PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EEG TOCH AANWEZIG OP ECONOMISCHE 'TOP' Paniek rond Apeldoorn door overspannen vlieger Deskundigen waterstaat bezorgd over gevolgen bouw voorhaven bij Zeebrugge HELMO BOETIEK Zoeken in Rome naar formule Eéi As prof. Schermerhorn bijgezet in Stompetoren MassambaDebat terechtgesteld Belg in Rusland veroordeeld tot 5jaar werkkamp 220e jaargang no. 67 Zaterdag 26 maart 1977 Het is lente! Volop voorjaarsmode in broeken, rokken, blouses en T-shirts. Alles prettig geprijsd en in de nieuwe kleuren khakigroen en beige. 11 N LANGE DELFT 61 MIDDELBURG Aartsbisschop van Canterbuiry bidt voor coup Amin LONDEN lUPIl - De aartsbisschop van Canterbury heeft vrijdag ver klaard te bidden voor een staats greep tegen de Oegandese president Jdi Amtn. Volgens de aartsbisschop onderdrukt Amin zijn volk en is het beter dat de dictator wordt afgezet ROME - De Europese Gemeenschap zal aanwezig zijn op de westelijke economische top begin mei in Londen. Over de wijze waarop de gemeenschap vertegenwoordigd zal zijn op het Londense beraad, waarvoor uit Europa de vier grote EEG-landen zijn uitgenodigd, werd vrijdagavond in Rome nog gesproken door de regeringsleiders van de Europese Negen. Doel daar was een formule te vinden om het politieke gezicht te redden van zowel Frankrijk, dat tegen EEG-deelname was, als de vijf kleine EEG-landen die juist vóór waren. Behalve de Britse premier Callaghan, er geen bevredigende oplossing voor de aanwezigheid van de gemeenschap zal worden gevonden. De leiders van de „grote vier" binnen de gemeenschap onthielden zich van enige uitspraak. Voorzitter Callaghan concludeerde die optreedt als voorzitter van de Euro pese Raad, zal de gemeenschap in eni gerlei vorm ook vertegenwoordigd wor den door voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commissie, het „dagelijks be stuur" van de gemeenschap. Daar vin den we wel een technische oplossing voor, zei de Franse president Giscard d"Estaing vrijdagavond voor de Franse televisie. Aangenomen wordt dat de aanwezigheid van Jenkins beperkt zal worden tot het beraad over onderwer pen die formeel tot de bevoegdheid van de gemeenschap behoren. Direct nadat de regeringsleiders van de Negen het 20-jarig bestaan van de Euro pese Verdragen van Rome tijdens een plechtige bijeenkomst op het zonnige capitool hadden herdacht, begon de ei genlijke discussie over de vraag van de EG-vertegenwoordiging. waarvoor met name Nederland en België zich de afge lopen dagen sterk hadden gemaakt. De posities werden nog eens verduidelijkt, aldus Den Uyl, die evenals de Belgische premier Tlndemans zei dat nog vrijda gavond een oplossing moest worden ge vonden. Geen medewerking De Luxemburgse premier Gaston Thorn ging nog verder. Hij verklaarde niet te zullen meewerken aan enige be sluitvorming inzake onderwerpen die fin Londen aan de orde zul len komen als naar voren gebracht in een brief van Ne derland en België, die deze week in de negen hoofdsteden werd bezorgd. Daarin werd ook gewezen op het poli tieke aspect: de Gemeenschap dient vanwege het effect naar buiten toe als- daarop, dat het beter was de kwestie mede om reden van interne samenhang leeuw Vlisslngse politie schiet uit Dat ont snapte leeuw neer. PAGINA 3 huiverig WD-voqrzitter huiverig werking met het CDA. PAGINA 4 landbouw PAGINA 7 indijken Bezwaren 1 te Colijnsp PAGINA 9 moordenaar Rubriek 'Hoe Bakker en de PAGINA 11 somber Mr Simon ziet het somber in voor Mem