Trimclub Koewacht gaat trimmen op gewone fiets' DE IJZEREN ORPHEUS 'GILDERAKKERTJES' EEN BEGRIP IN SLUISKIL Kant en katoen troef in nieuwe bruidsmode NA SUCCES AKTIE SPORT REAL UIT ÏNZWS.- VLAANDEREN Peuterspeelzaal viert eerste lustrum ZEEUWSCH-VtAANDEKEN WOENSDAG 2 MAART 1977 „4Cjou de Ijzeren Orpheus het nog niet beu zijn?" Dit vraag ik me al een hele tijd af, nu het toch wel zonneklaar is, dat niemandnaar hem omkijkt. Jaren geleden, toen hei monument ter ere van de nieuwe stadsschouwburg vlak voor een groentewinkel en het vale flatgebouw, op enkele honderden meters van de nieuwe aanwinst werd opge richt, vond ik dit al vreemd. Doch, welaan, men kon het zien als burleske tegenstelling tot het alledaagse en de stapelbouw: kunst tegenover redeloze vervlakking. Nie- mandhad natuurUjkom de sculptuur gevraagd maar dat gaat gewoonlijk zo bij kunstwerken. De behoefte aan kunstwerken wordt onderkend, terwijl zoiets triviaals als de duidelijk aanwezige nooddruft ten aanzien van een openbare waterplaats ontkend wordt.Kunstwerken ver rijzen en iedereen hoort daar blij om te zijn. Een misvat ting die ook in dit geval door de praktijk gelogenstraft werd. Hetvielopdatmemanddesculptuurofficieelkwamonthul- daar veel van de beminde Griekse zanger? Het smekend hollen op de nieuwe cultuurtempel aan om daar de feeste lijke ingebruikname bij te wonen. Geen sterveling dip. aan het monument dacht, men liet Orpheus daar netjes en afzijdig met wapperend handje in de kou staan. Wisten zij daar veel van de beminde Grieksezanger? Het smekend getokkel op zijn lier ging verloren in het geroezemoes en het klikken der glazen tijdens depauze in defoyer, (koffie kamers kennen we niet meer.) Niemand ook die wist, wat het standbeeld voorstelde. Bedaagde omwonende gisten even naar het vreemde sta ketsel, dat hen onder de neus was geduwd. De een zei'tis een alarminstallatie, de ander noemde het een lichtmast die een beetje verwrogen was. Wat weten wij van Griekse mythologie? ik wijdde een stukje ag?L het nieuwe ver^chünM imen vergete niet dat ik jaren jonger was/. Het was een oijna lyrisch en goedkeurend stukje, want de hemel beware me dat ik ooit iets in deze stukjes zal ajkeuren en dat ik er nu over schrijf is maar alleen..., wacht u even. Ik schreef dus dat de Ijzeren Orpheus hierheen gekomen was om de weg naar de schouwburg te wijzen en de buurt een beetje op te vrolijken met zijn lier. Geen succes, wie gedacht had dat het harde publiek te vermurwen viel, heefl het mis. Men gunde Orpheus geen. blik, laat staan dat iemand erbij zou verwijlen. Hoogstens vond men het een obstakel, wat een keer tot uiting kwam toen een onachtzame voorbijganger er tegenaan liep en luidruchtig vloekend zijn zere kop ging staan wrijven. Het is meest genegeerde monument ter wereld. Welisioaar een hoop ijzer waar ouderwetse grofsmid met gemak een knappe, geen misverstand wekkende openbare water plaats voor beiderlei kunne van gemaakt kon hebben. Desnoods met krullen en tierlantijnen zoals men nog wel aantreft aan roestige oude kerkhof/lekken. MLijnentwegehoeftditnatuurlijknietmeer-enziehierde reden dat ik er weer overschrijf - moeten we Orpheus nu ten eeuwige dage laten verwaarlozen? Zou het niet beter zijn hem te verplaatsen naar het minuscule erfje voor de schouivburg? Daar hoort hij thuis, het monument is ge maakt als gedachlenisje aan de schouwburg. Orpheus het uitjubelen van vreugde als hei gebeurthet handje zal niet langer wapperen maar de snaren van zijn lier driftig beroeren'. En niemand die er ooit nog een zeer hoofd vari krijgt! In hetZuidlandtheater van Terneuzen is vrijdagavond het,nieuwe toneelstuk van Lodewijk de Boer. 