Ajax lang geen Europese top meer: toch spelenderwijs op landstitel af Jo Schout (twee) en Piet Vonck (drie) flankeerden Hermensin crosstitelstrijd TRIOMFEN DE NIJS EN LINDNER PZC/s VONCK: „ALS IK BIJ JOS WAS GEBLEVEN HAD IK HEM GEKLOPT" Ajax bijzonder boos op VVV UITSLAGEN VALKENSWAARD AMSTERDAM - Hoe verschrikkelijk snel het met de aftakeling van het Ne derlandse clubvoetbal gaat. wordt deze competitie wellicht het duidelijkst on derstreept door de zo langzamerhand ongenaakbare koppositie vqn Ajax. Zo'n Ajax is allang geen Europese top club meer en zal het tegen iedere kwartfinalist van het huidige Europa-Cup-l-toemooi in kwaliteit en vaardigheid moeten afleggen, maar het team lijkt desalniettemin spelender wijs op de landstitel af te gaan. Het zegt eigenlijk alles over het niveau van de concurrentie, terwijl het kwalitatief betere PSV en AZ veel te onstabiel spe len, is er van het eens zo glorieuze Feyenoord helemaal niets meer over. zodat niemand in slaat is om dit Ajax. dal ongeveer zo'n dertien wedstrijden met 1-0 heeft gewonnen, nog bij te hou den. Ajax voetbalt onder de zeer bekwame leiding van zijn oefenmeester Ivic zeer constant. Het heeft een zeer stugge se lectie. waaruit toch wekelijks een elftal valt te formeren dat zeer moeilijk voor de tegenstander is te bespelen. Zolang tenminste de absolute topper van we reldklasse. Ruud Krol. maar ook Ruud Geels, niet wegvallen Want hoewel het Ivic geen enkel probleem oplevert als hij jongeren als Lerby en Van Dord voor dê geblesseerde Erkens en Notten moet in voegen. waren het zondagmiddag toch ook weer Krol en Geels, die grotendeels aansprakelijk waren voor de vernieti gende 4-0-nederlaag van NAC in De Meer. Vooral in de eerste helft was het vaak bedroevend om te constateren hoe zwak het combinatiespel van de aanstaande landskampioen was. maar het mer kwaardige is. dat er iedere wedstrijd door Ajax toch een aantal oogstrelende acties en goals tussendoor lopen, waar geen elftal in Nederland ook maar bij benadering aan toekomt De vier goals waren juweeltjes van tref fers. Eerst rondde Zuidema een knappe dieptepass van Ruud Krol ineens af. daarna stelde de voortreffelijke Ajax- ausputzer Zuidema opnieuw in staat om diep te penetreren, waarna Geels het karwei simpel kon afronden, vervolgens maakte Geels met èen omhaal het mooiste doelpunt van de wedstrijd, ter wijl de trekbal van Tahamata (ingeval len voor Lingi. die ineens op de slof werd genomen door het Deentje Amesen en waaruit de vierde treffer ontstond, er bepaald ook wel mocht zijn, Geels later: „Dat soort omhalen, daar oefen ik op de training op. Er komt na tuurlijk wel wat mazzel bij. maar tegen PSV heb ik ook wel zo'n goal gemaakt". Niet geflatteerd Voeg daarbij dat Ajax nog een stuk of drie opgelegde kansen onbenut liet en Ruud Krol bepaald pech had toen de vingertoppen van de te ver voor zijn doel staande De Jong een zeer bekeken lob van hem nog corner konden tikken en Ajax' overwinning is niet eens geflat teerd te noemen. NAC-trainer Maaskant later „Dat vind ik ook niet. We liepen al te voetballen met die bekerwedstrijd tegen Twente woensdagavond ln ons achterhoofd, maar dat wil ik niet als excuus voor dit verlies aanvoeren. Ajax speelde bij vla gen domweg een klasse beter en effec tiever" Als dit Ajax zich onder Ivic zo blijft ont wikkelen als het tot nu toe gedaan heeft, dan zijn er wellicht één tot twee gerichte aankopen voor nodig om van het team zelfs weer een Europese topper te ma ken. Jan Peters is bijvoorbeeld zo'n voetballer die bij Aiax technisch zeer goed zou zijn in te passen. Technisch gezien althans. Het probleem vormt de financiële kant nu Ajax na al zijn glorie tijd financieel zo is ingeteerd, dat de club zich geen bokkesprongen