PR ME ZEEUWSE COURANT VAN DER STOEL SPRAK MET LID VAN CHARTA '11 PTT verlaagt telefoonkosten Zeeland moet zelf komen met plan voor toekomstige ziekenhuisvoorzieningen Traube ontkent -VS WILLEN AMERIKANEN UIT OEGANDA EVACUEREN kleintjes Tsjechische minister: „Misbruik van vertrouwen99 Dick Verkijk (even) onder arrest in Praag vandaag VERHOGING POSTTARIEF UITGESTELD Circus onder de hamer pagina 11 220 jaargang no. 46 Woensdag 2 maart 1977 (Van onze speciale verslaggever PRAAG - Al op de eerste dag van het bezoek van minister mr. Max van der Stoel aan de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag werd maandagavond een van de journalisten in het gevolg van de Nederlandse minister door dc Tsjechische veiligheidspolitie gearresteerd. Dick Verkijk, medewerker van van de GPD-bladen werd aangehouden na een bezoek aan de n de ondertekenaars de NOS en van oud-minister van buitenlandse zaken Jeri Hajek, een van Charta-'77. Verkijk werd gearresteerd toen hij Hajeks huis wilde binnengaan. De geheime politie liet hem echter vrij na tussenkomst van Hajek. Maar Verkijk werd opnieuw aangehouden toen hij na afloop van zijn gesprek met de voormalige minister weer naar buiten kwam. De politie zou hebben gedreigd geweld te gebruiken als hij niet mee wilde gaan. Na een verhoor, waarbij Verkijk weigerde enige verklaring af te leggen omdat hij stelde geen enkele Tsjechische wet te hebben overtreden, werd de Nederlandse journalist vrijgelaten. PRAAG - De besprekingen tussen de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Af. van der Stoel (3e van linksen zijn Tsjechische collega Bohuslav Choupek (3e van rechtsin de Tjechische hoofdstad Praag. (Van onze speciale verslaggever Frea Sanders) PRAAG - Het officiële bezoek van minister mr. Max van der Stoel (buitenlandse zaken) aan Praag, dat maandag in een koele sfeer begon, liep dinsdagavond ijzig ten einde. Na het gesprek dat minister Van der Stoel dinsdagmiddag in zijn hotelkamer had met een van de voormannen van Charta '77, prof. Jan Patocka, verweet de Tsje choslowaakse minister Bohuslav Chnoupek Van der Stoel dat hij misbruik had gemaakt van de gastvrijheid in Praag. ,Jk heb hem geantwoord dat het voor Tsjechoslowakije nog erger zou zijn geweest als ik had moeten zeggen: ik moet van de Tsjechoslowaakse regering dit gesprek met u weigeren", zo zei Van der Stoel dinsdagavond. Het hele officiële bezoek heeft - uiter- deze groep voor handhaving van de aard tegen de bedoelingen van de Tsje- mensenrechten in Tsjechoslowakije. choslowaakse regering-in het teken ge- Prof. Patocka, die zeer gelukkig was staan van Charta '77 en de stnjd van mc* ^cze eerste mogelijkheid van een Charta '77-voorman om met een buiten- Iandse minister te spreken, had Van der Stoel nog eens voorgehouden dat Charta '77 geen dissidente groepering is. „Wij baseren alles wat wij doen op de geldende wetten in deze republiek", aldus de 70-jarige oud-hoogleraar in de filosofie. Mr. Van der Stoel antwoordde, dat Ne derland er allereerst van uitgaat dat een land zich met moet inmengen in de bin nenlandse aangelegenheden van een ander land. Daarnaast houdt, zo zei Van der Stoel, de Nederlandse regering er echter aan vast dat de beginselen van het handvest van de Verenigde Naties en de slotakte van de Veiligheidsconfe rentie in Helsinki, door alle onderteke naars moeten worden nageleefd. Prof. Patocka was zeer blij met deze steun, die het bezoek van Van der Stoel PAGINA 2 begraafplaats Een aantal kerken zou overwegen een eigen begraafplaats in Middelburg aan te leggen in verband met de crema- m atori um pl annen. films De eerste kamer wil matiging van het optreden van justitie tegen het ver tonen van prono-films. PAGINA 4 schandalen Opinie: financiële schandalen in In- beëdiging straf S De openbare aanklaagster in Jeruza lem heeft