PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERHEID HOOGUIT VIJF PCT DUURDER PZC Verkiezing in België Zware aardschok treft Roemenië Prins Xavier (88) ontvoerd Uitspraken Hendriks beddennorm maken opening Zeeuws-Vlaams ziekenhuisoverleg HELMO BOETIEK Beperkte stijging van de tarieven vandaag VERLIES VAN MENSENLEVENS Dodemansknop pagina 11 220e jaargang no. 49 Zaterdag 5 maart 1977 De grote voorjaarscollectie in legergroen en khaki hangt bij ons in de winkel neirr ei uinnrl o LANGE DELFT 61 MIDDELBURG iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Alle overheidstarieven te zamen zullen dit jaar niet meer dan 5 procent mogen stijgen. Vorig jaar was dat nog zo'n 7 procent. De regering wil met deze maatregel, die vrijdag werd genomen, de inflatiebestrijding een betere kans op succes geven. Premier Den Uyl deelde dat vrijdag op zijn wekelijkse persconfe rentie mee. De regering streeft ernaar om dit jaar alle prijzen in ons land met gemiddeld niet meer dan bijna 6 procent te laten stijgen. Een beperking van de stijging van de overheidstarieven draagt daar volgens Den Uyl aan bij. Een eerste aanzet werd deze week al gegeven bij de bekendmaking dat de tarieven voor post niet of met minder omhoog zullen gaan dan aanvankelijk gepland was, en dat het abonnementsgeld voor de telefoon zelfs werd verlaagd. De premier zei dat de regering niet on tevreden is over de resultaten die de laatste weken in het loonoverleg tussen de werkgevers en werknemers in de di verse bedrijfstakken zijn bereikt. Vol gens hem zijn de ontwikkelingen ge bleven binnen het kader dat de rege ring zich in november jl. had voorge steld. De Canadese politie onderzoekt een rapport volgens hetwelk in de IJSzee voor de kust van de Noordpool een on derzeeboot vast gevroren zou zitten. Vernomen was dat in de buurt van het plaatsje Coppermine, een 2.500 km ten noorden van Edmonton, een eskimo een antenne uit het ijs had zien steken. Na het weghakken van ijs kwam een stuk van de bovenkant van een onder zeeboot bloot. omhoog akkoord Werkgevers en -nemers hebben een principe-akkoord bereikt over de me taal-cao. veiligheidsdienst Opinie: Tgjechoslowaakse veiligheids dienst contradejoumalistDick Verkijk. PAGINA 7 moordzaak De behandeling van de Vlissingse moordzaak wordt drie maanden op geschort subsidie Marcel van Dam: honderduizend huur ders grijpen naast de individuele huur subsidie. pijpestelen Voor Piet Vonck mag het zondag pijpestelen regenen bij de race om het Nederlandse cross-kampioenschap. PAGINA 29 veiligheidsdienst Leningrad 'leent' vijftien Rembrandts aan Rotterdam; radio- en televisiepro gramma's; strip. zaterdagkrant dwars Voor de Inter-serie sprak Jacques Cats met de 'vrije' boer Jan Kole Wzn. „Ik ben glad geen dwarszak." ballingschap David de Beer. Zuidafrikaans zendeling in ballingschap; Hans Warren bespreek! in zijn letterkundige kroniek de avon turenroman 'Een gestolen leven' van Peter ten Hoopen; Stemmen uil de kerken. Ter overdenking PAGINA 21 zenderstreek Wordt West-Zeeusch-Vlaanderen de toekomstige zenderstreek? Piet van overveld. de nieuwe voorzitter van de Hartpatiëntenvereniging. Als een van de positieve punten noemde Den Uyl vooral de mogelijkheid om ver vroegde pensioneringen uit te voeren. In de bouw zullen de lasten daarvan door de overheid worden gedragen. In de me taal moeten de werkgevers die lasten zelf dragen, behalve als zij 0,4 procent van de loonsomstijging te boven gaan. Dan springt alsnog de overheid bij. Den Uyl zei te hopen dat deze vervroegde pensioneringen tot gevolg zullen heb ben dat meer arbeidsplaatsen door ou deren zullen worden verlaten ten be hoeve van jonge, werkloze werknemers. De minister-president sloot niet uit dat deze maatregelen in de toekomst verder zullen worden uitgebreid en 'ver algemeniseerd'. De premier zei tenslotte uit de eerste, voorlopige berichten de indruk te heb ben gekregen dat de werkloosheid de afgelopen maand evenals