P r fINOIALE ZEEUWSE COURAüT Sunair-reizen stopt activiteit 4000 DODEN NA AARDBEVINGEN Landbouworganisaties bezorgd over toename part-time-boeren PvdA op oud niveau de krent van zeeland Geen slachtoffers onder Nederlanders Roemenië vraagt buitenland om hulp PZC/s, HOLLAND INTERNATIONAL NEEMT VERPLICHTINGEN OVER vandaag Bavianenharten klaar voor transplantatie Kranig de kreek uit... P"«ma 2 220e jaargang no. 50 Maandag 7 maart 1977 DEN HAAG (ANP)-Voor zover na te gaan heeft de aardbeving in Roemenie geen slachtoffers gemaakt onder de Nederlanders in Boekarest, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. De toestand van de Nederlanders buiten Boekarest is moeilijk na te gaan, omdat telefoonverbindingen zijn uitgevallen. Staf en familieleden van de Nederlandse ambassade en van het demografisch centrum van de Verenigde Naties in de Roemeense hoofdstad verkeren in goede welstand De Neder landse kanselarij heeft enige materiële schade opgelopen: erzijn wat schoor stenen afgevallen en het pand vertoont enkele barsten. VUGHT (ANP) - Sunair Nederland in Vught, de Nederlandse dochter van de Belgische reisorganisatie Sunair in Oostende, gaat met ingang van 1 april aanstaande zijn activiteiten staken. Het besluit tot opheffing is genomen in verband met de verliezen die door Sunair worden geleden. Tot die datum zullen alle reeds geboekte reizen volledig volgens het programma worden uitge voerd. In het belang van de vakantiegangers, die reeds een reis bij Sunair hebben geboekt en die na 1 april zouden moeten worden uitgevoerd, is met de reisorganisatie Holland International in Rijswijk een regeling getroffen. land International mee. Sunair zal voor en na 1 april geen boekingen meer doen. Holland International en Sunair Neder land menen hiermee de belangen van de reizigers het beste te hebben gediend, zo zeggen zij. De Nederlandse reisagenten, die de rei zen van beide reisorganisaties verko pen, zouden na het afgelopen wee keinde op de hoogte worden gebracht van de gang van zaken. Holland International zal deze boekin gen tegen dezelfde prijs overnemen. Deze organisatie zegt 30 procent van de Nederlandse markt te omvatten. De vakantie-accommodatie zal het ge hele zomerseizoen door Sunair worden aangehouden, maar Holland Interna tional zal zorg dragen voor het vliegver- voer naar en van de bestemmingen en de reisleiding ter plaatse. Het gaar om 6.000 vakantiegangers, zo deelde Hol- Van onze correspondent) BOEKAREST - Er heerst nog steeds grote onzekerheid over de gevolgen van de zware aardbeving die Roemenië vrijdagavond overviel. Medische kringen in de Roemeense hoofdstad Boeka rest spreken van meer dan 4000 doden en nog eens enkele duizen den, voor een groot deel zwaar gewonden. Meer dan 80.000 men sen zijn naar schatting dakloos geworden. Alleen in de stad Boekarest zelf waren vannacht al vele honderden doden on der de puinhopen vandaan gehaald. PAGINA 2 kijkje Veel mensen kwamen een kijkje nemen bij voor het Westkapelle gestrande schip. akkoord Een kleine meerderheid van de PPR sprak zich uit voor het regeerakkoord met de PvdA. pensioen Na veertig jaar omroepwerk gaat Jan Boots (hersengymnadtlek) met pen sioen; radio- en televisieprogramma s. strips. flankeren achter angstig Vlissingen was voor rust te angstig en te PAGINA 12 toekomst De toekomst is v der geworden n JCV PAGINA 13 stunt coup Freddy Maertens r Slnt-Aloy somber de nederlaag tegen Boekarest is de zwaarst getroffen stad in Roemenië. In de hoofdstad werden vrij dagavond rond half tien ook de eerste schokken opgevangen. Een beving die een moment later heel OostrEuropa deed schudden. In