbaar resultaat van de onder handelingen. Minister Vance was naar Moskou ge komen met SALT-voorstellen die afwij ken van de plannen van ex-president Ford en oud-minister van buitenlandse zaken Kissinger. Een van de belangrijke verschillen is. dat de nieuwe Ameri kaanse regering geen bevriezing wil van de Amerikaanse en Russische kemwa- penarsenalen, maar streeft naar een forse vermindering daarvan. Aangezien hierover uitgebreid onderhandeld zal moeten worden, stelt Washington voor om intussen het Wladiwostok-akkoord van 1974 te ratificeren en in wprking te laten treden, omdat in oktober van dit jaar het eerste SALT-verdrag (van 1972) afloopt. De Amerikaanse regering wil bij een voorlopige inwerkingtreding van het Wladiwostok-akkoord de Amerikaanse Cruise- raket uitsluiten. Partijleider Brezjnjev deelde Vance mee. dat het volgens de Sowjet-lediding hier ging om een onevenwichtig voorstel. Dien tengevolge werd het Amerikaanse voorstel afgewezen. Als tegenvoorstel stelde Brezjnjev voor. het Wladiwostok-akkoord in zijn oor spronkelijke vorm in werking te laten treden. Minister Vance verklaarde gisterena vond teleurgesteld te zijn over het feit dat er geen vooruitgang geboekt was op het belangrijktste terrein, dat van de strategische (SALT-) dialoog tussen beide supermogendheden. Hij ver klaarde echter met zijn Russische col lega besloten te hebben om in mei. "er gens in Europa' de SALT-discussie en de besprekingen over het midden- Oosten voort te zetten. President Carter heeft woensdagavond tegenover een groep congresleden in het Witte Huis de door minister Vance ge voerde besprekingen nuttig genoemd, ondanks het afwijzen van de Ameri kaanse voorstellen door de Russen. vaste oeververbinding over en onder dc Westerschelde kan een onderwerp zijn waarover bij de formatie van een nieuw kabinet afspraken worden ge maakt. Uit de keren dat de tweede ka mer met de uitvoering van dit karwei adhesie heeft betuigd, wordt opge maakt dat deze beslissing allerminst onoverkomelijke tegenstellingen zal oproepen. De laatste duidelijke uitspraak van de heer Westerterp over de stand van za ken met deze vaste verbinding werd gemaakt tijdens een geïmproviseerde persconferentie na het bezoek van ge deputeerde staten van Zeeland aan zijn ministerie in Den Haag. De bewinds man bevestigde desgevraagd, dat hij er zijn best voor zou doen het ondenverp Slot zie pagina-9 kolom 6) Geannexeerde medestrijder VttO Beethoven is dit jaar in 0°slrDuitslanci de Duitse Democratische Republiek - jg-gM alsnog tot communist ver- klaard. In dit opzicht staan ideologen-aan-de-macht voot niets. Als het hun zo uitkomt roepen ze op tot boekverbrandingen, gooien ze auteurs in de gevangenis of in een zenu- winrichtingofzezetten hen hetland uit Soms heeft dat op langere termijn ironi sche effecten, want de geschiedenis be schikt over een langere adem dan de ideologen van het korte zicht, zoals bij voorbeeld de historie van het derde rijk leert. In datduizendj arig rijk van Hitier - met pijn en moeite haalde het de tien jaar - durfde men in de beginjaren met het oog op de wereldopinie niet iedere schrijver in een concentratiekamp te stoppen en daarom kregen sommigen de gelegenheid om naar het buitenland te trekken. Tot hen behoorden linkse fi guren als Marcuse en Adomo. weten schapsmensen die in de Verenigde Sta ten belangrijke leerstoelen kregen en in alle vrijheid daar hun theorieën verder •konden ontwikkelen. Hun opvattingen kwamen na de oorlog terug in Duitsland en beïnvloedden er in sterke mate de jonge studentengeneratie, waardoor aan de universiteiten onrust en rellen ontstonden. De extreemste uitloper van dit studentenverzet