PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOORDVOERDER CHARTA '77 JAN PATOCKA OVERLEDEN Reorganisatie rijkswaterstaat Zeeland is medio 1978 gereed m Doorbraak van links bij verkiezingen Frankrijk VIJFTIEN GEWONDEN BIJ DEMONSTRATIES TT Al IF, Van der Stoel: Strijder voor menselijke vrijheden 4 J Amin laat Amerikanen en Britten bewaken GESPANNEN SFEER IN BASKENLAND vandaag Massale betogingen studenten Discussie-doelpunt 220e jaargang no. 56 Maandag 14 maart 1977 PZC DEN HAAG - Prof. dr. Jan Patocka, de bijna 70-jarige Tsjechoslowaakse filosoof en woordvoerder van de beweging Charta'77, is zondag in een ziekenhuis in Praag overleden. Op dinsdag 1 maart maakte prof. Patocka gebruik van het officiële bezoek vari minister Van der Stoel aan Praag om met de Nederlandse minister een kort gesprek te hebben over de doelstellingen van Charta'77. Daarbij had Patocka er sterk de nadruk op gelegd dat deze beweging, waarvan de aanhangers in Tsjechosije worden vervolgd, niets in de zin heeft dat in strijd is met de wetten van het land. Charta'77 vraagt het regime alleen dat het de eigen grondwet, het handvest van de Verenigde Naties, de verdragen over de mensenrechten en de slotakte van de Europese Veiligheidsconferentie in Helsinki - alle ondertekend door Tsjechoslowakije - naleeft. wachten op de minister, hij ging met open ogen het gevaar tegemoet. „Ik ben 37 jaar hoogleraar geweest, slechts tien jaar daarvan heb ik kunnen doceren, mijn beroep kunnen uitoefenen. De eek aan de macht kwamen. Ik heb be- overige 27 jaar is dat verhinderd, eerst sloten de laatste periode van mijn le door de nazi's, later door de stalinisten, ven wijden aan deze zaak, de men- toen weer door de mensen die na Dub- senrechten". Jan Patocka, woordvoerder van 'Charta '77', die zondagmorgen is over leden. Foto NRC Handelsblad - Vincent Ment- inbraak Spectaculaire Inbraak bij C spoed opgave Eimert Kruidhof (Tussen wal en schip): Je neemt wat op je als je 'ja zegt tegen zeven maanden filmen; radio- en tele visieprogramma's; strip. wraak hebzucht weg ex-prof snelschaken Ger Ligterink zegevierde ln het open Zeeuws snelschaakkampioensehap hoogtepunten Paula Buysse en Rob Geervliet zorgden voor hoogtepunten tijdens de Zeeuwse zwemtitelkamp. Ongeveer op het moment dat minister Van der Stoel Praag verliet, woensdag middag 2 maart, werd prof. Patocka door leden van de veiligheidspolitie StB meegenomen voor een langdurig ver- over onrecht hoor. dat de volgende dag werd voortge- machthebbers zet. Vervolgens bleek dat deze verheren - door de professor zelf omschreven als 'zeer onaangenaam' - te veel hadden ge vergd van zijn wankele gezondheid. Hij werd met hartklachten in een zieken huis opgenomen. Afgelopen vrijdag werd bekend dat prof. Patocka een her senbloeding had gehad en dat zijn toe stand ernstig was. Zondag kwam het nieuws dat hjj was overleden. Minister Van der Stoel zei zondag 'met droefenis' te hebben gehoord van de dood van Jan Patocka. Van der Stoel omschreef de 69-jarige filosoof als „een strijder voor de menselijke vrijheden. Hij zal ongetwijfeld door de vrije wereld worden herdacht als een man die opge komen is voor de waarden zoals die zijn aangegeven in de slotakte van Helsinki en ook in deze akte zijn onderschreven". „Charta'77 verliest een van zijn woord voerders, maar ze hebben er nog meer. Hun idealen werden niet alleen door Pa tocka uitgedragen", aldus minister Van der Stoel. Patocka was aanvankelijk de minst be kende van de drie woordvoerders van Charta'77. De beide anderen, de oudr ministers Jiri Hajek en Frantisec Krie gel, politici die het stalinisme in Tsje choslowakije hadden overleefd en had den meegewerkt aan de Praagse Lente van 