het buurland Bulga rije zijn volgens voorlopige cijfers twin tig mensen om het leven gekomen- De Roemeense minister van buiten landse zaken, Manea Macovescu, ver zocht de Amerikaanse ambassadeur in Boekarest zondagavond om medicij nen en hulpgoederen. Er is erg veel be hoefte aan instrumentarium om de ste vigheid van gebouwen vast te stellen en ambulances. Voorts is er gebrek aan melkpoeder. Vanuit alle delen van de wereld is inmiddels hulp aangeboden. De Verenigde Naties en het Internatio naal Rode Kruis boden zaterdag al hun hulp aan. Schaars Het 'rampenbureau' van de V.N. in Ge- nève heeft zondagavond meeghedeeld, dat Romenië om hulp uit het buitenland heeft verzocht in verband met de aard beving in dat land. Het verzoek was in gediend door het Roemeense ministerie van buitenlandse zaken. Roemenië heeft gevraagd om zieken huisuitrusting. toestellen om de stevig- heid van gebouwen vast te stellen, am bulances en gedroogde melk. De berichten over de juiste omvang van het aantal slachtoffers en de schade blijven zeer schaars. De Roemeense au toriteiten spraken zondagavond nog over 600 doden, terwijl vertegenwoor digers in ziekenhuizen toen al een aan tal van 2000 doden noemden. De aardbeving met een kracht van 7.2 op de schaal van Richter, een van de zwaarste die in Europa ooit werd geregi streerd. heeft het oude stadsdeel van Boekarest volkomen vernield. Toren hoge flats gingen tegen de grond. Op circa 70 kilometer ten noorden van Boe karest. in de omgeving van Ploesti. werd het industriële hart van Roemenië grote schade toegebracht. Olieraffinaderijen werden onherstelbaar verwoest. De Roemeense economie heeft als gevolg van de ramp een enorme klap gekregen. In Bulgarije zijn vrijdagnacht bij dc aardbeving 20 mensen omgekomen en 164 gewond geraakt, zo meldt het Joe goslavische persbureau Tanjoeng za terdag vanuit Sofia. De aardbeving, vernielde in Bulgarije 60 gebouwen, aldus Tanjoeng. De Roemeense autoriteiten spreken overigens vol lof over de wijze waarop de bevolking de aardbeving heeft opge vangen. De bevolking en het leger kwa men vrijdagnacht direct in actie. Geen moment heeft er paniek geheerst, zo zeggen de autoriteiten. Zaterdagmor gen waren overal in Boekarest veldhos pitalen al in vol bedrijf. Premier Nicolae Ceausescu. die onmiddellijk de nood toestand afkondigde, brak een Afri kaanse reis af om de reddings- en her stelwerkzaamheden te coördineren Schuldigen Het Roemeense persbureau Agerpres meldt dat Ceausescu ernstige kritiek heeft geuit op de bouwtechnische staat van vele flats die vrijdagavond als kaartenhuizen ineen stortten en waar bij vele mensen het leven verloren. De president sprak van een slechte kwali teit van de bouwwerken en hij vroeg om een onderzoek „opdat de schuldigen op de meest strenge wijze verantwoor delijk kunnen worden gesteld". In Boekarest zijn volgens de eerste ge gevens bijna duizend woningen ver woest. Duizenden personen zijn voorlo pig in hotels en appartementen onder gebracht In het zwaar geteisterde oude centrum van Boekarest worden alle panden mo menteel onderzocht op bewoonbaar heid Westerse waarnemers voorspellen nu al dat zeker 20.000 woningen dermate (Slot zie pagina 3 kolom 7) JOHANNESBURG (AFP) - Het weekblad 'Sunday Times' meldde zondag, dat professor Chritian Barnard het plan heeft harten van bavianen te ge bruiken voor transplantatie in mensen. In een vraaggesprek zei Barnard, die in 1967 als eerste erin slaagde een hartoverplanting tot stand te brengen, dat de harten van bavianen gebruikt zouden kunnen worden voor patiënten wier hartspieren onherstelbare schade hebben geléden. Volgens