was de Bader- Meinhoffgruppe, die voor de Westduitse overheid tot een soort trauma werd. Zo was de cirkel gesloten', de figuren die Hitier het land uit had gewezen, repa trieerden in hun denkbeelden en had den aldus een heftiger en groter invloed op het Duitse geestesleven dan de nazi-kliek zelf. In communistische regiems poogt men de geschiedenis naar eigen hand te zet ten. Historische feiten en invloeden worden naar de behoeften van het mo ment weggeredeneerd, doodgezwegen of in de schijnwer pers gezet. Ludwig von Beethoven be hoort op dit ogen blik tot de laatste categorie Nog slechts drie jaar geleden bestempelden de ideologen van China hem tot een bourgeois-componist en derhalve niet waardig om in dit Aziatische land van de revolutie te worden gespeeld. Hij was duidelijk een kapitalistenknecht. Maar in de DDR denkt men daar anders oven bij nadere bestudering van zowel de ge schiedenis als het werk van deze com ponist is daar duidelijk geworden dat eigenlijk gesproken zou moeten worden over 'kameraad Ludwig*. De negende symfonie bijvoorbeeld is een werk met een duidelijk links-politieke inslag, zo blijkt uit 'neueste Forschungsergeb- nisse der marxistischen Musikwissen- schaft'. de nieuwste onderzoeksresulta ten van de marxistische muziekweten schap. Er was de afgelopen maand alle reden om daarop te wijzen, want zater dag" was het honderd vijftig jaar geleden dat Beethoven werd geboren. Weliswaar speelde zich die gebeurtenis af in Bonn, dat centrum van de huidige reactie, maar die stad heeit haar rechten ver speeld. zo liet premier Willy Stoph van de DDR weten. Hij wees er op dat in Bonn de 'ideeën van het humanisme niets betekenen, daarentegen het onge breidelde winststreven alles.' Vandaar dat Oost-Duitsland de grote componist alsnog heeft geannexeerd. Blijkbaar wordt elders ook enige zending bedre ven. wantin Peking is bekend geworden dat de ban op Beethovens muziek niet meer zo absoluut hoeft te worden geno men. Twee delen uit de vijfde symfonie zijn daar vorige maand uitgevoerd tij dens een concert, dat door radio en tv werd uitgezonden. J_7ergelijke manipulaties van kenne lijk verbeten ideologen - Beethoven nie tes, Beethoven welles - duiden op een krampachtigheid, waarvan de muziek zelf zich niets aantrekt Waarom laat men niet een ieder de vrijheid om naar Beethoven te luisteren zoals hem of haar dat goeddunkt? Waarom ver plichte bijgedachten? 'Hij schetste in zijn muziek de maatschappij van de toekomst, vrij van uitbuiting en onder drukking, de maatschappij zoals die nu onder net socialisme tot stand is geko men'. aldus premier Willy Stoph. Maar mag men Beethoven dan niet 'gewoon' mooi winden? De Amerikaanse roman figuur Lanny Budd, hoofdpersoon uit een destijds veelgelezen romanreeks van Upton Sinclair, had de gewoonte om woorden te maken op thema's van bekende muziekwerken. Luisterend naar Beethovens vioolconcert, gespeeld tijdens een concert in Parijs in he t begin van de Hitlertijd door Lanny's vriend, de joodse violist Hansi Robin, bedenkt hij dat deze muziek zal blijven klinken in de harten der mensen ondanks we reldveroveraars en dictators. En als het laatste deel van het concert weer klinkt, vormen de woorden zich bij hem als vanzelf: 'O kom. wees vrolijk, o kom wees blijde, kom nu en dans, ja dans met mij.' Zou men in Oost-Duitsland wel zo onbezorgd met deze woorden mogen omspringen? Of zou er een ideologisch- verantwoorde Invuloefening nodig zijn? In ieder geval zal Beethoven zelf er niet lastig over doen. Wat dat betreft is een geannexeerde medestrijder, die hon derdvijftig jaar geleden werd geboren, heel wat makkelijker te hanteren dan actuele