PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HANAFI-SEKTE DREIGT GIJZELAARS TE DODEN Den Uyl: „handelwijze van kabinet onvermijdelijk' MINI KRANT Pijlerdam in Oosterschelde paar weken afsluiten lijkt een 'te brute ingreep' AbdulKhaalis: er zullen koppen rollen 99 Zie pagina 16 INTERPELLATIE WIEGEL OVER GRONDPOLITIEK 55 NIEUWE PROBLEMEN PvdA CDA 220e jaargang no. 54 Vrijdag 11 maart 1977 WASHINGTON-De leden van de Hanafi Moslim-beweging die op drie plaatsen in Washington mensen hebben gegijzeld, eisen dat vijf leden van de Black-Moslims aan hen worden overgedragen. De vijf mannen zitten in de gevangenis voor de moord op zeven leden van de rivaliserende Hanafi-groep. Het zijn van links naar rechts: John Clark, Theodore Moody, Ronald Harvey, John Griffin en William Christian, allen afkomstig uit Philadelphia. WASHINGTON (RTR/AFP/UPI/DPA) - In een sfeer van nerveuze spanning zijn donderdag in Was hington de onderhandelingen voortgezet over de vrijlating van ongeveer 135 gijzelaars (niemand weet het juiste aantal) die in drie gebouwen worden vastgehouden door leden van de fanatieke Hanafi-moslimsekte. Harnas Abdoel Khaalis, leider van de Hanafi-moslims, heeft vanuit het be zette Bnai Brith-gebouw van de joodse gemeenschap, waar de meeste gijzelaars zitten, laten weten dat 'er koppen zullen rollen' als de politie probeert de gijzelaars stormenderhand te ontzetten of als niet aan de eisen wordt voldaan. Geëist wordt onder meer de uitlevering van de gavangen Black Moslims (waar van de Hanafi een afscheiding is) die veroordeeld zijn wegens moord op twee vrouwen en vijf kinderen van de Hanafi-beweging in 1973 in een huis in Washington, stopzetting van de verto ning van de film 'Mohammed, bood schapper van God' (welke eis inmiddels is ingewilligd), uitlevering van de moor- schadevergoeding Cm son Breskens vraagt minister Lub bers om uitkering schadevergoeding. denaar van Malcolm X (eens leider van als wij er uitkomen, je weet de black moslims), de komst van Black dat", heeft Khaalis donderdag gezegd Moslim en bokser Muhammed Ah, en op de vraag van een radioverslaggever terugbetaling van een boete welke wat er zou gebeuren als de eisen niet Khaalis heeft moeten betalen wegens worden ingewilligd. „Zeg hun dat ik het verstoring van de orde tijdens het pro- meen. Zeg hun dat als zij niet doen wat ces tegen Malcolm X (burgemeester ik wil, er koppen zullen rollen", zo Washington van de glijknamige federale voegde hij eraan toe. De Hanafi-leider hoofdstad heeft gezegd dat het geld er waarschuwde de autoriteiten geen grap- komt). jes uit te halen. „Als zij spelletjes spelen zou dat zeer slecht zijn. zeer, zeer, zeer ..Wij kwamen om te vechten hierbinnen slecht... En wlj „on]e„ en een heleboel goede mensen zullen dood,zalhetvolgendekeerergerziin:on een andere plaats. Daar kan niemand iets aan doen." Geen saluutschoten Dat de autoriteiten niets willen doen om de bezetters van liet Bnai Brith- gebouw, het islamitisch centrum en het stadhuis van Washington zenuwachtig te maken, bleek donderdag uit het feit dat premier Callaghan van Engeland bij zijn aankomst op het Witte Huis niet met de gebruikelijke 10 saluutschoten werd ontvangen. Men had het eresaluut achterwege gelaten omdat de bezetters anders hadden kunen denken dat de aanval tegen hen was begonnen. Inmiddels coördineert burgermeester Washington de onderhandelingen, waarbij onder meer de diplomatieke vertegenwoordgingen van Egypte, Pa kistan en Perzié als tussenpersonen be trokken zouden zijn. De burgemeester had zich woensdag, bij de actie tegen het stadhuis, in