Gouden idee Vitrite met 'goud' gehonoreerd Beëdiging burgemeester Boer in Reimerswaal Eigen Zeeuws plan voor ziekenhuisvoorzieningen PZC/E Werkzaamheden aan Quarleshaven moeten half april beginnen Hendriks wil best terugkomen Zeeuws-Vlaamse proeftuin voor internationale samenwerking ziekenhuizen Gratis hoofdtelefoon bij Erres HiFi/Stereo-kombinatie. WOENSDAG 2 MAART 1977 NA VACATURE VAN HALF JAAR Van onze Haagse redacteur i DEN HAAG-,,Als ik onder redelijke omstandigheden kan terugkomen als staatssecretaris, dan wil ik dat wel". Dat zegt staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid over de eventuele voortzetting van zijn werk na de verkiezingen. „Om nou te zeggen dat ik dat 'graag' zal doen, dat gaat wat ver- Voor je pure lol moet je dit vak niet bedrij ven Je staat dag in, dag uit bloot aan felle kritiek. Maar de andere kant is dat ik vier jaar geleden mijn nek heb uitgestoken en dat ik een aantal za ken toch zou willen afinaken. Je neemt als bewindsman toch een aan loop. In de eerste tijd zit je tegen je departement aan te kijken en je de partement tegen jou. Dat proces van gewenning heb je niet als je een tweede periode meedraait. Die tweede periode kan, meen ik, vruchtbaarder zijn dan de eerste", zo stelt de heer Hendriks. provincie (Slot van pag. 1) ren elkaar in een rij op om mij te zeggen, dat ik een bepaalde beslissing moet ne men. Men zal toch zelf de eigen proble men moeten oplossen en met een vold ragen plan moeten komen. Aanstonds schrijft de wet dat ook voor". Drastich Voor staatssecretaris Hendriks staat vast dat het aantal ziekenhuisbedden in Nederland drastisch moet worden verminderd, maar hij is er zich van be wust dat dat niet eenvoudig is uit te voeren. De norm van vier ziekenhuis bedden op duizend inwoners ziet hij in het jaar 1985 nog niet gerealiseerd. „Als we in 1980 gezakt zijn tot vijf per dui zend, betekent dat een reductie met on geveer 4500 bedden. Dat zou een gewel dige hijs zijn. De sprong van vijf per duizend naar vier per duizend zal moei lijker en langduriger zijn. We moeten „LATEN WE MORGEN METEEN AAN HET WERK GAAN" KRUININGEN - „Laten we morgen me teen aan het werk gaan". Deze van werklust getuigende woorden sprak Reimerswaals nieuwe burgemeester H. Boer dinsdagmiddag aan het eind van zijn installatierede. Even tevoren had loco-burgemeester C. Slabbekoorn, die het burgemeesterschap gedurende meer dan een half jaar heeft waarge nomen, hem de ambtsketen omgehan gen. De installatie van de nieuwe bur gemeester vond plaats in een volle grote zaal van het dorpshuis in Kruin- ingen. Daar vertelden mensen, die de heer Boer van nabij kennen, dat Rei merswaal in hem een hardwerkende burgemeester zal hebben. De heer Boer constateerde in zijn toe spraak dat Reimerswaal een gemeente is, waarin ondanks het nog maar korte bestaan al veel gebeurd is. „Dat dwingt respect af. Het is mijn wens de reeds aanwezige draad mede op te nemen en er naar mijn vermogen en krachten aan verder te werken. Ik stel mij voor mijn werkzaamheden te doen als ware ik een gekozen vertegenwoordiger. Alhoewel ik nog steeds de voorkeur geef aan een benoemde burgemeester, dient naar mijn opvattingen de benoemde burge meester zich er rekenschap van te ge ven, dat we een democratische samen leving zijn, waarin hij geen dissonant mag zijn. Dat betekent niet dat de bur gemeester een zacht eitje moet zijn, want hij zal toch het recht mogen heb ben om zijn opvattingen en zienswijzen in het besturen van een gemeente mede een rol te laten spelen". De heer Boer filosofeerde ook even over de vraag wat een gemeentebestuurder beweegt om zo'n verantwoordelijke taak te begeren. Hij kwam