kunstenaars. Wolfgang Bier- mann bijvoorbeeld. De staatssecretaris van onderwijs, drs. K. de Jong. heeft woensdag bekend gemaakt dat zijn ministerie 4.5 miljoen gulden extra beschikbaar wil steUen voor het dagondenuijs voor volwasse nen. MAN VERMOORD IN UTRECHT UTRECHT - Door ongerust geworden familieleden gewaarschuwde politieman nen hebben woensdagmorgen tegen twaalf uur de 43-jarige A. M. Maarschalker- weerd vermoord in zijn woning te Utrecht aangetroffen. De man was op brute wijze om het leven gebracht. Het lichaam vertoonde een groot aantal door stom pen en slagen veroorzaakte verwondingen. Enkele ribben waren gebroken. Dr. Zeldenrust. die gistermiddag sectie op het stoffelijk overschot verrichtte, meent dat het slachtoffer door wurging om het leven is gebracht. Volgens dr Zeldenrust is de moord het afgelopen weekeinde gepleegd. De politie heeft de indruk, dat de woning van het slachtoffer is doorzocht op geld. Den Uyl tijdens het kamerdebat. 'Van ome parlementaire redactiei DEN HAAG - Het demissionaire kabinet-Den Uyl zal in de komende weken tot de verkiezingen een grote terughoudendheid in acht nemen bij het nemen van beslis singen. Mocht om dringende redenen toch over politiek controversiële zaken een besluit genomen moeten worden, dan zal het kabinet eerst overleg plegen met de tweede kamer. Dat heeft minister-president Den Uyl woensdag in de kamer laten weten. De ontbinding van de tweede kamer zal plaatsvinden op woensdag 8 juni. waarna op diezelfde dag de op 25 mei nieuw verkozen kamer in functie zal treden. Vrijwel alle woordvoerders uit de kamer waren het eens met deze besluiten. Ook had men nauwelijks moeite met het feit dat een demissionair kabinet de tweede kamer voor ontbinding voordraagt, al erkende men het ongebruikelijke daarvan. Alleen de heren Drees <ds'70) en Terlouw id'66) uitten enige kritiek. Drees vond dat er beter een rompkabinet had kunnen komen, een beperkt, niet- demissionair kabinet met een volledige taak en bevoegdheid. Volgens de premier zou een dergelijk kabinet in het zicht van de verkiezingen echter nauwelijks iets van een eigen beleid kunnen voeren, nog afgezien van de vraag of zo'n kabinet wel vóór de 25e mei gevormd zou kunnen worden. Teriouw zag meer staatsrechtelijke problemen, omdat de tweede kamer een de missionair kabinet immers niet naar huis kan sturen. Dat laatste gaf Den Uyl toe. maarhij vond de situatie uitzonderlijk genoeg - crisis twee maanden voor de verkiezingen - om toch tot ontbinding over te gaan. Benoem ngen De tweede kamer zal vanmiddag gaan praten over de vraag welke zaken in de resterende zeven vergaderdagen tot de verkiezingen nog behandeld kunnen wor den. WD-fraetie!eider Wiegel benadrukte dat daarbij geen echt belangrijke, poli tieke zaken meer aan bod mogen komen. Den Uyl was het daar niet helemaal mee eens. Volgens hem is de moderne formule ring dat het kabinet 'alles moet verrichten wat het kabinet in het belang van de samenleving noodzakelijk acht'. Den Uyl wilde dat ruimer interpreteren dan alleen lopende zaken. Het kabinet liet de tweede kamer woensdag per brief weten welke spoedeisende zaken volgens de regering nog wel voor de verkiezingen afgehandeld worden. Het gaat daarbij onder meer om de wet betreffende de studentenstops (wellicht don derdag nog in de kamer), de veranderingen in de vakantiegelduitkeringcn voor aow-, aww- en aaw-ontvangers, de wet uitkering vervolgingsslachtoffers, de wet verontreiniging oppervlaktewateren en de wet betreffende de uitbreiding van de visserijzone tot 200 mijl. WAARSCHIJNLIJK WEL BEHANDELING WET 1870 CALAMITEUZE POLDERS j fjantlijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1