Frans H. volstrekt ongeschikt voor functie van hoofdverpleger VOEDSELVERGIFTIGING AAN BOORD KLM-TOESTEL Terroristen al maanden in Israëlische gevangenschap Gitta Stam wacht op vervangend hoornvlies Huwelijk Charles en Marie-Astrid SUPERREINIGER ADSPIRANT-KAPERS WORDEN BERECHT GETUIGEN: „LIEFMAAR ONMACHTIG iPZC/t SLACHTOFFER CONTACTLENZEN Wettelijke regeling onderzoek erfelijkheid Zestien passagiers in ziekenhuis Slachtoffer drama Borger overleden OUDERS ZOCHTEN HUN KINDEREN AL LANGER DAN EEN JAAR Maakt de voogaarsschoonmaak makkeli|ker Ideaal voot vloeten entegels Schilderwerk, p'afonds en behang weer vooriaarfrts Reinigt f werkkleding grondig Z'??. Plantaardig, reukloos. miiieuvnendeii|k Ook verenigbaar in de verfhandel (Van onze correspondent! JERUZALEM - De Israëlische militaire autoriteiten hebben dinsdag bekendgemaakt dat zij sinds januari 1976 vijf terroristen gevangen houden nadat deze een poging gedaan hadden een El Al-vliegtuig neer te halen buiten Israëlisch grondgebied. De vijf, onder wie de 23-jarige Brigitte Schultz en haar 24-jarige vriend Thomas Reuter uit West-Duitsland, zullen binnenkort terecht staan voor een Israëlische militaire rechtbank. Met de publikatle van dit arrest is waar schijnlijk een eind gekomen aan de vele gissingen rond de eis van de kapers van het Air France-toestel op Entebbe van juli j.l. tot de vrijlating van hun vijf ka meraden die in januari in Nairobi opge pakt waren. Ten tijde van de Entebbe- affaire ontkende de regering van Kenya dat zij vijf terroristen gevangen hield. De Israëlische regering heeft nooit ge reageerd op deze specifieke eis van de Entebbe-kapers en voor velen was het een raadsel wie precies bedoeld werden met deze vijf 'vrijheidsstrijders'. Vlak na de Israëlische reddingsactie op Entebbe, waarbij de gijzelaars vanuit Oeganda naar Israël teruggevlogen werden met een tussenlanding in Ke nya, schreef de militaire correspondent van The Daily Express onder meer het volgende: De sleutel tot het succes van de actie was de Kenyaanse bereidheid de Israë li's medewerking te verlenen bij hun mi litaire actie. Kenya deed dit vanwege éen incident dat vijf maanden geleden plaatsvond toen Idi Amin wapens van Russische makelij verschafte aan drie Palestijnse terroristen en deze er bijna in slaagden een El Al-vliegtuig vol pas sagiers neer te halen op het vliegveld van Nairobi. Speciale dienst Hun doel was het neerhalen van het vliegtuig tijdens de landing om zoveel mogelijk schade aan te richten en ver lies van levens te veroorzaken. Het vliegtuig zou dan namelijk in de lucht ontploffen boven het vliegveld van Nairobi en dit zou ongetwijfeld vele doden veroorzaken ook onder de Ke- niaanse burgers die ter plaatse waren. De drie Palestijnen arriveerden met een auto vlak voor de landing van een El Al-vliegtuig op een vlucht van Johan nesburg naar het vliegveld. Het vlieg tuig zou na een poosje opstijgen met be stemming Tel Aviv. Nog echter voor de Palestijnen in staat waren hun projec tielen te richten gebeurde het volgende. Kenyaanse veiligheidsagenten en leden van de speciale dienst die reeds de nacht tevoren de Palestijnen ontdekt hadden toen deze een inspectietocht maakten, schoten naar voren en arresteerden de Palestijnen Een onderzoek bracht aan het licht dat de Palestijnen onbewa pend naar Nairobi gevlogen waren. De projectielen, machinegeweren, hand granaten en pistolen waren via de Oe- gandese grens binnengesmokkeld met toestemming van Idi Amin. Om de vrede te handhaven aan de Kenyaans-Oegandese grens is het inci dent geheel geheimgehouden Tot zo ver de Daily Express van verleden jaar juli. Natuurlijk rijst de vraag waarom Israël besloten heeft de gevangenschap van de vijf bekend te maken. Al werd niet mee gedeeld dat zij de vijf van Kenya zijn en zai het proces binnen gesloten deuren gehouden worden. Het Israëlisch dag blad Yediot Achronot suggereert dat de ouders van