TUINIER EERST EENS OP PAPIER Strakke omheining wint terrein Zet de nieuwe tuin niet lukraak vol Met een balkontuin voor de wind Groene vrienden op een goed gespreid bedje aan de praat houden Een volgroeide tuin laat zich moeilijk veranderen. Na tuurlijk, opgeschoten tegenvallers kun je zonder zingen of zeggen uitgraven. Maar dan valt er een gat dat je niet zomaar w egwerkt. Na jaren is de nood vulling vaak nog duidelijk zichtbaar. „Die maagdelijke lap dus nooit te rap aangekleed", adviseert de vakman, die overigens op z'n klompen aanvoelt hoe zo'n grote haast groeit. Het lang verwachte huis is eindelijk opgeleverd. Woning inrichter eruit, stoel en beddeboel erin. Alle prullen een eigen plaatsje. Poster mag hier. kapstok kan alleen daar Geen stapels uitpuilende dozen meer achter elke deur. Echt een moment om, de punt af, maar uiterst- tevreden achter de dubbele beglazing-metrsubsidie te belanden. En dan zie je pal voor je neus nog een aantal vierkante meters die ook om enige stoffering vragen. Een rommelig plat gedrukt stuk grond, de tuin zogezegd. Bij veel mensen komtopzo'n moment maaréén gedachte op; hoe stamp ik hier een beetje vlug iets aardigs uit de grond? Logisch dat iemand er zo snel mogelijk een persoonlijk recreatiegebiedje van wil maken. Maar de vakman tuinontwerper schudt ervaren het wijze hoofd als de nieuwbakken hovenier zo rap de hand aan de ploeg slaat. Een tuin smijt je niet zomaar van een eind in elkaar. Pas na ettelijke jaren laten boompjes en struiken hun ware gedaante zien, bezetten ze soms onvoorzien meters in het rond. Het is dus wel handig vooraf vast te stellen watje ongeveer van die tuin verwacht. Kijk naar de zon, let op de heersende wind, teken een plattegrond en geef zorgvuldig aan waar alles komen moet. als hetkan. Een zandbak, een pergola misschien? Ergens een barbeque, zithoekje. wat- tuinkruid met een paar kropjes sla? Hier groen, daar bloemen. Kortom, tuinier eerst eens op papier, dan loopje geen kans dat het lekkerste plekje voor een zonnebad later uitgerekend in het bed radijzen valt. Weetje eenmaal wat het worden moet, vul dan in geen geval de beschik bare plantruimte lukraak op met spul datje toevallig van naam kent Het is verleidelijk, je weet zogezegd watje in huis haalt. Maar toch niet helemaal. Sommige heesters blijken na verloop van tijd ware ruimte-vreters. Niet enkel voor het gevoel maar ook nuchter in maten gemeten. Zo pikt de bekende Forsythia, om er een te noemen, na verloop van tijd rustig een meter of dne in. Bij een tuin- breedte van amper het dubbele toch een aardige strook. Door een nauwkeurig gekozen beplanting en een royaal terras kunt u voor uzelf zeeën van ruimte scheppen paaltjes of een andersoortige tegenhouden Met wat bo dembedekkers er tegenaan, afgewisseld met vaste plan ten en een altijd fraaie solitair krijg je ineens veel meer tuin dan er in werkelijkheid ligt. Juistop een klein opper vlak zeker de moeite van he tproberen waard. Dit hoog- en laagwerk is ook heel geschikt voor een zogenaamde tegel- tuin. Hier vervalt het gras. met bestratingsmateriaal wor den verschillende loop-, lig- of leefruimtes gecreérd elk hoekje met een eigen omsloten sfeer. Eventueel ophogen dus. wat aan de achterkant weer nieuwe mogelijkheden geeft. Daarna aan de hand van het papieren tuinïdee in richten met levend groen. Moet kindlief onzichtbaar aanmodderen? Voor jezelf een schaduwboom bedacht? Of alleen maar genieten van een paar 'solitairen' (steken vanwege bijzondere vorm of langdurig aantrekkelijk zijn met- kop en schouder boven de rest uit). Vallen dus goed op tussen bollen, kruipplanten en éénjarige kleur, en voor 't geval er weinig plaa ts te vergeven is. een solitair hoeft echt niet altijd een conifeer of heester te zijn. Verschillende 'vaste planten' doen het op lager niveau beslist niet min der. Astilbe (een spirea soorti bijvoorbeeld, verbena. De vakman schudt er vast nog wel meer uit zijn mouw Som mige mensen willen trouwens helemaal niets ongewoons, liever een dagelijks lapje gras. de border als een rijstrand eromheea Maar ook dan stuit je op donkere hoekjes, snijbloemen-wensen en zo meer. Knettergek Hoog en laag Verder al eens