PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Krankzinnige situatie TEGENSTELLING TUSSEN PvdA EN CDA SCHERPER pze/s, Staatshoofd van Kongo vermoord Eerlijker om visquota vast te stellen op basis marktpositie betrokken landen de krant van zeeland 'VELDSLAG'OM KERNCENTRALE Chirac wint MINISTER LUBBERS OVER DE KOFFIEPRIJZEN Kansen op kabinetscrisis aanzienlijk gestegen Raas boven baas pagina 9 220e jaargang no. 62 Maandag 21 maart 1977 DEN HAAG (ANP) - Minister Lubbers sluit niet uit dat de koffieprijs in de loop van dit jaar nog verder zal stijgen. „Een krankzinnige situatie", zei de minister van economische zaken zaterdagmiddag voor de radio naar aan leiding van de verhoging van de koffieprijs met drie kwartjes deze week. Deskundigen hebben bij de voorgaande verhogingen elke keer gedacht dat de grens bereikt was. Maar voorlopig is de kans groot dat de prijs nog verder omhoog gaat. Een en ander betekent dat de doelstelling van de regering om de prijsstijging dit jaar beneden de 6 procent te houden, in gevaar dreigt te komen. Er is op dit ogenblik echter nog geen reden te veronderstellen dat die doelstelling niet gehaald wordt De regering; geeft haar pogingen zeker nog niet op. aldus Lubbers De consumentenprijs van een pakje koffie gaat woensdag 23 maart met gemiddeld 78 cent per 250 gram omhoog. Volgens de Verenigingvan Neder landse Koffiebranders en Theepakkers is deze prijsverhoging nodig als gevolg van de versneld verder gestegen inkoopprijzen op de wereldmarkt. De prijsverhoging is intensief met het ministerie van Economische Zaken doorgesproken. Het is de tweede prijsverhoging in 1977 Op 9 januari werd de koffie gemiddeld f 0.24 duurder, zodat in enkele maanden tijd ruim een gulden meer per pak koffie moet worden neergeteld. Vorig jaar is een verdubbeling van de koffie prijs opgetreden. De Voedsel- en Landbouw-Organisatie (FAO) van de Verenigde Naties heeft de wereldkoffie-oo'gst. van 1976-1977 op 3.6 a 3.8 miljoen ton geraamd, wat de kleinste oogst in twaalf jaar zou betekenen De FAO raamt, het tekort aan koffie op 600.000 ton De prijs van thee blijft onveranderd. Op 9 februari ging de theeprijs met gemiddeld zeven cent per pakje van 100 gram omhoog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De kans op een kabinetscrisis over de grondpolitiek is in dit weekeinde toegenomen. Door de harde uitspraken van CDA-lijsttrekker en minister van justitie Van Agt zijn de tegenstel lingen tussen CDA (KVP, ARP en CHU) en PvdA aanzienlijk verscherpt. Ook in eigen kring heeft Van Agt voor grote opschudding gezorgd. Zijn ARP-collega Boersma (sociale zaken) zei zondag „geschrokken" te zijn. zogenaamde negatieve ontwikkelings- schade". Zijn de progressieven niet bereid tot zo n correctie - „een behoorlijke correc tie. die niet afgekloven is tot op het bot" dan is het volgens Van Agt afgelopen Minister Van Agt, de eerst verant woordelijke voor de wijziging van de Onteigeningswet, zei zaterdagavond voor de NCRV-tv: „Zoals de zaak er nu bij ligt, moeten de progressievèn wat doen. Zij moeten ermee instemmen, dat in dit wetsontwerp en niet op een later tijdstip er een regeling bij komt voor de industrialisatie Kritiek op de Belgische overheid ten stunt De uitspraken van Den Uyl over ver vroegde pensionering worden betiteld als een verkiezingsstunt. problemen Tussen wal en schip' geeft kijk op de problemen van de bin nenschippers; Radio- en televisiepro gramma's. Strip. PAGINA 9 overwinning hulp Nico Jansen hielp Feyenoord aan de zi huis Het verbouwde KNVB-kantoor kan uil groeien tot