'Als jij de bloemen vertrapt, zal ik jou vertrappen' te zien. Het wordt uitgebracht door Lancelot Nederlandse Thealer-produkties en de vijl' rollen worden gespeeld doorHenny Or ri. Martine Crefcoeur. Huib Broos. GeesLinnebank en Wim Kouwenhoven. De Boer voltooide zijn stuk in het voorjaar van '76 en het ging op 16 oktober van dat jaar in Amsterdam in première. De succesvolle schrijver en regisseur van de toneelserie 'The Family' heeft zich dit keer aan een trhiller gewaagd- 'Als jij de bloemen vertrapt' speelt zich af in de wonderlijke wereld van het gangsterdom. Twee gentleman-inbrekers worden bemoederd door de hospita van een flat waar zij - in opdracht van hun bazen - hun intrek hebben genomen. De vrouw doet ogen- schijnlijkerghaarbestomhethaarhuurdersnaardezin te maken. In werkelijkheid echter verstrikt ze het tweetal in een gerallineerd netwerk. Eén van de hoofdrollen in dit gangsterdrama is weggelegd voor de dochter van de hospita. Zij doet aanvankelijk onbegrijpelijke mededelingen. Pas later blijken ze verklaar baar. De voorstelling begimt om 20 uur. Een beeld uit liet stuk 'Als jij de bloemen vertrapt zal ikjou vertrappen', vrijdag te zien in het Zuidlandtheater. 'HET GAAT ALLEEN OM DE BEWEGING' KOEWACHT - We voelden dat we de aansluiting misten bij de mensen die zo maar een eindje willen fietsen, gaan we op zondag 6 maart van start met 2 groe pen fietsers: de hardrijders de echte coureurs- en de mensen die fietsen om in beweging te zijn en dus op gewone fietsen rijden." Dit nieuwe idee en de verdere plannen voor het seizoen van de Trimelub Koewacht werden on langs nader toegelicht door enkele be stuursleden, voorzitter P. J. de Koning en E. Herman, penningmeester van de Club, De plannen zijn met de leden be sproken tijdens de jaarvergadering van 24 februari. Het plan om met de 'gewone fietsers' in clubverband te gaan rijden is eigenlijk voortgekomen uit het succes van de vo rige jaren in het kader van de aktie Sport Real gehouden fietstochten. De overweldigende belangstelling daar voor heeft de trimclub aan het denken gezet. Er was veel meer animo voor het fietsen dan uit het ledenbestand van de club bleek. Tot nu toe werd er altijd al leen met koersfietsen gereden, en dan was een afstand van 100 km heel ge woon. Daar zouden-'de meeste mensen echter niets voor voelen: op een gewone fiets is dat ook geen haalbare kaart. Dus werd het plan geboren om in het seizoen 's zondagsmorgens van 9 tot 11 uur te gaan fietsen met een groep, die het al leen zou gaan om de beweging, om het echte oorspronkelijke trimmen. Het be stuur kan zich ook best voorstellen dat de groep na zo'n kilometer of 10 afstapt en een wandeling door de bossen gaat maken. „Al stelt de groep op een be paald moment voor om nu eens niet te gaan fietsen, maar alleen te gaan wan delen, of eens een keer te gaan zwem men. We vinden het allemaal best, als de mensen maar hun beweging krijgen en zich kunnen omntspannen. Het moet echt een tegenwicht worden voor de an dere groep, de 'hardrijders', die dan wel niet in wedstrijdverband rijden, maar toch niet voor elkaar onder willen doen." De trimclub Koewacht gedurende de vijf jaar van haar bestaan nadrukkelijk het wedstrijdelement willen weren. Het fietsen, ook op de koerfiets, moet een sportieve aangelegenheid blijven. Weemoed Met een vleugje weemoed denken de heren de Koning en Herman dan ook terug aan debeginperiode: „Toen reden we rustig naar de Griete en dan liepen we een poosje langs de Zeedijk om daarna weer uitgewaaid door te rijden. Of we dronken een glaasje limonade in een cafeetje dat we onderweg tegen kwamen. Nee, zo is het niet meer." „Als je toen een lekke band had, stopte de hele ploeg. Als je nu een mankement aan je fiets hebt moet je Jezelf maar zo snel mogelijk zien te helpen." Een paar jaar geleden was de aanschaf van zo'n koersfiets ook nog niet zo'n dure aangelegenheid. Voor vier a vijf honderd gulden had je een leuke fiets. Op het ogenblik betaal je al gauw twee duizend gulden vooreenbeetje fiets. Die hebben dan ook geen gewone banden meer, maar net als de fietsen van de be roepsrenners 'tuben', en winterwielen en zomerwielen. De heer Herman tegen de heer de Koning: „Maar ik heb alleen maar slikwielen. Dat ding van mij is nog nooit uit elkaar geweest." De heer de Koning is