de maximale straf van 25 jaar geëist tegen Lydia Jansen. PAGINA'S 13.14 en 15 seizoen Zondag gaat in het Zeeuws-Vlaamse Zuiddorpe het Zeeuwse wielerseizoen voor de amateur van start. Op de pa gina's 13.14 en 15 een vooruitblik op het komende seizoen. PAGINA 17 slijtage belangstelling Britse belangstelling voor Nederlandse kunst: radio- en televisieprogramma's: PAGINA 19 winst Beter resultaat voor Unilever on danks lage winstmarges in Europa; beurs: financiën: economie. tegelijk maakte tot een diplomatieke mislukking (de relaties tussen de Tsje choslowaakse en de Nederlandse rege ring zijn er deze dagen niet beter op ge worden) en een politiek succes. Irritatie Bij {ie Tsjechoslowaakse autoriteiten heerst intussen heftige irritatie over de Nederlandse journalisten die met mi nister Van der Stoel zijn meegereisd en die vanaf de landing op het Praagse vliegveld onafgebroken op zoek zijn geweest naar mensen van Charta "77, in plaats van zich te informeren over de industrile vooruitgang in Tsjechoslo wakije. Dat had gisteravond geleid tot nog slechts één maatregel. De vorige week gereserveerde lijnen waarlangs het NOS-joumaal een reportage wilde doorgeven naar Hilversum, werden zonder nadere verklaring afgezegd. Gisteravond stond verder al vast dat er woensdagmiddag, aan het eind van het bezoek, geen gezamenlijk communiqué zal worden uitgegeven - daarvoor heb ben de besprekingen té weinig gezamen lijks aan het licht gebracht. Ongenoegen Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Praag ver tolkte het Tsjechische ongenoegen over de 'dissidentenjacht' van de Neder landse gasten door te verwijzen naar het bezoek van minister Chnoupek aan Nederland: „Gasten moeten zich ge dragen alsof zij bij hun tante op bezoek zijn". Minister Chnoupek zelf ver klaarde dat hij als officiële gast in Ne derland slechts had gesproken met zijn gastheer en niet op 'problematische plaatsen problematische personen had getroffen'. Hoewel minister Chnoupek van mening was dat de standpunten van Tsjechos lowakije en Nederland over verschil lende internationale twistpunten 'dicht bij elkaar liggen', merkte minister Van der Stoel op dat de gesprekken in Praag hem 'meer pessimistisch' hadden ge maakt over de naleving van de Helsinki-overeenkomst. Het eerbiedi gen van mensenrechten en de burger lijke vrijheden werpt een zware scha duw over de komende Oost- Westconferentie in Belgrado, aldus Van der Stoel. Minister Chnoupek heeft nog niet laten weten of hij voor de NOS-camera's zal verschijnen om de Tsjechische visie op het naleven van de Helsinki- overeenkomst te verwoorden. Het ligt evenwel voor de hand dat het plan van de NOS om een eventueel Tsjechisch optreden in Panoramiek achteraf door minister Van der Stoel te laten becom mentariëren. voor Praag aanleiding zal Slot zie pagina 3 kolom 7) BOON (DPA) - De Westduitse kernfysi cus Klaus Robert Traube heeft dinsdag in Bonn de door de overheid tegen hem gerichte verdachtmakingen, dat hij contacten heeft met terroristen, als leugenachtig van de hand gewezen. De Westduitse minister van binnen landse zaken. Wemer Mathofer. heeft daarentegen de afluister-actie van de Westduitse contra-spionage in het huis van de wetenschapper in Kuelen als wettig en noodzakelijk verdedigd. Zowel Maihofer als het hoofd van de contra-spionage Richard Meier, alsook Traube hebben dinsdag in Bonn verkla ringen voor de pers afgelegd. Graube eiste een snel onderzoek door de Westduitse bondsdag en volleig herstel van zijn beroepsmogelijkheden Boven dien zou Maihofer zijn verontschuldi gingen moeten aanbieden. Absurd is volgens Traube de beschuldi ging. dat hij de gevaarlijke mogelijkhe den van de kernenergie tot schade van de gemeenschap zou kunnen vrijmaken. VAN DER STOEL DEN HAAG (ANP) - De PTT zal de prijs van het telefoonab onnement per 1 