een 'Huis voor de Sport r Zeeland PAGINA 12 teleurstelling PAGINA 13 actie De handbalafdehng Zeeland wal ei goureuze actie legen het wegblijvei arbiters beroofd Jules Bruessinc beroofde Wim de Waal van de overwinning. met het kabinet. Minister Boersma (ARP) heeft zich zon dagmiddag voor de VARA-radio van de uitspraken van Van Agt gedistantieerd. „Je kunt niet via de televisie een kabi netscrisis aankondigen. Er is geen enkel overleg met mij geweest. Van Agt heeft dan ook niet namens mij gesproken Ik vertik het gewoon om op deze wijze monddood te worden gemaakt of via de tv te horen wanneer ik demissionair word", aldus Boersma. Verbijsterd PvdA-minister Duisenberg (financiën) zei zondag in „De Populier" in Amster dam verbijsterd te zijn. Duisenberg noemde de uitlatingen van Van Agt „een verdraaiing van de feiten". Don derdagnacht hebben de progressieve ministers tijdens het urenlange kabi netsberaad een nieuw voorstel op tafel gelegd. Dat voorstel houdt in. dat de negatieve ontwikkelingsschade in de wet wordt opgenomen, maar pas over drie a vier jaar zou gaan werken. Beke ken moet dan worden, of de correcties voor onbillijkheden - die staan nu in het wetsontwerp - moeten vervallen. Volgens Duisenberg was de afspraak, dat de ondertekenaars van het wet sontwerp - naast Van Agt de ministers Van der Stee (landbouw) en Gruijters (volkshuisvesting) - zich tijdens het weekeinde hierover zouden beraden. „Het wachten is dus op het antwoord van Van Agt. en met de progressieven. maar het CDA moet de eerste stap doen Minister Van Agt moet zich aan de af spraken houden", zei Duisenberg Verbazingwekkend PvdA-fractieleider Van Thijn noemt het „uitermate verbazingwekkend, dat een man die veertien dagen lang wei gert in de Kamer te verschijnen plotse ling. als een duveltje uit een doosje, op de beeldbuis verschijnt om de PvdA de wacht aan te zeggen". Inhoudelijk vindt Van Thijn Van Agts uitlatingen onredelijk. ..Want het is uit gerekend de Partij van de Arbeid die geen moeilijkheden heeft met het. wet sontwerp van het- kabinet en die tot twee keer toe heeft aangeboden het ka binet uit de moeilijkheden te helpen", aldus de PvdA-leider. Aantjes ARP-fractieleider Aantjes, die deze week optreedt als fractievoorzitter van het CDA, toonde zich verrast door Van Agts uitspraken. „Zij kunnen het mis verstand wekken, dat Van Agt bezig is een breuk te forceren. Ik weet, dat dat niet het geval is. Ik heb de overtuiging, dat hij niet op een breuk uit is. Als dat wel het geval is. dan heb ik grote moeite met zijn uitlatingen", aldus Aantjes, die de uitspraken niet zonder risico noemde. Aantjes kon begrip opbrengen voor de reactie van zijn partijgenoot minister Boersma. „Van Agt moet zorgvuldig let ten op de eensgezindheid van de CDA- ministers Tot nu toe zijn ze steeds eens gezind geweest. Hetzelfde geldt voor de CDA-fracties. KVP-fractieleider Andriessen, die zich van meet af aan hard heeft opgesteld in deze kwestie, heeft zich zondag achter de opvattingen van Van Agt gesteld. De vergoeding bij onteigening komt volgens Andriessen onvoldoende tege moet aan de wensen van het CDA. „De grondslag van het kabinet spreekt over gebruikswaarde met correcties. Het ge vecht gaat momenteel grotendeels over die correcties. Het lijkt me dat we elkaar daarin moeten kunnen vinden, maai' het woord is nu wel aan de progressieven", aldus Andriessen. De Unieraad van de Christelijk Historische Unie heeft za terdag in zijn vergadering te Utrecht met algemene stemmen zijn waarder ing uitgesproken voor de vasthou dendheid. die de