Toine van den Bunder is niet onder indruk van dreigende taal SPRINTGEWELDENAAR VESTER AARTS STAPT VOLGEND JAAR OVER NAAR DE PROFRANGEN In Zeeland 134 'wedstrijdsporters' IPZC/ VERBEKE: NOG MAAR 1000 KM GETRAIND Rlnus Verboom word! liefhebber „ZE MOETEN MAAR BEWIJZEN DAT ZE BETER ZIJN GEWORDEN' „ALS IK MINDER WIN, GA IK HARDER TRAINEN" WOENSDAG 2 MAART 1977 sport 15 VLISSINGEN - Zeeland heeft mo menteel 134 beoefenaars van de wedstrijdwielersport. Die zijn ver deeld over acht categoricn. Belang rijkste is de groep profs. Dat zijn er in totaal zeven. De grootste groep wordt gevormd door de liefhebbers, een nog jonge categorie. In Zeeland zijn er maar liefst 38. Op de tweede plaats volgen de amateurs (351 en de jeugdrcnnertjes nemen een goede derde plaats in met 29 licentiehou ders. Verder zijn er dertien nieuwe lingen, zes junioren, vijfdames en één veteraan. De Zeeuwse beroepswielrenners zijn: Jan Raas en Cees Pnem (beiden van de formatie Frisol- Gazelle- Thïrion), Jos Schipper (Ebo- Superia), Kees Bal (Fiat). Ko Blok, de in België woonachtige Axelaar Richard Bu- kacki en de sinds kort in Kwaden- damme neergestreken Wim de Rui ter van De Onderneming. De amateurrennerszijn: Vester Aarts, Kruiningen (wv Roosendaal): Theo van de Brande Heikant (wv ZeeuwsVlaanderen); Bert Begijn. Hoek (ZVn Toine van den Bunder (Soka Snacks); Jaap Courtin. Hein- kenszand (Middelkamp i: Wim Ever- tse. Tholen (Transvemij, Zuidwes thoek): Thijs Fase. Oud- Vossemeer iRoosendaal); Bram Geense. Sint' Philipsland (Transvemij). Peter Gödde. Koewacht (Jan van Erp>: Hans Harinck 's- Heer Abtskerke (Mi; Johan Hinneman, Temeuzen (ZV); Tonnie Huijzen. Kloetinge (Ba- tavus); Wim Jeremiasse. Wemel- dinge (Bossche Staalbouw); Henk de Jong, Goes (M); J. Kole. Lewedorp iM), Leen de Kunder. 's- Heerenhoek (M); Rudi Lammens, Oostburg (ZVi: Heddy Nieuwdorp, Wemeldinge (Driessen Stoffen- OptiloncGuido Paridaen, Aardenburg (ZV); Ad Po lak, Heinkenszand (M); Adrie Schaal- je, Axel (ZV); Alphons Schelfliout, Hengstdijk (ZV); Cees Spaans Cs-'s- Gravenpolder (Bossche Staalbouw), Charles de Smit. Biervliet (ZV); Johnny Verbeke. IJzendijke (Bata- vus); Alfred Verschuuren, Axel <ZVi; Frans Verstraeten. Philippine iZVc Cor Vervaet. Walsoorden iZV); Ko de Vneze, Goes (Mi; Wim de Waal. Axel (ZV); Tonnie de Waele. Axel (ZV): Wim de Wilde. Oudelande (M): L. Witte. Veere (M) en B. Witte. Veere (Mi. De dames zijn: Keetie van Oosten- Hage (Kloetinge). Bella van der Spiegel- Hage. Heieen Hage. Agnes Koeman (Axel) en Annet Kole (Goes). Wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen IJZENDIJKE - Zeeland zal het in het voorseizoen moeten stellen zonder op vallende prestaties van de Batavus- coureurs. Tonnie Huijzen uit Kloetinge heeft door militaire dienst weinig kun nen trainen en zijn ploeggenoot Johnny Verbeke uit IJzendijke is door huis elijke omstandigheden pas laat op de fiets gestapt „Ik heb van.de winter een huis gekocht dat ik heb moeten inrich ten in januari en februari", vertelt Ver beke. tueel tegenvallende prestaties in het voorseizoen zal worden overgeslagen voorde wedstrijden later in het seizoen. Hij hoopt zelfs vurig verkozen te worden voorde ploeg die Olympia's Ronde rijdt. „Nonnaal ben ik altijd al vroeg in het seizoen in vorm, nu pas in mei, juni en juli. Dat zou