tot de slotsom dat dat naas tenliefde is. de wens je voor de mede mens in te zetten: „Dat is iets dat in iedere bestuurder terug te vinden is, on geacht zijn levensbeschouwing, name lijk het willen dienen van de medebur ger". Aan het begin van de bijzondere raads vergadering onderstreepte locoburge meester Slabbekoorn de verschillen tussen de oude en de nieuwe stand plaats van de heer Boer. „U was burge meester van drie zelfstandige gemeen ten. U moest dus werken met drie raden, gevormd door 21 raadsleden, waarvan er zes als wethouder waren aangewezen. Reimerswaal is één gemeente, in 1970 ontstaan door de samenvoeging van vijf gemeenten, die acht grote en kleine kernen omvatten". De heer Slabbe koorn zag ook overeenkomsten, zoals het feit dat Reimerswaal net als de in de Alblasserwaard gelegen gemeenten Groot Ammes, Langeraken Nieuwpoort "ëen plattelandsgemeente is. De heer Slabbekoorn constateerde met tevre denheid, dat verschillen in eigen stijl tussen de bevolking in de verschillende dorpen, ondanks de herindeling bew aard zijn gebleven. De loco burgemeester gaf vervolgens korte ka rakteristieken van de verschillende dorpen. Dat overzicht afrondend zei de heer Slabbekoorn: „We hebben een ge zonde gemeente met een positief inge stelde en goedwillende bevolking. We hebben geen zware industrie, maar door de ligging van onze gemeente zijn we wel de corridor naar deze gebieden. Leidng- straten, hoogspanningsleidingen, ver keerswegen te land en te water door snijden ons grondgebied en brengen problemen met zich mee. Vier grote werken staan voor de deur en zullen de nodige problemen teweeg brengen: de tunnel-brugverbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen, de bouw van de e sluizen in Hansweert en de ka- P. VAN DRIEL WEG BIJ KANTONGERECHT IN TERNEUZEN TERNEUZEN - De heer P van Driel. gerechtssecretaiis en griffier bij het kantongerecht in Temeuzen, legt zijn functie per 1 april neer. Hij wordt amb tenaar op de afdeling algemene zaken van de gemeente Temeuzen. De heer Van Driel is 9 jaar gerechtssecretaris geweest. Hij fungeerde daarnaast 3 jaar als griffier. naalverbreding, de dijkverhogngen en de ontwikkelingen rondom de water zuivering". Hobbels De nestor van de gemeenteraad, de heer E. A. E. M. Suy, vertelde dat zijn colle ga's en hijzelf de nieuwe burgemeester graag met het grootst mogelijke ver trouwen tegemoet treden. Hij wees erop dat de eenwording van Reimers waal in de dagelijkse praktijk aardig gevorderd is. „Er moeten nog een paar hobbels worden weggenomen. Ik denk dat u dat wel zal lukken". De heer Suy vroeg tenslotte de aandacht van de heer Boer voor de nota bewoningspa- tronen. „Reimerswaal is er in die nota maar karig afgekomen. Ik voorzie eer der een achteruitgang dan een behoud van het huidige inwonertal", aldus de heer Snv. Gemeentesecretaris B. G. Munnik bood de nieuwe burgemeester alle hulp en steun van het gehele gemeentepcrso- neel aan. Na de bijzondere raadsvergadering met de installatie van de heer Boer volgde nog een officieel gedeelte, waarbij een rij van sprekers het woord voerden. De loco-burgemeesters van de gemeenten Groot Ammers, Langerak en Nieuw poort, respectievelijk de heren Freder- ikse. Van der Heiden en Buys, belicht ten een aantal kanten van de persoon lijkheid van de heer Boer en roemden diens ijver en werklust. De naar Zwijndrecht vertrokken oud burgemeester van Reimerswaal, mr. C. Pijl Hogeweg, vond dat de benoeming van de heer Boer temeer een gelukwens waard is, omdat Reimerswaal zoals hij zei 'een prachtgemeente' is. „Met een positieve gemeenteraad, prettige we thouders en een goed ambtenaren korps". De heer Pijl Hogeweg