april aanstaande met één gulden verlagen van 24,- tot 23,- per maand. De verhoging van de postta- rieven per 1 juli aanstaande gaat verder niet door. Een woord voerder van het ministerie van verkeeren waterstaat heeft dit dinsdag meegedeeld. Dit besluit is genomen op grond van de gunstige bedrijfsre sultaten van de PTT in 1976 en het doorlopen van deze ont wikkeling in 1977. De regering wenst met deze maatregelen een bijdrage te leveren aan het beheersen van de prijzen, aldus de woordvoerder. Voor l juli van dit jaar was een verhoging van vijf cent voor zien van de porto voor de losse post in de laagste gewichts klasse (tot 20 gram). Deze verhoging is tot een nader te bepa len tijdstip uitgesteld, maar zal in ieder geval niet plaatsvin den voor 1 januari 1978. Een deel van de telefoonabonnees, aan wie de rekening voor de periode na 1 april al verzonden is, zal later bij de volgende afrekening het teveel betaalde in mindering worden ge bracht. WASHINGTON (DPA) - De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Vance, is 'erg blij' met het bericht dat zijn 240 landgenoten in Oeganda vrij zijn het land te ver laten. Vance zei dat dinsdag tot de senaats commissie van buitenlandse zaken. Even tevoren had hij officieel het be richt ontvangen dat president Idi Amin het plan voor een 'massa meeting' met de Amerikanen voor onbepaalde tijd heeft uitgesteld. Met 'officieer doelde Vance waar schijnlijk op de Westduitse ambas sade in Kampaladie de Amerikaanse belangen in Oeganda behartigt. Washinton heeft sinds november '73 geen diplomatieke vertegenwoordi ging meer in de Oegandese hoofd stad. Hoewel Vance repte van een 'posi tieve stap' houdt de Amerikaanse re gering vast aan haar eerdere advies: de Amerikanen die dat kunnen en willen doen er goed aan uit Oeganda te vertrekken Het advies dateert al van '73. maar geldt nog steeds, aldushet ministerie van buitenlandse zaken. De 240 Amerikanen in Oeganda werken voornamelijk in missie en zending. Het Oegandese staatshoofd heeft dinsdag de in zijn iand wonende Amerikanen weer volledige vrijheid van beweging toegezegd. De Zwitserse luchtvaartmaat schappij 'Swissair' heeft laten we ten, dat zij door de Amerikaanse re gering is gevraagd, of zij de in Oe ganda wonende Amerikaanse bur gers eventueel wil evacueren. Op het vliegveld Zürich h staat een toe stel van de Zwitserse chartermaat schappij 'Balair* gereed. Aanvankelijk was gedecreteerd, dat de Amerikaanse burgers tot aan de vastgestelde samenkomst op woensdag het land niet mochten ver laten. Maandag had Amin een groep blan ken de verzekering gegeven, dat hij niets tegen Amerikanen had Dinsdagciteerde radio-Oegandaeen woordvoerder van de Oegandese president, die gezegd had, dat Oe ganda de betrekkingen met de Ver enigde Staten wenste te verbeteren. Voorwaarde in Praag §Het was een dachte van minister Van der Stoel om maandag in Praag een soort uitwisseling per televisie voor te stellen voor hem en zijn Tsjechische ambtgenoot. Van der Stoel zou bij de NOS vragen of minister Cnoupek zijn opvattingen over de omstreden bewe ging Charter '77 zou mogen uiten, op voorwaarde evenwel dat de Neder landse bewindsman gelegenheid zou krijgen om zijn denkbeelden over dit manifest voor de Tsjechische televisie uiteen te zetten. Van der Stoel deed dit voorstel - naar hij later zei - .in een soort opwelling", namelijk toen Cnoupek hem had verklaard te twijfelen aan de vrijheid van meningsuiting in het wes ten. Een opwelling die overigens past bij de slotakte van Helsinki: in dit stuk be loven de ondertekenaars dat zij de uit wisseling van radio- en tv-programma's zullen bevorderen. Van der Stoels denkbeeld was niet alleen sympathiek (althans in westerse ogen), maar ook doeltreffend: Cnoupek kwam er door in verlegenheid en hield het voorstel in be- .Dij één