best eens een voordeel kunnen zijn. Dan komt het er eigenlijk pas echt op aan", besluit Johnny Verbe ke. het hardste traint en het beste kan af zien wint". De „schicht uit IJzendijke" twijfelt wel eens aan de mentaliteit van de amateurs. „Als ze wegrijden voor de training moet eerst het zadel goedgezet worden en als ze net onderweg zijn moe ten ze pissen. Dat is onzin. Je moet zo hard trainen dat je alles uitzweet". I Trainingssysteem Om de zware trainingen in de winter aan te kunnen heeft hij een bepaald systeem ontworpea „Ze lachen me wel eens uit. Ik nj iedere dag twee keer dezelfde ron de. Nooit een andere weg. Dat doe ik omdat het korter lijkt dan het in werke lijkheid is. Dat is hetzelfde als met een auto. Als je vaak hetzelfde stuk rijdt, lijkt het wel of het steeds korter wordt Bovendien kun je de tijd opnemen. Ik doe er nu een half uur korter over dan toen ik begon. Je ziet dat je vooruit gaat. Elke week voel je dat het gemakkelijker gaat". Dit seizoen rijdt Toine van den Bunder maar acht Nederlandse klassiekers Dat is hij overeengekomen met ploegleider Ben van Erp van de Soka- formatie. Daarbij zijn; Omloop van de Braakman. Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen. Omloop van de Baronie. Hel van het Mergelland. Ster van Bladel en de Ronde van Limburg. Of hij start in Olympia's Ronde hangt af van de pres taties. „Ik ben echt niet van plan om heel mijn seizoen er op af te stemmen. Als je datdoet kan net gebeuren aatje je in het voorjaar spaart en tien d agen voor de start valt. Dan is je hele seizoen verlo ren". Grote pionnen Van den Bunder heeft duidelijk weer grote plannen voor het komende sei zoen. „Vanaf de eerste koers knal ik er weer in. Dat heb ik altijd gedaan. Za terdag rij ik de Omloop van het Volk en zondag Gent- Staden, die ik al vier keer heb gewonnen". Zijn prestaties in die wedstrijden kunnen een indicatie ge ven van de kracht van de Zeeuws- vlaamse topcoureur. Zijn er eigenlijk renners in Zeeland, die hij toch een beetje vreest? Van den Bunder. „Het schijnt dat Polak erg hard gaat en eind van het vorig jaar goed heeft gereden. maar ik heb nog nooit in één koers met hem gezeten. Verder reden Fase en Nieuwdorp goed. Die jongens worden natuurlijk ook ieder jaar een beetje sterker, maar zelf sta ik ook nog niet stil". De kardinale vraag blijft dus wie er de meeste vorderingen heeft ge maakt. Wel krijgt Van den Bunder er dit jaar een concurrent bij: Wim de Waal uit Axel. Maar ook daar maakt hij zich at lerminst zorgen om. „We weten waarom hij mislukt is als prof Wim de Waal kan niet voldoende afzien. Ik weet ook hoe hij rijdt. Hij blijft een hele koers aan het wiel en slaat in de finale toe. Maar bij de profis lukte het hem ook niet om aan het wiel te blijven. Ik moet daarom net zo hard rijden als profs, zodat hij niet kan volgen." De IJzendijkse renner zit daardoor nog maar veertien dagen op zijn koersvelo. „Ik heb nog maar duizend kilometer kunnen trainen. Vorig jaar had ik rond deze tijd al zo'n vierduizend kilometer in de benen", stelt hij„Daarom zal het wel een maand later worden voordat ik de goede vorm heb". Ovengens verwacht de ploeg wel van Verbeke dat hij zich voor de voorjaarsklassiekers meldt. „Maar als ik merk dat het na twee keer met gaat, vraag ik of ik een aantal we ken mag overslaan", merkt