een van de Westduitse gear resteerden gedreigd heeft met bekend making. Gedurende meer dan een jaar hebben beide ouders naar hun kinderen gezocht in de Arabische landen. Europa en Israël. Ongeveer twee maanden gele- Den Bosch (ANP) - Op de tweede dag van de behandeling in hoger beroep van de rechtszaak tegen de 41-jarige hoofdverpleger Frans H. voor het gerechtshof in Den Bosch hebben collega's van de verdachte woens dag gunstig over hem geoordeeld. Zij hebben hem echter niet kunnen steunen in zijn verweer, dat het op eigen houtje spuiten met insuline bij niet-suikerpatiënten een onschul dige aangelegenheid is. Twee getuigen-deskundigen van de psy chiatrische observatiekliniek (POK) in Utrecht verklaarden, dat Frans volledig ongeschikt was voor de functie van hoofdverpleger. Twee inmidd?ls getrouwde ex- verpleegsters. die samen met Frans de opleiding hadden gevolgd, vertel den de president van het hof. mr. V van Haren, dat ze weinig over suiker ziekte en insuline geleerd hadden. Hun opleiding was zuiver praktisch gericht geweest. Toch wisten ze het hof het een en ander over dit onder werp te vertellen, maar die kennis hadden ze in de praktijk opgedaan In ieder geval stond vast, dat ze nooit op eigen gezag insuline mochten in jecteren, zoals Frans had gedaan. De toediening van een juiste hoeveel heid van dit geneesmiddel is van het grootste belang Ook daarover had den zij duidelijke instructies gekre gen. Ze hadden er nog nooit van ge hoord. dat insuline aan niet- suikerpatiënten. werd gegeven of dat het als kalmeringsmiddel werd ge bruikt. zoals Frans beweert. Niettemin hadden ze een goea woordje over voor de verdachte, die altijd 'erg lief was voorzijn patiënten en 'voor iedereen klaarstond'. Een oud-leerling van de huuiuer- pleger vertelde, dat hij van Frans exacte instructies had gekregen voor de toediening van insuline. Hij zou er zelfs op hebben gehamerd, dat een te grote dosis levensgevaarlijk kan zijn. De heer J. Olde Bijvank. een collega van Frans in de Lückerheide-khmek in Kerkrade, die zich wel ongerust had gemaakt over het herhaaldelijk lenen van insuline door de hoofd ver pleger. zei niet beseft te hebben dat de 80 eenheden insuline die Frans spoot levensgevaarlijk waren "INvee andere getuigen a decharge, die voor de raadsman, mr. J. Her mans. waren opgeroepen, konden vandaag wegens ziekte niet verschij nen. Dr J Schnitzler. psychiater van de POK. noemde verdachte verminderd toerekeningsvatbaar. Het hoi wucie weten in hoeverre hij dat was, maar een percentage wilde hij niet ge ven al gaf hij toe dat het in het midden van een aantal gradaties lag ..Begrijp ik hieruit dat er een niet onaanzienlijk gebied overblijft, waar de verdachte verantwoordelijk is"?, vroeg de procureur-generaal, mr. W Wetzels. „Zoals u het formuleert, is het juist", repliceerde de psychiater. Frans H. kon de verantwoordelijk heid ais hoofd van een afdeling niet dragen. In de strijd om zich te hand haven raakte zijn geweten op de ach tergrond Het ging tenslotte toch maar om oude, afgeleefde mensen, zo luidde de zienswijze van de psychia ter Schuld De psycholoog van de POK, ars. W. Derks. kon de heer Schnitzler in zo verre volgen dat Frans niet bij machte was zijn functie uit te oefe nen. „Hij had beslist geen hoofd ver pleger mogen worden". Een gedeelte van de schu ld schoof deheerDerksaf op de omgeving in de kliniek, die Frans niet de vereiste steun kon ge ven. „In zijn onzekerheid moest hij op anderen kunnen steuenen. Hij bleef hulpeloos achter en is in zijn onmacht blijven steken". Hel had voor de hand gelegen als de hoofdverpleger naar de directie was gestapi, ofontsiag had genomen. „In zijn gevoel van onmacht greep hij echter naar een minder voor de hand liggend middel", aldus de psycho loog. Hel hof zet vrijdag het verhoor van de andere getuigen voort. DONDERDAG 31 MAART 197/ binnen-buitenland 13 ZAANDIJK - Gitta Stam-Holkamp, de 