het hier duidelijk niet mee eens en legt er nogeens de nadruk op dat het onderhoud van zo'n duur stuk toch wel belangrijk is. En weer denken de heren met weemoed terug aan vroeger tijd, die nog maar nauwelijks een paar jaar geleden is: „Vroeger lag je dubbel als er twee in me kaar reden omdat de een naar links en de ander naar rechts wou gaan. Letter lijk en figuurlijk. Je wielen dubbel, en zelf dubbel van het lachen, zo'n leut had je dan. Maar nu, met die tuben van 125 gulden i ach j e niet zo gauw meer. D' r zijn erbij, die bij een krasje op hun lak al tekeer trekken of er een pest- of cholera-epidemie is uitgebroken." Conditie De echte hardrijders zorgen ervoor het hele jaar in konditite te blijven. In de wintermaanden trainen ze in het Axelse bos. En in januari kruipen de meest fanatieke rijders alweer op de fiets. Om maar mee te kunnen blijven doen. Omstandigheden als wind, regen of geen zin tellen niet meer mee. En als straits de lentezon weer volop schijnt zijn ze allemaal weer present. Ze willen niet voor elkaar onderdoen. Afhaken onderweg beschouwen ze als minder eervol. De trainingsritten beginnen dus op 6 maart. Dan vertrekken zowel de 'ge wone fietsers' als de 'hardrijders' vanaf het vaste startpunt, de fietsenzaak van Jo v. cl Berge in de 'nieuwstraat. vlakbij de grens. De eerste grote rit voor de hardrijders staat genoteerd voor 24 april, georganiseerd door de club in Hulst. Voor 5 juni heeft de Trimclub Koewacht zelf een grote rit op stapel staan, dat moet een lustrumrit worden door Zeeuws-Vlaanderen van zo'n 125 km. als viering van het 5-jarig bestaan. Verder wordt meegereden in de grote ritten van de diverse clubs die aangeslo ten zijn bij de Nederlandse Rijwiel en Toer Unie, en die onderling goede kon takten hebben. Uitschieters zijn een rit van 300 km op 10 juli. Het doel van de tocht is nog niet bekend. Dan een tocht naar de Vlaamse Ardennen op 28 augus tus, waarbij de muur van Geraardsber- gen genomen moet worden. In de week voor Pinksteren zal een groep van een man of 10 een ritnaar Parijs maken, met de auto heen en op de fiets terug. De organisatie hiervoor is nog niet hele maal rond. Waar in Parijs vind je een gelegenheid om 10 koersfietsen met een totale waarde van 20.000 - en de be zemwagen met materiaal en hulpmid delen te stallen. De deelnemers moeten trouwens zelf de aan die tocht verbon den kosten betalen; het bestuur acht het niet juist om voor de onkosten van dergelijke evenementen de gewone clu bleden te laten opdraaien. Ze huldigen het standpunt dat de contributie zo laag mogelijk moet blijven. Voor de gewone fietsers is dat 10,- per seizoen, inclusief verzekering. De hardrijders betalen 25,- per seizoen, waarbij dan nog 6,- verzekering komt. Voorzitter De Ko ning: „We hebben een fine club. We heb ben nog nooit subsidie gehad en ook niet gevraagd, we zijn hardstikke ge zond, en dat willen we blijven." BIJEENKOMST VEILIG VERKEER KLOOSTERZANDE KLOOSTERZANDE - Onder leiding van voorzitter Th. Bouwens van Ver bond Veilig Verkeer Nederland, afdeling Kloosterzande werd in hotel Van Leu ven een feestelijke bijeenkomst gehou den, waarbij burgemeester mr. M. So- mers van Hontenisse aan de 22 geslaag den de certificaten en adjudant van de rijkspolitie Van Beers de speldjes uit reikte van Veilig Verkeer Nederland. Voorzitter Bouwens sprak woorden van dank aan het adres van de heer A. van de Broecke, die geheel alleen de cursus had geleid. De heer Van de Broecke ontving van bestuur en cursisten een geschenk, terwijl mevrouw Van de Broecke bloe men in ontvangst mocht nemen. Tot erelid van de afdeling Kloosterzande werd burgemeester mr. M. Somers be noemd. Voor het examen slaagden de dames: P. Goossen-Polfliet, M. van Vliembergen-Van Goethem, A. Sponselee-Gerritse, E. Bouchautr Sponselee, M. Andriessen, B. van GimstrAndriessen, en L de Waal- Tieleman. en de heren: P. van Acker, P. Brand. J. Bun, G. Brand. J. Asselman Th. Bouwens, J. Huisman, Th. Huisman, J. Leenhouts, J. Mattheijssen, J. Pau