Verbeke op. De Zeeuwsvlaming (vorig jaar club kampioen van de wielervereniging Zeeuws- Vlaanderen, waardoor hij zegt zeven overwinningen te hebben ge boekt. maar de KNWU telt er slechts zes) denkt niet dat hij door zijn even- VLISSINGEN - In het vorige seizoen behaalden Zeeuwse amateurwielren ners in totaal 46 overwinningen in binnen-en buitenlandse wielerkoersen. De verdeling was als volgt: Toine van den Bunder. IJzendijke: 10 Vester Aarts. Kruiningen: 7 Johnny Verbeke. IJzendijke: 6 Heddy Nieuwdorp. Wemeldinge: 5 Thijs Fase, Oud- Vossemeer: Peter Gödde, Koewacht en Tonny Huijzen, Kloetinge; allen 3 Wim Jeremiasse, Wemeldinge en Cees Spaans. 's-Gravenpolder. beiden 2 Bram Geense, Sint-Phiüpsland: Char les de Smit, Biervliet; Wim de Wilde, Oudelande: Frans Verstraeten, Philip pine en Rudi Lammens, Oostburg: allen Toine van den Bunder is allerminst onder de indruk van de dreigende taal van de Zeeuwse amateursAls hij dit. jaar merkt dat het minder goed gaat. is dat aUeen maar een stimulans om er nog harder tegenaan te gaan. IJZENDIJKE - Toine van den Bunder raakt in het geheel niet onder de indruk van de gespierde taal van de Zeeuwse amateurs. De opmerkingen dat hij het dit jaar veel moeilijker zal krijgen kunnen hem niet intimideren. „Aan het eind van vorig jaar zeiden ze dat ze sterker geworden waren. Nou dat zullen we straks wel zien", zegt hij. „Ze moeten het nog bewijzen en ze mogen het van mij proberen. Ik vind het eigenlijk ook een goede instelling van die jongens. Zo was ik vroeger ook. Toen wilde ik ook even goed zijn als Priem en zo. Per slot van rekening ben ik ook niet in één jaar aan de top geraakt. Dat heeft vier jaar geduurd". ELLEWOUTSDIJK - Amateurwielren ner Rinus Verboom uit Ellewoulsdijk stapt dit seizoen over naar de categorie van de liefhebbers. Verboom is het vo rige seizoen uitgeschakeld geweest door de ziekte van Pfeifer. Aan die ziekte beeft hij bovendien een lever- afwijking overgehouden. Verboom: „Ik ben nog steeds onder be handeling van een internist. Mijn ge zondheid is nog niet helemaal goed. Daarom kan ik niet meer bij de ama teurs fietsen. Ik heb het vorig jaar aan het eind van het seizoen wel gemerkt. Ik begon toen net weer. maar als je elke keer honderd kilometer moet fietsen moet je je toch forceren". Het staat overigens nog niet helemaal vast dat Verboom weer op de fiets zal klimmen. Hij heeft nog geen licentie aangevraagd Maar één ding weet de renner, die vorig jaar onder contract stond bij de inmiddels opgeheven Michelin-ploeg, al zeker. „Als ik weer ga fietsen, dan wordt het bij de liefhebbers. Bij die categorie wil ik proberen weer op toeren te komen. Dat zal wel wat moei lijkheden geven, want ik heb helemaal geen basiseonditie. Ik heb de hele win ter stilgelegen Dat is toch een teken dat ik sterker ge worden ben" Knie-problemen Zoals bekend heeft Van den Bunder een vervelend seizoen achter de rug. Tij dens de tweedaagse van de Kemmel is hij ten val gekomen. De knieblessure, die hij daar opliep is het hele jaar niet meer overgegaan. Nuheeft hij er na de training nog wel wat last van. Tijdens het fietsen ondervindt hij er echlerna- genoeg geen hinder van. Voor de Zeeuwse coureurs aanleiding om te vrezen dat hij hen ook komend seizoen weer murw zal proberen te rijden. Overigens wordt