Barnard kan in noodgevallen, waarin het leven van de zieke een kwestie van uren is, het hart van een baviaan grote diensten bewijzen totdat een menselijk hart beschikbaar is voor een definitieve transplantatie. De chirurg heeft te kennen gegeven, reeds over baviaan-harten te beschikken, die voor gebruik gereed liggen in 'De Grote Schuur' in Kaapstad. V. K* -M MföSHST; BOEKAREST - Een groot flatgebouw in de binnenstad van Boekarest werd door de aardbeving grotendeels vernield. IN 1975 IN ZEELAND 1 OP DE 8 BOEREN PART-TIMER STUDEREN OP MAATREGELEN GOES- Dc zuidelijke landbouwmaat- schappij (ZLM) en de christelijke boeren- en tuindersbond West- Nederland (CBTB) zijn bezorgd over het toenemende aantal part-time boe ren. Het gaat dadrabi j om agrariërs, die hel boerenvak niet meer als hoofdbef- broep uitoefenen. Beide orrganisaties zullen zich in de komende tijd gaan be raden over eventuele maatregelen en de opstelling, die de standsorganisatie moeten innemen. De secretarissen van de ZLM (mr. Oggel) en de CBTB mr. G. W. Stnallegangel wijzen erop. dat dc Problemen rond de "part-timers" niet eenvoudig zijn. Zo kan bij een onzorg vuldige benadering onder meer het vrije ondernemerschap van de agra riërs in het geding komen. De bezorgdheid van de standsorganisa ties wordt onderstreept door de cijfers van het Centraal Bureau Voor de Statis tiek iCBSi. VOlgens de gegevens uit de meitelling 1975, waren er in Nederland in dat jaar 163000 boeren/bedrijfs- hoofden. Daar van hadden er 135.000 als hoofdberoep boer. zodat er 27.000 part-timers overbleven In dat aantal zaten ook de rustende boeren en de hobby-boeren; de helft i 13-500> werd als actief part-timer beschouwd Gesteld kan worden dat in 1975 1 op de 10 Ne- deerlandse boeren part- timer was. met een gemiddelde bedrijfsomvang van 5 hectare. Volgens ZLM-secretaris Oggel steekt Zeeland ongunstiger af bij overig Neder land. Uitgaande van de meitelling 1975 komt hij voor de rpovincle op 1500 rus tende en part-time boeren, waarvan de helft als actief part-timer gezien kan worden „Je kunt dus zeggen dat. vol gens de globale cijfers. 1 op de 8 Zeeuwse boeren part-timer is, met een gemid delde bedrijfsgrootte van 6 hectare", al dus de heer Oggel. Hij vindt dat. evenals zijn collega Smallegange, een bedenke- like situatie, temeer daar het aantal part- timers gestaag toeneemt. Mr. Oggel benadrukt dat het verschijn sel van de part-timers vanuit het verle den gegroeid is. „Door de rationalisatie zijn de bedrijven vergroot en de man- produktie ook. Eén man kan al gauw 40 hectare doen. Voor de kleinere bedrij ven van zo'n 5 tot 15 hectare wordt de arbeid onrendabeler, de boer heeft als het ware tijd over. Dat heeft veel men sen ertoe gebracht een baantje erbij te nemen, met als achtergrond vooral: de sociale verzekeringen", vertelt ZLMse- cretaris.mr. Smallegange meent dat de part-timers vooral gezocht moeten wor den in de groep die als boer geen redelijk inkomen hadden. „Op de kleinschalige bedrijven is het nu eenmaal erg moeilijk om een behoorlijk inkomen te halen en daarom hebben velen er wat bij gezocht. Er zit een grote groep jongeren bij die graag boer hadden willen worden, maar waarvan het bedrijf van de vader onvol doende omvang had", betoogt de heer Smallegange. Oneerlijk ZLM-secretaris Oggel gelooft dat de part-timerop een oneerlijke basis komt te staan ten opzichte van zijn medeboe ren. „Een part-timeboer zal minder met de ontwikkelingen meegaan. Hij zal sneller machines vervangen door ar beid en hij kan goedkoper werken, om- Slot zie pagina 5 kolom 2) Er is nog geen afvloeiingsregeling opge steld