PROVll CSALE ZEEUWSE COURANT Recordvangst van heroïne Crisis in België SCHERPE TEGENSTELLING CDA EN PVDA OVER GRONDPOLITIEK ZES JAREN GEVANGENIS VOOR LUDWINA JANSSEN CBTB meldt scholen Middelburg en Goes aan als gezamenlijke 'projectschool' jakobsen Christen-democraten verwachten concessie van het kabinet vandaag Gijzelaars in Japan vrijgelaten Bende antiek pagina 13 220e jaargang no. 48 Vrijdag 4 maart 1977 TILBURY MANNENMODE EKSKLUSIEF OP WALCHEREN BIJ: Kanaalstraat 55 Oost Souburg ROTTERDAM (ANP)-De douane heeft donderdag in de Rotterdamse haven 12U kilogram heroïne ontdekt. De partij heeft op de zwarte markt een waarde van 12 miljoen. De Rotterdamse politie heeft twee man aangehouden. De heroïne was verborgen in een container, die afkomstig was uit Bangkok (Thai land). De politie in Rotterdam deelde donderdagavond mee. dat in het belang van het onderzoek voorlopig geen mededelingen gedaan worden. Voor zover men kan nagaan is dit de grootste heroinevangst, die ooit is gedaan. In het land van produktie is eerder een grotere partij heroïne gevonden Vorig jaar hield de politie in Thailand twee Nederlanders aan. die er met een partij van 138 kg van door wilden gaan. De heroïne was verborgen in olievaten, die per vliegtuig naar Nederland zou worden gebracht. TINDEMANS (Van onze correspondent) BRUSSEL-In België is een politieke crisis ontstaan. Het kabinet van premier Leo Tindemans beschikt niet langer over een meerderheid in het Belgische parlement nadat de kleinste partner in de regeringscoalitie, het Rassem- blement Wallon. het vertrouwen in de regering had op gezegd. Daarop kondigde premier Tindemans aan het ontslag aan te vragen voor de twee ministers die de kleine links-georiènteerde Waalse taaipartij in het kabi net vertegenwoordigden. De fractie van het Rassemblement Wallon in de kamer van Afgevaardigden onthield zich donderdag bij de stemming over de begroting van de minister van econo mische zaken Herman. Na deze demonstratie van wan trouwen in het kabinet ontstond een felle woordenwisse ling tussen premier Tindemans en Rassemblement Wallon-partijleider Gendebien, die de breuk tussen de beide regeringspartners nog breder maakt. Het Rassemblement Wallon. een Waalse taaipartij die on langs een ruk naar links maakte, weigerde voor de begro ting van economische zaken te stemmen, omdat minister Herman te weinig zou doen voor de Waalse staalindustrie, die een ernstige crisis doormaakt. Het Rassemblement Wallon is het evenmin eens met het sociaal-economische beleid van de regering, waartegen vrijdag, net als een week geleden, wordt gestaakt op initiatief van de socialis tische en de katholieke vakcentrale Premier Tindemans staat nu voor de vraag of zijn rege ring. die bestaat uit de coalitie van Vlaamse en Waalse katholieken en liberalen, als minderheidskabinet zal doorgaan of dat hij zijn parlementaire basis verbreedt. De Volks Unie - de Vlaamse tegenhanger van het Ras semblement Wallon - liet doorschemeren bereid te zijn Tindemans gedurende korte tijd te 'gedogen'. Dinsdag maakt premier zijn beslissing in het parlement bekend. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG- Nadat donderdag, op de eerste dag van het debat ovér de grondpolitiek, de tegenstel lingen tussen PvdA en CDA duidelijk aan het licht zijn gekomen, werd een compromis tussen beide partijen in de loop van volgende week wel mogelijk geacht. Een van beide partijen zal dan echter wel het ingenomen principiële standpunt over de maatstaf voor de bepaling van de grondwaarde moeten verlaten. Voor de andere partij is er dan ruimte om concessies te doen in de vorm van pri jscorrecties naar boven of naar beneden. Het CDA hield vast aan het principe van de verkeers- waarde als maatstaf; de PvdA hanteert het - reeds in het wetsontwerp opgenomen - uitgangspunt van de gebruikswaarde. eisen voor de invoering van de maat schappelijke verkeerswaarde, hoopt men in CDA-kring op het antwoord van de regeling. De christen-democraten verwachten dat het kabinet vrijdag in de ministerraad zal besluiten toch wat water in de wijn te doen. In de voorbe reidende discussie heeft het CDA al twee compromisvoorstellen gedaan die door de indieners van het wetsontwerp - onder aanvoering van CDA-minister Van Agt van justitie - terzijde zijn ge legd. „Wij zijn niet van plan voor de derde maal door