zijn werkkamer gebarri cadeerd maar wist later te ontsnappen. Donderdag lieten de bezetters van het BNAI Brith-gebouw ongeveer twintig mensen vertrekken en 25 slaagden erin te ontsnappen, de meesten nadat de po litie een achterdeur had weten te ope nen. In het gebouw zouden nu nog uit sluitend joodse gijzelaars zitten. Delen van de Amerikaanse federale hoofdstad zagen er ook donderdag uit als een belegerde vesting. De omgeving van de gebouwen waarin de gijzelaars worden vastgehouden, is voor alle ver keer gesloten en scherpschutters van politie en FBI met kogelvrije vesten aan waren overal te zien. behalve door de bezetters, die hebben geëist dat de poli tie op afstand blijft en zich niet laat zien Drie doden Het gijzelingsdrama heeft tot donder dag aan drie mensen het leven gekost, bij wie de jonge radioverslaggever Mau rice Williams die dodelijk werd getroffen in het stadhuis waar hij een raadsverga dering had verslagen Hanafi-leider Khaalis werd geboren al Ernest Thimothy McGhee. Na de be rechting van de moordenaars van zijn kinderen en vooral na de vrijlating van één van de veroordeelden, John Griffin, in november vorig jaar veranderde hij. De man die altijd geweldloosheid en gelijkheid tussen rassen had bepleit, werd furieus en verklaarde tegenover journalisten het slachtoffer te zijn van een samenzwering van zionisten en Black Moslims. Dit zou kunnen verkla ren dat hij zowel het mohammedaanse centrum als het Bnai Brith-gebouw heeft laten bezetten. WASHINGTON - Archieffoto van Kha lifa Hamaas Abdul Khaalis. de leider van de terroristen in het gebouw van B'Nai B'Rith en van de Hanafi mosUm- sekte. ITALIAANSE OUD-MINISTERS VOORRECHTER LOCKHEED-ZAAK ROME (RTRl - Het Italiaanse parle ment heeft donderdag besloten dat de twee oud-ministers van defensie de christendemocraat Luigi Gui en de so ciaal sociaaldemocraat Mario Tanassi voor het constitionele hof moeten te recht staan wegens hun aandeel in het Lockheed-schandaal in Italic. 425 tegen voor afgevaardigde Tanassi. Zij worden er met negen andem van be schuldigd in 1970 de aankoop van 14 Lockheed Hercules-vliegtuigen te heb ben bewerkstelligd tegen betaling van steekpenningen voor minstens 1.6 mil joen dollar. President Ceaucescu van Roemenië gaat de bouwers van de door de aard beving ingestorte gebouwen vervolgen dodenweg Opinie: Wordt RW 18 tussen Zierikzee en Brulnisse Zeelands' dodenweg van de toekomst? pan De bedreigende plannen voor de Oos- terschelde rijzen de pan uit. controle verpletteren EMM-dames verplettert gevreesd P8V met 20-9. terug Zangeres Debbie is weer terug in de publiciteit, radio- en televisieprogram ma's; strip. PAGINA 19 nota Pieter Groenier (NW-kunstenaars- bond)- de toneelnota moet de behandel kamer In PAGINA 21 beter De Koninklijke SheU boekte in 1976 betere resultaten, beurs, financiën sconomic. DEN HAAG - Minister-president Den Uyl bestrijdt ten stelligste dat het ka binet incorrect heeft gehandeld door het debat over de grondpolitiek deze week enkele malen uit te stellen. Ook sing te vinden. Om dat zo zorgvuldig mogelijk te doen was veel overleg nodig. Het kabinet kwam daarbij met toe met de aanvankelijk toegemeten tijd. waar door uitstel noodzakelijk was. De Ka- was het staatsrechtelijk niet in het mer zal het antwoord van de regering n volgende week donderdag te horen krij gen. minst verkeerd dat het kabinet bin nenskamers met de fractie-voorzitters en woordvoerders van de regerings partijen overleg pleegde om de gerezen Wiegel legde tijdens zijn interpellati problemen op te lossen. Den Uyl zei dit donderdagmiddag in de Tweede