GESLAAGDE WRAAKACTIE VAN AZ EN WILLEM VAN HANEGEM OP FEYENOORD Telstar scoorde terwijl doelman Jan van Beveren discussieerde met arbiter Ajax haalde 2-0 achterstand nog in Kees Kist scoorde winnende treffers Restanten van Rotterdamse reputatie aan flarden geschoten Supporters van Ajax gearresteerd BAANDAG 14 MAART 1976 sport Kees Kist legt aan voor het eerste doelpunt van AZ in hel duel met Feyenoord Vreugde bij AZ na het tweede doelpunt. Van Hanegem iderde van rechts) spreekt eijn manschappen goedkeurend toe. Door Joop van den Berg) ROTTERDAM - Toen het Alkmaarse AZ zondagmiddag ook de laatste restanten van Feyenoords reputatie aan scherven had geschoten, wenste Willem van Hanegem zijn grootste triomf van dit seizoen waardig en niet als een uitgelaten schooljongen te vieren. Met enig geweld moest hij de rond hem drommende AZ- spelers ervan weerhouden hem op de schouders te nemen, nadat de 0-2-zege in de Rotterdamse Kuip een feit was geworden. On getwijfeld moet ook Willem van Hanegem deze overwinning op het ontluisterde Feyenoord ervaren hebben als de meest begeerde wraakactie voor de miskenning die hem vorig jaar ten deel viel in het Rotterdamse kamp. ren, hield ik liever nog een slag om de arm. Maar als je dan dit ziet!". Vernietigend Maar de grillige middenvelder wenste zijn genoegdoening niet al te opzichtig te etaleren in een wilde vreugdedans op de schouders van zijn medespelers. „Dat is toch te kinderachtig", bromde een opvallend Ingetogen Van Hanegem veel later, toen hij uit de kleedkamer kwam. Maar in feite maakte hij de ver nedering voor de Rotterdammers nog wat groter door laconieke opmerkingen als: „Een overwinning op deze tegen stander is toch de gewoonste zaak van de wereld. Nu ik hier weer eens in het veld kwam, hebben ze misschien einde lijk financieel quitte gespeeld, want er zaten toch zo'n 35.000 toeschouwers op de tribunes. Maar tegen half vier. toen we nog een kwartier hadden te spelen, zag ik bijna niemand meer zitten". Van Hanegem maakte er geen geheim van dat het Rotterdamse verval van de laatste maanden ook hem verbijsterd had: „Ik heb Feyenoord dit seizoen nog niet in de Kuip zien spelen. Natuurlijk hoor je wel dat die ploeg de laatste maanden in de knoei zit. maar ik hield me vast aan het feit dat. Feyenoord de sterkste ploeg is geweest die we in deze competitie in Alkmaar op bezoek heb ben gehad. Toen werd het 1-1. Omdat we zelf de laatste weken ook uit vorm wa- Ook het oordeel dat AZ-trainer Hans Kraay over Feyenoord velde, was ver nietigend: „De stormachtige publiciteit rond AZ heeft een veel te grote spanning gelegd op veel spelers, die daardoor on voldoende in hun spel konden komen de laatste weken. Maar dit Feyenoord stond het onze spelers toe dat ze de ze nuwen gemakkelijk van zich af konden spelen. Niet de 2-0-nederlaag was het ergste voor de Rotterdammers, maar triest voor Feyenoord was het helemaal dat ze geen voet meer aan de bal kregen toen het eenmaal 0-2 was. AZ speelde toen eindelijk op het topniveau waartoe het in staat is. We hielden de bal gemak kelijk in de ploeg en zelfs bij een beslis sende voorsprong speelden we nog ge vaarlijk op de aanval". De sterke drang van de AZ-spelers om juist in de Rotterdamse Kuip hun popu laire aanvoerder Van Hanegem revan che te laten nemen op zijn voormalige werkgever, speelde in deze krachtme ting natuurlijk