advi seerde zijn opvolger om voor de oplos sing van bovenplaatselijke problemen vaak in Middelburg en misschien nog vaker in Den Haag aan de bel te trekken. „En ontvang vooral veel kamerleden, dat levert ook altijd resultaten op. Dat kost wel een paar centen, maar daar hoef je in Reimerswaal toch met op te kijken", aldus de heer Pijl Hogeweg. Namens de gemeenten in de regio voerde burgemeester H. G. van Suyle- kom het woord. Hij onderstreepte het belang van het regionaal denken. Dijk graaf G. J. de Jager van het waterschap CDA-statenleden stellen vragen over weigeren 'overgave' AWL door gemeenten middelburg - De CDA-statenleden drs.H.Eversdijk, P.Everaert en C.Bal- kenende hebben gedeputeerde staten schriftelijke vragen gesteld over het besluit van de gemeenteraden van Ter- neuzen en Sas van Gent, de Afvalwater leiding Kanaalzone niet over te dragen aan de waterschappen. Ze hebben hun vragen gesteld naar aanleiding van een artikel in de PZC van 25 en 26 februari. De statenleden willen van gs weten, wat het college wil doen om de over dracht van de AWL aan de waterschap pen toch nog een feit te laten worden. Ze herinneren het college eraan dat via een uitspraak van provinciale staten van Zeeland de zuivenngstaak ten aan zien van de waterzuivering is opgedra gen aan de waterschappen. 'Welke ge volgen heeft de weigering tot over dracht van de AWL door de raden van Temeuzen en Sas van Gent voor het uitvoeren van de zuiveringstaak?. In dien er negatieve gevolgen zijn, welke zijn dat dan en wat denkt Uw college daaraan te doen?', aldus de drie staten leden. Ze informeren verder waarom de zuiveringsinstallatie van Philippine nog niet is overgedragen aan het Water schap De Verenigde Braakmanpolders. Verwijzend naar een artikel in de PZC van 26 februari, waarin werd vermeld dat gs 'langs een omweg' toch beheer en onderhoud van de AWL in handen van de waterschappen brengen, vragen de statenleden op welke wijze gs dat willen doen. Tenslotte willen ze nog weten binnen welke termijn hierover voorstel len kunnen worden verwacht en vragen ze gs, of een statenuitspraak op korte termijn over deze zaak niet uiterst noodzakelijk is. 'De brede watering van Zuid-Beveland' ging wat nader in op de problemen met de dijkversterking rond de Ooster- schelde. ,.Er moet nog 26 km dijk wor den versterkt en daarvan ligt 21 km in Reimerswaal. Zekerde versterking in en rond Yerseke vereist veel studie. Het is van groot belang dat over deze kwestie een goed overleg tot stand komt tussen gemeente en waterschap", aldus de heer De Jager. De heer Suy kwam voor de tweede keer aan het woord als voorzitter van de al gemene woningbouwvereniging 'Rei merswaal'. In zijn toespraakje riep hij burgemeester Boer op zich ervoor in te spannen dat Reimerswaal voldoende womngenkrijgttoegewezen. Namens de schoolraad voor bijzonder onderwijs voerde de heer Verschuren het woord. De laatste spreker was burgemeester J. de Jonge van Amemuiden. die voor zijn benoeming met de heer Boer in de Al blasserwaard heeft samengewerkt. In zijn slotwoord vertelde de yeer Boer enigszins op de hoogte te zijn van de problematiek rond dijkverhogingen. „In de Alblasserwaard speelde dat ook. Daar moeten enkele honderden huizen verdwijnen in verband met zo'n verster king", vertelde hij. Verder betoogde hij dat het onderwijs zijn bijzondere aan dacht zal hebben, omdat hij onderwijs met de bejaardenzorg als zeer belang rijke welzijnsaspecten beschouwt Na het officiële gedeelte vond in de foyer van het dorpshuis een receptie plaats, waarop de bevolking van Rei merswaal op informele wijze kennis kon maken met de nieuwe burgemees ter en zijn echtgenote. Op