dikwijls gesuggereerd dat het koersen bij Toine van den Bun dervan een leien dakje gaat. Hij zou zo veel klasse hebben, dat het hem nauwe lijks enige inspanning kost„Ik moet er natuurlijkwel altijd voor vechten. Als er vijftig renners starten moet ik ze toch maar zien weg te rijden", stelt hij. De zoon van de IJzendijkse aannemer, in wiens bedrijf hij ook werkt, heeft echter wel een verklaring voor het feit dat hij zo vaak aan indrukwekkende soli kan be ginnen. „Als je ouder wordt kun je meer afzien, meer verdragen. Klasse is niet zo erg belangrijk. Wie het serieuste leeft. Toine heeft nod de vechtlust van we leer. Hoewel hij niet verwacht zijn re cord van 38 overwinningen in één sei zoen te kunnen verbeteren, hoopt hij dit jaar toch weer zo'n dertig eerste plaatsen te behalen. Voor de gemid delde amateurrenner blijft dat altijd nog een niet te halen aantal. „Als ik in het voorjaar merk dat ik minder koersen win dan vorig jaar, zal ik gewoon harder moeten trainen. Wanneer de andere amateurs dichter bij zijn gekomen ,is dat alleen maar een stimulans voor mij om er nog harder tegenaan te gaan. Ik wil gewoon beter zijn. Niet omdat ik me meer voel dan de anderen... Het is gewoon mijn instel- linr". Inmiddels circuleren in wielerland al weer de afschrikwekkendste verhalen. Toine van den Bunder rijdt op de train ing nu al afschuwelijk hard weet men te vertellen Met kloppende harten wordt uitgezien naar het seizoen. Wordt 1977 weer een „Toine van den Bunder show"? Toine („eigenlijk heet ik An- toine, maar Toine is mijn artiestennaam geworden") zegt daar zelf van: „Op een training kun je daar weinig van zeggen. Maar het is wel zo dat ik het gevoel heb dat ik veel harder ga dan andere jaren. GOES - Volgend jaar wil Vester Aarts uit Kruiningen overstappen naar de rangen van de professionals. Niet om te vlammen in de grote klassiekers of etappewedstrijden, maar alleen om het „ook eens te hebben meegemaakt". De uit het Brabantse Roosendaal afkomstige Aarts is van plan met een witte trui om de smalle schouders aan een aantal criteriums deel te nemen. „Ik ken een heleboel jongens die op 30-, 35-jarige leeftijd gestopt zijn bij de amateurs. Daarna zeiden ze dat ze het jammer vonden nooit bij de profs te hebben gereden", stelt Aarts. „Hel zal mij niel overkomen dal ik mei zo'n gevoel uit de wielersport ga. Daarom wil ik het graag allemaal een keer hebben gezien. Ik fiets al zo lang en je wordt toch wel nieuwsgierig om te weten hoe het er bij die mannen aan toegaat. Overigensword ik beroeps- renner op dezelfde basis als ik nu ama teur ben. Dat wil zeggen dat ik hele da gen blijf werken. Dat is wel mogelijk, want de criteriums voor profs zijn ook maar zo'n honderd kilometer", stelt Vester (een afkoriinxvan van Sylves ter) Aarts. Hij is er van overtuigd d at hij niet te lang moet wachten met het overstappen naar de beroepswielrennerij. „Het zal echtnietzolangmeerduren.Ditseizoen rij ik nog bij de amateurs, volgend sei zoen waarschijnlijk bij de profs". De 24- jarige Vester Aarts is loonadmi- nistrateur bij de Betho. een sociale werkplaats, in Goes. Het afgelopen wie- Ierseizoen Doekte hij maar liefst zeven overwinningen. Hij flitste als eerste over de meet in Ichtegem, Maldegem, Dom burg, Hoofdplaat, Waterlandkerkje en Nispen en werd bovendien eerste