een sterke rol. Maar Hans Kraay ontkende pertinent dat die sentimenten in de voorbereiding op deze wedstrijd waren uitgespeeld: „Ik wist gewoon dat dit Feyenoord te klop pen was. En tijdens de wedstrijd zag ik al snel dat de Rotterdamse verdediging met een niet-fitte Rijsbergen en een on zekere Ramljak kwetsbaar was. Bo vendien wist ik ook dat het Rotter damse middenveld weinig intelligent is". Ogenschijnlijk speelde Willem van Ha negem niet eens zo'n opvallende rol: hij bleef bijna steeds als een extra voor- stopper voor zijn verdediging hangen. „Maar", onthulde Hans Kraay. „dat was juist de opdracht. Van Hanegem hoefde deze middag de sterren niet van de he mel te spelen. De enige man die nog ge vaarlijk is bij Feyenoord. is Theo de Jong, maar hij levert alleen rendement op als hij in de diepte wordt gelanceerd. En die diepte was er voor Feyenoord niet, nu Van Hanegem rustig het cen trum bleef afschermen". Van Hanegem die in de beginfase Theo de Jong bla meerde door hem de bal tussen de benen door te spelen, kon het zich daarna per mitteren om driemaal een persoonlijk duel van diezelfde De Jong te verliezen, maar Theo de Jong kon bij die acties toch ook niet de beslissende snelheid maken. wat meer en betere kansen gehad dan SBHSStiB wij, maar de beste kansen van AZ wer den door Feyenoord gecreëerd. Raml jak heb ik er al voor rust uitgehaald, omdat hij veel te apathisch, veel te sta tisch en veel te flegmatiek speelde". Onbegrijpelijk Dat de klap bij Feyenoord hard aan kwam. openbaarde zich ook in de mono loog van trainer Boskov, die door dik en dun de laatste maanden zijn formatie bleef prijzen voor de inzet, maar die nu ook felle kritiek ventileerde: „Onbegrij pelijk. Ze speelden vaak als nieuwelin gen die geen bal goed konden raken. Ik geef het toe. al voor de rust heeft AZ heel Het was inderdaad alleen maar verba zingwekkend dat Feyenoord al voor rust niet naar een vernietigende ach terstand werd gespeeld, want AZ kreeg reeds in die periode een regen van kan sen. Hans Kraay later: „Onze spelers konden het gewoon niet geloven dat ze in de Kuip zoveel kansen zouden krij gen. En daarom waren ze misschien te verrast". Boskov had gelijk: Feyenoord rammelde weer eens zo in alle linies, dat een niet eens grandioos spelend AZ schitterende kansen in de schoot ge worpen kreeg. Zo had Vosmaer gemak kelijk kunnen scoren toen Rijsbergen veel te zacht op Treytel terugplaatste, maar de Alkmaar-aanvaller was zo verrast, dat de bliksemsnel reagerende Rotterdamse doelman nog precies op tijd kon ingrijpen. Eén reële kans slechts kreeg Feyenoord in die eerste helft. Bij een rommelsituatie voor het doel van AZ knalde Nico Jansen plotse ling rakelings naast. Jansen kreeg ech ter steeds meer last van zijn blessure en kwam na rust niet meer in het veld. Bij AZ kregen zelfs de opkomende ver dedigers Hovenkamp en Van Rijnsoe ver uitstekende kansen en Nygaard had zeker moeten scoren toen Metgod hem de bal precies op het hoofd mikte, terwijl de Deen alleen voor Treytel stond. Maar Nygaard kopte ver naast. Sensatie was er vrij snel na rust te beleven toen uit vele radio's op de tribune het bericht kwam dat Ajax bij VW met 2-0 achter stond. Boskov later: „Ik gaf dat onmid dellijk door aan Schneider en De Jong om de ploeg te stimuleren, maar binnen de kortste tijd stonden we zelf ook met 2-0 achter". Kees