29-jarige Zaandijkse die haar ge zichtsvermogen tijdelijk verloor door het te lang achtereen dragen van zachte contactlenzen, is thuis. Donderdag werd zij tijdelijk uit het academisch ziekenhuis te Leiden ontslagen omdat nog steeds geen ge schikt hoornvlies-transplantaat voor Gitta's linkeroog is gevonden. Mevr. dr. C. C. Kok-van Alphen. de oogspecialiste die haar in het aca demisch ziekenhuis heeft behandeld, achtte het beter dat Gitta eerst thuis wat op verhaal zou komen, te meer omdat een geschikt transplantaat voor het linkeroog nog niet gevonden is. Dit kan enkele weken, maar ook maanden duren. Het nog aan te brengen hoornvlies-transplantaat moet voor het linkeroog namelijk de zelfde weefselstructuur hebben als het hoornvlies van Gitta's ogen. Voor echtgenoot Hans Stam (30), dochtertje Astrid (6) en 3-jarige Hans was het dit weekeinde feest. Eindelijk hoefde Hans niet meer in zijn auto te stappen om de rit naar Leiden te maken om bij zijn vrouw op bezoek te gaan. Gitta verblijft bij haar ouders in Wormerveer. Echt 'naar huis' komen is nog taboe omdat Hans in hun huis te Zaandijk bezig is een nieuwe keu ken voor Gitta te plaatsen. Verbou- wingsstof. scherp zonlicht, zand en dat alles zijn ten strengste verboden. gitta zelf vindt het zalig uit het zie kenhuis weer thuis te zijn: „Je bent zo gezond als wat, alleen kan je niet meer zien, dat is het enige verschil. Tien dagen lang heb ik niets anders gezien dan een romig-crèmekleurige waas. Na de operatie had ik vrijwel direct weer licht in mijn rechte roog". Over de opvang in het academisch ziekenhuis te Leiden is zij meer dan te spreken. „Dat was in één woord fantastisch. Toen ik daar de eerste dag kwam kreeg ik meteen gespro ken boeken om naar te luisteren Verder ondervond ik veel steun van mevr. Kok. de oogspecialiste die mij steeds van alles op de hoogte hield". „Als je in zo'n ziekenhuis ligt zie je pas hoe kostbaar je ogen zijn en hoe snel je iets aan je ogen kunt hebben. Het meeste medelijden heb je met kleine kinderen die bijvoorbeeld een pijltje of ander scherp speelgoed in hun oog hebben gekregen en in het ziekenhuis moesten worden geope reerd. Toen ik naar huis ging was mijn eerste gedachte dan ook om het speelgoed bij ons thuis eens goed na te kijken". „Wel is gek dat een oogoperatie, tenminste wat ik heb meegemaakt, geen pijn doet. Ook na de operatie heb ik niets gevoeld. Wel is het geopereerde oog gevoelig voor scherp licht". Van Medikontakt. het contactlen- sinstituut waar Gitta de lenzen kocht, zei ze niets meer te hebben ge hoord. „Mijn broer", aldus Gitta. „heeft pre cies dezelfde zachte contactlenzen ook bij Medikontakt gekocht. Die heeft nooit iets gehad. Ook een on derzoek in het Leïdse ziekenhuis wees uit dat hjj geen schade aan het hoornvlies van zijn ogen had". Gitta: „Toen ik naar huis ging zei mevr. Kok, de oogspecialiste, dat ik over een jaar best weer contactlen zen zou kunnen dragen. Ik lachte, maar zij meende het serieus. Maar of ik dat weer zal doen?". Hans la chend: „Ik koop wel een brilletje voor Gitta. Voor mij is ze met bril knap genoeg". Volgens de KLM is de toestand van de zes zieken in het Prins Hendrikzieken huis in Sydney bevredigend. Er is in elk geval geen reden tot ongerustheid, ver klaarde een woordvoerder. Het toestel werd in Sydney van vers wa ter voorzien en grondig geïnspecteerd, voordat het verder vloog naar de eind bestemming Melbourne. Aan boord be vonden zich in de toeristenklasse 95 passagiers en vier baby's. In de eerste klasse vlogen nog 14 passagiers mee. De zestien zieke passagiers zaten allen in de toeristenklasse. Alle passagiers waren op Schiphol inge stapt. De meesten zijn Nederlanders. De zes reizigers die nog in het ziekenhuis liggen, zijn drie Nederlanders, één Aus- tralif en twee Amerikanen. Vorig jaar deed zich ook een geval van voedselvergiftiging voor in een Duits vliegtuig. De Japanse kok die het eten