in het eindklassement van de Zeeuwse wie- lerdriedaagse. Zijn grote pluspunt is de enorme spnntsnelheid Aarts beschikt over een fabuleus eindschoten hanteert dat op de juiste wijze Minder zenuwachtig Sprinten is een aangeboren eigen schap. Jc kunt het, of je kunt het niet. Maar het gaat niet alleen om de kracht tijdens de finale. „Ik denk dat sprinters wat minder zenuwachtig zijn", zegt Vester Aarts. „Jongens, die het niet zo goed kunnen zijn onrustig in de finale. Die doen soms van die rare dingen en zetten veel te vroeg aan. Je moet het zo doen dat jc genoeg kracht over hebt voor de laatste meters. Bovendien ver geten een hoop mcnsi». aai ook een sprinter eerst honderd kilometer ge fietst moet hebben voordat de aan komst is. Je moet toch bij de kopgroep zitten en als je daar in rijdt, moetje ook je werk doen". ..Een eindsprint", zegt Vester Aarts, „is eigenlijk het hoogtepunt van een wie lerwedstrijd. Dan hoor je het publiek echt „aah" roepen. Het is net als een schitterend doelpunt bij voetbal. Volop spanning". Nog interessanter zijn mas saspurts. Wanneer een hele kluwe ren ners op de finish afstevent, houdt het publiek de adem in Aarts houdt niet van die massale aankomsten. „Dat ge vaar probeer ik altijd te voorkomen. Ik doe er ook het liefste niet aan mee" Hetzelfde geldt voor klassiekers. Ook dat werk ligt hem niet zo. Het is een van de redenen, waarom Vester Aarts echt geen plaats in een sponsorploeg am bieert. „Ik heb er ook met al te beste ervaringen mee Ze verlangen van je dat je van het ene op het andere moment ergens aan de start komt en er staat ei genlijk niets tegenover". Vester Aarts is lid vanrie wielervereniging Roosendaal. Zijn vader is voorzitter van die club. Sinds kort wordt de vereniging gespon sord door een glazenwassersbedrijf, maar Vester draagt het shirt van de geldschieter niet. Evenals Thijs Fase. Ad Polak en Ger van 't Geloof heeft, hij een persoonlijke sponsor en daar is hij gelukldgmee. Aantrekkelijker seizoen De Brabantse Zeeuw is er van over tuigd dat het komende wielerseizocn aantrekkelijker zal zijndan de voor gaande jaren. Iïc terugkeer van Toine van den Bunder kan de strijdlust vol gens liern enorm opvoeren. „Alleen hoor ik nu al weer vertellen dat hij enorm hard rijdt. Je moet niet vergelen dal Van den Bunder en Gödde jaren lang het koersen in Zeeland hebben ge dicteerd. Ze rijden je helemaal suf. Je kunt het vergelijken melMerckx in zijn gloriejaren. Daar was ook niet tegen de koersen. Niemand probeert het dan meer. Vroeger was het zo dat met Van den Bunder en Gödde aan de start de rest alleen maar voor de derde plaats fietste", stelt Vester Aarts. „Toch geloof ik dat hij geen 37 overwin ning meer zal halen in één seizoen, al moet je met zo'n uitspraak wel oppas sen. Het vervelende is dat Van den Bun der altijd maar blijft demarreren ALs hij tien keer gaat en je pakt hem tien keer terug, dan gaat hij toch de elfde keer weer Als het bij mij twee keer mislukt is wacht ik eerst een poosje..." In ieder ge val moet Vester Aarts dit j aai" pogen het aantal van zeven overwinningen in één seizoen te verbeteren. Daarna vraagt hij de dure (665 gulden) licentie voor be roepsrenner aan. Want hij wil zich nooit kunnen verwijten het niet geprobeerd te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 15