PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE LANDBOUW LOOPT LEEG PZC Staten willen saneringsmaatregelen bij de wegendienst van de waterstaat Den Uyl: nog geen werkbaar compromis voor grondpolitiek Met Roemeense bruid naar huis Van der Stee: erg somber toekomstbeeld ITALIË STAAKT Van Agt: kabinet op spel HELMO BOETIEK KABINET ZIET WEL 'LICHT' IN DE ZAAK vandaag Opnieuw groot schandaal in West-Duitsland If 1 w 5 ü- i T 15- I 1 tok nil P c f 3 3 If - .f r - GS KOMEN - OP VERZOEK - MET BELEIDSNOTA Rui Man liet koffertje met valse duizendjes repareren Grondpolitiek... pagina II 220e jaargang no. 61 Zaterdag 19 maart 1977 Het is lente! Volop voorjaarsmode in broe ken, rokken. blouses en T-shirts Alles prettig geprijsd en in de nieuwe kleuren khakigroen (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet hoopt begin volgende week tot een afronding te komen van de discussie over de grondpolitiek. Later in de week kan minis ter Van Agt dan wellicht met een voorstel naar de tweede kamer gaan. Op het ogenblik beschikt hel kabinet echter nog niet over een werkbaar com promis. al zit er wel 'licht' in de zaak. Dat zei premier Den Uyl vrijdagavond op zijn wekelijkse persconferentie. Hoe de mogelijke oplossing voor het nu al ruim twee weken slepende conflict eruit zal zien. onthulde Den Uyl niet. Wel zei hij dat de variant die minister Stemer- dink tijdens het kabinetsberaad op tafel heeft gelegd, niet de basis vormt voor de oplossing waaraan wordt gewerkt, al was het maar omdat er niet één variant-Stemerdink is maar wel acht verschillende uitwerkingen van zijn oorspronkelijk voorstel. Den Uyl liet wel doorschemeren dat het voorstel- Stemerdink bij de discussie een belangrijke rol speelt. Het voorstel-Stemerdink houdt globaal in dat de negatieve ontwikkelings- schade niet direct van kracht wordt, maar pas na verloop van enkele jaren. De vraag is of het hele wetsontwerp dan maar moet worden uitgesteld, of dat er een overgangsbepaling moet komen met een indexering voor de overbrug- gingstijd. Den Uyl gaf overigens toe. het een 'beschamende zaak' te vinden, dat het kabinet nog steeds niet niet een standpunt inzake de grondpolitiek is geko men. Hij vond het echter te vergaan, het als een aanklacht tegen de huidige politieke structuur te beschouwen. „Wat is het alternatief, als het kabinet het bijltje erbij neer had gegooid, zoals deze week reëel heeft gedreigd", zo vroeg Den Uyl zich af. Volgens de jongste, opiniepeilingen is het immers zeer de vraag of een kabinet van CDA en VVD over een meerderheid in het parlement kan beschikken, zo meende hij. (Van 02ize redactie economie DÉN HAAG - Het aantal mannelijke arbeidskrachten op hoofd- beroepsbedrijven in de landbouw zal van 150.000 in 1974 teruglo pen tot 85.000 in 1990. In de tuinbouw loopt dit aantal terug van 53.000 in 1974 tot 37.000 in 1990. Het totale aantal hoofdberoeps- bedrijven zal naar verwacht wordt afnemen van bijna 110.000 tot ruim 64.000 en in de tuinbouw van 27.000 tot ruim 15.000. VAN DER STEE PAGINA 4 leven Jacques C nieuw leve PAGINA 7 onrustbarend PAGINA 11 tribunaal campings record nadeel optiebeurs Begin 1978 komt er mogelijk een Euro pese optiebeurs: Beurs - financiën - eco nomie. zaterdagk rant beperkt De mogelijkheden voor ontvangst van buitenlandse televisiezenders vla kabel televisie in Zeeland zijn vrij beperkt zweep Sicco Mansholl: ..De zweep moet over de Europese ministerraad". Letterkundige kroniek: Ter overdenking. Stemmen uil de kerken. PAGINA 23 omstreden De omstreden metro rijdt half oktober door Amsterdam. Bij deze raming is uitgegaan van de hui dige leeftijdsopbouw. Het gaat hier om het reeds aan de gang zijnde natuurlijke afvloeiingsproces. Bij het bedrijfsbeïn- digsbeleid