had klaargemaakt, heeft later zelf moord gepleegd. GRONINGEN (ANP) - De 21-jarige Jantje B. uit Borger, die dinsdag door haar vroegere vriend Jacob K. (27) uit Stadskanaal levensgevaarlijk werd beschoten, is woensdagochtend in het academisch ziekenhuis in Groningen aan haar verwondingen overleden. Na zijn daad sloeg K. de hand aan zichzelf. Het meisje had met haar moeder een zusje van school gehaald en stond met enkele kennissen te praten, toen haar vroegere vriend met de auto bij haar stopte. Hij stapte uit en vuurde na een korte woordenwisseling op haar. Politie schenkt extra aandacht aan 'Oude Rijn' DRIEBERGEN (ANP) - De dienst luchtvaart van het corps rijkspolitie zal in nauwe samenwerking met de gemeentepolitie Utrecht en de alge mene verkeersdienst rijkspolitie in de maand april extra aandacht besteden aan de verkeersafwikkeling op het verkeersknooppunt Oude Rijn en de daarop aansluitende autosnelwegen in de provincie Utrecht, aldus dc rijkspo- liitie in Driebergen. De commisie van de akademie en de Gezondheidsraad adviseert de klasse met de hoogste risico's met het hoogste risico'niveau voorlopig niet toe te staan Experimenten in de daaropvolgende klasse zouden in Europees verband in speciaal daartoe ingerichte laboratoria in het buitenland kunnen wordedn toe gestaan. Voor experimenten in het derde risico-niveau wordt een speciaal daartoe ingericht centraal laborato rium in Nederland aanbevolden. Onder zoek van de overige twee klassen kan in de bestaande laboratoria worden uitge voerd, aldus de commissie Dergelijke onderzoekingen worden blijkens een inventarisatie van de commissie al uitgevoerd in laboratoria van de rijksuniversiteit in Leiden. Aangemeld maar nog niet bcgonne, zijn onderzoekingen aan de beide Amster damse universiteiten, Leiden (op nieuw), Groningen en Nijmegen. Van niet-universitaire en industriële on derzoekinstellingen zijn geen voorge nomen onderzoekingen bekend. Wel treft het Unilever research laborato rium voorbereidingen voor dit soort er- felijkheisondcrzoek. den wendden zij zich tot de Israëlische autoriteiten om te vragen of hun kinde ren zich daar bevinden en nog in leven zijn. On Onlangs werd hun officieel meegedeeld dat hun kinderen zich inderdaad in Is raël bevinden. Het bezoek van een der ouders bij hun kind op bezoek te mogen is ingewilligd. Beide families werden verzocht hun medewerking te verlenen aan de Isralische autoriteiten. Een der ouders weigerde echter en dreigde het verhaal te publiceren met behulp van de Palestijnse organisanties die zich in Europa bevinden. Om die reden waarschijnlijk heeft Israël besloten tot publikatie van het geval. Vooralsnog zijn de Israëlische autoritei ten niet bereid ook maar enige informa tie te verstrekken uit veiligheidsover wegingen. De Westduitse regering heeft woensdag bij de Israëlische regering met klem geprotesteerd omdat het niet was in- elicht over deaanbouding van twee Duitsers. DR. LEIMENA OVERLEDEN DEN HAAG - In Jakarta is overleden dr. Johannes Leimena, een van de pro minente en gerespecteerde Ambonese leiders in Indonesië. Hij heeft tot aan de val van president Soekarno, in oktober 1965, vele ministersposten bekleed in verscheidene kabinetten. Leimena. een medicus, was de eerste minister van volksgezondheid van de republiek Indonesië, een functie die hij lange tijd heeft geprolongeerd. Zijn laatste post was vice-minister. Leimena heeft zich al vanaf zijn studententijd in gezet voor een onafhankelijk Indonesië. Zijn onaantastbare positie die hij tot aan zijn dood heeft behouden, heeft Leimena afgeleid van zijn lidmaatschap van de Sumpa Pemuda. een op 25 okto ber 1928 opgerichte studentenvereni ging die streefde naar 'één natie, één volk en één taal'. Als zodanig behoorde Leimena tot de grondleggers van de In donesische repubüek Later hebben Soekarno en Hatta die leus overgeno men Leimena heeft door dik en dun het In donesische