ten. PAGINA 13 topper Vlissingen tei Zeeuwse topj BOEK Boekenweek 1 het boek. PAGINA 21 lezen De leesget 'onderzoek PAGINA 22 links Boeken van en over 'links'. PAGINA 23 canetti komaf Van Zeeuwse gesteld. PAGINA 31 nabokov „Ik ben slechts een obscure roman schrijver met een onuitspreekbare naam", zegt de schrijver van 'Lolita'. PAGINA 32 demetrios Nieuw proza van Hans Warren. nog eens aan het diner te bespreken. Dc discussie dunrde volgens sommige zegslieden nauwelijks 15 minuten. Gevraagd of deze gang van zaken bete kent dat de regering gevolg geeft aan de motie die de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer vorige week aannam, zei Den Uyl: „Het oordeel hierover dient totzaterdag te worden opgeschort. In de motie werd er bij de regering op aange drongen het Romeinse overleg te verla ten als niet direct een oplossing zou worden gevonden. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) herhaalde vrijdagavond dat alleen vertegenwoor diging door de voorzitter van de Euro pese Raad (Callaghan) en van de com missie (Jenkins) voor Nederland aan vaardbaar was. Oplossing Vrijdagavond leek een oplossing in de maak die lijkt op de wijze waarop de Europese Commissie, in de persoon van haar voorzitter, al eens eerder werd ver tegenwoordigd op een bijeenkomst van de regeringsleiders van de Europese Negen, die destijds nog gewoon topcon ferentie heette. De commissievoorzitter werd bij het beraad betrokken als vraagstukken aan de orde kwamen die formeel tot de bevoegdheid van de Eu ropese Commissie behoren. Voor het overige mocht de commissievoorzitter niet aan het overleg deelnemen. De competentie van de Gemeenschap, in bijvoorbeeld handelspolitiek en bij de Noord-Zuidconferentie tussen rijke, olie- en ontwikkelingslanden in Parijs (waar de negen met één zetel vertegen woordigd zijn), werd ook als argument op het Londense topberaad aanwezig te zijn. aldus de brief. De negen regerings leiders bleken elkaar vrijdag ook beter te kunnen vinden in het overleg over de Noord-Zuidconferentie en de Unctad- conferentie over een gemeenschappe lijk fonds voor grondstoffenovereen- komsten. Aanleiding Aanleiding voor de discussie in het aan de buitenzijde deerlijk vervallen Pa lazzo Barberini was het voorstel, on langs door de Bondsrepubliek Duits land in Genève ingediend, om overeen komsten met. grondstoffenexporte- rende ontwikkelingslanden te sluiten opi hun exportopbrengsten te stabilise ren (overeenkomstig het Stabex- akkoord. dat de Gemeenschap al met een vijftigtal ontwikkelingslanden in Afrika heeft gesloten. Tussen Nederland en de Bondsrepu bliek is er een grotere gemeenschappe lijke benadering van het grondstoffen- vraagstuk dan mocht worden vermoed of gevreesd, zei premier Den Uyl na af loop. Er zit veel meer beweging in het Westduitse standpunt, vooral in verge lijking met het vorige Europese topbe raad van eind november in Den Haag, aldus de Nederlandse regeringsleider. Toen stonden Duitsland en Nederland lijnrecht tegenover elkaar. De minis ters van buitenlandse zaken van de Ne gen moeten een gemeenschappelijk standpunt van de Gemeenschap voor de Noord-Zuidconferentie, begin april, □ader uitwerken. BELFAST- Brandweerlieden leggen in Belfast een brandende tankauto, geladen met 4500 liter benzine, in een bed van schuim. De IRA heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor het opblazen van de tankauto. Continent zonder droom? f.L wintig jaar EEG: gisteren is het in Rome gevierd, zij het weinig