TALENTVOLLE GEEN TREK IN P0LAK(19) HAD SPONSOR-SNACK Huijzen: pas later in seizoen in vorm Zeeuws kampioen Thijs Fase mag zijn titel in '77 niet verdedigen CEES SPAANS: VEEL SOEPELER Dat kan ik nu nog niet waarmaken PZC/sportmJ WHSVI JEREMIASSE: ALS IK DE MEET ZIE GA IK BIJNA ACHTERUIT DIT JAAR IN ZEELAND NEGEN PR0FK0ERSEN WOENSDAG 2 MAART 197' OUD- VOSSEMEER - Thijs Fase uit Oud- Vossemeer is er vrijwel zeker van dat hij zijn vorig jaar in Vogelwaarde ver overde Zeeuwse wielertitel dit jaar nietzalmogen verdedigen. De reden is dat het KNWU- reglement nog steeds niet zodanig is gewijzigd dat renners die lid zijn van een club van buiten de provincie in een ander district kunnen meedingen naar de titel. „Ik denk echt niet dat we mogen vertrekken. Volgens mij hebben ze het vorig jaar maar door de vingers gezien. Maar dit jaar zal het niet mee doorgaan, al schrijf ik wel in voor Zee land. Want per slot van rekening ben ik een Zeeuw", zegt de 24-jarige machinebankwerker uit Oud- Vossemeer. Inderdaad is het nieuwe reglement van de KNWU op dat punt niet aan gepast. Het omstreden artikel luidt dat aan provinciale kampioen schappen slecht mogen deelnemen „renners die lid zijn van een bij de KNWU aangesloten vereniging, die gevestigd moet zijn in de desbetref fende provinciale afdeling". Er is geen speld tussen te krijgen. Volgens dit reglement mag Thijs Fase niet starten in Kattendijke op 30 «pril. Jan Moerdijk was uiterst verrast over het feit dat het reglement niet is aangepast op dat punt. Het Zeeuwse districtssportcommissie- lid (het is waarschijnlijk de functie met de langste naam in de nationale wielersport) heeft vorig jaar gere geld dat er voor Fase, Vester Aarts (beiden lid van de wv Roosendaal) en Wim Evertse en Bram Geense (Transvemij/De Zuidwesthoek uit Bergen op Zoom) een mogelijkheid was om in eigen provincie te starten. „Ik heb toen ook het voorstel gedaan om het reglement te wijzigen. De sportcommissie heeft me laten we ten dat het bekeken zou worden. Ik heb er sindsdien niets meer van ge hoord. Als blijkt dat er in het concept-reglement geen wijziging wordt aangebracht ga ik toch op heldering vragen", reageerde Moer dijk. Wanneer Moerdijk echter zijn zin niet krijgt („ik vind datje woonplaats en niet je vereniging bepaald in welke provincie je moet starten", luidt zijn mening) betekent het in ieder geval dat de KNWU in feite het vorig jaar behaalde kampioenschap van Thijs Fase niet als reglementair wenst te zien. En al zal het hem niet worden afgenomen, het blijft toch een bij zonder vreemde zaak. Fase is er overigens erg nuchter on der. Het ligt hem niet om zich daar druk over te maken. De werknemer van de fabriek Van Beek, waar slui tingen voor kettingen worden ver vaardigd, stelt zelfs zonder blikken ol blozen dat hij de titel vooreen groot deel te danken heeft aan het feit dat Van den Bun der niet helemaal fit was. „Hij heeft net iets meer dan een ander. Maar als hij wat mankeert is hij te kloppen. Bij het Zeeuws kam pioenschap was d'n Bunder ook niet in orde. Hij bleef toen gewoon zitten. Dat is helemaal niks voor hem", zegt Thijs Fase. Een sleur Fase vindt dat de voorbereiding op e een gewoonte .Wielrennen is r mij aan het worden. Omkleden, eten en op de fiets. Het is net of je gaat werken. Ik doe het ook alleen maar omdat het nodig is. Want als straks het seizoen begint wil ik er toch weer bij zijn. Ik doe het voor mijn plezier en straks tijdens die avondcriteriums met veel volk rijden is geweldig leuk. Dat zou ik niet graag willen