CDA-tweede- kamerfracties in de afgelopen weken betoond hebben voor wat betreft de grondpolitiek. De woordvoerder van de RVD heeft zondagavond laat meegedeeld dat er vandag. maandag, ministerraad zal zijn Volgens hem zal net kabinetsbe raad maandagmiddag tegen vijf uur beginnen. De ziekenfondsen zullen ook moeien overgaan tot het betalen van fluoride- tabletten die tandartsen van de geor ganiseerde jeugdtandverzorging heb ben voorgeschreven. Dit is het advies dat de ziekenfondsraad staatssecreta ris Hendriks van volksgezondheid wil geven. Gebruikelijk is dat fluorideta- bletten nu via buisarts, specialist of tandarts worden voorgeschreven. De door deze personen voorgeschreven ta bletten betalen de fondsen al. GEEN VERANDERING REGIME LONDEN - President Marien Ngouabi van de Volksrepubliek Kongo, op wie vrijdagavond een aanslag was ge pleegd door een legerofficier, is overle den. Dit heeft radio-Brazzaville zater dagochtend bekendgemaakt. Volgens Radio-Brazzaville heeft het voormalige staatshoofd Alphonso Massemba-debat de hand gehad in de moord op Ngouabi. Massemba-Debat, president van december 1963 tot augus tus 1968, werd destijds door Ngouabi via een militaire staatsgreep verdre- Kapitein Kikadïdi. volgens Brazzaville BONN - Bij een protestdemonstra tie tegen de bouw van een kerncen trale in de Bondsrepubliek is het opnieuw tot gewelddadigheden ge komen. Tussen de 4000 en 5000 men sen hebben zaterdag geprobeerd het bouwterrein van de centrale in Grohnde aan de Weser te bezetten. De massaal aanwezige politie, circa 5000 man, probeerde dat met alle middelen, vooral waterkanonnen en traangas, te verhinderen. Het gevolg was een triest hoog aantal gewon den (minstens 90) onder de demon- utranten. Voor het leven van één ge wonde politieagent wordt gevreesd, terwijl nog eens een vijftigtal poli tiemannen verwondingen opliepen. De Burgerinitiatieven - aktiegroepen hadden opgeroepen tot een protest demonstratie. Daartoe hadden zich zo'n 15.000 tegenstanders van kerne nergie in hel stadje Emmerthal ver zameld Daar en niet bij het bouwter rein zou worden geprotesteerd, want vrijdag hadden de Burgerinitiatie ven besloten een confrontatie met het massaal aanwezige politie apparaat zo mogelijk te voorkomen Terwiil deze strategie in februari in Brokdorf wel goed bleek te zijn. liep het zaterdag ernstig uit de hand. Veel demonstranten wilden het bouwter rein daadwerkelijk te bezetten En kele kilometers voor het terrein - probeerde een sterke politiemacht de demonstranten tegen te houden. Maar met latten en palen werd op de agenten ingeslagen. De demonstran ten slaagden er echter niet in het ter rein te bezetten. De politie arres teerde circa twintig mensen leider van het zelfmoordcommando' dat vrijdag de aanslag op Ngouabi pleegde, is naar het verluidt onder het bewind van Massemba-Debat hoofd geweest van het tweede bureau van de Kongolese generale staf Kikadidi is na de aanslag ontkomen. Radio-Brazzaville deelde verder mee dat Ngouabi's bevoegdheden waren overgedragen aan een comité van 11 mi litairen dat de begrafenis zal voorberei den en zal instaan voor de veiligheid van de bevolking. Waarnemers menen dat dit inhoudt dat een poging om Ngouabi's bewind omver te werpen is mislukt en dat er waarschijnlijk geen verandering in het regime zal optreden. Majoor Ngouabi kwam in dezomervan 1968 door middel van een militaire staatsgreep aan de macht. Sinds 31 de cember van dat jaar was hij staats hoofd van Kongo, dat onderzijn leiding zich in linkse richting ontwikkelde. Het land zocht technische en materiële