eenheidsstreven gesteund, een houding die niet in dank werd afge nomen door de Ambonezen. DEN HAAG (ANP) - Experimentcel er- felijkheidsonderzoek moet ook in Ne derland voortgang kunnen vinden, zij het met inachtneming van veiligheids voorzieningen en met voorlopige uit sluiting van de allergevaarlijkste vor men. Het belang van dit soort onder zoek is te groot om het na te laten. Dltzegtde commissie 'genetic engineer ing' van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen en ae Gezondhetsraad in een aan enkele be windslieden uitgebracht advies, dat woensdag aan de tweede kamer is toe gezonden. Om toezicht op de erfelijk- heidsexpenmenten te kunnen uitoefe nen, beveelt de commissie het treffen van wettelijke maatregelen aan. De re geling. dient te voorzien in een registra tie van het onderzoek en in de instelling van een toezichthoudend orgaan. Pas sinds enkele jaren is het onderzoe kers gelukt van organismen (planten, mensen, dieren) erfelijk materiaal in brokjes in te planten in andere levende organismen, zoals bacteriën. Dit erfe lijk materiaal kan zich dan in de 'gas theer* verder ontwikkelen en vervol gens worden bestudeerd. Deze onder zoekingen hebben behalve zuiver we tenschappelijk vermoedelijk ook prak tisch grote waarde, omdat ze bij kun nen dragen aan het fundamenteel on derzoek naar het ontstaan van een ziekte als kanker en de vervardiging van bepaalde hormonen en enzymen. Het grote gevaar van deze experimen ten zit in dc mogelijkheid dat een ziek teverwekkende bactierie wordt 'ge maakt' waartegen geen afweerstoflën bestaan. LONDEN (REUTER/UPI) - Het Britse hof heeft woensdag een bericht tegenge sproken, als zouden kroonprins Charles en de Luxemburgse prinses Marie-Astrid op 8 december een geheime lunchbijeenkomst te Brussel hebben gehad om een bruiloft te bespreken. Volgens een woordvoerder van het paleis Buckingham was er die dag weliswaar In de Belgische hoofdstad een lunch, waarbij prins Charles en koning Boudewljn en koningin Fabiola van België aanzaten, maar waar de Luxemburgse prinses ont brak. „Wij kunnen niet zeggen waarover toen is gesproken", aldus de woordvoerder die hieraan toevoegde dat prins Charles de prinses zeker niet meer dan tweemaal heeft ontmoet. In het bewuste verhaal in de 'Daily Mail' had Nigel Dempster geschreven, dat behalve de prins en de prinses en het Belgische koninspaar dat oom en tante van prinses Marie-Astrid is ook prins Philip, de vader van Charles, en de rooms- katholieke primaat van België, kardinaal Suenens, en een vertegenwoordiger van de Engelse kerk tegenwoordig waren geweest In Luxemburg wilde het hof geen commentar geven. Intussen is in Antwerpen vernomen, dat de 23-jarige Marie-Astrid die daaraan het Institut voor Tropische geneeskunde een opleiding volgt, vorige week haar studie heeft afgebroken om Engels te gaan studeren in Groot- Briltanniè. De prinses heeft eerst een verpleegsterscursus van drie jaar gevolgd in Luxemburg. In 1973 en 1974 verbleef zij in Engeland voor haar talen. Prins Charles is 28 jaar. SCHIPHOL - Besmet eten is de oorzaak geweest van voedsel vergiftiging aan boord van een KLM-Jumbo, die met 109 pas sagiers van Amsterdam op weg was naar Melbourne (Austra lië). Zestien voornamelijk Neder landse passagiers moesten woensdag in het Prins Hend rikziekenhuis in Sydney wor den opgenomen; van hen zijn intussen tien na een medisch onderzoek ontslagen. Volgens een woordvoerder van de KLM is het eten ingeladen in Doebai. Op weg naar Singapore werde,n de passagiers opeens misselijk. De regionaal manager van de KLM in Sydney, P. E. van Hees- wijck, die in Singapore in de Jumbo was gestapt, vertelde dat de passagiers zich duizelig hadden gevoeld, hadden ge braakt en aan diarree hadden geleden, had de bemanning geholpen bij de be- Een Australische dokter in het toestel handeling van de zieken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 13