wil de minister volgens de structuurvisie het zwaartepunt leggen bij de oudere ondernemers, nu vervan gende werkgelegenheid voor de jonge ren moeilijk is te krijgen. Dit schrijft minister Van der Stee van landbouw in zijn structuurvisie op de landbouw tot 1990. Naast deze aan de tweede kamer uitgebrachte omvan grijke nota. heeft de minister nog drie nota's uitgebracht, namelijk een struc tuurvisie op het bos en de bosbouw, de nota landbouwverkenningen en een vi sie op de landschapsbouw. De minister constateert, dat het aantal bedrijven in de akkerbouw, de melk veehouderij en de tuinbouw het snelst (Van onze correspondent) BONN - In West-Duitsland dreigt een afluisterschandaal van ongekende om vang te ontstaan. Alle fracties in het parlement hebben zich vrijdag over de afluisterpraktijken van de veilig heidsdienst gebogen. Minister van bui tenlandse zaken en FDP-voorziller Ge- nscher is zelfs vervroegd uit Spanje te rug gekomen. Nadat bekend was geworden dat in de gevangenis van Stuttgart- Stammheim gesprekken waren afgeluisterd tussen leden van de Baader-Meinhofgroep en hun advocaten, terwijl eerder de atoom fysicus Traube illegaal was afgeluisterd, vraagt iedereen in Bonn af waar nog meer dergelijke praktijken zijn en wor den toegepast. Regeringswoordvoerder Boelling sloot op zijn minst niet uit dat de binnenlandse veiligheidsdiensten van de deelstaten afluisterapparatuur in meerdere huizen en gevangenissen hebben geïnstalleerd, zal teruglopen. De intensieve veehoude rij en de overige veehouderijbedrijven, zullen minder snei afnemen. Gelijk met de afname van het aantal bedrijven zal het areaal beschikbare cultuurgrond afnemen met jaarlijks 12.900 ha. Daar mee zal het areaal cultuurgrond van 2.090.000 ha in 1974 teruglopen tot 1.880.000 in 1990. Optimistisch Ondanks dit sombere toekomstbeeld voor onze nationale agrarische sector wat de ontwikkelingsmogelijkheden hetreft, blijft de minister optimistisch. Want de minister meent, dat met name voor dc akkerbouw en de tuinbouw een veel duidelijker verbetering van de be drijfsstructuur in relatie tot de renta biliteit zal optreden. Voor de melk veehouderij blijft de minister in zijn nota echter erg somber. Omdat de instandhouding van de ge meenschappelijke Europese markt on verkort de grondslag voor het te voeren beleid blijft, is volgens minister Van der Stee de mogelijkheid aanwezig, dat er voor de groei van de produktie van onze land- en tuinbouw in Europa ook afee truimte is. ..Hierbij blijft ook een goede concurrentiepositie bepalend"aldus de minister, die meent, dat als het functio neren van de EEG-markt tegenvalt, dan de geraamde produktietoename te hoog zal zijn om nog tegen redelijke voor waarden te kunnen afeetten. Afvloeiing In een van zijn nota's legt de minister de vinger opeen zere plek. Hij zegt, dat hel afvloeien van mensen werkzaam in de agrarische sector enorm wordt be moeilijkt door de beperkte economi sche groei en een daarmee samenhan gende ongunstige werkgelegenheid. „Beroepsbeëindiging dient niet gep aard te gaan met een hogere toetreding tot het agrarische beroep. Deze ont wikkeling zou zich bij een ongunstige werkgelegenheid kunnen voordoen. Stimulering van toetreding tot de landbouw is ongewenst", zo meent mi nister Van der Stee. ..De landschapsbouw is gericht op het tot stand brengen van een functioneel landschap. Dit is een landschap waarin de geprojecteerde functies zich leven skrachtig kunnen handhaven en ont wikkelen. ondersteund door de verschil lende landschapscomponenten. Voor een landschap is vaak een goed functio nerende landbouw van grote betekenis. In dit verband blijft de grondgebruiker voor een belangrijk deel zorgdragen voor de kwaliteit van het landelijke ge bied. Dit maakt