de knieën te gaan", zei een van de christen-democratische woordvoerders. Excessen In de praktijk zal dc norm van de ge bruikswaarde mogelijk een lagere prijs botsing Een frontale botsing heeft bij Brui- nlsse aan drie mensen het leven ge- fotoprijs Fotojournaliste Fran?oise Demulder heeft de eerste prijs voor nieuwsfoto's gekregen van World Press Photo. misdadig Opinie: ..Carter ontving misdadige wetsovertreders", zo meldde hetSowjet persbureau TASS na het gesprek tussen de Amerikaanse president en de Sowjet-dissident Boekowski PAGINA 7 PAGINA 9 commandeur DOW-dlrecteur Zoltan Merszet is be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau PAGINA 13 antiek PAGINA 15 trainer liegen Hoofdrolspeler Cor van Rijn in de film 'Een stille liefde": ..Als je in de film liegt, dan Heg je levensgroot", radio- en televisieprogramma's; strip. druk Koninklijke Jaarbeurs had in 1976 drukste jaar uit de geschiedenis; beurs financiën: economie. Over de mogelijkheid van het compro mis waren de betrokken woordvoerders in de wandelgangen donderdagavond nog uiterst vaag. Terwijl men in PvdA- kring verwacht dat het CDA volgende week, als het wetsontwerp wordt afge handeld, wel terug zal komen op haar TOKIO (AP) - Vier rechts extremisten, die donderdaghethoofdkantoorvan de federatie van economische organisa- bij onteigening opleveren dan bij de norm van de verkeerswaarde. CDA- woordvoerder De Bekker definieerde de verkeerswaarde in zijn wijzigings voorstel als: „De prijs die in het vrije verkeer tussen een redelijk handelende verkoper en een redelijk handelende koper zou kunnen worden bedongen". Bij het vaststellen van die prijs zouden volgens het amendement van De Be kker plannen die de overheid heeft voor het betrokken stuk grond, niet van invloed mogen zijn. Op deze manier hoopt hij excessen in het vaststellen van de prijs uit te sluiten. De socialist Wlerenga zette zich heftig af tegen het principe van de verkeers waarde. Hij meent dat het effect van de overheidsactiviteiten na de onteigening nooit langs deze weg kan worden uitge schakeld. „Dergelijke aftreksommen zijn bovendien uiterst moeilijk te formu leren en zullen ongetwijfeld aanleiding geven tot forse interpretatieverschil len". aldus Wierenga, die het meest be denkelijke van de verkeerswaarde vond dat het in strijd is met het door de rege ring geformuleerde uitgangspunt van de gebruikswaarde. De PvdA houdt dus stevig vast aan de gebruikswaarde als uitgangspunt. Opmerkelijk was dat Wierenga wel zei Slot zie pagina 6 kolom t) ties (Keidanren) in Tokio binnendron gen, hebben zich vrijdagmorgen vroeg Japanse tijd overgegeven aan de poli tie. Alle 12 gegijzelden werden door de bezetters van het gebouw ongedeerd vrijgelaten. Het einde van de gijzeling kwam nadat de weduwe van de bekende Japanse schrijver Yukio Misjima een beroep op de gijzelaars had gedaan zich over te ge ven De schrijver Misjima pleegde in 1970 zelfmoord na tevergeefs een beroep te hebben gedaan op de Japanse strijd krachten een grotere rol te gaan spelen in Japan. Foto: directeur Tetsuja Senga (67) na zijn vrijlating. (Van onze correspondent) TEL AVIV - Ludwina Janssen is donderdagmorgen door de rechtbank van Tel Aviv tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij het horen van de vertaling van het vonnis barstte Ludwina, die er bleek en zenuwachtig uitzag, in tranen uit. De verdediging heeft aangekondigd bij het hooggerechtshof in hoger beroep te zul len gaan. Ook het openhaar ministerie overweegt hoger beroep. De rechtbank overwoog dat de spionagereis van Ludwina Janssen gezien moet worden in het kader van de vliegtuigkapingen, en Israels oorlog tegen de Pales tijnse terreur. Met opzet maken de Palestijnse terreurorganisaties gebruik van buitenstaanders, zo stelde de rechtbank vast, en dat is een feit waar rekening mee moet worden gehouden De rechtbank achtte daarom een forse straf op zijn plaats. Clementie In Ludwina's voordeel liet de rechtbank wegen dat er geen feitelijke schade is aangericht, dat zij met baar ondervragers heeft meegewerkt, en dat onder meer de burgemeester van Bergen op Zoom, drs. R. J. M. van de Laar en de bisschop van Breda. mgr. Ernst op clementie hadden aangedrongen. De rechtbank vond echter niet dat Ludwina beloond moest worden voor het feit dat de Israëlische veiligheidsdienst zo snel en