Nederlander hecht aan auto op vakantie DE PADEN OP, DE LANEN IN Lui liggen lezen over demisdaad 1977 VRIJDAG 25 MAART 1977 Met het eerste landbouwhuisvee alweer in de wei wordt het tijd de aandacht af te halen van Mens- erg er-je-niet, kaarten en monopolie en de blik te richten op het buitengebeuren. De paardesport, bijvoorbeeld. Het voorjaar - op nieuw tijd voor de recreatie te paard, opnieuw tijd ook voor de springconcoursen en voor andere spor tieve bezigheden te paard. Net zo min als er een einde komt aan de toenemende stroom ruiters, zo min komt er een eind aan de produktie van boeken over het paard en paardrij den. Het gaat er hier om een vijftal nieuwe uitgaven op dit gebied te signaleren. voorjaar 1977 Wie zich 'kort en bondig' over het paard en de pony wil laten informe ren, zou zeer wel kunnen denken aan de aanschaf van Elseviers Paardcn- gids. Een documentaire van Caroline Silver, die een beschrijving van 'alle paarderassen van de wereld- belooft en in ieder geval van niet minder dan 177 rassen informatie geeft over de ken merken, de eigenschappen en de her komst. De gegevens worden helder en be knopt geserveerd, maar dat is - zo blijkt - geen bezwaar: men krijgt een uitstekend doorkijkje in de paarde- rassen, die duidelijk werden geïllus treerd door Ko van den Broecke. De gids geeft bovendien een korte ge schiedenis van het paard, ze bevat - "zonder daarin uitputtend te zijn - handzame wenken voor de aanschaf en de verzorging van het paard. Tot de zeer instructieve werkjes voor beginnende rui terts mag men 'Paard rijden stap voor stap' rekenen. Het boek is van Ella van Walter en ver scheen bij L. J. Veen, Wageningen. Het geeft instructie m paardrijden op een manier, die niet nieuw is. maar die hier met succes wordt toegepast: voorna melijk via foto's Een probleem voor veel beginnende ruiters is, dat ze theo retische kennis uit het boekje zo moei lijk 'in beeld' kunnen houden. In dit boek geven tweehonderdvijftig (kleu ren) foto's met doorgaans beknopte, zeer leesbare onderschriften wel die mogelijkheid tot onmiddellijke oriën tatie, ook al heeft men geen paard - of instructeur - bij de hand De visuele informatie in dit werkje geldt zowel de verzorging, de bandering van een paard, de manier waarop wordt opge toomd en gezadeld als de manier waarop moet worden gesprongen en gereden, in stap. draf of galop. Als ex traatje biedt het de beginnende ruiter een serie begrippen, die in de paarde sport worden gebruikt. WouterSlob - bekend auteur over paarden en paard rijden - zorgde voor een heldere verta ling. 'Praten met paarden' van Henry Blake - een uitgave La Rivière en Voorhoeve in Zwolle - heelt naar onze indruk niet diezelfde praktische waaide als het werkje, dat hierboven werd gesigna leerd. Er staan talrijke tips en sugges ties in, die in de praktijk van de ruiter sport wel degelijk van belang zijn. De moeilijkheid is alleen, dat ze zijn inge bed in een aantal beschouwingen over de studie, die de auteur heeft ge maakt van de omgang met het paard, van de manier, waarop paaiden met elkaar'praten'. Dat alles is interessant en boeiend als een algemene oriëntatie - over de waaide in de praktijk kan men van- mening verschillen. ..De schrijver heeft met zijn methode paar den binnen een paar uur afgericht op dingen, die normaal een paar jaar training zouden vragen", zo kan men wervend op de achterflap lezen. De au teur zelf stelt dat het bij de toepassing van zijn aanpak 'geduld, begrip en heel veel tijd vergt om te beseffen, dat een paard niet reageert als een mens. Het heelt ons twintig jaar gekost om er mee klaar te komen'. Blake geeft - voor de geïnteresseerden - ook 'n aan tal mogelijkheden om een paard tele pathisch te beïnvloeden. Aardig is zijn 'woordenboek' waarin men 'gezegden' van paarden kan aantreffen. Twee uitgaven van Elsevier, waarin het paaid in het middelpunt van de belangstelling staat, zijn globaal on der één noemer te vangen Die van het fotoboek Elseviers Paardenboek van Caroline Silver - dezelfde auteur als van de paardegids - is een uitgave, vergelijkbaar met eerder verschenen ifotoiwerken over kat en hond. Het gaat niet zozeer om een handleiding voor de verzorging of de geschiedenis van het paard, maar om een al gemene oriëntatie. Althans wat