Kist tekende voor beide treffers. Uit een pass van Nygaard wilde Van de Korput in de 24e minuut na rust de bal onderscheppen, schoot tegen de arm van Kist, die keihard raak knalde. Heel Feyenoord protesteerde voor hands van Kist. Tevergeefs. Verontwaarding bij Feyenoord was er vooral omdat ar biter Wellinga aangeschoten hands van Hovenkamp later niet wenste te be straffen. De beslissing viel al 4 minuten na de eerste treffer, toen Kist een ver dwaalde bal uit een pass van Nygaard oppikte en van ver ziedend in de hoek schoot: 0-2. Feyenoord was definitief ontluisterd. VELSEN - Uiterst misnoegd sloop PSV-trainer Kees Rijvers gister middag tenslotte weg van Sport park Schoonenberg. Daarbij behen dig ieder commentaar ontwijkend op scheidsrechter Gerrit Berre- voets, die in de ogen van de kleine Brabantse oefenmeester slechts een van de vele slechte scheidsrechters is die Nederland rijk is. Bijna iedere week heeft Rijvers zo zijn bedenkin gen over de arbitrage in het betaalde voetbal. Edström krijgt, gezien hel aantal overtredingen die tegen hem worden gemaakt, veel te weinig strafschoppen naar zijn zin mee. Schlemielige arbitrale dwalingen benadelen, volgens Rijvers' filosofie het buiten Eindhoven bepaald niet zo populaire PSV herhaaldelijk, maar wat gistermiddag tegen Tel star op Sportpark Schoonenberg gebeurde, sloeg in de ogen van Rij vers en een aantal PSV'ers letterlijk alles. Fel priemde de beschuldigende vin ger richting Berrevoets, die er inder daad in slaagde om dit aanvankelijk zo vriendelijk gestarte duel behoor lijk uit de hand te laten lopen. Het begon allemaal zo fortuinlijk voor het gehandicapte PSV. dat naast de geblesseerde Edström ook nog Van Kraay (vervangen door Deacyi moest missen. Een weggevertje van de Telstar-defensie - Driessen en Van der Meeren liepen elkaar zodanig in de weg dat de inzet van Krijgh zo maar in het doel kon huppelen - be zorgde de Eindhovenaren een wel bijzonder eenvoudige start. Maar daarna volgden de sensatio nele en emotionele gebeurtenissen elkaar in lawine-tempo op. Het be gon met een penalty. Bij een ogen schijnlijk ongevaarlijke voorzet van Stout appelleerde Jan van Beveren voor hands van Telstar-aanvaller Gerard Staats. Maar wat deed Be rrevoets? Zonder aarzelen legde hij de bal op de stip voor een Telstar- penalty. Co Stout later- „Terecht. Ik kon het van af mijn positie goed zien. Bovendien stond Berrevoets op vier meter afstand Een van de PSV- spelers maakte hands". Maar Van Beveren: „Ben je gek ge worden? De bal werd duidelijk door de arm van een Telstar-aanvaller (Gerard Staats in dit geval - red.) in het doel geslagen". Maar alle woede van PSV ten spijt; het verhinderde Co Stout niet om zelfs een klassedoelman als Van Be veren beheerst naar de verkeerde kant te sturen. Berrevoets: „En waarom ook niet Er werd hands ge maakt door een rode arm. niet door een blote arm". (Telstar speelde met shirtjes met korte mouwen en PSV met rode shirts. Vandaar). Maar PSV bleef doormokken. Het duel werd er na de arbitrale beslis sing duidelijk grimmiger op en dat leverde Krijgh en Deijkers boekin gen op wegens respectievelijk aan merkingen op de leiding en beledi ging van de grensrechter. Terwijl Berrevoets Krijgh in zijn boekje no teerde, besloot Van Beveren als aanvoerder verhaal te gaan halen. Hij begon aan een „protestmars" van 70 meter, maar voor