feestelijk, want de stemming bij de Europese top was niet erg opgewekt Het binnenkomen van de minis ters in hun vergaderzaal had iets weg van een onwennige kerkgang door men sen die van hun geloof zijn vervreemd. Meer en meer gaat het er op lijken dat het Europa der Negen niet veel meer is dan een technische en vooral bureau cratische structuur, waarin oproepen om te geloven in en te werken voor een verenigd Europa niet veel meerzijn dan loze kreten. Menigeen is daar zeer som ber over. Hendrik Brugmans. Euro peaan bij uitstek - hij was rector van het Europa-college in Brugge - heeft enige jaren geleden in een van zijn vele ge schriften herinnerd aan een Belgische studie over de houding der jongeren tegenover de Europese eenwording, een studie die de neerslachtige titel had meegekregen 'Continent zonder droom'. En Brugmans meende te moe ten erkennen: „Wij, Europeanen van de eerste aanleg, hebben gefaald. Niet om dat de problemen zo onoplosbaar zijm. maar omdat het ons aan fantasie heeft ontbroken." Is dat zo? Heeft het de Europa-gelovigen inderdaad ontbroken aan fantasie en creativiteit om hun ideaal, hun droombeeld te verwezenlij ken? Och, een dergelijke beschuldiging of zelfs zelfbeschuldiging is makkelijk uitgesproken en klinktook wel goed. De werkelijkheid echter is wellicht aanzien lijk complexer dan we zelf vermoeden. En het is de vraag of creativiteit en fan tasie wel zo heel veel tegen deze realiteit vermogen. MAN DREIGT ZICH TE PLETTER TE VLIEGEN fiantlijn SCHERMER - In het Noordhollandse dorp Stompetoren, behorende tot de gemeente Schermer, heeft vrijdagmid dag in de Nederlands Hervormde Kerk een herdenkingsdienst plaatsgehad voor de op 10 maart in Haarlem overle den prof. dr. ir. W. Schermerhorn, de premier van het eerste kabinet na de bevrijding, en oud-voorzitter van de commissie-generaal voor Nederlands- Iiidië. Na in stilte te zijn gecremeerd, werd vrijdagmiddag de urn met de as van prof. Schermerhom bijgezet in het familiegraf op de bij de kerk gelegen begraafplaats. Voor deze herdenkingsdienst bestond enorme belangstelling. Behalve tal van autoriteiten en vooraanstaande figuren uit de politieke en wetenschappelijke wereld, waren er ook zeer vele dorpsbe woners. die de laatste eer brachten aan de overledene. Prof. Schermerhorn. die 82 jaar werd. groeide op in het dorp en bleef verknocht aan de Schermer en leefde, op hartelijke wijze mee met het wel en wee van zijn vroegere dorpsgeno ten. Van vele woningen hing de vlag halfstok. Foto: onder de vele aanwezigen waren ook de ministers Van Agt. De Gaay Fortman. Van Kemenadc en Duisen- berg en tweede-kamervoorzitter Vonde ling. SCHIPHOL (ANP) - Weggelopen uit het St. Lucasziekenhuis te Apeldoorn heeft de overspannen 25-jarige J.M.H.A.T. zijn stad vrijdagmiddag in rep en roer gebracht met het dreigement dat hij zich met zijn sportvliegtuig op zijn wo ning aan de Zutphensestraat in Apel doorn te pletter zou vliegen. Hij landde na uren van spanning om vier uur op het vliegveld van Deelen. Pas vrij dagavond verliet hii.zi.in vliegtuig. De man was tegen het middaguur vrij dag met een gehuurde eenmotorige Cessna 150 van het vliegveld Teuge bij Apeldoorn opgestegen met de voorge wende bestemming Lelystad. Eenmaal in de lucht ontwikkelde zich met de havendienst van het vliegveld een gesprek waaruit bleek dat de man in zwaar overspannen toestand verkeerde en wegens persoonlijke moeilijkheden plannen had om zich met zijn toestel op zijn eigen woning