de tekst betreft. Men vindt in de tekst - maar vooral in de foto's - vastgelegd hoe paarden over de hele wereld wor den gebruikt, in de renbaan, voor de visserskar, voor de brouwerij, in het circus, bij de politie. Men treft er bijna honderdvijftig kleurenfoto's in aan. Er is een aantal meesterlijke opna mes bij. maar het geheel wordt aan zienlijk overtroffen door de kwaliteit van de illustraties in het andere bij Elseviers uitgekomen paardenboek: 'Paardensport'. Hier gaat het name lijk om een totaal van honderddertig foto's, die over vrijwel de gehele linie zeer fraai zijn: wij kennen eerlijk ge zegd geen ander boek over paarden, waarin zoveel voortreffelijke illus traties voorkomen. De tekst is in dit werk is eveneens vrij beperkt maar van een geheel andere orde dan in het 'Paardenboek'. Hiei namelijk geven dertig - veeal Duitse - deskundigen en bekende ruiters nin- formatie over hun hobby, hun succes sen en soms hun teleurstellingen. Men vindt er beschouwinkjes over onder meer de geschiedenis van de rijsport. dressuur, springsport, militairy. vier spannen, rensport, drafsport, polo, jachtsport, recreatierijden en de rui tersport en de maatschappij. De tekst is meer wetenswaardig dan in structief en heeft het nadeel, dat ze vnjwel uitsluitend vanuit een Duitse invalshoek is geschreven. Maar nog maals: de foto's zijn vaak zeer fraai. C. De Nederlander hecht zeer aan zijn auto als ver voermiddel op vakantie. Onderzoeken hebben aangegeven dat zeven van de tien Nederlanders, die naar het buitenland op vakantie gaan, dat met de eigen auto doen. Tot voor kort waren dat er nog 67 van de 100, maar de laatste paar jaar is in dat aantal nog een kleine stijging gekomen, men verwacht dat bij de ANWB ook voor dit jaar. De ANWB ziet in die voorkeur voor de eigen auto een vinger wijziging naar de typering van de Nederlander. ,,Hel onaf hankelijk willen zijn en zijn geaardheid van de ontdekker van nature spelen daarbij een grote rol Hij voelt zich niet graag gebonden en wil zelf zijn vakantie maken" Dat doet dan bijna een kwart van de Nederlandse bevolking, in de vakan tiemaanden trekken zo'n leine drie miljoen mensen erop uit 111 achthonderdduizend personenauto's Er zijn drie redenen, die de auto het favoriete vervoermiddel maken: - men wil 'eigen vervoer' op de vakantiebestemming, en on gedwongen bewegingsvrijheid. - rijden met de eigen auto is goedkoper dan met de trein of het vliegtuig als men met drie of meer mensen reist, ook als er een overnachting en een maaltijd in de rit zijn: - de auto biedt de meeste mogelijkheden om vrije tijdsspul- len mee te nemen: dat element neemt in betekenis toe. het houdt verband met de tendens de vakantie zo actief moge lijk te besteden. Het gebeurt minder dan in het verleden, maar volgens de ANWB nog altijd te vaak. dat er wat achteloos in de auto wordt gestapt, op weg naar vakantiejolijt. De ANWB- alarmcenlrale weet daarover mee te pralen Een vakantie kan verstoord worden doorziekte of een ongeluk, deauto kan ook zo in het ongerede raken, dat er van Nederland uit inge grepen moet worden. De alarmcentrale heeft een netwerk v an hulp mogelijkheden opgebouwd Daat kan men een beroep op doen. als men m het bezit is van een internationale reis- en kredietbrief Dit document - dal in betekenis kan wedijveren met het paspoort - is onder meer bij alle ANWB-kantOren beschikbaar Er is behalve de neiging bij veel mensen om in de vakantie lekker lui aan het strand te liggen, de laatste jaren ook een tendens om de vakantie actiever te gebruiken. De vraag Waar gaan we dit jaar heen?' wordt steeds vaker vervangen door 'Wat gaan we dit jaar doen?' En is - om het gehele gezin naar de zin te maken - behoefte aan afwisseling Opgeld doet de laatste jaren ook de 'verzorgde autovakantiereis' Mede op initiatief van de ANWB ontstond er een samenwer kingsverband tussen verschillende instellingen, die in 1973 begon het 'gat' in de markt van autoreizen te vullen Vandaar de vei zorgde autoreisvakantie een pakket aan reizen, spe ciaal gericht op de wensen en behoeften van de automobilist op vakantie Vorig jaar bedroeg het totaal aantal Nederlandse vakantie gangers. dat een autoreis maakte en daarvoor vakantie accommodatie reserveerde, ruim 1.3 miljoen personen. Bij het vervoer