Kamer, waar hij zich moest verdedigen tegen een felle aanval van oppositieleider Hans Wiegel. Deze stelde dat het beleid van het kabinet niet als behoorlijk bestuur kan worden gekenschetst. „Het overleg heeft niet hier. maar in de achterkamers van het Catshuis plaatsgevonden", aldus Wie gel. Hij vond dat de regering in plaats van onderonsjes te beleggen, beter een mondeling overleg met de Tweede- Kamercommissie voorde grondpolitiek had kunnen voeren. De WD-leider noemde de handelwijze van de regering „wetgevend gepruts". Er zijn. zo zei Wiegel, „spelletjes ge speeld over de ruggen van de boeren heen". Wiegel kreeg in zijn aanval op het kabinet alleen de steun van Drees (DS'70), Abma (SGP) en Koekoek (Boe renpartij). Abma stelde zelfs dat de houding van het kabinet getuigde van „minachting voor het parlement". Den Uyl bestreed de kritiek door nog eens uit te leggen waarom het kabinet zo gehandeld heeft. Bij de behandeling in eerste termijn van het wetsontwerp op de grondpolitiek vorige week werd het kabinet geconfronteerd met tegen strijdige reacties. PvdA en CDA ston den in hun opstelling lijnrecht tegen over elkaar. Het kabinet was er, aldus de premier, alles aan gelegen om een oplos- ooral de nadruk op de diverse bin nenskamers gevoerde gesprekken tus sen leden van het kabinet en vertegen woordigers van de Tweede- Kamerfracties. Aan de hand van een aantal voorbeelden uit het verleden toonde de minister-president echter aan dat een dergelijke handelwijze on der vroegere kabinetten, waarin de WD zelf zitting had, eerder regel dan uitzondering waren. „Onder dit kabi net behoort het zelfs tot de uitzonder ingen". zo zei Den Uyl, „ik vind dit dan ook in geen enkel opzicht een bescha mende zaak". Ook de kritiek dat het kabinet beraads lagingen uitstelt, is volgens Den Uyl on terecht. Het behoort tot de algemeen aanvaarde mogelijkheden die een kabi net heeft indien zich rond een voorstel grote problemen voordoen. „Zoiets is in het verleden al tientallen malen ge beurd onder alle kabinetten", aldus Den Uyl. Het enige bijzondere is dit keer dat het direct na de eerste termijn van de kant van de Kamer gebeurde en niet - zoals meestal - na het antwoord van de regering Het spoeddebatje met premier Den Uyl - dat zich in een nogal ruzie-achtïge sfeer tussen WD en PvdA voltrok - was donderdagmiddag door Wiegel aange vraagd. nadat kamervoorzitter Vonde ling had laten weten dat de regering niet in staat was om donderdag nog in de rug van de PvdA, waardoor het wet sontwerp meer in de richting van het CDA-voorstel zal gaan. De socialisten daarentegen zeggen er een hard hoofd in te hebben dat de regering slaagt in het opnemen van de negatieve ontwik- kelingsschade. Volgens PvdA is dat zo'n gecompliceerde zaak, dat het toch wel niet zal lukken. Beide partijen blijven daarom volhouden dat de pro blemen allerminst zijn opgelost en dat men nog steeds lijnrecht tegenover el kaar staat. In Den Haag houdt men er rekening mee dat de regering begin volgende week de regeringsfracties in de Tweede Kamer zal inlichten over de resultaten van haar onderzoek. Kamer een antwoord te geven op de vo rige week door de Tweede Kamer ge maakte opmerkingen. Dat was een direct gevolg van het over leg dat woensdagavond en -nacht op het Catshuis in Den Haag plaatsvond tussen premier Den Uyl, minister Van Agt (justitie) en de fractieleiders en woordvoerders van de vijf regerings partijen, alsmede CHU-fractieleider Kruisinga. In dat overleg zegde de re gering toe te zullen onderzoeken of het mogelijk is om de zogenaamde „nega tieve ontwikkelingsschade" in