I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KLM-MACHINE ZONDER TOESTEMMING GESTART Wijziging grondwet is voorlopig van de baan Het oppervlaktewater in Zeeland is van relatief goede kwaliteit kleinties Verkeersleider: KLM-piloot fout Mogelijk verkeerde interpretatie instructies Verdediger van Menten blijft actief j fja nilijn SENAAT KOMT NIET TOE AAN BEHANDELING IR. J. L. KOOLEN (RIZA): 220e jaargang no. 70 Woensdag 30 maart 1977 kunt u ook telefonisch opgeven. Zie pag. 3 voor telefoonnummers. TORONTO (AP) - Een luchtverkeersleider van het vlieg veld Los Rodeos op Tenerife beschuldigt in een dinsdag in het blad Toronto Star verschenen bericht de gezag voerder van de Nederlandse Boeing 747 van de fatale fout, die leidde tot de botsing met een soortgelijk Ameri kaans toestel zondag op de startbaan van het vliegveld. De verkeersleider, die onbekend wenst te blijven uit vrees voor ontslag, zou geaegd hebben dat 'niemand weet hoe een KLM-piloot een dergelijke stomme fout kon maken'. Hij beweert dat het Nederlandse toestel met de start be gonnen was zonder klaring te hebben gekregen. De KLM-piloot zou opgedragen zijn de baan af te rijden. Aan het eind 180 graden te draaien en 'to hold position", hetgeen wil zeggen dat het toestel uiteindelijke toestem ming om op te stijgen moet afwachten De man heeft de Toronto Star gezegd dat de piloot van het Panam-toestel opdracht had gekregen de startbaan af te rijden en daarna de taxibaan op te gaan om de start van de KLM jumbo al te wachten. „Wij hebben het Panam-toestel opgedragen ons over de frequentie van de grondleiding mee te delen wanneer het de startbaan had vrijgemaakt", zo haalt het blad de ver keersleider aan. De man zegt dat beide toestellen van dezelfde frequentie gebruik maakten en dat beide piloten de opdrachten hebben kunnen horen. ..Er bestond geen enkele reden moeilijkheden op dit punt te vennoeden, omdatde KLM-piloot was opgedragen niet te vertrekken voor hij de mededeling zou krijgen dat de startbaan vrij was", aldus haalt de Toronto Star de man aan. (Van onze speciale verslaggever Harry Kuiper SANTA CRUZ' DE TENERIFE - Het KLM-vliegtuig Rijn is zondagmiddag op Tenerife gestart zonder toestemming van de luchtverkeersleiding. Dat blijkt uit geluidsbanden uit de verkeersto ren van de luchthaven Los Rodeos bij Santa Cruz de Tenerife, waar de grootste vliegtuigramp uit de luchtvaartgeschiedenis zondag aan 571 mensen het leven kostte. Van het KLM-toestel kwamen alle 248 inzittenden om. Voor de doden wordt vandaag op Tenerife een rouwdienst gehouden. DEN HAAG - De Haagse advocaat mr. L. van Heijningen blijft toch aan als verdediger van de van oorlogsmisda den verdachte Blaricumse miljonair Pieter Menten. Vorige week zei mr. Van Heijningen te overwegen zijn taak als verdediger neer te leggen. Hij vond dat de uitspraak van de Amsterdamse rechtbankpresident mr. W. J. Borger- hoff Mulder in het kort geding dat het echtpaar Menten o.a. tegen Accent- hoofdredacteur Hans Knoop had aan gespannen 'een rustige verdediging' onmogelijk dreigde te maken. Mr. Van Heijningen heeft het besluit om aan te blijven genomen, nadat het echt paar Menten hem had laten weten in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak in het kort geding, met als inzet de pu- blikatie van het boek van Hans Knoop over de zaak-Menten. De Haagse verdediger van Menten ver moedt dat het hoger beroep van het kort geding, voor het Amsterdamse Hof, op 14 april zal worden behandeld. Moreel of immoreel §D laatste jaren wordt in het Nederlandse politieke be drijf herhaaldelijk het woord 'Intentie-verklaring' gebruikt. Daarmee wordt dan de keuze bedoeld door een politieke