voor de 29 personeelsleden van Sunair. Dit heeft directeur D. Veen za terdagmorgen meegedeeld. Volgens hem wordt hieromtrent op zo kort mo gelijke termijn overleg op gang ge bracht, Er zal een collectief ontslagaan vraag worden ingediend en er zal. voor zover dat noodzakelijk zal zijn, contact worden opgenomen met vakorganisa ties. De 29 personeelsleden, waaronder een aantal part-time krachten, zijn zater^ dagmorgen door directeur Veen inge licht. Volgens hem kwam de beslissing niet helemaal als een verrassing aar reageerde men toch verdrietig. Generale staf VS overwoog gebruik kernbom in Korea-oorlog WASHINGTON (DPAl - De Ameri kaanse generale staf heeft tijdens de Korea-oorlog van 1950 tot 1953 het ge bruik van de kernbom overwogen, maar vond geen geschikte strategische doelen voor een kemaanvaL Dit blijkt uit documenten van de Amerikaanse senaat, die zondag in Washington ge publiceerd werden. Volgens deze documenten bespraken de militairen bovendien een blokkade van 'Rood China' en luchtaanvallen op het Chinese vasteland, hoewel dit tot deel neming van de Sowjet-Unlë aan een oor log had kunnen leiden. „Wij hebben het tactisch gebruik van kernbommen vaak besproken", zo ver klaarde de toenmalige voorzitter van de verenigde commissie van chefs van sta ven, generaal Omar Bradley, aldus de documenten, in een besloten vergader ing van de senaatcommissie voor bui tenlandse betrekkingen op 10 februari 1953. „U weetnatuurlijk", aldus Bradley, „dat er geen noemenswaardige doelen in Ko rea zijn. Wij hebben deze kwestie lange tijd onderzocht en mogelijke tactische aanvallen bestudeerd. Maar het was nogal moeilijk, een doel te vinden, dat lonend genoeg zou zijn en de verminder ing van onze voorraad (A-bommen i zou rechtvaardigen". Ten tijde van Bradleys verklaring was de strijd in Korea nog in volle gang. De oorlog werd eerst op 26 juli 1953 met een wapenstilstand ten einde gebracht Van ome parlementaire redactiet DEN HAAG - Na maanden op verlies te hebben gestaan, is de aanhang van de PvdA in februari weer geste gen naar het niveau van dc Tweede-Kamerverkiezingen van 1972. Het CDA heeft andermaal aan hang verloren al blijven de christen-democraten op winst staan, terwijl de VVD nu al enkele maanden blijft verliezen. Dat blijkt uit de cijfers van hel maandelijkse verkiezingsonderzoek van het NIPO-methode-De Hond. waarvan de resultaten zaterdag voor de VARA-radio bekend werden ge maakt Als nu verkiezingen gehou den zouden worden (wat in werke lijkheid gebeurt op 25 .mei) zou de PvdA 43 zetels boeken, evenveel als het huidige zetelaantal- Het CDA daalt van 58 zetels in januari naar 55 in februari (nog altijd zeven zetels meer dan KVP. AR en CHU nu in de Tweede Kamer samen hebben), ter wijl de WD (in de huidige kamer 22 zetels) er nu 27 zou krijgen tegen 31 in januari Opvallend resultaat uit het onder zoek is de enorme groei van de aan hang van D'66. In februari zeiden driemaal zoveel mensen dat zij op D'66 zouden stemmen, dan een maand daarvoor. D'66, dat dc laatste jaren veel aanhang had verloren, komt daarmee weer op het oude ni veau van de vorige verkiezingen:zes zetels. Dat het progressieve blok als geheel toch verliest ten opzichte van de ver kiezingen van 1972 komt door het sterke verlies van de PPR, van zeven zetels in 1972 via vier zetels in januari jl. naar drie in februari. By de kleine partijen vallen slechts de winst van een zetel op van de Boerenpartij en DS'70, maar volgens het NIPO moe ten de resultaten van volgende maand worden afgewacht om te we ten of deze ontwikkeling zich door zet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1