het noodzakelijk een (Slot zie pagina 6 kolom 4) EINDHOVEN- Oververmoeid stapte vrijdagmorgen om vier uur de 26-jarige Eindhoven.se computerdeskundige Peter van Ierlant met zijn 22-jarige Roe meense bruid Mirella Precup zijn ouderlijke woning in Eindhoven binnen. De zivare aardbeving die enkele toeken terug Roemenië trof. maakte een eind aan het al vier jaar durende touwtrekken tussen hem en de Roemeense autoriteiten met als inzet Mirella. die op 15 januari van dit jaar in Boekarest mevrouw Van Ierlant was geworden, maar die Roemenië niet mocht verlaten. Vorige week reed Peter met zijn auto, volgeladen met hulpgoederen, naar Roemenië, omdat zijn vrouw en haar ouders door de aardbeving dakloos waren geworden. De Roemeense autoriteiten waren zo onder de indruk van de hulpactie van de Nederlander, dat in recordtempo de uitreispapieren voor Mirella afgegeven werden. - -rr ve? ïww mt "i fcbs» sr-i. ROME (DPA/RTR) - In de lataliaanse industrie is vrijdag door ongeveer tien miljoen mensen geprotesteerd. Het zwaartepunt van de vier uur durende alge mene staking lag in het zuiden waar men met de actieeen betere ontwikkelingspo litiek van de regering voor het gebied wilde afdwingen, maar men richtte zich vooral tegen dc noodprogramma's van dc regering-Andreotti, die onder meer voorzien in een daling van de loonkosten. Volgens officiële kringen heelt het Internationale Monetaire Fonds de Italiaanse regering laten weten dat zij vast moet houden aan haar bezuinigingsplannen als zij de lening van 530 miljoen dollar wil krijgen die zij van het IMF heeft gevraagd. Foto: Luciano Lama. hoofd van de communistisch geleide Italiaanse algemene vakorganisatie, spreekt in Napels duizende protesterende arbeiders toe. MIDDELSTUM - „Als we er volgende week niet in slagen uit de problemen rond de grondpolitiek te komen, is het met het kabinet-Den Uyl afgelopen". Dat verklaarde vice-premier Van Agt gisteravond voor een gehoor van 900 mensen tijdens een CDA- verkiezingsbijeenkomst in Middel- stum (Groningen). Van Agt wees erop dat het CDA en de PvdA het over het doel van de voorge stelde wetsontwerpen wel eens zijn: het voorkomen van de grondspeeulatie. „Het is tragisch", zei Van Agt. „dat het conflict dat nu aan de gang is. alleen •r de middelen om dat doel te bereiken. Het gaat daarbij vooral om de zgn. negatieve ontwikkelingsschaae, die het CDA aan ondernemers «midden standers en boeren), die onteigend moe ten worden, wil vergoeden. Het is onzin dat de speculanten in onroerend goed door het invoeren van deze maatregel zouden worden gespekt". Dc voortzetting van het kabinet-Den Uyl is voor het CDA geen vanzelfspre kende zaak, zei de CDA-lijsttrekker. „Kabinetten worden niet gemaakt op verkiezingscongressen van de PvdA, maar op basis van de verkiezingsuit slag. Als wij op 25 mei als grootste par tij uit de bus komen, dan behoren wij de minister-president te leveren, tenzij we er vrijwillig afstand van doen. Ook bij de samenstelling van het kabinet is de verkiezingsuitslag doorslaggevend", aldus de heer Van Agt. OOK NIEUW VIJFJARENPLAN WEGENAANLEG MIDDELBURG - In de Zeeuwse staten is v rijdagmorgen een scherp debat over de kosten van provinciale waterstaat voor de wegendienst uitgelopen op de eis aan gedeputeerde staten om voor het einde van het jaar met een „be leidsnota" te komen, waarin „sane ringsmaatregelen" bij deze dienst worden aangegeven. Tegelijk met deze nota willen dc stalen, dat hel nieuwe vijfjarenplan voor de aanleg van we gen door de provincie wordt overlegd. Gedeputeerde staten zegden bij monde van mr J.F.G. Schlingcmann toe beide stukken voor de begrotingsbehande ling op tafel te brengenidaarb wordt tevens nagegaan in hoeve sprake moet en kan zijn van een in krimping