hij de arbi ter bereikte had Berrevoets het spel alweer laten hervatten. Kraal buitte de situatie van een leeg PSV-doel zonder Van Beveren zeer koelbloe dig uit, speelde de bal diep, waarna Staats erin slaagde om de bal in het verlaten Eindhovense doel te wer ken. Van Beveren werd bijna hysterisch. Rijvers sprong als door een slang ge beten uit de dug-out en de overige PSV'ers verdrongen zich rond Berre voets. Terecht? Dat is nog maar zeer de vraag. Van Beveren had namelijk veel te lang gewacht voordat hij zich naar Berrevoets begaf om te protes teren tegen de boekingen. Berre voets: „Natuurlijk mag hij mij om uitleg komen vragen. Maar niet als ik het spel alweer heb laten hervatten Ik heb geduld genoeg gehad met Van Beveren" Maar Van Beveren zelf: „Dit is toch belachelijk. Er waren zo veel rare arbitrale beslissingen ge nomen. dat ik gewoon even om uitleg wilde vragen en dan laat hij zomaar doorspelen. Waanzin" Het gevolg echter was dat PSV even serieus overwoog om dan maar van het veld te lopen en het duel verder te staken. Ook Rijvers voelde daar veel voor. gezien zijn weifelende houding voor de dug-out. Van Beveren echter: „Dat hebben we wel overwogen, maar dat was door de emoties op dat moment. Twee minuten later waren we wel zo nuchter te beseffen dat we natuurlijk nooit hadden kunnen sta ken". Maar daar was uiteindelijk wel de in terventie van PSV-manager Ben van Gelder voor nodig De PSV-leider: „Wie is ermee gediend als je hier van het veld wegloopt? Dat kan natuur lijk niet. Dat is een slechte reclame voor de voetbalsport. Bovendien is het de scheidsrechter die beslist en niemand anders". Kortom; verstandige taal van Van Gelder, die er in het verleden toch ook niet voor terugdeinsde om mee te brullen in het koor dat het arme provincieclubje in het westen altijd zo benadeeld wordt. Maar merkwaardigerwijs zat er aan de spectaculaire ontwikkelingen voor Telstar minstens een verve lende consequentie. De gevaarlijkste aanvaller, ook gistermiddag weer. Co Stout, kreeg een gele kaart voor een overtreding die Berrevoets normaal wellicht door de vingers had gezien. Trainer Castenmiller later: „Stout zal nu wel geschorst worden. Tel uit Je winst. Dat is wel het laatste dat ik voor volgende week tegen Den Haag kan gebruiken". Bovendien was PSV door alle onverkwikkelijke taferelen zo geïnspireerd en geïrriteerd, dat het elftal plotseling beter begon te voetballen. Van der Kuylen accen tueerde dat ook door een vrije trap hard en zeer listig langs de opge stelde Telstar-verdedigersmuur te knallen, zodat de stand in ieder geval toch weer gelijk werd. Castenmiller later: „Doodzonde natuurlijk omdat we tot die tijd de beste kansen op de zege hebben gehad. Even dacht ik ook dat het fortuin ons dit keer zou toelachen. Tenslotte is het de eerste keer dat we een penalty mee hebben gekregen, terwijl we er al zeven ol acht tegen hebben gehad. Maar ja. we hebben toch weer een punt". UTRECHT: 5-1 Den Haag rekent op de beker finale en tilt niet meer te zwaar aan het competitiegebeuren. FC Utrecht heeft daarvan gretig ge profiteerd. Van de twee ploegen voetbalde er in Utrecht slechts één en die ene. FC Utrecht, liep door Cabo (2), Van Staa en Van Veen (2) weg tot 5-0 voor Aadje Kila in de laatste minuut nog een Haags doelpunt maakte. Istatov. de Utrechtse doelman, kreeg de gele kaart na grof werk ten