het wetsontwerp over de grondpolitiek op te nemen. De negatieve ontwikkelingsschade hondt in dat een grondeigenaar een vergoeding krijgt voor de verliezen die hij lijdt als hij investeringen nalaat omdat hij weet dat zijn land toch zal worden onteigend. Het CDA wilde die regeling per se nu in het wetsontwerp opgenomen zien. De socialisten zijn er ook voor, maar zien liever een aparte wet waarin dit soort gevallen ook voor niet-grondeigenaren als bijvoorbeeld huurders en pachters worden geregeld. Zij hebben er nu mee ingestemd dat in elk geval bekeken zal worden of de ne gatieve ontwikkelingsschade een plaats in het wetsontwerp kan krijgen. In ruil daarvoor zouden de CDA- partijen er mee akkoord moeten gaan dat een aantal andere voordeeltjes voor de grondeigenaar wiens land on teigend wordt, uit het wetsontwerp verdwijnen. Dit resultaat van het overleg van woensdagavond werd gisteren in Den Haag overigens door beide partijen an ders uitgelegd. De christen- Druk overleg democraten zien het als een stapje te- Van Aardenne r. DEN HAAG - Terwijl het geschil tussen de Tweede-Kamerfracties van PvdA en CDA (KVP, ARP en CHUj over de grondpolitiek nog op gelost moet worden, dreigen er nieuwe moeilijkheden tussen beide partijen, nu over de wijziging van de wet op de ondernemingsraden. Het ARP-Tweede-Kamerlid Rooi vink diende donderdag namens het CDA een wijzigingsvoorstel in dat vrij wel zeker voor de PvdA onaan vaardbaar is. De Tweede Kamer begint dinsdag aan de behandeling van het wet sontwerp over de ondernemingsra den dat is ondertekend door de mi nisters Boersma (sociale zaken), Van Agt (justitie) en Lubbers (economi sche zaken). In het wetsontwerp wordt voorgesteld de ondernemings raden zelfstandiger te maken. Zo zal bijvoorbeeld de directie geen deel meer uitmaken van de onderne mingsraad. Ook de bevoegdheden van de ondernemingsraad worden uitgebreid. Het CDA wil uit het wetsontwerp de bepaling schrappen dat een onder nemer de uitvoering van een besluit twee weken moet opschorten wan neer het besluit afwijkt van het ad vies van de ondernemingsraad. Het is de ondernemer dan volgens het re geringsvoorstel verboden een besluit uit te voeren. Het gaat daarbij onder meer om besluiten om de zeggen schap over de onderneming over te dragen en om de werkzaamheden van de onderneming te beëindigen en-of belangrijk uit te breiden of in te krimpen. Ook over de investeringen moet de ondernemer advies vragen aan de ondernemingsraad. Voor de PvdA-fractie is het CDA- voorstel een zeer moeilijk punt. De bevoegdheden van de onderne mingsraad worden door het voorstel utgehold. In PvdA-kring zegt men dat de ondernemingsraad dan een „papieren tijger" zal worden. De PvdA-fractie zal dinsdagmorgen voor het debat in de Tweede Kamer haar standpunt bepalen. Met een ander CDA-voorstel heeft de PvdA minder moeite. Volgens dat voorstel moet de overlegvergadering - de vergadering van directie en on dernemingsraad samen - om beurten voorgezeten worden door de direc teur en de voorzitter van de onder nemingsraad of hun plaatsvervan gers. Overigens denkt men er in PvdA-kring over om de overlegver gadering zelf haar voorzitter te laten kiezen. i de VVD-bak tussen de heren H. Wiegel tri en Van de Ven III en de IR. HUISIN 'T VELD, RIJKSWATERSTAAT, HJDENS JAARVERGADERING COORDINAHEORGAAN: TIinFNS <sl IIITTNC bouwkundige werken oost van de met kabelbanen zal moeten werken of in hebben voor het milieu en de visserij 1 UUVI Hi 1VI riikswnlpr^t;»!!» ui. r. „„^,,..,-,„,4,-. c r.. .11- TIJDENS SLUITING VAN DAMMEN VOOR COMPARTIMENTERING GOES - Afsluiting