wels, A Schreurs, J. Sponselee, C. de Rijk en W. de WaaL ren naar een peuterspeelzaal' zeggen ouders die er geen heil in zien. Annie Huybrecht probeert hen uit de droom te helpen. Een peuterspeelzaal is om te beginnen geen school. Er wordt geen vast programma afgewerkt en in grote lijnen bepalen de kinderen zelf wat ze willen doen. „Het isgeen kleuterschool in zakformaat' zegt de leidster. Maar er is meer. „Ze leggen contacten met leef tijdgenootjes en met andere volwas senen dan de ouders. Ze kunnen spelen met materiaal dat ze thuis doorgaans niet hebben. En ze Ieren zich bewegen in een groep. Dat betekent b ij voorbeeld veel voor de taalontwikkeling en ze le ren rekening te houden met anderen." Tilly van Eek geeft een praktijkvoor beeld: „Bedenk maar eens hoe moeilijk hetisvooreenpeuteromte leren wach ten op z'n beurt. Maar als ze in een groep zijn opgenomen moeten ze af en toe wel wachten." Annie Huybrecht en Tilly van Eek, Ie dere morgen bijgestaan door twee steeds wisselende, vrijwilligsters, ont vangen 18 peuters per keer. „Een maxi mum om goed te kunnen draaien' vindt de leiding. „Want je moet probleemkinderen en peuters die er voor het eerst rijn, extra aandacht kunnen geven'. Ze vinden dat ze het erg goed getroffen hebben met het onderkomen in het Gildehuis. Datiseen erg ruime zaal, die het bijvoorbeeld ook mogelijk maakt om kinderen of ouders met problemen even terzijde te nemen. Slechts in een enkel geval kunnen er problemen zijn met de vergoeding van 2,75 per morgen. Dat komt per kind neer op 5,50 per week, want de meeste peuters komen twee ochtenden. „Met minder kunnen ze niet toe" geloven de leidsters. Honoré Kips herinnert eraan dat er een speciale regeling kan worden toegepast voor het geval ouders de ver goeding niet kunnen opbrengen. „Daar valt een mouw aan te passen." Het eer ste lustrum wordt morgen gevierd in het Gildehuis en duurt de hele morgen (vnaf half tien). Er zijn een poppenkast, een filmvertoning en een grabbelton, spelle tjes tussendoor en uiteraard een trakta tie voor zowel ouders als kinderen. Leid sters en vrijwilligsters bouwen een feestjeop zaterdag 5 maart Aan de lus trumviering zit een kleurwedstrijd vast voor de leerlingen van alle Sluiskllse scholen, met prijzen in iedere leeftijds categorie. Foto: De peuterspeelzaal 'In vol bedrijft. P. J. de Koning en E. Herman: „We hebben een fijne club..." SLUISKIL - Wantrouwen en drempel vrees kenmerkten vijf jaar geleden dt houding van Sluiskilse ouders tegen over de nieuwe peuterspeelzaal. „Ik voed m'n kind zelf wel op' 'mijn kind heeft dat niet nodig" waren veelge hoorde argumenten peuters niet te be trekken bij 'weer een nieuwigheid' van de centrale stichting voor sociaal cul tureel werk in Sluiskil. „Het liep on het begin niet bepaald storm" zegt buur thuiswerker Honoré Kips. Maar vol gens hem zijn op het ogenblik de 'Gil- derakkertjes' niet meer weg te denken uit Sluiskil. De in het Gildehuis ondergebrachte peuterspeelzaal viert morgen (donder dag) het eerste lustrum en de situatie is niet meer te vergelijken met de start in maart 1972. Dne ochtenden per week gaan de deuren van de peuterspeelzaal nu open voor steeds 18 peuters en dat is volgens de leiding nog niet voldoende. Honoré Kips: „Vier ochtenden zou makkelijk kunnen, als je ziet hoe groot de belangstelling is. Dat levert prakti sche problemen op. ook in verband met de vrijwillige leiding, maar ik zie het er nog wel eens van komen." Annie Huybrecht, die samen met Tilly van Eek verantwoordelijk is voorde pro fessionele leiding van de 'Gilderakkcr- tj es' stelt vast dat nu ook de ouders veel sterker rijn betrokken bij de gang van zaken in het onderkomen voor de klein tjes. Er zijn niet voor niets ieder kwar taal ouder- of koffiemorgens, waarop voornamelijk moeders een kijkje komen nemen, werkstukjes kunnen maken van het materiaal waarmee anders de peu ters bezig zijn en discussiëren over on derwerpen als bijvoorbeeld 'vrije op