waren ongeveer driehonderdduizend auto's be trokken De verwachting van de ANWB is. dat er dit jaar nog meer v akantiegangers zullen ziin. die de caravan of de tent voor de verandering' thuis laten Voor de verzorgde -autovakantiereis moet men er wat het hoogseizoen belrctt vroeg bij zijn - dal heeft ze gemeen met vrijwel alle andere vormen van reservering. Wie in het voor seizoen. in april of mei met de auto gereserveerd op vakantie wil gaan. heeft nog wel ruim baan m de mogelijkheden tot keuze Behalve de speciale charmes van hel voorjaar - jong leven, vaak veel rust - is van groot belang, dat men dan de grote trek' voor is En vaak is men goedkoper uit dan in het hoogseizoen. Lekker lui liggen lezen - dat kan men 's avonds in bed. op de bank in de kamer, des zomers op het strand en in het voorjaar wil het ook nog weieens lukken in een zonnestoel in de tuin. Met een boekje in een hoekje kan erg ontspannend werken, vooral ais men misdaadromans in handen heeft. Verreweg het beste boek in die sfeer, dat wij de laatste tijd onder ogen kregen is de nieuwe Ira Levin: 'De jongens uit Brazilië'. Een combinatie van science fiction, misdaad en het nog niet zo verre verleden van de tweede wereldoorlog: in het boek namelijk komt de lezer dr. Rudolf Mengele. kamparts onder Hitier legen. Men begrijpt: het gaat niet om een doorsnee-detective, de vraag wie de dader is. is geen punt - de spanning zit 'em vooral in de vraag wat Mengele nu precies van plan is en hoe dat te rijmen is met de dood van bijna honderd mensen over vrijwel de hele wereld Nadrukkelijk aanbe volen, deze uitgave van De Arbeider spers, De 'Crime de la Crime'-reeks van de Arbeiderspers lelt nu - vijl jaarna het begin van deserie - bijna vijftig titels. Dat wijst op selectiviteit en inder daad: de reeks is doorgaans van hoog gehalte. Ze beoogt 'voor zover de rechten verkrijgbaar zijn, hoogte punten bijeen te brengen uit de mis daadliteratuur en - lectuur sinds het midden van de vorige eeuw De sene heeft ons in ieder geval zeer ge spitst gemaakt op nieuwe uitgaven van Trevinian (De Eiger Killer en de Plee Killen en bijvoorbeeld Dick Francis (misdaad in de wereld van de paardesport en -fokkerij. Doodklap. Moord-racei. Tot de auteursom reik halzend naar uit te zien hoort ook James McClure. In de "Crime de la Crime'-serie verschenen van zijn hand twee titels tot nu toe; 'Het stoomvarken' en 'De dove luister vink'. Beide werken bieden meerdan een spannend, goed geschreven mis daadverhaal alleen. Er zit ook een portie apartheid in - de verhalen spe len in Zuid-Afrika - en tot de sterke punten hoort, dat dit element uiterst functioneel wordt gebruikt. Boven dien schiep McClure in zijn luitenant Kramer en diens zoeloe Zondi twee politiemensen, die verdienen klas siek te worden. Goede vertalingen van K. Kooman en J. van Helmond. In de Crime-de-la Crime-reeks twee nieuwe uitgaven van Josephine Tey. „Juffrouw Pijm beschikt' verhaalt van deschijnbaar alledaagse gebeur tenissen op een Engelse meisjeskost school, waar een van de leerlingen wordt gedood. 'Brat Farrar' is geba seerd op de vraag of het de jonge erf- genaam is. die op het Engelse land goed terugkeert of dat het gaat om een bedrieger. In "Juffrouw Pijm' lijkt ons de ontknoping sterker, maar als verhaal komt 'Brat Farrar' ons ge slaagder voor. Er zit meer ruimte, meer spanning in liet boek en dat gaat niet ten koste van de karakter tekening MISDAAD LITERATUUR De - eerste - uitgave van Ellcrly Quieen in deze reeks zou men als tegenstelling tot 'Juffrouw Pijm' kunnen hanteren. Het gaat om 'Het Egyptische Kruis' - dat jaren geleden aanzienlijk goedkoper als Prisma pocket verscheen - en inderdaad kan worden aangemerkt als een van de hoogtepunten van de onder het pseudoniem Queen schrijvende ne ven. „Juffrouw Pijm' staat vol met de dingen van alledag, de karakterte kening neemt er een belangrijke plaats in. Bij Queen is dat volstrekt niet het geval, een Queen is voor le zers. die de puzzel boven de karak ters stelt. Op kerstmorgen wordt het lichaam van een man ontdekt, ge kruisigd aan de armen van een oude wegwijzer- ziedaar het begin van een zeer ingewikkelde, zij het met logica te ontrafelen puzzel. c. - L - MattcovavtV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 73