van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde ge durende een paar weken aan het eind van 1985 om de compartimenterings- damnien makkelijk te sluiten 'lijkt een tc brute ingreep voor het getijdebek- kcn'. Dat zei ir. J. C. Huis in 't Veld. medewerker van de afdeling water bouwkundige werken oost rijkswaterstaat, donderdagavond tij dens de jaarvergadering van dc Stich ting Zeeuws Coördinaticorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieube scherming De heer Huis in 't Veld hield een inlei ding over de compartimenteringspro- blematiek en besprak daarbij onder meer de verschillende manieren van sluiting van de Philipsdam en de Oes- terdam: in een Oosterschelde waarin de pijlerdam geopend blijft en waarbij men met kabelbanen zal moeten werken of in een gedurende enkele weken geheel af gesloten Oosterschelde. waarbij men de dammen kon dichtspuiten De heer Huis in 't Veld wees erop. dat ook gestudeerd wordt op een tussenop lossing. waarbij gedurende de sluiting van de Philipsdam en de Oesterdam overeen termijn van twee tot vijf weken het getij geleidelijk wordt getemperd. Hij gmg op die tussenoplossing over igens niet diep in. maar stelde, ook deze manier van werken consequenties kan hebben voor het milieu en de visserij. In een discussie, die volgde op de inlei ding van ir. Huls in 't Veld stelde de se cretaris van het Coórdinatieorgaan, de heer S. Parma.dat bij de planning van sluizenbouw in de Philipsdam te veel is uitgegaan van een sterke druk van ple- ziervaart op de Oosterschelde. zonder dat tevoren over die recreatieve ont wikkeling een beleidsvisie is bepaald. Ook anderen tn de vergadering stelden, dat de Commssie Compartimentering geen duidelijke filosofie heeft ontwik keld. die logisch aansluit bij de keuze voor de pijlerdam. waarbij een com promis is gesloten tussen veiligheid en milieubehoud. De heer Huis in 't Veld wees er in zijn antwoord op. dat ook bij een mindere capaciteit van dëjachtens- luizen in de Philipsdam de pleziervaart via de dmvvaartsluizen op de Ooster schelde zal komen, omdat er geen wette lijke regels zijn. die dat verbieden. De heer Huis in 't Veld stelde verder dat bij de stusies rond de compartimentering I Slot zie pagina 9 kolom 7) Onder, niet buiten de wet §De laatste maanden zijn tn West-Duitsland de discussies over kernenergie in heftigheid toegenomen, terwijl boven dien allerlei nevenverschijn selen de aandacht trekken. Daarvan is op dit ogenblik de zaak- Traube het opvallendste voorbeeld. Het gaat hier om een optreden van de Ver- fassungsschutz (BfV) - de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst - tegen de atoomgeleerde dr. Klaus Traube. In diens woning werd namelijk ingebroken om het hele pand te voorzien van afluis terapparatuur. Dat gebeurde omdat het de Westduitse BVD bekend was dat deze wetenschapsman vriendschappe lijke relaties onderhield (of had onder houden) met extreem-radicale groepe ringen en dat nu werd uiterst gevaarlijk geacht; Traube had toegang tot zowel atoominstallaties als tot atoomgehei- mea Over dit optreden van de West- duitse BVD is een felle politieke strijd ontbrand, voornamelijk gericht tegen minister Wemer Maihofer van binnen landse zaken, onder wiens verantwoor delijkheid de inbraken werden ge pleegd. Maihofer verdedigde zich in de bondsdag met het argument dat er in het geval-Traube sprake was van een 'extreem veiligheidsrisico', dat - zij het bij wijze van uitzondering - aanleiding gaf tot even extreme maatregelen, waarbij de grondwet moest worden overtreden. Een standpunt dat in West-Duitsland op dit ogenblik