1968, waren in binnen- en buiten land meer bekend. Patocka, zo vertelde hij ons kort voor zijn gesprek met minister Van der Stoel, was in de Charta-beweging te rechtgekomen uit verontwaardiging •illekeur waarmee de n Tsjechoslowakije menen zich te moeten verdedigen tegen vermeende anti-socialistische invloe den. Met name het optreden tegen jon gelui die belangstelling toonden voor popmuziek was bij hem in het ver keerde keelgat geschoten: er waren ge vangenisstraffen gevallen van één tot anderhalf jaar. „Als pedagoog kon ik me daar niet mee verenigen", vertelde prof. Patocka ons. De brief die hij over deze zaak schreef aan het bewind was voor Patocka zijn eerste stap in de Tsjechoslowaakse protestbeweging. Hij was zich ervan bewust dat zijn han delwijze hem in conflict zou brengen met het bewind. Ook al deed en doet de groep Charta'77 niets dat in strijd is met de wetten van Tsjechoslowakije, er be; staat in dat land een grondwetsartikel dat stelt dat de Communistische Partij het laatste beslissende woord heeft inde beoordeling van wat politiek goed en kwaad is. Op grond van dat artikel kan iedereen die zich in het openbaar keert tegen handelingen die plaatsvinden on der verantwoordelijkheid van het re gime ervan worden beschuldigd staats gevaarlijke activiteiten te bedrijven. Prof. Patocka wist dat alles, ook toen hij zich zo krachtig in de schijnwerpers en in het vizier van de veiligheidspolitie zette, door een bezoek te brengen aan minister Van der Stoel. Maar, zoals hij ons vertelde, tijdens het '0-2* Dank zij radio na 8 dagen in Boekarest gered BOEKAREST (DPA) - Acht dagen na de zware aardbeving is zaterdag in de Roemeense hoofdstad Boeka rest een vrouw nog levend uit de puinhopen van een ingestorte wo ning geborgen. Volgens het Roe meense persbureau Agerpres ging het om een 58-jarige vrouw die nog volledig bij bewustzijn was toen ze door de reddingsploegen werd be vrijd. Na een eerste medische be handeling ter plaatse is ze naar een ziekenuis overgebracht. Mogelijk is een transistorradio haar redding geworden, zo verneemt men in Boekarest. De vrouw had het toe stel stevig in haar handen geklemd toen de reddingsploegen haar aan troffen. Via de radio kon zij de reddings- en opruimingswerkzaam heden voortdurend volgen wat haar steeds weer nieuwe moed gaf vol te houden. ROME - Gehelmd en met doeken voor het gezicht staan studenten in Rome arm in arm ROME (UPI/RTR/AFP) - In vele Ita liaanse steden is het zaterdag tot bloe dige botsingen gekomen tussen demon strerende studenten en politie. Vijftien mensen, onder wie tien politiemannen l Van onze correspondent PARIJS - De eerste uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen die zondagavond in Frankrijk plaats vonden, wijzen op een doorbraak van de oppositie van links. Voor zichtige prognoses wijzen uit dat de socialisten - met in hun kielzog de communisten, met wie zij zich heb ben geassocieerd - meer dan 53 pro cent van de gemeenteraden in han den zouden hebben gekregen. Terwijl in Parijs aller ogen zich had den gericht op de strijd tussen de beide kandidaten uit het regerings kamp, zag het ernaar uit dat oud premier Chirac het zou winnen van minister van industrie d'Ornano. de kandidaat van president Giscard d'Estaing. Terwijl het hier gaat om een eerste ronde van de verkiezingen, die vol gende week zondag in een tweede ronde hun definitieve afsluiting zul len vinden, is vastgesteld dat de so cialisten nu waarschijnlijk de sprong over de 50 procent-lijn zullen hebben gehaald. Deze gang van zaken wordt van groot belang geacht met het oog op de parlementaire verkiezingen, die volgend jaar zullen worden ge houden. De gevolgen in het regeringskamp zullen niet