met hoogteverschillen gewerkt? Wat te denken van eenzitkuil.een opgehoogde rotstuin of zomaar een glooiing met groen en kleur. Heel eenvoudig tegen een stenen muurtje, wat bielzen (gaat eigenlijk nog het best). Misschien bekruipt u al prutsend aan de tuin-op-papier het gevoel dat u op punt staat knettergek te worden. Al die toekomstige hoogtes, plantafstand, bloeitijden, uit schieters, kleuren en groenblijvers laat een nieuwbakken tuinman toch wel kennismaken met een paar schaduw kanten van het ontwerpersvak. Tenslotte is er enig voor stellingsvermogen voor nodig om nietig plantgoed bij voorbaat de ruimte te geven. Mocht het u al tekenend en rekenend boven het hoofd groeien, danis een zogenaamd doe-hetrzelf-plan wellicht geknipt voor u. Een vakkundig ontwerp van de tuinarchitect dat uw wensen zoveelmoge- lijk in kaart brengt, in overleg aangepast bij portemonnee en beschikbaar grond, En voor de rest doet u het inder daad zelf. De ontwerpkosten worden per meter berekend; plm. 1.75 voor een tuin tussen 50 en 100 m2, van 500 lot 1000 m2 0,50 en de rest ligt daar ergens tussenin. Zit meestal leuke korting op plantmateriaal aan vast Gratis overpeinzing van de vakman: „Veel te weinig men sen proberen het helemaal zelf, waar het best. zou kunnen Denken dat het alleen goed wordt met een deskundige erbij. Jammer, want iets datje op eigen houtje maakt kan minstens zo aantrekkelijk uitvallen. Durf maar-' Krijgt u desmoor in als rondom het buiten- gebeuren losbarst? Tja. als het enig beschik bare oppervlak buitenshuis vier hoog ligt en 'lerp beton' heet. dan ivillen de druiven wel eens zuur zijn. Toch moet u niet te gauw in de put kruipen. Wanneer de wind een beetje uit de goede hoek waait, valt zelfs op het smalste balkon een aardige groenstrook te versieren: Met hangbakken bijvoorbeeld. Goed gepro grammeerd met bolgewassen en naderhand éénjarig spul op uitgebloeide plekjes zit je zo voor driekwart jaar met planten onder de pannen Wel jaarlijks de potgrond vernieu- wenen uitsluitend plantenbakken gebruiken met bodemgaten ilozing overtollig nati. In een flinke staande pot kan best een aardig tuintje groeien. Neem een exemplaar van een halve meter doorsnee. 70 cm hoog -kleiner kan vaak ook al en je staat versteld wat je erin kwijt kunt. Kies 's een wat minder be kende solitair en stap af van het al- tijd-groene coniferen-idee. Is een aardige bladverliezer eigenlijk niet veel boeiender? Uitbotten in het voorjaar, je ziet ze naar de bloei toegroeienof vruchtdragen. Herfst kleuren in het najaar. Je maakt het alle maal van dichtbij mee. tot het laatste blaadje weerloos naar de tuin van de benedenbuur dwarrelt. Op hartje winter na is de bladver liezer voortdurend in de weer Zo'n grote pot is echt een investering waar je de zoete vruchten van plukt. Wie dat wil ook letterlijk. Zo komt van een kleine, goed kort gehouden golden delicious al gauw een aar dige emmer appels. Sierappels. eveneens schattig om naar te kijken, kronkelhazelaar en andere soorten die wat omvang betreft goed binnen de perken blijven. Keus genoeg, even navragen. Zet er een stuk of wat groen- blijvertjes bij. zoals hei. dwergconiferen. Wat bloembollen ertussen en een heestertje dat schuchter zijn twijgen over de rand drapeert. Geen gek idee om ook zo'n bak even op pa pier in te richten. Tenslotte is er geen tuin achter de hand waarin de miskoop zich laat wegmoffelen. En hoe parkeer je de mini-tuin als het vriestOnhandig naar de berging oj obstakel naast je bed? Geen sprake van, de mini-tuin ovenuintert gewoon buitenshuis. Vorst is geen bezwaar, zolang de planten wortels tenminste niet dagelijks in het water blijven staan. Dus de lozingsgaten onder- in-neem nooit een pot zonder-regelmatig goed doorprikken. Liefst met een bolle pot scherf tegen dichtslibben beschermen. Als u dan ook nog af en toe de grond losmaakt, bijvult en bemest, dan zal niemand op uw hoge tuintje neerkijken. Hoe de vlakvulling van de tuin uit eindelijk ook gepland is, zonder een goede voorbewerking van de grond kun je de luit wel aan de wilgen han gen. Zeker als het om vers gestorte plantaarde gaat. Jawel, zelfs op zoge naamd bouwrijpe grond. Want dat is bepaald