onderdeel van Van der Stoels denkbeeld past een kanttekening, na melijk bij zijn voorwaarde dat er sprake moet zijn van een uitwisseling: in ruil voor Cnoupeks optreden moet hij - Van der Stoel - op de Tsjechische tv gelegen heid krijgen zijn viae over Charter '77 Uiteen te zetten. In de omstandigheden waarin de Nederlandse minister ver keerde - een weinig opgewekt gesprek met zijn Praagse ambtgenoot - was het begrijpelijk dat hij met een dergelijke eis voor de draad kwam. Op die manier zou immers een onverwachte mogelijk heid worden geschapen om de uitwer king van Helsinki over en weer te toet sen: een Tsjechische minister op het Ne derlandse scherm, een Nederlands be windsman op de Tsjechische tv. Be grip voor deze eis is zonder meer op te brengen. Maar tege lijkertijd dient te worden vastgesteld dat Van der Stoel met zijn verlangen geen been had om op te staan. Er is namelijk voor de Neder landse regering geen enkele mogelijk heid om aan enig programmamaker in dit land ook maar iets voor te schrijven. Met andere woorden: als de NOS of een omroeporganisatie minister Cnoupek bereid vindt om zich te laten intervie wen of om te spreken, dan kan dat ge beuren ongeacht de vraag of Van der Stoel op de Tsjechische tv mag komen. Menig programmamaker zou het inte ressant vinden om Cnoupek in zijn uit zending te hebben en veimoedelijk zou hij dat met laten afhangen van de vraag of Van der Stoel een zelfde behandeling van de Tsjechische televisie zal krijgen. fjantlijn STAATSSECRETARIS J. P. M. HENDRIKS: 'ALS PLAN NIET TOT STAND KOMT IS DAT BLIJK VAN ARMOEDE' i Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - „De regio zelf moet met een plan komen voor toekomstige ont wikkelingen in de ziekenhuisvoorzie ningen". Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid zegt dat over de ziekenhuissituatie in Zeeland. Als zo'n plan - dat moet worden gemaakt in overleg met alle betrokkenen - om welke reden ook niet tot stand kan worden gebracht, is dat een blijk van armoede. Men dwingt daarmee de cen trale overheid tot ingrijpen, mogelijk met nadelige gevolgen voor de streek". De staatssecretaris vindt, dat de ver schillende provincies zelf hun zaakjes moeten opknappen. Volgens hem moet men meer en meer af van de gedachte dat 'Den Haag' bekijkt wat goed is voor een bepaalde streek. In het gebied zelf kan men naar zijn mening beter dan wie ook in Den Haag beoordelen waar zie kenhuizen moeten komen, welke moe ten worden uitgebreid of waar nieuwe specialismen geconcentreerd moeten worden. Als er een goed plan op tafel komt. is de staatssecretaris bereid daaraan zijn goedkeuring te verlenen. Als het plan er niet komt. ziet hy zich genoodzaakt van zijn bevoegdheden gebruik te maken door zelf te bepalen wat er gebeurt. Hij vindt dat echter niet zoals het hoort en beschouwt zijn be voegdheden - in de toekomst zelfs om de sluiting van ziekenhuizen te gelasten - als een laatste redmiddel om een be hoorlijke gezondheidszorg te krijgen: „Ik en mijn opvolgers zullen daarvan zo weinig mogelijk gebruik van moeten maken. In dit verband past een zeer te rughoudend beleid, maar als het niet anders kan, dan moet het maar". Bevolking Bij het vervaardigen van een regionaal ziekenhuisplan dient volgens de heer Hendriks het belang van de bevolking centraal te staan. Overleg over zieken huisvoorzieningen mag naar zijn oor deel nooit ontaarden in prestigekwes ties tussen ziekenhuisbesturen of ge meenten. Een punt dat hij van groot belang acht is de bereikbaarheid van de ziekenhuizen, al zal nooit bereikt kunnen worden dat men de meest uit eenlopende superspecialismen vlak naast de deur krijgt: „Enige realiteits zin moet er wel zijn. Tegenwoordig zijn we vaak al geneigd tegen een afstand van 30-40 kilometer tussen woonplaats en ziekenhuis aan te hikken". Met uitspraken