te storten. Dit leidde tegen twee uur tot 'n alarm- bericht aan de Apeldoomse gemeente politie. die terstond begon de woning aan de Zutphensestraat te ontruimen, en, met behulp van brandweer ook van de wijde omgeving. Ook het verkeer werd in een wijde cirkel omgeleid De overspannen vlieger kwam enkele malen laag over zijn woning vliegen en verdween tenslotte in de richting van Loenen op de Veluwe. Hij had voor circa vier uur brandstof aan boord. Nieuw doelwit Bij Loenen aangekomen meldde hij per radio dat nu zijn doelwit was geworden een perceel aan de Voorsterweg in dit dorp. Ook daar werden toen door de po litie ijlings maatregelen tot ontruiming getroffen. De sportvlieger bracht zijn dreigement echter niet tot uitvoering. Hij keerde opnieuw terug naar Apel doorn en bleef de spanning op de grond in stand houden door voortdurend heen en weer te vliegen. Toen echter zijn brandstof omstreeks vier uur uitgeput raakte. 1 andde hij zon der voorafgaande kennisgeving op het militaire vliegveld Deelen bij Arnhem Daar wiegerde hij zijn toestel te verla ten. Nadat hij kort voor het middaguur van het vliegveld Teuge was opgestegen. waar hij in 1976 een beperkt A-brevet had gehaald, riep hij per radio de ha vendienst van dit kleine vliegveldje toe, dat hij in afwijking van zijn vliegplan niet naar Lelystad zou koersen. Op de vraag of hij dan van plan was terug te keren antwoordde hij: „Ik kom niet meer terug". Vraag: „Waar gaat u dan heen?". Ant woord: ..Belt u mijn huisarts maar". Dat. geschiedde, maar het contact tus sen deze arts en de vlieger sorteerde geen nuttig effect. De man verbrak het radio-contact en bleef rondvliegen zon derzijn positie te melden of antwoord te geven op de herhaalde oproepen. Daarop waarschuwde de havendienst alle mogelijke instanties: de dienst luchtvaart der rijkspolitie, de lucht macht. de PTT, de politie in Apeldoorn, en de radarpost van Nieuw-Milligen. De PTT stuurde een auto waarmee ge heime zenders kunnen worden opge spoord om te pogen het vliegtuig via de spaarzame opmerkingen van de piloot te localiseren. Intussen begonnen twee helikopters van de luchtmacht aan een zoekactie. Zij vonden de Cessna zonder moeite en bleven op veilige afstand in de buurt. Vanuit Teuge werd ondertussen voort durend getracht contact met de Cessna te krijgen, hetgeen af en toe lukte. Maar de man ging steeds vreemder reageren. Deelen Teneinde raad werd ook nog zijn vroe gere vlieginstructeur naar Teuge opge roepen, die wat meer succes boekte. BRAZZAVILLE (RTR) - De Kongolese oud-president Alphonse Massamba Debat is vrijdagochtend vroeg terecht gesteld. Hij werd donderdag vooreen krijgsraad ter dood veroordeeld nadat hij bekend had. vooraf op de hoogte te zijn geweest van plannen, zijn opvolger Marien Ngoeabl, die vrijdag vermoord werd, te doden. Deze wist zijn voormalige leerling uit eindelijk over te halen, zijn plan voor een kamikase-vlucht op te geven en op Deelen te landen. Voor hij echter toe stemde in dit dringende verzoek zei de rondvliegende piloot: „Als er ook maar iets op de baan staat, dan vlieg ik mij daartegen te pletter". Intussen wachtte zijn gewaarschuwde vrouw in angstige spanning op het vliegveld Teuge. Op de luchthaven van Deelen hebben zijn vlieginstructeur en een arts ge- werkt aan pogingen om de man zijn vliegtuig te laten verlaten, wat pas 's avonds lukte. Na zijn aanhouding door de marechaussee is hij overgedragen aan de gemeentepolitie in Apeldoorn. (Van onze correspondent) MOSKOU - De Belg Antoine Pijpe (31) is vrijdag in Leningrad veroordeeld tot vijf jaar Sowjet-„werkkamp met streng regime". Hij was in december j.l. gearresteerd, toen hij bij de universi teit van Leningrad pamfletten uit deelde die volgens het Sowjet- persbureau Tass „laster bevatten over de Sowjet-politiek, over de democrati sche vrijheden in de Sowjet-Unie en opriepen tot omverwerping van het systeem". Volgens Tass werden de organisaties waarvoor Pijpe werkte gefinancierd vanuit Amerika. Tijdens het proces be riep Pijpe zich op de Helsinki-afspraken van 1975. Pijpe heeft tegen vertegenwoordigers van de Belgische ambassade, die in Le ningrad aanwezig waren, gezegd tegen het vonnis ln beroep te willen gaan. Eer dere pogingen van de Belgische autori teiten om Pijpe als persona-non-grata uitgewezen te krijgen, mislukten. Men weigerde om een advocaat toe te laten, die op verzoek van Pijpes familie het proces als waarnemer wilde bijwo nen. VERANDERING VAN ZANDTRANSPORT MOEILIJKHEDEN OPLOSBAAK VLISSINGEN - Zowel in België als in Nederland zijn deskundigen op het ter rein van de waterstaat bezorgd over de mogelijke gevolgen, die de bouw van een voorhaven bij Zeebrugge, kan heb ben voor dc kust. De aanleg van die voorhaven kan ertoe leiden, dat zich belangrijke veranderingen voordoen inhetzandtransport langs de Belgische en Zeeuws-Vlaamsc kust, ten noord oosten van het project, dat in septem ber 1980 klaar zou moeten zijn. Over de gevolgen wordt op dit moment een stu die gemaakt door de tijdelijke Vereni ging Zeebouw-Zeezand. Ook in een sub-werkgroep van de technische Scheldecommissie zal worden bezien welke effecten de bouw van de voorha ven op de kust kan hebben Volgens ir. W Th.J.N.P. Bakker, hoofd van de Studiedienst van de Rijkswater staat in Vlissingen. gaat het om een uit erst ingewikkeld probleem, maar valt wel iets te zeggen over het gedrag van een kust. nadat lange dammen zijn uitr gebouwd Daarbij moet onderscheid worden gemaakt tussen de invloed van de stroom en die van de golven. Wat de stroom betreft zal het er in grote lijnen op neerkomen dat voor de kop van de havendammen de stroomsnelheid zal worden vergroot In de kuststrook aan de noord-oostzijde nabij de dammen zal bij vloed een verkleining van de stroomsnelheid optreden door de rem mende werking van de dammen Bij omkering van de stroom - bij eb dus - zal zand worden teruggevoerd in zuid westelijke richting. In de kuststrook aan de lijzijde van de dammen zal daar door zand totbezinking kunnen komen. Dat zal van elders moeten worden aan gevoerd. zodat buiten de onmiddelijke omgeving van de havendammen erosie kan ontstaan. De onttrekking van het zand zou kunnen plaatsvinden langs de kust. Doordegollbewegingontstaatvrij zeker langs de Zeeuws-Vlaamse kust en misschien ook langs de Belgische een resulterend zandtransport in noord oostelijke richting. Wordt dat transport onderschept door havendammen. dan kan ook daardoor aan de lijzijde erosie ontstaan. Hoe groot de effecten op de kust zullen zijn. is op dit moment niet exact aan te geven. In België worden daarover ge voeligheidsanalyses gemaakt, waarbij de gevolgen worden berekend voor ver schillende modellen: n waarbij de ha vendammen zich over anderhalve kilo meter uitstrekken. Volgens ir. M.J van der Hoi. hoofd van het arrondissement (Slot zie pagina 6 kolom 1) ién gegeven in het Europa van van daag lijkt ons niet weg te redeneren: het nationale denken is nog steeds sterk en zelfs toonaangevend. Men