defoto: het echtpaar Boer in gesprëfc met mr. C. Pijl Hogeweg, oud burgemeester van Reimerswaal. PLAN LIGT TOT EN MET 31 MAART TER INZAGE VLISSINGEN-Als er geen bezwaren binnen komen tegen het plan van het Havenschap Vlissingen om de eerste fase van de Quarleshaven in de Zuid- ersloepolder aan te leggen.zal begin april een aanvang kunnen worden ge maakt met de werkzaamheden.Het plan ligt van 1 maart tot en met 31 maart op het Vlissingse gemeentehuis ter inzage. De Quarleshaven zal worden aangelegd ten noorden van Pechiney in het ver lengde van de Containerhaven.Het om vat de aanleg van een nieuwe haven van ongeveer 1400 meter lengte met een breedte van 400 meter. De haven zal toe gankelijk zijn voor zeeschepen. De voorbereidingen van het plan zijn gemaakt door het arrondissement Vlis singen van Rijkswaterstaat.die na de aanbesteding (vermoedelijk medio maart) door het Havenschap dedirectie voor dit werk zal gaan voeren. De aanleg van de Quarleshaven is noodzakelij k.zo stelt het Havenschap.voor het verder tot ontwikkeling brengen van de zeeha ven en het industriegebied in Vlissingen-Oost.De terreinen vallen on der twee verschillende,op elkaar afge stemde ontwerp-bestemmingsplannen van de gemeenten Vlissingen en Borsse- le. Quarleshavenet het uitgraven van de zal de provinciale weg Vlissingen-Goes worden doorstoken.Door de an van een nieuwe provinciale weg. diemedio 1976 nagenoeg gereed is gekomen.zal het doorgaande verkeer kunnen opgevan gen.De huidige weg zal zodoende uit- sluitend gebruikt kune Reeds vorig jaar oktober stelde het Havenschap ruim twintig miljoen gulden beschikbaar voor de uitvoering van de eerste fase.De toen gemiddelde vastgestelde kostprijs van de vrij te komen grond lag voor niet opgehoogde grond op 33 gulden per vierkante meter en 48 gulden voor op gehoogde grond.Deze prijzen zullen volgens de directeur van het Haven- schap.de heer J.van Konijnenburg.naar gelang van de duur van het project wor den bijgesteld. Vooralsnog hebben zich als gegadigden voor het te creeren terrein Euro Gas Terminal voor een gasopslag termina- laangemeld en eventueel de NAPM.die verplaatsing van haar bedrijf na- streeft.Een gedeelte van de grond is ge reserveerd voor de uitbreiding van de N.V. Haven van Vlissingen. ons ervan bewust zijn dat er iets aan de hand is met de mensen, die klachten hebben en mogelijk ten onrechte in het ziekenhuis terecht komen. In eerste in stantie kan iets van het overschot aan ziekenhuisbedden worden afgehaald zonder dat daardoor iets wordt afge daan aan de ziekenhuisvoorzieningen. Als je daarna verdergaat, zal moeten worden gezorgd voor alternatieven, bijvoorbeeld via de huisarts, de wijk verpleging. de maatschappelijk wer ker. Dat laatste, die ombuiging, zal tijd vergen". De bewindsman stelt, op de vraag of van de beleidsnorm van vier per duizend be slist moet worden aangehouden, ook in Zeeland waar de geografische situatie bijzonder is. waar het percentage be jaarden hoger ligt dan het landelijk ge middelde en waar men 's zomers te ma ken heeft met een stroom toeristen: „Vier per duizend moet men beschou wen als een globale norm en varianten naar boven en naar beneden zullen toe pasbaar zijn. Je kunt je voorstellen dat in Amsterdam twee klinieken staan, die een functie hebben voor de wijde omge ving en dan kom je op die titel al boven de norm uit Zo zullen ook factoren als bevolkingsopbouw in de agglomeratie en de toeristische georiënteerdheid een rol spelen als men bepaalt hoe strak aan de norm moet worden vastgehouden. Dat zal in de Zeeuwse situatie meetel len. Overigens is bij dat toerisme de kanttekening te maken, dat 's zomers minder activiteit in