burgermans bruiloft PZC/roorjaar 1977 MONUMENT VOOR DE GROOTSTE DOE-HET-ZELVER VRIJDAG 25 MAART 1977 De grootste doe-het-zelver aller tijtien is uit de robuuste pen van Bertolt Brecht gekomen. In zijn 'Burgermansbruiloft' voert hij een bruidegom ten tonele, die vrijwel alles in het nieuwe nestje zelf heeft gemaakt. Zitmeubelen, bergmeu belen, slaapmeubelen. Op de avond van de bruiloft treft men het gezel schap van familie en genodigden in het nieuwe nestje aan. waar allen zich aan de eigengemaakte tafels en op de eigengemaakte stoelen aan liet brui loftsmaal zetten. De sfeertekening is magnifiek. De botte genoeglijkheid van de sfeer van verwachting, nu weldra het voedsel zal worden binnengebracht, triviaal maar onschuldig gekeuvel en de eerste ran zige opmerking als de bruidegom na veel moeite enkele flessen slechte wijn heeft ontkurkt. Alles is wat nipt gehouden, in een verkrampte poging de zaken vanuit een smalle beurs stijlvol af te werken De wijn doet de gelegenheidssprekers opveren en in die atmosfeer van een volslagen enge lulligheid zakt de eerste stoel in elkaar. Het niveau van het stuk reikt uiteraard veel verder: Brecht onthield zich in het algemeen van aanvallen op de dubieuze produkten van doe-het-zeivers. maar gebruikt al leen de gevolgen om zijn figuren zich in volle lengte te laten uitstrekken- Het heeft allemaal niets te betekenen, stelt de brui degom zijn gasten gerust, een ondergeschikt foutje inde bevestiging, er is werkelijk niets aan de hand. iedereen kan rustig blijven zitten. Maar naarmate de avond vordert, treft meer gasten het ongemak van de wat wankele constructie van het zitmeubi- lair en komen de eerste verwijten van de bruid: had dat niet beter gekund? De gasten, vrijmoediger nu het aantal lege flessen op de ook al wat minder stabiele tafel groeit, vallen haar bij m die kntiek, sommigen met de spijlen en poten van hun stoel nog in de handen. Als de gasten vertrokken zijn ramt de bruidegom tenslotte de laatste overblijfse len in elkaar, stoelen, tafels en zelfs een solide ogende kast moeten er aan geloven, in een niets ontziende, maar bevrijdende orgie. Bij Brecht is dit thema, de doe-hetrzelf ontluiste ring. nietbelangrijk. Veel later, toen hetzelf-doen in Nederland, aanvankelijk als een aardig tijdverdrijf, maar al snel noodzaak door de gestegen uur lonen, tot grote bloei kwam werd dit thema op nieuw aangegrepen en zag men tv-produkties, waarin de onmacht van de niet-vakman wel cen traal stond. ZELF GEMAAKT Het jonge vrouwtje liet dan liaar flat zien: „Kijk, dit heeft Jan allemaal zelfgemaakt". Dit was dan heel duidelijk te zien. Anders dan bij Brecht. die voor het oog perfect uitgevoerd meubilair voor schreef, dacht men er niet over dergelijke verfij ningen aan te brengen. Men kreeg de meest bizar re, wat ruw en schelfs uit simpele, nauwelijks ge schaafde vuren latten in elkaar geslagen meube len voorgeschoteld die onmiddellijk dienden te appelercn aan de lachlust. Dit berust op het algemene ongeloof in de doe-het- zelver. die bij voorbaat een plaats in de schaduw van de vakman is toebedeeld. Helaas zijn we al zover in Nederland, dat dit - met respectering van de goede, serieuze vakman - niet altijd meer op gaat. De doe-het-zelver heeft bij al zijn onkunde voor. dat hij het - zij het niet altijd enthousiast - voor zichzelf moet doen, en daarbij nog eens wordt gesteund door een stroom van nieuwe en goed bruikbare materialen en gereedschappen, gedistri bueerd door een netwerk van doe-het-zell'-centra. die uiteraard en met goed recht op winst uit zijn, maarwaarbij toch enig idealisme is te signaleren de linkshandige te verheffen tot een acceptabel doe- het- zeiver Toch is de image van de doe-het-zelver die van de- underdog gebleven, een man die wel aardig kan 'prutsen' maar voor wie