in de maan- denjdaarvoor een dalende lijn vertoont, Nederland slaat met prijsstijgingen geen gek figuur BRUSSEL (ANP) - Nederland heeft, wat de prijsstijgingen betreft, geen gek figuur geslagen in de Europese Ge meenschap. De prijsstijgingen in ons land, aldus Europees gegevens, be droegen tussen januari vorig jaar en dezelfde maand van dit jaar 7,6 pro cent. Alleen West-Duitsland deed het in de Europese Gemmenschap beter met een stijging van 4,1 petr. In België be droegen deze stijgingen 7,7 procent. Daarna volgt Luxemburg meteen prijs stijging van 7,9 procent. De andere lan den deden het bedruidend slechter: Frankrijk: 9 procent, Denemarken: 12,5 procent, GrooLBnttanniè: 16.5 pet en Ierland 18 procent. al zal het waarschijnlijk minder gun stig zijn dan vorige maand. De cijfers zullen volgende week bekend worden gemaakt. FotoPrins Xavier en Carlos-Hugo hier op archieffoto MADRID (AFP) - De 88-jarige prins Xavier de Borbon Parma. vader van carlistenleider prins Carlos Hugo en schoonvader van prinses Irene, is vol gens de carlistische partijafdeling in Madrid een week geleden spoorloos verdwenen uit zijn Parijse woning. Zoals de Madrileense carlisten vrijdagavond meldden zou de hoogbejaarde prins zijn ontvoerd door een andere zoon. prins Sixtus. Deze leidt een ultra rechtse afsplitsing van de carlistische beweging die zich onder Carlos Hugo heeft omgevormd tot een partij voor 'socialistisch zlefbestuur'. Volgens de Madrileense afdeling heeft Carlos Hugo zelf bevestigd dat zijn vader is ont voerd. Kritiek Novib op houding van douane Schiphol DEN HAAG - De douane op Schiphol treedt uiterst 'onwelwillend' op tegen reizigers uit derde-wereldlanden. Dat althans is de ervaring van de Neder landse organisatie voor internationale ontwikkelingssamenwerking (Novib). Per brief heeft de Novib zich bij staats secretaris Zeevalking (justitie) be klaagd over de behandeling die een Chi leense gast van deze particuliere hul porganisatie op Schiphol ten deel is ge vallen. Het optreden van politie en douante-autoriteiten op Schiphol be lemmert ons in ons werk en ondermijnt de vertrouwensrelatie met onze gasten uit de Derde Wereld, aldus de brief aan Zeevalking. De Chileense gast van de Novib, in de brief aangeduid als de heer G.. kwam twee keer niet verder dan de douane. Zijn derde poging ons land bmnen te komen slaagde, dank zij het feit dat de Novib f 2330,- als borgsom bij de dienst grensbewaking deponeerde: de prijs van een enkele reis Amsterdam- Santiago de Chili. De jurist mr. F. van der Reijt en verte genwoordigers van de Vereniging voor Vluchtelingen cn van het Chili-comité Nederland hebben vrijdagmiddag tij dens een persconferentie in Tilburg ern stige kritiek geuit op het uitwijzingsbe- leid van het ministerie van justitie. Mr Van der Reijt sprak zelfs van een 'vol strekte willekeur' en exenofobie (vreemdelingenhaat) BRUSSEL (ANP/GPD) - Er komen vrijwel zeker vervroegde parle mentsverkiezingen in België. Dat is duidelijk geworden uit wat de voor zittervan de (Vlaamse) Christelijke Volkspartij. Wilfried Martens, vrij dagavond na afloop van een verga dering van zijn partijbureau mee deelde. Vervroegde verkiezingen zijn onvermijdelijk, zo verklaarde CVP-voorman Martens, de voor naamste man achter de regering- Tindemans. Het al lang sluimerende conflict bin nen de Belgische regering kwam donderdagmiddag in de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers plotseling tot uitbarsting. Premier Tindemans eiste toen. het ontslag van de twee ministers die behoorden tot de kleinste van de drie coalitie partners. het Franstaflige Rassem- blement Waflon. Koning Boudewijn heeft deze ministers vrijdagochtend ontslagen. Dat was de definitieve breuk binnen een regering die be stond uit Frans- en Nederlandstal- lige katholieken. Frans- en Neder- landstallige liberalen en Franstalli- gen (de Franse 'taaipartij' het Ras- semblement Wallon). Stakingen Evenals vorige weck