nadele van Hoekema. TWENTE: 1-1 FC Twente en Sparta hebben een poging gedaan de toeschouwers uit het stadion te krijgen. Een stukje klantenontbinding van twee ploe gen die zich aan deze competitie geen buil meer kunnen vallen en waarvan dus lekker vrij-uit voetbal verwacht had mogen worden. Beide ploegen waren met een winstpunt, door doelpunten van Thijssen en Michielsen. eigenlijk te rijk beloond. EINDHOVEN: 1-1 Eindhoven heett vaak moeite met de laatste minuten van een wed strijd. Ook zondag tegen NAC. Vier minuten voor tijd moest Eindho ven de voorsprong, tot stand ge komen door een treffer van Pos- thuma. uit handen geven aan een hevig aandringend NAC. Damen maakte gelijk en daarmee was een eindstand bereikt die beide ploe gen recht deed. AMSTERDAM: 2-1 FC Amsterdam won het belang rijke degradatie-duel tegen de Graafschap in een met 3500 toe schouwers gevuld Olympisch Sta dion met 2-1. Na een kwartier was het al 2-0 voor de lieverdjes, daarna geloofde FC Amsterdam het wel. Van Bommel rondde in dat eerste kwartier twee bekeken passes van Meijer doeltreffend af. De spanning keerde vlak na rust terug toen Storm de achterstand van De Graafschap verkleinde. Het kwali teitsarme voetbal van De Graaf schap leverde echter geen gelijk maker meer op. R0DA JC: 1-0 In Kerkrade zette Roda JC zijn ze gereeks voort door NEC met 1-0 te verslaan. Het beslissende doelpunt werd ai in de vijfde minuut ge scoord door Toonstra. NEC kwam hierna uit zijn schulp en zette de thuisclub onder zware druk, Veeken verscheen vier keer alleen voor Roaa-doelman Geilman. vier keer faalde hij. Jan Peters had pech bij een schot dat de lat raakte. Roda JC hield stand en haalde op gelucht adem toen scheidsrechter Derks voor de laatste keer de fluit naar de mond bracht. EAGLES: 2-1 Haarlem heeft in Deventer op bij zonder ongelukkige wijze verloren van Go Ahead Eagles. Verdediger Beer Wentink van Haarlem kopte namelijk zeven minuten voor tijd de bal in eigen doel en dat leverde de Eagles een zege op. Haarlem had in de 62e minuut de leiding geno men via De Geer. ook een fortuin lijk doelpunt omdat de bal van richting werd veranderd door Eagles-aanvoerder Walbeek. De Deventenaren kwamen gelijk, toen Van Kooten tien minuten later in een kluwen spelers scoorde. Weer tien minuten later beging Wentink zijn fatale fout. waardoor hij Haar lem. dat sinds 28 november van het vorig jaar niet meer gewonnen heeft, een verdiend gelijkspel ontr nam. Ruud Geels scoort koppend het eerste doelpunt voor Ajax VENLO - „Voor de wedstrijd", zei FC VW-trainer Rob Baan. „tekende ik voor een gelijkspel tegen Ajax. Nu ben ik toch een beetje teleurgesteld. Ik wist dat Ajax sterk zou terugkomen na rust, maar ik had toch hoop dat die ver diende 2-0-voorsprong voldoende zou zijn voor de eindzege. Maar in de tweede helft bleek hoe sterk Ajax ei genlijk is. Het merendeel van mijn spe lers was kapot. Ze konden eenvoudig niet meer. De uitslag? We hebben toch wel dat gelijke spel verdiend". FC WV-Ajax 2-2 Een duel met twee ge zichten. In de eerste helft een duidelijk sterker FC VW dat een zeer terughou dend spelend Ajax op de juiste wijze te gemoet trad. Consequent dekkend, zorgvuldig de eigen aanvallen opbou wend en steeds attent in de defensie om de Ajax-counters afdoende op te van gen Vooi rust had FC VVV gedomineerd. Niet Ajax, dat natuurlijk hoop had