missen". it Oud- Vossemeer (hij nkeli jk uit Sint- Anna- t hij het als een hobby ien, omdat hij nog een baan heeft voor hele dagen. Bijzon der veel amateurrenners werken nog maar halve dagen of lopen in de ww. „Als je in de ww zit", zegt Thijs Fase, „is het iets anders. Dan moet je prestaties leveren, omdat je hele da gen traint. Ik kan mezelf gelukkig nog wijs maken dat het beter zou gaan als ik niet zou werken". Fase heeft wel medewerking van zijn werkgever. Hij begint "s- morgens om zeven uur en-steekt dan de ovens aan. Daardoor kan hij een half uur eerder weg dan de anderen. Om vier uur gaat hij naar huis en traint dan tot kwart voor zeven 's- avonds. Een training, die voldoende is om voor vuurwerk te zorgen in de criteriums. Klassiekers in Nederland liggen hem met zo. „Daar komt het aan op de eerste vijf kilometer. Met het risico van valpartijen. Dan wordt er ge duwd en getrokken. Twee jaar gele den heb ik het meegemaakt in de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen. Daar vlogen ze vlak na het vertrek huizenhoog. Dat hoeft voor mij niet". Kegelmatigste In de criteriums is Thijs Fase echter een kei. Vong jaar was hij de regel- matigste renner in Zeeuwse koersen. Of hij dit jaar weer zulke hoge ogen zal gooien betwijfelt hij. „Die goede vorm blijft geen jaren duren. Dat zie je bij de meesten. Er zijn niet vee, renners, die een heel jaar constant rijden en dat jaren achter elkaar doen. Het zal echt met meevallen om hetzelfde te presteren als vorig jaar. Toen heb ik van de vijfentwintig koersen niet één keer de slag gemist. Dat doe je geen twee jaar achter el kaar. Het zal nog extra moeilijk worden, omdatToinevan den Bunder dit jaar weer op het strijdtoneel verschijnt. Toch gelooft Fase dat het een voor deel is dat de IJzendijkenaar weer te rugkeert aan het Zeeuwse wieier- front. „Met Toine erbij is het makke lijker koersen, want iedereen weet wat hij kan. Als hij er met bij is de marreert de één na de ander en je weet nooit wanneer het de slag is Maar als Toine spnngt weetje zeker dat de slag gevallen is. Bovendien is hij met te lm om te rijden. Als je met een groepje voorop zit. zal hij altijd veel aan kop komen. Dat scheelt toch een hoop..." Erg onzeker komt ooi land) ste kan bliji Angst voor het geweld van Toine van den Bunder heeft Thijs Fase echter allerminst. Nooit gehad ook. Vanaf het prille begin heeft hij ge zegd dat Van den Bunder te pakken moest zijn. „Kijk", zegt Fase, „zo één is natuurlijk niet gauw versleten. Maar hij is wel verschrikkelijk on zeker. Hetiseenkeergebeurd dat hij drie keer wegsprong en ik hem steeds terugpakte. Ik zat helemaal kapot en weer ging hij er vandoor. Ik had nog net kracht om aan te zetten en toen hij omkeek heb ik gewoon even naar hem gelachen. Toen durfde hij niet meer door te gaan. Want echt, als je Van den Bunder drie keer terugpakt gaat ie raar kij ken". HEINKENSZAND - Er zullen heel wat wielerliefhebbers zijn die Ad Polak voor gek verklaren. De 19- jarige renner uit Heinkens- zand fietste vorig seizoen slechts drie maanden mee bij de ama teurs en dat leverde hem al een aanbieding op van één van de belangrijkste amateurformaties van Nederland: Soka Snacks. Het verzoek werd zelfs enkele malen herhaald. Maar Polak be dankte minzaam glimlachend voor deze grote eer. Dat alles onder het motto dat hij zich nog niet rijp acht voor het grote werk. Tientallen amateurs zouden zien geen seconde bedenken, maar Polak voelde er helemaal niets voor. „Ik heb het ge woon laten afketsen. Je kunt wel bij