uitblijven wanneer de door president Giscard aan de dijk gezette premier Chirac, die zich uit geroepen heeft tot de leider van een gaullistisch reveil, het van minister d'Ornano wint. Men zal dan wel ver plicht zijn zich aaneen te sluiten om volgend jaar de strijd tegen 'links' in een gesloten front te kunnen aanbin den. Dit zou betekenen dat president Giscard zich meer aan de wensen van gaullistenleider Chirac, de man die hij niet langer als premier wenste, ge legen zal moeten laten liggen. Wat de communisten van George Marchais betreft, zag het er zonda ga vond niet naar uit dat zij opzienba rende winsten zouden hebben ge boekt. Dit lag ook in de verwachting, daar men aannam dat de beweging zich zou voortzetten die al bij tussen tijdse verkiezingen vorig jaar was in gezet. Iets anders is, dat de winnende socialisten en hun leider Francois Mitterrand zich in een 'gemeen schappelijk program' met de com munisten hebben verbonden, nadat zij zich welbewust hadden losge maakt van de politieke partijen van het midden. Dit betekent dat in een aantal plaat sen communisten en socialisten met een gezamenlijke lijst zijn uitgeko men. In de gevallen waar op deze gemeenschappelijke lijsten een communist als lijstaanvoerder was opgenomen, kan het gebeuren dat een communist in een aantal Franse plaatsen tot burgemeester zal wor den benoemd, louter en alleen op de golven van een zuiver socialistisch succes. raakten ernstig gewond. In Turijn werd een lid van de anti-terreur- eenheid gedood door drie onbekende mannen. De politie vermoedt echter dat het hier gaat om een wraakexecu- tie. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft besloten alle openbare manifes taties in Rome tot nader order te ver bieden. 'De politie in de hoofdstad heeft zondag in alle vroegte uitvoerig gezocht naar wapens die tijdens het weekeinde uit een wapenwinkel waren gestolen. Hon derden studenten werden uit autobus sen van het openbaar vervoer en parti culiere auto's gehaald. Zij werden tegen de muren in het historische centrum van Rome geplaatst waar zij gefoulleerd werden. Teintallen studenten werden met de handen boven het hoofd voor ondervra ging naar het hoofdbureau van politie 'pvergebracht. Volgens de politie zijn er meer dan 100 .arrestaties verricht. De minister van binnenlandse zaken, Francesco Cossiga, verklaarde dat het kwaadaardige geweld met voorbe dachte rade was gepleegd. Paus Paulus; zojuist hersteld van in fluenza. verscheen zondagochtend op het balkon van de Sint Pieter. vanwaar hij tot de ca. 4000 aanwezigen op het Sint Pietersplein zei dat geweld geen vooruitgang en wraak geen gerechtig heid is. In Bologna kwam het zondagavond tot nieuwe botsingen tussen betogers en de politie. Dat gebeurde nadat de politie de universiteit van de stad met pantser voertuigen had bezet. De betogers gooiden benzinebommen en de politie antwoordde met traangas. Teinduizenden studenten uit geheel Ita- lië trokken zaterdag door de straten van Home en andere grote Italiaanse steden uit-protest tegen het doodschieten van LONDEN (RTR) - De Oegandese rege ring heeft haar functionarissen in het hele land opdracht gegeven Britse en Amerikaanse inwoners onder bewa king te stellen, aldus heeft Radio Oe ganda zondag meegedeeld. Een woordvoerder van het ministerie van provinciaal bestuur zei dat deze Britten en Amerikanen verantwoorde lijk geacht worden voor het verzenden van valse berichten over Oeganda naar hun landen van herkomst. Hij zei dat. zolang de BBC valse verkla ringen over Oeganda aflegt de regering in Kampala druk zal uitoefenen op de Britse en Amerikaanse ingezetenen om de bronnen van dergelijke valse inlich tingen bekend te maken, een linkse