niet hetzelfde als plantklaar. Denk maar eens hoe ze tijdens de bouw erop huisgehouden hebben. Hier een grinlhoop, daar geknoei met beton. Overal cementklodders, ver dwaalde spijkers, puinresten, hout- flinters. Naderhand zo goed mogelijk opgeruimd en vervolgens verdween het restant op het stevig aangetrapte erf onder de nieuwe grond. Nu kun je het geluk hebben dat ze er met zo'n hydraulische klauw, oftewel graafschop doorheen hebben gewoeld. Zo niet. maak dan je borst maar nat. Spitten tot de boel een halve meter diep is losgewerkt. Beslist de enige manier om van wateroverlast en slechtgroeiende planten verschoond te blijven. Enorm tijdbesparend om meteen waar nodig enige structuur verbetering toe te passen. Met het tuinplan in de hand, precies op de juiste plaats. Zo hoeft het aanstaande terras niet vooraf zo diep losgewoeld Wel wat verlaagd misschien, er komt immers nog een flinke laag rivierzand onder de tegels? Wanneer er een ver hoging op stapel staat en de bielzen al in het geüd staan kan de overtol lige tuingrond meteen op de helling. Vette klei wordt ruller met tuinturf. De vaste plantenborder is het best met organische mest. Compost mag ook. maar gedroogde stalmest geniet zon der meer de voorkeur. Staatsoms vast dat er ergens een stukje hei komt? Spreid een met zand en turfmolm om woeld bedje en de hei groeit als kool. Verschralen Dan het gazon. Op onze doorgaans vette klei is het verstandig om de top laag (10 cm) te verschralen. Een even dikke laag rivierzand (metselzand) gewoon erdoor. Voordeel: het gras is dankzij die stevige stroeve toplaag sneller beloopbaar. Geen blijvend in getrapte voetstappen bij nat weer. Minder mosvorming, het water zakt vlugger weg. De grasplant wordt ge dwongen meteen diep te wortelen, dus later minder sproeien in droge tijden. Wil je een blijvend zand-effect, dan voortaan ieder jaar opnieuw een halve cm zand verspreiden. Is ook prima voor uw oude grasveldje. Na dit voorspel kan het eindelijk tot zichtbare daden komen. Planken slaan, straatje leggen, een glooiing aanleggen, planten zetten, en dan is het een kwestie van geduld. Bijvoor beeld met sommige coniferen. Die komen liever een jaartje later, als de rest van de aanplant alvast wat be schutting geeft. En wanneer het gazon in 'nieuwbouwtuin' - echt een halve meter losse grond onder de voeten krijgt kunt u met inzaaien eigenlijk beter wachten tot augustus. Zo kan de bodem zich even zetten, dat scheelt alvast een paar verzakkingen. Het eer ste onkruid steekt op braakliggend terrein de kop op. De grond is 's zomers wanner, gras groeit sneller, geeft een voller gewas. Minder hongerige vogels met belangstelling voor een grasdieet. Hé. wat is het toch verschrikkelijk moeilijk om geduldig en verstandig te zijn. Bijvoeding Nu het er voor- en achter weldoorvoed bijligt, is het zaak de plantenvoedsel- voorziening op peil te houden. Liefst volgens een uitgekiend menu, aan de hand van een grondmonster (door het Laboratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek in Oosterbeek). Je kunt er vanzelf ook met de natte vinger een gooi naar doen. Zo is de Zeeuwse bo dem over het algemeen vrij kalkrijk. dat betekent dat gazon ondermeer heel goed toe kan met een NPK- kunstmest.. Een hutspot van voorna melijk nitrogeen (stikstof), fosfor en kali. al naar de bodemgesteldheid uit wisselende hoeveelheden samenges teld. Wanneer u het zonder grondmon ster doet en vervolgens allerlei getal len op de NPK-zak ziet staan, weet dan dat 12-10-18 voor Zeeland, de meest gangbare mengelmoes is. Een paar cij fertjes verschil is overigens niet zo erg. Geef het gras in de late winter, eind februari, een gift van 3 kilo korrels per 100 m'2. Verder elke zes weken, bij veel regen na vier, nog eens 1 kilo over zo'n stuk. Of naar keus: na die eerste gift één keer een langzaamwerkende meststof gebruiken, gebruiksaanwij zing verschilt per merk. Dan zitje met weinig omkijk voor de hele zomer ge beiteld. Rozen, vaste planten en andere bloeiers die in een seizoen nogal wat kruil verschieten, worden ook graag halverwege de rit aan de praat ge houden. Bomen en heesters mogen liet zonder bijvoeging zien te rooien, Hebt u