vrijdag werd België gisteren geconfronteerd met uitgebreide stakingsacties, die op touw waren gezet door de christe lijke en de socialistische vakcentra le. De bussen en trams bleven dit maal in vrijwel hetgehele land in de garages uit protest tegen het uit blijven van de cao voor overheid spersoneel. Stakingen in de provincies Oost- Vlaanderen en Luxemburg tegen het sociaal-economische beleid van de regering hadden de verwachte om vang. Alleen de voorgenomen trein staking van vier uur in Oost- Vlaanderen werd een mislukking, voornamelijk om technische rede nen, zoals de vakbondsleiders zei den. BELGRADO (REUTER/AP) - Roemenië is vrijdagavond ge troffen door een zware aardbeving. Een huilende telefoniste die in Boekarest werd opgebeld deelde mee dat aan de hoofdstad 'zware schade' is toegebracht. „Er is hier grote schade aangericht", herhaalde de telefo niste steeds weer opnieuw toen telefonisch vanuit Belgrado via de Bulgaarse hoofdstad Sofia contact met haar was op genomen. Ook radio Boekarest meldde dat Roemenië door een zware aardbeving was getroffen die 'grote materiële schade' en verlies van mensenlevens heeft geëist. De Roemeense leiders hebben de bevolking opgeroepen 'kalm en ordelijk te handelen, en de reddingsploegen te hel pen om de gevolgen van de aardbeving zo spoedig mogelijk op te vangen'. Een woordvoerder van de Roemeense ambassade in Wenen zei dat alle telefoon- en telexverkeer tussen Boekarest en West-Europa is verbroken. De aardbeving is gevoeld in Joegoslavië. Hongarije. Italië. Griekenland, Oostenrijk en SowjeUUnie Epicentrum Het meteorlogisch instituut in Wenen heeft meegedeeld dat zij een aardbeving registreerde die 7,2 op de schaal van Richter aanwees en waarvan het epicentrum was gelegen ten noorden van Boekarest in Transsylvanië. Het geofysisch instituut in Straatsburg had eerder meege deeld dat het om 20.23 uur een 'zeer sterke aardbeving" met een sterkte van 7 op de Richterschaal had geregistreerd. Het epicentrum werd geplaatst in Roemenië, in de buurt van Vrancea. Op 10 november 1940 werd een soortgelijke aardbeving in dit gebied in Straatsburg geregistreerd en toen was er grote schade en werd zij in heel OostrEuropa en WesORusland ge voeld. De Roemeense hoofdstad Boekarest ligt in seismisch actief gebied en 500 kilometer ten noordoosten van de Joegoslavi sche stad Skopje die in juli 1963 door een aardbeving ver- weost Skopje ligt in een seismische gordel die gaat tot het midden van Joegoslavië, bijna tot de Italiaanse grens. oiKiCia: \Va>>gooit L ht?". du-*™- ctrste drk- r"- sto.tlt. «ce»e\*n: het n., W.j.ueor'aicor* svand-k: in Gelderland) vindt Let u-, lijk ua. bet 6 zich. ür-noemende cd- als staai-„^uretan3 ËsiüKu^rst enz. Contributie op verzekerings premie? Vtty ]Minister De Gaay F Iwffivl heefl een ondubbelzinriig frgLgf standpunt ingenomen met f~srn betrekking tot de omstreden (gsgp PvdA-regeling, die politieke ambtsdragers uit deze partij verplicht een bepaalde bijdrage per jaar in de partijkas te storten. Over deze re geling was enige tijd geleden gemor ont staan. uitmondend in een weigering van een aantal burgemeesters-met name in het noorden van het land - om de be wuste bijdrage te voldoen. Waarop het PvdA-bestuur de minister van binnen landse zaken schriftelijk om zijn mening over deze kwestie verzocht. Die mening isduidelijk: de bewindsman ïs-zo DiijKt- er vierkant tegen dat een bijdrage wordt gevraagd. Sterker nog: hij acht de kans niet uitgesloten dat het openbaar mi nisterie tegen de betalers een strafver volging zou beginnen. Zij kunnen name lijk in strijd met hun 'zuiveringseed' hebben gehandeld. Tekst van deze eed' voor kamerleden: „Ik zweer dat ik. oro tot lid der staten-generaal te worde» benoemd, directelijk of indirectelijk, aangeenpersoon.onderwatvoornaamoi voorwendsel ook. enige giften of gaven beloofd of gegeven heb." De uiteinde lijke beslissing of een speciale bijdrage aan een partijkas in