student, vrijdag in Bologna, De woordvoerder had het zondag voor tijdens botsingen met de politie. In namelijk over het 'valse' BBC-bencht Rome en het eveneens door communis- over een Oegandese piloot die in Lon ten gelelde Bologna richtten de demon- den zou ziJ'n- stranten zaterdag barricaden op en be- Dat zou de 28-jarige Charles Balidawa kogelden de politie met molotov- zijn, die metzijn vliegtuiginjanuari met cocktails. In beide steden staken zij ook Britse toeristen aan boord een noodlan- restaurants in brand. ding maakte in Soedan. De Romeinse politie vuurde honderden Het blad News of the World meldde zon-, traangasgranaten af. toen meer dan dag dat Balidawa asiel had gevraagd. 30.000 demonstranten probeerden het Twee van zijn vrienden zouden gemar- hoofdkwartiervandechristendemocra- teld zijn en een derde door marteling tische partij te bestormen. Volgens de gedood politie werden vier agenten gewond Het Britse ministerie van binnenlandse door kogels, afgevuurd vanuit de me nigte. Tevoren waren al vele afzonderlijke ge vechten gevoerd langs de 5 km lange protestroute, en de knallen van explo derende traangasgranaten werden ver gezeld van het staccato-geluid van pis toolschoten, afgevuurd door zowel poli tie als demonstranten. Protestmarsen en incidenten werden zaterdag ook gemeld vanuit Napels, Florence, Palermo en Padua, Turijn en Milaan. zaken maakte zondag bekend dat het geen aanvraag om politiek asiel van Ba lidawa heeft ontvangen, maar dat hij in Schotland twee maanden een opleiding volgt. Premier James Callaghan van Groot- Brittannié heeft zaterdag op een pers conferentie in Ottawa gezegd dat presi dent Idi Amin de gemenebestconferen tie die in juni in Londen wordt gehou den, om der wille van de publiciteit wil bijwonen. Groot-Brittannië kan hem daar niet van afhouden. MADRID - SAN SEBASTIAN (UPI/DPA) - De al vijf dagen voortdu rende onrustige situatie in Spaans Baskenland heeft zich zondag door de moord op een politieman gevaarlijk toegespitst. In de industriestad Mondragon. 40 km ten zuidwesten van San Sebastian, openden twee onbekenden in de och tend het vuur op een politievoertuig van de para-militaire politie, de Guardia Ci vil. Daarbij werd de 21-jarige Constan- PROBLEEM HUISVESTING GECONCENTREERDE DIENST IN EEN GEBOUW NU IN STUDIE ONGEVEER 150 MAN BIJ REORGANISATIE MIDDELBURG-De hoofdingnïeur- directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland, ir. O. Boom verwacht dat de reorganisatie van de rijkswaterstaat in de provincie medio volgend jaar klaar zal kunnen zijn. Op dit moment is hel probleem van de huisvesting voor een geconcentreerde dienst in een gebouw- in studie, aarbij gaat het om twee mo gelijkheden: nieuwbouw of huisves ting in een bestaand gebouw, in welk verband - aldus ir Boom - met name wordt gedacht aan een combinatie met het kadaster in een flatcomplex in Middelburg-Zuid. Bij reorganisatie van de rijkswaterstaat in Zeeland zijn ongeveer honderdvijftig man betrokken Het komt erop neer. dat de arrondissementen Vlissingen. Goes en Terneuzen zullen worden opgeheven. „De kantoren worden bij elkaar ge voegd, samen met de directie Zeeland", aldus ir. Boom. „De rest - en dat is nog altijd het grootste deel van het perso neel. ongeveer vierhonderd vijftig man - blijft ter plekke werken. Het sterkst spelen de problemen rond de reorganisatie in Zeeuwsch- Vlaanderen. Een deel van het personeel van rijkswaterstaat-zal naar Middel burg moeten worden overgeplaatsts. Ir Boom; „Er is intussen een paar keer overleg over de zaak geweest. Het tech nisch personeel in ZeeuwschVlaande- ren. dat bij de voorbereiding van werken betrokken is zou daar kunnen blijven. Op die manier proberen we er uit te