fors wordt bestreden, ook al erkent men dat dr. Traube inderdaad een 'risico voorde veiligheid' kon betekenen. JLn de heftige discussies over kernener gie zijn in West-Duitsland de grenzen van de redelijkheid al lang overschre den, over en weer. Overigens ook de grenzen van de wet. zoals uit het geval- Traube is gebleken. In het weekblad Der Spiegel van deze week wijst dr. Robert Jungk - een auteur die zich al sinds de tweede wereldoor log met kernenergie bezighoudt - op een opmerkelijk ver schijnsel: mensen die rechtstreeks bij kernenergie zijn betrokken, beginnen zich onzeker te voelen omdat zij onder een voortdurend wantrouwen moeten werken. Langzamerhand vormen zij met elkaar een geïsoleerde en sterk- bewaakte elitaire groep, levend onder grote druk. Dat kan tot vreemde conse quenties leiden; nu al zijn er in West- Duitsland bepaalde bedrijven die solli- fwijzen om j fiantlijn citanten afwijzen omdat zij zich kritisch over kernenergie hebben uitgelaten. In een toekomstige 'atoomstaat' kan dat tot een nieuwe indeling leiden, zegt Jungk: zij die redelijk betrouwbaar worden geacht met daarnaast de onbe- trouwbaren. Dit alles leidt tevens totin- grijpende veiligheidsmaatregelen, waardoor kerncentrales een nieuw soort vestingen worden. En boven dat alles staat een almachtige regering, die in naam van vrede en veiligheid allerlei maatregelen zegt te moeten nemen zoals nu recentelijk in het geval-Traube is gebeurd. V alt een regering buiten of onder de wet? De discussie over deze brandende vraag vergezelt de democratie van onze dagen. "Watergate' was er een voorbeeld van; eenpresidentdiezich buiten de wet stelde met een beroep op niet nader ge definieerde veiligheidsoverwegingen. De zaak-Traube is in West-Duitsland van een zelfde orde: veiligheidsrisico's betekenden hier voor een minister een toereikende grond om inbraken door een geheime dienst goed te keuren, dwars tegen grondwettelijke bepalin gen in. In dergelijke gevallen be togen autoriteiten steeds weer dat het om 'vrijheid' en om 'veiligheid' gaat. maar zij vragen zich blijkbaar niet af of met hun illegale handelingen deze vrijheid en veiligheid niet juist verloren gaan. Als aan dergelijke ontwikkelingen binnen een democratie geen halt kan worden toegeroepen, dan ziet het er voor de toekomst van deze regerings vorm somber uit. Als een regering bui ten alle wettelijke voorschriften om in de huizen van burgers kan inbreken om afluisterapparatuur aan te brengen, dan zijn immers de grenzen van de rechts staat ver overschreden. Dan ook wordt de in naam van veiligheid en vrijheid de denkvrijheid van het individu aange tast. De wet is de enige waarborg tegen willekeur, een wet waaraan iedereen ondergeschikt is. de burger maar ook een ministèren een geheime dienst Er is alle reden om in Nederland het vervolg van het geval-Traube aandachtig te volgen. UITGEWEZEN ZUIDAFRIKAAN TERUG IN NEDERLAND AMSTERDAM (ANP) - De 21-jarige zwarte Zuidafrikaan Ndabenzinehle Hlope, die vorige maand in de Rotter damse haven werd uitgewezen nadat hem politiek asiel was geweigerd, is te rug in Nederland, zij het illegaal. Zijn verblijfplaats wordt geheim gehouden. Hlope's advokaat mr. W. J. van Benne- kom. heeft inmiddels staatssecretaris Zeevaiking van justitie gevraagd terug te komen op zijn besluit aan de aan de jonge Zuidafrikaan geen politiek asiel oi een verblijfsvergunning te geven. De Raad van Kerken steunt dit verzoek en heeft de bewindsman laten weten ga rant te staan voor een eventuele studie van Hlope in Nederlnad

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1