diverse terreinen van hel klussen in eigen woning gesloten blijven. En dal is maargoed ook: zodra een leek zich met elektriciteit en gas gaat bemoeien ontstaan de grootste risico's Loodgieterswerk (deelgebied waterfittem vereist eveneens scholing en ervaring en er blijven hard nekkig verhalen circuleren, zoals dat van de man die zóveel zelfheeft gedaan dat bij het doortrekken van de wc de radio begint te spelen. Het doe het-zelven concentreert zich derhalve op schilderen, behangen, timmeren en andere ver fraaiingswerkzaamheden. die in het Engelse taal gebied onder de noemer van 'decoreren' zijn sa mengebracht. ADVIES VAN BOUW Ook hier bestaan beperkingen Aan behangen en een houten wandje plaatsen kan niemand - althans in veiligheidsopzicht - zich een buil vallen, maar gaat men ingrijpende inwendige verbouwingen uitvoeren, zoals bijvoorbeeld het wegbreken van muren om van twee vertrekken één te maken, dan is het altijd zaak op z'n minst het advies van bouw- en woningtoezicht nodig. Veel mensen zien daarin een vorm van overbodige bevoogding omdat men 'binnen de eigen muren koning wil zijn en iedere inmenging irritant vindt. Tragiek van die weinig liefdevolle verhouding overheid-burger is, dat die bepalingen er vooral voor zijn gemaakt de burger in bescherming te nemen Zodra een leek in een woning begint te breken kunnen er allerlei din gen misgaan. Eén van de uiterste consequenties is. dat men een zogenaamd 'dragende' muur sloopt zonder dat dit via stuttende en steunende maatre gelen wordt opgevangen en het gehele of zeker een deel van het pand in elkaar zakt. Het zou niet de eerste keer zijn dat zoiets gebeurt en zijn de gevol gen minder desastreus dan komt men toch op z'n minst voor onaangename verzakkingen te staan. Als burger heeft men, 'koning op de eigen vier kante meter' altijd de neiging om dit soort vormen van 'overheidsbemoeiing' als overbodig van de hand te wijzen en dal is niet alleen een typisch trekje van Nederlandse individualisme. Zelfs Chinezen, wie de wijsheid toch generaties lang is ingegoten, gaan er onder gebukt, wat - naar een oude anecdote - een bioscoopeigenaar moest on dervinden toen hij in zijn zaaltje annonceerde: „Niet roken, denk aan de grote brand in Peking". Een bezoeker schreef er onder: „Nietspuwen, denk aan de overstroming in Nanking". Jawel, zelfs internationaal wordt er wel eens te ge makkelijk over gedacht Indien een dienst bouw- en woningtoezicht te maken krijgt met een inwendige verbouwing bekijkt men eerst zorgvuldig de bouw kundige aspecten en direct daarop aansluitend komen brandveiligheid en ventilatie aan de orde. het licht en andere details, onder meer in verband met hygiëne Zo komt het wel voor. dat mensen zoveel muren willen wegbreken, dat tenslotte de toegangsdeur van de wc uitmondt in de huiskamer en dat is uiteraard niet alleen ambtelijk gezien een onverteerbare oplossing. Zelfs de vakman kan zich op het gebied van het sanitair nog wel eens verga lopperen. Zo is het in België voorgekomen dat men bij de vergevorderde staat van de bouw van een vrij groot aantal woningen moest constateren, dat de wc geheel aan de aandacht van de architect was ontsnapt. Het onmisbare vertrekje was geheel ver- geten.Lange tijd brak men er het hoofd over hoe het toch mogelijk kon zijn dat men hier zo laat achter kwam. De oplossing was vrij simpel: bouwvakkers doen hun plasje buiten. De les is duidelijk, er wordt altijd wel iets vergeten. Interventie van een dienst van bouw- en woningtoezicht door het aanvragen van een vergunning voor zo'n inwendige verbou wing kan men daarom redelijk goed vergelijken met een ANWB-keuring bij aanschaf van een ge bruikte auto. Het is een ingebouwde garantie om zo weinig mogelijk te laten misgaan. RUILHANDEL Historisch gezieiVisermet het doe-het-zelven niets nieuws