ko men." De situatie in Goes ligt naar de mening van de heer Boom minder inge wikkeld, omdat.de afstand tussen Goes en Middelburg minder problemen geeft dan die tussen Terneuzen en Middel burg. Hij wijst erop. dat bijvoorbeeld de studiedienst in Vlissingen. de haven- kringen en werktuigkundige diensten buiten de reorganisatie vallen. Wel wordt de personeelsafdeling in dd geco- noentreerde De concentratie van rijks- watersiaatsdïensten op één plaats in Zeeland maakt onderdeel uit van een landelijke reorganisatie van de dienst, waarbij de arrondissementen worden opgeheven. Opzet is om effecienter te kunnen Werken bij met name de voor bereiding van projecten. De voorkeur gaat uit naar vestiging in de provincie hoofdsteden met het oog op de veelvul dige contacten, die rijkswaterstaat heeft met provinciale besturen en dien sten. Op het centrale kantoor komen enkele gespecialiseerde afdelingen, zoals financiële zaken, beheer en onder houd. infrastructurele werken, landin richting en milieu. Zoals gemeld heeft met name de gemeente Goes zich de af gelopen paar jaar verzet tegen het ver trek van een aantal diensten van rijks waterstaat, die in de gemeente waren gehuisvest. Minister Westerterp heelt echter laten weten, dat de concentratie van waterstaatsdiensten in Middelburg noodzakelijk is. Zeeland hoort tot de laatste provincies, waar de reorganisatie van de rijkswa terstaat wordt uitgevoerd. In andere provincies Is de operatie al achter de rug. Dat geldt onder meer voor Noord- Brabant, Zuid- en Noord-Holland en de provincie, waar ir. Bopom als hoofdingenieur-directeur vandaan komt. Limburg. Daar is de reorganisatie in 1973 voltooid Dat Zeeland laat aan de beurt is, heeft - aldus ir Boom - te maken met twee factoren. In de eerste plaats was er de wisseling van hoofdingenieur-directeur en bovendien was het gewenst om - voor er kon wor den begonnen met de verplaatsing van diensten en mensen - zekerheid te heb ben over de vraag wat er met de Ooster- schelde zou gebeuren. tino Gomez gedood. Twee collega's werden gewond, van wie een er ernstig aan toe is. In San Sebastian namen rond tien- duizmd demonstranten onder het schreeuwen van Tang leve het vrije Bas kenland' bezit van het sportstadion waar Europees ïndoor-atletiek- kampioenschappen aan de gang waren. Deze moesten tijdelijk worden onder broken. Zjj stelden hun eisen, onder meer vrijla ting van alle politieke gevangenen in het Baskisch. Spaans. Engels en Duits. „Wij treden op omdat twee van onze vrijheidsstrijders door de politie werdne gedood Inmiddels waren welf bussen en jeeps vol leden van de oproerpolitie bij het stadion gearriveerd, van wiel velen ge wapend waren met machinepistolen. Na uitvoerige onderhandelingen trok de politie zich tenslotte terug en werden de demonstranten naar buiten geleid door de Nederlandse voorzitter van de I.A A S. (Internationale Amateur Atle tiek Federatie». A. Paulen, en de voorzit ter van de Europese afdeling daarvan, de Brit Arthur Gold. Het steeds aangroeiende aantal beto gers marcheerde toen nog op naar het plaatselijke hoofdkwartier van de Guardia CiviL Zjj voerden een Baski- sche vlag mee en zongen het Baskische volkslied en leuzen. In Madrid verspreidde de politie een paar honderd demonstranten bij een vrouwengevangenis. De betogers eisten de vrijlating van alle politieke gevange nen. De Spaanse politie heeft zondagavond bekendgemaakt dat zij zes mensen heeft gearresteerd in verband met de moord van 24 januari op vijf commu nistische advocaten in Madrid. Het zijn vijf mannen en een vrouw. Twee van hen worden direct verantwoordelijk geacht voor de aanval met automati sche wapens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1