over de bouw van nieuwe ziekenhuizen of uitbreiding van al bestaande huizen in Zeeland (voor Walcheren, Zuid-Beveland en de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone lopen aanvragen) wil de heer Hendriks wach ten totdat het studieresultaat beschik baar is van de delegatie uit het College voor de Ziekenhuisvoorzieningen, die de Zeeuwse ziekenhuissituatie gaat doorlichtenDe adviezen van deze groep verwacht de staatssecretaris in de loop van september op zijn bureau. De heer Hendriks is op de hoogte van de specifieke situatie in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar herhaaldelijk studies en overlegvormen zijn gestrand op fun damentele verschillen van inzicht. „Ik heb de oplossing niet in de hand. Men zal het toch zelf moeten bezien. Ik ben er overigens wel van overtuigd, dat in de ziekenhuizen zoveel mogelijk facilitei ten moeten worden geschapen om de barrière die de Westerschelde zeker vormt, niet al te merkbaar te laten zijn". Terughoudend stelt de staatssecretaris zich ook op ten opzichte van de zieken huissituatie in Midden-Zeeland. „Vlis- singen en Middelburg liggen maar zes kilometer van elkaar af en dan kun je je afvragen: waar heb je het over? Toch zal ik nu geen oordeel geven over de vraag of er op Walcheren een of twee zieken huizen moeten zijn. Men moet dat er plekke bezien. Ik doe het mogelijke om te zeggen: knap je zaken op. Op dit de partement volgen de ziekenhuisbestu- Slot zie pagina 7 kolom 5) Zj ou dat gebeuren, dan zou uiteraard onmiddellijk worden betoogd, dat de Tsjechische regering „dan toch maar door de mand is gevallen." Natuurlijk zou een dergelijke opmerking terecht zijn. maar daar gaat het hier niet om. In het geding is dat minister Van der Stoel in de hitte van het Praagse gesprek - of beten in de ijzige kou - min of meer een voorwaarde heeft verbonden aan het optreden van een Tsjechische minister voorde Nederlandse televisie. En dat nu is onmogelijk. De programmamakers van Nederland kunnen iedereen op het scherm halen en behoeven daarbij geen rekening te houden met voorwaarden of verlangens van een regering. Vanuiteen Tsjechisch standpunt bekeken zal dat wel als een teken van zwakte worden beschouwd: een regering die geen fluit heeft, te vertellen over wat er via de tv wordt vertoond. Dat echter is de werke lijke geest van Helsinki: een vrije en ruime verspreiding van informatie zon der dat daaraan enige eis vooraf wordt verbonden. Minister Cnoupek heeft zijn ambtgenoot laten weten te twijfelen aan de vrijheid van meningsuiting in het westen. Wel, hij mag hier zeggen wat hy wil, ook al zou Van der Stoel geen toe gang tot de media in Praag knj gen. Deze Nederlandse minister heeft weliswaar aan Cnoupeks optreden voor de tv in dit land een voorwaarde gesteld - er valt daarvoor begrip op te brengen gelet op de omstandigheden waarin het gesprek Van der Stoel-Cnoupek zich afspeelde - maar het was een overbodige voorwaar de. De media in het westen werken hiet op condities. Dat is hun kracht en de kracht van het systeem waarin zij func tioneren. VERKIEZINGS PROGRAMMA'S IN BOEKVORM DEN HAAG (ANP) - Nog voor de ko mende kamerverkiezingen ip 25 mei zullen de volledige verkiezingspro gramma's van de in de tweede kamer vertegenwoordigende partijen in boekvorm gebundeld worden uitgege- De Groningse hoogleraar prof dr. I. Lip- schits verzorgt de nieuwe uitgaaf die verschijnt bij het staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf in Den Haag. In de bundel worden opgenomen de verkie- zingsprograma's van de drie CDA- partijen (kvp, arp en chu), CPN. D'S6, DS'70. GPV, PPR, PSP, PvdA, RKPN. SGP en WD. Het afgelopen jaar zijn in Tanzania zeker honderd mensen overleden aan hondsdolheid, zo blijkt uit berichten in de Tanziniaanse pers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1