doeltreffend gewerkt had. waardoor de uitvoering van de plannen verijdeld werd. De rechtbank verwierp het verweer van de verdediging dat Ludwina maar een ondergeschikte rol heeft gespeeld, en eigenlijk maar een klein radertje was geweest in een groot apparaat; en stelde vast dat de schade die zij had kunnen aanrichten in geen verhouding stond tot de rol die zij heeft gespeeld Het openbaar ministerie overweegt in hoger beroep te gaan bij het hooggerechts hof. vanwege het feit dat Ludwina op 2 punten van de aanklacht is vrijgesproken. Ludwina Janssen werd vorig jaar september op het vliegveld van Tel Aviv gearres teerd. Even voor haar werd haar vriend Marius Nieuwburg op het vliegveld van het Indiase Bombay ook opgepakt. Zij had de reis met haar vriend ondernomen in opdracht van het Volkstront voor de bevrijding van Palestina. In Aden had zij. Marius en nog een aantal jonge Nederlanders een ideologische en militaire training bij dit Volksfront ondergaan. Koninklijke onderscheiding Vera Lynn AMSTERDAM - Vera Lynn, de be roemde zangeres die tijdens de tweede wereldoorlog de geallieerden met haar zang zoveel moed gaf, zat zaterdagavond in het Amsterdamse Hilton-hotel een koninklijke onder scheiding ontvangen. De versierse len die bij de onderscheiding horen, worden haar uitgereikt tijdens het Grand Charity Ball van de Royal Air Forces Association (RAFA) door staatssecretaris Polak van binnen landse zaken. MIDDELBAAR HUISHOUD- EN NIJVERHEIDSONDERWIJS EN SOCIAAL-PEDAGOGISCH ONDERWIJS NIEUWE STIJL INHAKEN OP DE ONTWIKKELINGEN IN MHNO/MSPO GOES - Het bestuur van de christelijke boeren- en tuin- dersbond (CBTB) West- Nederland heeft de nijver heidsscholen in Goes en Mid delburg (de Waayenburgh) bij de minister van onderwijs en wetenschappen aangemeld als (gezamenlijke) projectschool voor middelbaar huishoud- en nijverheidsonderwijs/middelb; sociaal-pedagogisch onderwijs (mhno/mspo nieuwe stijl). Het CBTB-bestuur hoopt daardoor in te kunnen haken op de ont wikkelingen die zich in de toe komst binnen het huishoud- nijverheidsonderwijs en het sociaal-pedagogisch onderwijs zullen voordoen. De minister is van plan om met het oog op de nieuwe ontwikkelingen, enkele scholen in Nederland aan te wijzen als projectschool. Daar mogen dan proeven worden genomen met. het mhno/mspo nieuwe stijl, zo mogelijk met ingang van 1 augustus 1978. De projectscholen zul len extra voorzieningen toebedeeld krijgen, onder andere in de vorm van ondersteuning van de landelijke peda gogische centra en de stichting voor leerplanontwikkeling. Ook zullen de leerkrachten van de huidige mhno- opleidingen bijgeschoold worden. Eén van de voornaamste redenen waarom de scholen zijn voorgedragen als proefproject, is vogens CBTB- secretaris mr. G. Smallegange het feit dat men Zeeland niet achterop wil laten raken bij de landelijke vernieuwingen. Om niet in de knoop te komen met de landelijke vernieuwingen. Om niet in de knoop te komen met de landelijke ge talsnormen, zijn beide scholen geza menlijk aps project aangemeld. Wan neer de scholen worden aangewezen, dan zal in de toekomst een nauwe sa menwerking ontstaan, met op de lan gere duur waarschijnlijk de vorming van een scholengemeenschap. Mr. Smallegange; „Als men in Zeeland geen witte vlekken wil laten ontstaan, dan is samenwerking noodzakelijk. En de CBTB-scholen in Goes en Middelburg Slot zie pagina 9 kolom 2) j fjantlijn Groot en emo tioneel woord §Vorige week heeft minister Boersma betoogd dat het le vensgevaarlijk is „wanneer we gaan twijfelen aan de onaf hankelijkheid van de Neder landse rechter." Voorzitter Schelling van de Voedingsbonden FNV ziet dat gevaar niet zo zitten; na het tus senvonnis van de Utrechtse rechtbank president. vorige maand, waarin een af koelingsperiode werd bevolen, stak hij zijn gram niet onderstoelen of banken, een woede die nog niet blijkt te zijn ver dwenen. Tijdens een recente discussie bijeenkomst in de Rotterdamse Eras musuniversiteit verzekerde hij opnieuw de uitspraak van de president een vorm van 'klassejustitie op hoog niveau' te vinden. Hij had ook een remedie bij de hand: 'Vermaatschappelijking van de rechtspraak.' Wat wordt daarmee eigen lijk precies bedoeld? Rechtspraak in marxistische zin, namelijk dat de justi tie dienstbaar moet zijn aan de strijd van arbeiders en boeren? Of een mildere