voeding*. Annie Huysbrecht: „Dan ko men de probleempjes los en dat is be langrijk. Het is erg belangrijk voor ou ders om ervaringen uit te wisselen." Volgens haar wordt er ook iedere keer als ouders hun kinderen afleveren bij de peuterspeelzaal een praatje gemaakt. „Zodoende leren wij de gezinnen en de kind eren wat beter kennen. Da t is prak tisch onmisbaar in dit werk. De hele peuterspeelzaal is trouwens ook daarom belangrijk voor de ouders om dat ook rij contacten leggen. Dat geldt zeker ook voor de vrijwillige leiding waarmee we eens per maand een team bespreking houden." De leiding vindt de ouders bijna even belangrijk als de kinderen. Maar het ls natuurlijk in de eerste plaats toch begonnen om de peu ters. Zakformaat „Ze moeten nog zo lang naar school. Waarom die kinderen zo jong nog stu- SHOW VAN MIDDELBURGS BRUIDSHUIS FIESTA JURKEN ZIJN SIMPEL VAN BELIJNING MIDDELBURG- Getrouwd wordt er nog volop. Dat bleek maandagavond in de Middelburgse Schouwburg waar een groot aantal bruidjes in spe uit de nieuwste collectie die bruidshuis Fiësta daar showde hun bruidsjurk voor de grote dag konden uitzoeken. Naast mode voor de bruid bracht Fiësta ee een ruime sortering kleding voor bruidsmoeders en andere vrouwelijke familieleden van de bruid. De internationale trend volgend domi neert ook bij Fiësta nadrukkelijk wit, met crème en ecru op een goede tweede plaats. Voorbij zijn de felgekleurde (progres sive) japonnen. De japonnen die ge kleurd waren, waren dat dan ook zeer bescheiden: lichtgroen, zachtblauw, lichtgeel. Slechts in de garnering van de modellen zagen we soms iets fellere kleurtjes opduiken. Donkerbruin en oranje (beiden .in combinatie met crème erg goed waren daar een voor beeld van. Garneringen moeten de jurken, die zelf eigenlijk zeer simpel van belijning zijn, helemaal maken en dat doen ze dan ook rijkelijk: ruches, volants, rijke borduur sels en veel (katoenen) kant. De étage-look staat deze zomer volop in de belangstell ing en om in dezelfde trend te blijven ook overrokken en daarnaast geplisseerde rokvormen. Capes zagen we in vele lengten, in vele vormen (o.a. in punten vallend) al of niet afknoopbaar en al of niet met capuchon. De mouw is helemaal afgestemd op de zomer. Veel korte vormen zoals pof mouwtjes maar nog meer cape modellen o f mouwen die ontstonden uit ruchegarneringen. Ook de halsvormen zijn zomers: veel vierkante uitsnijdingen, v-vormen en zelfs wijde boothalzen. De sleep is tussen al dit romantisch ge weld niet weg te denken. Het rijn veelal Etage-lijn van top tot teen voor deze witte japon met blote schouderlijn. De geschulpte randen zijn geborduurd. aangeknipte vormen al zagen we een enkele hele lange die vanuit de taille ontstond. Korte en lange sluiers soms zelfs ette lijke meterszijn eveneens duidelijk van de partij al wordt ook de hoed als hoofd bedekking hoog gewaardeerd. Fiësta toonde grote en kleine modellen, stro hoeden en de in opkomst zijnde kleine dopjes. Stoffen voor de bruidsjurken veel ka toen, kaasdoek, kreuk-effecten en de klassiekere diolen en georgette- kwaliteiten. Voor bruidsmoeders toonde Fiësta chi que, draagbare aeux-pièces. half- chemisiers en chemisiers in goede druks met mooie kleurstellingen. Heel apart en jeugdig bovendien was het blouson-pakje in wit met zwarte streep. Ook bleek deze avond dat vuurrood, mits een goed model jaion wordt geko zen, grotere maten best kan Datteren. Heel chique was ook de pastelkleurige gedessineerde japon voor een bruids moeder die in het lang wil gaan. Tot het welslagen van deze avond droe gen verder nog bij Kapsalon Elegance. Mieke Petiet die de make-up verzorgde, bloemen- en tuincentrum Dekker met bruidsboeketten en Foto Harry Ver schuren. allen uit Middelburg. Tijdens de pauze werd bovendien een gratis foto-reportage aan n van de toekom stige bruidjes aangeboden- Donderdag 3 maart komt Fiësta in Ter- neuzen in Hotel Rotterdam. Beide shows beginnen om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 29