op een counter-doelpunt, scoorde maar de Amsterdammers zelf kregen er twee om de oren. De besnorde FC VW-spits Jo- vanovic werd twee maal vrijgelaten door de voor rust wat zorgeloos spe lende Dusbaba en twee maal was het raak. Eerst op een listig passje van Pala, die de bal in het doelgebied lepelde, waar Jovanovic uit een moeilijke hoek over Schrijvers heen raak schoot. Daarna vlak voor rust uit een voorzet van diezelfde Pala. De omhaal van Jo vanovic - een beauty - was zelfs voor een klassedoelman als Piet Schrijvers on houdbaar FC VW leek op weg naar een glorieuze overwinning, maar overschatte bij die gedachte de eigen mogelijkheden en de kracht van Ajax. Niet dat de Amster dammers nu zo goed speelden, maar wel omdat onder leiding van de meer naar voren komende Ruud Krol FC VVV sterk werd teruggedrongen in eigen dnelsebied. Met alle mneeliikheden od de geijkte speelwijze van Ajax. Hoge ballen in de doelmond en Ruud Geels klaar om te scoren. De druk op het FC VW-doel werd steeds zwaarder en tenslotte bezweek de Venlose defensie conform de Ajax- verwachtingen. In de 21e minuut mikte Van Dord de bal op het hoofd van Geels, die maar hoefde te knikken. Daarna was het slechts een kwestie van wachten op de gelijkmaker. Ruud Krol na afloop. „We hadden in de rust terecht op onze kop gehad van Ivic en ik had er zelf een zwaar hoofd in. Maar toen we dat steeds angstiger wordende FC VW zagen wist ik dat het kon. Toch waren we erg blij met dat verlossende doelpunt van Johan Zuldema een kwar tier voor tijd. Ik zag die doelman Vieten uit zijn goal komen en de bal. ingescho ten door Zuldema. via de paal heel lang zaam in het doel caramboleren. We heb ben het daarna nog wel geprobeerd, maar die twee-twee, het leek net of we ons doel hadden bereikt". De Venlose politie heeft zeven suppor ters van Ajax gearresteerd voor, tijdens en na FC WV-Ajax. Twee ervan hebben de wedstrijd helemaal niet gezien. Ze werden al voor het beginsignaal opge pakt, omdat ze zich wanordelijk ge droegen bij aankomst van de FC WV- spelers in stadion De Koel. Drie anderen werden tijdens de rust door de politie van de tribune afgehaald en met een ar restantenwagen naar het hoofdbureau vervoerd. Ze waren de aanstokers van enkele pittige vechtpartijen op de staan tribunes Na afloop moest de poli tie nog ingrijpen bij vernielingen in de buurt van het Venlose spoorwegstation. Twee Amsterdammers werden daar voor verhoor aangehouden. GRENSRECHTER VALT SCHEIDSRECHTER AAN SPRANGVcCAPELLE - De wedstrijd NEO 3-Zwaluwse Boys2 in de le klasse afdeling Brabant van de KNVB die za terdag in Sprang-Capellc werd ge speeld. moest na een half uur gestaakt worden, omdat scheidsrechter E. van de Goor uit Sprang-Capelle bij de keel werd gegrepen door de grensrechter van NEO. Het incident was het gevolg van het feit dat de scheidsrechter en kele malen niet reageerde op het vlag gen van de NEO-grensrechter. Toen de scheidsrechter aan Zwaluwse Boys een vrije trap gaf. waaruit NEO met 0-2 achterkwam, maakte de grens rechter zich zo kwaad, dat hij het veld opstormde en zich aan de man in het zwart vergreep. De scheidsrechter raakte licht gewond aan het hoofd en in het daaropvolgend tumult werd de aan voerder van Zwaluwse Boys, P. Polak, tegen de enkel getrapt, zod at hij van het veld moest worden gedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 9