zo'n ploeg gaan rijden, maar dan moetje het wel waar kunnen maken m de klassie kers Ik werk hele dagen, waardoor ik nooit voldoende kan trainen voor de grote wedstrijden. En als je aan het ver trek staat bij de Ster van Zwolle zullen ze echt niet vragen of je hele dagen werkt. Dan willen ze alleen maar weten of je hard kunt fietsen". Die garantie kon Ad Polak niet geven. Hij heeft een te geringe ervaring in de amateurwereld en zijn de trainingsmo- gelijkheden geringer dan die van de top-amateurs. Bovendien wilde hij een afgang voorkomen. „Want", zegt de lange coureur, „alsjeeraan het eind van het seizoen uit gezet wordt, kom je bij geen enkele ploeg meer binnen". Het enige alternatief was voor hem bij een kleinere ploeg te beginnen, want ook uit die hoek waren er aanbiedingen. Zo stond hij bijvoorbeeld onder contract bij Blue de Nil, maar die formatie kwam de verplichtingen niet na. Polak heeft ook geen behoefte aan een kleine, onbe tekende forma tie. ..Als ik naar een ploeg gawil ik ook gelijk naar een goeie ook!" De ontwikkelingen zijn wel erg snel ge gaan. Ondanks het feit dat Polak drie maal Zeeuws kampioen is geweest (in '73 bi j de adspiranten, in '75 en '76 bi j de junioren) heeft hij geen indrukwek kende overwinningenlijst. Toch was hij sinds 26 juni een opvallende ver schijning bij de amateurs. Hij toonde zich een uitstekend coureur, die 46 koersen reed en veertien keer bij de eerste tien eindigde. Voor een jongen die net van de junioren komt bijzonder goed. Bovendien heeft Polak een for midabele stijl. DeHeinkenszandse renner heeft wel een verklaring voor het feit dat hij in de ach terliggende periode nog met zo enorm veel zeges heeft behaald. „Sinds ik ben begonnen met fietsen ben ik bijzonder hard gegroeid. Toen ik begon was ik één meter vijftig. Nu ben ik één meter ne gentig. Ik kom nu pas op mijn krachten. De afgelopen winter ben ik tien kilo aangekomen. En dat is echt niet door te veel eten of te weinig trainen. Ik heb van de winter hardgelopen, aan de strand- training meegedaan, crosses gereden en sinds zestien januari zit ik weer op de fiets. Ik heb nu al zo'n tweeduizend ki lometer getraind" Ad Polak werk t iedere dag tot vijf uur op het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor te Goes Daarna stapt hij op de fiets, rijdt naar huis om daar zijn buikje rond teetenengaatvervolgens twee uur trainen. Een beetje vreemde gang van zaken, want eten voor een inspanning wordt ontraden. Maar Polak is op vele punten een buitenbeentje. Masseurs, sportartsen en een aangepaste maal tijd-hij vindt het allemaal maar onzin. „Een masseur is volgens mij veel een moraal-kwestïe en naar de dokter ga ik alleen als ik ziek ben. En eten... vlees moet ik in geen honderd jaar. Ik eet ge woon mijn buik vol. Ook als ik moet gaan trainen". Geregeld leven Het enige wat Polak doet is een gere geld leven leiden en hard trainen. Maar hij wil nog niet zo ver gaan dat hi j halve dagen gaat werken, zoals de meeste ta lentvolle amateurs doen. „Aan het eind van volgend seizoen moet ik in mili taire dienst. Ik hoop dat ik daar meer kan trainen. Dan zal ook moeten blij ken of ik meer kan", zegt Ad Polak. Hij hoopt dit jaar één of twee criteriums te winnen en die mogelijkheid is zeker aanwezig, gelet op zi jn prestaties vorig jaar. Hij heeft maar één nadeel: hij kan niet spurten. „Dit jaar zal het echter wel moeilijker zijp", denkt hij. „Ze kennen me nuVorig jaar kon ik aan het eind van een wedstrijd nog eens weg springen. Dan lieten ze me gaan en dachten ze: die pakken we zo wel weer terug. Dat zal dit jaar niet zo vaak meer gebeuren". In het voorjaar moet er overigens niet te veel gerekend worden op „korte" klas seringen van Polak. Hij komt pas later in het seizoen op dreef Ondanks het feit dat hij geen sponsortrui draagt, hoopt hij toch met zijn vereniging Middel kamp in enkele grotere wedstrijden uit te komen, zoals de Omloop van het Volk. de Tweedaag Kemmel en Kortrijk-Galmaren-Kortrijk. Ad Polak verwacht dat het voor het publiek een leuk wielerseizoen zal worden, omdat de verschillen tussen de renners kleiner zijn geworden. In dit geweld wil hij toch zijn kans proberen te grijpen. De vraag is echter of hij weer-in staat zal zijn de ogen van de grote sponsors op zich te laten richten. Laconiek stelt hij: „Ach. als ik goed genoeg ben komen ze echt nog wel een keer". KLOETINGE - De blonde Tonnie Huij zen uit Kloetinge verwacht niet dat hij in het begin van het wielerseizoen grootse prestaties zal leveren. „Ik ben op herhaling geweest in militaire dienst, waardoor ik nog maar weinig heb kunnen trainen. Vorige week ben ik pas op de weg gaan rijden. En alles wat we op herhaling hebben gedaan is ei genlijk slecht voor een wielrenner". Het voorseizoen heeft de Batavus- cou reur dus al min of meer afgeschreven. Ik streef er naar om in mei, juni m vorm te zijn. Ik wil mijn seizoen helemaal af stemmen op de zomer." Huijzen heeft vorig jaar nog al wat buitenlandse wed strijden gereden, waardoor het aantal behaalde overwinningen in Zeeuwse koersen niet erg groot was. Hij is daar niet erg rouwig om. „In die buitenlandse koersen heb ik veel ervaring opgedaan. Ik denk dat ik daar dit jaar wel plezier van kan hebben". De 23- jarige Kloe- tingse renner zegt dat zijn hoop uitgaat naar het rijden van de Milkrace. „Olym- pia's Tour heb ik nu al een paar keer gereden. Als je daar een lekke band hebt, of valt, sta je gelijk op tien minu ten achterstand. In een buitenlandse koers kun je dat nog wel eens goedma ken". Eén ding staat vnjwel vast. Huijzen zal dit jaar het clubkampioenschap van de vereniging Middelkamp niet kunnen prolongeren. Daarvoor heeft hij een te grote trainingsachterstand. Huijzen: „De meeste jongens hebben veel meer getraind dan mij. Dat zal er zondag echt wel uitkomen VLISSINGEN - Dit jaar worden er -als alles tenminste volgens de planning verloopt- negen profwielerkoersen in Zeeland gehouden. De kalender met de data, waarop beroepsrenners in Zee land in actie zijn ziet er als volgt uit: 7 mei: Vlissmgen 19 mei: Kloosterzande 28 mei: 's-Gravenpolder 30 mei: Hansweert 2 juli: Kruiningen 31 juli: Sas van Gent 14 augustus: 's-Heerenhoek 25/26 augustus; Goes (Proftour) 11 september: Oostburg Voorts staan een aantal belangrijke klassiekers voor amateurs op het pro gramma. In Philippine start op 16 april de Omloop van de Braakman en 14 en 15 mei wordt de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen gehouden. Vrijdag 20 en za terdag 21 mei wordt deels in Brabant en Zeeland een etappewedstrijd voor ge sponsorde verenigingen gehouden. Verder zijn enkele criteriums gebundeld tot een twee- of driedaagse. 12 en 13 maart is dat de tweedaagse van Tholen en Nieuw- Borgvliet en 21, 22 en 23 juli wordt een driedaagse gehouden in Domburg, 's- Gravenpolder en Oostr Souburg. De Zeeuwse kampioenschap pen voor nieuwelingen, junioren, ama teurs en liefhebbers (dat laatste offi cieus) worden dit jaar verreden op ko ninginnedag, 30 april, in Kattendijke. Opvallend evenement is ook dit jaar weer de Zeeuwsvlaamse jeugdtoer, die van 14 tot en met 16 juli wordt gehou den. Het totaal aantal koersen in Zee land bedraagt dit seizoen 65. 