op dit. punt meer kan veroorloven Voor Ivic speelt het allemaal nog niet zo Wel is de selectie bij Ajax voor een top club te klein, hoewel de bescheiden Joe goslaaf opmerkt: „We hebben nu veer tien spelers, die min of meer gelijkwaar dig zijn voor het eerste team. Ais je voor de Europa Cup. de beker en de competi tie speelt, is dat te weinig. Maar nu we alleen voor de competitie spelen, kan het net allemaal. Maar ik wil nog niet over aankopen praten. We moeten eerst kampioen worden. Niet dat ik te vroeg Juich, want er kan nog van alles gebeu ren Dit Ajax zal iedere week hard moe ten blijven werken. Dan is er een kans, anders niet". Ajax-NAC moest ook nog vijf minuten worden onderbroken door incidenten met Ajax-supporters, die NAC- doelman De Jong ondermeer rotte eie ren en een oude wekker naar hel hoofd slingerden. De Jong: „Ik ben echt niet zo kleinzielig om te gaan klagen over bijvoorbeeld toiletpapier dat in je strafschopgebied wordt gegooid, maar als ze met wekkers gaan smijten, dan ga ik niet meer in het doei staan". MAANDAG 7 MAART 1977 sport Karin de Nijs VALKEN'S WAARD - Een bijna compleet Zeeuws feestje: dat was de strijd om de Nederlandse crosstitels op het Eurostrand bij Valkenswaard bij de jeugd. Karin de Nijs van RKHAV Hulst en Henk Lindner van Marathon Vlissingen werden gran dioze kampioenen, de jongeren Ce line van de Berg van Zeeland Sport Vlissingen en Margot de Nijs van RKHAV sterke winnaressen, omdat voorde D-en Q-jeugd geen titelstrijd geldt. Slechts A-junior Jan de Bart van AV '56 Goes voldeed niet aan de zeer hooggespannen verwachtingen. Kon er in feite niet aan voldoen, omdat hij - na een slechte start gevolgd door een schitterende achtervolging, die hem naar de derde positie bracht - door een parkoerswachter een ver keerd bospad werd ingestuurd, sa men met vijf andere atleten. Jan de Bart was ziedend: „Ik ben 400 meter verkeerd gestuurd. Ik was na tuurlijk gelijk aangeslagen.Ik wilde zelfs meteen stoppen. Dan ben je na tuurlijk geestelijk geklopt, he. Dat is toch zo geen nationaal k3mpioen- schap.Ik kan wel zegge dat ik er van baal", brieste de talentvolle atleet uit Ellewoutsdijk. Jans trainer Piet Verbeek diende onmiddellijk een protest in in. maar Celine van de Berg voorbfj. daarmee het De Nijs-succes compleet makend. Lindner sterk Henk Lindner van het Vlissingse Ma rathon liep een bijzonder sterke cross. Reeds direct vanaf het begin leidde hij de vijf man sterke kop groep (met Armando Houtveen van Altis en Jan Zethof van Aalsmeer) maar de Zeeuwse atleet hield het tempo dermate hoog. dat slechts Houtveen hem kon bijbenen. Hoe het allemaal toegegaan was wist Lindner niet te vertellen: „Ik ben gewoon aan de top van de groep blijven lopen. Er viel er steeds eentje af. ook Houtveen tenslotte. Op het laatst vloog ik zelfs nog tegen een paaltje van de afzeb ting, maar ik lag te ver voor om bang te zijn achterhaald te worden. Ik kon zelfs rustig mijn bril oprapen, die af gevallen was.Dit is voor de eerste maal, dat ik Nederlands kampioen geworden ben en ik moet zeggen, dat de tegenstand me wat tegenviel". Bij de D-meisjes was Celine van de Berg van Zeeland Sport oppermach tig: met lange passen snelde ze met 20 m voorsprong op de rest van het veld over de finish. Ook Margot de Nijs was een stuk sterker dan de an dere Q-meisjes. „In het begin had ik het wat moeilijk op het zand. maar later ging het eigenlijk erg makke- -lijk". liet Margot Achter haar werd Carla de Roo van AV'56 zevende, vlak voor Jacquelie Vermeule van Dynamo. Meer buiten Zeeland Cees Goosen van AV '56 werd goede derde bij de D-jongens. Hij zat steeds bij de voorsten. „Alleen op het laat ste stuk had ik het even moeilijk en juist toen gmgen de besten er van door. Voor mijn