steun bij Cuba. de Sowjet-unie, China en ook Frankrijk, waarvan het tot I960 een kolonie was geweest. WINST CDU IN HESSEN FRANKFORT (DPA) - De gemeente raadsverkiezingen in de Westduitse deelstaat Hessen hebben zondag een flinke winst opgeleverd voor de Chris tendemocratische Unie (CDU). Volgens voorlopige uitslagen heeft de CDU onder meer in de stad Frankfort een absolute meerderheid behaald. De sociaaldemocraten verloren in Hessen gemiddeld tien procent van het stem menpercentage dat. ze in 1972 behaal den. Overigens betekent een CDU- overwinning in de gemeenteraadsver kiezingen geen onmiddelijke machts wisseling in de colleges van burgemees ter en wethouders. VOORZITTER J. DE BLIEK VISSERS VERENIGING 'ONS BELANG' BRESKENS: BRESKENS- Het is eerlijker om de quotering voor de verschillende N is soorten voor de landen van de EEG vast te stellen aan de hand van de marktpositie van een land in de ge meenschap. Dal zei zaterdagmiddag voorzitter inr. J. de Bliek van de Brcs- kense visserijvereniging 'Ons Belang' tijdens de algemene vergadering in liet restaurant van de vismijn. „Het is ons inziens veelreèler quota vast te doen stellen aan de hand van dc marktposi ties; dat sluit ook liet meest aan bij de doelstellingen van de EEG. Indien zulks ter sprake zou kunnen komen, spreken wij over een stijging van bij voorbeeld het tongkwantum van onge veer 25 procent", zo zei de heer De Bliek. Hij stelde nadrukkelijk aai het bestuur van 'Ons Belang' van mening is dat de quota, die tot stand zijn gekomen, op nieuw aan de orde gesteld moeten wor den, „Met de huidige verdeling kunnen wij ons moeilijk verenigen. Per 1 januari zijn de visstocks van de EEG gezamen lijk eigendom geworden Op zich een goede gelegenheid om een billijker quo tum voor Nederland aan de orde te stel len". merkte de voorzitter op. Hij bestempelde de vangstresultaten van verleden jaar in zijn totaliteit als matig, maar voor de garnalenvisserij sprak hij van een zwart jaar in de ge schiedenis Het tot heden gevoerde overheidsbeleid ten aanzien van de platvissector doet voor de toekomst het ergste vrezen. En als wij dat beleid, als we daarvan al kunnen spreken, kritise ren. bevinden we ons in goed gezelschap waar de economische rechter in Rotter dam bij vonnis van vorige maand in feite het door de overheid gevoerde beleid veroordeelde. Wc hopen dat de minister hieruit lering trekt, hoewel we er een hard hoofd in hebben Men persisteert met een beleid dal de gevolgen van dooi de overheden opgeiegde vangstbeper- kincen afwentelt op het bedrijfsleven. De minister wenst in de eerste plaats een sanering van 60.000 pk gerealiseerd te zien voor over compensatie gespro ken kan worden. Let wel. toezeggingen voor de blijvers nadat er 60.000 pk gesa neerd zou zijn. worden ruet gegevenzo 'Ons Belang' zijn 60.000 De heer De Bliek vroeg zich overigens al waar de minister de 60.000 pk van daan haalt als de quota voor vangstbe perking voor de volgende jaren nog niet zijn vastgesteld. In het geheel ontbreekt een beleid op langere ter mijn. waarbij de quota voor de vol gende drie jaar bekend dienen te zijn. Slechts indien zo'n beleid gevormd is, kan hel bedrijfsleven uitspraken doen om al dan niet mee te werken. Als er een sanering komt zal hel wel een adequate moeten izjn; en die kan aanslaan bij de bedrijven en niet n als de huidige die dan ook prompt is mislukt", zover de heer De Bliek. Hij zei dat niet verwacht kan worden dat het bedrijfsleven, dat volgens berekeningen van het Land bouw Economisch Instituut forse ver liezen leidt, een nog grotere