partij van die groepering met wie de be wuste partij het land zou willen regeren. Vooral in progressieve kringen is de intentieverklaring populair men eist die vóór de verkiezingen van het CDA. maar daar wijst men deze eis zonder meer van de hand. Bij de PvdA laat men voortdurend merken daarover ernstig ontstemd te zijn en men laat niet na de indruk te wekken dat dit achterwegela- ten van een partnerkeus vóór de verkie zingen eigenlijk immoreel is Men her haalt dat daar zo vaak dat er kennelijk nogal wat Nederlanders in gaan gelo ven. De politieke journalistiek bijvoor beeld blijkt vaak van deze opvatting te zijn doortrokken. Zo had de NCRV- televisierubriek Hier en Nu vorige week een vraaggesprek met de T)aker" van het CDA - Steenkamp - bij welke gelegen heid de interviewer hardnekkig bleef aandringen op deze keus vooraf: PvdA of WD. Steenkamp gaf echter geen krimp en bleef glimlachend verklaren dat er geen intentie-verklaring zou ko men. Moreel of immoreel? De, De geluidsbanden zijn dinsdag beluis terd door de Spaanse. Nederlandse en Amerikaanse commissies, die betrok ken zijn bij het onderzoek naar de oor zaak van de botsing tussen de Boeings van KLM en PanAm. Dinsdagavond is verschil van mening ontstaan tussen de Nederlandse en Amerikaanse onder zoekscommissies over de vraag of het Amerikaanse toestel terecht of ten on rechte (nog) op de startbaan reed Uit de geluidsbanden valt volgens deAmstelveense crisiscentrum meende leider van de Nederlandse onderzoeks- dat in de communicatie tussen ver delegatie. F. A. vanReysen.op temaken keersleiding en KLM-bemanning „ter- dat gezagvoerder Veldhuyzen van Zan- men zijn gebruikt die aanleiding kun- ten wel te horen had gekregen dat hij aan de beurt was voor vertrek, en dat het luchtruim voor hem vrij was (de zo genoemde „flight clearance"). De uitr eindelijke toestemming om te starten nen hebben gegeven tot een misver stand". De bemanningsleden van de Rijn kunnen de instructies van de toren verkeerd hebben geïnterpreteerd, al- Ledeboer. Er blijken trouwens o („Clear to take off') was echter nog niet gesprekken in het Spaans te zijn g gegeven. De Boeings van PanAm en KLM hebben op weg naar het vertrekpunt aan het be gin van de startbaan een route gevolgd die voor de KLM-machine geheel en voor de PanAm-Boeing gedeeltelijk voerd in plaats van in het voorgeschre ven Engels. Een andere mogelijkheid is volgens hem dat informatie vanuit het vliegtuig niet is ontvangen door de verkeerstoren. Oorzaak daarvan zou technisch mankement kunnen zijn. haven De regering heeft nog geen standpunt gevormd over de Vlssingse vissers- haven landbouwprijzen De landbouwprijzen mogen In Neder land met 4.4 procent omhoog nu de EEG-ministers het niet eens zijn gewor den over nieuwe voorstellen. over de startbaan liep. Volgens Van Tot dusver zijn 226 doden uit de KLM- Reysen taxiede het Amerikaanse toe- jumbo geborgen. Het onderzoek en de stel achter de Nederlandse jumbo, maar identificatie gaan nog voort. Men hoopt verzuimde de gezagvoerder weer van de daf de stoffelijke overschotten donder- st-art- naar de taxibaan te rijden. De daS of vrijdag naar Nederland kunnen Amerikaanse lezing is echter dat de worden overgebracht. Het kisten van de PanAm-Boeing die (laatste) afslag nog U)ken. vergt echter veel tijd. en boven- niet had bereikt toen het toestel door de is het vliegveld van Tenerife nog te vroeg gestarte KLM-machine werd geraakt. niet geschikt voor de landing van ver- Slot zie pagina 6 kolom 1) referendum PAGINA 7 subsidie spanning De middenschool kan de spanningen tussen het onderwijs en de arbeids markt verminderen. PAGINA 15 problemen Woordkeus Pan American's vice-president