ziekenhuizen is dan in de rest van het jaar". Weekeinde De heer Hendriks over de filosofie, die achter de beleidsnorm van vier per duizend schuilt: „Vanuit het verleden is gebleken dat veel ziekenhuisdagen overbodig ziin: tien jaar geleden bleek uit een onderzoek dat er veel opnames waren tegen het weekeinde en veel ont slagen daarna; tot opname in een zie kenhuis wordt vaak besloten, zonder dat alle andere mogelijkheden uitge put zijn; uit veel onderzoek blijkt dat er landelijk enorm veel verschil is in op nameduur bij hetzelfde ziektever schijnsel. Bepaalde indicaties komen in de ene provincie meer voor dan in de andere en de opnameduur is volstrekt verschil lend Dat zijn elementen die hebben ge leid tot de gedachte dat het aantal zie kenhuisbedden zou moeten worden verminderd. In het verleden was het be leid erop gericht de capaciteit te stellen op vijf bedden per duizend in de agglo meraties, op vier per duizend in de ur bane gebieden en daartussenin op vier en een half per duizend. De optelsom leert dat je gemiddeld in ieder geval be neden de vijf per duizend moet gaan zit ten. Later is de norm op vier per duizend gesteld. We zitten nu landelijk op 5,6 per duizend. Een belangrijke verandering van de laatste tijd is, dat in de wet zie kenhuisvoorzieningen. waarvan ik hoop dat die nog in deze kabinetsperiode door de eerste kamer komt. de moge lijkheid van inkrimping is ingebouwd. Tot op dit ogenblik hebben we geen en kele mogelijkheid wettelijk de sluiting van een ziekenhuis af te dwingen. Er is in de wetgeving altijd uitsluitend uitge gaan van capaciteitsuitbreiding. Dat verandert als straks de nieuwe wet van kracht wordt. Al moet ik er wel de nad ruk op leggen, dat zo weinig mogelijk gebruik gemaakt moet worden van de mogelijkheid om tot sluiting over te gaan. „Je moet in het beleid een stuk overtui ging inbouwen en maatregelen moeten door de betrokken burgers worden be grepen en geaccepteerd". Hofstede verkocht voor meer dan 1 miljoen gulden TERNEUZEN - In restaurant 'Braak man' te Hoek onder de gemeente Ter- neuzen veilde notaris mr. A. van Stee voor de heer A. E. Wolfert een hofstede met moderne boomgaard en bouw- en weiland, ter grotte van 14 hectare, 65 are en 70 ca. Koper werd Beleggingsmaatschappij Rouw te Terneuzen voor 1.002.000.-. Tweede slachtoffer ongeval overleden CLINGE- Dinsdagmorgen overleed in het rk Luidina ziekenhuis te Hulst het tweede slachtoffer van het auto ongeval donderdag te Kapellebrug. Het was de 70-jarige mevrouw A. van Broeck-Bolsens uit Clinge. HENDRIKS: „NOG FORMELE REGELING NOODZAKELIJK" <Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid ziet Zeeuwsch- Vlaanderen als 'eenproeftuintje voor internationale samenwerking op het terrein van de ziekenhuisvoorzieningen'. De heer Hendriks: „Ik heb met mijn Belgische ambtgenoot al anderhalfjaar geleden overleg gevoerd over de mogelijkheid voor bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen om gebruik te maken van ziekenhuisvoor zieningen in België". Er zal nog een formele regeling moeten Zeeuwsch-Vlaanderen rekening ge komen, maar in de praktijk is het al mo- houden moeten worden met het feit, gelijk van de Belgische voorzieningen in dat België naast de deur ligt. „Dat moet Gent en Brugge gebruik te maken. De verdisconteerd wórden", ziekenfondsen zullen zich wat dat be- Inde verdere toekomst zal. zo meent de treft soepel opstellen. Zij hebben zich heer Hendriks, ook elders nader cespro- bereid getoond mee te werken en doen ken worden over internationale samen- dat nu ook al. De volgende stap is de werking. „Ik heb met mijn Duitse col zaak te formaliseren. Er zullen tussen jega O0k