dau de hui dige bijdrage aan de sanering van de vissersvloot zal leveren. Volgens de voorzitter is het van belang dat de garnalenvisserij zïchgaatrichten op andere vangst gezien het feit dat in de toekomst alle commercieel belang rijke vissoorten zullen worden gequo teerd. „Om zich te kunnen handhaven zuil en de kleine kotters een gedeelte van deze quota toegewezen dienen te krij gen. Men zal zich hierbij moeten realise ren, dal deze schepen voor en tijdens de toestand van overbevissing op diverse visserijen kunnen overschakelen. Er is door deze groep al veel verloren", ver telde de heer De Bliek. Experiment Hij zei nog dat het bestuur van 'Ons Belang' een brief naar het ministerie heeft verstuurd om in aanmerking te komen voor het experiment op kabel jauwvisvangst. Deze visserij met staande netten zal, zo wil het ministe rie, uitgevoerd moeten worden door Bijvoorbeeld garnalenvissers. Dat houdt dan wel in dat hun schepen aan gepast moeten worden. 'Ons Belang' heeft nog geen reactie van de zijde van het ministerie op het verzoek gekregen. Wel is een Breskense visser bereid om aan het project mee te doen. Wat betreft de garnalenvisserij merkte de heer De Bliek nog op dat het bestuur onverhoopt vast blijft houden aan de wijdte van 6,5 milimeter in de garnalen- zeven. „Eee kleine zeef is economisch best verantwoord", vond hij, Als voor beeld noemde hij de gamalenopbrengst in Termunten Daar wordt met een grote zeef gewerkt De prijs voor een kilo garnalen was daar verleden jaar gemiddeld 2.89. terwijl er 2.960.000 kilo werd doorgedraaid. In Breskens werd in 1976 bijna 100.000 kilo doorgedraaid, terwijl de gemiddelde prijs op drie gul den per kilo lag Namens de zuidelijke garnalencommissie deelde bestuurslid P. de Baare mee dat men niet accoord gaat met de voorgestelde zeefwijdte van 7.5 mm die voorgesteld wordt in het rapport van het O N. S. -fonds. Daar over hebben de garnalenvissers in het zuiden van het land algelopen week ver gaderd. De heer De Baare deelde mee dat ook de garnalenvissers in het noorden van hei land niet accoord gaan (net. de 7.5 mm. Aanslaande zaterdag vv^rdt hel rapport van het O en S.-fonds besproken in Den Haag met de gama- lencommissies in het land. PARIJS (AFP, RTR. DPA) - Jacques Chirac, de voormalige gaullistische premier, kan zeker zijn van het burge meesterschap van Parijs. Hij werd zondag gekozen in het vijfde arrondis sement van Parijs. Volgens de prognoses behalen de par tijen van de regeringscoalitie in Parijs 54 procent van de stemmen, en de Unie van Links 46 procent. De partijen van de regeringscoalitie kunnen rekenen op een absolute meerderheid in de Parijse gemeenteraad, die 109 zetels telt. Waar schijnlijk komen op de lijst van Chirac 45 afgevaardigden in de raad, op die van d'Omano 17 leden en op de lijst van de Unie van Links 62 leden. De Unie van Links (socialisten, com munisten en linksradicalenl heeft bij de tweede ronde van de gemeente raadsverkiezingen in Frankrijk ge zorgd voor een aflossing van de wacht in tien steden met meer dan 30.000 in woners. In deze steden behoorde de af tredende burgemeester tot een van de partijen van de regeringscoalitie, ter wijl zijn opvolger nu een linkse be stuurder zal worden. Bij de eerste stembusronde van vorige week zondag wist links al 33 steden van meer dan 30.000 inwoners in de wachtte slepen. Het ziet er naar uit dat voortaan tweederde van de Franse steden met meer dan 30.000 inwoners (154 steden) door een links gemeentebestuur be stuurd zal worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1