heeft wel her en der betoogd - ook Brugmans heeft dat gedaan - dat 'de nationale droom' dood zou zijn, maar dat klinkt ai even 'slagzinnerig' als het oproepen tot een verplicht geloof in een verenigd Europa. Wel zou men kunnen zeggen dat me nigeen langzamerhand de betrekkelijk heid heeft leren inzien van ouderwets patriotisme, maar het denken vanuit het eigen norm-stellende land is nog even sterk als vroeger. Patriotisme en nationalisme zijn in wezen twee ver schillende zaken, zoals Huizmga vele j a- ren geleden al heeft betoogd. Voor hem had patriottisme vooral de eigenschap pen van een "aandoening": „Ons besef van eigen land bloeit in de sfeer van kin derherinneringen en terugverlangen, nostalgia. Het wekt geur van dennen en akkerland en van zilte stranden. Het leeft van symbolische waarden." Natio naal bewustzijn daarentegen is een overtuiging, een trots. „Het leeft bijna geheel in de sfeer van wedijver en tegen stand, dus aan de zijde van de twist. Het leven der natiën onderling kdn er een van edele wedijver zijn, maar onder de feeën, die aan de wieg der natiën ston den. hebben nooit ontbroken: hoog moed, hebzucht, haat en nijd." Deze woorden - bijna veertig jaar geleden in Leiden uitgesproken - zouden geschre ven kunnen zijn naar aanleiding van de Europese top in Rome. deze week. De droom van 't patriottisme moge hier en daar vervaagd zijn, de hoogmoed, de hebzucht en de twist van het Europese nationale denken in Europa zijn in aan gepaste - technocratische - vorm binnen de EEG nog immer aanwezig. continent zonder droom? Misschien hebben vele burgers van de negen lan den meer neiging om over het verleden te dromen dan over een Europese toe komst Hun bestaan wordt immers met de dag ingewikkelder, waarbij juist de EEG als een van de factoren fungeert die deze ingewikkeldheden veroorza ken. Het kan wel eens troostend zijn te denken aan en te dromen over ver meende en knusse zekerheden uit het verleden, in welk geval er weinig be hoefte bestaat om over een vaag land van belofte te peinzen. De opleving van nationalisteitsbewustzijn binnen de landen van de gemeenschap is mis schien een onvermijdelijke reactie op slagzinnen die niet waar gemaakt kon den worden, een onbewuste neiging ook tot restauratie nu de vervulling van het ideaal een technocratie is gebleken. Er is echter één troost dergelijke ontwik kelingen hebben hun eigen patroon en vooral ook hun eigen ritme, een opgaan-blinken-en-verzinken. Als de Europese gemeenschap er in slaagt zich in de komende jaren te handhaven, met vallen en opstaan, dan komt er onge twijfeld weer 'n periode waarin de thans zo duidelijk aan de dag tredende natio nale gevoelens weer afzwakken. Eeu wenlang heeft Europa grote en kleine naties zien ontstaan, een ingewikkeld proces van deling en herindeling. En dat zou in twintig jaar omgebogen en verge ten kunnen worden? Natuurlijk niet Men moet niet dromen over Europa, maar aan werken, dag in dag uit jaar in jaar uit Het is een continent dat geduld vraagt over vole, vele jaren heen. De teleurstelling c /er het sombere feest in Rome deze weck moet maar niet al te groot zijn. De Parijse gemeenteraad heeft vrij dag de gaullist Jacques Chirac gekozen tot burgemeester van Parijs, de eerste burgemeester sinds de Parijse com mune van 1871. Hij kreeg 67 van de 109 stemmen. De communist Henri Fiszbin, kandidaat van de Unie van Links, kreeg 40 stemmen. Twee stemmen waren blanco.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1