Bill Waltrip, die de Nederlandse tekst en uitleg van de gegevens nog voor het onderzoek is afgerond onjuist en ongebruikelijk noemde: „Onze beman ning heeft de opdrachten van de ver worden gestaafd door de plaats van de wrakstukken, juist voor de afslag die het PanAm-vIiegtuig had moeten ne men. Tenzij, zoals van de kant van de RLD wordt gezegd, de PanAm-machine een vijftig meter is teruggeworpen als gevolg van de botsing, zoals ook de KLM-machine ongeveer een 100 a 150 meter voorbij de Amerikaanse wrak stukken tot stilstand gekomen is. De Nederlandse delegatieleider Van Reysen meent ondertussen dat de woordkeus van de verkeersleiding op Los Rodeos mede geleid kan hebben tot een onjuiste interpretatie door de KLM-bemanning. Zekerheid daarover kan echter pas worden gegeven wan neer de gegevens uit de voice-recorders van de beide toestellen beschikbaar zijn. De apparaten zijn tussen de wrak stukken teruggevonden maar de Spaanse autoriteiten hebben ze in be slag genomen. (De voice-recorder in de cockpit van een vliegtuig registreert zowel de gesprek ken tussen bemanningsleden in de cockpit onderling als de communicatie met. de verkeerstoren. Het terugluiste ren van de voice-recorders moet in de Verenigde Staten gebeuren. Daar staat het enige laboratorium dat daarvoor is uitgerust.) Ook KLM-directeur Ledeboer in het i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Volgens de letter van de grondwet zal Suriname - al is dat land al anderhalfjaar onafhankelijk - zeker nog enkele jaren tot het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden blijven behoren. Dat vreemde feit is het gevolg van een besluit van de eerste kamer om niet op korte termijn wijzigingen van de grondwet te behandelen. Deze en andere door de regering-Den Uyl gewenste veranderingen van de grondwet zullen de komende jaren dus niet van kracht worden, ook al heeft de tweede kamer zich daar inmiddels wél voor uitgesproken. Oorzaak daarvan is het feit da t. de eerste kamer dinsdagmiddag heeft besloten om de grondwetswijzigingen van de agenda af te voeren Gevolg hiervan is ook dat de ontbinding van de beide kamers der staten-generaal. die bij grondwetswijzigingen voorgeschreven is, niet plaats zal vinden Weliswaar zal de tweede kamer toch ontbonden worden, maar dat heeft te maken met de kabinetscrisis. De eerste kamer blijft gedeeltelijk zitten. Wanneer wijzigingen van de grondwet moeten plaatsvinden, worden daarover eerst debatten gevoerd in de tweede en eerste kamer, waarna deze kamers - als daar een meerderheid voor te vinden is - ontbonden worden. Dan volgen verkie zingen, waarna de beide kamers met minimaal twee derde meerderheid de wijzi gingsvoorstellen moeten aannemen. Het was de bedoeling om. nu de tweede kamer door de gewone periodieke verkie zingen van 25 mei toch zou worden vernieuwd, ook de eerste kamer te laten ontbin den. Zo zouden tegelijkertijd de grondwetswijzigingen in de nieuwe kamers ge bracht kunnen worden. Volgens de grondwet moeten de ontbindingen namelijk plaatsvinden binnen twee maanden na afkondiging van de wens tot grondwetswij ziging. De leden van de eerste kamer zijn echter nog niet toegekomen aan de behandeling van de wijzigingsvoorstellen. Omdat niet te verwachten viel dat dit nog zou kunnen gebeuren vóór de tweede-kamerverkiezingen van 25 mei, is dinsdag besloten de wijzigingsvoorstellen voorlopig niet te behandelen. Over 4 jaar Indien zich in de komende regeringsperiode geen kabinetscrisis met daaraan gekoppelde tweede-kamerverkiezingen voordoet, zal de eerstvolgende kans om de wijzigingen in de grondwet aan te brengen zich pas over vier jaar weer voor doen. De grondwetswijzigingen vormden tezamen een ingrijpende verandering van de grondwet, waaraan de regering-Den Uyl lang heeft gewerkt. Het ging onder meer om het opnemen van zgn. 