'S- GRAVENPOLDER - Cees Spaans uit 's- Gravenpolder heeft het idee dat hij dit jaar veel sterker is dan vorig jaar. „Het gekke is dat ik me veel be ter voel dan vorig jaar. Ik train mee met de beroepsrenners en dat scheelt heel wat", zegt hij. Het gaat gewoon veel soepeler. Maar het moet natuurlijk tij dens de koersen allemaal nog blijken". Tijdens de trainingen van de RTC THeo Middelkamp in de Wilhelminapolder toonde Spaans krachtiger te zijn dan voorheen. „Ik zat er iedere keer bij van voren. En dat heb ik nog nooit gehad. Ergens is dat een verbetering", stelt de renner, die vorig jaar een enorme strijd lust demonstreerde tijdens de crite riums in Zeeland. Spaans hoopt dit jaar vooral op te vallen in een aantal klassie kers, waar hij met zijn ploeg, Bossche Staalbouw- Eurochemie, aan deel neemt Spaans denkt al enige tijd aan een over stap naar de professionals. „Maar dan moet ik wel een sociale zekerheid heb ben. Als ik dat heb en ik rij goed zou ik misschien een gokje kunnen wagen. Maar het blijft een gok. Ik heb een hele goeie baan en een vrij goeie sponsor. Je moet wel weten wat je weggooit", stelt Spaans, die denkt dat er dit jaar aan trekkelijk wedstrijden voor het publiek te zien zullen zijn. „Van den Bunder heeft in de lappenmand gezeten en hij staat natuurlijk te popelen om zich op nieuw te bewijzen. Maar ik verwacht dat de jongere renners ook wel eens flink uit hun slofeullen schieten. Het prestatie niveau zal in Zeeland ongetwijfeld stij gen". WEMELDINGE - Er klinkt een zekere vertwijfeling door in de stem van Wim Jeremiasse (de coureur) uit Wemel- dinge als hij het over zijn sprintkwali- tciten heeft. „Ik zou er geld voor over hebben om dat een heel klein beetje te kunnen. Als ik de meet zie is het net ol ik meer achteruit ga dan vooruit. En het wordt steeds erger. Ik probeer er echt wel op te trainen, maar het lukt me gewoon niet. Misschien komt het wel omdat ik zoveel werk tijdens de koers". Het vrijwel ontbreken van sprintkwali teiten is langzaam maar zeker een ob sessie aan het worden voor de renner van de Bossche Staalbouw- ploeg. Hij behoorde vorig seizoen tot de betere renners in Zeeland, maar het aantal overwinningen bleef uiterst gering. Tè gering, zélfs. Maar de harde wet in de wielersport zegt dat wie niet spurten kan er voor moet zorgen dat hij alleen aan de finish komt. En daarvoor kwam Wim Jeremiasse vorig seizoen nog net iets te kort. Dat besefte hij zelf ook en daarom heeft hij deze winter keihard getraind. In middels heeft hij al 3300 kilometer in de benen zitten en dat geeft hem een be haaglijk gevoel. Op het ogenblik gaat het duidelijk harder. Dat geeft je wel een kick", zegt hij uitgelaten. Vorig seizoen eindigde de Wemeldingenaar 50 keer bij de eerste tien. Hij won twee keer. Dit jaar moet dat aantal groter worden. En net als bijna alle Zeeuwse amateurs hoopt hij ooit nog eens professional te worden, maar dan moet er wel een con- tractje bij een ploeg aan verbonden zijn. Zijn grootste verlangen is in een paar klassiekers te kunnen schitteren. Vooral de Omloop van de Braakman en de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen spreken tot zijn verbeelding. En niet op de laatste plaats wil hij dit jaar laten zien wat zijn echte specialiteit is. „Ik zou wel eens een geweldige goede tijdrit wil len rijden. Want dat moet ik erg goed kunnen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 14