van het personeel bij de we gendienst van waterstaat. Tot die uitspraken kwamen de staten bij de behandeling van een voorstel om een betere financiële regeling te treffen voor met name de voorbereiding van werken, die niet aan die projecten kon den worden toegerekend, omdat ze met door zijn gegaan. Gs gaven aan. dat de kosten, die voor deze werken op de al gemene dienst van de begroting kwa men en de bedragen, die daarvoor via de wegendienst werden vereffend, uit el kaar zijn gegroeid. Het college kwam met een becijfering.die aangaf, dateen betere financiële regeling van deze zaak toi en met dit jaar op ruim 1.7 miljoen gulden zou komen. Met name PvdA- woordvoerder W Don had op het beleid, dal to» deze nadere regeling heeft moe ten leiden n op de cijferopstelling van gs scherpe kritiek. Hij vond. dat er „bij een van de diensten van de provincie iets behoorlijk uit de hand is gelopen. Bo vendien meende hij. dat deze „financiële sanering" van de voorbereidingskosten niet .7 miljoen, maar 3,9 miljoen gulden kost. Personeel Als oorzaken van het feit, dat de wegen- kosten op de algemene dienst en die op wegendiens! uit elkaar zijn gegroeid" noemde gedeputeerde J. van den Bos drie elementen een uitbreiding van de personele bezetting van deze dienst, omdat de voorbereiding in de loop der jaren meer deskundigheid heelt gever gd; de loonstijgingen, die groter zijn ge weest dan de prijsstijgingen en de lang durige voorbereidingsprocedures, die meer tijd en mankracht dan vroeger vergen. De problemen ontstonden met name als er kosten weiden gemaakt bij de voorbereiding van wegen, die later niet in uitvoering kwamen: die kosten waren en zijn niet over de werken zelf om te Er werd in de staten op gewezen, dat de wegendienst van provinciale staten nu mogelijk te groot is in relatie tot de investeringen, die nu in de wegen moe ten worden gedaan, Slechts De heer Don liet weten, dat hij wel waardering heelt voor het technisch kunnen van provinciale waterstaat op het gebied van de wegenaanleg, maar sprak in administtatief opzicht van „een slechte bedrijfsvoering." Hij was blij, dat de provincie daardoor niet in financiële problemen was geraakt, maar signaleerde over bijvoorbeeld de personeelsbezetting van de wegen dienst: „De jas is te ruim. Een particu lier bureau was allang op de lies ge weest of onder controle gesteld van Lockefeer en zijn goede zaak In en voor Zeeland was hij een begrip: A. L. S. Lockefeer. Gisteren is hij overleden, ze venenzeventig jaar oud. Hij heeft dit gewest in belangrijke functies gediend: hij was lid gedeputeerde staten van Zeeland en later burgemeester van Hulst. Zijn grootste bekendheid buiten deze pro vincie kreeg hij echter nadien: als voor zitter van de Zeeuwse vissers, verenigd in Zevibel. maar vooral als geharnast strijder voor een open Oosterschelde. In deze kolom hebben we vele malen met hem de degens over dat onderwerp ge kruist, maar de persoonlijke verhoudin gen leden er niet onder In een laatste briefwisseling met hem hebben we - in relatie tot zijn onvermoeide streven voor een open Oosterschelde - hem mo gen herinneren aan een opschrift op een gevelsteen, die vroeger in Vlissingen was te vinden: 'Tandem bona causa triumphat'. eindelijk zegeviert de goede zaak. Het had zijn wapenspreuk kunnen zijn. Voor hem zegevierde de goede zaak ten langen leste: op de Oosterschelde - zo besloten regering en parlement - zal het getij behouden blijven. J_iockefeer heeft voor de open Ooster schelde gestreden - het is een pathetisch woord, maar hetishierwel opzijnplaats met een geweldige geestkracht waarin geloof en ratio op innige wijze met el kaar waren verstrengeld. Hij ver woordde zijn opvattingen dikwijls op een barokke manier, maar dat paste he