'klassieke en sociale grondrechten'. Dit zijn onder meer bepalingen over toelating, uitzetting en uitlevering van mensen, en over het Neder landerschap. Verder gaat het om nieuwe artikelen over de manier waarop wijzigin gen in de grondwet moeten worden aangebracht en het laten vervallen van de eerste twee artikelen van de grondwet, die de omschrijving van ons grondgebied (inclusief Suriname en de Nederlandse Antillen) omvat. keuze-problematiek heeft te maken met een stelsel, waarin meer dan twee politieke minderheidspartijen opereren en dus coalities nodig zijn, zoals in Nederland sinds jaar en dag het geval is. Zodra echter een land slechts twee grote partijen heeft, is een coalitie overbodig en is er evenmin reden om vooraf een intentie-verklaring te eisen. Bij de verkiezingen gaat het er dan om een meerderheid op de andere partij te krijgen, zoals bijvoorbeeld (min of meer) in Engeland het geval is Zijn er evenwel tenminste drie groeperingen die geen absolute meerderheid kunnen verkrij gen. dan is voor elk van de drie de me dewerking van tweede partij bij het regeren onvermijde lijk. In zo n situatie ontstaat de neiging om vóór de verkie zingen een intentie-verklaring van een ander uit te lokken, zodat bij voorbaat al een vorm van coalitie ontstaat. Daarmee krijgen de verkiezingen echter een ander karakter dan gewoonlijk. Zij dienen in dat geval voornamelijk om de krachtsverhoudingen binnen die coali tie vast te leggen: hoeveel programma punten en ministers van partij A en - hoeveel van partij B. Nu heeft men in Nederland de laatste jaren te maken met drie hoofdstromingen in de politiek, gemakshalve - zij het niet helemaal juist aangeduid met links, centrum en rechts. Geen van deze drie stromingen kan - naar het zich laat aanzien - een meer derheid in de kamer verwerven iwe laten nu de kleine partijen even buiten be schouwing) en derhalve is de medewer king van een andere richting nodig. De mogelijkheden daartoe zijn echter be perkt, De ontwikkelingen tussen PvdA en WD zijn immers zodanig dat een coalitie tussen deze beide groeperingen op dit ogenblik uitgesloten is. Met an dere woorden: zowel de WD als de PvdA hebben om te regeren het CDA nodig. Dat geeft aan dit centrum een extra machtspositie, zeer tot ongenoe gen van de PvdA. Voor de continuering van haar regeringsverantwoordelijk heid is zij afhankelijk van datzelfde CDA en daarom tracht zij die nu nog vóór de verkiezingen tot een keus te dwingen: de intentie-verklaring. Xn de hitte van de strijd wordt van PvdA-kant betoogd dat het CDA 'onbe trouwbaar" is als het niet vooral vooraf kiest: het is dan 'veel 'vleesnoch vis*. We geloven niet dat een dergelijke stelling houdbaar is. Bij elke partij dient het el- gen programma voorop te staan: zij moet de kiezer beloven zoveel als maar mogelijk is van dit programma te ver wezenlijken. Bovendien moet zij over zoveel geloof in eigen zaak beschikken dat zij de verwezenlijking van haar pro gramma zelfs als het hoogste landsbe lang beschouwt Daarvan dient zij de kiezers te doordringen, van haar kracht en zelfbewustzijn. Een redelijk-grote po litieke partij moet de verkiezingen in gaan met het geloof dat zij meerder heidspartij zal worden. En zodra de ver- kieangsuitslag bekend is, behoort zij zorgvuldig na te gaan langs welke weg zfj haar programma zo volledig mogelijk kan realiseren, d.w z. welke coalitiege noot geeft haar in de nieuwe - door de verkiezingen ontstane - krachtsverhou dingen de meeste kansen. Naar onze mening is het dan ook