ervaring in derge lijke wedstrijden zou het goed zijn als ik vaker buiten Zeeland ging lopen", liet de 14-jarige Goesenaar weten. Ook Kim Reynierse van Dynamo is dezelfde mening toegedaan. De at leet met de wilde haardos, die in Zeeland geen tegenstander van for maat heeft, ging op hel Eurostrand 'voor de bijl': hij moest genoegen nemen met een zevende plaats. „Ik had te weinig snelheid, gevolg van het feit, dat ik te weinig getraind had, na in Zeeland in feite eike wed strijd te hebben gewonnen-Ik moet inderdaad vaker buiten Zeeland lo pen". Achter de Middelburger legde Aart Bakker van RKHAV beslag op de 14e plaats, diens clubgenoot Ro nald Lemhout op de 17e en Kees de Munck van AV '56 tenslotte op de 35e positie. Geels (links) Heeft een schitterende omhaal gescoord. Zuidema gaat hem gein kwensen VENLO - Ajax maakt zich bijzonder boos op FC VW'. De club uit Venlo wil de Amsterdammers geen vijftig zitplaatsen geven voor de wedstrijd FC WV-Ajax in het komende weekeinde. Manager Van Aken van FC VW: „We kregen destijds van Ajax 25 zitplaatsen; die kunnen ze van ons ook krijgen. En als ze meer willen hebhen: we hebben bijzonder mooie staanplaatsen". FC WV beschikt over 676 zitplaatsen. Manager Van Aken: ..We hebben tot nu toe geen enkele bezoekende club meer dan 25 zitplaatsen gegeven. Roda JC niet en PSV ook niet. Niemand mekkerde. wedstrijdleider Van Erp uit Tilburg verzekerde hem er weinig aan te kunnen veranderen. „Ik geef toe. dat de richting slecht is aangegeven. Het enige, wat ik kan doen is de offi cial te vragen wat beter op te let ten", liet Van Erp weten. De route- official gaf later een weinig aanne melijke verklaring: „Be heb ze niet verkeerd gestuurd. Ze probeerden een ander paadje om het parkoers af te snijden" Geen topplaa ts dus voor Jan de Bart. wel voor de voortreffelijk lopende Hans Koelewijn van Koeleman van H AC. die ver voor Wibo Lelieveld van de Bataven finishte. Terrein verkend Karin de Nijs had veel voordeel van het feit, dat ze samen met de andere jeugd van RKHAV een maand terug met trainer Lex van Rie het terrein was wezen verkennen. „Ik wist nu wat me te wachten stond", liet Karin weten. „Ik wist nu, dat ik niet meteen in het zanderig gedeelte afstand moest proberen te nemen. Ik ben dan ook pas na een paar kilometer weg- gesprint bij de grote groep, al heb ik wel geprobeerd om Brigjt in mijn spoor te laten komen." Dat lukte voortreffelijk: in de slotfase ging Bri- git de Nijs de voor haar lopende Ma rian van Schie van de Bataven knap begin ln de buurt van Jos Hermens had kunnen blijven, dan had ik hem mis schien wel verslagen" opperde de kleine atleet uit Hulst. Maar hij kon niet bij Hermensblijven, nadat de we- reldrerordhouder op de twintig kilo meter en op de uurioop al di reet als een pijl uit de boog er vandoor was gegaan en Vonck bij de start door de robuus tere collega's terzijde was gedrukt In de twee kleine rondjes van 1200 meter slaagde Vonck er in van de twaalfde naar de vijfde plaats op te rukken, maar Hermens lag toen eenzaam en ver voor op iedereen. Toen de kleine Hulstenaar echter- naastJo Schout, die wel een goede start had, aan de top van het achtervolgings groepje (waarvan ook Cor Vriend van PSV, Gerard Tebroke van Ciko '66 uit Arnhem, Klaas Lok van Phoenix Utrecht en Gerard Nijboer van Daven- tria Deventer deel uitmaaKten was ver schenen. werd de achterstand op Her mens niet groter meer. Integendeel: in de laatste kilometers haalden Vonck en Schout op Hermens in!Gerard Tebroke en Klaas Lok hadden toen het achter volgingsgroepje al los moeten laten, zo goed als zeKer het gevolg van het feit. dat ze tevergeefs geprobeerd hadden om gelijke tred te houden met de fel star tende Hermens. Gebrand op titel De 27-jarige