lemaal bij hem. Weliswaar voelde hij zich een trouw onderdaan van het ko ninkrijk der Nederlanden, maar in zijn hart weerklonk nog steeds de echo van Vlaanderen en die verleidde hem toteen welsprekendheid die in Noord- Nederland zelden meer wordt aange troffen. Mede daardoor had een verga dering van Zeeuwse vissers onder zijn leiding een eigen bekoring: men hoorde en zag een bewogen voorzitter, katholiek van den ouden stempel, sprekend als een begaafd do minicaan tot zijn zwijgend-luisterende leden, van wie het merendeel was grootgebracht met de Heidelbergse catechismus. Op het stuk van visserijbelangen vielen echter de scheidslijnen tussen Rome en Dordt volkomen weg. Lockefeer en Zevibel waren één. economische zaken." In dit verband had hij becijferd, dat een investering van 12 miljoen gulden in de wegen per jaar de personelebezetting van deze provinciale dienst rendabel maakt. Hij wees erop. dat er nu tot een bedrag van 90 miljoen gulden wegenwerking in voorbereiding is of op uitvoering wacht: „Een stuwmeer dus van zeven enhall'jaar. Gaan we nog steeds door met het maken van nieuwe plannen?" Hij vroeg zich daarbij af of een derge lijke investering per jaar zal worden gehaald. Volgens gedeputeerde Van den Bos is er een totale investering vanl5 miljoen te verwachten, waarvan 11 miljoen gulden viaeigen werken van de provincie. De heer Don vond. dat het beleid van provinciale waterstaat in het geding is en dat de overbezetting - mede als ge- Slot zie pagina 15 kolom 1 Jimtlijn n een j aar geleden ontmoetten we hem in de trein naar Den Haag en het gesprek kwam op zijn generatie. „We worden oud en gering in getal." zei hij ernstig: van diegenen met wie hij samen kerk en maatschappij had gediend, wa ren namelijk al velen overleden. Hij voelde zich toen echter nog gezond en „daar ben ik onze Lieve Heer dankbaar voor", zoals hij het formuleerde. We konden niet nalaten hem het verhaal te vertellen over Churchill, aan wie op zijn vijfenzeventigste werd gevraagd of hij bang voor de dood was. „Ik ben gereed om mijn Schepper te ontmoeten," ant woordde Churchill, „maar ik weet niet zeker of mijn Schepper al bereid is een ontmoeting met mij te hebben." A. L. S. Lockefeer genoot van een dergelijk ver haal: als gelovig katholiek, opgegroeid in het OosUZeeuwsvlaamse, sprak hij wat gemakkelijker en met een wat lich ter toets over de laatste dingen dan de meesten zijner reformatorische geloofs genoten. Zijn ernst was er echter niet minder om. Nu is dan ook voor hem - in het zicht van palmpasen - de laatste tocht aangebroken, een tocht binnen de wallen van de stad die hij heeft be stuurd. In de vroege middeleeuwen zon gen in de Franse stad Orléans de gelovi gen tijdens palmpasen een hymne van hun bisschop Theodulphus: „Zoals wij nu deze stad binnentrekken met pal men en lofcang, doe ons aldus, rijp voor loon, ingaan in 's hemels burcht," A. L. S. Lockefeer zou deze hymme met over~ tuiging hebben meegezongen. De her innering aan zijn opvallende persoon lijkheid zal in het Zeeuwse niet snel ver vagen. ROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft de 34-jarige Ronald R. B. uit de Maasstad aangehouden. Hij had een koffer ter reparatie aan geboden. De koffermaker ontdekte in de voer ing zeven brieQes van duizend gul den. Deze bleken vals te zijn. De politie trof bij de arrestant thuis een koffer aan met enkele tiendui zenden postzegels. De herkomst is r.Ggonbekend. Voorts vond de politie acht kilogram hennep en 57 vuurwa penpatronen. De sinds enige dagen op grote schaal met parathion bestreden larven van langpootmuggen lemetténi in hel noorden, oosten en zuiden van het land zijn dodelijk voor de voedsel zoekende vogels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1