onder de zon. Aanvankelijk was de mens er op aangewezen alles zelf te doen. wat zich. zolang men een hol bewoonde beperkte tot jagen, vissen, eten en slapen. Maar al gauw ontdekte men, dat de een beter was in het vissen, de ander heter in hel jagen en zo ongeveer, heel simpel geredeneerd, moet de eerste ruilhandel zijn ontstaan. In prin cipe was dal de eerste aanzet om het niet meer zeil te doen. Er waren, al voor de uitvinding van het wiel men sen die goed waren in het vervaardigen van een voudig schoeisel en zo doet dan hel ambacht zijn intrede. De schoenlapper vist niet meer maar laat zich vissen brengen in ruil voor sandalen. Derge lijke vormen van specialisatie, zo zag men a 1 snel in. waren hoogst praktisch en gaven in tijd een hoger rendement. Het systeem was logisch en zou eigen lijk bij een uitdijende populatie moeten blijven vol doen. vooral ook omdat in die ontwikkelingsgang met steeds meer specialisaties steeds meer mensen twee linkse handen kregen en hun geschiktheid en bekwaamheid zich beperkte tol een klein deelge bied in produktie of dienstbaarheid. In die evolutie past de opkomst van de industrie en het zou uiter aard ideaal zijn geweest, als een dag aan de lopende band zoveel had opgeleverd, dat men een vakman zou kunnen vragen een vertrek opnieuw te decore ren. Niet alleen uit een oogpunt van werkgelegen heid was dan een bijna utopische situatie bereikt, ook het begrip 'vrije tijd' had dan meer inhoud ge kregen Want men is in die vrije tijd door de aan scherping van de uurlonen van vakmensen, niet meer vrij omdat men zoveel zeil moet doen Omge keerd ligt de zaak weer anders: veel mensen hebben er behoefte aan in hun vrije tijd iet s 'met de handen te doen en dan ligt het accent meer op liefhebberij dan op noodzaak Die noodzaak is overigens altijd aanwezig geweest Al lang voor men het begrip doe-het-zelf had bedacht werd er. al of niet ge dwongen om financiële redenen, in huiselijke kring heel wat afgetimmerd in Nederland. Pluspunt is thans, dat er een gehele industrie en een netwerk van winkels de doe-hel-zelvers ten dienste staan. De perfectionering gaal erg ver Men brengt materialen op de markt, waarmee het niet meer mis kan gaan en materialen die boven dien kwalitatief zo goed zijn. dat na enige oefening liet resultaat onmogelijk negatief kan zijn. Oefening, of lieverervaring. blijft onmisbaar en zo blijft het ook voor de vakman een hoopvol per spectief dat niet het gehele land wordt bevolkt door handige n Fabrikanten slagen er in de stroom produkten. waarmee liet doe-het-zelver de laatste jaren steeds gemakkelijker wordt gemaakt. Ie laten voortvloeien. Geheel boven een nieuw decoratief wandbekledingsmateriaal - Brick' - dal uit rechthoekige ruwe tegels bestaat, vervaardigd uit minerale stoffen. Door hel lichte gewicht worden ze gemakkelijk op een vlakke ondergrond gelijmd. Het bijzonder decoratieve materiaal is onbrandbaar en kan gemakkelijk met een fijne zaag of scherp mes passend worden gemaakt. De tegels kunnen zelfs op goed vastzittend behang worden geplakt In het midden een foto van een nieuw type nietenschieter - de Pawermatic- waar van de slagkracht regelbaar is. Het apparaat is niet goedkoop ibijtia honderdtwin tig gulden i maar kan dan ook met verschillende niet diep ten zo worden afgesteld dat men er zwaar werk in hout en lichtere karweitjes zoals in karton en doek mee kan doen. Veel doe-het-zelvers werken snelleren netter met deze metschieter dan met hamer en spijkers. Men gebruikt ze bij allerlei karweitjes, zoals het aanbrengen van schrootjeswanden. plafondtegels en het bekleden van meubilair. goede werkbank. Xa het succes van de Workmatevan Black Decker n werkbank maar desondanks maar 60 bij 72 cm vloeroppervlakte in beslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 61