Nijmegenaar was met op zet zo snel vertrokken: „In de eerste twee kleine ronden wilde ik het beslis sende gat slaan. Toen dat gelukt was hoefde ik me niet meer overmatig in te spannen", liet Hermens weten, er aan Stomverbaasd Jo Schout was stomverbsasd oVer zijn schitterende Prestatie: „Dit had iK niet verwacht Ik had gemiKt op een ze vende of achtste plaats, maar toen ik merKte dat iK na een uitstekende start vooraan zat Kon goed meeKo- men, ondanks het feit, dat het losse zand me niet zo goed ligL Op de snelle stukken kon ik echter voldoende snel heid ontwi kelenBovendien had ik een uitsteKende conditie en als je dan nog goed loopt ook kun je zo'n zwaar par koers wel aan", meende de succesvolle Hulstenaar. Slecht te spreken over zjjn optreden was Manen van Prooijen, de Thoolse atleet van het Goese AV '56, die genoegen moest nemen meteen 17e plaats. De lo per uit SintrMaartensdijk had zich in de afgelopen maanden met de top Kunnen meten, waarom hij hoopte op een zeer gunstige klassering. „Atleten die nu voor me geëindigd zijn. heb iK in ver schillende wedstrijden achter me gela ten. Tk ben de gehele voorgaande week in de ziektewet geweest. iK heb pillen geslikt en bijna niet getraind, maar daar stceK iK miijn slechte plaats niet op. hoor Het parkoers was niet zwaar, maar dat is het juist. Ik zat vandaag aan de grens van mijn vermogen", liet Van Prooijen weten. Jan van Laarhoven. aanvankelijK be vreesd, dat hij met zijn 19e plaats de clubtdtel voor RKHAV verloren had la ten gaan. zorgde toch nog met zijn posi tie voor de begeerde overwinning voor de verenigingen. Direct achter Van Laarhoven finishte Guust Bours („Ik De voornaamste uitslag bij de heren van het nationaal crosskampioenschap Is: 1 Jos Her mens (KNAU) de 12 000 meter in 39 20.2. 2 Jo Schout (RKHAV). 39.25.1. 3 Plet Vonck (RKHAVi 39 27.1. 4 Gerard Nijboer (Daven- triai 39.34.4: 5 Cor Vriend (PSV) 39.44.2; 6 Bram Wassènaar (Ciko '66) 39.50.0; 7 Klaas Lok (Phoenix) 40.11.0:8 Gerard TebrokelClko '66) 40.17.0; 9 Piet Waaning (De Spaartaan) 40.23,0, 10 Henk Mentlnk (Daventrta) 40.33,0: i Ad Buys (Phoenix) 40.40.0.12 Koos van der Heul (Daventrta) 40.45.0: 13 Tom Luttikholt (ASV) 40.48.0; 14 Haico Scham (Ciko '66) 40 55.0: 15 Harry Battist (Sprint) 41.02.0. Meisjes A (over 3200 meter): 1 Karen de Nijs (RKHAV) 13.10.2. 13.14,4; 3 Marian van Schie (De Bataven) 13.16,6: 4 Wilma Broere (Thor) 14.01,5; 5 Janna Dijkman (De Bataveni 14.08,4; Jongens A (over 7500 meter) 1 Hans Koele man IHAC) 25 50.0; 2 Wibo Lelieveld (De Ba taven) 26.34.8; 3 R. Raaymakers (HACi 27.41.2.4 J. Verleg fUNO 27.52.2; 5 J van Loon (GVAC) 28.26,0. Bij de dames zegevierde Annie van Stipthout (HAC). voor Carla Beurskens (AVT) en Clalre Spauwen (Achilles). Meisjes B (over 2400 meter) 1 Anneke Moedt (Woldstreek) 8.02,0. 2 J Spaans (Waterland) 8.07.0; 3 I de Nijs (RKHAVl 8.20.4; 4 A. N(j- mans (TEC) 8.25.2; 5 M. Overwater (Sagittal 8.27.2. Jongens B (over 4300 meter): 1 Henk Lindner (Marathon) 15 11.1; 2 A Houtveen (Altlsi 15.17.9; 3 J. Zethof (Aalsmeer) 15 32.7: 4 R. Spitzen (SC SteenwtJk) 15.36.7; 5 M. Sonne- mans (Swift) 15.38.3. Margot de Nijs (Door Peter Verhagei VALKENSWAARD - Niets demonstreerde indrukwekkender dan de huldiging na afloop van de strijd om het Nederlands crosskampioenschap de kracht van de Zeeuwse topatleten in 't bijzonder die van RKHAV uit Hulst. Oppermachtig winnaar Jos Hermens werd op het ereschavotje rechts geflankeerd door Jo Schout, de fraai bebaarde student aan de tech nische hogeschool in Eindhoven, die verrassend tweede werd, en links door auto monteur Piet Vonck, die met zijn derde positie de beste prestatie leverde op zijn toch al fraaie scorelijst tijdens de nationale cross titelstrijd. De schitterende klasseringen