gesprekken gehad over deze Nederland en België afspraken gemaakt zaak. maar we zijn nu het verst met moeten worden over bijvoorbeeld tarie- Zeeuwsch-Vlaanderen. Dat wordt een ven. Ik heb er vertrouwen in. dat we het proeftuin" daarover eens worden". Naar het oordeel van de staatssecreta ris zal op langere termijn bij de plan ning van ziekenhuisvoorzieningen in Advertentiet staatssecretaris, geconfronteerd met een uitspraak die hij in 1973 deed - „Hopelijk wordt Zeeuwsch- Vlaanderen het schoolvoorbeeld om tot de norm van vier ziekenhuisbedden per duizend inwoners te komen" -: „Dat zal ik maar toeschrijven aan m'n jeugdig Gratis Hifi hoofdtelefoon "Open Air" systeem lichtgewicht superieure geluidsweergave, ook in het lage lonengebied Dit is de Erres SX 6955 Tuner, versterker, platenspeler en cassette recorder zijn tot één fraaie HiFi/Stereo - kombinatie samengebracht. De voordelen zijn duidelijk, gemakkelijke bediening; vraagt weinig ruimte; de onderlinge specifikaties van de verschillende elementen zijn op elkaar afgestemd. Enkele technische gegevens. HiFi-versterker van 2x15 Watt kontinu HiFi-F.M-tuner met 4 voorkeurtoetsen HiFi-platen-speler met MD-element Stereo-cassetterecorder met DNL Adviesprijs: f 1.599,— l Inklusief HiFi-luidsprekerboxen en stofkap) ERRES Deze aktie geldt ook voor andere Erres HiFi 'Stereo kombinaties Erres HiFi/Stereo: mooie muziek op een makkelijke manier. MIDDELBURG - De heer J.Peene uit Zoutelande,gereedschapsmaker bij de Vitrite in Middelburg,heeft dins dagmorgen uit handen van Vitrite- directeur ir. G.Kranen,een bedrag van 3000 gulden en een gouden speld met briljant ontvangen. De geld prijs en de onderscheiding werden hem toegekend in verband met een idee.dat de heer Peene heeft ont wikkeld en dat de Vitrite een aan zienlijke besparing oplevert. De heer Peene heeft in dit geval de stempel voor de fabricage van klem- ringen voor autolampen dusdanig vereenvoudigd, dat de machine snel ler kan draaien.een aanzienlijke ma teriaalbesparing wordt bereikt en het product, beter van kwaliteit is. Deze geldprijs is de hoogste in de ge schiedenis van de ideeënbus, die in één keer is uitgereikt. Zoals de heer Kranen vermeldde tij dens de korte bijeenkomst in de di rectievergaderruimte, is het niet de eerste maal dat de heer Peene voor een beloning in aanmerking is geko men. Hij is reeds in het bezit van de zilve ren en de gouden speld en heeft al eerder aanzienlijke geldbedragen opgestreken Ook nu al ligt er al weer een idee in de bus. Onderzoek naar diefstal 23.000 door militair is afgerond VLISSINGEN - De Koninklijke Mare chaussee te Breda heeft het onderzoek naar de diefstal van f23.000,door een Vlissingse militair afgerond. De mili tair, B. H. C. (20). ontvreemdde afgelo pen week een tas met een grote som geld uit een kazerne te Breda. De tas stond daar. volgens een woordvorder van de Koninklijke Marechaussee, 'open en bloot op een bureau'. Het betrof bankbiljetten en munten, die bestemd waren voor dc betaling van militairen. Men kwam dc man op het spoor, toen hij, kort nadat de dief stal was ontdekt, plotseling verdwenen was. Er is toen onmiddellijk contact opgenomen met de Koninklijke Mare chaussee in zijn woonplaats Vlissingen en de gemeentepolitie van Goes, waar zijn moeder woont. Vrijdagavond werd hij te Vlissingen aangehouden, waar hij bekende- In de loop van zaterdag :s hij naar Breda vervoerd voor verder ver hoor. Daar vertelde hij dat hij een ak tentas had achtergelaten in een toilet op het station te Roosendaal en een stapel loonbriefjes op het station de Goes. Deze spullen zijn later terugge vonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 7