strijd is met deze eed ligt overigens bij de rechter, aldus de bewindsman. D e minister wijst er op dat de bewuste bijdrage een bijzondere financiële band schept tussen partij en gekozene of be noemde, welke band nu eenmaal niet bestaat met overige leden van de partij. Hij vindt een dergelijke relatie onjuist. Blijkbaar is dat nu alsnog ook het ge voelen van het PvdA-bestuur geworden, al zijn er daar nog twijfels. Bepaalde uit latingen wijzen er namelijk op dat het bestuur een proefproces niet tot de on mogelijkheden rekent. Dat laatste lijkt ons een weinig sympathieke geste. In een dergelijk geval moet er iemand worden gevonden die bereid is zich van meineed te laten be schuldigen, zodat de rechter daarover een oordeel kan uit spreken. Gesteld nu dat betrokkene in hoogste instantie wordt veroordeeld, dan krijgt hij toch een soort 'meinedige reputatie' mee. Dat is voor iemand in een openbare functie niet plezierig en evenmin aanbevelenswaardig. Waarom met zonder meer afgestapt van een rege ling, die kennelijk dubieuze kanten heeft? In het PvdA-bestuur wordt ook nog gesproken over een contributiere geling. waarmee allerlei bezwaren kun nen worden ondervangen. Toch zal ook daarmee voorzichtig gehandeld moeten worden. Minister De Gaay Fortman zegt terecht dat „op iedere wijze moet worden voorkomen de indruk te wekken dat een partij het bekledea van open bare functies door haar leden afhanke lijk stelt van een speciale bijdrage." Daar gaat het om. Geen enkel P vdA-lid, benoemd of gekozen in een openbare functie, moet door de daaruit voort vloeiende financiële verplichtingen je gens de partij, in moeilijkheden kunnen komen. fjantlïjn We VOORZITTER KORBEE ZIEKENZORG MIDDEN-ZEEUWSCH- VLAANDEREN: PLEIDOOI VOOR EEN STICHTING SLUISKIL - Ir. J. P. Korbee, voorzitter van <lc Stichting- Ziekenzorg Midden Zceuwsch-Vlaanderen, ziet een 'ope ning' in het vastgelopen gesprek over de Zeeuwsch-Vlaamse ziekenhuui- sproblematiek door recente uitspraken van staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid over zijn norm van vier ziekenhuisbedden per 1000 inwo ners. In een interview met de PZC zei de staatssecretaris onder meer. dat een oude operming van hem dat Zeeuwsch-Vlaanderen in dit opzicht hopelijk uitgroeit tot een 'schoolvoor beeld' moest worden toegeschreven 'aan m'n jeugdige enthousiasme'. Ik was toen een halfjaar staatssecretaris', al dus de heer Hendriks. Volgens de heer Korbee is de uitspraak an4.1? beer Hendriks belangrijk genoeg om de besturen van de Zeeuwsch- Vlaamse ziekenhuizen rond de tafel te krijgen voor een nieuw gesprek, omdat het dan wellicht mogelijk is om niet al leen een ziekenhuis van tussen de 300 en 325 bedden (Korbee: „Zeg ruwweg 300 bedden") in de kanaalzone te bouwen, maar ook de ziekenhuizen in Hulst en Oostburg op een reële basis 'in leven' te laten. De voorzitter van de Stichting Zieken zorg. het overkoepelnd bestuur van het Julianaziekenhuis in Tcrneuzen en het Sluiskilse Elisabelhziekenhuis, zei dat vrijdagmiddag op een bijeenkomst in Sluiskil met leden van de provinciale commissie voor sociale zaken, volksge zondheid en maatschappelijk werk, statenleden uit Zeeuwsch-Vlaanderen en twee vertegenwoordigers van de in spectie volksgezondheid, onder wie in specteur dr. S. Lelie. Het gezelschap was op uitnodiging van e hebben begrepen dat er voor de PvdA - ondanks deze nieuwe ontwikke lingen - een morele verplichting tussen gekozenen en benoemden enerzijds en de partij anderzijds toch wel blijft be staan. De vraag is echter: wie oordeelt daar over? Het partijbestuur of het con gres? Of de bewuste functionarissen? Naar ons gevoel dient het accent op de laatsten te worden gelegd: alleen de man of de vrouw zelf kan over de conse quenties van een morele verplichting op de juiste manier oordelen. Ais hij of zij met hart en ziel aan de partij is ver knocht. dan zal er zeker een grote be reidheid zijn om een meer dan een 'ge wone' bijdrage