verantwoord dat een partij weigert zich vóór de verkie zingen te binden. Daarmee wordt zfj niet onbetrouwbaar, maar geeft zij aan op eigen kracht te vertrouwen. Evenmin is zij door het achterwege laten van een keus 'vlees noch vis'. Die laatste kwalifi catie kan alleen worden gebruikt als bij bestudering van het programma blijkt dat daarin stellige keuzen uit de weg worden gegaan. In de verkiezingsstrijd zou de kritiek vooral op die program ma's moeten worden gericht: zij zijn het belangrijkste. Bij al het gepraat over de intentie-verklaring zou dat haast worden vergeten. In Hollywood zijn de Oscars uitgereikt. I voor het eerst postuum aan de acteur I Peter Finch; radio- en televisiepro- r gramma's. strips. stijging Koninklijke Bijenkorf Beheer ziet gelijkheden voor verdere stijging va resultaten: beurs, financiën: LELYSTAD - 'De kwaliteit van het op pervlaktewater in Zeeland is, op het Kanaal Gent-Terneuzen en het ooste lijk deel van de Westerschelde na, rela tief goed als men een vergelijking maakt met de rest van Nederland. We moeten dat tenminste zo houden en zo mogelijk verbeteren. In Zeeland valt nog merkbaar iets te verdienen'. Dat zegt ir J L Kooien, hoofd van de hoofd afdeling oppervlaktewater van het Rijks Instituut voor de Zuivering van Afvalwater (RIZA). De heer Kooien stelt dat voor verbete ring van de waterkwaliteit van de Rijn een zeer grote inspanning slechts mar ginale resultaten kan opleveren. 'In Zee land. waar al een redelijke toestand be staat. is dat andersom Met betrekkelijk weinig Inspanning valt hier en daar nog wel Iets te bereiken', zegt hij. De heer Kooien constateert dat de af sluiting van het V'olkerak en van het Ha ringvliet voor het hele Oosterschelde- bekken en de aangrenzende wateren een gunstige invloed heeft gehad op de waterkwaliteit'. Wat dat betreft zijn po- siUeve dingen te melden', zegt hij. Dat geldt ook voor het Hollandsch Diep en voor het Haringvliet, die het karakter hebben gekregen van een groot meer, waarin een doorstroming plaatsvindt, die van een periode van twee tot zes we ken in beslag neemt De ontwikkeling van algen in het Hollandsch Diep en het Haringvliet is meegevallen. De heer Kooien: 'Het water wordt dagelijks door de Deltadienst van de rijkswaterstaat en door het. RIZA in de gaten gehouden. Tot nu toe zijn overwegend positieve ef fecten waargenomen'. Ten zuiden van de Volkerakdam is het water zout gebleven. Via de sluizen in die dam dringt zout water op naar het noorden en omdat men dat wil tegen gaan wordt in de Volkerakdam een spulsluis gemaakt, waardoorzoet water vanuit het Hollandsch Diep op het Vol kerak wordt gebracht. De zoutlast op het Hollandsch Diep wordt daardoor tegengegaan. De heer Kooien 'We voe ren een programma uit om na te gaan hoe groot die zoetwaterbei moet zijn'. De belasting met zoet water via het Vol kerak en het Krammer op de Ooster- schelde is volgens de heer Kooien nietzo groot dat onaanvaardbare effecten op de Oosterschelde ontstaan. Overigens wordt die zoetwaterlast via de Volke rakdam sterk teruggedrongen als in het kader van de compartimentering van de Oosterschelde de Philipsdam wordt aangelegd. Hel Volkerak. Het Kram- (Slot zie pagina 7 kolom 4) Een hof van appel in Londen heeft dinsdag bepaald dat de Amerikanen Mark HosenbaU en Philip Agee die een boekje hebben opengedaan over de ac tiviteit van de CIA. de Amerikaanse In- lichtingendienst. en in dit verband in Engeland beschuldigd zijn van het In gevaar brengen van de 'nationale vei ligheid'. het land uitgezet moeten wor den. Het hofverwiepr het beroep van de journalist HosenbaU tegen het deporta tiebevel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1