van de beide Hulsterse atleten, alsmede de 19e plaats van hun clubgenoot Jan van Laar hoven, droegen er toe bij, dat het nationaal clubkampioenschap, dat tevoren zeven jaar lang een prooi werd van de Arnhemse vereniging Ciko, naar Hulst verhuisde! Het waren lang niet de enige triomfen van de kleine Zeeuwse afvaardiging naar het schitterende Eurostrand. waar het Eindhovense PSV een niet altijd duidelijk zichtbaar.maar toch fraai par koers had uitgezet Er kwamen deze zondagmiddag liefst vier Zeeuwse kam pioenen uit de bus: twee officiële titels eisten Karin de Nijs van RKHAV bij de A-meisjes en Henk Lindner van Mara thon Vlissingen bij de B-jongens op. Ook de jongste jeugd blies flink in de bus, maar omdat het nationaal cross kampioenschap maar tot de B-jeugd gaat, moesten Celine van de Berg van Zeeland Sport bij de D-meisjes en Mar got de Nijs van RKHAV bij de Q-meisjes het 'slechts' met officieuze kampioens medailles doen. Nog was de Zeeuwse koek niet op: ach ter zusje Karin behaalde Brigit de Nijs een tweede plaats bij de A-meisjes, Ingrid de Nijs werd derde bij de B-meisjes, en hetopmerkelijke Zeeuwse succes werd gecompleteerd door een derde plaats van Goesenaar Cees Goo sen van AV '56 bij de D-jongens Was het een wonder, dat de jongens en meisjes uit Zeeland ertussen de duizenden atle ten en toeschouwers trots bijliepen Misschien verslagen Terwijl Jo Schout bijna zijn vreugde niet opkon over zijn tweede plaats, liet Piet Vonck doorschemeren wel op iets meer gehoopt te hebben. „Als ik bij het toevoegend bijzonder gebrand te zijn op dit kampioenschap, zijn vierde na tionale titel, omdat hij slechte herinne ringen aan de spelen van Montreal wat wil wegwissen. „Zo'n kampioenschap is wel niet zo erg belangrijk, maar ik nog altijd de sterkste ben." Piet Vcnck was naar het Eurostrand vertrokken met de gedachte aan een kampioenschap! De Hulstenaar ver telde dat wel niet openlijk, maar zijn sei zoen was tot nu toe zo schitterend ver lopen, dat hij alle kansen had op een eerste plaats. „Maar ik was niet in su- pervorm deze middag", verkondigde de RKHAV-atleet. „Dat werd veroorzaakt door het feit, dat ik de eerste twee kleine ronden niet wegkwam. Be voelde me ontzettend moe in de benen. Ik dacht, dat wordt totaal niets, maar in de tweede grote ronde voelde ik mijn krachten terugkomen. Ik liep in één ruk naar de top van het achtervolgende groepje". Uiteindelijk was Vonck toch reuze blij met de tweede en derde plaats van zijn club RKHAV In de laatste twee kilome ter lieten Schout en Vonck plaatselijk favoriet Cor Vriend nog achter zich. waarna ze zich konden opmaken voor de strijd om de tweede plaats. Vonck: Ik heb vlak voor de finish nog geprobeerd om weg te komen, maar Jo liep voortref felijk". PIET VONCK had een erg slechte start, ik leten", liet de allerkleinste Hulstenaar we- totaal weggedrukt door de grote atl9e plaats de clubtitel voor RKHAV verloren had laten gaan. zorgde toch nog met zijn po sitie voor de begeerde overwinning voor de verenigingen. Direct achter Van Laarhoven finishte Guust Bours („Ik had een erg slechte start, ik werd totaal weggedrukt door de grote atleten", liet de allerkleinste Hulstenaar weten i en op de 30e plaats eindigde Willy Verbiest, ook van RKHAV.In zijn buurt finishte ook clubgenoot Arno Schout De 33- jarige Jan de Leeuw uit SintrAnnaland. lid van Olympla Halsteren, werd 114e van rie 340 gestarte lopers, in de buurt van de 130 zat Cees van de Bulck van Zeeland Sport, iets verder naar achter klasseerden zich Piet Verbeek van AV'56. Henk Stange en Cor Peute van Dynamo '70 Middelburg. JO SCHOUT Toegejuicht doorzijn vele fans gaat Jos Hermens hier zegevierend over de finish

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 9