vorm. waarbij niettemin de rechter bij voorbaat gehouden is in een arbeidscon flict het eens te zijn met de overwegin gen van de vakbeweging? Zou in dat ge val geen sprake meer zijn van 'klasse justitie'0 Misschien zouden minister Boersma en Cees Schelling eens met el kaar over dit onderwerp moeten spre ken; hun standpunten staan lijnrecht tegenover elkaar. Vermoedelijk betwist Schelling niet het recht van zijn opponenten om een beroep op de rechter te doen. Ook voor hem kan wel eens het moment aanbre ken dat een dergelijk beroep gewenst is in het kader van zijn taktiek of die van zijn organisatie. In ieder geval meenden de werkgevers in de zuivel er toe over te moeten gaan en dat was hun goed recht. Zij legden hun argumenten aan de pre sident van de Utrechtse rechtbank voor, waarop de gedaagde bonden deze ar gumentatie bestre den. Een normale gang van zaken En wat deed nu de pre sident? Hij over woog dat aan de on derhandelingstafel nog niet alle moge lijkheden waren benut, gelastte der halve een afkoelingsperiode en ver plichtte beide partijen opnieuw voor hem te verschijnen teneinde pas dan tot een definitieve uitspraak te komen. Dat lijkt ons een redelijke beslissing van een boven de partijen staande figuur, die de hem ten dienste staande middelen aan wendt om te proberen in een fel conflict partijen alsnog bijeen te brengen. Is dat klassejustitie? Het lijkt ons een on houdbare en bovendien uiterst onbil lijke beschuldiging. Volgens een verslag in Het Parool heeft Schelling tijdens de discussiebijeenkomst in de Erasmusu- niversiteit betoogd dat de Utrechtse uitspraak 'dodelijk was voor het sociaal-psychologisch proces'. Vermoe delijk bedoelde hij daarmee dat er bin nen zijn organisatie een grote stakings bereidheid was. voor welke geladen emoties er geen directe uitlaatklep meer was. Datzal heus wel problemen hebben opgeleverd, maar dat is toch geen aan leiding om de op zichzelf redelijke pro cedure van een onafhankelijke rechter te betitelen ais 'klassejustitie'? \JTisteren meldden de kranten dat een Rotterdamse poitierechter de eis van de officier van justitie had genegeerd tegen negen vissers, die de voorschriften in zake de vangstbeperking hadden over treden. Bij het openbaar ministerie in Nederland wil men tot hogere straffen komen voor dergelijke gevallen en daarom is er afgesproken om de vorder ingen zoveel mogelijk over het hele land gelijk te doen zijn. Gelijk én hoog. De onafhankelijke rechter in Rotterdam had daar echter geen boodschap aan en kwam meteen vonnis van tweehonderd- eenenvijftig gulden, terwijl de eisen hadden gevarieerd van zes- tot eenen twintigduizend gulden. Ook dit vonnis lokte reacties uit; de verdediger van de vissers had hetovereen 'vingerwijziging naar de overheid'. Naar het oordeel van deze advocaat paste de rechter er ken nelijk voor om als 'uitvoerder van een koud saneringsbeleid' op te treden. Mi nister Van Stee - de verantwoordelijke bewindsman voor de quotering - zal daar vermoedelijk heel anders over denken. Hij verkeert nu in een soortge lijke situatie ais Schelling van de Voe dingsbonden; hem wordt het op die ma nier onmogelijk gemaakt - althans voor lopig - om zijn regels keihard te handha ven. Vanuit zijn subjectieve standpunt bekeken worden de vissers door deze Rotterdamse politierechter sterk be voordeeld. Klassejustitie? Nee. natuur lijk niet. Niemand denkt er over om in dit geval een zo geladen woord in de mond te nemen. 'Du sprichstein groszes Wort gelassen aus' zegt Goethe in zijn Inphigenie. een groot woord spreekt ge gelaten uit Cees Schelling deed dat na het Utrechtse vonnis begrijpelijk in een eerste emotie. Hij blijft het nu echter volhouden. En dat is - om met minister Boersma tespreken- 'levensgevaarlijk'. Een buitengewoon volkscongres in Libië heeft woensdag 'de directe volksmacht' afgekondigd, die in de plaats komt van het huidige pilitieke stelsel. Deze historische gebeurtenis luidt voor de hele werled het einde in van de republieken en van de heer sende politieke stelsels die worden ge kenmerkt door concentratie van macht in regeringen, partijen, parlementen, een stam of een kaste, en het begin van een tijdperk van de directe souverein- iteit van het volk, aldus de Libische leider kolonel Gaddafi in een rede tot het volkscongres.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1