een kleine tuin? Dan is de kans groot dat u vanuit uw ligstoel geen buren wilt zien. Je hoort toch al zo veel van elkaar: WC doortrekken, kinderheibel, nachtelijk gestommel op de trap. Elkaar dan 's zomers ook nog onderuitgezakt bekijken is vaak teveel van het goede. Liever kunst matig gekweekte vrijheid dus. een begrijpelijke drang, waardoor veel kleine tuinbezitters vaak meters grond verspillen. Ze sluiten de ge wraakte inkijk-grens af met heesters. Prachtig bloeiend hout op z'n tijd en als ze aan de andere kant hetzelfde doen zie je geen hond meer. Klopt. Maar in hun vrijheidsdrift verkijken ze zich meestal op de volwassen maat van hun beplanting. Zetten veel te veel breedgroeiers te dicht op elkaar. Een toekomstige warboel waar op den duur de honden geen brood van lusten. "Zoiets komt nogal eens voor", zegt de vakman, "aan de manier waarop deze klanten aan het kopen slaan kun je al zien dat ze in moeilijkheden raken. Vooral in de vnj kleine doorsnee tuin pakwegSO tot 100 m2-iseen compacte afscheiding vaak veel meer op zijn plaats.". Zoals een planken grens, bijvoorbeeld gevlochten houtmatten tegen palen, die overigens wel eens willen lubberen. Wat duurder houten vlechtwerk in een zogenaamde lijst. Deze laatste is vormvast, komt manshoog op onge veer f 125.- voor een paneel van 176 cm breed. Beschermt tegen inkijk, stuif- stof en harde Wind. Waarschijnlijk wil buurman graag bijdragen aan deze gemeenschappelijke vrijheid. (Om willevan de lieve vrede is overleg altijd aan te bevelen.) Ook rondhout vanaf kniehoog tot boven de kruin wint tegenwoordig duidelijk terrein. Verti caal geplaatst en bij een doorsnee van 8 cm gaan er 12.5 op een strekkende meter, wat in de langste maat op on geveer ƒ100.- komt. Als het perse kijk- dicht moet zijn. even opletten of de paal niet teveel taps toeloopt. Verder heeft de handel een uitgebreide sorte ring hekjes en betonnen fantasieste nen die je een goed zicht waarborgen op alles wat zich er achter afspeelt. Mei een omheining van levend hout groei je als het ware langzaam maar zeker naar het 'uitzichtloze tijdperk' toe. Ruime keus in winterharde hagen die zich gewillig tot hoog laten strak- houden. Een paar bladhoudende mo gelijkheden zijn: ligustrum (liguster), prunus laurocerasus (laurierkers), eleagnusebbingii (olijfwilghout). py- racantha (vuurdoorn) of ilex (hulst). Lastig misschien die Latijnse namen, maar wel een waterdicht systeem, om uit bijvoorbeeld twintig verschillende prunus-soorten de aanbevolen haag- plant te plukken. Liever een haag die zijn blad laat vallen? Alhankelijk van de ruimte zij els. beuk. haagbeuk. mei doorn, veldesdoorn onder meer goed te temmen Twee keer per jaar met de snoeischaar langs boven en opzij maakt er een ondoordringbaar bla dergordijn van. Verder altijd groene coniferen, een aantal zijn uitstekend knipproof. Wil je te zijner tijd absoluut ongezien ach ter de haag over het ei f kunnen banje ren dan moet de knipbeurt eigenlijk een vorm van begeleiden met de snoei schaar zijn. Wachten tot de struikjes echt goed groeien en dan de topjes eraf. zodat ze daarna lekker in" de breedte gaan. Wie haast heeft met z'n heg kan er maar beter niet aan begin nen. Want schieten ze na een poosje weer enthousiast omhoog, dan de com feer opnieuw een kopje kleiner ge maakt Bij deze haagconiferen is het de bedoeling dat elk jaar ongeveer de helft van de aangegroeide lengte wordt ingekort. En dan liever niet in eeii Hap 30 centimeter omlaag. Bij een ingreep van twee of drie keer 10 centi meter zal de struik zich veel beter eta- gegewijs opbouwen. Of je nu traag-taxus neemt of-thuja. het duurt wel een jaar of tien voor je de afraste ring echt naar je hand hebt gezet. Maar dan weert hij ook. vier seizoenen groen, de doordringendste blik De enige echte snelgroeier onder de haagconiferen is de cupressocypa- ris-leylandii. Mijn tuinadviseur zet per nieter gemiddeld 2.5 stuks, wal op f 15.- komt. De prijs zal per leveran cier en door hoogte bij aflevering ver schillen. Maar dat "Leylandii" bijna dubbel zo hard omhoog gaat dan ieder andere haagconifeer staat als een paal boven water.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 63