in de partij kas te storten. Dat geldt overigens niet alleen voor le den van de PvdA. maar voor die van alle partijen: ieder lid zou zich in geweten moeten afvragen of hij zijn groepering wel op de juiste wijze steunt. Indien het een lid betreft dat dank zij die partij is gekozen of benoemd in een functie die een grote financiële armslag geeft, dan zal hij of zij dat tot uiting kunnen laten komen in de jaarlijkse bijdrage aan de partijkas. Dat behoort echter een per soonlijke beslissing te zijn en geen voor schrift van de partij. Een heffingsrege ling voor benoemden of gekozenen die doet denken aan een belastingtabel lijkt ons weinig aantrekkelijk. Een politieke partij zou zich van een dergelijke me thode eigenlijk niet moeten bedienen. Contributie is toch geen verzekerings premie voor een baantje? het dagelijks bestuur van de Stichting Ziekenzorg naar het Elisabethzieken- huis gekomen om van gedachten te wis selen over de ziekenhuisproblemen in met name de kanaalzone. In Korbee noemde het daar 'een condi tio sine qua non' ('een voorwaarde zon der meer") dat de drie Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen worden verenigd in één stichting en onder één bestuur. Dat zou op die manier wel gedwongen worden het belang van de gezondheidszorg in hef hele gebied ter harte te nemen Uit eindelijk zou die samenwerking moeten leiden tot één staf. Hij wees erop, dat alle ziekenhuisbestu ren voor zo'n samenwerking 'iets' zou den moeten inleveren. De Stichting Ziekenzorg in midden- Zeeuwsch-Vlaanderen is daar - zijns in ziens - al toe bereid gebleken, door niet meer uit te gaan van een nieuwe zieken huis van 350 bedden maar nu te praten over 'ruwweg 300 bedden'. Overigens onderstreepte de heer Korbee, dat het vastlopen van de discussie over de zie- kenhuisproblematiek in deze regio in feite niet zozeer moet worden opgehan gen aan de 'bedden' als wel aan de be reikbare specialismen. Lijm op stoelen Het Pvd A-stat en lid mevrouw C. C. van Zanten-Leijsen zei te geloven in een 'unificatie' van de besturen. Om tot een goede ziekenzorg te komen zal het naar haar oordeel nodig zijn 'om eerst de be sturen af te breken en daarna een nieuw op te bouwen'. Ze had de indruk dat er Tijm op de stoelen' van de Zeeuws- Vlaamse ziekenhuisbestuurders zat, waardoor belangen die nu op de voor grond zouden moeten staan niet altijd even scherp worden onderkend. Als het aan het statenlid ligt, vormen de dagelijkse besturen van de drie zieken huizen een overkoepelend stichtings bestuur. Daarna zouden alle bestuurs leden moeten aftreden en kan er onder de organisaties en instellingen in de streek (kerken, humanitas, vrouwenra den enzovoorts gezocht worden naar nieuwe kandidaten met een frisse kijk op de zaak. Ze huldigde ook de mening dat toekomstige gesprekken over de Zeeuwsvlaamse ziekenhuissituatie door een buitenstaander begeleid moe ten worden en beloofde zich sterk te maken voor financiële steun van de pro vincie in dit opzicht. Deheer Korbee noemde naar geaaenten 'constructief, al wilde hij die 'lijm op de stoelen' wat relativeren. Die mening deelde ook het statenlid C. van Water schoot (PPR), dat vond dat zijn PvdA- collega nogal 'hard' had geredeneerd. .Ik geloof niet dat de bestuursleden aan hun stoelen gekleefd zitten', zei hij, er verder op wijzend dat de patiënten in Slot zie pagina 6 kolom 61 Geertsema: Waarom gooit D'66 deur voor WD dicht? BORCULO (ANP) - Het WD-lid mr. W. J. Geertsema (commissaris van de koninging in Gelderland) vindt bet wonderlijk dat het huidige D'66 met zich liberaal voelende leden als staatssecretaris Dijkhorst en par tijvoorzitter Glastra van Loon, de deur voor de WD voor de jareD 1977-1981 heeft dichtgegooid. „Ik ben daar bedroefd over. De geest van de rpogramma's van beide par tijen lopen niet veel uiteen", zo zei hij vrijdagavond in een debat met ar. J. Terlouw. lijsttrekker van D'66.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1